Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις  Ψάξε στο Forum    Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020)

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 22>
Συγγραφέας
Μήνυμα
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
DinBa222 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση DinBa222 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού (2020)
    Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2021 ώρα 13:59
Σε ευχαριστώ πολύ. Απλώς στο υπουργικό site για Ολλανδία (που μένω) λέει ότι στο προξενείο πρέπει να δώσεις χαρτί εργασίας, για αυτό αναρωτήθηκα.
Επιστροφή στην κορυφή
ypodiopos19 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ypodiopos19 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 22:31
Αρχικά αποστάλθηκε από DinBa222 DinBa222 Έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω τα αντίστοιχα χαρτιά που δείχνουν πόσο καιρό ζω στο εξωτερικό και λογικά θα μπω σε ταμείο ανεργίας για μερικούς μήνες. Για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χρειάζεται συνολικά 7 χρόνια δουλειάς, σωστά;

Ναι. Αλλά νομιζω δεχονται και μερικους μηνες ανεργιας αν εχεις στην επταετια... Αναλογα τη χωρα και το προξενειο.
Επιστροφή στην κορυφή
DinBa222 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση DinBa222 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 15:00
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω τα αντίστοιχα χαρτιά που δείχνουν πόσο καιρό ζω στο εξωτερικό και λογικά θα μπω σε ταμείο ανεργίας για μερικούς μήνες. Για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χρειάζεται συνολικά 7 χρόνια δουλειάς, σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή
ypodiopos19 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ypodiopos19 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 14:27
Αρχικά αποστάλθηκε από DinBa222 DinBa222 Έγραψε:

Καλησπέρα, ζω στο εξωτερικό περίπου 5 χρόνια και τώρα έληξε η αναβολή μου και ουσιαστικά μπαίνω στην επόμενη ΕΣΟ. Ωστόσο έτυχε να μη μου ανανεώσουν τη σύμβαση εργασίας και πρακτικά από τον επόμενο μήνα θα είμαι άνεργος για κάποιο διάστημα. Ξέρετε αν υπάρχει θέμα για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού αν δεν έχω εργασία προσωρινά; Σας ευχαριστώ πολύ.

Εξαρτάται απο το προξενείο αλλά για απλή ανυποταξία εξωτερικού μετά απο 5 χρόνια διαμονής (εφ'οσον μενεις ακομα εκει και μπορεις να το αποδειξεις καπως) δε νομιζω οτι εχουν περιθωρια να σου πουν όχι για το πιστοποιητικό. Εχεις μπει σε κανενα ταμείο ή υπηρεσία για ανέργους εκει;

Για το μόνιμο κάτοικο εξωτερικού στα 7 χρόνια ίσως έχεις κάποιο θέμα αν η ανεργία διαρκέσει πολύ, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.
Επιστροφή στην κορυφή
DinBa222 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση DinBa222 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιανουαρίου/2021 ώρα 12:43
Καλησπέρα, ζω στο εξωτερικό περίπου 5 χρόνια και τώρα έληξε η αναβολή μου και ουσιαστικά μπαίνω στην επόμενη ΕΣΟ. Ωστόσο έτυχε να μη μου ανανεώσουν τη σύμβαση εργασίας και πρακτικά από τον επόμενο μήνα θα είμαι άνεργος για κάποιο διάστημα. Ξέρετε αν υπάρχει θέμα για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού αν δεν έχω εργασία προσωρινά; Σας ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
ypodiopos19 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ypodiopos19 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2021 ώρα 23:13
Αρχικά αποστάλθηκε από Medna25 Medna25 Έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ παιδιά έχω το εξής θέμα. Είμαι 26 ετών και τελείωσα το πανεπιστήμιο, και πρόκειται να πάω στο εξωτερικό να συνεχίσω τις σπουδές μου που όπως φαίνεται θα διαρκέσουν αρκετό καιρό (μεταπτυχιακό και διδακτορικό). Υποθέτω οτι θα γυρίσω σε 6 χρόνια. Θέλω να πάω στρατό και δεν έχω θέμα, και αργότερα αφου ολοκληρώσω τις σπουδές θα επιστρέψω μόνιμα. Αυτό που μάθω είναι, αν στα 32 μου παρουσιαστώ και πάω στρατό, το πρόστιμο θα διαγραφεί; Είναι το μόνο που με απασχολεί προς το παρόν. Αναστολή έχω μέχρι τα 28 μου, οπότε 4 έτη θα μένω εξωτερικό. Επίσης κάτι ακόμα. Θα εχω το δικαίωμα αφού θα είμαι πλέον ανυπότακτος σε 2 έτη απο τώρα, να επισκέπτομαι καθόλου την ελλάδα; Ευχαριστώ πολύ.

Δεν διαγράφεται το πρόστιμο αν υπηρετήσεις, παρά μονο αν βγεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (7 χρονια εργασιας και δεν πιανεται το διδακτορικο συνηθως) ή αν υπαχθείς σε ρύθμιση που ίσως τρέχει τον καιρό που τελικά θα καταταγείς.

Σημερα ως ανυποτακτος εξωτερικου επισκεπτεσαι μεχρι 30 μερες το χρονο.

Μελλοντικα ολα αυτα μπορει να αλλαξουν προς το καλυτερο ή προς το χειρότερο... Αυτα ειναι τι ισχυει σημερα.
Επιστροφή στην κορυφή
panos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση panos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2021 ώρα 15:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Medna25 Medna25 Έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. Εγώ παιδιά έχω το εξής θέμα. Είμαι 26 ετών και τελείωσα το πανεπιστήμιο, και πρόκειται να πάω στο εξωτερικό να συνεχίσω τις σπουδές μου που όπως φαίνεται θα διαρκέσουν αρκετό καιρό (μεταπτυχιακό και διδακτορικό). Υποθέτω οτι θα γυρίσω σε 6 χρόνια. Θέλω να πάω στρατό και δεν έχω θέμα, και αργότερα αφου ολοκληρώσω τις σπουδές θα επιστρέψω μόνιμα. Αυτό που μάθω είναι, αν στα 32 μου παρουσιαστώ και πάω στρατό, το πρόστιμο θα διαγραφεί; Είναι το μόνο που με απασχολεί προς το παρόν. Αναστολή έχω μέχρι τα 28 μου, οπότε 4 έτη θα μένω εξωτερικό. Επίσης κάτι ακόμα. Θα εχω το δικαίωμα αφού θα είμαι πλέον ανυπότακτος σε 2 έτη απο τώρα, να επισκέπτομαι καθόλου την ελλάδα; Ευχαριστώ πολύ.

Αν κανεις διδακτορικό, μπορείς να πάρεις αναβολή για διδακτορική διατριβή που είναι μέχρι τα 33 σου. Δες στο σαιτ της στρατολογίας λεπτομέρειες. Κατά τα άλλα όπως έχει η κατασταση τώρα, το πρόστιμο δεν διαγράφετε αν πας να υπηρετήσεις. Ως ανυπότακτος εξωτερικού μπορείς να επισκέπτεσαι την Ελλάδα για 30 μέρες τον χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
Medna25 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 17/Ιανουαρίου/2021
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
Πόντοι: 1
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Medna25 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2021 ώρα 01:12
Επιστροφή στην κορυφή
Κολιας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Κολιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2021 ώρα 00:31
Καλησπέρα μένω στο εξωτερικό εδώ και 5 χρόνια Και 2 μήνες είμαι 22 ετών και δεν εχω πάει ακόμα στρατό δεν μου έχει έρθει κάποιο χαρτί ή κάποιο πρόστιμο γενικά το άφησα στην τύχη του δεν πήρα κάποια αναβολή θα ήθελα να ρωτήσω απλά τα έξεις γίνεται να ανανεώσω ταυτότητα, διαβατήριο να πάω Ελλάδα Για διακοπές ή μόνιμα; Και αν πάω διακοπές και με κάνουν έλεγε υπάρχει περίπτωση να εχω μπελάδες ; Και αν ναι τι μπελάδες ή αν πάω να μην μόνιμα τι ακριβός θα συμβεί;
Επιστροφή στην κορυφή
nikos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση nikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2021 ώρα 10:06
Αρχικά αποστάλθηκε από alexpap alexpap Έγραψε:

Καλησπερα παιδια!
Ειμαι εδω και εναν χρονο ανυποτακτος εξωτερικου και απο τον Οκτωβρη που περασε φαινεται το προστιμο στην εφορια το οποιο προς το παρον δεν εχω αποπληρωσει και δεν εχω ρυθμισει. Εχει προσπαθησει κανεις σε αντιστοιχη περιπτωση να παρει δανειο στο εξωτερικο; Του δημιουργησε καποιο θεμα αυτο το χρεος;

Δεν είμαι στην ίδια φάση (δηλαδή να έχω πρόστιμο αρύθμιστο), αλλά μένω εξωτερικό πολλά χρόνια και πρόσφατα πήρα δάνειο. Στην διαδικασία για πιστοληπτική ικανότητα πουθενά δεν ελέγθηκε τι γίνετε στην Ελλάδα... Η διαδικασία ήταν σχετικά αυτόματη, αλλά κοίταξαν καθαρά την εικόνα μου εδώ (μισθό εδώ, καταθέσεις μόνο εδώ, δάνεια, χρέη, κτλ εδω). Μου είπαν ότι αν ήθελα πχ να 'αναγνωρίσω' καταθέσεις από Ελλάδα, έπρεπε να τις μεταφέρω εδώ. Οπότε αμφιβάλλω οτι επιρεάζει το πρόστιμο στην Ελλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή
alexpap Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση alexpap Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2021 ώρα 21:20
Καλησπερα παιδια!
Ειμαι εδω και εναν χρονο ανυποτακτος εξωτερικου και απο τον Οκτωβρη που περασε φαινεται το προστιμο στην εφορια το οποιο προς το παρον δεν εχω αποπληρωσει και δεν εχω ρυθμισει. Εχει προσπαθησει κανεις σε αντιστοιχη περιπτωση να παρει δανειο στο εξωτερικο; Του δημιουργησε καποιο θεμα αυτο το χρεος;
Επιστροφή στην κορυφή
ypodiopos19 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ypodiopos19 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2021 ώρα 00:25
Ναι, δεν υπαρχει ακατασχετος λογαριασμος στο συνολο του... Μονο μεχρι ενος οριου, νομιζω 1500 ευρω. Οποτε αν π. Χ. Εχεις 2000 και σου βγει το προστιμο, τοτε θα σου παρουν 500 ευρω απο το λογαριασμο σου. Αν δεν εχει δηλωθει ακατασχετος στην εφορια, θα σου παρουν και τις 2 χιλιαδες.

Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2020
Πόντοι: 42
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2021 ώρα 18:24
Εχω την εντυπωση οτι το ακατάσχετο Είναι μέχρι ένα ποσο πχ 1500-2000€. Δεν νομίζω να υπάρχει η δυνατότητα να έχεις ακατάσχετο λογαριασμό ενώ έχεις μέσα 10000€.
Επιστροφή στην κορυφή
ypodiopos19 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση ypodiopos19 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2021 ώρα 16:59
Δεν είναι απόλυτο πάντα, αλλά συνήθως ναι. Αν έχεις κάτω από 6 χιλιάδες και ο λογαριασμός δεν είναι ακατάσχετος, θα τον αδειάσουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Devilangel Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2020
Πόντοι: 42
Επιλογές μηνύματος Επιλογές μηνύματος   Thanks (0) Thanks(0)   Παράθεση Devilangel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2021 ώρα 10:52
Καλημερα σας, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φάει πρόστιμο 6000 λόγω Ανυποταξιας αυτό το ποσο το τραβάνε από τους τραπεζικούς λογαριασμους (Ελλάδας) ;

Ευχαριστώ πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2 3 22>

??af?µ?ste?te st?? d??t?a?? t?p? Ellinikos-stratos.com