Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 67 6869 70 71 98>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
anpe Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2018
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 4
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση anpe Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαρτίου/2019 ώρα 21:29
Γεια σας,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πέρυσι ταξίδεψα στην Ελλάδα ως ανυπότακτος εξωτερικού χωρίς κάποιο θέμα. Κατά την είσοδο μου στη χώρα, ενημερώθηκα στο αεροδρόμιο ότι η παράμονη μου μπορεί να είναι μέχρι 30 μέρες κλπ. Κατά την αναχώρησή μου, το διαβατήριο δε σφραγίστηκε γιατί ταξίδεψα μέσω Γαλλίας για τις Η. Π. Α. Το διαβατήριό μου σφραγίστηκε στο Παρίσι. Θα έχω κάποιο θέμα φέτος κατά την είσοδό μου στην Ελλάδα;

Επίσης, θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι οι 30 μέρες ετησίως ισχύουν/μηδενίζουν από 1/1 κάθε έτους.

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Mantis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Μαρτίου/2019
Πόντοι: 5
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mantis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2019 ώρα 02:39
Καλησπέρα σε όλους!
Όπως πολλοί φίλοι της σελίδας, βρίσκομαι και εγώ σε δύσκολη θέση και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα γιατί έχω χαθεί λίγο...
Έχω ρίξει πολύ διάβασμα και στο φορουμ και στη σελίδα της στρατολογίας κ δε μπορώ να βρω "αναιμακτη" λυση... Γι αυτό θα ήθελα την καθοδήγηση σας σε περίπτωση που έχω (ξε) χάσει κάτι...

Είμαι γεννημένος το 1989 και έχω αναβολή μέχρι 31/12/2019 με την αιτιολογία των σπουδών για απόκτηση διδακτορικού. Είμαι στο εξωτερικό σχεδόν 6 χρόνια και το πρόβλημα μου είναι τι θα κάνω όταν τελείωσει η αναβολή που έχω τώρα...

Πρακτικά τα μόνα σενάρια που υπάρχουν απ ότι εχω καταλάβει είναι 2.

Σενάριο 1:
Ως κάτοχος διδακτορικού, αναβολή μέχρι τα 33 μου ως διακεκριμένος επιστήμονας, ΑΝ κ εφόσον παραμείνω σε ακαδημαϊκό περιβάλλον.

Σενάριο 2:
Να αποδείξω ότι είμαι ΜΚΕ κ να πάρω αναβολή επ' αόριστον.

Σχετικά με το πρώτο σενάριο, αν και τώρα είμαι ακόμα σε ακαδημαϊκό περιβάλλον, μάλλον δεν θα είμαι το 2020 καθώς ψάχνω για δουλειά εκτός ακαδημαϊκού περιβάλλοντως (στο εξωτερικό πάντα). Άρα δεν μπορώ να ακολουθήσω αυτό το μονοπάτι.

Σχετικά με το δεύτερο σενάριο, απέχω ακόμα αρκετά από το να θεωρηθώ ΜΚΕ. Αναλόγως το πόσα χρόνια θα μου αναγνωρίσουν στο Προξενείο, απέχω τουλάχιστον 2-5 χρόνια από ΜΚΕ. Άρα ουτε αυτο φαίνεται να είναι λύση.

Άρα τι γίνεται στην περίπτωση μου;
Όπως το βλέπω, οδεύω ολοταχώς προς ανυποταξία εξωτερικού και πρόστιμο 6.000ε μετά την 1/1/2020, εκτός αν παραμείνω στο ακαδημαϊκό περιβάλλον, κάτι το οποίο δεν θέλω να κάνω.

Με λίγα λόγια, δεδομένου ότι θελω να βρω δουλειά εκτός ακαδημαϊκου περιβάλλοντως και δεδομένου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δηλωθώ ΜΚΕ για τουλάχιστον άλλα 2 χρόνια, μπορώ να κάνω κάτι για να γλιτώσω το πρόστιμο και τις νομικές κυρώσεις;

Πολλές φορές βλέπω από πολλούς να προτείνεται η λύση της αναβολής για λόγους υγείας. Αυτό δεν είναι λύση για ανθρώπους που ζουν στο εξωτερικό. Δεν γίνεται καποιος να αφήνει τις δουλειες και τις υποχρεώσεις του καθε 6 μήνες, να μπαινει σε ενα αεροπλάνο κ να πηγαίνει Ελλάδα για κανά μήνα και να το παίζει τρελός στην στρατολογία για να παίρνει αναβολές.

Θα εκτιμούσα ΠΑΡΑ πολύ οποιαδήποτε βοήθεια/καθοδήγηση.
Καλό κουράγιο σε όλους!

ΥΓ1: Δεν βρίσκεται κανένας από τους 2 γονείς μου εν ζωή. Απ ότι έχω ψαξει και έχω δει δεν παίζει κάποιο ρόλο αλλά το λέω σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο παραθυράκι.

ΥΓ2: Το να γυρίσω, να υπηρετήσω και να ξαναφύγω δεν είναι εφικτό διότι βρίσκομαι στην Αμερική και αν φύγω τώρα από τη χώρα (την Αμερική εννοώ), μετά δεν ξαναμπαίνω με τίποτα...
Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2019 ώρα 11:24
Λυπάμαι αλλά θα σας το καταστήσω λίγο πιο δύσκολο. Το διδακτορικό δεν είναι δουλειά για το στρατό. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείτε να υπολογίζετε τη χορηγία για το διδακτορικό ως μισθό ή εισόδημα. Αυτό σημαίνει ότι πιθανώς δεν έχετε 6 χρόνια για να ζήσετε για να επιβιώσετε στο εξωτερικό. Διαφορετικά χρειάζεστε 11 χρόνια για μόνιμο πολίτη στο εξωτερικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Mantis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mantis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2019 ώρα 16:38
Αρχικά αποστάλθηκε από Νίκος Νίκος Έγραψε:

Λυπάμαι αλλά θα σας το καταστήσω λίγο πιο δύσκολο. Το διδακτορικό δεν είναι δουλειά για το στρατό. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείτε να υπολογίζετε τη χορηγία για το διδακτορικό ως μισθό ή εισόδημα. Αυτό σημαίνει ότι πιθανώς δεν έχετε 6 χρόνια για να ζήσετε για να επιβιώσετε στο εξωτερικό. Διαφορετικά χρειάζεστε 11 χρόνια για μόνιμο πολίτη στο εξωτερικό.

Σωστά τα λες Νίκο. Ωστόσο γνωρίζω και περιπτώσεις ανθρώπων που τους μετρήθηκαν τα χρόνια που ήταν διδακτορικοί. Γι αυτό είπα ότι θέλω ακόμα 2-5 χρόνια, αναλόγως το πόσο τυχερός θα είμαι με το προξενείο...
Όμως έχεις δίκιο, δεν μετράνε γενικά. Αν κ θα πρεπε σε πολλές περιπτωσεις γιατί δεν είναι όλοι οι διδακτορικοί σε όλες τις χώρες το ίδιο...

Απλά θεωρώ αδιανόητο και άδικο για έναν άνθρωπο που λείπει τόσα χρόνια απο την Ελλάδα κ προσπαθεί να φτιάξει τη ζωή του στο εξωτερικό, να μην υπάρχει κάποια ρύθμιση κ κάποιος τρόπος να γλιτώσει το πρόστιμο.

Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Μαρτίου/2019 ώρα 22:11
Από ποτέ θα ξεκινήσει να ισχύει το παρόν σχέδιο νόμου; Πρέπει να ψηφιστεί και να δημοσιευθεί σε εφημερίδα της κυβερνήσεως προφανώς... Ξέρει κανείς ποσό χρονοβόρα είναι αυτή η διαδικασία;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Πόντοι: 10485
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαρτίου/2019 ώρα 17:47
Στοιχεία σοκ: Πάνω από 30.000 οι ανυπότακτοι

Όπως αναφέρθηκε στη συνέντευξη τύπου με αφορμή την ολοκλήρωση της διαβούλευσης επί του νομοσχεδίου του υπουργείου, υπερβαίνουν τους 30.000. Κάτι που σημαίνει ότι περισσότεροι από ένας στους τέσσερις που είναι υπόχρεοι για στρατιωτική θητεία δεν κατατάσσονται.

“Πρέπει να γίνουν τέτοιες κινήσεις ώστε οι στρατεύσιμοι που θα στρατευθούν στην ώρα τους να μην νιώθουν ότι έχουν απέναντί τους ένα εχθρικό κράτος”, ήταν η χαρακτηριστική αποστροφή του υπουργού Εθνικής Άμυνας, κ. Ευάγγελου Αποστολάκη.

Αναφορικά με τα μέτρα που προβλεπουν οι ρυθμίσεις του νομοσχεδίου για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου προβλήματος, προβλέπουν μεταξύ άλλων, την αναστολή της επιβολής διοικητικών και οικονομικών κυρώσεων έως το 2020.

Onalert.gr
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Πόντοι: 185
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 01:53
Mantis,

Παρουσιαζεσαι κανονικα και παιρνεις αναβολη απο μεσα. Απο το στρατοπεδο παιρνεις σχετικα ευκολα αναβολη 2 ετων χωρις ουτε τρελος να το παιξεις ουτε τιποτα. Οταν σε ξανακαλεσουνε σε παιρνει να πας 20 μερες και να εξαγορασεις το υπολλοιπο.
Επιστροφή στην κορυφή
Κωνσταντίνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 02:46
Νικόλαος πως μπορω να επικοινωνήσω μαζι σου;
Επιστροφή στην κορυφή
Mantis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mantis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 05:21
Mparmpas,
Ευχαριστώ πολύ. Αρκετά ριψοκίνδυνο όμως κάτι τετοιο καθώς δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι όντως θα πιάσει.

Άσε που φαντάσου να πας στο αφεντικό σου στο εξωτερικό που δεν ειναι ΚΑΝ εξοικειωμένοι με την έννοια του στρατού και να του πεις "Αφεντικό θα φύγω 3 βδομάδες να πάω φαντάρος και μάλλον θα ξαναρθω... Αλλιώς τα λέμε σε 9 μήνες"

Πρώτα απ όλα είναι δύκολο ακόμα κ να παρεις τόσες μερες άδεια...
Επιστροφή στην κορυφή
NikolaosV Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Νοεμβρίου/2018
Πόντοι: 24
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση NikolaosV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 14:07
Αρχικά αποστάλθηκε από Κωνσταντίνος Κωνσταντίνος Έγραψε:

Νικόλαος πως μπορω να επικοινωνήσω μαζι σου;

Νομίζω ότι απαγορεύεται να γράφουμε στοιχεία στο φόρουμ. Προσπάθησε να μου γράψεις ένα προσωπικό μήνυμα στο inbox μου εδώ στ φόρουμ ή αλλιώς γράψε εδώ στα ανοιχτά, δεν πειράζει. Πως μπορώ να σε βοηθήσω φίλε μου;

Εναλλακτικά φίλε μου κοιτά το προφίλ μου για να δεις αν εμφανίζεται για εσένα το σκάϊπ μου. Ξέρω ότι επιτρέπεται η καταχώρηση σκάϊπ στο προφίλ των μελών. Να ‘σαι καλά.
Επιστροφή στην κορυφή
Mparmpas Δες τη Λίστα

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2017
Πόντοι: 185
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mparmpas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2019 ώρα 20:12
Mantis κανεναν δεν κρατανε με το ζορι, σε οποιοδηποτε σημειο της θητειας σου μπορεις να παρεις αναβολη.
Το εχω δει με πολυ κοσμο. Επισης απο το στρατοπεδο παντα παιρνεις μεγαλη αναβολη.
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαρτίου/2019 ώρα 17:28
"Αναφορικά με τα μέτρα που προβλεπουν οι ρυθμίσεις του νομοσχεδίου για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου προβλήματος, προβλέπουν μεταξύ άλλων, την αναστολή της επιβολής διοικητικών και οικονομικών κυρώσεων έως το 2020. "

Τι εννοει ο ποιητης οταν λεει αναστολη της επιβολης διοικητικων και οικονομικων κυρωσεων; Δλδ οσοι ειμαστε τωρα ανυποτακτοι εξωτερικου θα απαλλαγουμε απο το προστιμο και τις διοικητικες κυρωσεις μεχρι το 2020;
Επιστροφή στην κορυφή
Mantis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Mantis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Μαρτίου/2019 ώρα 21:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιος Μενιος Έγραψε:

"Αναφορικά με τα μέτρα που προβλεπουν οι ρυθμίσεις του νομοσχεδίου για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου προβλήματος, προβλέπουν μεταξύ άλλων, την αναστολή της επιβολής διοικητικών και οικονομικών κυρώσεων έως το 2020. "

Τι εννοει ο ποιητης οταν λεει αναστολη της επιβολης διοικητικων και οικονομικων κυρωσεων; Δλδ οσοι ειμαστε τωρα ανυποτακτοι εξωτερικου θα απαλλαγουμε απο το προστιμο και τις διοικητικες κυρωσεις μεχρι το 2020;

Μόνο αν παρουσιαστείς μέχρι τότε νομίζω.
Επιστροφή στην κορυφή
ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ΜΚΕπρωηνανυποτακτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 01:55
Ημουν στην ιδια φαση διδακτορικου κλπ. Αφου δεν πας σε ακαδημαικο περιβαλλον η αναβολη διακεκριμενου δεν ισχυει. Αρα περιμενεις υπομονετικα, οπως και εγω, μεχρι τα 11 χρονια.
Επιστροφή στην κορυφή
Μενιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Μενιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2019 ώρα 12:33
Αρχικά αποστάλθηκε από Mantis Mantis Έγραψε:

Αρχικά αποστάλθηκε από Μενιος Μενιος Έγραψε:

"Αναφορικά με τα μέτρα που προβλεπουν οι ρυθμίσεις του νομοσχεδίου για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου προβλήματος, προβλέπουν μεταξύ άλλων, την αναστολή της επιβολής διοικητικών και οικονομικών κυρώσεων έως το 2020. " Τι εννοει ο ποιητης οταν λεει αναστολη της επιβολης διοικητικων και οικονομικων κυρωσεων; Δλδ οσοι ειμαστε τωρα ανυποτακτοι εξωτερικου θα απαλλαγουμε απο το προστιμο και τις διοικητικες κυρωσεις μεχρι το 2020;
Μόνο αν παρουσιαστείς μέχρι τότε νομίζω.
Οκ, αρα εμεις που μεχρι τοτε θα χουμε γινει ΜΚΕ δεν μας ενδιαφερει γιατι ουτω η αλλως οι οικονομικες και διοικητικες κυρωσεις οχι απλα δεν αναστέλλονται αλλα σβήνονται. Ετσι δεν ειναι η ειναι κατι που δεν καταλαβαινω; Αλλα και παλι, αν δηλαδη παρουσιαστω μεχρι το 2020 αναστέλλονται οι κυρωσεις αυτες λεει. Γτ μεχρι τωρα τι γινοταν; Δλδ μεχρι σημερα αν απο ανυποτακτος πηγαινες στρατο δεν θα σβηνονταν; Πραγματικα δε καταλαβαινω.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 67 6869 70 71 98>