Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 68 6970 71 72 98>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 15:18
Όχι φίλε, Απ'ό, τι εχω καταλαβει εαν μέχρι τώρα ήσουν ανυπότακτος κ να πήγαινες φαντάρος το 6000αρο θα το πλήρωνες. Εάν παλι είχες πάρει πρόστιμο, σε ξανακαλουσαν κ δεν παρουσιαζοσουν Κ τη δεύτερη φορά, σου έρχονταν κ δεύτερο πρόστιμο (άρα διπλό) ! Δεν έχω διαβάσει Καμια επίσημη τοποθέτηση ή σχετική νομοθεσία αλλά αυτα τα συμπέρασματα έχω βγάλει Απ'όσα έχω διαβάσει εδω απο χρήστες του φόρουμ.

Εγινα ΜΚΕ φετος κ νόμιζα πως το προστιμο αυτομάτως διαγραφεται. Τώρα τελευταία όμως διάβασα, πάλι εδώ, πως δήθεν διαγράφεται μόνο εαν δεν έχεις ήδη περασει (ή έχει γίνει) Στρατοδικείο. Ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτό το θέμα, εάν δηλαδή όντως κάτι τέτοιο ισχύει;
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2018
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 24
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 20:56
Γεια σας παιδιά. Θα σας πω αυτά που γνωρίζω που βασίζονται σε συζητήσεις με δικηγόρους και αλλά άτομα με εμπειρία στο θέμα. Όταν είσαι ανυποτακτος και παρουσιάζεσαι το πρόστιμο δεν σβήνεται εκτός και αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος νόμος όπως βγήκε το 2016 και θέλουν να ξανά βγάλουν τώρα για να παρουσιάστεις μέχρι κάποια ημερομηνία ώστε να σβηστεί και το πρόστιμο και να αρθουν οι ποινικές συνέπειες κτλ. Όταν βγαίνεις ΜΚΕ στέλνεις το πιστοποιητικό στη στρατολογία και σου σβήνουν το πρόστιμο. Το αν έχει βγει απόφαση καταδίκης από το στρατοδικείο είναι ξεχωριστό θέμα και έχει να κάνει μόνο με την ποινική διαδικασία, οι συνέπειες της οποίας εξαρτώνται από την απόφαση. Το πρόστιμο το σβήνουν όπως και να έχει δηλαδή όταν βγεις ΜΚΕ έχεις ή όχι κάποια απόφαση από το στρατοδικείο. Αυτά γνωρίζω εγώ. Αν θέλει κάποιος με εμπειρία ας σχολιάσει αν συμφωνεί ή όχι με αυτά που γράφω.
Επιστροφή στην κορυφή
Mantis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Μαρτίου/2019
Πόντοι: 5
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mantis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 23:49
Επίσης να προσθέσω και κάτι άλλο. Πρόστιμο ΔΕΝ τρως κάθε φορα που σε καλούν. Τρως μονο την πρωτη φορά και μετά είσαι ανυποτακτος.

Ο μόνος τρόπος να φας 2η φορα πρόστιμο είναι ο εξής:
Αν παρουσιαστείς και για τον α ή β λόγο φύγεις με αναβολή και ΔΕΝ παρουσιατείς ξανά όταν θα ήσουν υποχρεωμένος να το κάνεις, τότε ξανατρως προστιμο απ την αρχη.

Αυτό έχω καταλαβει διαβάζοντας εδώ στο φορουμ και αλλού
Επιστροφή στην κορυφή
Κωνσταντίνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαρτίου/2019 ώρα 22:24
Φίλε,5 χρόνια είμαι στο εξωτερικό, σε 2 χρόνια θα πάρω ΠΜΚ. Λες, αν στείλουν το πρόστιμο στη ΔΟΥ, για να σβήσει η εφορία το πρόστιμο τότε θα μπλέκω με τη ΔΟΥ, που δεν δήλωσα την φορολογική μου κατοικία στο εξωτερικό (Θα με πιάσει η εφορία και θα με αναγκάσει να δηλωθώ κάτοικος εξωτερικού?
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαρτίου/2019 ώρα 19:28
Αρχικά αποστάλθηκε από NikolaosV NikolaosV Έγραψε:

Παιδιά σήμερα μίλησα με δικηγόρο και μου είπε με λίγα λόγια ότι η παράγραφος 3 του άρθρου 25 του Ν.3421/2005 (περί εξάλειψης συνεπειών ανυποταξία για ΜΚΕ) ισχύει μόνο αν δεν έχεις καταδικαστεί από το στρατοδικείο ήδη. «3. Όσοι διετέλεσαν οποτεδήποτε ή διατελούν σε ανυποταξία, με την υπαγωγή τους στις διατάξεις του παρόντος άρθρου εξαιρούνται από την πρόσκληση ή τις προσκλήσεις για τις οποίες κηρύχθηκαν ανυπότακτοι, εξαλείφεται το αξιόποινο της ανυποταξίας με παραγραφή, αίρονται οι ποινικές συνέπειες και οι σχετικές δικογραφίες τίθενται στο αρχείο με πράξη του εισαγγελέα του αρμόδιου στρατιωτικού δικαστηρίου. » Μου φαίνεται κάπως περίεργο επειδή ο νόμος φαίνεται να είναι ξεκάθαρος όπως βλέπουμε πιο πάνω. Μου παραμένει όποτε ακόμη η μεγάλη απορία για τον αν διαγράφονται οι συνέπειες (πρόστιμο και ποινικές) αν βγεις ΜΚΕ ενώ ήδη έχεις κάποια απόφαση στρατοδικείου για ανυποταξία ενός βάρος σου. Παρακαλώ αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία ή πληροφορία ας την μοιραστεί για να μπορεί ο κόσμος να έχει του νου του με τα στρατοδικεία κτλ. Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα, βγήκε πριν απο 3 μήνες ΜΚΕ αλλά επειδή ήμουν ανυπότακτος για περίπου 11 χρόνια, ανησύχησα κ άρχισα να ψάχνω το θέμα. Δύο δικηγόροι μου έδωσαν λάθος πληροφορίες (ότι δήθεν εάν κινούμαι με Γερμανικό διαβατήριο δε θα έχω πρόβλημα, το οποίο όμως δεν ισχύει εάν διαβάσατε στο φορουμ).

Σήμερα τηλεφώνησα με τη στρατολογία και εκτός του ότι ήταν ευγενικοτατοι μαζί μου μου εξήγησαν κ το θέμα: Ο πρώτος δεν ήταν σίγουρος κ με συνέδεσε με συνάδελφό του. Ο δεύτερος υπάλληλος με πληροφόρησε πως όντως η καταδίκη από στρατοδικείο δεν σβήνεται!(ευτυχώς δεν είχα ακόμη καταδικαστεί). Μου επιβεβαίωσε επισης πως μέχρι να γίνει στρατοδικείο περνάνε χρόνια (στην περίπτωση μου περασαν 11 χρόνια). Ελπίζω να βοήθησα.
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2018
Πόντοι: 24
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 00:18
Έτσι είναι φίλε, δεν σβήνεται η καταδίκη με ότι αυτή σημαίνει όπως πχ ποινή φυλάκισης κτλ. Αλλά όπως έγραψα πιο πρόσφατα η ποινική διαδικασία είναι ξεχωριστή. Δηλαδή το πρόστιμο ακόμη και αν έχεις καταδικαστεί σβήνεται και επίσης παίρνεις και την αναβολή επ αορίστου. Αυτό μου έχουν πει πλέον 3 δικηγόροι. Εσένα σου είπαν συγκεκριμένα στην στρατολογία ότι το πρόστιμο κτλ δεν σβήνεται; Ή απλά σου είπαν ότι δεν σβήνεται η καταδίκη; Δεν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 07:34
Αρχικά αποστάλθηκε από NikolaosV NikolaosV Έγραψε:

Έτσι είναι φίλε, δεν σβήνεται η καταδίκη με ότι αυτή σημαίνει όπως πχ ποινή φυλάκισης κτλ. Αλλά όπως έγραψα πιο πρόσφατα η ποινική διαδικασία είναι ξεχωριστή. Δηλαδή το πρόστιμο ακόμη και αν έχεις καταδικαστεί σβήνεται και επίσης παίρνεις και την αναβολή επ αορίστου. Αυτό μου έχουν πει πλέον 3 δικηγόροι. Εσένα σου είπαν συγκεκριμένα στην στρατολογία ότι το πρόστιμο κτλ δεν σβήνεται; Ή απλά σου είπαν ότι δεν σβήνεται η καταδίκη; Δεν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ!

Ναι, έτσι είναι όπως τα λες, την αναβολή την παίρνεις κ το πρόστιμο σβήνεται, Αυτο μου το επιβεβαιωσαν κ εχθές στη στρατολογία (κ γενικά πως δεν εκκρεμεί τίποτα πια εναντίων μου). Δεν ξέρω σε ποια χώρα μένεις αλλά στο προξενείο στη Γερμανία τη αναβολή επ αορίστου την πηρα πολυ εύκολα κ χωρίς περιπλοκές (τουλάχιστον για ελληνικά δεδομένα). Όπως έγραψα, ήμουν 11 χρόνια ανυπότακτος (και μέλλον εσωτερικού διότι δεν είχε στείλει καμία βεβαίωση στη στρατολογία ότι ζω στη Γερμανία).

Όντως η καταδίκη απο στρατοδικείο ομως παραμένει.
Επιστροφή στην κορυφή
Ανεξ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ανεξ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 15:06
Καλησπέρα σας,

'Εχω διαβάσει αρκετά θέματα αλλά δεν έχω συναντήσει απαντήσεις στα ερωτήματα που έχω.

Είμαι 28 χρόνων και ζω στο Ηνωμένο Βασίλειο από το 2015. Τον Σεπτέμβριο του 2018 ξεκίνησα το διδακτορικό μου από το οποίο πληρώνομαι και συντηρούμαι. Κατέχω την Βρετανική υπηκοότητα (λόγω Βρετανής μητέρας) και έχω Βρετανικό διαβατήριο. Η αναβολή μου έληξε τον Μάιο του 2018 και έχω κριθεί ανυπότακτος εξωτερικού με το πρόστιμο των 6.000 ευρώ το οποίο δεν έχω πληρώσει. Πλέον δεν έχω σχέσεις με την Ελλάδα, δεν έχω τραπεζικούς λογαριασμούς εκεί, ούτε ακίνητα. Δεν επισκέπτομαι συχνά την Ελλάδα και αν την επισκέπτομαι είναι πολύ λιγότερο από τις 30 ημέρες που δικαιούμαι.

Έχω φτιάξει την ζωή μου στο Ηνωμένο Βασίλειο και δεν νιώθω και κάποια συναισθηματική σχέση με την Ελλάδα (ήθελα να φύγω από πιο μικρός αλλά δεν μπορούσα λόγω θεμάτων υγείας). Με την στρατολογία όταν επικοινώνησα ήταν ξεκάθαροι μαζί μου να μην πληρώσω το πρόστιμο και να περιμένω μερικά χρόνια ακόμα για να κάνω αίτηση για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: Σε περίπτωση που κληθώ σε στρατοδικείο πριν καταφέρω να βγω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και μου καταβληθεί ποινή υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ ή μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου ήσυχος χωρίς να ασχολούμαι με τα του Ελληνικού στρατού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 19:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανεξ Ανεξ Έγραψε:

Καλησπέρα σας,

'Εχω διαβάσει αρκετά θέματα αλλά δεν έχω συναντήσει απαντήσεις στα ερωτήματα που έχω.

Είμαι 28 χρόνων και ζω στο Ηνωμένο Βασίλειο από το 2015. Τον Σεπτέμβριο του 2018 ξεκίνησα το διδακτορικό μου από το οποίο πληρώνομαι και συντηρούμαι. Κατέχω την Βρετανική υπηκοότητα (λόγω Βρετανής μητέρας) και έχω Βρετανικό διαβατήριο. Η αναβολή μου έληξε τον Μάιο του 2018 και έχω κριθεί ανυπότακτος εξωτερικού με το πρόστιμο των 6.000 ευρώ το οποίο δεν έχω πληρώσει. Πλέον δεν έχω σχέσεις με την Ελλάδα, δεν έχω τραπεζικούς λογαριασμούς εκεί, ούτε ακίνητα. Δεν επισκέπτομαι συχνά την Ελλάδα και αν την επισκέπτομαι είναι πολύ λιγότερο από τις 30 ημέρες που δικαιούμαι.

Έχω φτιάξει την ζωή μου στο Ηνωμένο Βασίλειο και δεν νιώθω και κάποια συναισθηματική σχέση με την Ελλάδα (ήθελα να φύγω από πιο μικρός αλλά δεν μπορούσα λόγω θεμάτων υγείας). Με την στρατολογία όταν επικοινώνησα ήταν ξεκάθαροι μαζί μου να μην πληρώσω το πρόστιμο και να περιμένω μερικά χρόνια ακόμα για να κάνω αίτηση για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: Σε περίπτωση που κληθώ σε στρατοδικείο πριν καταφέρω να βγω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και μου καταβληθεί ποινή υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ ή μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου ήσυχος χωρίς να ασχολούμαι με τα του Ελληνικού στρατού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα, από αυτο που μου είπαν στη στρατολογία χθες, είναι πως εάν καταδικαστεί κάποιος πριν βγει ΜΚΕ, η ποινή τότε δε σβήνεται αυτομάτως με την ιδιότητα του ΜΚΕ.

Αλλά σε περίπτωση στρατοδικείου ο κατηγορούμενος πρώτα θα ειδοποιηθεί (εγώ είχα αλλάξει τουλάχιστον 5 διευθύνσεις τα τελευταία 15 χρόνια κ γι'αυτό δεν είχα ιδέα εαν ειχα καταδικαστεί ήδη εν ερήμην). Από αυτά που διάβασα εδώ στο φόρουμ κ στο omoiroi.gr οι ανυπότακτοι εξωτερικού γλιτώνουν τις σκληρές ποινες (πχ φυλάκισης) - αλλά προσωπικά αυτο δεν το γνωρίζω! Καλύτερα πάρε την στρατολογία τηλέφωνο κ ψάξε το θέμα! Όπως έγραψα ήταν Πολυ εξυπηρετικοί μαζι μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Ανεξ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ανεξ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2019 ώρα 21:37
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μετά από πόσο καιρό σε κάλεσαν στρατοδικείο;

Επίσης είπες πως πρώτα σε ειδοποιούν. Αυτό σημαίνει πως αν μου έρθει ειδοποίηση και τους πω πως είμαι εξωτερικό θα αναβάλλουν την δίκη;

Τέλος μία ποινή από καταδίκη ερήμην θα με επηρρέαζε εφόσον δεν έχω πολλά πάρε δώσε με Ελλάδα πλέον;
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Πόντοι: 185
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2019 ώρα 00:56
"Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: Σε περίπτωση που κληθώ σε στρατοδικείο πριν καταφέρω να βγω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και μου καταβληθεί ποινή υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ ή μπορώ να συνεχίσω την ζωή μου ήσυχος χωρίς να ασχολούμαι με τα του Ελληνικού στρατού; "

Αν καταδικαστεις θα ειναι κακο γιατι θα εχεις μια ποινη στο ποινικο σου μητρωο και σε ορισμενες δουλειες στο ΗΒ κανουν
background check και τσεκαρουν και το ποινικο μητρωο θεωρητικα. Μιλαω εντελως θεωρητικα και δεν ξερω αν θα σε
επηρεασει αυτο σε καποια συνηθισμενη δουλεια. Τωρα αν θες να εργαστεις σε πυρηνικο εργοστασιο η κατι τετοιο ισως εχεις
καποιο θεμα. Ολα αυτα θεωρητικα...

Πρακτικα κανεις δεν ξερει ποτε θα δινει στρατοδικιο, συνηθως αργουνε πολλα πολλα χρονια...

Εχεις δυο εναλλακτικες, να πας για ΜΚΕ με 11 χρονια διαμονης ΗΒ η να περιμενεις να πας 33 και αν πας 20 μερες και εξαγορα.
7 χρονια για ΜΚΕ δυσκολα μιας και συνηθως δεν δεχονται το διδακτορικο σαν δουλεια...
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαρτίου/2019 ώρα 22:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανεξ Ανεξ Έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Μετά από πόσο καιρό σε κάλεσαν στρατοδικείο;

Επίσης είπες πως πρώτα σε ειδοποιούν. Αυτό σημαίνει πως αν μου έρθει ειδοποίηση και τους πω πως είμαι εξωτερικό θα αναβάλλουν την δίκη;

Τέλος μία ποινή από καταδίκη ερήμην θα με επηρρέαζε εφόσον δεν έχω πολλά πάρε δώσε με Ελλάδα πλέον;

Καλησπέρα, πρώτον δε με κάλεσαν κ ήμουν πάνω από 11 χρόνια ανυπότακτος (κ εσωτερικού μάλλον καθώς δεν είχε κάνει τίποτα σχετικες ενέργειες στο προξενείο παρ'όλο που μένω Γερμανία - απλή τυχη; Δεν γνωρίζω.). Ο υπάλληλος στη στρατολογία ξαφνιάστηκε με την ερώτησή μου περι στρατοδικείου κ μου είπε πως σε περίπτωση στρατοδικείου πρώτα θα σε ειδοποιήσουν (αλλά με τις νομικές διαδικασίες στην Ελλάδα δε με εκπλήσσει πια τίποτα... ). Μου ανέφερε επίσης πως μέχρι να γίνει στρατοδικείο περνάνε πολλα χρόνια...

Τώρα, εχω διαβάσει, Πως το να πάρεις αναβολή δικής είναι εύκολο μέσω δικηγόρου (συνήθως όμως μόνο για 3 μηνες). Πως αντιδρουν σε περίπτωση που ζητησεις αναβολη δικης οταν μενεις εξωτερικό δεν ξερω. Σε διαφορα φόρουμ διάβασα, πως απλά με τους ανυπότακτους εξωτερικού είναι πιο επιεικείς με τις ποινες (τονίζω όμως πως δε ξέρω τίποτα επίσημο !).

Όσο για την καταδίκη: Όπως έγραψε ένας φίλος, σε περίπτωση σκληρής ποινής (πχ φυλάκισης) αυτη μαλλον μπαίνει στο ποινικό μητρώο (και υποθέτω αυτομάτως κ στο criminal records bureau check στο ΗΒ - αλλα αυτο το υποθετω), αρα μαλλον θα σε επηρέαζε κ στο ΗΒ. Θα σε συμβούλευα απλά να το ψάξεις λιγο το θέμα. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.
Επιστροφή στην κορυφή
Chipa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Chipa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαρτίου/2019 ώρα 20:08
Καλησπέρα σας,

Να εκθέσω και εγώ τις απορίες μου οι οποίες παραμένουν μετά την ανάγνωση πολλών σελίδων:

1. Με καλούν τον Μάιο ενώ μένω στο εξωτερικό, μπορώ να πάω πριν με κηρύξουν ανυπότακτο και να πω ότι θα είμαι ανυπότακτος;(να έχω το χαρτί ανυποταξίας όσο το δυνατόν πιο σύντομα - μην με ψάχνει και η αστυνομία στην Ελλάδα)

2α. Είμαι 31 και θέλω άλλα 2 χρόνια για εξαγορά. Σε περίπτωση που με καλέσει το στρατοδικείο πριν το 33 έτος, και καταδικαστώ, μετά την εξαγορά η ποινή παραγράφεται / διαγράφεται η ποινή από το ποινικό μητρώο;

2β. Στο διάστημα μέχρι να κηρυχθώ ανυπότακτος (Μάιος μέχρι Οκτώβριος ας πούμε), με ψάχνουν φαντάζομαι. Τι συμβαίνει αν πάω Ελλάδα και με σταματήσει κάποιος στο αεροδρόμιο; Είναι κάτι σαν αυτόφωρο / δικάζομαι αυτόματα ή κάτι;

3. Αν παρέλθουν τα 2 αυτά χρόνια, χωρίς να με καλέσει το στρατοδικείο, μετά πάω απλά στη στρατολογία μια μέρα, τους λέω γειά σας θέλω να εξαγοράσω και μου λένε ωραία περάστε να κάνετε τις 20 μέρες και θα σας έρθει το χαρτί για να πληρώσετε στο σπίτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
Ισοβίτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Ισοβίτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Απριλίου/2019 ώρα 18:42
Καλησπέρα πάλι,

τώρα που μιλάμε τις τελευταίες μέρες για τις Πιθανοτητες καταδίκης λόγω ανυποταξίας σήμερα έμαθα κ κάτι καινούργιο. Απο το στρατολογικό γραφείο μου έδωσαν το τηλέφωνο του στρατοδικείου για να βεβαιωθώ 100% ότι δεν έχω καταδικαστεί (απο το στρατολογικό γραφείο με συμβουλεψαν να το κάνω μπας κ έχει γίνει κανένα επικοινωνιακό μπέρδεμα)

Ο υπάλληλος του στρατοδικείου (αφού διάβασε το φάκελό μου) παραξενεύτηκε με την ερώτησή μου κ μου εξήγησε Το εξής: Σε δίκη καλούνται μόνο όσοι έχουν διακόψει την ανυποταξία (δηλ. Πχ με σύλληψη ή με παρουσίαση στο στρατό). Έτσι δεν υπήρχε περίπτωση να με καλέσουν σαν ανυπότακτο σε δίκη. Επίσης μου ανέφερε πως τα πράγματα με τους ανυπότακτους εξωτερικού δεν τα πολυκυνηγάνε.

Γράφω μόνο αυτά που μου είπαν. Εάν ανησυχείτε, πάρτε καλύτερα ένα τηλέφωνο το στρατολογικό σας γραφείο ή και το άρμόδιο στρατοδικείο για να επιβεβαιωθειτε οτι αυτο ακριβώς ισχύει.
Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
Πόντοι: 235
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2019 ώρα 10:25
Αυτό είναι ένα από τα προβλήματα της όλης διαδικασίας Ότι ούτε ο ίδιος ο στρατός δεν ξέρει τι γίνεται. Εμένα με κάλεσαν σε στρατοδικείο ως ανυπότακτο και μάλιστα εξωτερικού. Βέβαια για να είμαι πιο ακριβής με κάλεσαν ως ανυπότακτο εσωτερικού, στέλνοντας μου την κλητευση στη διεύθυνση εξωτερικού. Κάποιο μπέρδεμα έγινε, γιατί ούτε οι ίδιοι δεν είχαν καταλάβει τι συμβαίνει Αλλά πάντα είναι καλύτερα να μην μπλεκεις
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 68 6970 71 72 98>