ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
turms
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:52 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από turms »

Εννοω οτι αν η ΜΕ ειναι σε στρατοπεδο με π. Χ. Καταδρομεις σημαινει οτι η ΜΕ και οι επιστατοι θα ανηκουν στην Χ Μοιρα καταδρομων; Η ειναι ασχετο το ενα με το αλλο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turms την Παρ Μαρ 18, 2022 2:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι. Και λογικά υπάρχουν επίστρατοι και από άλλα Όπλα-Σώματα.

ziogas191
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 2:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από ziogas191 »

turms έγραψε:Εννοω οτι αν η ΜΕ ειναι σε στρατοπεδο με π. Χ. Καταδρομεις σημαινει οτι η ΜΕ και οι επιστατοι θα ανηκουν στην Χ Μοιρα καταδρομων; Η ειναι ασχετο το ενα με το αλλο


Η απλή λογική λέει ότι γενικά θα υπάρχουν πολλές ειδικότητες με συγκεκριμένους ρόλους σύμφωνα με κάθε επιχειρησιακό σχέδιο που υπάρχει. Τώρα αυτά τα γνωρίζουν συγκεκριμένα άτομα με συγκεκριμένες αρμοδιότητες κλπ κλπ.

Άβαταρ μέλους
turms
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:52 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από turms »

Thanks... Τελικά ενημερώθηκα ότι ανήκω σε άλλη ΜΕ εντός Θεσσαλονίκης... Οπότε η ερώτηση είναι πλέον άκυρη.

Αλλά δεν μου στείλανε ποτέ αλλαγή φύλλου πορείας...

ziogas191
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 2:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από ziogas191 »

turms έγραψε:Thanks... Τελικά ενημερώθηκα ότι ανήκω σε άλλη ΜΕ εντός Θεσσαλονίκης... Οπότε η ερώτηση είναι πλέον άκυρη.

Αλλά δεν μου στείλανε ποτέ αλλαγή φύλλου πορείας...



Πολύ περίεργο. Υπάρχει και η περίπτωση να σου στείλανε και να μην το παρέλαβες ποτέ.

Όπως και να 'χει τώρα ενημερώθηκεςΕικόνα

Άβαταρ μέλους
turms
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:52 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από turms »

Τι να πω... Πολυ πιθανως...

στην αρχη σκεφτηκα οτι κανανε λαθος... Και αντι για 15 γραψανε που. Χ.13... (οι αριθμοι ειναι τυχαιοι)

αλλα με απαντησανε απο την Στρατολογια θεσσαλονικης... Δεν νομιζω να κανανε λαθος.

προφανως δεν πηρα ποτε το φυλλο πορειας...

δεν βαριεσαι... Δεν εχει και τοση σημασια πιστευω

Gregkar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Δεκ 10, 2019 1:22 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Gregkar »

Όταν απολύθηκα το 2010 πήρα πράσινο ΕΦΠ, πριν λίγο καιρό έκανα εγγραφή στο efedros.army.gr πάω να εκτυπώσω το ΕΦΠ και μου βγάζει: "Δεν έχετε ηλεκτρονικό ΕΦΠ" Ξέρει κανείς γιατί?
Θανάσης

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Θανάσης »

Είμαι 54 χρονών σήμερα και πριν δύο περίπου χρόνια με φώναξαν στο αστυνομικό τμήμα όπου μου έδωσαν πράσινο φύλλο πορείας ενώ είχα άσπρο σχεδόν από τότε που είχα απολυθεί από το στρατό. Μέσο... Κανένα... Όρεξη το είχα το πράσινο φύλλο πορείας.
Σταύρος

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Σταύρος »

Καλησπέρα!

Έχω δύο (2) ερωτήσεις:

Α) Έχει νόημα για εμένα που είμαι πάνω από 45 ετών (47+) να επικαιροποιήσω τα στοιχεία μου στο efedros τελεία army τελεία gr ή λόγω ηλικίας δεν ανήκω καν στην εφεδρεία; Υπηρέτησα την θητεία μου ως Στρατιώτης.

Β) Στην περίπτωση που η απάντηση στο παραπάνω είναι θετική: Εάν ενημερώσω για την νέα μου διεύθυνση σήμερα ενώ έχει πολλά χρόνια που μετακόμισα από την προηγούμενη (και με αλλαγή πόλης) θα έχω κάποιο πρόστιμο; Ο λόγος που δεν ασχολήθηκα μέχρι τώρα είναι ότι στην διεύθυνση που έχουν για εμένα εξακολουθούν να μένουν οι γονείς μου οπότε για οτιδήποτε έρχεται ειδοποιούμαι άμεσα!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν θα σου επιβληθεί κανένα πρόστιμο. Άλλωστε είχες ήδη τη πατρική σου κατοικία δηλωμένη, επομένως γνωρίζουν ότι είναι η μέχρι πρότινος σωστή για αποστολή νέων ΕΦΠ.

Δεν χάνεις και τίποτα αν κάνεις επικαιροποίηση. Μέχρι και τα 60 μπορείς να δηλώσεις έφεδρος, απλώς θα είσαι σε χαμηλή προτεραιότητα.

Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Armyforce »

Έχουν καλέσει κάποιον τηλεφωνικά για επιβεβαίωση στοιχείων (διεύθυνσης και τηλεφώνου) από μονάδα επιστράτευσης;
Σταύρος

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Σταύρος »

Armyforce έγραψε:Έχουν καλέσει κάποιον τηλεφωνικά για επιβεβαίωση στοιχείων (διεύθυνσης και τηλεφώνου) από μονάδα επιστράτευσης;


Εάν ψάξεις παλιότερα μηνύματα στο ίδιο νήμα, νομίζω αναφέρθηκε και από άλλους.

Προσωπικά εάν δεχόμουν ένα τέτοιο τηλεφώνημα θα ήμουν προσεκτικός στο τι στοιχεία θα έδινα. Για παράδειγμα, άλλο να σου πουν "εξακολουθείτε να μένετε στην τάδε διεύθυνση και να έχετε τον τάδε αριθμό τηλεφώνου" και να πεις "ναι" και άλλο να σου ζητήσουν στοιχεία να τα δώσεις από το μηδέν. Θα τους ζητούσα να επικοινωνήσω εγώ με τηλέφωνο της υπηρεσίας τους (να τους καλέσω εγώ δηλαδή) το οποίο θα επιβεβαίωνα πρώτα ότι ανήκει σε αυτούς ή (ακόμα καλύτερα) θα τους πρότεινα να μπω στο efedros τελεία army τελεία gr να τα συμπληρώσω μόνος μου (εάν όντως είχαν αλλάξει στοιχεία).

Γνώμη μου βέβαια, με κάθε επιφύλαξη, και μπορεί να είμαι και υπερβολικός!:)

Από περιέργεια, είσαι (έφεδρος) αξ/κός ή οπλίτης; Εάν είσαι οπλίτης, είσαι πάνω από 45 ετών;(Για να ξέρω εάν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ τέτοιο τηλεφώνημα και εγώ!)

Άβαταρ μέλους
turms
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 11:52 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από turms »

Θανάσης έγραψε:Είμαι 54 χρονών σήμερα και πριν δύο περίπου χρόνια με φώναξαν στο αστυνομικό τμήμα όπου μου έδωσαν πράσινο φύλλο πορείας ενώ είχα άσπρο σχεδόν από τότε που είχα απολυθεί από το στρατό. Μέσο... Κανένα... Όρεξη το είχα το πράσινο φύλλο πορείας.


ησουνα δοκιμος προφανως... Για αυτο

Ψυχολογος

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Ψυχολογος »

Εγώ αδέρφια απολύθηκα με το βαθμό του έφεδρου σμηνία έχοντας ειδικότητα υγειονομικού ψυχολόγου με λευκό χαρτί απόλυσης. Η ερώτηση μου είναι, σε περίοδο επιστράτευσης μπορεί να αλλάξει η ειδικότητα; Θεωρώ ότι η ειδικότητά μου δεν είναι πρώτης ανάγκης οπότε εικάζω το να επιστρατευθώ εγώ θα είναι από τα τελευταία στάδια της επιστράτευσης. Ο συλλογισμός μου είναι αληθής;
Σταύρος

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Σταύρος »

Ψυχολογος έγραψε:Εγώ αδέρφια απολύθηκα με το βαθμό του έφεδρου σμηνία έχοντας ειδικότητα υγειονομικού ψυχολόγου με λευκό χαρτί απόλυσης. Η ερώτηση μου είναι, σε περίοδο επιστράτευσης μπορεί να αλλάξει η ειδικότητα; Θεωρώ ότι η ειδικότητά μου δεν είναι πρώτης ανάγκης οπότε εικάζω το να επιστρατευθώ εγώ θα είναι από τα τελευταία στάδια της επιστράτευσης. Ο συλλογισμός μου είναι αληθής;


Δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλά δεν σου φαίνεται λογικό να μην αλλάζει η ειδικότητα, τουλάχιστον με το να είσαι απλά στην εφεδρεία; Ίσως να αλλάζει εάν σε καλέσουν επίστρατο για κάποια μετεκπαίδευση, αλλά πάλι λογικά θα αφορά δεύτερη ειδικότητα, πρόσθετη σε αυτή που έχεις ήδη.

Εάν κάποιος ξέρει βέβαια επίσημα, έχω ενδιαφέρον και εγώ να μάθω τι ισχύει!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης