Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 69 7071 72 73 98>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Chipa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Chipa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2019 ώρα 14:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Mike Mike Έγραψε:

Αυτό είναι ένα από τα προβλήματα της όλης διαδικασίας Ότι ούτε ο ίδιος ο στρατός δεν ξέρει τι γίνεται. Εμένα με κάλεσαν σε στρατοδικείο ως ανυπότακτο και μάλιστα εξωτερικού. Βέβαια για να είμαι πιο ακριβής με κάλεσαν ως ανυπότακτο εσωτερικού, στέλνοντας μου την κλητευση στη διεύθυνση εξωτερικού. Κάποιο μπέρδεμα έγινε, γιατί ούτε οι ίδιοι δεν είχαν καταλάβει τι συμβαίνει Αλλά πάντα είναι καλύτερα να μην μπλεκεις

Mike, μετά από πόσο καιρό όντας ανυπότακτος, σε κάλεσαν από το στρατοδικείο και πότε έγινε αυτό (δλδ είναι πρόσφατο ή πριν μερικά χρόνια) ;
Επιστροφή στην κορυφή
djete Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Απριλίου/2019
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση djete Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Απριλίου/2019 ώρα 00:12
Καλησπέρα,

Ηθελα την άποψη σας για τις παρακάτω αλλαγές στα αεροδρόμια. Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού και συνήθως ταξιδεύω με ταυτότητα για να μην έχω άγχος των 30 ημερών οταν ταξιδεύω στην Ελλάδα.

Γνωρίζει κάποιος εαν ελέγχονται πλεον οι μέρες με πολύ πιο αυστηρό τρόπο αποτι προηγουμένως και αν μπένουν στο σύστημα;

Ανησυχω οτι μπορεί να υπερβώ το οριο και δεν είμαι σίγουρος τι συμβαίνει σε αυτη την περίπτωση. Ευχαριστώ

https://www.cnn.gr/news/ellada/story/172036/aerodromia-ti-allazei-apo-simera-07-04

Επιστροφή στην κορυφή
JPIL Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση JPIL Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2019 ώρα 12:25
Καλησπέρα
Γνωρίζει κάποιος πού μπορούμε να ρωτήσουμε πόσες ημέρες απομένουν για παραμονή στην Ελλάδα; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας με αρμόδιο τμήμα της αστυνομίας;
Σήμερα για πρώτη φορά μου σκάναραν το διαβατήριο στη Θεσσαλονίκη (ποτέ ξανά πριν) ερχόμενος από Αγγλία
Επιστροφή στην κορυφή
Μαικ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Μαικ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2019 ώρα 14:17
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε.

Η δική μου περίπτωση έχει ως εξής. Έφυγα από Ελλάδα τον Σεπτέμβριο του 2011 για μεταπτυχιακές σπουδές χωρίς να έχω ξεμπλέξει με τον στρατό. Μετά το πέρας των σπουδών μου, παρουσιάστηκε μία επαγγελματική ευκαιρία στην Γερμανία τον Σεπτέμβριο του 2013. Από τότε εργάζομαι εκεί συνεχώς μέχρι σήμερα (σχεδόν 6 χρόνια).

Από τον Σεπτέμβρη του 2017 βρίσκομαι σε καθεστώς ανυποταξίας εξωτερικού και παράλληλα αποπληρώνω σε δόσεις το 6000 ευρώ πρόστιμο. Επίσης μέσα στο επόμενο έτος μου δίνεται η επιλογή να αποκτήσω σαν 2η υπηκοότητα την γερμανική. Πριν μερικές ημέρες έγινα 32 ετών, οπότε βρίσκομαι ένα βήμα πριν την ολική εξαγορά της θητείας.

Παρόλα αυτά έχει παρουσιαστεί μια άμεση επαγγελματική ευκαιρία στην Ελλάδα, την οποία σκέφτομαι σοβαρά. Θα ήθελα την γνώμη σας για το τι επιπτώσεις θα έχει ο επαναπατρισμός;(για παράδειγμα αν χρειάζεται να περνάω συχνά από έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο). Είναι δυνατόν το στάτους μου να αλλάξει από ανυπότακτος εξωτερικού σε εσωτερικού πριν ολοκληρώσω την εξαγορά; Τι πιστεύετε είναι καλύτερο να κάνω;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Πόντοι: 185
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2019 ώρα 21:05
Εφοσον εγινες 32 αρα 1/1/2020 πας 20 ημερες και εξαγοραζεις και ξεμπλεκεις. Τωρα το τι θα γινει μεχρι τοτε αν χρειαζεται να πετας
συχνα ειναι ενα θεμα. Επισης μπορει απο την εταιρια σου να σου ζητησουν απολυτηριο στρατου. Αποψη μου πολυ στρες και πολλα
μπορει να στραβωσουν, πρωτα ξεμπερδεψε με τα του στρατου και μετα ελα μονιμα Ελλαδα. Μην υποτιμας την πιθανοτητα της
καρφωτης απο καλοθελητες γειτονες συναδελφους γνωστους.
Επιστροφή στην κορυφή
anpe Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2018
Πόντοι: 4
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση anpe Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2019 ώρα 22:16
Καλησπέρα σας,

Πέρυσι κηρύχθηκα ανυπότακτος εξωτερικου. Πριν λίγο καιρό ήρθε χαρτί από τη ΔΟΥ για τακροποίηση ληξιπρόθεσμων οφειλών προς το δημόσιο με το ποσό του προστίμου (6.000 + τόκοι). Θα ήθελα να μάθω αν διατρέχω κίνδυνο σύλληψης με βάση αυτό αν επισκεφτώ την Ελλάδα. Αν δεν κάνω λάθος, σύλληψη γίνεται από ένα συγκεκριμένο ποσό και πάνω.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2018
Πόντοι: 24
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2019 ώρα 02:14
Γεια σου φίλε. Από αυτά που γνωρίζω η ποινική δίωξη για χρέη προς το δημόσιο γίνεται για χρέη άνω των 100.000€. Νόμος 4337/2015.
Επιστροφή στην κορυφή
bmaximus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2019
Πόντοι: 7
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση bmaximus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2019 ώρα 12:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Μόνιμος κάτοικος εξω Μόνιμος κάτοικος εξω Έγραψε:

Γεια σας,
ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού για χρόνια, και μόλις πήρα αναβολή επ' αόριστον ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (μετά από 7 χρόνια ζωής και βιοπορισμού στο εξωτερικό).
Στα χαρτιά που έλαβα από τη στρατολογία λέει ότι ακυρώνονται και τα 2 πρόστιμα των 6.000 ευρώ που μου είχαν επιβληθεί (ναι, μου είχαν επιβάλει το πρόστιμο 2 φορές).
Έχω κάποιες ερωτήσεις:
1. Το δεύτερο πρόστιμο δεν το είχα πληρώσει καθόλου: Ειδοποιεί η στρατολογία απευθείας την εφορία και το πρόστιμο με τις προσαυξήσεις του διαγράφεται αυτόματα; Ή πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια για τη διαγραφή του προστίμου στην εφορία;
2. Το πρώτο πρόστιμο το είχα εξοφλήσει: Πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια, για να πάρω πίσω τα χρήματα του πρώτου προστίμου; Κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία θα μπορούσε να πεί;
3. Μετά από 2 χρόνια θα χρειαστεί να ανανεώσω ξανά το διαβατήριό μου: Αυτό το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού που πήρα τώρα (Πιστοποιητικό τύπου Β', με ημερομηνία Φεβρουάριος 2019) από τη στρατολογία έχει διοικητική ισχύ επ' αόριστον ή, πριν ανανεώσω το διαβατήριό μου σε 2 χρόνια, θα πρέπει και πάλι να κλείσω ραντεβού με το στρατολογικό τμήμα του προξενείου μου, ώστε να ανανεώσω το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού (όπως γίνεται δηλαδή με τις βεβαιώσεις ανυποταξίας που έχουν 6μηνη ισχύ) ;
Ευχαριστώ πολύ
Φιλε, ευχαριστώ για την αναφορά σου στα γεγονότα που εζησες, διοτι ετσι μου απάντησες μερικά απο τα δικα μου ερωτήματα. Έχω μια αμφιβολία, και θα ήθελα την εμπειρία σου σε παρακαλώ για να την διαλευκάνω: Ειμαι απο το Μάιο του 2016 Κυπρο, και με κάλεσαν το Μάρτιο του 2019 στρατό, χρειάζομαι ακομα 4 χρονια για να θεωρηθώ ΜΚΕ. Αυτή την εβδομάδα σκοπευω να μιλήσω με το προξενείο στην Λευκωσία για να αιτηθώ της ιδιότητας του ανυπότακτου εξωτερικού. Παρ'ολα αυτά, νομίζω οτι θα μου επιβληθεί πρόστιμο 6000. Η απορία μου ειναι οτι, το 2023 που θα ειμαι ΜΚΕ θα ακυρωθει το πρόστιμο των 6 χιλιάδων; Πιστευω οτι δεν υπάρχει λόγος να το πληρώσω τώρα εφόσον θα ακυρωθεί σε 4 χρόνια. Υπάρχει κάποια άλλη επίπτωση; Ή κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2019 ώρα 15:21
"Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του αρθρ.25/Ν.3421/2005 (αναβολή κατάταξης μονίμων κατοίκων εξωτερικού) εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι,εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή,αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο. "

Οποτε δε καταλαβαινω απο που προκυπτει οτι με την αναγνωριση ως ΜΚΕ οι ποινικες συνεποιες παραμενουν
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2019 ώρα 20:46
Καλησπέρα σας.

Ειμαι γεννημενος το 1978 στην Αμερικη και ηρθα ελλαδα μικρος με Αμερικανικο διαβατηριο... Στην 3η λυκειου συμπληρωσα κατι χαρτια για το στρατο και μετα απο 1 χρονο οταν μου ηρθε το χαρτι εγω ημουν ηδη Αμερικη για σπουδες κλπ ως Αμερικανος πολιτης. Τοτε με εβαλαν ως μονιμος κατοικος εξωτερικου με αναβολη επαοριστον.

Εφοσον γυρισα ελλαδα, δεν πηγα να κανω κατι αλλα ουτε μου ηρθε καποια υπενθυμιση η άλλο χαρτη μεχρι και σημερα, ενω εχω ταυτοτητα, πληρηρωνω εφορια με αφμ κλπ κλπ και ταξιδευω με ταυτοτητα στην ΕΕ και παω Αμερικη με το Αμερικανικο διαβατηριο.

Πριν απο χρονια, ηταν να δουλεψω σε μια τραπεζα και ηθελα βεβαιωση στρατου. Οταν πηρε ο πατερας μου στο στρατολογικο τηλεφωνο, δεν ξερω τι ακριβως τους ειπε Του ειπαν πως δεν μπορει να βγει βεβαιωση η χαρτι και να μην τους ενοχλω για να μην με ενοχλησουν...

ειλικρινα δεν ξερω αν ειμαι πουθενα σε καμια βαση δεδομενων και πως με εχουν περάσει... Έχετε καμία ιδέα;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Απριλίου/2019 ώρα 21:41
Επίσης μια άλλη απορία. Για να μάθω αν έχω καταδικαστεί (δλδ αν έχει γίνει στρατοδικείο μέχρι τώρα ενώ δεν έχω γίνει ΜΚΕ κάτι που σύμφωνα με τα παραπάνω μπορεί να σημαίνει ότι κ ΜΚΕ να βγω πάλι θα μείνει το ποινικό ) παίρνω τηλ ποια υπηρεσία ; Το ότι μ έχει επιβληθεί το πρόστιμο 6000 ευρώ σημαίνει ότι έχει γίνει στρατοδικείο?
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2019 ώρα 12:07
Mike

Κανε αυτο που σου λενε. Μην τους ενοχλεις. Στην δουλεια σου πηγαινε ως αμερικανος πολιτης, βγαλε πρασινη καρτα ξερω γω. Αν οι αρχες βεβαιωθουν οτι εισαι πανω απο 6 μηνες στην Ελλαδα, χανεις το ΜΚΕ, βγαινεις ανυποτακτος εσωτερικου και συλλαμβανεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή
bmaximus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2019
Πόντοι: 7
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση bmaximus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2019 ώρα 11:09
Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιος Μενιος Έγραψε:

"Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του αρθρ.25/Ν.3421/2005 (αναβολή κατάταξης μονίμων κατοίκων εξωτερικού) εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή, αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο.

Οποτε δε καταλαβαινω απο που προκυπτει οτι με την αναγνωριση ως ΜΚΕ οι ποινικες συνεποιες παραμενουν
Φίλε Μένιο! Έχεις απόλυτο δίκαιο! Σε ευχαριστώ πολύ! Παιδιά διαβάστε αυτο, θα λυθούν πολλές απορίες!Ν.3421/2005 Αρθο 25
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2019 ώρα 11:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιος Μενιος Έγραψε:

Επίσης μια άλλη απορία. Για να μάθω αν έχω καταδικαστεί (δλδ αν έχει γίνει στρατοδικείο μέχρι τώρα ενώ δεν έχω γίνει ΜΚΕ κάτι που σύμφωνα με τα παραπάνω μπορεί να σημαίνει ότι κ ΜΚΕ να βγω πάλι θα μείνει το ποινικό) παίρνω τηλ ποια υπηρεσία ; Το ότι μ έχει επιβληθεί το πρόστιμο 6000 ευρώ σημαίνει ότι έχει γίνει στρατοδικείο;

Καλημέρα, εγώ πήρα το αρμόδιο στρατολογικό Μου Γραφειο κ εκει με πληροφορισαν πως δεν εκκρεμεί τιποτα εναντίον μου (αφού βγήκα ΜΚΕ). Με συμβουλεψαν επισης να παρω κ το στρατοδικείο Κ μου έδωσαν ένα τηλέφωνο για να το ψαξουν κ μου το επιβεβαιώσουν (διότι από αυτά που μου είπαν η καταδίκη δεν αναιρείται με την ιδιότητα του ΜΚΕ). Ήταν όλοι πολύ εξυπηρετικοι κ μου απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις.

Όχι, τα 6000 δεν έχουν να κάνουν τίποτα με στρατοδικείο. Το προστιμο πεφτει αμεσως, να καλέσουν κάποιον σε στρατοδικείο μπορεί να παρει χρόνια
Επιστροφή στην κορυφή
Σουηδός_φοιτητής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Σουηδός_φοιτητής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2019 ώρα 04:39
Γεια σας, έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα αλλά ακόμα έχω κάποιες απορίες.

Έμενα παλαιότερα Σουηδία όπου και απέκτησα την υπηκοότητα. Το 2010 ήρθα Ελλάδα για σπουδές και πήρα αναβολή η οποία έληξε πρόσφατα. Στο μεταξύ δεν πήρα το πτυχίο μου καθώς μετάνιωσα την επιλογή σχολής και έκανα άλλα πράγματα. Το 2017 αποφάσισα να επιστρέψω Σουηδία και πλέον σπουδάζω ενεργά κάτι άλλο. Πριν λίγες μέρες ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ αρχές Μαΐου. Στη φάση που βρίσκομαι δεν θέλω να αναβάλω κι άλλο τις σπουδές μου.

1. Με τις σπουδές μπορώ να βγω ανυπότακτος εξωτερικού ή πρέπει να εργάζομαι;

2. Τα 2 χρόνια που αναφέρθηκε ότι χρειάζονται για την ανυποταξία εξωτερικού είναι απόλυτα; Βρίσκομαι εδώ 20-21 μήνες. Θα έχω πρόβλημα να βγω από τώρα ή θα πρέπει να περιμένω;

3. Πότε μπορώ να κάνω την αίτηση στην πρεσβεία και πόσο σύντομα γίνεται η αλλαγή από εσωτερικού σε εξωτερικού; Καθώς έρχεται καλοκαίρι και θα ήθελα να κατέβω για λίγες μέρες θα ήθελα να έχω τελειώσει με τις διαδικασίες. Μπορώ να πάω στην πρεσβεία την μέρα που είναι να παρουσιαστώ ή την επόμενη; Και μέχρι τον Αύγουστο θα είναι όλα έτοιμα;

4. Ξέρετε αν θα υπάρχει και κάποια ποινή που ενώ είχα αναβολή σπουδών δεν πήρα το πτυχίο μου; Και αν του χρόνου που τελειώνω τις σπουδές εδώ μπορεί να αναιρεθεί η όποια ποινή;

5. Είναι προτιμότερο να ταξιδεύω με ελληνική ταυτότητα ή με σουηδικό διαβατήριο που με αναφέρει ως Σουηδό υπήκοο; Υπάρχει κάποια διαφορά; Το ταξίδι προφανώς είναι εντός σένγκεν. Επειδή μένω Βόρεια Ελλάδα, το να ταξιδέψω Σόφια και να μπω οδικώς Ελλάδα μπορεί να είναι μια λύση για περισσότερες μέρες; Όσες φορές έχω περάσει τα σύνορα απλά ρίχνουν μια ματιά στην ταυτότητα χωρίς να την περάσουν κάπου.

6. Από ότι έχω καταλάβει, καλό είναι μέχρι να έχω βγει ΜΚΕ να μην έχω εξοφλήσει το πρόστιμο. Υπάρχει διαφορά αν το πρόστιμο βγει τώρα που δεν εργάζομαι, και αργότερα βρω δουλειά και συμπληρώσω τα 7 χρόνια βιοπορισμού ώστε να βγω ΜΚΕ;

7. Όταν έρθω μπορώ να κάνω κανονικά την διαδικασία για ΔΟΥ εξωτερικού;

8. Τον Οκτώβρη θα γίνει ένας γάμος όπου είναι να είμαι ο κουμπάρος, φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 69 7071 72 73 98>