Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Γενική θεματολογία
Όνομα Forum: Εμπορικό Ναυτικό
Περιγραφή Forum: Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, προκηρύξεις και σταδιοδρομία
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=8647
Ημ. Εκτύπωσης: 24/Ιουλίου/2019 ώρα 07:12

Θέμα: Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού
Αποστολή από: πειραιωτης
θέμα: Μισθοί - Συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 00:20
Legion οι πρωτοι μισθοι στα μπαρκα που θα κανει καποιος ειναι κοντα στα 1500 ευρω! Ως δοκιμος παντα! Μετα σαν 3ος μηχανικος ή ανθυποπλοιαρχος κοντευεις τα 3-4! Παντως μη νομιζεται οτι ο πλοιαρχος με τον πρωτο μηχανικο εχουν τεραστεια διαφορα στο μισθο! Περιπου 300-500 ευρω παραπανω για τον πλοιαρχο αλλα εχει και διαφορα bonus!

Απαντήσεις:
Αποστολή από: greko_27
Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 00:23

Aσφαλως, η διαρκεια παραμονης στο πλοιο αντιστοιχει σε θαλασσια υπηρεσια. Στο μελλον θα αναφερω ποση υπηρεσια απαιτειται για να ανεβεις στην ιεραρχια και περιμενω ερωτησεις για οσους πραγματικα ενδιαφερονται για το επαγγελμα του ναυτικου αλλα και τις προοπτικες που υπαρχουν εαν καποιος θελησει να δουλεψει στην στερια υστερα απο καποια χρονια στη θαλασσα.

Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 02/Μαΐου/2009 ώρα 06:35
Γεια σας αληθευει οτι μετα το δευτερο εξαμηνο σε καποιο πλοιο βγαινεις με 45.000 € στο χερι; Ρωταω γιατι ηρθε καποιος απ το λιμενικο σχολειο μας και ετσι μας ειπε. Αν ξερεις καποιος ας μου απαντησει. Ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 02/Μαΐου/2009 ώρα 15:20

Οχι γιωργο δεν αληθευει. Μονο σαν ανθυποπλιαρχος η γ' μηχανικος σε γκαζαδικο=δεξαμενοπλοιο με μηνιαιο μισθο γυρω στις 5000-5500 € (μονο πολυ λιγες εταιριες δινουν αυτους τους μισθους... ) και 8 μηνες μπαρκο βγαζεις αυτα τα λεφτα. Σαν δευτερομπαρκος δοκιμος τα λεφτα κυμαινονται απο 1500-2000 και ισως 2500 εαν εισαι οργανικος μονο σε γκαζαδικο δηλ. Φουλ 12 ωρο. Μην πιστευεται και πολυ τους λιμενικους γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους στην πολιτικη τους ζωη αχρηστοι ηταν και εβαλαν βισμα για να γινουν νερομπατσοι. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ...

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 02/Μαΐου/2009 ώρα 15:27
Εμας οταν ηρθανε να μας μιλησουνε για το Ε. Ν μας λεγανε εξωπραγματικα πραγματα τα οποια φυσικα καμμια επαφη δεν ειχανε με την πραγματικοτητα!

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουνίου/2009 ώρα 19:49
συμβασεις ποντοπορων πλοιων
φορτηγα πλοια:7 μηνες (6 αν εισαι απο δοκιμος στην ιδια εταιρεια)
δεξαμενοπλοια (γκαζαδικα) :6 μηνες (5 αν εισαι απο δοκιμος στην ιδια εταιρεια)
λοιπα πλοια: 6 μηνες
επιβατηγα ro/ro (ποσταλια) :οσο τραβαει η ψυχη σου (5 μηνες το ελαχιστο)
εξερουνται οι bluestar &superfast ferries: 3 μηνες συμβασεις + 1 μηνα αδεια (48 ωρη αδεια καθε μηνα κατα την 3 μηνη παραμονη σου στο πλοιο, και τον 1 μηνα που εισαι εξω πληρωνεσαι οχι αναλογα με τα λεφτα που πληρωνωσουν οσο παρεμενες μεσα στο πλοιο)
οι μηχανικοι πληρωνονται λιγω παραπανω απο του πλοιαρχους λογω των + υπερωριων που περνουν καθε μηνα (παρ:90 ωρες υπερωριες περνουν ολοι οι αξιωματικοι αλλα οι μηχανικοι περνουν exτrα ωρες π. Χ.+72 οποτε 90+72=162 ωρες παραπανω αναλογα βεβαια απο τον α' μηχανικο ο οποιος καθοριζει το φασμα των extra ωρων που θα μπουν)

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουνίου/2009 ώρα 22:33
greko_27 πρωτη φορα το διαβασα αυτο για τους μισθους μηχανικων-πλοιαρχων οπου οι πρωτοι περνουν περισσοτερα λεφτα! Αλλα μαλλον η χρηματικη αυτη διαφορα ισχυει μονο bluestar &superfast ferries! Εγω ξερω οτι οι πλοιαρχοι περνουν περισσοτερα λεφτα απο τους μηχανικους (οχι μελαγη διαφορα 300-500 ευρω) ! Χρησιμη η πληροφορια σου ομως!

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουνίου/2009 ώρα 23:08

προς πειραιωτη: Στις περισσοτερες εταιρειες περνουν περισσοτερα οι μηχανικοι και οχι μονο στα bluestar &superfast αυτο ισχυει γενικως... Παρ. Οταν βγαζουν καποια εμβολα αυτα υπολογιζονται ως extra... Πχ. Στο γκαζαδικο που ημουν 2 χρονια πριν επερνα 5500 ενω ο ανθυπ.5000 στα φορτηγα 4600 εναντι 4100 του ανθυπ. Τωρα ειμαι στα ποσταλια και περνω 4500 αντι για 4200 που περνει ο ανθυπ. Γενικα οι καλες εταιρειες τα εχουν αυτα γιατι οι μηχανικοι δυστυχως ειναι πολυ λιγοτεροι σε σχεση με τους πλοιαρχους. Σε αλλες ομως δεν ισχυουν αυτα και ολοι περνουν τα ιδια... Σε αυτες πρεπει να εισαι πολυ βλακας για να πας... Γενικα οι περισσοτερες εταιρειες δινουν λιγο περισσοτερα στους μηχανικους... Για να μπορεσουν να προσελκησουν ατομα. Παντως δεν ισχυει οτι οι πλοιαρχοι περνουν περισσοτερα απο τους μηχανικους.3 εταιρειες εχω αλλαξει και αυτο δεν συνεβαινε ποτε μονο στους καθαρους μισθους ο καπετανιος περνει λιγο περισσοτερα... Αλλα στην πραγματικοτητα μπορει να παρει και 500-800 ευρω λιγοτερα απο τον α' μηχ. Αν ειναι σε γκαζαδικο.[εξαρταται βεβαια απο τον α' μηχ. Παντοτε δηλ. Αν η εταιρεια σου δινει extra +80 ωρες (η συμβαση σου λεει για 90 Ωρες υπερωριες οποτε σου δινει ενα bonous +80 ωρων για τις επιπλεον δουλιες το μηνα) και ο α' μηχ σου βαζει μονο τις 10 δηλ. Συνολο 100 αντι για 120-170 για 1 μηνα εεεε τοτε ειναι πολυ μαλ@@@@@@).

Αποστολή από: billaras
Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 00:56
Παιδια δεν καταλαβαινω κατι σε αυτα που λετε...
αναφερεις φιλαρακι κατι για συμβασεις... Δηλαδη καθε 3 μηνες σε ΞΑΝΑπροσλαμβανουν; Τοτε πως παιρνεις προαγωγες; Αρα να υποθεσω δεν ειναι τοσο μονιμη η δουλεια τελικα

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 02:36
greko_27 μη ξεχνας ομως οτι ο πλοιαρχος εχει διαφορα bonus!

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 02:46
Με αγχοσατε... Τι εννοειται με τις 3 μηνες συμβασεις ρε παιδια;

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:30

Σε λεφτα ομως; ... Τα μονα μπονους που εχει ειναι τα δωρεαν τηλ. Που μπορει να κανει στο σπιτι του, να ρθει η οικογενεια του στο πλοιο και τα αεροπ. Εισητ. Να τα πληρωσει η ναυτ. Εταιρεια. Το χρηματικο μπονους το Παιρνει οταν το πλοιο παει για επισκευη Και αυτο το παιρνουν ολοι, ακομη και οι ναυτες. Συγνωμη δηλ. Αλλα τι extra ωρες μπορει να απαιτησει η γεφυρα, χωρια απο τις υπερωριες που περνει καθε μηνα; Αφου οι βαρδιες που κανουν ειναι στανταρ ακομη και στο λιμανι (απο τις 4 ωρες πηγαινουν στις 6) ... Ωπως ειπα προηγουμενος 3 εταιρειες εχω αλλαξει και περισσοτερα επαιρνα απο τον ανθυπ. Απο 'κει και περα αν προκειτε ποτε να ασχοληθεις με το επαγγελμα θα τα δεις αυτα... Ακομη και στο ποσταλι που ειμαι τωρα εχουμε 2 δοκιμους (μηχανης και κουβερτας 2ετης). Ο δοκιμος μηχ. Περνει 2000 και ο πλοιαρχος 1700.Βιllara:Για να μην αγχωνεσαι μονο στα bluestar &superfast αυτο ισχυει δηλ.3 μηνες μεσα 1 μηνα εξω και μετα ξανα τρεις μεσα και εναν εξω δηλ. Δουλευεις συνολικα 9 και καθεσαι 3. Για τα υπολοιπα πλοια δες τη σελ 8 του ποστ.

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:33
Ουσιαστικα απολυεσαι και ξαναπροσλαμβανεσαι φιλοι μου αλλα μην σε αγχωνει αυτο billaras τυπικο ειναι το θεμα!

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:33
Για να καταλαβω... Καθε 3 μηνες σε απολυουν και μετα σε ξαναπροσλαμβανουν;(μαλλον μαλακια ειπα αλλα ειμαι ασχετος)

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:39
Οπως τα λες ειναι αλλα για να ακριβολογουμε για να μπεις στην bluestar &superfast ferries πρεπει να εχεις και κανενα υψηλοβαθμο γνωστο για να μπορεσεις να μπεις... Καθως ειναι μια απο τις καλυτερες ναυτ. Εταιρεις για ποσταλια. Σε απολυουν μονο αν τους δωσεις αφορμη με τη δουλεια σου ή με τον χαρακτηρα σου παντως δεν συκωνουν και πολλα...

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:41
Στην ελλαδα ζουμε αγορινες! Κρινεσαι σε ολα! Αλλα παντα αν υπαρχει ο 'μπαρμπας' δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα! Ξεφτιλα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:43
Δηλαδη οι εταιριες που εχουν << Φιλικο>> Προσωπικο και σε παιρνουν με μονιμο style ειναι μετρημενες στα δαχτυλα;

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:45
Δεν ισχυουν στις υπολοιπες εταιρειες αυτα ιδιαιτερα σ' αυτες που εχουν ποντοπορα πλοια. Εχεις απολυτο δικιο Δ. Υ. Κ... Δυστυχως δε μπορω να πω περισσοτερα... Ο λογος κατανοητος ελπιζω.

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:47
Ναι φιλε μου το κατανοω!

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:48
Οκ φιλαρακια ειμαι ασχετος
μη με κρινετει αρνητικα που θελω να ενημερωθω πριν διαλεξω

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:52
Καλα κανεις και ρωτας... Αν δεν ρωτησεις πως θα μαθεις... Τα λεμε παιδες sorry που σας αφηνω αλλα πρεπει να παω για δουλεια... Πρεπει να κανω και το overtime μου

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 15:56
Καμμια σχεση αγορινα. Καλα κανεις και ρωτας και να συνεχισεις να ρωτας!
Παντως το εμπορικο ναυτικο ειναι μια πολυ καλη επιλογη αρκεις να μην το δεις σαν τσοντα γιατι θα βρεθεις 'πρωταγωνιστης'

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2009 ώρα 17:44
Δυκ και greko_27 εχω την εντυπωση πως οταν δεν ταξιδευεις πληρωνεσαι αλλα με πολυ λιγοτερα λεφτα! Δε ξερω αν ισχυει αυτο μονο σε πλοιαρχους και α μηχανικους!

Ημ. Αποστολής: 04/Ιουλίου/2009 ώρα 15:51
Ναι καμια 25 xρoνια καθαρη θαλλασια υπηρεσια τοτε εχεις τις δυνατοτητες να γινεις αρχιμηχανικος 'η αρχικαπετανιος δηλαδη γυρω στην ηλικια των 47 με 55. Παντως η ζωη του ναυτικου δεν ειναι και ευκολη δεν κανεις το 8ωρο και επιστρεφεις σπιτι και στα ποσταλια επισης δεν μπορουν να Μπουν ολοι... Παντως σκεψου το καλυτερα κριμα ειναι και καλος μαθητης εισαι και μπορεις να εξασφαλισεις το μελλον σου ως αξιωματικος στα σωματα ασφαλειας και γενικα στο στρατο κ. Α.

Ημ. Αποστολής: 04/Ιουλίου/2009 ώρα 19:10
Greko_27 δε μπορεις ομως να συγκρινεις τους μισθους του εμπορικου ναυτικου και τον ελληνικο στρατο! Οταν σαν ανθυποπλοιαρχος ή γ μηχανικος θα περνεις 5800 στον ες αυτα δε τα περνει κανενας!

Ημ. Αποστολής: 04/Ιουλίου/2009 ώρα 22:02
Ο Γ παιρνει 4500 περιπου και τοσα παιρνειες ως υψηλοβαθμος στ εσ

Ημ. Αποστολής: 04/Ιουλίου/2009 ώρα 23:46
Αρχικά αποστάλθηκε από πειραιωτης

Greko_27 δε μπορεις ομως να συγκρινεις τους μισθους του εμπορικου ναυτικου και τον ελληνικο στρατο! Οταν σαν ανθυποπλοιαρχος ή γ μηχανικος θα περνεις 5800 στον ες αυτα δε τα περνει κανενας!
Υπαρχουν 2 ειδων ανθρωποι που ακολουθουν το επαγγελμα του ναυτικου:αυτοι που το κανουν για τα χρηματα &Αυτοι που αγαπουν τη θαλασσα= (σπανιο βεβαια και δεν ισχυει στην πραγματικοτητα). ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ. Πραγματικα αν ειχα τη δυνατοτητα να μπω ως μονιμος στο λιμενικο ή στη ΔΕΗ ως μηχανικος ή στα Ελληνικα Πετρελαια και να παρατησω τα κωλοβαπορια θα το εκανα ευχαριστως. Εδω φιλησα κατουρημενες ποδιες για να αφησω τα ποντοπορα και να μπω στα ποσταλια. Μακαρι να ειχα και εγω τοσα μορια Οταν ημουν 18, σιγουρα δεν θα γινομουν ναυτικος αλλα σιγουρα θα κοιτουσα να κανω μια καριερα στα σωματα ασφαλειας. ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ σιγουρα οι περισσοτεροι απο εσας αν βγαζατε τοσα μορια και δεν ειχατε προβλημα με το υψος σας ή με την οραση σας δεν θα δηλωνατε τις Α. Ε. Ν. Στο μηχανογραφικο σας αλλα θα κοιτουσατε τις στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες. Και τα 6000 ευρω τα περνεις μονο στα γκαζαδικα του Ωναση (απο οπου ξεκινησα και την καριερα μου) οι υπολοιποι σου δινουν απο 1000 εως 2000 λιγοτερα, αλλα στα γκαζαδικα του Ωναση οπου τα περισσοτερα ειναι 150αρια και 300αρια θα κανεις να δεις τη στερια 7 μηνες διοτι τα περισσοτερα πηγαινουν στις Η. Π. Α. Και στην Αφρικη.

Ημ. Αποστολής: 05/Ιουλίου/2009 ώρα 19:47
greko_27 μη ξεχνας ομως και στον ες ειναι δυσκολα! Αν δεν εχεις καποιο βυσμα δυσκολα θα πας σε στρατοπεδο κοντα στο σπιτι σου! Ασε που καθε 4 χρονια εχουν και μεταθεσεις! Στο εμπορικο Ναυτικο για να μπεις ακτοπλοϊα πρεπει να εχεις καποιο βυσμα! Οι περισσοτεροι πλοιαρχοι στην ακτοπλοϊα ειναι 10 χρονια στο ιδιο καραβι! Δε τους κουνας απο την θεση τους ευκολα!

Ημ. Αποστολής: 05/Ιουλίου/2009 ώρα 21:14

Γνωριζω καλα το τι γινεται στην ακτοπλοία γιατι και εγω στα ποσταλια ειμαι. Αλλα θελω να σε δω μετα απο 15 χρονια οταν θα θελεις να κανεις καμια μονιμη σχεση... Πια θα θελει να μεινει μαζι σου οταν θα λειπεις 7 &8 μηνες το χρονο, εκτος κι αν σου τα τρωει καλα... Το τι εχουν δει τα ματια μου ασ΄το καλυτερα... Υπαρχουν πολλοι Μ@@@@@@ Στο επαγγελμα μας, εκτος βεβαια και αν τη βολεψεις στα ποσταλια παω πασο τοτε.Κριμα ειναι να καει ο /forum/member_profile.asp?PF=2335&FID=28" rel="nofollow - και να το φανε τα βαπορια αφου εχει τη δυνατοτητα να παει καπου αλλου καλυτερα και ειδικα στο δημοσιο.Αυτο που λεω στους πρωτομπαρκους δοκιμους ειναι Οτι: Αν τους δοθει η ευκαιρεια Και την κανουν απο τα καραβια (ιδιαιτερα στο λιμενικο με κανα βυσμα) να την αρπαξουν. Βλεπω και τον ξαδερφο μου (υπαξ απο σμυ) που υπηρετει στη Λημνο, μια χαρα περναει 8ωρο και σπιτι, στις ασκησεις που γινονται καθε χρονο μονο εκει πηζουν. Και επειδη εκανα 18 μηνες στο στρατο δεν ειδα κανεναν κωλοκαραβανά να παραπονιεται... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ, ΑΠΛΩΣ ΠΕΡΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ... ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΕΡΕΣΑΙ ΣΩΣΤΑ.

Αποστολή από: just_perfect
Ημ. Αποστολής: 07/Ιουλίου/2009 ώρα 03:41
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Ναι καμια 25 xρoνια καθαρη θαλλασια υπηρεσια τοτε εχεις τις δυνατοτητες να γινεις αρχιμηχανικος 'η αρχικαπετανιος δηλαδη γυρω στην ηλικια των 47 με 55. Παντως η ζωη του ναυτικου δεν ειναι και ευκολη δεν κανεις το 8ωρο και επιστρεφεις σπιτι και στα ποσταλια επισης δεν μπορουν να Μπουν ολοι... Παντως σκεψου το καλυτερα κριμα ειναι και καλος μαθητης εισαι και μπορεις να εξασφαλισεις το μελλον σου ως αξιωματικος στα σωματα ασφαλειας και γενικα στο στρατο κ. Α.
Καλη μαθητρια ειμαι οντως αλλα σκεφτομαι να το δοκιμασω εφοσον τπτ αλλο δν με ικανοποιει... Πιστευω οτι δν εχω να χασω τπτ... Απο τα ιπολοιπα σιγουρα το προτιμω... Αλλα και απο τα πεδια μου δν μπορω να δηλωσω για στρατο...

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουλίου/2009 ώρα 15:31
Αρχικά αποστάλθηκε από πειραιωτης

Legion οι πρωτοι μισθοι στα μπαρκα που θα κανει καποιος ειναι κοντα στα 1500 ευρω! Ως δοκιμος παντα! Μετα σαν 3ος μηχανικος ή ανθυποπλοιαρχος κοντευεις τα 3-4! Παντως μη νομιζεται οτι ο πλοιαρχος με τον πρωτο μηχανικο εχουν τεραστεια διαφορα στο μισθο! Περιπου 300-500 ευρω παραπανω για τον πλοιαρχο αλλα εχει και διαφορα bonus!
Όντως όταν μπαρκάρεις που είναι για 6 μήνες, ο μισθός του μήνα είναι 1500 ευρώ. Τώρα, αν κάποιος ξεκινάει από Γ΄Μηχανικών/Πλοιάρχων, η διαφορά χρημάτων είναι αρκετά μεγάλη, γιατί ο Γ΄Πλοίαρχος παίρνει 3000 Ευρώ, ο Γ΄Μηχανικός τα υπερβαίνει, ο Β΄Πλοίαρχος παίρνει 5700 ευρώ, ο Β΄Μηχανικός τα υπερβαίνει και ο Α΄Πλοίαρχος παίρνει 7400 ευρώ και ο Α΄Μηχανικός τα υπερβαίνει. Για τη διαφορά bonus δεν ξέρω, γιατί δεν μου είπαν κάτι απ΄τη σχολή.

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2009 ώρα 05:28
Ξερετε μηπως ποσα λεφτα θα βγαλω (συνολικα) ως δοκιμος σε δεξαμενοπλοιο; και στα δεξαμενοπλοια 6 μηνο ειναι; ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2009 ώρα 18:52
ΦΙΛΕ kostasio ποσα λεφτα (maximum) Μπορει να παρει ενας δοκιμος σε γκαζαδικο στα δυο ταξιδια Που θα κανει; Ευχαριστω

Αποστολή από: kostasios
Ημ. Αποστολής: 31/Ιουλίου/2009 ώρα 16:01
Αρχικά αποστάλθηκε από ΓΙΩΡΓΟΣ

ΦΙΛΕ kostasio ποσα λεφτα (maximum) Μπορει να παρει ενας δοκιμος σε γκαζαδικο στα δυο ταξιδια Που θα κανει; Ευχαριστω

με δεδομενα το 2003 και 2004 που ηταν τα δυο ταξιδια μεσα στην σχολη...
και αν μιλαμε μια σοβαρη εταιρια με πολλα και σχετικα καινουργια καραβια και οχι κατι νεκροφορες που κυκλοφορουν στην Θαλασσα

στο πρωτο ταξιδι επαιρνα 1250 τον μηνα... Βαλε και λιγο την αυξηση που υπαρχει καθε χρονο στην συμβαση (οχι πολυ πανω απο τον πληθωρισμο) πρεπει να ειναι κοντα στα 1300 με 1350 τωρα...

στο δευτερο ταξιδι σου θα παινρει απο 1850 και πανω...

εγω ημουν στον τσακο. Οποτε τα χρηματα που σου λεω ειναι οτι επαιρνα εγω... Υπηρχαν εταιριες που εδιναν και 2000 τον μηνα αλλα εγω ημουν σε εξι μηνων καραβι ενω αυτοι που παιρναν 2000 (οχι παντα αλλα συχνα) κανανε παρεα με κατσαριδες στο δωματιο τους!)

Αποστολή από: ripper
Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 02:38
ΔΥΚ μηπως ξερεις μεχρι ποσα λεφτα μπορει να παρει ενας δοκιμος στο πρωτο μπαρκο; Εξαμηνο δεν ειναι; Ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 02:43
Από 1200 έως και 2.000 + (ωνάσης λόγου χάρη) εξαρτάται φυσικά απο την εκάστοτε εταιρεία!

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Αυγούστου/2009 ώρα 17:25

η ελληνικη ναυτιλια σε σχεση με την πληρωση της με πρωσοπικο εχει πεθανει... δεν υπαρχουν πλεον στελεχη για τα πλοια, οι νεοι σημερα προτειμουν αλλα επαγγελματα και καλα κανουν... το μελλον για την στελεχωση των ελληνικων πλοιων ειναι δυσοιωνο...

Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 15:31

Σηγνωμη που σας ενοχλω αλλα υπαρχει περιπτοσει να μην σου δοσουν τον μισθοσου... Γιατη ειπαρχει οικονομικι κριση σορι αλα ετσι μιλο

Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 15:58
Αρχικά αποστάλθηκε από kwstakis

Σηγνωμη που σας ενοχλω αλλα υπαρχει περιπτοσει να μην σου δοσουν τον μισθοσου... Γιατη ειπαρχει οικονομικι κριση σορι αλα ετσι μιλο

Μπορει η δημοσιοι υπαλληλοι να πεθανουν στην πεινα... Αλλα εσυ θα πληρωνεσε κανονικα... Εκτος και εαν μπαρκαρεις στα πλοια του ΑΓΟΥΔΗΜΟΥ

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 17/Μαΐου/2010 ώρα 00:54
Καλησπερα εχω αποφασισει να μπαρκαρω ως ηλεκτρολογος Β'
Ο μισθος σε ποσταλια γνωριζει καποιος να μου πει ποσο ειναι

ευχαριστω

Αποστολή από: Nightmare
Ημ. Αποστολής: 25/Μαΐου/2010 ώρα 00:56
Να κάνω μια ερώτηση; Επειδή το έχω απορία... Η φορολόγηση στους μισθούς πώς πάει;
δηλ πόσα σου πέρνει το κράτος;
π. Χ. Ως γ' πλοίαρχος που πέρνεις απο το ταξίδι 24.000, β' 40.000 και α' 54.000
πώς πάει η ιεραρχία φορολόγησης;

-------------

Ημ. Αποστολής: 25/Μαΐου/2010 ώρα 21:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Nightmare

Να κάνω μια ερώτηση; Επειδή το έχω απορία... Η φορολόγηση στους μισθούς πώς πάει;
δηλ πόσα σου πέρνει το κράτος;
π. Χ. Ως γ' πλοίαρχος που πέρνεις απο το ταξίδι 24.000, β' 40.000 και α' 54.000
πώς πάει η ιεραρχία φορολόγησης;

Αλλαγή στη Φορολογία Ναυτικών 2010
Οι φορολογικοί συντελεστές των ναυτικών τελικά διαμορφώνονται για τα κατώτερα πληρώματα από 1% που ήταν μέχρι τώρα στο 3% και όχι στο 6% που ήταν η αρχική πρόβλεψη και των Αξιωματικών Ε. Ν. Από 3% σε 6% και όχι στο 9% που ήταν η αρχική εισήγηση.ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 04:38

Μηπως θα μπορουσε να με διαφωτισει καποιος; Εδω και καιρο σκεφτομαι το εμπορικο ναυτικο σαν επιλογη ομως εχω μια πολυ σημαντικη απορια οσον αφορα το μισθολογικο. Ξερω οτι οι μισθοι ειναι μεγαλοι και που περιπου κυμαινονται αλλωστε το εχετε αναφερει εδω στο φορουμ. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως πληρωνεσαι εχω ακουσει κατι για 6μηνες συμβασεις οπου μενεις στο πλοιο 6 μηνες και στερια 3 και πληρωνεσαι μονο 9 μισθους οποτε τελικα βγαινουν αρκετα λιγοτερα χρηματα. Εχω μπερδευτει γιατι ετσι οι μισθοι μοιαζουν πολυ διαφορετικοι αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας με βοηθησει παρακαλω πολυ !

Αποστολή από: sotirisd
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 18:34
Γεια σαε θελω να γινω εμποροπλοιαρχος ξερω πολλα το μονο που δεν ξερω ειναι οτι μολις γινω πλειαρχος Α μετα που θα μπορω να δουλεψω και ποσο θα ειναι ο μισθος ποιο πολα η ποιο λιγα;

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:29
Αρχικά αποστάλθηκε από sotirisd

Γεια σαε θελω να γινω εμποροπλοιαρχος ξερω πολλα το μονο που δεν ξερω ειναι οτι μολις γινω πλειαρχος Α μετα που θα μπορω να δουλεψω και ποσο θα ειναι ο μισθος ποιο πολα η ποιο λιγα;

Οταν γινεις καπετανιος θα πληρωνεσαι εννοειτε περισσοτερα... ο μισθος διαφερει αναλογα με τον τυπο του πλοιου, δηλαδη ξεκιναει απο 7000 (επιβατηγα-εντος ελλαδος) και φτανει μεχρι τα 12000-14000 σε ποντοπορα πλοια με ΝΑΤ. Μπορεις να εξηγησεις σε παρακαλω τι θελεις να πεις με το:''μετα που θα μπορω να δουλεψω'' εννοεις εαν μπορεις να δουλεψεις σε στερια;
...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:35
Ναι ενοω για την στερια ποσο θα πληρονωμε μετα στην στερια και σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:42

Ναι ενοω για την στερια ποσο θα πληρονωμε μετα στην στερια και σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Oι επιλογες για πλοιαρχους ειναι μετρημενες στα δακτυλα... Μπορεις να μπεις καθηγητης στα ΚΕΣΕΝ και στις ΑΕΝ με προκυρηξη ή να μπεις στα ελληνικα πετρελαια ή πλοηγος-πιλοτος στα λιμανια. Στα 2 τελευταια θελει χοντρη καραβυσματαρα.
...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:42
Δυλαδη ποσο θα ειναι ο μισθος στην στερια!

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:43

Δυλαδη ποσο θα ειναι ο μισθος στην στερια!

Εαν περνεις και 1200 ευρω καθαρα τυχερος θα εισαι για πρωτοδιοριστος
... ...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:45
Οχ καταλαβα !

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 19:47

Οχ καταλαβα !

Δεν εχει ωχ. Ετσι ειναι τα πραγματα... Απλα υπαρχουν τα αρνητικα και τα θετικα του καθε επαγγελματος... Το ναυτικο επαγγελμα εχει πολλα λεφτα και σιγουρη αποκατασταση, αλλα... στη ξηρα λιγα λεφτα, ανεργια, αλλα
...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: tanisg
Ημ. Αποστολής: 27/Αυγούστου/2010 ώρα 12:18
Αρχικά αποστάλθηκε από arogeo

Γκρέκο μήπως ξέρεις που κυμαίνονται οι μισθοί τώρα τελευταία για τους μηχανικούς γιατί από ότι έχω ακούσει έχουν ανεβεί από τα 3000 euro

να σου απαντησω γιατι γνωριζω, στο περιπου ειναι...
ο δοκιμος στα 1700 περιπου.
ο 3ος στα 5000.
ο 2ος στα 8000
ο 1ος στα 12000 μπορει και παραπανω
στα γκαζαδικα περνεις παντα παραπανω, επισης μπορεις να πας και σε ανασφαλιστα που παιζουν τρελα χρηματα αλλα δεν εχεις ενσημα.

Ημ. Αποστολής: 18/Ιουνίου/2011 ώρα 14:29
greko τι διαφορα εχουν στα χρηματα τους Οι μηχανικοι με τους πλοιαρχους?

Αποστολή από: Alejandro
Ημ. Αποστολής: 19/Ιουνίου/2011 ώρα 01:29
Αρχικά αποστάλθηκε από κωστας

greko τι διαφορα εχουν στα χρηματα τους Οι μηχανικοι με τους πλοιαρχους?
Αναλογα την εταιρια και το ειδος του πλοιου... τις περισσοτερες φορες ειναι περιπου τ ιδια..

Ημ. Αποστολής: 19/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 21:29
Καλησπερα... θα ηθελα να ρωτησω... ειμαι τελειοφοιτος του εμπορικου ναυτικου αλλα μου λειπει 3μιση μηνες θαλασςια υπηρεσια... πως θα μπορουσα να ναυτολογηθω στην blue star κ ποσος θα ειναι ο μισθος μ εκει... εχω κανει σε γκαζαδικο και αεραδικο...

Ημ. Αποστολής: 24/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 22:08
Αρχικά αποστάλθηκε από nikos

Καλησπερα... Θα ηθελα να ρωτησω... Ειμαι τελειοφοιτος του εμπορικου ναυτικου αλλα μου λειπει 3μιση μηνες θαλασςια υπηρεσια... Πως θα μπορουσα να ναυτολογηθω στην blue star κ ποσος θα ειναι ο μισθος μ εκει... Εχω κανει σε γκαζαδικο και αεραδικο...

- Οπωσδήποτε βύσμα για τα ποστάλια. Κάτι πιο αντιπροσωπευτικό από αυτό δεν μπορώ να σου πω. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

- Η απορία η δικιά μου είναι εφόσον είσαι τελειόφοιτος όπως λες γιατί δεν πας να κάνεις ένα 4μηνο σε αεράδικο που τα γνωρίζεις κιόλας και μάλιστα με δικαίωμα για rejoin απ'την εταιρεία;

-------------

Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2014 ώρα 22:32
Καλησπερα. Γνωριζεις κανεις ποσα ειναι τα χρηματα για τον ναυτη (τζοβενο) που δεν εχει παει σε σχολη απα εχει βγαλει ναυτικο φυλλαδιο; Ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουνίου/2014 ώρα 01:21
Γειά σας παιδεια... Είμαι καινούριος στο μπλοκ αυτό, και σκέφτομαι να πάω εμπορικό ναυτικό αλλα μάγειρας, ξέρετε μήπως ποιός είναι ο μισθός τους; Και αν είναι καλά να πας σε αυτόν τον τομέα...

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2014 ώρα 13:29
Ξερει κανεις ποσο ειναι ο μισθος του 2μπαρκου δοκιμου σε minerva kai anangel;

Ημ. Αποστολής: 01/Ιουλίου/2014 ώρα 09:13
Αρχικά αποστάλθηκε από κωστας

Ξερει κανεις ποσο ειναι ο μισθος του 2μπαρκου δοκιμου σε minerva kai anangel;

Φίλος μου που είχε κάνει Δόκιμος πέρυσι στην Anangel έπαιρνε περίπου 880 ευρώ καθαρά.

-------------

Αποστολή από: VALLGOX
Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2014 ώρα 02:09
Εχει κανει καποιος Γ' μηχανικος ή πλοιαρχος μπαρκο σε φορτηγο ή γκαζαδικο σε ελληνικη ή και ξενη εταιρια τελευταια να μας πει τι παιζει απο μισθους?

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουλίου/2014 ώρα 19:23
Καλησπέρα σας. Μόλις πήρα το πτυχίο μου Ηλεκτρολόγος Μηχανικος από ΤΕΙ και θα ηθελα να ρωτησω εάν γνωρίζετε τη διαφορά στο μισθολόγιο ενός Ηλεκτρολόγου του εμπορικού ναυτικού σε σχέση με αυτόν του ακτοπλοϊκού (blue star π. Χ.). Εάν γνωρίζετε και τις συμβάσεις και στις 2 περιπτώσεις. Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουλίου/2014 ώρα 00:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Nikolas1990

Καλησπέρα σας. Μόλις πήρα το πτυχίο μου Ηλεκτρολόγος Μηχανικος από ΤΕΙ και θα ηθελα να ρωτησω εάν γνωρίζετε τη διαφορά στο μισθολόγιο ενός Ηλεκτρολόγου του εμπορικού ναυτικού σε σχέση με αυτόν του ακτοπλοϊκού (blue star π. Χ.). Εάν γνωρίζετε και τις συμβάσεις και στις 2 περιπτώσεις. Ευχαριστώ

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι και τα Blue Star,Superfast κλπ θεωρούνται ΟΛΑ πλοία του εμπορικού ναυτικού. Εσύ προφανώς αναφέρεσαι στις μισθολογικές διαφορές μεταξύ ενός ηλεκτρολόγου που κάνει ταξίδια στην ποντοπόρο Ναυτιλία (εξωτερικό, υπερατλαντικά) και ενός ηλεκτρολόγου που ταξιδεύει σε ποστάλια (πλοία της ακτοπλοϊας ή της γραμμής).

Υπολόγισε περίπου στα 1000 ευρώ + τουλάχιστον (περισσότερα εννοείται έξω).

Ακριβής αριθμούς δεν μπορώ να σου δώσω όπως καταλαβαίνεις καθώς αυτό έχει να κάνει καθαρά με τις συμβάσεις που ορίζει η κάθε εταιρεία.

-------------

Αποστολή από: petros1996
Ημ. Αποστολής: 14/Ιουλίου/2014 ώρα 17:42
Συγνωμη. Μπορει να εχω στειλει το ιδιο μνμ 2 φορες απλα ειμαι νεος εδω και δεν πολυ καταλαβαινω πως να στειλω... Λοιπον Τελειωσα φετος το λυκειο (2014). Εδωσα πανελληνιες και εβγαλα 17000 μορια και ειμαι σχεδον μεσα στις αεν! Τελος παντων. Εχω μπει σε διαφορα σαιτ να και βλεπω μερικοι να λενε οτι οι μισθοι για τους δοκιμους (πρωτοετοις σπουδαστες) ειναι περιπου στα 900 ευρω αλλα αλλοι λενε οτι ειναι 1500-1700 και σε ορισμενες περιπτωσεις 2000! Τι να πιστεψω; Απο την μια μου φαινεται απιθανο τετοια εποχη να δινουν 2 χιλιαρικα σε εναν δοκιμο αλλα απο τη αλλη δεν ειναι και απιθανο μιας και οι εταιριες δεν πεινανε... Θα ηθελα να μου πει οποιος μπορει πως κυμαινονται οι μισθοι στους πρωτοετοις σπουδαστες-δοκιμους αυτη τιν εποχη και οχι το 2004 και το 2005 και επιςης τι ειδους πλοια εχουν μεγαλυτερους μισθους;

Αποστολή από: VasilisZ
Ημ. Αποστολής: 17/Ιουλίου/2014 ώρα 15:56
Φιλε Petro, εγω πηγαινω 2α λυκειου αλλα μιας και εμενα με ενδιαφερει αρκετα μεχρι στιγμης η σχολη εμποροπλοιαρχων το εχω ψαξει αρκετα!
Πρωτον, πρεπει να ξερεις πως ειναι πολυ δυσκολο πλεον να βρεις βαπορι για να κανεις τα εκπαιδευτικα σου 6αμηνα ως Δοκιμος σε πλοιο αλλα με λιγη προσπαθεια και καποιον γνωστο γινεται!
Λοιπον ξεκινωντας, μεγαλυτερους μισθους εχουν τα γκαζαδικα πλοια (δηλαδη αυτα που μεταφερουν φυσικο αεριο σε υγρποιημενη μορφη και αλλα!) οι τυποι των πλοιων αυτων ειναι LNG και καπως αλλιως δν θυμαμαι... Τωρα οσο αφορα το θεμα για τον μισθο των δοκιμων... Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ποικιλει δηλαδη υπαρχει ενα ευρος μισθων που δινεται αναλογα με το πλοιο που δουλευεις... Συμφωνα με αυτα που εχω ψαξει εγω και με αυτα που μου εχουν πει γιατι τυχαινει να εχω συγγενεις μου στο εμπορικο ναυτικο οι μισθοι για τους Δοκιμους στα φορτιγα πλοια ειναι απο 800 εως 1000, σε ΤΑΝΚΕΡ 1000 εως 1800, και στα γκαζαδικα απο 2000 ευρω και πανω... (στα γκαδικα εξαρτατε πολυ απο το μεγεθος του πλοιου!)
Ενα χρησιμο site που με βοηθησε αρκετα να μαθω πολλα πραγαματα για το επαγγελμα ειναι το www.e-nautilia.gr
Ριξτου μια ματια!
Αα και αντε ευχομαι να μπεις στη σχολη χωρις προβληματα εεε και μολις μπεις να ενημερωσεις και εμενα για το τι παιζει εκει μεσα γιατι μαλλον προς τα εκει το κοβω...
Ελπιζω να βοηθησα
Βασιλης...

Αποστολή από: petros1996
Ημ. Αποστολής: 17/Ιουλίου/2014 ώρα 17:47
η αληθεια ειναι πως το ςημαντικο ειναι να βρεις καραβι και ας περνεις και λιγα λεφτα αφου ουσιαστικα ενας απλος δοκιμος εισαι. Αλλα αν μπεις σε πλοια που κανουν ταξιδια αμερικη, ιαπωνια κλπ και λειπεις 5 συνεχομενους μηνες απο τους δικους σου περνωντας 300-400 ευρω δεν αξιζει. Και τωρα τα περισσοτερα ποντοπορα πλοια εχουν φιλιπινεζους και ρωσους με μισθους εξωφρενικους για αυτο ειναι δυσκολο και για μας να βρουμε καραβι. Εγω θα ρωτησω οποιον θειο, νονα, νονο και οποιον αλλον να ναι για κανα μεσο, απο τιν αλλη θα κανω και μονος μου αιτησεις σε εταιριες και οτι κατσει... Αν και χλωμο το κοβω να βρω (και επιςης να εχω περασει τα περισσοτερα μαθηματα στη σχολη. Τελος παντων Βασιλη δωσε πανελλαδικες γιατι με απολυτηριο καλα κρασια, με κανα 18αρι μονο εχωντας και lower οπωσδηποτε αλλιως δεν! ΑΝΑΜΟΝη μεχρι τον Οκτωβριο λοιπον και βλεπουμεεεεε

Αποστολή από: ATHINA4
Ημ. Αποστολής: 23/Ιουλίου/2014 ώρα 00:15
Γεια σας! Εγώ δεν έχω σχέση με τα πλοία! Ο φίλος μου είναι και έκανα λογαριασμό μόνο και μόνο για να σας πω να το ξανασκεφτείτε! Δεν είναι τόσο εύκολη δουλειά όσο φαίνεται. Τα λεφτά όσο πιο πολλά ταξίδια κάνεις τόσο το καλύτερο είναι... Αλλά για να καταφέρετε να κάνετε πολλά ταξίδια πρέπει να κάνετε τρομερές θυσίες. Η ζωή δεν είναι εύκολη εκεί και συνήθως η θάλασσα αλλάζει όσους ταξιδεύουν έτσι σε ποντοπόρα πλοία και για πολύ καιρό. Σας το λέω γιατί η παρέα μου όλη είναι σε σχολή ΑΕΝ. Να μπείτε αν νιώθετε πως μπορείτε να λείπετε από την πραγματική, στεριανή ζωή. Αν το έχετε μέσα σας τότε καλώς ή αν χρειάζεστε πολύ τα χρήματα. Για κανέναν άλλο λόγο όμως. Και τέλος για να σας πω και εγώ αυτά που ξέρω οι μισθοί όντως κυμαίνονται για το πρώτο ταξίδι από 800-1400 ανάλογα σε ποιά εταιρεία είσαι και αν αυτή έχει την πολιτική να πληρώνει αδρά τους πρωτόμπαρκους ή αν έχετε βίσμα. Στο επόμενο (δευτερο ταξίδι) συνήθως είναι απο 1100-1800. Αυτά σας τα λέω απο συζητήσεις που άκουγα σαν κοπέλα και φίλη ναυτικών. Απλά να κάνετε συνειδητοποιημένη επιλογή.

Αποστολή από: Panos011
Ημ. Αποστολής: 11/Οκτωβρίου/2014 ώρα 03:34
Γνωρίζει κανείς ποιες εταιρίες έχουν τους καλύτερους μισθούς;

Ημ. Αποστολής: 11/Οκτωβρίου/2014 ώρα 15:13
Ποιοί μισθοί ισχύουν για τους αξιωματικούς ε. Ν εν έτη 2014 γνωρίζει κανείς;

Ημ. Αποστολής: 13/Οκτωβρίου/2014 ώρα 12:19
Όλη η αλήθεια για τους μισθούς των Ναυτικών και την κατάσταση στο Επάγγελμα http://www.e-nautilia.gr/alithies-gia-tous-misthous-twn-nautikwn/" rel="nofollow">ΕΔΩ

Αποστολή από: VALLGOX
Ημ. Αποστολής: 15/Οκτωβρίου/2014 ώρα 21:23
Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

Όλη η αλήθεια για τους μισθούς των Ναυτικών και την κατάσταση στο Επάγγελμα http://www.e-nautilia.gr/alithies-gia-tous-misthous-twn-nautikwn/" rel="nofollow">ΕΔΩ

Να'σαι καλα!:)

Ημ. Αποστολής: 21/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 18:08
Ξερει κανεις τι μισθο προσφερει η eletson στους δοκιμους μηχανικους?

Αποστολή από: alex1996
Ημ. Αποστολής: 23/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 21:16
880

Ημ. Αποστολής: 24/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 22:34
Ειχα ακουσει κατι για 1200, δεν ισχυει δηλαδη?

Ημ. Αποστολής: 27/Μαρτίου/2015 ώρα 17:18
Καλησπερα παιδια... Μολις πηρα το πτυχιο (τει) μηχανολογος μηχανικος και σκεφτομαι να φυγω στα καραβια σαν μηχανικος!
1) θα ηθελα να μου πειτε Τη θα πρεπει να προσεξω στην επιλογη της εταιρια; Τα κρητηρια δλδ που θα με κανουν να επιλεξω τη καταλαλληλη εταιρια αναλογα τις προτασεις δλδ...
2) επισης σε γκαζαδικα που μεταφερουν υγραεριο μπορεις να μπεις ως δοκιμος και να συνεχισεις εκει (λογο περισσοτερων χρηματων) ή πρεπει να πας σε ενα τανκερ πρωτα και μετα απο καποια Χρονια να πας στο αλλο;
3) οταν γυρισεις απο ενα ταξιδι εχεις το δικαιωμα να ζητησεις να φυγεις μετα απο3 μηνες; Η αν τους φερεις αντιρρηση μπαινεις black list;

Αποστολή από: dn24
Ημ. Αποστολής: 03/Απριλίου/2015 ώρα 23:53
Αρχικά αποστάλθηκε από zaxos

Καλησπερα παιδια... Μολις πηρα το πτυχιο (τει) μηχανολογος μηχανικος και σκεφτομαι να φυγω στα καραβια σαν μηχανικος!
1) θα ηθελα να μου πειτε Τη θα πρεπει να προσεξω στην επιλογη της εταιρια; Τα κρητηρια δλδ που θα με κανουν να επιλεξω τη καταλαλληλη εταιρια αναλογα τις προτασεις δλδ...
2) επισης σε γκαζαδικα που μεταφερουν υγραεριο μπορεις να μπεις ως δοκιμος και να συνεχισεις εκει (λογο περισσοτερων χρηματων) ή πρεπει να πας σε ενα τανκερ πρωτα και μετα απο καποια Χρονια να πας στο αλλο;
3) οταν γυρισεις απο ενα ταξιδι εχεις το δικαιωμα να ζητησεις να φυγεις μετα απο3 μηνες; Η αν τους φερεις αντιρρηση μπαινεις black list;

Η 1η αντίρρηση, εάν είναι δικαιολογημένη έξυπνα, δεν τίθεται ζήτημα black list. Απο την δεύτερη και μετά, ναι. Στο 3μηνό και πολύ λες. Στους Μηχανικούς, κ ιδιαίταιρα όταν με το καλό γίνεις 2ος, και ακόμα πιο ειδικά στα γκαζάδικα τα οποίο μεταφέρουν crude oil και όχι natural gas, εκεί στο 3μηνο το πολύ θα σε μπαρκάρουν απο μόνοι τους, δεν θα τους το ζητήσεις εσύ κάν. Κοίτα. Αν ξεκινήσεις απο τα γκαζάδικα, δύσκολα μπαίνεις στα αεράδικα (αυτά εσύ εννοείς). Η φιλοσοφία σε αυτά τα μηχανοστάσια είναι εντελώς διαφορετική. Απο γκαζάδικα σε οποιοδήποτε άλλο τύπο πλοίων πας, είναι πέρασμα τα γκαζάδικα, εκτός απτα αεράδικα. Ειδικά αν απο ΜΕΚ πας σε τουρμπινάδικο, θα καταλάβεις τι εννοώ. Άρα, αν θες αεράδικα, στόχευσε απο δόκιμος κατευθείαν εκεί. Όσον αφορά τα κριτήρια, την σημαία να επιλέξεις. Όπου δεις Ελληνική, έχεις points παραπάνω. Στην ξένη, κοινοτική η μή, θα βάλεις χρήματα απτη τσέπη σου για να εξαγοράσεις. Τα ανασφάλιστα είναι για τους συνταξιούχους. Αλλά αν δεν βρίσκεις εταιρεία, πας κ σε ανασφάλιστο.

-------------
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού

Ημ. Αποστολής: 20/Οκτωβρίου/2015 ώρα 20:55
Ελετσον χαχαχαχ αμα μπαρκαρεις εκει 500 ε καλυτερα να δουλεψεις ντελιβερι εγω ημουν μινερβα και με διναν 650 και φεν προκειται να ξανα πατησω τ ποδι μου εκει κοιταξτε κανα ποσταλι εκει ειναι ανθρωπινα πραγματα και περισσοτερα χρηματα στην μπλου σταρ και χελενικ ολες οι αλλες απο οτι εχω ακουσει στην σχολη αεν μακεδονιας δεν δινουν τιποτα α και στην λουις κατι καλα λογια ακουσα

Ημ. Αποστολής: 12/Νοεμβρίου/2015 ώρα 04:27
Καλησπερα παιδια. Ξερει καποιος να μου απαντησει εαν γνωριζει τι παιζει με την επιτροπη που εχει συσταθει πλεον για την αποκτηση διπλωματος τριτου μηχανικου; Εχω κανει ηδη ενα μπαρκο και ακουσα οτι πλεον τους κοβουνε απο την επιτροπη τους μηχανολογους απο τει.

Ημ. Αποστολής: 23/Νοεμβρίου/2015 ώρα 20:38
κειμένεται στα 1000-2000

Ημ. Αποστολής: 27/Νοεμβρίου/2015 ώρα 01:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Λοιζος

Ελετσον χαχαχαχ αμα μπαρκαρεις εκει 500 ε καλυτερα να δουλεψεις ντελιβερι εγω ημουν μινερβα και με διναν 650 και φεν προκειται να ξανα πατησω τ ποδι μου εκει κοιταξτε κανα ποσταλι εκει ειναι ανθρωπινα πραγματα και περισσοτερα χρηματα στην μπλου σταρ και χελενικ ολες οι αλλες απο οτι εχω ακουσει στην σχολη αεν μακεδονιας δεν δινουν τιποτα α και στην λουις κατι καλα λογια ακουσα

D.Y.K περιμμένω την πάντα στοιχειοθετημένη τοποθετησή σου, το έχω απορία το σημείο που έχω τονίσει με Bolt

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Νοεμβρίου/2015 ώρα 20:33
Αρχικά αποστάλθηκε από dn24

D.Y.K περιμμένω την πάντα στοιχειοθετημένη τοποθετησή σου, το έχω απορία το σημείο που έχω τονίσει με Bolt

Νομίζω αδερφέ ότι είσαι ο καταλληλότερος για να απαντήσει στον φίλο παραπάνω

Ημ. Αποστολής: 15/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 22:14
Γεια σας παιδια... Ξερετε τιποτα σχετικα με μισθολογια για 1ο εκπαιδευτικο σε Euronav και Minerva; Ειναι καλες εταιρειες?

Ημ. Αποστολής: 22/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 16:48
Αρχικά αποστάλθηκε από el_eng

Γεια σας παιδια... Ξερετε τιποτα σχετικα με μισθολογια για 1ο εκπαιδευτικο σε Euronav και Minerva; Ειναι καλες εταιρειες;
Περίπου 1000ε μεικτά. Όλες οι ποντοπόρες τέτοιας εμβελειας, είναι καλές.

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 17:42
Καλησπερα παιδιά ξερετε τι καθαρό μισθό δινει η cardiff και η polembros σε πρωτομπαργκο δόκιμο μηχανικο;

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 19:03
Αρχικά αποστάλθηκε από mike 24

Καλησπερα παιδιά ξερετε τι καθαρό μισθό δινει η cardiff και η polembros σε πρωτομπαργκο δόκιμο μηχανικο;

Όσον αφορά την cardiff, θα είσαι στο τμήμα drybulk and tanker vessels σωστά; Αν ναι, τότε και στις 2 ναυτιλιακές, πάνω απο 1,200€ μεικτά, Δεν θα πάρεις. Ευχαριστώ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 20:47
Αρχικά αποστάλθηκε από dn24

Όσον αφορά την cardiff, θα είσαι στο τμήμα drybulk and tanker vessels σωστά; Αν ναι, τότε και στις 2 ναυτιλιακές, πάνω απο 1,200€ μεικτά, Δεν θα πάρεις. Ευχαριστώ.
σε ευχαριστω, αρα περιπου στα 700 καθαρα... Μαλλον ο πολεμης ειναι καλυτερη λυση οσο αφορα το οικονομικο

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 21:05

σε ευχαριστω, αρα περιπου στα 700 καθαρα... Μαλλον ο πολεμης ειναι καλυτερη λυση οσο αφορα το οικονομικο

Απο την στιγμή που οι μισθοί είναι σε τέτοια ύψη (χαμηλοί για δεδομένα ποντοπόρου, και σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν) η καλύτερη λύση είναι αυτή που έχει τα περισσότερα πλοία με Ελληνική σημαία. Και θα στο εξηγήσω γιατί. Καθότι αν ναυτολογηθείς σε ξένη σημαία, το πιθανότερο είναι να μην είναι συμβεβλημένο με το ΝΑΤ. Άρα, θα βάλεις μέρος απο την εξαγορά υπηρεσίας και απο την τσέπη σου. Σου επαναλαμβάνω, ότι μέρος απο την εξαγορά θα δώσεις, τα περισσότερα θα τα βάλει η ναυτιλιακή σου. Όμως ενδέχεται και να είσαι τυχερός, και να στα πληρώσουν ολα. Η ξένη σημαία, έχει τρέξιμο, και αργότερα, αν παραμείνεις εκεί, και γίνεις Αξ/κός, δεν θα σου δίνουν όλα τα λεφτά της εξαγοράς. Άρα κοίτα, ποιά ναυτιλιακή έχει τα περισσότερα πλοία με Ελληνική σημαία. Ευχαριστώ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 21:52
Το 80 τοις εκατό και των δυο εταιριών Είναι με ξενη σημαια της καρντιφ με μαλτας και του πολεμη με λιπμπερια. Αυτο που μου εξηγησες το ξερω. Λιγες εταιριες εχουν τα περισσοτερα βαπορια τους με ελληνικη
υ. Γ μαλλον με την καρντιφ θα φύγω μέσα απριλη!

Ημ. Αποστολής: 04/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 22:20

Το 80 τοις εκατό και των δυο εταιριών Είναι με ξενη σημαια της καρντιφ με μαλτας και του πολεμη με λιπμπερια. Αυτο που μου εξηγησες το ξερω. Λιγες εταιριες εχουν τα περισσοτερα βαπορια τους με ελληνικη
υ. Γ μαλλον με την καρντιφ θα φύγω μέσα απριλη!

Τότε θα επιλέξεις αυτήν, που είναι πιο οργανωμένη στα πληρώματα της. Να θυμάσαι μια συμβουλή. Θες να πας στην cardiff. Η απόφαση δική σου φυσικά. Να γνωρίζεις, ότι το ογκώδες, δεν είναι πάντα και το καλύτερο. Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο, οι μικρότερες σε στόλο ναυτιλιακές, είναι πιο ευέλικτες, βάζουν καλύτερο κόσμο στα πλοία τους, καθότι τον φιλτράρουν καλύτερα, και γενικά είναι πιο οργανωμένες. Καλή σταδιοδρομία να έχεις, και καλά ταξίδια στην πλώρη σου.

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 11:27
Λόγω επαγγέλματος θα σου απαντήσω καθότι και εγώ μηχανικός.
Να προσφέρουμε και εμείς στο φόρουμε από όπου πήραμε πολλές απαντήσεις

Σαν δόκιμος μην κοιτάξεις καθόλου τα χρήματα.
Ειδικά στο 1ο ταξίδι δεν θα δεις πουθενά διαφορά, ακόμα και κραταιές εταιρείες με πολύ υψηλούς μισθούς για να πάρουν περισσότερους δόκιμους τα έχουν ελλατώσει.
Έχουν μείνει κάποιες χιώτικες παραδοσιακές με καλές απολαβές αλλά εκεί αν δεν είσαι από Χίο ξέχνα το.(ξέρω λόγω θητείες σε τετοια εταιρεία)

Θα κοιτάξεις βασικά πράγματα.
1) Επικοινωνία. Φτηνό τηλέφωνο ή ίντερνετ (υπάρχουν πάρα πολλές εταιρείες με ιντερνετ πια)
2) Ελληνική σημαία για να μην πληρώνεις αναγνώριση (αν και πολλές εταιρίες με ξένη σημαία είναι συμβεβλημένες με το ΝΑΤ ή έστω σου δίνουν εκείνες τα λεφτά για την εξαγορά πχ GASLOG)
3) Τύπο πλοίου... Έχει απίστευτη διαφορά αν θα είσαι φορτηγό ή γκαζάδικο ή αεράδικο. Εμείς με τα φορτηγά έχει τύχει να μείνουμε και 15 μέρες (πριν λίγους μήνες) σε λιμάνι στην Ιαπωνία.

Καλές θάλασσες και προσοχή μην χρωστάς ούτε 1 μάθημα

Ημ. Αποστολής: 08/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 22:13
Γειά σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται πόσα παίρνει ο πρωτόμπαρκος δόκιμος γέφυρας στην εταιρία του λιβανού. Ευχαριστώ.

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 01:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Χαραλαμπος

Γειά σας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται πόσα παίρνει ο πρωτόμπαρκος δόκιμος γέφυρας στην εταιρία του λιβανού. Ευχαριστώ.

Στην Euronav περίπου 1,000 καθαρά, και στην κορυφαία GASLOG περίπου 1,900.

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 02:08
Γνωρίζουμε για τις εταιριες του Αγγελικουση; Ανανγκελ - Μαραν Τανκερς - Μαραν Γκας.

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 02:39
@Βασιλης:

Στο χιλιάρικο όλες.+/- 200€ η μέγιστη οικονομική απόκλιση.

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 14:12
Τα 1900 και αυτα καθαρα;

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 14:47
Αρχικά αποστάλθηκε από Χαραλαμπος

Τα 1900 και αυτα καθαρα;

Ναι Χαράλαμπε.

-------------

Αποστολή από: TAG
Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 21:37
Θα πρεπει ενας δοκιμος ομως να παει στη Gaslog;
Δηλαδη, θα περνει 1900 το μηνα (1900 x6 = 11400) και οταν επιστρεψει στην Ελλαδα, απλα θα θεωρηση την υπηρεσια του ως αναγνωρισιμη για το πτυχιο αλλα μη συνταξιμη; Και θα κρατησει και τα 11400 στη τσεπη του χωρις να πληρωσει τιποτα (κατι 800αρικα που δινουν για να θεωρηθουν συνταξιμα).

Αποστολή από: Vasilis_Ch
Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 21:52
Αρχικά αποστάλθηκε από TAG

Θα πρεπει ενας δοκιμος ομως να παει στη Gaslog;
Δηλαδη, θα περνει 1900 το μηνα (1900 x6 = 11400) και οταν επιστρεψει στην Ελλαδα, απλα θα θεωρηση την υπηρεσια του ως αναγνωρισιμη για το πτυχιο αλλα μη συνταξιμη; Και θα κρατησει και τα 11400 στη τσεπη του χωρις να πληρωσει τιποτα (κατι 800αρικα που δινουν για να θεωρηθουν συνταξιμα).

Κάπως έτσι. Η GasLog δίνει το ποσό που αναλογεί για την ασφάλιση στο ΝΑΤ ώστε να την πληρώσεις μόνος σου.
Αλλά στη σχολή πρέπει να είναι εξαγορασμένη η υπηρεσία σου θαρρώ.

Αλλά μη νομίζεις πως η εταιρείες παίρνουν μυριάδες δόκιμους...
10-15 κάθε εταιρεία ανάλογα και το στόλο, ειδικά οι Χιώτικες που έχετε ως στόχο προτειμούν πρώτα από όλα σχολές Οιννουσών-Χίου και έπειτα από άλλες.
Μη κοιτάτε τώρα τα χρήματα ως δόκιμοι, αλλά την καριέρα σας μετέπειτα.

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 02:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Vasilis_Ch

Κάπως έτσι. Η GasLog δίνει το ποσό που αναλογεί για την ασφάλιση στο ΝΑΤ ώστε να την πληρώσεις μόνος σου.
Αλλά στη σχολή πρέπει να είναι εξαγορασμένη η υπηρεσία σου θαρρώ.

Αλλά μη νομίζεις πως η εταιρείες παίρνουν μυριάδες δόκιμους...
10-15 κάθε εταιρεία ανάλογα και το στόλο, ειδικά οι Χιώτικες που έχετε ως στόχο προτειμούν πρώτα από όλα σχολές Οιννουσών-Χίου και έπειτα από άλλες.
Μη κοιτάτε τώρα τα χρήματα ως δόκιμοι, αλλά την καριέρα σας μετέπειτα.
Να πω την άποψη μου, και να κάνω και μια διευκρίνηση. Όλα πρέπει να τα κοιτάνε οι δόκιμοι, καθότι ούτε επαίτες είναι κανενός, και την δουλειά που ρίχνουν τα δοκίμια, πλήν του Β' μηχανικού, δεν τη ρίχνει κανένας, ούτε καθαριστάδες, κανείς, και πέραν αυτού, με το πέρας του Β' εκπαιδευτικού μπάρκου, απομένει 1,5 χρόνος γεμάτος, δίχως δουλειά, άρα το οικονομικό παίζει ρόλο, ειδικά εαν δεν υπάρχουν "πλάτες", τα λεφτά του μπαμπά, για φροντιστήρια, χαρτζιλίκι, και τα λοιπά.
Η διόρθωση που ανάφερα, έχει να κάνει με το εξής: Η εξαγορά, δεν πρέπει να γίνει λόγω σχολής. Η σχολή το πτυχίο της ΑΕΝ θα στο δώσει. Πρέπει να γίνει, λόγω του υπουργείου εμπορικής Ναυτιλίας, για το δίπλωμα του Γ' τάξεως, όπου είναι υποχρεωτική η εξαγορά στο Ν. Α. Τ. Ευχαριστώ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 11/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 20:07
Μα δεν ισχυει το αφορολογητο στις 9500 ευρω; Δηλαδη τι σε μας τα δοκιμακια μας φορολογουν απο το πρωτο ευρω?

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου