Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 98 99100 101 102 155>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Ι5 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 15
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ι5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 16:32
02072293850
Επιστροφή στην κορυφή
Ι5 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ι5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 16:34
εμενα με πηραν και με αποκρυψη και με αυτα τα 2 νουμερα
Επιστροφή στην κορυφή
Kleomenis1 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 21/Απριλίου/2020
Πόντοι: 10
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Kleomenis1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 16:50
Από το άρθρο εδώ φαίνεται ότι έχουν την περίπτωση κατοίκων εξωτερικού κατά νου, βέβαια το σχόλειο είναι τελείως αποκαρδιωτικό...
Επιστροφή στην κορυφή
castorsia Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Μαΐου/2020
Πόντοι: 7
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση castorsia Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 18:42
Λοιπόν, για όσους βρίσκονται στο Ηνωμένο Βασίλειο και ιδιαίτερα στο Λονδίνο το τηλέφωνο του στρατολογικού γραφείου της Πρεσβείας είναι το 02073135612. Μίλησα με μια κυρία, εξαιρετικά ευγενική. Πρότεινε (αν και δεν οριστικοποιήθηκε) να μεταβώ στη Πρεσβεία και να κάνω υπεύθυνη δήλωση, με το γνήσιο της υπογραφής, στην οποία θα εξηγώ γιατί αιτούμαι αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Και μετά θα το στείλουν και αυτοί (δεν είμαι σίγουρος για αυτό) ; Ή μάλλον θα το στείλω εγώ online, όπως προβλέπται. Αυτό μόνο.

Αλλά παιδιά, δεν έχουν ενημέρωση. Μου έλεγαν για πτήσεις με ανταπόκριση, πως δεν έχουν λάβει κάποια guidelines ώστε να ξέρουν τι να κάνουν... Ούτε καν καλοξέρανε ότι γίνονται πλέον online οι αιτήσεις. Γενικά μπάχαλο. Και προκύπτει το ερώτημα κατά πόσο θα έχουν αποτέλεσμα οι αιτήσεις μας και αυτό που μας προτείνουν από την στιγμή που ήδη διαβάζουμε πως απορρίπτονται. Πρέπει να τους πιέσουμε, να καταλάβουν ότι είμαστε πολλοί και είχαμε όλη την καλή διάθεση να κατέβουμε ώστε να τακτοποιήσουμε τις υποχρεώσεις μας, αλλά τώρα είναι απλά αδύνατο.

Τι να πω, παράνοια. Δε θα αναφέρω καν το γεγονός του τι συνέπειες μπορεί να έχει στη δημόσια υγεία εκατοντάδες απεγνωσμένοι να μπουκάρουν Ελλάδα και στο στράτευμα για να γλυτώσουν το πρόστιμο έπειτα απο 2-3 αντοποκρίσεις σε αεροδρόμια ανά την Ευρώπη.
Επιστροφή στην κορυφή
Ι5 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ι5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 18:54
τελικα μιλησες με την πρεσβεια
ελπιζω να δεκτει η στρατολογια το αιτημα μας γιατ και εγω εχω προβλημα δεν μπορω να κατεβασω το σημειωμα καταταξης με τους κωδικους που εχω εχουν κλειδοθει και δεν εχω προσβαση δεν ξερω τι να κανω;
Επιστροφή στην κορυφή
G Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση G Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 19:07
Καλησπέρα

Είχα πάρει μέσω της διαδικασίας του φρουράρχειου Αθηνών 1 ετος αναβολή υγειας. Τώρα ομως θα ερθει χαρτι να παρουσιαστώ στο 251ΓΝΑ. Μπορώ να το αποφύγω και να ξαναπάω μεσω του φρουραρχειου;
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 19:30
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος που πήγε Μάρτιο-Απρίλιο (Φρουραρχείο-Επιτροπή) ; Να μας ενημερώσει για την κατάσταση εν μέσω covid. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Πόντοι: 54
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 20:26
Αρχικά αποστάλθηκε από castorsia castorsia Έγραψε:

Πρέπει να τους πιέσουμε, να καταλάβουν ότι είμαστε πολλοί και είχαμε όλη την καλή διάθεση να κατέβουμε ώστε να τακτοποιήσουμε τις υποχρεώσεις μας, αλλά τώρα είναι απλά αδύνατο.

ειμαστε παρα πολοι. Ξερω ατομα απο αγγλια, γερμανια και σουηδια. Πρεπει να πιεσουμε, δεν γινεται να μας βγαλουν ολους ανυποτακτους τοσο αδοξα!

Αρχικά αποστάλθηκε από castorsia castorsia Έγραψε:

Τι να πω, παράνοια. Δε θα αναφέρω καν το γεγονός του τι συνέπειες μπορεί να έχει στη δημόσια υγεία εκατοντάδες απεγνωσμένοι να μπουκάρουν Ελλάδα και στο στράτευμα για να γλυτώσουν το πρόστιμο έπειτα απο 2-3 αντοποκρίσεις σε αεροδρόμια ανά την Ευρώπη.

θα πηγαινα και με 5 ανταποκρισεις αν ειχα εγγυηση οτι οι πτησεις δε θα ακυρωνοντουσαν. Αλλα ακυρωνονται πολλες δεν εχεις εγγυηση οτι θα φτασεις. Και αν φτασεις, αντε βγαλε ακρη με 14μερη υποχρεωτικη καραντινα ή και με καραντινα σε στρατιωτικο νοσοκομειο οπως ακουστηκε πιο πανω...

Αρχικά αποστάλθηκε από Ι5 Ι5 Έγραψε:

τελικα μιλησες με την πρεσβεια
ελπιζω να δεκτει η στρατολογια το αιτημα μας γιατ και εγω εχω προβλημα δεν μπορω να κατεβασω το σημειωμα καταταξης με τους κωδικους που εχω εχουν κλειδοθει και δεν εχω προσβαση δεν ξερω τι να κανω;

πρεπει να καλεσεις την στρατολογια να σε βοηθησει να βρεις σημειωμα καταταξης. Αυτο πρεπει να το επισυναψεις στο ε-μαιλ σου με την αιτηση για κοινωνικους. Προσεχε το αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή
Ι5 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ι5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 20:37
μιλησα με την στρατολογια σημερα και τους ρωτησα πως μπορω να παρω το σημειωμα καταταξης και μου ειπαν μονο απο τους κωδικους ΤΑΧΙΣΝΕΤ δεν υπαρχει αλλος τροπος.

Επιστροφή στην κορυφή
Ch Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 22:29
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν κρατάνε τις γνωματεύσεις που έχουμε πάει, όσοι από εμάς έχουμε πάρει τις διετείς αναβολές για ψυχολογικούς λόγους, τα προηγούμενα έτη; Περιμένω να κάνω την διαδικασία της απαλλαγής φέτος και αναρωτιέμαι αν κρατάνε σε κάποιον φάκελο τις γνωματεύσεις κ σε περνάνε από κόσκινο στην επιτροπή απαλλαγών.
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 22:46
Αρχικά αποστάλθηκε από Ι5 Ι5 Έγραψε:

μιλησα με την στρατολογια σημερα και τους ρωτησα πως μπορω να παρω το σημειωμα καταταξης και μου ειπαν μονο απο τους κωδικους ΤΑΧΙΣΝΕΤ δεν υπαρχει αλλος τροπος.

Λογικά μόνο με κωδικούς. Δεν έχεις κωδικούς; Αν δεν έχεις, το καλύτερο είναι και αύριο ακόμα να κάνεις εξουσιοδότηση σε κάποιον Ελλάδα να σου τους βγάλει γιατί χρειάζεται στην όλη διαδικασία (βέβαια τώρα με τον ιό δε γνωρίζω αν άλλαξε και έγινε 100% ηλεκτρονικά). Αλλά ρίξε και μια ματιά στον οδηγό.https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/272096/odigos-oaed-taxisnet-pos-vgazo-kleidarithmo-kai-kodikoys-ti-kano-ean-tous-xaso

Επίσης, αν κάποιος έχει εμπειρία απο τον Μάρτη-Απρίλη (Φρουραρχείο-Επιτροπή) να μας ενημερώσει για τη φετινή κατάσταση λόγω του covid.
Επιστροφή στην κορυφή
Σωτήρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Σωτήρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2020 ώρα 23:21
Καλησπέρα, αυτό με την επιτροπή που εξετάζει 20 άτομα τη μέρα πώς μπορει να επηρεάσει την αίτηση για κοινωνικούς λόγους ή την διαιδκασια αναβολής-απαλλαγης; αφού εδώ ένα παιδί τις προάλλες μας είχε πει ότι του τηλεφώνησαν και του είπαν να δει στην ιστοσελίδα την αναβολή του συν ότι εν μέσω lockdown εξέταζαν 40 άτομα μάξιμουμ, πώς κατέβηκαν στα 20; Περίεργα πράγματα, τι να πω
Επιστροφή στην κορυφή
Ι5 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ι5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2020 ώρα 12:02
καλο νεο
μου το εστειλε η στρατολογια το σημειωμα καταταξης με εμαιλ σημερα
Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Πόντοι: 54
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2020 ώρα 13:05
Εχουμε καποια ενημερωση απο καποιον που του εχει γινει δεκτη η Αναβολη Κοινωνικων Λογων για την Γ ΕΣΣΟ 2020?
Επιστροφή στην κορυφή
giorgos199013 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Μαΐου/2020
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση giorgos199013 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαΐου/2020 ώρα 13:21
Καλησπέρα παιδιά,

Μου έχει έρθει -ηλεκτρονικά- το χαρτί για 1/06 στη Θήβα. Λόγω ψυχολογικου προβλήματος επιθυμώ να πάρω αναβολή μέσω φρουραρχείου. Πέρσι είχα πάει 5 μέρες πριν και όλα καλά. Φέτος, γνωρίζει πως θα γίνει η διαδικασία λόγω του ιού;

Δεν σηκώνουν τα τηλς.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 98 99100 101 102 155>