Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 56 5758 59 60 98>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2018
Status: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 37
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουλίου/2018 ώρα 18:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos Nassos Έγραψε:

Η πλάκα του άρθρου είναι ότι αναφέρεται στον γνωστό Καρανίκα και αναφέρεται σε καταγγελίες του ΣΥΡΙΖΑ, που έκτοτε ζήτημα αν έχουν ανακινηθεί 2-3 φορές.

Από την άλλη αναρωτιέμαι, αφού ο ΣΥΡΙΖΑ είναι στην εξουσία από το 2015, γιατί δεν κατήργησε ακόμη το "6χίλιαρο" του Βενιζέλου και όποιες άλλες ποινικές διαδικασίες που αφορούν τους ανυπότακτους;

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ο Τσίπρας είχε εξαγγείλει ότι θα καταργούσε την επιβάρυνση με δεύτερη και τρίτη φορά του προστίμου (υπάρχουν σχετικά άρθρα στον τύπο). Προσωπικά είχα επικοινωνία με στρατολογία λίγο καιρό μετά την εξαγγελία και με διεβεβαίωσαν ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο αν διακοπεί η ανυποταξία (έχω υποβάλλει το περιεχόμενο της επικοινωνίας στο φόρουμ παλαιότερα). Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιος κανονισμός για το θέμα, ίσως να διευθετήθηκε με κάποια εντολή ή κάτι άλλο παρόμοιο εφόσον ήταν κάτι το οποίο ήταν άδικο και δεν έστεκε.

Επαναλαμβάνω όμως ακόμα και αν συμφωνούμε με το παραπάνω άρθρο δεν είναι καθόλου χρήσιμο να ανεβάζουμε άρθρα από το 2013. Πολλά έχουν αλλάξει από τότε. Ενδιαφέρον θα είχε αν κάποιος γνωρίζει κάποιον που να του επιβλήθηκε το πρόστιμο για δεύτερη φορά τα τελευταία 1-2 χρόνια.
Επιστροφή στην κορυφή
Grinder Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Grinder Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2018 ώρα 23:53
Παιδια, γνωριζει κανεις εαν θα εχω προβλημα να μεταφερω την φορολογικη κατοικια μου στο εξωτερικο λογω προστιμου ανυποταξιας;
Επιστροφή στην κορυφή
dinos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση dinos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2018 ώρα 13:11
Λογικά ΔΕΝ συνδέονται. Είναι ΑΥΤΟΤΕΛΗ θέματα. Το πρόστιμο είναι μια οφειλή προς το Δημόσιο, ενώ η μεταφορά στη ΔΟΥ κατοικων εξωτ προυποθέτει, νομίζω,183 τουλάχιστον μέρες εργασίας στο εξωτερικό την χρονιά που προηγείται της μεταφοράς. Πάντα λογικά... (καλού κακού πάντως, επειδή δεν ζούμε στη χώρα. Του λογικού, ας ρωτήσει καποιος σε μια ΔΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή
Didaktor Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2018
Πόντοι: 13
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Didaktor Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2018 ώρα 18:46
Η φορολογική σου κατοικία δεν έχει να κάνει με το πρόστιμο. Όπως ανέφερε και ο dinos αν μένεις στο εξωτερικό για πάνω απο 183 μέρες τότε η φορολογική σου κατοικία είναι στην χώρα που διαμένεις. Το πρόστιμο είναι άλλη υπόθεση, και απο την στιγμή που έχεις ΑΦΜ δεν τους ενδιαφέρει σε ποιά εφορία ανήκεις, μιάς και μπορούν να σου ρήξουν το πρόστιμο.

Επιστροφή στην κορυφή
Νίκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Νίκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2018 ώρα 15:49
Καλησπέρα σε όλους,

ξέρει κάποιος τι συνέπειες έχει η ανυποταξία στο ποινικό μητρώο;

και ένα διαφορετικό ερώτημα :

ξέρει κάποιος τι συνέπειες έχει η ανυποταξία εξωτερικού στο ποινικό μητρώο;

Γενικά πότε περνάς από στρατοδικείο εφόσον βγεις ανυπότακτος εξωτερικού; Και αν αυτό είναι που μπορεί να σου χαλάσει το μητρώο ή περνάς και από κανονικό δικαστήριο;

ευχαριστώ για όποια απάντηση

Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Αυγούστου/2018 ώρα 11:25
Απλά να αναφέρω σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματος μου ότι έλαβα το ποσό του προστίμου που είχα δώσει για ανυπότακτος μετά την αναγνώριση μου ως ΜΚΕ. Το διάστημα αναμονής δεν ήταν μεγάλο (μερικοί μήνες).
Επιστροφή στην κορυφή
JJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση JJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Αυγούστου/2018 ώρα 14:12
Τέο θέλεις να δώσεις λίγες λεπτομέρεις για το τι διαδικασία κίνησες, πότε είχες πληρώσει αρχικά το πρόστιμο και πότε αναγνωρίστηκες ως ΜΚΕ;
Σε ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Αυγούστου/2018 ώρα 16:48
Αρχικά αποστάλθηκε από JJ JJ Έγραψε:

Τέο θέλεις να δώσεις λίγες λεπτομέρεις για το τι διαδικασία κίνησες, πότε είχες πληρώσει αρχικά το πρόστιμο και πότε αναγνωρίστηκες ως ΜΚΕ;
Σε ευχαριστώ

Περιγράφω σχετικά σε μήνυμα μου στο φόρουμ στις 23 Μαίου. Έκανα την τυπική διαδικασία να κηρυχτώ ανυπότακτος εξωτερικού όταν με κάλεσαν και ξεκίνησα να πληρώνω το πρόστιμο παρόλο που είχα τη δυνατότητα να βγω ΜΚΕ σε σύντομο χρονικό διάστημα (πάνω κάτω μετά από 7-8 μήνες). Από τη στιγμή που βγήκα ΜΚΕ δεν πέρασαν πολλοί μήνες μέχρι να πάρω πίσω τα λεφτά που είχα βάλει. Για την ακρίβεια έλεγξα γύρω στους 4 μήνες μετά και είχαν μπει, οπότε μπορεί να είχαν μπει και μετά από 2 μήνες πχ.
Επιστροφή στην κορυφή
JJ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση JJ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Αυγούστου/2018 ώρα 18:18
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επομένως όταν ζήτησες τα χρήματα πίσω δεν ειπώθηκε κάτι σχετικά με το ότι όταν επιβλήθηκε το πρόστιμο δεν ήσουν ΜΚΕ;
Επιστροφή στην κορυφή
delay Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση delay Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2018 ώρα 02:48
Παιδια καλημερα απο Ιρλανδια!

Ειμαι και εγω ανυποτακτος εξωτερικου. Διαβασα γυρω στις 20 σελιδες του φορουμ. Εχω δυο αποριες για τις 30 μερες.

1) ξερει κανεις να μας πει 100% πως τις μετρανε; Ακομα και για το PNR γραφτηκε οτι τελικα ισχυει για τρομοκρατες ή ατομα που καθιστουν σοβαρη απειλη.
2) Εχει τυχει σε καποιον να τον πιασουν ενω ταξιδευε με ταυτοτητα και ειχε περασει τις 30 μερες; Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;
3) Ακομα και αν υποθεσουμε οτι τις μετρανε ολες, ξερει κανεις αν οι μερες του ταξιδιου μετρανει στις 30 μερες; Πχ για ενα αλλο λογο που μετραγα τις ημερες παραμονης μου στην Αγγλια, η μερα που εμπαινες δε μετραγε σα μερα παραμονης στην αγγλια.

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 11:42
Αρχικά αποστάλθηκε από JJ JJ Έγραψε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επομένως όταν ζήτησες τα χρήματα πίσω δεν ειπώθηκε κάτι σχετικά με το ότι όταν επιβλήθηκε το πρόστιμο δεν ήσουν ΜΚΕ;

Ήμουν ΜΚΕ αφού δικαιολόγησα τα 7 χρόνια μόνιμης παρουσίας και εργασίας στο εξωτερικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Helter_Skelter Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Helter_Skelter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 19:17
Καλησπέρα σε όλους

είμαι ανυπότακτος εξωτερικού στην Αγγλία εδώ και 5,5 χρόνια με πληρωμένο πρόστιμο, και μόλις μου μεταβιβάστηκε χαρτί κατάταξης από την Στρατολογική μου Υπηρέσια για να παρουσιαστώ τον Σεπτέμβριο. Δεν είχα πάει να ανανεώσω την ανυποταξία τα τελευταία 2 χρόνια (δε μένω Λονδίνο), οπότε υποψιάζομαι ότι ίσως αυτό να έπαιξε κάποιο ρόλο. Είχα κλείσει κάποια εισητήρια για να κατέβω Ελλάδα και αναρωτιώμουν αν μπορώ να διευθετήσω το ζήτημα είτε στην στρατολογία είτε στο στρατόπεδο. Επίσης αν και έχω πληρώσει πρόστιμο πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόστιμο μπορεί να επαναληφθεί. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
Helter_Skelter Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Helter_Skelter Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 13:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Helter_Skelter Helter_Skelter Έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους

είμαι ανυπότακτος εξωτερικού στην Αγγλία εδώ και 5,5 χρόνια με πληρωμένο πρόστιμο, και μόλις μου μεταβιβάστηκε χαρτί κατάταξης από την Στρατολογική μου Υπηρέσια για να παρουσιαστώ τον Σεπτέμβριο. Δεν είχα πάει να ανανεώσω την ανυποταξία τα τελευταία 2 χρόνια (δε μένω Λονδίνο), οπότε υποψιάζομαι ότι ίσως αυτό να έπαιξε κάποιο ρόλο. Είχα κλείσει κάποια εισητήρια για να κατέβω Ελλάδα και αναρωτιώμουν αν μπορώ να διευθετήσω το ζήτημα είτε στην στρατολογία είτε στο στρατόπεδο. Επίσης αν και έχω πληρώσει πρόστιμο πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόστιμο μπορεί να επαναληφθεί. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τελικά μετά από τηλέφωνο στην στρατολογία έμαθα ό, τι το σημείωμα κατάταξης μπορεί να αποστέλεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει διακοπεί η ανυποταξία (όπως είχε πει και άλλος φίλος πριν μερικούς μήνες). Με διαβεβαίωσαν ό, τι αφού δεν την έχω διακόψει ο ίδιος και αφού έχω πληρώσει πρόστιμο δεν γίνεται να ξανακυρηχτώ ανυπότακτος. Επίσης μιας και ταξιδεύω για Ελλάδα σύντομα δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον δεν έχω ξεπεράσει τις 30 μέρες. Μάλλον πανικοβλήθηκα λίγο παραπάνω γιατί είναι λίγο απρόοπτο να σου έρθει το σημείωμα 10 μέρες πριν την κατάταξη χωρίς κάποια άλλη ενημέρωση. Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθήσουν κι άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 10:26

Τελικά μετά από τηλέφωνο στην στρατολογία έμαθα ό, τι το σημείωμα κατάταξης μπορεί να αποστέλεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει διακοπεί η ανυποταξία (όπως είχε πει και άλλος φίλος πριν μερικούς μήνες). Με διαβεβαίωσαν ό, τι αφού δεν την έχω διακόψει ο ίδιος και αφού έχω πληρώσει πρόστιμο δεν γίνεται να ξανακυρηχτώ ανυπότακτος. Επίσης μιας και ταξιδεύω για Ελλάδα σύντομα δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον δεν έχω ξεπεράσει τις 30 μέρες. Μάλλον πανικοβλήθηκα λίγο παραπάνω γιατί είναι λίγο απρόοπτο να σου έρθει το σημείωμα 10 μέρες πριν την κατάταξη χωρίς κάποια άλλη ενημέρωση. Ελπίζω τα παραπάνω να βοηθήσουν κι άλλους.

Χρήσιμο μήνυμα που βοηθάει πολλούς σχετικά με το θέμα των πολλαπλών κλήσεων. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει για την πρακτική του προξενείου στο Λονδίνο να καλεί τους ανυπότακτους να ανανεώσουν (!) την ανυποταξία κάθε 6 μήνες; Προκύπτει αυτό από κάπου; Η διάταξη για διακοπή της ανυποταξίας είναι σαφής και δεν λέει κάπου ότι πρέπει να ανανεώνεται. Αυτό που άκουσα ότι είναι λόγω της ισχύς των δημόσιων εγγράφων για 6 μήνες είναι τουλάχιστον τραγελαφικό. Αν είναι έτσι να ανανεώνουμε όλα τα πιστοποιητικά που έχουμε από το κράτος κάθε 6 μήνες.
Επιστροφή στην κορυφή
Τέο Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Τέο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 17:42
Αρχικά αποστάλθηκε από Τέο Τέο Έγραψε:

Χρήσιμο μήνυμα που βοηθάει πολλούς σχετικά με το θέμα των πολλαπλών κλήσεων. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει για την πρακτική του προξενείου στο Λονδίνο να καλεί τους ανυπότακτους να ανανεώσουν (!) την ανυποταξία κάθε 6 μήνες; Προκύπτει αυτό από κάπου; Η διάταξη για διακοπή της ανυποταξίας είναι σαφής και δεν λέει κάπου ότι πρέπει να ανανεώνεται. Αυτό που άκουσα ότι είναι λόγω της ισχύς των δημόσιων εγγράφων για 6 μήνες είναι τουλάχιστον τραγελαφικό. Αν είναι έτσι να ανανεώνουμε όλα τα πιστοποιητικά που έχουμε από το κράτος κάθε 6 μήνες.

Ενημερωτικά, απάντησε η στρατολογία σε γνωστό μου ότι δεν χρειάζεται να πηγαίνει στο Προξενείο.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 56 5758 59 60 98>