ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ep89
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2020 4:49 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Ep89 »

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum, με βοήθησε πολύ πριν και κατά τη διάρκεια της θητείας μου.

Απολύθηκα Μάρτιο με λευκό ΕΦΠ. Ωστόσο, η μονάδα μου έκανε λάθος το Σώμα και την ειδικότητα. Είμασταν 2 άτομα Έρευνας Πληροφορικής στο ίδιο πόστο. Το άλλο το παιδί απολύθηκε Απρίλιο με σωστά στοιχεία (ΕΠ-Αναλυτής Προγραμματιστής) ενώ εμένα έγραφε Πεζικό-Τυφεκιοφόρος (ειδικότητα την οποία ποτέ δεν έκανα). Λανθασμένα δεν επικοινώνησα επειδή φαντάστηκα ότι μόνο στου ΚΕΠΥΕΣ θα έγραφε Αναλυτής-Προγραμματιστής. Τώρα τι διαδικασία να κάνω για αλλαγή; Υπάρχουν στελέχη στο πόστο που ήμουν που μπορούν να επιβεβαιώσουν ότι όντως έγραφα προγράμματα και έκανα τέτοια δουλειά. Να επικοινωνήσω με τον διοικητή της μονάδας απόλυσης και μετά με τη στρατολογική υπηρεσία στην οποία ανήκω;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, γιατί θα πρέπει να γίνει και η αντίστοιχη αλλαγή στις καρτέλες της Διεύθυνσης Επιστράτευσης.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Ξαναβάζω τον σύνδεσμο για επικαιροποίηση στοιχείων

efedros.army.gr
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Συγγνώμη, γιατί τέτοιος πανικός με το ΕΦΠ; Πριν 4 μήνες δεν πήρατε πρέφα που πήγαινε το πράγμα;
Άβαταρ μέλους
Desmond
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2016 10:35 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Desmond »

Σήμερα παρέλαβα ειδοποίηση από την αστυνομία ότι πρέπει να πάω να παραλάβω χαρτί για επιμόρφωση 1 ημέρας στο στρατό. Έχει λάβει κανένας κάτι παρόμοιο;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Α) Κατάσταση Ειδικής (συγκεκριμένες ειδικότητες) ή μερικής (συγκεκριμένες περιοχές) επιστράτευσης (πορτοκαλί συναγερμός) :
Καλούνται με Φύλλα Ατομικής Προσκλήσεως (τα οποία επιδίδονται από την αστυνομία όλο το 24ώρο) οι υπόχρεοι να παρουσιαστούν στις μονάδες που αναγράφουν πάνω τα ΦΑΠ μέσα στο χρονικό διάστημα που αναγράφεται. Στις περιοχές πρώτης γραμμής το χρονικό αυτό διάστημα ορίζεται ως ΑΜΕΣΑ και όχι πέραν των 2-4 ωρών (τελευταία μερική επιστράτευση έγινε στο ανατολικό αιγαίο τον Γενάρη του 1996 και όριζε χρονικό διάστημα 2 ωρών). Στις υπόλοιπες περιοχές το χρονικό περιθώριο αυξάνεται ανάλογα με την απόσταση. Οι μετακινήσεις προς τη μονάδα και πίσω (μετά τη λήξη) είναι δωρεάν και γίνονται με ειδικά κουπόνια που βρίσκονται στο κάτω μέρος του ΦΑΠ.

Policenet

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Θα συνιστούσα να μην λέγονται πολλά.

Σας κάλεσε η Αστυνομία να παραλάβετε φύλλο πορείας; Το λέτε μόνο στους γονείς-αδέλφια και πουθενά αλλού.

Κάν'τε ό, τι λέει το ΕΦΠ, όπως επίσης κομμένα τα κινητά-tablet.
mihalis19
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2010 2:19 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από mihalis19 »

Ναι έχεις δίκιο. Καλύτερα να σβήσεις και το δικό μου post.
soldier

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από soldier »

Nassos έγραψε:Ξαναβάζω τον σύνδεσμο για επικαιροποίηση στοιχείων

efedros.army.gr
To site έχει πέσει;

Μου ήρθε φύλλο πορείας συστημένο με ταχυδρομείο και έχει μέσα τα γνωστά απόδειξη παραλαβής φάκελο κλπ. Πρέπει να ακολουθήσω τη διαδικασία που μου λέει ή μπορώ με κάποιο άλλο τρόπο να αποφύγω τα ταχυδρομεία κλπ για επιστροφή του παλιού φύλλου με επικαιροποίηση στοιχείων;

Άβαταρ μέλους
Vasilis loxias (pz)
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2016 12:49 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Vasilis loxias (pz) »

KΑλησπέρα. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα που θα κάνω την ερώτηση μου. Ειχα μια ειδοποίηση που θα την παραλαβω αύριο στα ΕΛΤΑ από το στρατόπεδο που θα έπρεπε να πάρουσιαστω σε περίπτωση επιστράτευσης/μετεκπαιδευσης.

Ειχε ξαναγίνει κ παλιότερα 10 χρόνια πριν κάτι παρόμοιο γιατί αρχικά όταν είχα απολυθεί ήταν αλλού να πάρουσιαστω σε τέτοια περίπτωση με το αρχικο φύλλοπορεείαςς και ενα χρόνο αργότεραα έγινε πάλι αλλαγή που γνωρίζω έως κ σήμερα.

Το πιο πιθανον να αφορά η ειδοποίηση κάποιου τέτοιου είδους αλλαγή αλλά δεν αποκλείω και την επιστράτευση για μετεκπαίδευση λόγο των καταστάσεων.

Γνωριζει Κάποιος πως γινεται απαλλαγή σε τέτοια περίπτωση γιατί πλέον είμαι 30+ με σταθερή εργασία με βάρδιες κ δεν είναι εύκολο να απουσιάσω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Δεκ 16, 2020 4:46 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Απαλλαγή δεν παίρνεις. Μέχρι τα 45 είσαι σην εφεδρεία.

Αν σε καλέσουν σε άσκηση με Φύλλο Ατομικής Πρόσκλησης (ΦΑΠ) και δεν μπορείς να πας λόγω της δουλειάς σου τηλεφωνείς στη Μονάδα για να δικαιολογήσουν την απουσία σου. Αν δεν το κάνεις θα σε ψάχνει η Αστυνομία και θα πληρώσεις πρόστιμο.
Άβαταρ μέλους
Vasilis loxias (pz)
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2016 12:49 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Vasilis loxias (pz) »

Πήγα σήμερα στα ΕΛΤΑ κ είχε έρθει καινούργιο φύλλο πορείας το οποίο το παρέλαβα κ έδωσα πίσω το παλιό δεν είχε καμοια αλλαγή πάνω στην μονάδα που θα πάρουσιαστω σε περίπτωση επιστράτευσης/μεταεκπαιδευσης αφορούσαν κ το νέο κ το παλιό το ίδιο στρατόπεδο κ έχω απόρροια γιατί μου ξανά έστειλαν καινούργιο ενώ δεν είχε γίνει αλλαγή στην μονάδα.

Παραδειγμα στο πρώτο φύλλο πορείας που είχα πάρει όταν απολύθηκα με το δεύτερο ένα χρόνο αργότερα ήταν διαφορετικες οι μονάδες πολύ μακρυά μεταξυς τους. Κατα την διάρκεια όπου κάναμε την διαδικασία με τους φακέλους κ τα φύλλα πορείας να στείλουμε πίσω το παλιό και να κρατήσω εγώ το καινούριο είχε πάρει το ματι μου στο κισε που τα είχαμε όλα αραδιασμένα κ ένα φυλλο Α4 που είχε πάνω το σήμα του στρατού το κίτρινο με τον αετό το οποίο την ώρα που υπέγραφα στο απόκομμα λέω κάτσε να δω τι είναι αυτό κ μετά μέσα σε 5 δευτερόλεπτα δεν το βλέπω κ λέω στην υπάλληλο πήρατε εσείς κάποιο χαρτί από αυτά εδώ που ήταν στον καινούργιο φάκελο κ μου απάντησε όχι εγώ δεν πήρα κάτι!

Τώρα οι απόρια μου είναι εξής ή το φανταστικα είχε έγινε ένα κακό λάθος κ μου το πήρε ο δίπλα στο άλλον κισε. Οταν σε καλούν για κάποια μεταεκπαιδευση/επιστράτευση με τον τρόπο αυτό σε καλούν μέσω ΕΛΤΑ και καινούργιο φύλλο πορείας η μέσω αστυνομικού τμήματος; Ειλικρινά εκεί που είχα τα χαρτιά πάνω στο κησε αυτό το χαρτί εγώ δεν πρέπει να το φαντάστηκα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Δεκ 16, 2020 8:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11197
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Για άσκηση-μετεκπαίδευση στέλνουν στο Αστυνομικό Τμήμα το Φύλλο Ατομικής Πρόσκλησης.
Άβαταρ μέλους
Vasilis loxias (pz)
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Δευ Φεβ 01, 2016 12:49 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Vasilis loxias (pz) »

Το έχω διαβάσει κ εγώ Νασσο αλλά κάπου είδα σε ορισμένες κ σπάνιες περιπτώσεις τον στέλνουν μαζί με το φύλλο πορείας. Που μπορώ να απευθυνθώ να δω ένα έχει συμβεί κάτι τέτοιο να είμαι σίγουρος μην κ ήταν μέσα στο φάκελο κ έγινε μπέρδεμα εκεί στα ΕΛΤΑ. Αν πάρω στο ΡΟΟΦ τηλέφωνο δίνοντας τα στοιχεία μου θα μου πούνε;
2009 δ εσσο 309 σειρα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες