Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sdas

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από sdas »

Μάριος έγραψε:Γεια σας

Ήθελα να μου λύσετε μια απορια, ήμουν ι1 πήγα Κύπρο και για οικογενιακους λόγους υγείας πήρα ι3 ψυχολογικο μόνο κ μόνο για να είμαι πιο κοντά σπιτι αλλά και για να πάρω μεταθεση από παραμεθόριο. Ζήτησα επανεξεταση και πήγα αλλά δεν μου το γυρισε. Δεν ήθελε να το γυρισει με τιποτα και ήταν πολύ αγενης. Απορισα διότι η πατρίδα δεν θέλει ενοπλα άτομα να είναι ε τοιμα να πολεμισουν ειδικα τώρα που βραζουν τα αιματα ; Μπορει να μου πει κάποιος εμπειρος η και στρατιωτικος, μπορώ να ζητήσω ενσταση στην επανεξέταση μου;



Το θέμα είναι τι σου έγραψε ο γιατρός όταν σου έδωσε Ι3 ψυχολογικό, αν σου έγραψε τίποτα περίεργο μην περιμένεις κάποιος να πάρει το ρίσκο και να στο γυρίσει σε ένοπλο και εσύ να θερίσεις κόσμο... Ακραίο το σενάριο που σου λέω αλλά έτσι το σκέφτονται.

ΜΠΙΛ

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από ΜΠΙΛ »

Μπορείς να κάνεις επανεξέταση και εφόσον έχεις απολυθεί;
Μάριος

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Μάριος »

sdas έγραψε:
Μάριος έγραψε:Γεια σας

Ήθελα να μου λύσετε μια απορια, ήμουν ι1 πήγα Κύπρο και για οικογενιακους λόγους υγείας πήρα ι3 ψυχολογικο μόνο κ μόνο για να είμαι πιο κοντά σπιτι αλλά και για να πάρω μεταθεση από παραμεθόριο. Ζήτησα επανεξεταση και πήγα αλλά δεν μου το γυρισε. Δεν ήθελε να το γυρισει με τιποτα και ήταν πολύ αγενης. Απορισα διότι η πατρίδα δεν θέλει ενοπλα άτομα να είναι ε τοιμα να πολεμισουν ειδικα τώρα που βραζουν τα αιματα ; Μπορει να μου πει κάποιος εμπειρος η και στρατιωτικος, μπορώ να ζητήσω ενσταση στην επανεξέταση μου;



Το θέμα είναι τι σου έγραψε ο γιατρός όταν σου έδωσε Ι3 ψυχολογικό, αν σου έγραψε τίποτα περίεργο μην περιμένεις κάποιος να πάρει το ρίσκο και να στο γυρίσει σε ένοπλο και εσύ να θερίσεις κόσμο... Ακραίο το σενάριο που σου λέω αλλά έτσι το σκέφτονται.



Αυτό που Μ εγραψε το γράφουν σε ολους οσουν θέλουν να φυγουν από κυπρο τουλάχιστο ν όταν είχα πάει εγώ 2008). Δεν σε κρατανε με το ζορι στην Κύπρο, και εγώ επρεπε να γυρίσω για οικογενειακούς λόγους όπως και ειπα.

Απλά πιστεύω ότι επειδή το κανανε πολλοι για λούφα τους πηρανε χαμπάρι και με περνει κ εμένα η μπάλα. Απλά δεν ήθελε να βοηθήσει στην επανεξέταση. Εγώ ρωταω τώρα εάν υπάρχει κάτι σαν ενσταση να κανω. Εάν γνωρίζετε πειτε μου

fsafa

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από fsafa »

Μια φορά έχεις δικαίωμα για κρίση σωματικής ικανότητας μετά την απόλυση... Μια βόλτα από την στρατολογία θα σου λύσει την απορία ίσως γίνεται και δεύτερη αλλά δεν νομίζω!
Χομιε

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Χομιε »

Καλησπερα. εφυγα απο κυπρο εφοσον ειχα ολοκληρωσει 4 μηνες θητειας και ειχα περασει σπεν βολες εως ενοπλος ι1. επρεπε να φυγω λογο καποιον σκηνικων υγειας της οικογενειας και να κοιταξω ναμαι ποιο κοντα στο σπιτι. εφοσον κατοπιν συννενοησεις αιτηθηκα επαναπτρισμο. με κριναν εως ι3 λογο αγχους κλπ για φυγω. αλλα εγω θελω να παω λιμενικο... αιτηθηκα κατευθειαν επανεξεταση γτ σκοπος μ δεν ειναι να λουφαρω εφοσον και ακομα ενοπλα κανω ασχετα εαν ειμαι αοπλος. υπαρχουν ελπιδες να μου το αλλαξουν;

σημείωση διαχείρισης: τα κεφαλαία γράμματα απαγορεύονται. σας παρακαλώ πολύ από εδώ και στο εξής να γράφετε με μικρά, όπως ορίζουν οι κανονισμοί του φόρουμ, ειδάλλως τα μηνύματά σας θα διαγράφονται ή δεν θα εγκρίνονται.

afs

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από afs »

Υπάρχουν τόσα θέματα στο φόρουμ και μερικές αναλώνεστε στο να στέλνετε τα ίδια μηνύματα με 20 διαφορετικά ονόματα ή απλά επειδή δεν έχετε διαβάσει τα προηγούμενα θεωρείται σωστό να γράψετε και το δικό σας άσχετα αν έχετε ήδη ειπωθεί.

Έλεος Ελληνάρες...

Χομιε

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Χομιε »

Δεν βρισκω κατι σχετικο
sakisk
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2018 7:32 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από sakisk »

Καλησπέρα είμαι νέος στο forum και χρειάζομαι την βοήθειά σας, έχω κάνει εγχείρηση στους χιαστούς στο αριστερό γόνατο πριν από χρόνια, είμαι 2ο μήνα στον στρατό και έχω κάποιες ενοχλήσεις μετά από τα ΣΠΕΝ στο γόνατο. Μου ήρθε ειδικότητα αλλά πιστεύω ότι δεν θα μπορέσω να το παλέψω. Μπορώ να βγώ τώρα Ι3 (ένοπλο ή άοπλο) ή κάποιο άλλο Ι αν πάω στο 424; Το γεγονός ότι δεν είχα δηλώσει ποτέ είτε στις αιτήσεις που συμπληρωσα όταν παρουσιαστηκα ότι έχω κάποιο πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο θέμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Αν εχεις κανει επεμβαση και το απεκρυψες σηκωνει μεχρι και στρατοδικιο... Οπως θα μαθεις στο στρατο

εχει σημασια να το παιζεις εξυπνα. Πες οτι ποναει πολυ το γονατο και ζητα να σε πανε στο πλησιεστερο

στρατιωτικο νοσοκομειο. Μπορεις να πεις την αληθεια και να τα μπουρρδουκλωσεις οτι δηλαδη τους το

ειχες πει οταν παρουσιαστηκες και σε γραψαν κλπ κλπ. Κανε και λιγο το χαζο, βαλε και λιγες σαλτσες...

Δεν θα σου προτεινα να πεις ψεμματα γιατι αν σου κανουν καμια μαγνητικη και το καταλαβουν θα συφιλιαστουν αγρια.

Περσεφονη

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Περσεφονη »

Καλησπέρα, θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι αν ξερετε να μου απαντησετε εψαξα τα προηγουμενα σχετικα με το θεμα ποστ αλλα δεν βρισκω ακριβη απαντηση γ αυτο που με απασχολει.

Ο γιος μου παρουσιαστηκε πριν 10 μερες στο ΣΥΠΟ του εδωσαν ενδειξη να εξεταστει απο ψυχιατρο ο μικρος 18 ειναι βασικα, ηταν ψαρωμενος πολυ και ειπε στον ψυχ εκει οτι εχει εναλλαγες στη διαθεση του και τον εβγαλε Ι3 αοπλο αυτο τον απογοητευσε παρα πολυ και το συζητησε με τον διοικητη της μοναδας του λεγοντας του οτι θεωρει οτι αδικιθηκε και οτι ο γιατρος δεν του αφιερωσε πανω απο 2 λεπτα πριν βγαλει ΄διαγνωση΄Ο διοικητης του ειπε οτι γινονται λαθη λογω φορτου εργασιας αυτες τις μερες που παρουσιαζοντε τοσοι πολλοι νεοσυλλεκτοι και οτι δεν πρπει να στεναχψριεται γιατι ολοι ειναι χρησιμοι και οτι αυτος περνει ολους τους γιωταδες και ριχνουν με το αρμα (οχι τις βαριες περιπτωσεις).

Σημερα λοιπον δινανε στους αλλους της σειρας του οπλα και αυτος ενω Ηταν λυπημενος που δεν θα επερνε τον φωναζουν και του δινουν χρεωνουν οπλο κανονικα παρα το Ι3 Σ το ερωτημα μου ειναι αν ξερετε θα το παρουν πισω και απλα του το εδωσαν για να ριξει καμμια βολη; Το χρεωνουν ομως σε αυτες τις περιπτωσεις; Εννοω οταν τα ι3 ριχνουν βολες γινεται με οπλα που ειναι χρεωμενα σε αυτους η απλα τους αφηνουν να ριξουν με ξενο οπλο;

Γιατι δεν εχουν ριξει ακομα απλα τους τα δωσανε, ενα παθολογικο ι3 της μοναδας δεν πηρε. Θα το εκτιμουσα πολυ αν απαντουσε καποιος που ξερει τι γινεται σε αναλλογες περιπτωσεις ενα δευτερο που θελω να μαθω επειδη με ρωταει και εκεινος και δεν ξερω πως να βοηθησω εχει ηδη πει σε ολους εκλει τους ανωτερους οτι θελει να αλλαξει το Ι του αλλα δεν πολυδινουν σημασια τι πρεπει να κανει ωστε να ξανακριθειοαμεσα η καταλληλοτητα του για ενοπλο ωστε να μη βγαλει σαν αοπλο τη θητεια του και να αλλαξει πιθανον Ι;

Μπορει να ζητησει επανεξεταση η πρπει να περιμενει 6 μηνες οπως λενε καπιοι εδω, και αν μπορει σε ποιον να το πει που να το αιτηθει; Συγνωμη αν σας κουρασα με το μακροσκελες μηνυμα και τις πολλες ερωτησεις.

Άβαταρ μέλους
steve.mc
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:52 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από steve.mc »

Παιδια σας παρακαλω θελω μια απαντηση γιατι δεν ξερω πως θα χειριστω το ζητημα. Ειχα παρει απαλλαγη Ι5 Για ψυχολογικους λογους... (η πραγματικοτητα ηταν οτι ειχα οικογενειακους και οικονομικους λογους και ηθελα τις αναβολες). Ζητησα τωρα να υπηρετησω περασα επανεξεταση κ με βγαλαν ι3ς (δηλ αοπλο) χωρις καμια εξεταση... Επειδη ειμαι μια χαρα δεν εχω κανενα θεμα τους ζητησα να με βγαλουν Ι1. Μου απαντησαν απο απαλλαγη δεν μπορουμε να σε παμε ι1 αλλα μπορεις να ζητησεις μεσα να σε επενεξετασουν... Μπορειτε να μου πειτε 1. Οτανν θα ειμαι μεσα τι πρεπει να κανω για να ειμαι ι1; Και 2. Αν ισχυει αυτο που μου ειπαν οτι μεσα μπορω να αλλαξω το Ι?
fanis d

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από fanis d »

καλησπέρα και συγχαρητήρια για την σελίδα σας! Γνωρίζει κανείς αν έχοντας υπηρετησει και απολυθει κανονικά με Ι1, αν είναι εφικτή η αλλαγή σε Ι4 για παράδειγμα προς αποφυγή επανεκπαιδευσεων κτλ; ευχαριστώ προκαταβολικως!
aoplos

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από aoplos »

Παιδια αλλαξα το ι μου απο ι1 σε ι3 και καλα οτι φοβαμαι το οπλο. Θα επηρεασει πουθενα αμα θελω να μπω αστυνομια η πυροσβεστικη;
aoplos

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από aoplos »

Παιδια αλλαξα το ι μου απο 1 σε 3 διοτι φοβαμαι τα οπλα. επηρεαζει καπου; αμα θελω να μπω αστυνομια η πυροσβεστικη μπορω;
@

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από @ »

Δεν πρεπει να καλουνται με επανεξετασεις ατομα που πηραν απαλλαγη στρατευσης ειναι αδικο να ταλαιπωρουν αρρωστους ανθρωπους ψυχικα η σωματικα. Δεν πρεπει να ακουν τα κουτσομπολια του κοσμου γιατι ο κοσμος ειναι κακος.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες