Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 155>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
tsklgn Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2019
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 2
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση tsklgn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 08:50
Περασα και εγω απο την επιτροπη στο 401 την Πεμπτη. Γενικα οπως αναφερθηκε παραπανω η διαδικασια κυλησε γρηγορα, καποιες απλες ερωτησεις απο τον ψυχιατρο χωρις ιδιαιτερη επιμονη.
Αναμονη για 1.5 μηνε μεχρι την αποφαση που φανταζομαι θα ειναι θετικη
Επιστροφή στην κορυφή
Sotiris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Sotiris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 14:10
Πώς πήγε φίλε όλα καλά σήμερα με την απαλλαγή?
Επιστροφή στην κορυφή
Ioannis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ioannis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 14:10
Καλησπέρα σας πέρασα σήμερα επιτροπή απαλλαγών 401 για δεύτερη αναβολή, γενικότερα τυπικά πράγματα, σε μια ώρα το πολύ είχα ξεμπερδεψει, έδειξα γνωμάτευση, με ρώτησε μόνο τη νόσο μου και από ποιόν ψυχίατρο εξετάζομαι, σε 1 μήνα μου είπαν θα δω την αναβολή μου, δεν ρώτησα αν είναι 6μηνη η ετήσια, η ένδειξη του Φρουραρχείου ήταν ετήσια. Στην επιτροπή ήταν ένας στρατιωτικός αξιωματικός και ο ψυχίατρος αν κατάλαβα καλά, δεν φόραγε στρατιωτικά, γενικά δεν είδα κάποιο επεισόδιο με άλλο άτομο, φωνές κλπ.
ΣΟΣ. Από αυτά που είδα σήμερα, καλό είναι να μη πάτε χωρίς ραντεβού, στη πύλη απέρριψαν άτομα που δεν ήταν γραμμένα τα ονόματα τους στη λίστα, δε κατάλαβα αν ήταν λίστα με ραντεβού ή λίστα με όσων τα χαρτιά δεν είχαν φτάσει ακόμα, απλά ένα παιδί μπροστά μου που τους είπε δεν έχω κλείσει ραντεβού δε πέρασε μέσα. Προσπαθήστε να κοπανιεστε στα τηλέφωνα, στο διπλανό γραφείο από την επιτροπή ήταν το άτομο που σηκώνει τα τηλέφωνα, αν επιμείνετε θα απαντήσει.
Επιστροφή στην κορυφή
giorgis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση giorgis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 22:03
Τεραστιο αγχος, Πεμπτη περναω μαλλον επιτροπή στο 401 και εχω τεράστιο αγχος για το τι θα γινει, κανω την αγωγή αλλα πραγματικά νιώθω σαν να έχω βγει πάλι εκτός και να μην με ελέγχω.

στο Φρουραρχείο μου έγραψε απαλλαγή μετα απο 2 12μηνες αναβολες που ειχα παρει, αλλα πραγματικα το άγχος μου ειναι τεραστιο.

θεωρείτε θα πάνε όλα καλα;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Πόντοι: 141
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 12:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Theologosvr Theologosvr Έγραψε:

Εγώ που παρουσιάζονται Νοεμβρίο αν έχω χαρτί τώρα προς τέλη Σεπτεμβρίου θα έχω πρόβλημα δηλαδή;

Οχι πιστευω δεν θα εχεις προβλημα, δεν καθονται να κανουν τοσο ελεγχο στην ημερομηνια, απλα για να εισαι σιγουρος να ειναι η γνωματευση εως 2 μηνων απο την ημερομηνια καταταξης... Και μερικες μερες πιο περα να ειναι δεν υπαρχει προβλημα δεν θα πουν και κατι...
Επιστροφή στην κορυφή
Σωτηρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Σωτηρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 21:28
Καλησπέρα σας παιδιά, περνάω και εγώ την επόμενη εβδομάδα επιτροπή απαλλαγών 401, για δεύτερη αναβολή, εύχομαι να πάνε όλα καλά έχω αγχωθει μη γίνει η στραβή, όσοι πέρασαν πρόσφατα ας μας πουν
Επιστροφή στην κορυφή
Aristidis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Αυγούστου/2020
Πόντοι: 8
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Aristidis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 21:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Steeler Steeler Έγραψε:

Πέρασε κανένας για απαλλαγή από επιτροπή αυτές τις μέρες; Περνάω την Παρασκευή
καλησπέρα Steeler και συγγνώμη που δεν είχα δει το πριβε μήνυμά σου, φαντάζομαι θα έβγαλες άκρη με τη μετατόπιση της ΕΣΣΟ όπως και εγώ.
Πέρασα τελική επιτροπή για απαλλαγή την προηγούμενη βδομάδα στο 401 (24 μήνες συνολικά για λόγους υγείας είχα αναβολές).
Το χαρτί από την ψυχίατρο του φρουραρχείου έγραφε 340. Δεν μου έκαναν καμία ερώτηση, η όλη διαδικασία κράτησε ένα λεπτό συνολικά και απλώς εξέτασαν το φάκελό μου και τα χαρτιά μου. Προσκόμισα χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο και από δημόσιο νοσοκομείο.
Είχα μαζί μου και συνοδό του οποίου του απαγορεύτηκε η είσοδος στην πύλη. Είχα ραντεβού τηλεφωνικώς αλλά νομίζω αμα δεν καταφέρεις να κλείσεις ραντεβού τηλεφωνικώς μετά από πολλές προσπάθειες και πάλι σε βρίσκουν μέσα από μια ειδική λίστα που έχουν με τα ονόματά μας από το φρουραρχείο.
Κόσμο δεν είχε πολύ.3 άτομα ήταν πριν από μένα. Το προσωπικό ήρεμο και εξυπηρετικότατο. Η επιτροπή ήταν 3 άτομα αλλά όπως συ είπα λόγω της κατάστασής μου, της υπνηλίας λόγω των αυπνιών μου και τον φαρμάκων που παίρνω δεν πρόσεξα καν εάν με κοίταξαν. Δε μίλησα σχεδόν καθόλου δεν μπορούσα αλλά και δεν μου απηύθυναν τον λόγο νομίζω. Η διαδικασία τέλειωσε σύντομα με την παρότρυνση να μπω μετά από ένα μήνα να δω την απαλλαγή μου στο taxis. Ελπίζω να βοήθησα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είσαι καλύτερα στην υγεία σου φίλε μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Steeler Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Steeler Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 16:40
Πέρασε κανένας για απαλλαγή από επιτροπή αυτές τις μέρες; Περνάω την Παρασκευή
Επιστροφή στην κορυφή
Theologosvr Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 02/Αυγούστου/2020
Πόντοι: 16
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Theologosvr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 14:07
Εγώ που παρουσιάζονται Νοεμβρίο αν έχω χαρτί τώρα προς τέλη Σεπτεμβρίου θα έχω πρόβλημα δηλαδή;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
Πόντοι: 141
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 18:30
Αρχικά αποστάλθηκε από 17092020 17092020 Έγραψε:

Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω εχω αναβολη εως 31 δεκ.2020 λογω σπουδων, απο ποτε θα ναι καλο να χω γνωματευση ψυχιατρου ή ψυχολογου ποσο καιρο πριν; Θα ρθει χαρτι μετα τη ληξη της αναβολης λογικα; Αγχωνομαι με ολη τη διαδικασια... Κ ηθελα ενα χρονο αναβολη λογω οικογενειακων (εχασα προσφατα τον πατερα μου) κ οικονομικων εχω ατομικη επιχειρηση κ πρεπει να εργαζομαι συνεχως για δανεια κ χρεη. Θα χω επιπτωση σε διπλωμα αν παρω ενα χρονο αναβολη γτ ειναι σημαντικο στη δουλεια μου;

Καλησπέρα. Θέλει χαρτί ψυχίατρου όχι ψυχολόγου, το χαρτί να εχει βγει εως 2 μηνες πριν σε καλεσουν δηλαδη Νοεμβριο Δεκεμβριο... Όχι δεν θα έχεις κανένα θέμα με το δίπλωμα...
Επιστροφή στην κορυφή
17092020 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 17/Σεπτεμβρίου/2020
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση 17092020 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 22:50
Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω εχω αναβολη εως 31 δεκ.2020 λογω σπουδων, απο ποτε θα ναι καλο να χω γνωματευση ψυχιατρου ή ψυχολογου ποσο καιρο πριν; Θα ρθει χαρτι μετα τη ληξη της αναβολης λογικα; Αγχωνομαι με ολη τη διαδικασια... Κ ηθελα ενα χρονο αναβολη λογω οικογενειακων (εχασα προσφατα τον πατερα μου) κ οικονομικων εχω ατομικη επιχειρηση κ πρεπει να εργαζομαι συνεχως για δανεια κ χρεη. Θα χω επιπτωση σε διπλωμα αν παρω ενα χρονο αναβολη γτ ειναι σημαντικο στη δουλεια μου;

Επιστροφή στην κορυφή
Boem Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Boem Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 22:20
Γενικά απ' τη ώρα που παίρνεις το παραπεμπτικό ξεκινά να παίρνεις τηλέφωνα.
Επιστροφή στην κορυφή
Uknown Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Uknown Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 22:14
Τώρα με την υποτιθέμενη αύξηση της θητείας στους 12 μήνες λέτε να είναι πιο αυστηροί με τις απαλλαγές ή δεν έχει σχέση
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 23:38
Γεια σας παιδιά, μπορεί να μου πει κάποιος πόσο καιρό πριν εμφανίστω στην επιτροπή θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο; Το παραπεμπτικό λήγει αρχές του επόμενου μήνα αν καλέσω 1 βδομάδα πριν θα ναι καλά;

Επιστροφή στην κορυφή
Liapunov13 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 07/Μαΐου/2020
Πόντοι: 54
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Liapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 10:34
Να πω κ εγω την εμπειρια μου για την Β 12μηνη αναβολη για λογους υγειας (ψυχολογικους) μεσω στρατοπεδου.

Περασα την πυλη του στρατοπεδο Θηβας στις 08.00 αρχες της εβδομαδας (Ε ΕΣΣΟ 2020). Η διαδικασια εχει ως εξης:

1. Πρωτο κτηριο, καταγραφη στοιχειων ταυτοτητας και σημειωματος καταξης
2. Χωρισμος σε ομαδες των 10 ατομων για τεστ κοροναιου
3. Δευτερο κτηριο φωτογραφιες που κοστιζουν 3.5 ευρω (αν εχεις δικες σου περνας αυτο το βημα)
4. Τριτο κτηριο καταγραφη στοιχειων, γραμματικων γνωσεων και παλαιων αναβολων.
5. Τεταρτο κτηριο, ψυχιατρος. Απλα αντεγραψε την διαγνωση του προσωπικου μου ψυχιατρου. Καμια απολυτως ερωτηση.
6. Πεμπτο και τελευταιο κτηριο Επιτροπη Απαλλαγων στις 10.45, απλα αντεγραψε την εισηγηση του ψυχιατρου. Καμια απολυτως ερωτηση.

Η συνολικη διασικασια διαρκεσε κατω απο 3 ωρες. Οι αξιωματικοι/γιατροι ειναι πολυ ενταξει κ βοηθητικοι στη διαδικασια. Κανενας τσαμπουκας ή οτιδηποτε αλλο εχει γραφτει στο φορουμ για τους περιεργους του 401. Οσοι δεν εχουνε συνοδο μενουν στο στρατοπεδο μεχρι τις 18.00 που μοιρασανε τις αναβολες/απαλλαγες και τις ταυτοτητες μας. Εισαι ελευθερος να πας ΚΨΜ, κ τριγυρω στο στρατοπεδο. Οσοι εχουν συνοδο φευγουν απο το στρατοπεδο κ επιστρεφουν στις 19.00 την ιδια μερα να παραλαβουν τις αναβολες/απαλλαγες εξω απο την πυλη του στρατοπεδου.

Ολοι πηρανε αναβολες/απαλλαγες, απ οτι ακουσα δεν αρνηθηκαν σε κανεναν. Επισης η διαδικασια ειναι πολυ πιο ευκολη/γρηγορη απο αυτη του Φρουραρχειου και την συστηνω ανεπιφυλακτα για οσους ειναι για αναβολες/απαλλαγες για ψυχολογικους λογους. Η αναβολη/απαλλαγη δινεται εντος της ιδιας ημερας. Ουτε να περιμενεις χαρτια σπιτι, ουτε ραντεβου με επιτροπες ουτε τιποτα.

Επεξεργάστηκε από Liapunov13 - 11/Σεπτεμβρίου/2020 ώρα 10:41
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 155>