Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020)

Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 18 1920
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Νοεμβρίου/2020 ώρα 15:03
Καλησπέρα,

είμαι και εγώ ανυπότακτος εξωτερικού από πέρυσι καθώς διαμένω και εργάζομαι Γερμανία. Δεν έχω συμπληρώσει ακόμα 7 χρόνια εργασίας ή 11 διαμονής και έχω απλά την βεβαίωση από το προξενείο ότι είμαι κάτοικος εξωτερικού. Έχω 2 ερωτήσεις στους πιο έμπειρους:

1) Χρειάζεται να ξαναπάω στο προξενείο και να ζητήσω νέα βεβαίωση;

2) Έχω συμπληρώσει αυτό το έτος ήδη 27 ημερολογιακές ημέρες στην Ελλάδα και θέλω να έρθω για Χριστούγεννα για 15 μέρες περίπου, γεγονός που υπερβαίνει τυπικά τις 30 ημέρες ανά ημερολογιακό έτος. Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα; Γίνονται έλεγχοι όταν ταξιδεύει κάποιος μόνο με ταυτότητα; Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία;

Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
ypodiopos19 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ypodiopos19 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Νοεμβρίου/2020 ώρα 12:51
Δεν χρειαζεται να ανανεωσεις τη βεβαιωση ανυποταξιας, παρα μονο αν θελεις να βγαλεις διαβατηριο. Η πρωτη που εβγαλες, αν δεν αλλαξει κατι ενδιαμεσα στην κατασταση σου, αρκει για τα υπολοιπα χρονια.

Ελεγχος για Σενγκεν εμενα προσωπικα δε μου εχει γινει ποτε (αλλα καμια φορα μπορει να γινει τυχαια), αν και τωρα με τον κορονοιο δεν ξερω τι παιζει...

Αν δεν ελεγχθηκες τις προηγουμενες φορες που ηρθες, οι 27 μερες που εκατσες δε φαινονται πουθενα εκτος αν εισαι τοσο ατυχος που α) σου γινει ελεγχος μεσω Σενγκεν και β) πεσεις σε περιπτωσαρα αστυνομικο που θα κατσει να σου ζητησει ολα τα εισιτηρια της χρονιας για να μετρησει τις μερες σου (δεν εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο).

Οποτε υπαρχει ενα απειροελαχιστο ρισκο, αλλα δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με 15 μερες ταξιδι, ειδικα αν η αναχωρηση σου ειναι μετα την Πρωτοχρονια, οποτε θα εχεις μηδενισει και το κοντερ...
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Γιωργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2020 ώρα 18:18
Καλησπερα στην ομαδα θελω να κανω καποιες ερωτησεις.

Εγω μενω στην γερμανια 4 χρονια πρόπερσι μου ειχε ερθει το χαρτι της κατάταξης πηρα μια αναβολη για κοινωνικούς για 4 μηνες περυσι τον οκτωμβριο μου ξανα ηρθε το χαρτι να καταταχθώ στην κω πηγα κατατάχθηκα στους 3 μηνες μου βρηκανε ενα σοβαρο θεμα στην σπονδυλικη στυλη νοσηλευτικά στο 401 και μου δωσανε μια αναβολη για 1 χρονο ωστε να κανω φυσικοθεραπειες, σε 2 μηνες τελιωνει η αναβολη και επειδη στην Γερμανια δουλευω και παω σχολειο και αυτο το σχολειο δεν το πιάνουν στην ελλαδα για να ξανα παρω αναβολη σκέφτηκα να παω στο γιατρο να με ξανα εξετάσει και να μου βρει το προβλημα ωστε να προσπαθησω να παρω ετσι αναβολη εαν ομως για οποιονδήποτε λογο δεν γινει θα μπορουσα και με ποιο τροπο και δικαιολογητικά μπορω να βγω ανυπότακτος εξωτερικού;

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  < 1 18 1920