Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Akira »

Καλησπέρα σας!

'Εληξε η αναβολή μου 31 Δεκέμβρη του 2016, και πήρα μια μικρή παράταση (2μηνη αναβολή για προσωπικούς λόγους) για

να κάνω τα χαρτιά μου για διαπρέπων επιστήμονας εξωτερικού, καθώς είχα καλό βιογραφικό και 2ετές συμβόλαιο ώς Μεταδιδακτορικός Ερευνητής από αρχές του 2017 σε ξένο Πανεπιστήμιο.

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%2012.pdf

Γενικά ασχολούμαι με την Επιστήμη Υπολογιστών, έχω καμιά 30αριά δημοσιεύσεις, η πλειονότητα των οποίων σε κορυφαία συνέδρια, καμιά 300αριά αναφορές στο έργο μου (citations) από έγκριτους επιστήμονες, συνεργασίες με Καθηγητές από άλλα Πανεπιστήμια του εξωτερικού, και στα πλαίσια του Μεταδιδακτορικού μου εργάζομαι σε και οδηγώ μέρος ενός μεγάλου Ευρωπαϊκού έργου (συμμετέχουν πολλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού).

Ετοίμασα έναν θεόρατο φάκελο με αποδείξεις για όλα τα παραπάνω, μαζί με συστατικές επιστολές, κάποιες διακρίσεις σε συνέδρια, και άλλη χαρτούρα και τον έστειλα εμπρόθεσμα αρχές του 2017. Τον Σεπτέμβριο μου έστειλε επιστολή ο Βίτσας και μου είπε πως μετά από εισήγηση ειδικής επιτροπής αποφάνθηκε πως δεν είμαι διαπρέπων.

Τώρα και εμένα τον ίδιο να ρωτήσετε αν είμαι διαπρέπων, θα σας πω όχι, διότι πρέπει να φάω ακόμα πολλά ψωμιά για να μπορώ να θεωρούμαι ως τέτοιος, και ακόμα και αν το καταφέρω σε 15-20 χρόνια από τώρα, δεν νομίζω ότι θα αυτοχαρακτηριζόμουν έτσι. Πρέπει όμως να δούμε το θέμα από μια γενικότερη σκοπιά. Συγκεκριμένα, η αναβολή αφορά αιτούντες ως 31 χρονών, ενώ ο ίδιος χρόνος αναβολής δίνεται για ιατρική ειδικότητα. Παράλληλα, δίνεται αναβολή σε ερευνητές του CERN για όσο διαρκεί η απασχόλησή τους, άσχετα με το αν διαπρέπουν ή όχι. Επιπρόσθετα, με βάση τον κύκλο μου, το βιογραφικό μου ερευνητικά είναι σε πολύ καλό επίπεδο, και το λέω με εντελώς αντικειμενικά κριτήρια.

Οπότε τον Νοέμβριο είμαι να καταγαγώ με την ΣΤ' ΕΣΣΟ, αλλά προφανώς αυτό δεν υπάρχει σαν ενδεχόμενο για εμένα.

Προσέφυγα κατά της απόφασης μερικές εβδομάδες πριν (υπάρχει 2μηνη προθεσμία από την στιγμή που βγήκε η απόφαση), με την ελπίδα να μάθω τουλάχιστον τα ονόματα και την εισήγηση της επιτροπής, γιατί για να αναιρεθεί η απόφαση το βρίσκω χλωμό (οι ίδιοι που την έβγαλαν θα την επανεκετάσουν). Θα δείξει.

Έφτιαξα το θέμα για να δω αν υπάρχουν άλλοι που πήραν την ίδια απορριπτική απόφαση με μένα, αλλά κυρίως και αν υπάρχουν κάποιοι που κατάφεραν να πάρουν την συγκεκριμένη αναβολή από το 2011 και μετά όταν και θεσπίστηκε το πρόστιμο των 6000 ευρώ για ανυπότακτους.

Προσωπικά δεν μπορώ να βρω στατιστικά. Στην παρακάτω σελίδα σταματάνε στο 2003: http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/anavoli_1.asp

Γνωρίζω μόνο από 3 ανάλογες περιπτώσεις γνωστών πως και για τους 3 απορρίφθηκε το αίτημα (με εμένα μέσα 4). Ο ένας εκ των τριων είναι Μεταδιδακτορικός Ερευνητής στο Χάρβαρντ. Δηλαδή ok τί να κάνουμε, πρέπει να έχουμε πάει στο φεγγάρι; Ή να έχουμε Διατριβή στο πως χτένιζε το μουστάκι του ο Στάλιν;

Μου φαίνεται λίγο στημένο όλο το σκηνικό, και αν είναι έτσι ίσως θα είχε νόημα κάποια ομαδική προσφυγή.

gr_ar

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από gr_ar »

Συγνώμη και μη το θεωρήσουν οι αρμόδιοι σπάμ... Σου παραθέτω το παρακάτω άρθρο.

http://www.omhroi.gr/article_1520.htm

Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Akira »

gr_ar έγραψε:Συγνώμη και μη το θεωρήσουν οι αρμόδιοι σπάμ... Σου παραθέτω το παρακάτω άρθρο.

http://www.omhroi.gr/article_1520.htm

Ευχαριστώ φίλε, δεν το βρίσκω σπαμ.

Την είχα δει τη συγκεκριμένη σελίδα πριν κάνω και εγώ τις διαδικασίες, αλλά τα ποστ είναι αρκετά παλιά,2003 και 2006. Βέβαια είναι χρήσιμα ποστ, γιατί όντως αυτή τη χαρτούρα κάνεις.

Γνωρίζω πάνω κάτω ποιά είναι τα ονόματα της επιτροπής από ένα έντυπο που βρήκα στην διαύγεια (δεν είναι κρυφό), αλλά δεν γνωρίζω ποιοί 2 από τους 4 καθηγητές που συμμετείχαν στην επιτροπή έκαναν την εισήγηση, όπως και δεν μου γνωστοποίηθηκε αυτή η εισήγηση στην απόφαση, να μου πουν για παράδειγμα πως βρέθηκα ελλιπής στον αριθμό αναφορών μου, έπρεπε να έχω 3000 και όχι 300, κάποια τεκμηρίωση τέλος πάντων με κάποια αντικειμενικά κριτήρια.

Είναι πάντως και οι 4 από το ΠΑ. ΠΕΙ.

Cowboy

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Cowboy »

Akira. Στρατολογικα 1/2019 θα εισαι 33 πας 20 μερες και εξαγοραζεις. Οποτε εφοσον εχεις θεση εξω
παρουσιασου τωρα το Νομεβρη παρε μια ετησια και εισαι οκ.

Ξερω ανθρωπο στον ευρυτερο τομεα της μηχανικης που πηρε αναβολη διαπρεποντος. Ειναι ομως τοσο
μα τοσο υποκειμενικο ποιος διαπρεπει και ποιος οχι που μαλλον παιζει ρολο τι δοντι και τι βυσμα εχεις
να σπρωξεις το θεμα.
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Akira »

Cowboy έγραψε:Akira. Στρατολογικα 1/2019 θα εισαι 33 πας 20 μερες και εξαγοραζεις. Οποτε εφοσον εχεις θεση εξω
παρουσιασου τωρα το Νομεβρη παρε μια ετησια και εισαι οκ.

Ξερω ανθρωπο στον ευρυτερο τομεα της μηχανικης που πηρε αναβολη διαπρεποντος. Ειναι ομως τοσο
μα τοσο υποκειμενικο ποιος διαπρεπει και ποιος οχι που μαλλον παιζει ρολο τι δοντι και τι βυσμα εχεις
να σπρωξεις το θεμα.
Ευχαριστώ φίλε για το info.

Και ετήσια να πάρω όμως, που δεν ξέρω αν είναι τόσο σίγουρο (για ψυχολογικούς λόγους λες;), πάλι δεν θα μου φτάσει γιατί το νωρίτερο που θα καταταγώ θα είναι Γενάρη του 2019.

Λέω καλύτερα να το πάω ανυπότακτος εξωτερικού έως τότε, να μη πληρώσω το πρόστιμο, και να το αφήσω να διαγραφεί όταν καταταγώ.(Ευελπιστώ σε κάποια ευνοϊκή ρύθμιση για διαγραφή προστίμου όπως έχει υπάρξει στο παρελθόν.)

Cowboy

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Cowboy »

Φιλε Akira ας τα παρουμε ολα με τη σειρα. Αν ζητησεις μια ετησια με το που παρουσιαστεις θα την
παρεις ανετα. Να την αληθεια και θα δεις οτι θα την παρεις την αναβολη. Γεναρη του 19 για τη στρατολογια θα θεωρεισαι 33 ετων οποτε κανεις 20 ημερες και εξαγοραζεις.

Μην μπλεξεις με ανυποταξιες, μπορεις αναιμακτα να γλωτωσεις τα 6κ της ανυποταξιας, τα εξοδα για δικηγορους καθως και το αγχος.
Takis

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Takis »

Διαπρέπων ή όχι, θα πρέπει να αισθάνεσαι την ηθική υποχρέωση να υπηρετήσεις. Αλλιώς παρτακιαλεύων
Cowboy

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Cowboy »

"Διαπρέπων ή όχι, θα πρέπει να αισθάνεσαι την ηθική υποχρέωση να υπηρετήσεις. Αλλιώς παρτακιαλεύων"

Ειναι μια υποχρεωση και συμφωνω οτι ο καθενας πρεπει να υπηρετει και να προσφερει οσο μπορει
απεναντι στην Πατριδα του. Τωρα ο αλλος αμα κανει σημαντικη καριερα στο εξωτερικο σε σημαντικα
ΑΕΙ για μενα ειναι και λιγο τιμωρια η λιγο ακυρο να μπει στα 30φευγα να υπηρετησει. Δεν εχει να προσφερει
κατι. Απεναντιας με τις γνωσεις του και τις ικανοτητες του μπορει να προσφερει πολυ περισσοτερο
αν και εφοσον γυρισει πισω.

Να ξερετε οτι χωρες με πολυ μεγαλους και δυνατους στρατους οπως η Ρωσια και η Τουρκια στους
κατοχους διδακτορικου δινουν μεγαλες αναβολες και σπανια υπηρετουν.
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Akira »

Cowboy έγραψε:Φιλε Akira ας τα παρουμε ολα με τη σειρα. Αν ζητησεις μια ετησια με το που παρουσιαστεις θα την
παρεις ανετα. Να την αληθεια και θα δεις οτι θα την παρεις την αναβολη. Γεναρη του 19 για τη στρατολογια θα θεωρεισαι 33 ετων οποτε κανεις 20 ημερες και εξαγοραζεις.

Μην μπλεξεις με ανυποταξιες, μπορεις αναιμακτα να γλωτωσεις τα 6κ της ανυποταξιας, τα εξοδα για δικηγορους καθως και το αγχος.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά μου είναι πρακτικά αδύνατον να καταταγώ στις 15 Νοέμβρη, καθώς θα πρέπει να είμαι στο εξωτερικό εκείνο το διάστημα.

Θα προσπαθήσω να τους πείσω να με βάλουν στην επόμενη ΕΣΣΟ σε πρώτη φάση.

Ιάκωβος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:22 pm
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Ιάκωβος »

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο είναι το συνολικό πόσο για να εξαγοράσεις για κανονική και μειωμένη θητεία; Γιατί αν είναι 810?x 9 = 7.290? και για μειωμένη 810x8=6.480?. Γιατί αν είναι έτσι είναι πάνω από 6k που είναι το πρόστιμο της ανυποταξίας.
Cowboy

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Cowboy »

"Θα προσπαθήσω να τους πείσω να με βάλουν στην επόμενη ΕΣΣΟ σε πρώτη φάση. "

Κανε μια αιτηση στο προξενιο που εισαι για αναβολη για κοινωνικους λογους. Μετα κανονισε

να κατεβεις να παρεις μια ετησια αναβολη. Στη συνεχεια λογω ηλικιας κανεις το 20ημερο

και εξαγοραζεις. Τρεξτο το θεμα, κριμα να βγεις ανυποτακτος, αν δεν βγει νεα διαταξη

παιζει να πληρωσεις κανονικα το 6χιλιαρο και να σε τραβανε κι ολας.

Cowboy

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Cowboy »

"Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο είναι το συνολικό πόσο για να εξαγοράσεις για κανονική και μειωμένη θητεία; Γιατί αν είναι 810?x 9 = 7.290? και για μειωμένη 810x8=6.480?. Γιατί αν είναι έτσι είναι πάνω από 6k που είναι το πρόστιμο της ανυποταξίας. "

Ναι η εξαγορα ειναι ανεξαρτητη του προστιμου ανυποταξιας. Πχ μεχρι τελος του 17 ισχυει χαριστικη
διαταξη οπου αν τακτοποιηθεις εστω και με εξαγορα σβηνεται το προστιμο ανυποταξιας και το στρατοδικιο.
Μετα το 17 αν δεν υπαρξει νεα χαριστικη διαταξη το πληρωνεις κανονικα. Απο την εξαγορα αφαιρεις το
20ημερο που υποχρεουσαι να κανεις. Πρακτικα για 8μηνη θητεια βγαινει 6κ για εξαγορα και 6,7κ για
πληρη θητεια.

Η εξαγορα εχει νοημα και ψηφιστηκε για οποιον ειναι εξωτερικο με δουλεια και δεν μπορει να υπηρετησει.
Κατα βαση για ερευνητες και γιατρους. Αλλιως δεν αξιζει να δοσεις 12κ για να γλυτωσεις 8 μηνες θητεια,
μπαινεις κανεις το καθηκον σου και εισαι κυριος.
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από Akira »

Ιάκωβος έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου πει ποιο είναι το συνολικό πόσο για να εξαγοράσεις για κανονική και μειωμένη θητεία; Γιατί αν είναι 810?x 9 = 7.290? και για μειωμένη 810x8=6.480?. Γιατί αν είναι έτσι είναι πάνω από 6k που είναι το πρόστιμο της ανυποταξίας.
Η κανονική θητεία είναι 9 μήνες, και από τους 9 μήνες θα κάνεις 20 μέρες βασική εκπαίδευση, οπότε το συνολικό ποσό είναι:

810*8.33 = 6747.3 ευρώ (στο περίπου, γιατί ουσιαστικά κάνεις τα 2/3 του μήνα)

Παλαιότερα που η θητεία ήταν 12μηνη και η βασική εκπαίδευση 45 μέρες (1 1/2 μήνες) το συνολικό ποσό ήταν:

810*10.5 = 8505.0 ευρώ, το οποίο μπορούσες να πληρώσεις σε 4 δόσεις των 2126.25 ευρώ.

απελπισια

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από απελπισια »

Εγω εκανα τα χαρτια μου για την αναβολη αυτη αρχες του χρονου (αφου εληξε η προηγουμενη αναβολη μου λογο διδακτορικων σπουδων τελος του 2017). Εγω ειμαι σε ενα 5ετες προγραμμα μεταδιδακτορικου στο εξωτερικο. Ζω ειδη 9 χρονια εξω σε διαφορες χωρες οπου σπουδασα και εργαστικα. Αρα να θεωρησω απο τα παραπανω οτι για την αναβολη θα μου πουν κοντα Σεπτεμβριο του 2018; Σε περιπτωση που ειναι ενα μεγαλο ΟΧΙ, να βγω καλυτερα ανυποτακτος και στα 11 χρονια αφου γινω κατοικος εξωτερικου θα διαγραφει η ανυποταξια;
ΧΡΗΣ

Μη διαπρέποντες επιστήμονες εξωτερικού

Δημοσίευση από ΧΡΗΣ »

Τελικά έβγαλες καμιά άκρη; Εγώ πάλι σπούδασα στο εξωτερικό (έχω ακόμα την αναβολή) και τώρα κάνω διδακτορικό (δεύτερο έτος δεν πήρα καινούρια αναβολή) το οποίο είναι 4 χρόνια.

Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.Εικόνα

Ευχαριστώ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης