ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Alex D

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Alex D »

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια διευκρίνιση εφόσον κάποιος γνωρίζει.Είμαι γιατρός, υπηρέτησα ως γιατρός άνευ ειδικότητας (τότε δεν είχα τελειώσει την ειδικότητα μου) στο ΣΞ και το 2007 απολύθηκα από την Σύρο. Τώρα πλέον ζω και εργάζομαι στο Ρέθυμνο ως ορθοπαιδικός χειρουργός. Πρόσφατα επικαιροποιησα τα στοιχεία μου και το νέο ΕΦΠ (πράσινο) που έλαβα υπαγορεύει να παρουσιαστώ σε περίπτωση επιστράτευσης στο στρατόπεδο στο Ρέθυμνο όπου εάν δεν κάνω λάθος είναι αερομεταφερομενο πεζικό. Αυτό σημαίνει ότι εντασσομαι σε αυτό η απλως παρουσιάζομαιι εκεί και από εκεί προωθούμαι Άλλου.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Αν έχεις την αναγραφή ΣΠΕ (Σταθμός Προώθησης Εφέδρων) ναι, διαφορετικά είσαι ενταγμένος οργανικά στη μονάδα που θα παρουσιαστείς.
ANAXIM
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2022 7:39 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από ANAXIM »

Όταν απολύθηκα το 2020 πήρα πράσινο ΕΦΠ και έκανα εγγραφή στο efedros.army.gr πάω να εκτυπώσω το ΕΦΠ και μου βγάζει: "Δεν έχετε ηλεκτρονικό ΕΦΠ" Ξέρει κανείς γιατί;
Sakarakatranemia

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Sakarakatranemia »

Στην Ελλάδα ζεις... Ορισμένα πράγματα φτιάχνονται απλά για να πάρουν λεφτά και μίζες κάποια συγκεκριμένες εταιρίες, άτομα κλπ κλπ. Έχω κάνει εγγραφή στο efedros.army εδώ και ένα χρόνο για έρχονται ηλεκτρονικα τα φύλλα πορεία έχω αλλάξει και τα στοιχεία διεύθυνσης μου και πριν μια εβδομάδα έστειλαν ταχυδρομικός το νέο φύλλο πορείας στην παλιά διευθυνση... Μην περιμένεις και πολλά...
Billts

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Billts »

Καλησπέρα. Έλαβα σήμερα νέο ΕΦΠ το οποίο είναι πράσινο, από λευκό που πήρα όταν απολύθηκα πριν 3 χρόνια. Αυτό πρακτικά σημαίνει κάτι; Μήπως ότι είναι πιο εύκολο να κληθώ σε επιστράτευση πλέον, από όταν είχα λευκό ΕΦΠ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Το Πράσινο ΕΦΠ σημαίνει ότι θα τοποθετηθείς αμέσως σε συγκεκριμένη μονάδα όταν κληθείς. Το λευκό είναι τουρλού, σου λέει να βρεθείς στο τάδε στρατόπεδο για να προωθηθείς σε άλλη μονάδα. Στο λευκό επίσης δεν αναγράφεται μυστικός κωδικό όπως στο πράσινο.
Billts

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Billts »

Άρα Νασο δεν είναι κάτι που πρέπει να ανησυχώ;
Δεν είναι τόσο η επιστράτευση ή η άσκηση, όσο το
ότι η δουλειά μου δεν επιτρέπει σε καμία περίπτωση να λείψω για 7-9 μέρες ή όσο διαρκέσει η άσκηση.
Δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά δηλαδή ως προς την ευκολία που θα κληθώ, σε σχέση με το λευκό ΕΦΠ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Το ΕΦΠ δεν έχει να κάνει με ασκήσεις όπως πχ "ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ". Σε κάτι τέτοια σου στέλνουν ΦΑΠ (Φύλλο Ατομικής Πρόσκλησης) στο οικείο Αστυνομικό Τμήμα. Το ΕΦΠ είναι για περιπτώσεις κρίσεων/πολέμων. Αν δεν πρόκειται να πας θα πρέπει οπωσδήποτε να ενημερώσεις τη μονάδα από την οποία κλήθηκες να δηλώσεις κώλυμα λόγω πχ άρνησης εργοδοσίας στη παροχή άδειας.

Όπως προανέφερα, το πράσινο σου λέει ότι θα πας στη συγκεκριμένη μονάδα, άρα εξαρχής είσαι ενήμερος που θα τοποθετηθείς. Το δικό μου ΕΦΠ που είναι λευκό λέει άοριστα να παρουσιαστώ σε ΣΠΕ (Σταθμό Προώθησης Επίστρατων) και μετά θα προωθηθώ αλλού.
Billts

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Billts »

Δηλαδή σε μια άσκηση όπως ο Παρμενιωνας όπως ανέφερες ή ο Ηνίοχος, μπορούν να κληθούν με την ίδια ευκολία και αυτοί με τα πράσινα, και αυτοί με τα άσπρα, και γενικά με όλα τα χρώματα ΦΠ; Πάντως σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου, ηρέμησα λίγο καθώς από την ώρα που το έλαβα το μυαλό μου είναι μόνο σε αυτό και τι θα γίνει αν χρειαστεί να λείψω.
KatadromeasAmfivios

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από KatadromeasAmfivios »

Τι να ανησυχείς ρε μεγάλε;
Άμα χρειαστεί θα κληθείς να πολεμήσεις και να χυσεις το αίμα σου για ένδοξο Έθνος.
Μην είστε κότες. Πλησιάζει η ώρα που οι Ελληνικές Ενοπλες Δυνάμεις θα κληθούν να αμυνθούν του Πατριου εδάφους.
Λέσχη Εφεδρων Καταδρομών, παντα έτοιμοι να πέσουμε Υπέρ Πίστεως και Πατρίδος.
Billts

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Billts »

Το επάγγελμα μου φίλε καταδρομέα δεν επιτρέπει μέρα απουσίας. Δεν είναι θέμα του να θέλω να πάω σε κάποια άσκηση, όσο του ότι δεν μπορώ. Είναι βιοποριστικό ζήτημα. Γι αυτό και έχω ανοίξει αυτή την κουβέντα με τον φίλο Νασο τόση ώρα γιατί το θέμα με απασχολεί ιδιαιτέρως. Η γενική ιδέα του να πας αν σε χρειαστεί η πατρίδα με βρίσκει σύμφωνο, όχι και να αφήσουμε τις δουλειές μας όμως για μια άσκηση.
KatadromeasAmfivios

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από KatadromeasAmfivios »

Είναι υποχρεωμένη η δουλειά σου να σε αφήσει να πας.
Αν μπουν οι Τούρκοι δε θα χεις ούτε δουλειά ούτε λεφτά, οπότε η άσκηση είναι το παν.
Οι στιγμές είναι κρίσιμες είμαστε υποχρεωμένοι να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων, η Ελλάς βάλλεται πανταχωθεν.

"Ου πόσοι αλλά που"

Ζ ΜΑΚ
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από apricot99 »

Billts έγραψε: Τρί Δεκ 13, 2022 5:43 pm Το επάγγελμα μου φίλε καταδρομέα δεν επιτρέπει μέρα απουσίας. Δεν είναι θέμα του να θέλω να πάω σε κάποια άσκηση, όσο του ότι δεν μπορώ. Είναι βιοποριστικό ζήτημα. Γι αυτό και έχω ανοίξει αυτή την κουβέντα με τον φίλο Νασο τόση ώρα γιατί το θέμα με απασχολεί ιδιαιτέρως. Η γενική ιδέα του να πας αν σε χρειαστεί η πατρίδα με βρίσκει σύμφωνο, όχι και να αφήσουμε τις δουλειές μας όμως για μια άσκηση.
Μην ανησυχεις μπορεις να παρεις αναβολη, και αυτο μπορεις να το κανεις 2 η 3 φορες ΕΑΝ σου ξαναερθει.
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Re: ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Armyforce »

Nassos έγραψε: Τρί Δεκ 13, 2022 3:53 pm Το ΕΦΠ δεν έχει να κάνει με ασκήσεις όπως πχ "ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ". Σε κάτι τέτοια σου στέλνουν ΦΑΠ (Φύλλο Ατομικής Πρόσκλησης) στο οικείο Αστυνομικό Τμήμα. Το ΕΦΠ είναι για περιπτώσεις κρίσεων/πολέμων. Αν δεν πρόκειται να πας θα πρέπει οπωσδήποτε να ενημερώσεις τη μονάδα από την οποία κλήθηκες να δηλώσεις κώλυμα λόγω πχ άρνησης εργοδοσίας στη παροχή άδειας.

Όπως προανέφερα, το πράσινο σου λέει ότι θα πας στη συγκεκριμένη μονάδα, άρα εξαρχής είσαι ενήμερος που θα τοποθετηθείς. Το δικό μου ΕΦΠ που είναι λευκό λέει άοριστα να παρουσιαστώ σε ΣΠΕ (Σταθμό Προώθησης Επίστρατων) και μετά θα προωθηθώ αλλού.
Όταν είναι για ασκήσεις τα ΦΑΠ είναι για όλα τα ΕΦΠ; Νόμιζα ότι καλούν μόνο όσους έχουν πράσινο;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης