Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
lefteris1988
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 29, 2016 8:55 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από lefteris1988 »

Καλησπέρα. Παρουσιαζομαι 8 μαρτιου στο ναυτικο και εχω μυωπία 9 και 10. Ξερει καποιος αν θα βγω ι4; επισης οταν μπω θα φοραω φακους θα πρεπει να με ελέγξει ο γιατρος εκει; να εχω εγω καποιο χαρτι απο οφθαλμίατρο; ευχαριστω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Nassos »

Κατά το ΦΕΚ (σελίδα 43) είσαι Ι3, και είναι ή ένοπλο ή άοπλο.

http://sep4u.gr/fek/fek_2014_17a.pdf

Στη κατάταξη μια τυπική εξέταση κάνεις για δυσχρωματοψία και αναφέρεις τι προβλήματα υγείας έχεις.

Το Ι της Σωματικής Ικανότητας θα στο βγάλουν αφού εξεταστείς από Στρατιωτικό οφθαλμίατρο.

Καλύτερα να παρουσιαστείς με γυαλιά, και γενικά απέφευγε να φοράς φακούς. Διάβασε και το παρακάτω για να πάρεις μια ιδέα

Γυαλια και φακοί επαφής στο Στρατό
lefteris1988
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 29, 2016 8:55 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από lefteris1988 »

Nassos έγραψε:Κατά το ΦΕΚ (σελίδα 43) είσαι Ι3, και είναι ή ένοπλο ή άοπλο.

http://sep4u.gr/fek/fek_2014_17a.pdf

Στη κατάταξη μια τυπική εξέταση κάνεις για δυσχρωματοψία και αναφέρεις τι προβλήματα υγείας έχεις.

Το Ι της Σωματικής Ικανότητας θα στο βγάλουν αφού εξεταστείς από Στρατιωτικό οφθαλμίατρο.

Καλύτερα να παρουσιαστείς με γυαλιά, και γενικά απέφευγε να φοράς φακούς. Διάβασε και το παρακάτω για να πάρεις μια ιδέα

Γυαλια και φακοί επαφής στο Στρατό


Σε ευχαριστω για την απαντηση,

Αν θα βγω ι3 ενοπλος ή αοπλος απο που κρινεται;

Άβαταρ μέλους
tzoe88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 7:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από tzoe88 »

Καλησπερα... Αφοτου παρουσιαστω ποτε περναω την επιτροπη απαλλαγων?
Νικόλαος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Νικόλαος »

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι την Δευτέρα 7/03 στην Τρίπολη Πολεμική Αεροπορία. Έχω 9.5 και 11.25 βαθμους μυωπίας, οπότε λογικά θα βγώ Ι4; Από ότι έχω δει και με αυτά που γράφεται. Επίσης αν στην περίπτωση που βγω Ι3 ένοπλο ή άοπλο τι να προτιμήσω; Αν πας σε βολή δεν είναι καλύτερο να φοράς φακούς επαφής;και κάτι τελευτάιο έχω αλλεργία στα όσπρια (τα ξερά π. Χ φασολάκια πράσινα κανένα θέμα) χρειάζεται κάποιο χαρτί ή απλά το αναφέρω; Γιατι δεν υπάρχει και τρόπος εξέτασης... Απλα γνωρίζω αν φάω τι επιπτώσεις θα έχω.

ευχαριστώ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν έχει προτίμηση, ο Στρατιωτικός οφθαλμίατρος έχει το τελικό λόγο. Αν σου πει άοπλο, άοπλο και τέλος.

Ναι, θα το αναφέρεις και αυτό.
Άβαταρ μέλους
tzoe88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 7:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από tzoe88 »

Καλησπερα κ παλι! Επισκεφτηκα εναν οφθαλμιατρο για να εχω μια προσφατη γνωματευση για την οξυτητα των ματιων μου! Στο δεξι φτανω δυσκολα στα 5/10 κ στο αριστερο 1/20 (!) ... Ο κερατοκωνος δυστηχως το εχει αχριστεψει! Δε θα την γλυτωσω μαλλον τη μεταμοσχευση μετα τα 35-36... Υπαρχει καμια περιπτωση να με βγαλουν ι5; Το φεκ λεει αναλογα με την οξυτητα... Εμενα ειναι χαλια!
ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Καλησπέρα. Εξαρτάται που θα παρουσιαστείτε. Εγώ αυτο που κατάλαβα είνια ότι στο νοσοκομείο που με ''εξέτασαν'' μου κουνούσαν τα δάχτυλα να δουν αν βλέπω και μου δώσαν αναβολή ενός έτους. Όταν είπα στους γιατρούς μου (γιατί έκανα το cross linking σε ιδιωτική κλινική) ότι μου δώσαν αναβολή για βελτίωση γελούσαν. Πολλοί ίσως διαβάζοντας το μνμ πουν θέλετε αναβολή η απαλλαγή. Δεν αντέχω τον ήλιο πρέπει να φοράω γυαλιά ηλίου, οι φακόι κάνουν ένα μήνα να έρθουν απο αμερική γιατί δεν σχεδιάζονται στην Ελλάδα. Όταν έρθει το μάτι σε επαφή με σκόνη ή ιδρώτα αρχίζει και τζούζει και δακρύζω. Απλά μια παράκληση κερατόκωνο έχουμε δεν έχουμε καρκίνο να μοιράζουν τις αναβολές έτσι...
Evendim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2016 7:05 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Evendim »

Καλησπέρα. Έχω 3+ χρόνια να εξετασθώ από οφθαλμίατρο (είχα 3,75 μυωπία στο κάθε μάτι τότε) και η μυωπία μου έχει ανέβει αισθητά τελευταία. Παρουσιάστηκα Αυλώνα, με πήγαν Θήβα για εξετάσεις, ο γιατρός είδε μόνο τα γυαλιά μου (που είναι για 3,75 μυωπία) και αφού του είπα ότι δεν βλέπω καλά με αυτά τα γυαλιά απλά έγραψε στο χαρτί 4 μυωπία και με έβγαλε Ι1, ακατάλληλο όμως για οδηγό (είμαι ΤΘ), χωρίς να εξετάσει τα μάτια μου. Όταν έκανα βολή στα 100 μέτρα έβλεπα φυσικά θολά τον στόχο αλλά είχα σκοπό να κοιτάξω τα μάτια στην άδεια ορκωμοσίας (που είναι τώρα) σε ιδιώτη. Τώρα με επέλεξαν για Κύπρο. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν εκεί θα με εξετάσει ξανά οφθαλμίατρος και αν υπάρχει περίπτωση να μου γράψει συνταγή για άλλους φακούς στα γυαλιά (φυσικά θα τους εξηγήσω ακριβώς το πρόβλημά μου) ή προτείνετε να πάω σε ιδιώτη πριν με στείλουν Κύπρο?
Γιώργος

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα σε όλους !

Τον Μάιο ξεκινώ τη θητεία μου και θέλω να κάνω μια ερώτηση. Όποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του.

Έχω 8.5 βαθμούς μυωπία και στα δύο μάτια, ξέρει κάνείς τι Ι θα είμαι ; Ευχαριστώ πολύ !

ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Καλημέρα

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί στον κερατόκωνο δίνονται αναβολές ετήσεις και δυετης; Δηλαδή τι θέλουν να μας πουν ότι θα υπάρξει βελτίωση στον ένα ή στα δυο χρόνια; Ο κερατόκωνος θα μείνει στην ίδια κατάσταση για το όνομα του Θεού.

Vasilis82

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Vasilis82 »

Καλησπέρα παιδιά,

Εχω κάποια προβλήματα όρασης με τα οποία βάση του ΦΕΚ βγαίνω Ι4.(μονοφλαμία και 3 βαθμούς μυωπία στο ένα μου μάτι).

Θα ήθελα όμως την συμβουλή σας με βάση τις όποιες εμπειρίες έχετε.

Με βάση την μονοφθαλμία μου, είμαι Ι4. Παρόλ'αυτά, φοράω οφθαλμολογική πρόθεση η οποία πρέπει να αφαιρείται καθημερινά και να καθαρίζεται με συγκεκριμένα υγρά. Το πρόβλημα μου είναι οτι αυτή η διαδικασία δεν μπορεί να γίνεται εντός στρατοπέδου τόσο για πρακτικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους.

Πιστευετε οτί μπορώ να βγω Ι5 με βάση τα παραπάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από Nassos »

Είχα παιδί με μονοφθαλμία, βγήκε Ι4, και κουβαλούσε παντού τα υγρά απολύμανσης.

Σε μια περίπτωση στα μαγειρία του έφυγε το προσθετικό και αφού πρώτα του απολυμάναμε τα χέρια του με καθαρό οινόπνευμα, μετά καθάρισε το προσθετικό με τα υγρά. Έκτοτε και με τη σύμφωνη γνώμη των εποπτευόντων τον στέλναμε στο πολύ πιο καθαρό περιβάλλον του εστιατορίου για πιο ελαφριές δουλειές.

Για Ι5 πολύ δύσκολα.
newton

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από newton »

Γεια σας

παρουσιάζομαι 9 Νοέμβρη στο ναυτικό

έχω 1,75 και 3 μυωπία, μπορώ να κάνω εγχείρηση lazer σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο ή τουλάχιστον να την κάνω σε ιδιώτη και να πάρω αναρρωτική άδεια;

slalom

Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

Δημοσίευση από slalom »

newton έγραψε:Γεια σας

παρουσιάζομαι 9 Νοέμβρη στο ναυτικό

έχω 1,75 και 3 μυωπία, μπορώ να κάνω εγχείρηση lazer σε κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο ή τουλάχιστον να την κάνω σε ιδιώτη και να πάρω αναρρωτική άδεια;



Όχι και στις 2 ερωτήσεις.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες