Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek girl

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Greek girl »

Καλησπέρα σας! Τα φώτα σας παρακαλώ! Ο γιος μου βγήκε ι4 στην αρχή της θητεία του λόγο ανχος, που του το πέρασε σε μια εβδομάδα μολις συνηθίσει μέσα. Πριν να απολυθεί δεν του το αλλάξανε, Και στην φητεια προσπάθησε να το αλλαξε και πάλι δεν. Τελος πάντων, απολυθηκε με μια βεβαίωση που γράφει απανω ειδικότητα ι1 ι2 ι3 ι4. Είναι σωστό αυτό έτσι; Ζήτησε επανεξέταση και βέβαια πηγε και ο Γαιτρος παλι δεν του το αλλάζει. Και τι εξέταση είναι αυτην που γίνεται σς χρόνο te te. Τωρα μας έστειλε ο Γαιτρος του Στρατιωτικό νοσοκομείο (ΈΒΡΟ) να παμε σε δημόσιο νοσοκομείο σς ψυχίατρο για νευροψυχολογικες εξετάσεις. ΔΗΛ ΗΜΑΡΤΟΝ. Αμα δεν έχει κανείς πρόβλημα θα το αποκτήσει για μια αλλαγει του Ι, που προσπαθεί εδώ και ενα χρονο να το αλλάξει γιατί θέλει να πάει ΕΠΟΠ!
Άβαταρ μέλους
JohnChol97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Φεβ 18, 2022 1:51 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από JohnChol97 »

Καλησπέρα παιδιάΜπήκα τώρα με την Ε και είχα στην αρχή Ι1 αλά επειδή ήμουν ΥΕΑ Όταν πήγαμε να κάνουμε τις δοκιμές βρήκαν στα γραπτά ότι έχω δυσλεξία λόγο του γραφικού χαρακτήρα και ορθογραφίας μου. Δεν με νιάζει που κόπηκα ως δόκιμος αλά που έπεσε το Ι μου καθώς ήθελα να κάνω μια πλήρη θητεία και ΣΠΕΝ αλλά μου λένε εδώ ότι αναγκαστηκά θα με πάνε Ι3 άοπλο γιατί νομίζουν θα μπερδέψω πχ. Το ασφαλή με το κατά πυράς, γελιώτητες, το θέμα μου είναι καθαρά μαθησιακό και τίποτε άλλο και μια χαρά ξέρω πως λυτουργεί το Μ4 και G3 γιατί κάνω airsoft.

Αν ξέρει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι ή ακόμα και αν υπάρχουν εξετάσεις που μπορώ να ζητήσω να κάνω παρακαλώ πείτε μου. Νιώθω αδικημένος να βλέπω μέχρι και άτομα με ψυχολογική διαταραχή να τους βγάζουν Ι1 και εμένα που απλά έχω θέμα με το γράψημο να με βγάζουν ακατάλληλο αντί για έστω Ι3 κανονικό.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Nassos »

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι, πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένα 6μηνο για επανεξέταση.

https://www.stratologia.gr/sites/default/files/plhr_ent/46.pdf

Sekos12

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Sekos12 »

Λοιπόν μάγκες χρειάζομαι τα φώτα σας σαν νεοσυλλέκτος βγήκα μια μέρα πριν την ορκομωσία ι3 άοπλο για αγχώδης εκδήλωση (του κολου) και σε έναν μήνα είχα δικαίωμα επανεξέτασης, έπειτα σαν ορκισμένος όλα πήγαιναν καλά αλλά είχα παρεξηγηθεί μέσα και δεν ήθελα να περάσω στρατοδικείο και πήρα αναβολή ετήσια (είχε έρθει ο ψυχίατρος και μπορούσα να τουλεγα να βγω ι1 και θα με έβγαζε) εν πασει περίπτωση την ετήσια αναβολή θα την σπάσω στο εξάμηνο να ξαναμπω, η ερώτηση μου είναι γίνεται να βγω ι1;
MilitaryErectionist

Αλλαγή του Ι μετά την θητεία

Δημοσίευση από MilitaryErectionist »

Καλησπέρα,
Έχω δει πολλούς να γράφουν και να ρωτούν για το πώς μπορούν να αλλάξουν την σωματική ικανότητα (Ι) μετά την θητεία τους και από Ι3 ή Ι4 να το κάνουν Ι1.
Θέλω πρώτον να ρωτήσω ποιο το νόημα σε αυτό. Πώς επηρεάζει το Ι την μετέπειτα ζωή σου;
Και δεύτερον ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται το αντίστροφο. Εγώ υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις αλλά πλέον λόγω προβλήματος που έχω στη μέση δεν θα μπορούσα να σηκώσω το bergen και σε μια πιθανή επιστράτευση δεν θα μπορούσα να λειτουργήσω ως ειδικοδυναμήτης. Πώς μπορώ να αλλάξω το Ι σε σε κατώτερο Ι και πως αυτό με επηρεάζει εκτός του πλαισίου του στρατού;

Ευχαριστώ πολύ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή του Ι μετά την θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Γνωρίζω άτομο που ζήτησε επανεξέταση για αλλαγή ΣΙ επειδή ήθελε να λάβει άδεια security. Πέρασε από Επιτροπή και από Ι2 έγινε Ι1. Έκανε διόρθωση μυωπίας με laser.

Και εσύ μπορείς να ζητήσεις επανεξέταση αφού όπως λες έχεις πρόβλημα.

https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... ent/46.pdf

Με εξαίρεση Ένοπλες Δυνάμεις-Σώματα Ασφαλείας και Security, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς για τη σωματική σου ικανότητα ως πχ υπάλληλο σε γραφειακή θέση.
MilitaryErectionist

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από MilitaryErectionist »

Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να περάσω επιπλέον εκπαίδευση στο στρατό (για να ανήκω σε διαφορετικό σώμα) ή επιπλέον μήνες θητείας που είναι για το πεζικό;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Nassos »

MilitaryErectionist έγραψε: Πέμ Ιουν 01, 2023 12:53 pm Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να περάσω επιπλέον εκπαίδευση στο στρατό (για να ανήκω σε διαφορετικό σώμα) ή επιπλέον μήνες θητείας που είναι για το πεζικό;
Όχι βέβαια, απλώς δεν θα έχεις την ίδια ειδικότητα. Θα σου αποστείλουν και καινούργιο ΕΦΠ.

Οι Ειδικές Δυνάμεις ανήκουν στο Πεζικό, επομένως δεν αλλάζει κάτι ως προς το Όπλο.
Επισκέπτης

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Και δηλαδή θα έχω άλλη ειδικότητα στην οποία δεν έχω εκπαιδευτεί;
Edwwww

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Edwwww »

Το πιθανότερο είναι απλά να σε κάνουν Τ/Φ ή αν βγεις άοπλος Γενικών Καθηκόντων, οι ειδικότητες αυτές δεν χρειάζονται εκπαίδευση. Πάντως για πολύ περίεργο σε κόβω, θες να ξαναπάς στρατό και ψάχνεις να βρεις εναλλακτικές; Δεν υπάρχουν :lol:
MilitaryErectionist

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από MilitaryErectionist »

Χαχαχ όχι το αντίθετο, θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν θα ξαναπάω :lol: Απλά επειδή άκουσα ότι τους ΕΔ τους καλούν και σε πορτοκαλί συναγερμό και γενικά σε πιο συχνές περιπτώσεις, δεν θέλω να έχω μπλεξίματα σε μια πιθανή επιστράτευση και να τους πω τότε ότι δεν μπορώ να κουβαλήσω bergen
Edwwww

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Edwwww »

MilitaryErectionist έγραψε: Παρ Ιουν 02, 2023 5:39 pm Χαχαχ όχι το αντίθετο, θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν θα ξαναπάω :lol: Απλά επειδή άκουσα ότι τους ΕΔ τους καλούν και σε πορτοκαλί συναγερμό και γενικά σε πιο συχνές περιπτώσεις, δεν θέλω να έχω μπλεξίματα σε μια πιθανή επιστράτευση και να τους πω τότε ότι δεν μπορώ να κουβαλήσω bergen
Δεν ξαναπάς.
MilitaryErectionist

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από MilitaryErectionist »

Οκ ευχαριστώ
Επισκέπτης

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω από τι στιγμή που θα περάσει καποιος από την επιτροπή για να αλλάξει το ι2 σε ι1, πόσο χρόνο χρειάζεται για να φαίνεται στο πιστοποιητικό;
Επισκέπτης

Re: Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Nassos έγραψε: Πέμ Ιουν 01, 2023 4:40 pm
MilitaryErectionist έγραψε: Πέμ Ιουν 01, 2023 12:53 pm Υπάρχει περίπτωση να πρέπει να περάσω επιπλέον εκπαίδευση στο στρατό (για να ανήκω σε διαφορετικό σώμα) ή επιπλέον μήνες θητείας που είναι για το πεζικό;
Όχι βέβαια, απλώς δεν θα έχεις την ίδια ειδικότητα. Θα σου αποστείλουν και καινούργιο ΕΦΠ.

Οι Ειδικές Δυνάμεις ανήκουν στο Πεζικό, επομένως δεν αλλάζει κάτι ως προς το Όπλο.
Nasos θα ήθελα να κανω μια ερώτηση δεν ξέρω αν έχει απαντηθει προηγουμένως αλλα θα ήθελα σε παρακαλώ να μου απαντήσεις... Εγω ειχα βγει Ι2 γιατι ειχα κάποια παραπάνω κιλα τα οποία πλέον δεν υπάρχουν, μπορώ να αλλάξω το Ι2 σε Ι1 και να λάβω μέρος σε προκηρυξη για εποχικούς πυροσβεστες ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες