Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 157>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Πέτρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Πέτρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 18 ώρες 43 λεπτά ago ώρα 23:36
Καλησπέρα. Φρουραρχείο θέλει ραντεβού όπως η επιτροπή απαλλαγών λόγω κορωνοιου η πάμε κανονικά;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 150
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21 ώρες 19 λεπτά ago ώρα 21:00
Αρχικά αποστάλθηκε από Kaizoku Kaizoku Έγραψε:

Είχα πάρει πριν μήνες 1 χρόνο αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και αγχώδης κατάθλιψη. Ο ιατρός μου είχε γράψει cipralex. Την αναβολή την πήρα στην Θεσσαλονίκη πολύ εύκολα. Μάλιστα, ο ιατρός στην επιτροπή, που ήταν 1, ήταν πολυ ευγενικός και μάλιστα, μου είπε πολυ χαλάρα πράματα τύπου:

1) Tί πιστεύετε ότι θα αλλάξει σε ένα χρόνο;
2) Πάρε 1 χρόνο αναβολή και του χρόνου το ξαναβλέπεις.

τσακ μπαμ! Αν πάω και του χρόνου για δεύτερη αναβολή με την ίδια ασθένεια και εννοείται νέο χαρτί ψυχιάτρου, έχω τις ίδιες πιθανότητες να πάρω και την δεύτερη αναβολη;

Λογικά, για απαλλαγή, θα χρειαστεί να πάω και τρίτη φόρα. Ήθελα να ρωτήσω για απαλλαγή είναι πιο αυστηροί; Σε περίπτωση που δεν πάρω την απαλλαγή στην επιτροπή, τι πίθανότητες έχω να την πάρω στο στρατόπεδο όταν παρουσιαστώ;

Όταν κάποιος ζητάει απαλλαγή μέσω στρατοπέδου, ενώ ήδη έχει περάσει από επιτροπή και τον έκριναν ικανό, μειώνονται οι πιθανότητες να πάρει απαλλαγή στο στρατόπεδο;
Θα πας παλι με νεο χαρτι ψυχιατρου οπως καλα λες στο ποστ. Το ποσο ευκολα θα την παρεις ειναι στην κριση της επιτροπης. Δεν υπαρχει κανεις να πει με σιγουρια θα την παρεις ευκολα ή δυσκολα. Απλα στην απαλλαγη ειναι λιγο περισσοτερο σχολαστικοι. Αλλα δεν σημαινει οτι σιγουρα δεν θα την παρεις. Εχεις πολλες πιθανοτητες να παρεις απαλλαγη...

Εφοσον εχεις χαρτι απο ψυχιατρο και συνταγη και λεει η γνωματευση οτι με βαση το ταδε που εχεις δεν ειναι ικανος για στρατευση και σε συνδιασμο με την συνταγη του γιατρου για τα φαρμακα δεν βλεπω καποιον λογο να σου την αρνηθουν γιατι εκει παιζεται η καριερα τους αν σε αφησουν να πας στρατο και γινει καμια βλακια θα την πατησουν χοντρα και δεν το ρισκαρουν.

Αν ομως μια στις χιλιες δεν σου την δωσουν, τοτε μπορεις και παλι οταν παρουσιαστεις στο στρατοπεδο εφοσον εχεις χαρτια απο γιατρο μαζι σου και συνταγη αν σου εχει γραψει φαρμακο κλπ να πεις για απαλλαγη...

Απλα μεσω στρατοπεδου εχεις ενα κλικ παραπανω πιθανοτητες να παρεις απαλλαγη πιστευω επειδη αν εχουν επιτροπη απαλλαγων μεσα στο στρατοπεδο βλεπουν πολυ κοσμο σε μερες παρουσιασης και θελουν να τελειωνουν οποτε δινουν λιγο πιο ευκολα χωρις να σημαινει οτι υπαρχει και παλι 100% σιγουρια...

Απλα ειναι ενα κλικ παραπανω για τον λογω του οτι στην επιτροπη (οχι μεσω στρατοπεδου) βλεπουν λιγοτερο κοσμο καθε μερα οποτε εχουν τον χρονο να ειναι πιο σχολαστικοι σε περιπτωσεις απαλλαγων απο οτι σε στρατοπεδο που μπορει να δουν την μερα απο 50 εως και 100 ατομα οποτε θελουν να τελειωνουν οσο πιο γρηγορα γινεται οποτε γραφουν αναβολη-απαλλαγη πιο ευκολα...

Αλλα και παλι δεν ειναι κατι σιγουρο αυτο γιατι ποτε δεν εισαι σιγουρος σε τετοια θεματα στον στρατο... Εσυ στην επιτροπη που θα πας για αρχη οταν ειναι για απαλλαγη θα εχεις ολα τα χαρτια μαζι σου και πιστευω θα στην δωσουν... Παρε πρωτα την αναβολη την δευτερη και μετα εχεις καιρο να σκεφτεις τι θα γινει στην απαλλαγη...

Επεξεργάστηκε από Nassos - 21 ώρες 10 λεπτά ago ώρα 21:09
Επιστροφή στην κορυφή
Kaizoku Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 29/Μαΐου/2019
Πόντοι: 53
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Kaizoku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 13:06
Είχα πάρει πριν μήνες 1 χρόνο αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Πάσχω από ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και αγχώδης κατάθλιψη. Ο ιατρός μου είχε γράψει cipralex. Την αναβολή την πήρα στην Θεσσαλονίκη πολύ εύκολα. Μάλιστα, ο ιατρός στην επιτροπή, που ήταν 1, ήταν πολυ ευγενικός και μάλιστα, μου είπε πολυ χαλάρα πράματα τύπου:

1) Tί πιστεύετε ότι θα αλλάξει σε ένα χρόνο;
2) Πάρε 1 χρόνο αναβολή και του χρόνου το ξαναβλέπεις.

τσακ μπαμ! Αν πάω και του χρόνου για δεύτερη αναβολή με την ίδια ασθένεια και εννοείται νέο χαρτί ψυχιάτρου, έχω τις ίδιες πιθανότητες να πάρω και την δεύτερη αναβολη;

Λογικά, για απαλλαγή, θα χρειαστεί να πάω και τρίτη φόρα. Ήθελα να ρωτήσω για απαλλαγή είναι πιο αυστηροί; Σε περίπτωση που δεν πάρω την απαλλαγή στην επιτροπή, τι πίθανότητες έχω να την πάρω στο στρατόπεδο όταν παρουσιαστώ;

Όταν κάποιος ζητάει απαλλαγή μέσω στρατοπέδου, ενώ ήδη έχει περάσει από επιτροπή και τον έκριναν ικανό, μειώνονται οι πιθανότητες να πάρει απαλλαγή στο στρατόπεδο;
Επιστροφή στην κορυφή
dimit88 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Οκτωβρίου/2020
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dimit88 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2020 ώρα 13:33
Θέλω και εγώ να κινήσω τη διαδικασία για απαλλαγή. Έχετε να προτείνετε (μέσω pm) κάποιον ψυχίατρο σε Θεσσαλονίκη ή Λάρισα ;
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2020 ώρα 19:49
Αρχικά αποστάλθηκε από Alexandros91 Alexandros91 Έγραψε:

Theologos να σε ρωτήσω κάτι,

Απο τον γιατρό χρειάζομαι απλά 1 βεβαίωση;1 χαρτί; Πρεπει να έχω τπτ άλλο ιατρικό μαζι μου π. Χ βιβλιάρειο; ΑΜΚΑ κτλπ;

Κανονικά ο ΑΜΚΑ ειναι προσωπικο δεδομενο δεν ξερω αν επιτρεπεται να στο ζητησουν... Οπως και να χει εχε το μαζι καλου κακου... Αν σου εχει γραψει ο γιατρος σου φαρμακα εχε μαζι σου την συνταγη που σου εχει δωσει για τα φαρμακα, πιστευω καλυτερο ειναι αυτο απο το να δωσεις το αμκα... Εχε και τα κουτια μαζι σου αν θες... Για την επιτροπη εννοω... Για το φρουραρχειο δεν νομιζω να σου ζητησουν ΑΜΚΑ... Το τι θα χρειαστεις απο τον γιατρο να εχεις μαζι ειναι αναλογα τι θα κρινει οτι θα σου πρεπει να σου δωσει αλλα συνηθως ειναι η γνωματευση που λεει το τι εχεις και αν γραφει σχετικα με φαρμακα και την συνταγη... Βιβλιαρειο δεν νομιζω εκτος αν εχει γραμμενα μεσα τα φαρμακα αλλα και παλι ουτε αυτο χρειαζεται αν εχεις μαζι σου την συνταγη απο γιατρο αν σου γραφει φαρμακα...
Επιστροφή στην κορυφή
Theologosvr Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 02/Αυγούστου/2020
Status: Online
Πόντοι: 47
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Theologosvr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2020 ώρα 13:14
Αυτό δεν το ξέρω γιατί και εγώ πρώτη φορά θα πάω φρουραρχείο αν ξέρει κάποιος άλλο παιδί να μας πει
Επιστροφή στην κορυφή
Alexandros91 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Alexandros91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2020 ώρα 12:23
Theologos να σε ρωτήσω κάτι,

Απο τον γιατρό χρειάζομαι απλά 1 βεβαίωση;1 χαρτί; Πρεπει να έχω τπτ άλλο ιατρικό μαζι μου π. Χ βιβλιάρειο; ΑΜΚΑ κτλπ;
Επιστροφή στην κορυφή
Theologosvr Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Theologosvr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2020 ώρα 11:49
7 το πρωί αλλά είναι καλύτερα να είσαι λίγο νωρίτερα γιατί θα έχει ουρά
Επιστροφή στην κορυφή
Stamatis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Stamatis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2020 ώρα 21:51
Το φρουραρχείο τι ώρα ανοιγει;
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Giannis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2020 ώρα 17:44
Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην ερωτήση μου:

Εγώ θα πάω στο φρουραχείο με το χαρτί γιατρού. Απο το ΑΜΚΑ μου μπορούν να δουν πόσο καιρο είμαι με τον γιατρό ή απαιτείτε π. Χ ο γιατρος μ να με κοιτάει 1 χρονο για να παρω αναβολή μέχρι τον Μαιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Theologosvr Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Theologosvr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2020 ώρα 20:29
Μάλιστα έγινε φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά :)
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2020 ώρα 19:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Theologosvr Theologosvr Έγραψε:

Έγινε φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ
Εσύ είχες πάει γνωμάτευση ψυχιατρου σωστά;
Είδανε για ΑΜΚΑ για τα χάπια πόσο καιρό τα περνεις κτλ.

Ναι είχα γνωματευση ψυχιατρου, και την κρατησαν στην επιτροπη απαλλαγων... Οχι δεν μου ζητησαν αμκα να δουν ουτε στο φρουραρχειο ουτε στην επιτροπη... Σε αλλα παιδια πριν λιγα ποστ διαβασα οτι τους ζητησαν... Σε εμενα δεν μου ζητησαν αμκα παντως...
Επιστροφή στην κορυφή
Theologosvr Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Theologosvr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2020 ώρα 18:44
Έγινε φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ
Εσύ είχες πάει γνωμάτευση ψυχιατρου σωστά;
Είδανε για ΑΜΚΑ για τα χάπια πόσο καιρό τα περνεις κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2020 ώρα 18:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Theologosvr Theologosvr Έγραψε:

Στο διαστημα που κανονικά παρουσιαζομαι και μέχρι να βγει η απόφαση για το αν θα πάρω αναβολή η όχι θα έχω κάποια θέμα με ανυποταξία;

Οχι κανενα θεμα. Εφοσον πας φρουραρχειο και κανεις διαδικασια δεν εχεις θεμα με ανυποταξια. Ενημερωνεται η στρατολογια οτι κανεις διαδικασια μεσω φρουραρχειου και δεν εχεις θεμα με ανυποταξια μεχρι να βγει η αποφαση... Ανυποτακτος θα ησουν αν εφοσον ηταν να παρουσιαστεις, δεν εκανες καμια διαδικασια μεσω φρουραρχειου και δεν παρουσιαζοσουν καθολου... Τοτε θα σε δηλωναν ανυποκτατο... Τωρα εφοσον κανεις μεσω φρουραρχειου διαδικασια δεν υπαρχει προβλημα... Μην εχεις αγχος...
Επιστροφή στην κορυφή
Theologosvr Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Theologosvr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2020 ώρα 14:08
Στο διαστημα που κανονικά παρουσιαζομαι και μέχρι να βγει η απόφαση για το αν θα πάρω αναβολή η όχι θα έχω κάποια θέμα με ανυποταξία?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 157>