Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

Ναι φιλε μου κατα 99% δικαιούσαι. Καλη θητεία

Επισης τσέκαρε μήπως εχεις και αλλα δικαιώματα λόγου του αδερφού σου...
Άβαταρ μέλους
zxcv
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 04, 2017 6:31 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από zxcv »

Καλησπέρα,
Είμαι ο μεγαλύτερος γιός τρίτεκνης οικογένειας και κατατάσσομαι με την ΕΣΣΟ του Γενάρη.
1) Έχει σημασία που αδελφή μου είναι 28 ετών ή εξακολουθώ να δικαιούμαι την μειωμένη θητεία;
2) Έχω αντίστοιχο μεταπτυχιακό (Ασφάλεια Πληροφορίας) και θέλω να εισαχθώ στο ΚΕ. ΠΥ. ΕΣ. Το γεγονός ότι θα κάνω μειωμένη θητεία θα επηρεάσει απόφαση του άν θα εισαχθώ στο εν λόγο σώμα;

Ευχαριστώ
Γιαννης

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καταρχην καλημερα και ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας, Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την μειωμενη θητεια 8 μηνων, στην οικογενεια μου ειμαστε τρια αδερφια, εγω και οι 2 αδερφες μου αλλα οι αδερφες μου ειναι απο αλλο πατερα σε αυτη την περιπτωση δικαιουμαι την μειωση της θητειας μου?
dimitrisvir
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 15, 2017 10:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από dimitrisvir »

Γεια σας, εχω δει ολες τις ερωτησεις και απαντησεις απλα μερικοι λενε το ενα και μερικοι το αλλο. Αν εγω ειμαι ο μεγαλυτερος απο 3 αδερφια αλλα ο μικροτερος μου αδερφος μπει πρωτος στρατο (λογω σχολης εγω δεν εχω μπει ακομα) τοτε εγω χανω το δικαιωμα του 8μηνου και το παιρνει αυτοματα αυτος που μπαινει πρωτος; Στην στρατολογια λενε ξεκαθαρα ο μονος η ο μεγαλυτερος απο 3 ζωντα αδερφια. Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι ο μεγαλυτερος η το μοναδικο αγορι (πχ 2 κοριτσια ενα αγορι στην οικογενεια) ανεξαρτητως ηλικιας. Σας ευχαριστω και ας απαντησει καποιος υπευθυνα που να ξερει
gr_ar

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από gr_ar »

Το δικαίωμα το παίρνει ο επόμενος σε σειρά αδερφός μόνο αν ο μεγαλύτερος (δηλαδή πρώτος) έχει απαλλαγεί από την υποχρεωτική στράτευση για λόγους υγείας.
dimitrisvir
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 15, 2017 10:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από dimitrisvir »

Επομένως, αν ο μικρότερός μου αδερφός καταταγεί πρώτος εγώ θα συνεχίσω να είμαι δικαιούχος του 8μήνου;
dimitrisvir
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 15, 2017 10:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από dimitrisvir »

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε μου. Να εισαι καλα
kaposnick

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από kaposnick »

Καλησπέρα.

Πρόκειται να καταταγώ το Νοέμβρη και όντας ο μεγαλύτερος γιος τρίτεκνης οικογένειας θα κάνω 8μηνη θητεία απότι έχω δει.

Αυτό πως μπορώ να το πιστοποιήσω; Στο φύλλο πορείας λέει να έχω κάποιο αποδεικτικό ότι δικαιούμαι μειωμένη θητεία.

Πρέπει να πάρω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και να το καταθέσω την ημέρη που θα μπω;

ευχαριστώ.

steve0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 7:03 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από steve0 »

Παίρνεις πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για στρατολογική χρήση από το ληξιαρχείο που είσαι γραμμένος και το καταθέτεις μετά το κέντρο στη στρατολογία της περιοχής σου.
Kostas94
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2017 3:56 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Kostas94 »

Καλησπέρα, ειμαστε οικογενεια τριτεκνοι και ειμαι ο μόνος αδερφός 1) παιζει ρόλο ότι η αδερφή μου είναι αρκετά μεγαλύτερη (27 ετών) και οτι εργάζεται;

2) είμαι ο μόνος γιος θανόντος γονέα.

Μπορούν να συνδυαστούν τα δύο αυτά κριτήρια ή πρέπει να επιλέξω ένα; Ποιο είναι καλύτερα να επιλέξω;

Όποιος μπορεί ας απαντήσει σας ευχαριστώ...

Δημητρης μπαλης

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Δημητρης μπαλης »

Γεια σας θα ήθελα να ρωτησω, ποσους μήνες θα πρέπει να υπηρετήσουν την θητεία.. τα τριτεκνα παιδιά,
stratiotisss

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από stratiotisss »

Είμαστε 4 παιδιά και είμαι ο 3ος. Πρώτο: Κορίτσι, δεύτερο: Αγόρι τρίτος: Αγόρι τέταρτο: ΚορίτσιΟ αδερφός μου έκανε μειωμένη θητεία 8 μήνες.

Εγώ δικαιούμαι;

στην στρατολογία γράφει οτι δικαιουνται 8μηνη Οι δύο μεγαλύτεροι αδελφοί από τέσσερα ζώντα αδέλφια.

Άβαταρ μέλους
Stdb2019
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 24, 2019 1:43 pm
Τοποθεσία: Elllas
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Stdb2019 »

Λοιπον ειμαι στρατιώτης εδω και ενα μηνα α εσσο 2019 και διαβασα για το νομοσχέδιο που θα υλοποιηθεί οτι και τα τρια παιδια τριτεκνης οικογένεια θα κανουν 8μηνη θητεία... εφοσον υλοποιηθεί το νομοσχέδιο θα δικαιουμαι την 8μηνη η δεν ισχύει για αυτος που εχουν μπει ηδη
ekans
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 27, 2018 6:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από ekans »

καλησπέρα και εγω έχω την ίδια σπορεία.. το νεο νομοσχέδιο θα πιανει τους ήδη στρατεύσιμους; είμαι 359 εσσο και θα δικαιουμαι 6 μηνο σαν πολυτεκνος..
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες