Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
george

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από george »

Καλημερα ειμαι 19 ετων τον ιουλιο 20 ειμαι φοιτιτης δευτερο ετος και λεω να κοψω την αναβολη μολις τελιοσει η εξεταστικη του ιουννη ειμαι 182 υψος 86 κιλα αλλα κανω τρεξιμο συχνα για χασω κιλα μεχρι να παω φανταρος και επισης εχω μυοπια 2.5 στο ενα και 3,5 στον αλλο τι Ι θα με βγαλουν
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Signaller »

Lex Luthor έγραψε:Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω, με 3ης βαθμούς μυωπίας και αστιγματισμού, μπαίνω ι2 ή παραμένω ι1;

Ι2 γίνεσαι.
Αλλά ρε μάστορα δεν κατάλαβα κάτι , σκέφτεσαι να αποποιηθείς τη μειωμένη 8ητεία για να πας Κύπρο ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Ραφαήλ

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Ραφαήλ »

Παιδία καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω για κάποιον που θέλει μπει σε σχολείο υποβρύχιων καταστροφων (ουκ) και έχει μέχρι 2-2,5 βαθμούς μυωπία μπορεί. Υπάρχει περίπτωση να βγάλει το σχολείο με φακούς επαφής; Μιλάμε για πολύ καλή σωματική κατάσταση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Χρηστος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Χρηστος »

Καλησπερα παιδια ειχα παρουσιαστει στο στρατο το οκωτβριο και οταν με εξετασε ο οφθαλμιατρος και του ειπα οτι εχω κανει cross linking και στα δυο ματια μου εδωσε ενος ετους αναβολη επειδη δεν ειχα κλεισει 1 χρονο μετα την επεμβαδη. Γνωριζει κανεις αμα μπορω να κοψω την αναβολη με καποιο χαρτι γιατρου.
Χρήστος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Χρήστος »

Καλησπέρα ομάδα , εγώ παρουσιάζομαι τον Σεπτέμβριο. Παρόλα αυτά έχω καταρράκτη στο αριστερό μάτι εκ γενετής ! Έχω κάνει χειρουργείο αλλά το μάτι μου επειδή έμαθε έτσι δεν παίρνει διόρθωση , όποτε βλέπω από το ένα μάτι 3-5 δωδέκατα ! Από το δεξι μάτι βλέπω κανονικά ! Παρόλα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω αν λόγω αυτού του προβλήματος θα είμαι άοπλο ή όχι Και τι γιώτα μπροστά ; Εικόνα Εικόνα
tasos888
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 09, 2020 10:12 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από tasos888 »

Καλησπέρα ομάδα, εγώ είμαι υπόχρεος για την ε εσσο του σεπτεμβρίου 2020. Παρόλα αυτά με απασχολεί το εξής θέμα. Έχω καταρράκτη στο αριστερό μάτι. Έχω υποβληθεί εδώ και πολλά χρονιά σε χειρουργείο άλλα δεν έγινε τίποτα καθώς το μάτι μου έχει μάθει πλέον έτσι (έχει τεμπελιάσει). Σε αυτή την περίπτωση τι (Ι) θα έχω και το πιο σημαντικό, θα είμαι ένοπλος η άοπλος; Επίσης αν όντως βγω άοπλος, μήπως θα ήταν καλύτερο να μην το αναφέρω εφόσον δεν με επηρεάζει καθόλου, ούτε σε οδήγηση ούτε σε τίποτα στην καθημερινή μου ζωή;
Χρηστος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Χρηστος »

Αν θες να ξεμπερδευεις και βλεπεις καλα απο το δεξι ματι ετσι οπως το αναφερεις μην τους το πεις. Εκτος και αν θες να παρεις αναβολη.
Dimitris

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Dimitris »

Από το ένα μάτι βλέπω και 50 % και από το άλλο 100%. Τι "ι" Θα βγω μήπως ξέρετε;
Μιχάλης

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Καλησπέρα φίλοι, παρουσιαζομαι 18/1 και έχω μια απορία γιατί πραγματικά έχω ακούσει τόσα πολλά, θέλω να καταταγω στις Ε. Δ αλλά έχω 3.5 μυωπία στο κάθε μάτι (φοράω φακούς) θα βγω Ι1 ώστε να μπορέσω να μπω; Ευχαριστώ πολύ.
mnbvcx
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2020 5:19 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από mnbvcx »

Μιχάλης έγραψε:Καλησπέρα φίλοι, παρουσιαζομαι 18/1 και έχω μια απορία γιατί πραγματικά έχω ακούσει τόσα πολλά, θέλω να καταταγω στις Ε. Δ αλλά έχω 3.5 μυωπία στο κάθε μάτι (φοράω φακούς) θα βγω Ι1 ώστε να μπορέσω να μπω; Ευχαριστώ πολύ.


Το όριο είναι 4,5. Μπρορεις να κοιτάξεις εδώ για να δεις αναλυτικά και μόνος σου όλα τα κριτήρια για τη σωματική ικανότητα: ΦΕΚ-Α-17_27.01.2014 (θα σου ανέβαζα και το αρχείο να μη το ψάχνεις αλλά δεν ξέρω πως γίνεται, μάλλον δεν έχω τη δυνατότητα)

Τασος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Τασος »

Εγω το 1999 πηγα χαιδαρι διαβιβασεις, με μυωπία 4.75 και 5. Το όριο για να πάω για δοκιμος που ήθελα ηταν 4.5 στο κάθε μάτι και για είσαι Ι1 γενικά.(τα τότε όρια, προφανως και σήμερα). Οσο είμουνα νεοσύλεκτος μας πήγαν όλους στο 401 για διαφορες εξετασεις. Φορούσα φακούς επαφης, περασα με 10/10 τον πινακα με τους αριθμους και μετα με εξετασε ο γιατρος με ενα μικρό φακό στα μάτια. Τωρα δεν Ειδε τους φακους επαφης, έκανε ότι δεν τους είδε, έκανε πως εξεταζε, ήτανε εντελως ασχετος, δεν ξέρω. Ειπε σε ένα στρατιωτη γραφεα οκ και ο τελευταιος εγραψε στο χαρτι: Καταλληλος για οδηγος και ΥΕΑ. Σε έναν άλλο που τον έβγαλαν ακαταλληλο για πολύ λίγο, με 4,50 και 4,75 πηρε την βεβαιωση, πηγε σε ένα γραφείο, ζητησε blanco (το διορθωτικό που σβήνει). Βγήκε από το γραφείο με το blanco και μπροστά μου κάλυψε το Α από το ακατάλληλος και μεγαλωσε λίγο το Κ με το ίδιο στυλό που ζήτησε (για μισό λεπτό) από τον στρατιωτη που του έγραψε ακατάλληλος.Γυρίσαμε στην μονάδα, παραδωσαμε όλοι τα χαρτια μας στο γιατρό (μπορει να ήταν και 100 βεβαιώσεις συνολικά) και μας λέει: Ποιοι βγηκανε κατάλληλοι για οδηγοι και ΥΕΑ; Να γραψουν το ΑΣΜ και το όνομα τους σε αυτό το χαρτί. Όσοι εχουν βεβαιωσεις που γραφουνε ακαταλληλοι να γραψουν τα δικά τους σε αλλη λίστα.

Όσο είμουνα YEA στο Χαιδάρι μέσα στην βρωμια, στη πίχλα και στην σκόνη διότι έμεινα σε σκηνή και τους 4 μήνες, όλο το χειμωνα, γιατι οι θαλαμοι με τον σεισμό του 99 κρίθηκαν ακατάληλοι, φορούσα τα γυαλια μου, σπάνια τους φακους, αντε καμμια κυριακή που ήταν πιο light τα πραγματα και σε καμμια εξοδο. Δεν με ξαναρωτησε και δεν με ξαναέλεγξε ποτέ κανείς.

petros2ii28w8888
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2020 10:36 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από petros2ii28w8888 »

Καλησπερα μια ερωτηση εχω... Αν καποιος υποψηφιος εχει αμβλυωπια δηλαδη τεμπελικο ματι μπορει να παει ειδικες δυναμεις; Επισης αν το τεμπελικο ματι ειναι το αριστερο και οχι το δεξι δινεται καποιο πλεονεκτημα στον υποψηφιο αφου θα χρησιμοποιει το δεξι για το οπλο
Άβαταρ μέλους
Νιόνιος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2021 6:35 pm
Τοποθεσία: Πάτρα
Ενδιαφέροντα: Gaming
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Νιόνιος »

Μεγάλο αλάνι ο τύπος! ΑχαχαχαχαχαχαΕικόνα
Πανουργιάς και Λαναράς για Υπουργός και Προθυπουργός!
Άβαταρ μέλους
Νιόνιος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2021 6:35 pm
Τοποθεσία: Πάτρα
Ενδιαφέροντα: Gaming
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Νιόνιος »

Τασος έγραψε:Εγω το 1999 πηγα χαιδαρι διαβιβασεις, με μυωπία 4.75 και 5. Το όριο για να πάω για δοκιμος που ήθελα ηταν 4.5 στο κάθε μάτι και για είσαι Ι1 γενικά.(τα τότε όρια, προφανως και σήμερα). Οσο είμουνα νεοσύλεκτος μας πήγαν όλους στο 401 για διαφορες εξετασεις. Φορούσα φακούς επαφης, περασα με 10/10 τον πινακα με τους αριθμους και μετα με εξετασε ο γιατρος με ενα μικρό φακό στα μάτια. Τωρα δεν Ειδε τους φακους επαφης, έκανε ότι δεν τους είδε, έκανε πως εξεταζε, ήτανε εντελως ασχετος, δεν ξέρω. Ειπε σε ένα στρατιωτη γραφεα οκ και ο τελευταιος εγραψε στο χαρτι: Καταλληλος για οδηγος και ΥΕΑ. Σε έναν άλλο που τον έβγαλαν ακαταλληλο για πολύ λίγο, με 4,50 και 4,75 πηρε την βεβαιωση, πηγε σε ένα γραφείο, ζητησε blanco (το διορθωτικό που σβήνει). Βγήκε από το γραφείο με το blanco και μπροστά μου κάλυψε το Α από το ακατάλληλος και μεγαλωσε λίγο το Κ με το ίδιο στυλό που ζήτησε (για μισό λεπτό) από τον στρατιωτη που του έγραψε ακατάλληλος.Γυρίσαμε στην μονάδα, παραδωσαμε όλοι τα χαρτια μας στο γιατρό (μπορει να ήταν και 100 βεβαιώσεις συνολικά) και μας λέει: Ποιοι βγηκανε κατάλληλοι για οδηγοι και ΥΕΑ; Να γραψουν το ΑΣΜ και το όνομα τους σε αυτό το χαρτί. Όσοι εχουν βεβαιωσεις που γραφουνε ακαταλληλοι να γραψουν τα δικά τους σε αλλη λίστα.

Όσο είμουνα YEA στο Χαιδάρι μέσα στην βρωμια, στη πίχλα και στην σκόνη διότι έμεινα σε σκηνή και τους 4 μήνες, όλο το χειμωνα, γιατι οι θαλαμοι με τον σεισμό του 99 κρίθηκαν ακατάληλοι, φορούσα τα γυαλια μου, σπάνια τους φακους, αντε καμμια κυριακή που ήταν πιο light τα πραγματα και σε καμμια εξοδο. Δεν με ξαναρωτησε και δεν με ξαναέλεγξε ποτέ κανείς.



Μεγάλο αλάνι ο τύπος! Χαχαχαχαχα Εικόνα

Πανουργιάς και Λαναράς για Υπουργός και Προθυπουργός!
Μάριος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Μάριος »

Γεια θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε ένα χρόνο έρχεται η σειρά μου και δν θέλω κ τόσο να πάω θα ήθελα να ρωτήσω αν περνώ Ι5 η κάποιο Ι. Αρχικά έχω χαμηλή όραση 30% κ 50% στο άλλο μάτι, Έχω από μικρός φύσημα σε ήρεμη κατάσταση, τώρα πρόσφατα έμαθα ότι έχω και Θυροειδή κ θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει αν περνώ κάποιο Ι για αυτούς τους λόγους. Ευχαριστώ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης