Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Γενική θεματολογία
Όνομα Forum: Επί παντώς επιστητού
Περιγραφή Forum: Οτιδήποτε δεν ανήκει στις υπόλοιπες συζητήσεις
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=8601
Ημ. Εκτύπωσης: 21/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 04:48

Θέμα: Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες
Αποστολή από: Guests
θέμα: Επάγγελμα Security : Γενικές Πληροφορίες
Ημ. Αποστολής: 22/Μαΐου/2010 ώρα 02:45
Καλησπερα ημουν εποπ 7 χρονια και δεν μονιμοποιηθηκα τελικα σκεφτηκα να παρω αδεια για σεκιουριτυ. Μπορω να το κανω ή δεν γινεται επειδη ημουν στον στρατό;

Απαντήσεις:
Αποστολή από: alexissak
Ημ. Αποστολής: 22/Μαΐου/2010 ώρα 03:41
Γινεται να βγαλεις αδεια κανονιοκα αρκει να μην απολυθηκες με τρελοχαρτο γιατι απαιτειται ιατρικη γνωματευση ψυχιατρου.

-------------

Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2011 ώρα 00:47

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω, αν γνωριζει κανεις, για σεκιουριτι σε ιδιωτικη εταιρεια χρειαζεται οπωσδηποτε να εχεις υπηρετησει ειδικες δυναμεις ή να εισαι Ι1;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2011 ώρα 01:13
Κάποιες δείχνουν προτίμηση σε υποψηφίους που υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις, συνήθως αν πρόκειται για οδηγούς ή/και συνοδούς χρηματαποστολών.

Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2011 ώρα 01:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Ηρακλής

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω, αν γνωριζει κανεις, για σεκιουριτι σε ιδιωτικη εταιρεια χρειαζεται οπωσδηποτε να εχεις υπηρετησει ειδικες δυναμεις ή να εισαι Ι1;

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Δεν χρειάζεται καν να εχεις υπηρετησει... Ουτε Ι1 τους νοιαζει να εισαι ουτε απο ειδικες δυνάμεις.

-------------

Αποστολή από: Deathdiver
Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2011 ώρα 02:03
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Κάποιες δείχνουν προτίμηση σε υποψηφίους που υπηρέτησαν στις Ειδικές Δυνάμεις, συνήθως αν πρόκειται για οδηγούς ή/και συνοδούς χρηματαποστολών.

Mπα καμια σχεση εγω ηξερα τυπο σε χρηματαποστολες που απλα επειδη Πηγε δοκιμος τον πηραν...

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2011 ώρα 03:55
Αρχικά αποστάλθηκε από SREK

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Δεν χρειάζεται καν να εχεις υπηρετησει... Ουτε Ι1 τους νοιαζει να εισαι ουτε απο ειδικες δυνάμεις.

Οι περισσότερες εταιρίες πλέον ζητάνε να έχεις τελειώσει με θέματα του στρατού

-------------

Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2011 ώρα 18:27
Η άδεια εργασίας προσωπκού ασφαλείας σε ΙΕΠΥΑ (security) που εκδίδεται απο την αστυνομία και συγκεκριμένα απο της αρμόδιες κατα τοπο διευθύνσεις ασφαλείας ΔΕΝ έχει ως δικαιολογιτικό το απολυτηριο του στρατου. Αρκει να είσαι ανω των 18, να μην έχεις καταδικαστει κ να μην κάνεις χρηση ναρκ/κων. Τωρα τι ζητανε οι εταιρίες δεν ξέρω. Μπορεί να ζητάνε κομμαντο για να φυλάνε την χωματερή... Οι απαιτήσεις τους είναι υπερβολικες σε σχέση με τις αποδοχές που δινουν... Η ανεργία δυστυχώς σε αναγκάζει να τα υποστείς ολα.

-------------

Αποστολή από: Black_Knight
Ημ. Αποστολής: 02/Ιουνίου/2011 ώρα 23:02
Μερικές δίνουν ειδικές απολαβές σε όσους υπηρετησαν Ειδικές Δυνάμεις.

-------------
“And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!”

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2011 ώρα 18:10
Υπαρχει οριο υψους στις γυναικες για να βγει η αδεια security?

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2011 ώρα 18:50
Αρχικά αποστάλθηκε από lena

Υπαρχει οριο υψους στις γυναικες για να βγει η αδεια security;

Όχι.

-------------

Αποστολή από: ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ημ. Αποστολής: 22/Ιουλίου/2011 ώρα 02:43

Ευχαριστω προκαταβολικα.
το πτυχειο απο ιεκ ΄΄στελεχος υπηρεσιων ασφαλειασ΄΄αν πας με αυτο και ε. Δ. Λογικα θα σε προσλαβουν.

-------------

Ημ. Αποστολής: 06/Αυγούστου/2011 ώρα 20:31
Το μονο προσον για να γινεις σεκιουριτι στην ελλαδα Ειναι να εισαι ζωντανοσ. Μονο οι νεκροι δεν γινονται. Γεροι γριες χοντροι κοκαλιαρηδες κουτσοι στραβοι ολοι βαπτιζονται σεκιουριτι. Τους βλεπουμε αλλωστε παντου. Ανεκπαιδευτοι αγυμναστοι αοπλοι. Τα τρια κακα της μοιρασ. Μεγαλη ξευτιλα. Οι μονοι κερδισμενοι ειναι οι εταιρειες σεκιουριτι που τους εκμεταλευονται πολυ.

Αποστολή από: kavrou21
Ημ. Αποστολής: 07/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 16:55
Γεια σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω να Βγαλω την αδεια σεκιουριτι και τι χαρτια χρειαζεται περιπου;

Αποστολή από: ziogas191
Ημ. Αποστολής: 07/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 17:17
Αρχικά αποστάλθηκε από kavrou21

Γεια σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω να Βγαλω την αδεια σεκιουριτι και τι χαρτια χρειαζεται περιπου;

* Ένα παράβολο των 30 ευρώ (το προμηθεύεστε από δημόσιο ταμείο)
* Φωτοτυπία του δελτίου ταυτότητας ή διαβατηρίου σας
* Τέσσερις [4] έγχρωμες φωτογραφίες
* Πιστοποιητικό Πρωτοδικείου ότι δεν τελείτε υπό δικαστική συμπαράσταση
* Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 περί μη παραπομπής σε δίκη
* Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 περί μη άσκησης ποινικής δίωξης
* Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 που να δηλώνετε ότι: Δεν στερούμαι των προϋποθέσεων που αναφέρονται στα εδάφια θ΄ και ι΄ της παρ.1 του άρθρου 2 του Ν.2518/97, και δεν έχω παραπεμφθεί σε δίκη για τα προβλεπόμενα από το εδάφιο στ΄ της παρ.1 του άρθρου 2 του Ν.2518/97 αδίκημα από άλλη εκτός του τόπου κατοικίας μου εισαγγελική αρχή της χώρας
* Πιστοποιητικό ιατρού [Νευρολόγου - Ψυχιάτρου] από το οποίο να προκύπτει ότι δεν πάσχετε από οποιαδήποτε μορφής ψυχική νόσο και δεν κάνετε χρήση ναρκωτικών ουσιών.

Την αδεια μπορεις να τη βγαλεις στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου.
Ελπιζω να σε καλυψα!

Αποστολή από: kavrou21
Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 14:07
Ευχαριστω πολυ με καλυψατε πληρως!

Ημ. Αποστολής: 26/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 17:08
Καλισπερα. Ποσο καιρο κανει να βγαλει η αστυνομια την αδεια σεκιουριτυ απο την στιγμη που θα κατατεθουν τα χαρτια; Ευχαριστω.

Ημ. Αποστολής: 26/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 17:27
Αρχικά αποστάλθηκε από χαρησ

Καλισπερα. Ποσο καιρο κανει να βγαλει η αστυνομια την αδεια σεκιουριτυ απο την στιγμη που θα κατατεθουν τα χαρτια; Ευχαριστω.

3 μήνες!

-------------

Ημ. Αποστολής: 15/Δεκεμβρίου/2011 ώρα 19:26
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=9507" >Ειδικός Φρουρός: Εργασία σε εταιρίες Security

Αποστολή από: Akspoogy
Ημ. Αποστολής: 15/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 13:05
Καλημερα παιδες, πηγα σημερα να βγαλω μια αδεια security και εκτος απ τα κλασσικα (ταυτοτητα, φωτο, παραβολο)
μου ζητησαν και πιστοποιητικο επαγγελματικης καταρτισης επιπεδου 1 της ειδικοτητας "Προσωπικο Ασφαλειας"...
εχει κανεις καμια ιδεα πως το βγαζω αυτο; Ειναι σεμιναρια; Και αυτοι στο τμημα δεν ηξεραν

Ημ. Αποστολής: 15/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 14:37
Άρθρο 1
Καθορισμός τίτλων επαγγελματικής κατάρτισης που απαιτούνται για την έκδοση άδειας εργασίας κατηγορίας Α΄ της παρ.2 του άρθρου 3 του N.2518/1997

Για την έκδοση αδείας εργασίας προσωπικού ασφαλείας των Ιδιωτικών Επιχειρήσεων Παροχής Υπηρεσιών Ασφαλείας κατηγορίας Α΄ απαιτείται ο ενδιαφερόμενος να κατέχει έναν εκ των κατωτέρω τίτλων επαγγελματικής κατάρτισης:
α. Δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης της ειδικότητας «Στέλεχος Υπηρεσιών Ασφαλείας»,

β. Πιστοποιητικό επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου 1 της ειδικότητας «Προσωπικό Ασφαλείας» του Οργανισμού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ο. Ε. Ε. Κ.) ή του Εθνικού Κέντρου Πιστοποίησης Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ε. ΚΕ. ΠΙΣ.) ή του Κέντρου Μελετών Ασφάλειας (ΚΕ. ΜΕ. Α.).

Πάντως μέχρι 31/12/2011 μπορούσες να βγάλεις χωρίς αυτό το πιστοποιητικό

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2012 ώρα 19:33
Παιδιά μήπως γνωρίζετε πώς μπορουμε να βγάλουμε αυτό το ποιστοποιητικό επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου 1 της ειδικότητας «Προσωπικό Ασφαλείας» ;'εχω εδώ και 4 μήνες τα απαραίτητα χαρτιά όπως ο φίλος Akspoogy και δεν ξέρω τι να κάνω, σας παρακαλώ ενημερώστε με όποιος γνωρίζει !

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2012 ώρα 19:53
http://www.epimorfotiki.gr/security.html" rel="nofollow - http://www.epimorfotiki.gr/security.html

-------------

Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2012 ώρα 13:24
Τα δεδομένα τώρα άλλαξαν για να βγάλει κάποιος άδεια προσωπικού ασφαλείας ή να ανανεώσει την ήδη υπάρχουσα σε περίπτωση που έχει λήξει θα Πρέπει να έχει παρακολουθήσει κατάρτιση (μάθημα) 105 ώρες.
Εγώ τώρα παρακολουθώ στο ΚΕΚ ΣΒΙΕ στην Αθήνα και ετοιμάζομαι για τις εξετάσεις.400 ευρώ αλλά τι να κάνουμε

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2012 ώρα 16:53
Απο παντού να σας τα αρπάξουνε. Τουλάχιστον υπάρχει περίπτωση αποκατάστασης στην συνέχεια ή τσάμπα τα...400 ευρώ;

-------------

Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2012 ώρα 19:39

Όταν εννοείς αποκατάσταση; Δηλαδή να τους βρούνε εταιρεία να δουλέψουν; Έχεις χιούμορ ΔΥΚ Άσε που οι περισσότερες εταιρίες είναι της πλάκας, δουλεύεις 3 μήνες και σε πληρώνουν όποτε το θυμηθούν...

-------------

Αποστολή από: Black_Knight
Ημ. Αποστολής: 09/Αυγούστου/2012 ώρα 02:54
Παιδιά μην το κουράζετε! Για να είσαι σεκιούριτι πρέπει να έχεις ένα και μονο προσόν:ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΣ... Όπως το λέω.

Καθε φορά που κάνω βόλτα σε κεντρικά σημεία βλέπω και πιο τραγικα ατομα. Την τελευταια φορά είδα έναν σε κάποιο καταστημα Πράκτικερ που έμοιαζε σαν πακιστανός πρεζάκια της ομόνοιας. Δεν κάνω πλάκα...

-------------
“And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!”

Ημ. Αποστολής: 09/Αυγούστου/2012 ώρα 02:59
Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι για να γίνεις security πρέπει να έχεις γνωστό, γιατί παίρνεις και πολλά λεφτά...2,5 με 3 ευρώ την ώρα για να είσαι αγαλματάκι ακούνητο...

-------------

Ημ. Αποστολής: 31/Αυγούστου/2012 ώρα 23:15
Λοιπον φοιτω σε δημοσιο ΙΕΚ ως στελεχος υπηρεσιων ασφαλειας.
Σεκιουριτι δηλαδη.
Μπορω με την βεβαιωση που θα παρω τελος Μαιου, που τελειωνει και το τεταρτο εξαμηνο να εργαστω σε καποια σεκιουριτι επιχειρηση ή πρεπει να εχω και την πιστοποιηση.

Ημ. Αποστολής: 01/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 02:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Άρθρο 1

Καθορισμός τίτλων επαγγελματικής κατάρτισης που απαιτούνται για την έκδοση άδειας εργασίας κατηγορίας Α΄ της παρ.2 του άρθρου 3 του N.2518/1997

Για την έκδοση αδείας εργασίας προσωπικού ασφαλείας των Ιδιωτικών Επιχειρήσεων Παροχής Υπηρεσιών Ασφαλείας κατηγορίας Α΄ απαιτείται ο ενδιαφερόμενος να κατέχει έναν εκ των κατωτέρω τίτλων επαγγελματικής κατάρτισης:

α. Δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης της ειδικότητας «Στέλεχος Υπηρεσιών Ασφαλείας»,

β. Πιστοποιητικό επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου 1 της ειδικότητας «Προσωπικό Ασφαλείας» του Οργανισμού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ο. Ε. Ε. Κ.) ή του Εθνικού Κέντρου Πιστοποίησης Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ε. ΚΕ. ΠΙΣ.) ή του Κέντρου Μελετών Ασφάλειας (ΚΕ. ΜΕ. Α.).

Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 22:52
Καλησπερα. Υπαρχουν εταιριες που ειναι σοβαρες και εχουν αυστηρα κριτηρια επιλογων! Γιαυτο αν δεν ειστε σχετικοι επανω στο θεμα παρακαλω να μην λετε οτι σας κατεβει! Εμενα για να με παρουν σε ενα ειδικο ποστο αλλα σεκιουριτη χρειαστικα 4 γιατρους ψυχιατρο ωριλα οφθαλμιατρο παθολογο, χαρτι ποινικου μυτρωου, χαρτι πιστοποητικης καταστασης τυπου Α για αν εισαι Ι 1 , χαρτη ακομα και απο τειρεσια σε περιπτωση που χρωστας περα απο το πτυχιο αγλλικων. Για αυτο μην λεμε οτι και Οι νεκροι μπορουνε να γινουν σεκιουριτι και αλλες τετοιες προσβολες!

Αποστολή από: vasilis14
Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2012 ώρα 02:24

Άρθρο 1

Πάντως μέχρι 31/12/2011 μπορούσες να βγάλεις χωρίς αυτό το πιστοποιητικό

Καλησπερα, ειμαι καινουργιος εδω και σκεφτομαι να βγαλω αδεια σεκιουριτι. Αυτο με το πιστοποιτικο τωρα ψηφιστηκε; Πρωτη φορα το ακουω! Και σε ποσο καιρο βγαινει (το β.) ; Και στοιχιζει 400 ευρω;
Και κατι αλλο: Ειχα ενα τροχαιο στη διαρκεια της θητειας Μου και λογω μεταλλικης λαμας που εβαλα στο ποδι Σε χειρουργειο, μου αλλαξαν το Ι (απο Ι1 υπηρετησα τελικα ως Ι4 αοπλος).
α. Γινεται να το κανω Με αιτηση Ι1 τωρα; Η πρεπει να βγαλω αναγκαστικα τη λαμα;
β. Παιζει ρολο στις εταιρειες σεκιουριτι οτι ημουν Ι4; Ενταξει δεν λεω για οσες ψαχνουν Ι1 ειδικων δυναμεων κλπ για χρηματαποστολες και επικινδυνες αποστολες... Ρωταω απλα αν μπορω να γινω απλος σεκιουριτας ή θα εχω προβλημα...
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2012 ώρα 02:33
1. Αυτό ψηφίστηκε το 2011 και εφαρμόστηκε από 1/1/2012.
2. Δεν γνωρίζω σε πόσο καιρό βγαίνει, τα 400 ευρώ το έγραψε ένα παιδί ποιο πάνω λογικά θα ισχύει, καλύτερα να επικοινωνήσεις με το http://www.kemea.gr/" rel="nofollow - ΚΕΜΕΑ
3,4. Πρέπει να βγάλεις την λάμα για επανεξέταση αλλά δεν χρειάζεται, οι περισσότερες εταιρίες ζητάνε απλά να έχεις εκπληρώσει την στρατιωτική σου θητεία.

-------------

Αποστολή από: vasilis14
Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2012 ώρα 03:32
XΙλια ευχαριστω για τις πληροφοριες Greek Army!

Αποστολή από: panos2171
Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2013 ώρα 16:29
Πλέον για να σε προσλάβουν σε μια εταιρία security πρέπει να έχεις πιστοποίηση παρακολουθόντας μαθήματα και πληρώνοντας αλλιώς γιοκ;
Κάποιος που επιθυμει να πάει σε χρηματαποστολές (εκτός των άλλων προσόντων) θα πρέπει να χει και αυτό;

Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:53
Εδώ δύσκολα σε παίρνουν με χαρτί θα σε πάρουν χωρίς;

-------------

Αποστολή από: DaMon
Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2013 ώρα 21:10
Ε δηλαδη τωρα οποιος θελει να γινει σεκιουριτι θα πληρωσει και απο πανω, αφου και σε δημοσιο ιεκ να πας 750-850 ευρω περιπου τα δινεις το χρονο. Βαλε 2 χρονια δηλαδη, το εναμιση χιλιαρικακι το πιανεις... Αυτα ειναι.

Αποστολή από: Kalodrei
Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2013 ώρα 18:27
Γιατι δυο χρονια; Μονο αν πας σε ΙΕΚ (που μονο το δημοσιο μετραει για τα μορια των ειδικων φρουρων) . Αλλιως ειναι μια καταρτηση 105 ωρων απο οτι διαβασα.

-------------
Blade with whom I have lived,blade with whom I now die,serve right and justice one last time,seek one last heart of evil,still one last life of pain,cut well old friend,and then farewell

Αποστολή από: dn24
Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2013 ώρα 18:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Kalodrei

Γιατι δυο χρονια;

Όντως τόσο είναι.2 έτη.

-------------
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:24
οι φοροις που υλοποιουν την καταρτηση http://www.kemea.gr/index.php/el/news/2010-11-26-10-47-00/124-2012-09-14-10-39-32.html

http://www.masterkek.gr/MasterKEK/docs/Syntomo_Enimerotiko_Security.pdf Για θεσσαλονικη λεει 350ευρω για 105 ωρες σεμιναριο, πουθενα δεν λενε για 2 χρονια και ειναι συμβεβλημενο συμφωνα με το ΚΕΜΕΑ (την επισημη αρχη).

εκτος αν με τα δυο χρονια του ΙΕΚ παιρνεις ολες αυτες τις ειδικοτητες http://www.masterkek.gr/MasterKEK/security.html#

-------------
Blade with whom I have lived,blade with whom I now die,serve right and justice one last time,seek one last heart of evil,still one last life of pain,cut well old friend,and then farewell

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Kalodrei

οι φοροις που υλοποιουν την καταρτηση http://www.kemea.gr/index.php/el/news/2010-11-26-10-47-00/124-2012-09-14-10-39-32.html

http://www.masterkek.gr/MasterKEK/docs/Syntomo_Enimerotiko_Security.pdf Για θεσσαλονικη λεει 350ευρω για 105 ωρες σεμιναριο, πουθενα δεν λενε για 2 χρονια και ειναι συμβεβλημενο συμφωνα με το ΚΕΜΕΑ (την επισημη αρχη).

εκτος αν με τα δυο χρονια του ΙΕΚ παιρνεις ολες αυτες τις ειδικοτητες http://www.masterkek.gr/MasterKEK/security.html#

Φίλε μου για Δημόσιο ΙΕΚ λέμε, και στα δημόσια 2 έτη είναι. Δεν ξέρω για τα Ιδιωτικά ΙΕΚ τι παίζει, μπορεί στα Ιδιωτικά να στο δίνουν και στην μια εβδομάδα που λέει ο λόγος. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2013 ώρα 20:47
Δημοσια και Ιδιωτικα ειναι 2 χρονια... Αυτο που μετραει για τα μορια των ειδικων φρουρων ειναι η κρατικη πιστοποιηση η οποια ειναι μια πανελλαδικη εξεταση κατα καποιο τροπο. Μπορεις να τη δωσεις ειτε πας σε δημοσιο, ειτε πας σε ιδιωτικο ιεκ.

Οι 150 ωρες με τα 350 ευρω δεν ξερω τι ειναι, μη μπερδευετε ομως ιεκ με σεμιναρια. Και μη νομιζει κανεις οτι με σεμιναριο 2 μηνων θα παρει τα μορια για ειδικος φρουρος.

Να συμπληρωσω πως Δημοσια ΙΕΚ (Δ. ΙΕΚ) η Ιδιωτικα Ιεκ (Ι. ΙΕΚ) εχουν 4 εξαμηνα.+1 το εξαμηνο της πρακτικης παμε στα 5 εξαμηνα. Δε θελουν ολες οι ειδικοτητες πρακτικη για να δωσεις πιστοποιηση, καποιες θελουν καποιες οχι. Οι σεκιουριταδες δε θυμαμαι αν θελουν, οποιος ενδιαφερεται μπορει να το ψαξει.

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2013 ώρα 21:01
Αρχικά αποστάλθηκε από DaMon

Δημοσια και Ιδιωτικα ειναι 2 χρονια... Αυτο που μετραει για τα μορια των ειδικων φρουρων ειναι η κρατικη πιστοποιηση η οποια ειναι μια πανελλαδικη εξεταση κατα καποιο τροπο.

Ακριβώς. Αυτό προσπάθησα να δώσω στον φίλο παραπάνω να καταλάβει. Επειδή έχω άδεια security σε ισχύ (με τον παλιό τρόπο την είχα βγάλει), όσο εργαζόμουν εκεί το είχα ψάξει Δια μέσω Της εταιρείας που ήμουν, και μου είχαν πει αυτό σε σχετική μου ερώτηση όταν θα χρειαζόταν να την ανανεώσω, και το είπα υπεύθυνα στον φίλο επειδή το γνωρίζω σίγουρα αυτό που λες. Αλίμονο αν έδιναν άλλωστε τα μόρια τόσο εύκολα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2013 ώρα 22:18
OΤαν θα πας να ανανεωσεις θα πρεπει να εχεις και τη κρατικη πιστοποιηση του οεεκ η επειδη την ειχες παρει με το παλι συστημα θα την κρατησεις ετσι;

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2013 ώρα 22:31
Αρχικά αποστάλθηκε από DaMon

OΤαν θα πας να ανανεωσεις θα πρεπει να εχεις και τη κρατικη πιστοποιηση του οεεκ η επειδη την ειχες παρει με το παλι συστημα θα την κρατησεις ετσι;

Πλέον ασχολούμαι με εντελώς διαφορετική επαγγελματική κατεύθυνση και δεν ασχολήθηκα άλλο με το ζήτημα, την άδεια που έχω εν ισχύ την είχα βγάλει από την Αστυνομία με το παλιό δηλαδή σύστημα, κ δεν δίνει μόρια αν υποθετικά ενδιαφερόμουν. Όταν είχα ρωτήσει την εταιρεία security που ήμουν πέρυσι, μου είχαν πει ότι δεν θα κρατηθεί φυσικά έτσι όταν θα μου λήξει, με λίγα λόγια θα πρέπει να υπάρχει η κρατική πιστοποίηση.

-------------

Ημ. Αποστολής: 15/Ιανουαρίου/2013 ώρα 08:22
Το ΦΕΚ για τις αδειες :http://kesyp.flo.sch.gr/www/attachments/article/375/fek_664B_210510_proswpiko_asfaleias.pdf

Για την έκδοση αδείας εργασίας προσωπικού ασφα−
λείας των Ιδιωτικών Επιχειρήσεων Παροχής Υπηρεσιών
Ασφαλείας κατηγορίας Α΄, απαιτείται ο ενδιαφερόμενος
να κατέχει έναν εκ των κατωτέρω τίτλων επαγγελμα−
τικής κατάρτισης:
α. Δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης επιπέδου
μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης της
ειδικότητας «Στέλεχος Υπηρεσιών Ασφαλείας»,
β. Πιστοποιητικό επαγγελματικής κατάρτισης επι−
πέδου 1 της ειδικότητας «Προσωπικό Ασφαλείας» του
Οργανισμού Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρ−
τισης (Ο. Ε. Ε. Κ.) ή του Εθνικού Κέντρου Πιστοποίησης
Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ε. ΚΕ. ΠΙΣ.)
ή του Κέντρου Μελετών Ασφάλειας (ΚΕ. ΜΕ. Α.).

εγω δεν ειπα οτι παιρνεις μορια για ειδικος φρουρος Με τα σεμιναρια του ΚΕ. ΜΕ. Α, την αδεια για security παιρνεις εφοσον περασεις τις εξετασεις (200 ευρω εξεταστρα) και 350+για τα μαθηματα. Δεν υπαρχει λογος για καποιον να κανει 2 χρονια σε Ιδιωτικο ΙΕΚ για να παρει την αδεια για security αυτο ειπα, εφοσον μπορεις να την βγαλεις και με το σεμιναριο.

παντος για να ανανεωσει καποιος την αδεια που ειδη εχει χριαζεται να αποκτηση καποιο απο τα παραπανω μετα τον οκτωμβριο του 2013 απο οτι ειδα.

και ενα παλιο άρθρο απο την καθημερινη που βρηκα πανω στο θεμα
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_3_25/02/2012_473888

-------------

Ημ. Αποστολής: 15/Ιανουαρίου/2013 ώρα 17:29
KΑλο αυτο αφου γινεται να γλυτωσεις εστω καποια λεφτα... Γιατι για 2 χρονια στα ιδιωιτικα να σκασεις 6.500 χιλιαρικα δεν αξιζει... Ουτε και τα 1700 των δημοσιων ειναι λιγα για 2 χρονια.

Απλα οκ, πιστευω πως κυριως οσοι νεοι ανθρωποι πανε σε καποιο τετοιο ιεκ εχουν και καμια βλεψη να κυνηγησουν καμια προκυρηξη ειδικων φρουρων, λιμενικων κτλπ αρα θελουν τα μορια... Οσους τους πηραν τα χρονια και δεν μπορουν, καλο ειναι να πανε με το σεμιναριο.

Ημ. Αποστολής: 15/Ιανουαρίου/2013 ώρα 18:26
Φοροεισπρακτικός μηχανισμός είναι για να κερδίζει χρήματα το Δημόσιο και οι Ιδιώτες, όλοι στο κόλπο είναι για να τα παίρνουν. Σιγά μην πάω να δώσω τόσα χρήματα στα ΙΕΚ για να παίρνω μετά 550€/μήνα με μισά ένσημα και 12ώρα, κ αν θα πληρώνεσαι στην ώρα σου αυτά τα ψίχουλα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 15/Ιανουαρίου/2013 ώρα 18:49
Μα για αυτο ειπα, οσοι ειναι νεοι και θελουν να κυνηγησουν καμια προκυρηξη θα πανε. Εσυ φιλε dn24 με τι ασχολησε αν επιτρεπεται και πως το παρατησες το σπορ; Ηταν κατι που εκανες οσο σπουδαζες μηπως για χαρτζιλικι?

Ημ. Αποστολής: 16/Ιανουαρίου/2013 ώρα 10:54
Ε ρε τα λαμογια, αν κανω την πηστοποιηση μονος μου πλαστη περναει ; υπαρχει περιπτοση να την αντιληφθουν η εταιρειες σεκιουριτη ; αχαχαχαχα

Ημ. Αποστολής: 16/Ιανουαρίου/2013 ώρα 10:56

Αποστολή από: johnsmith
Ημ. Αποστολής: 25/Ιανουαρίου/2013 ώρα 20:11
Παιδιά καλησπέρα,

Μια διευκρίνηση όποιος γνωρίζει. Για να βγει η άδεια εργασίας προσωπικού ασφαλείας (από την αστυνομία) χρειάζεται μόνο η βεβαίωση ότι παρακολούθησε κανείς τα σεμινάρια των 105 ωρών; Ή είναι απαραίτητο να περάσει και τις κρατικές εξετάσεις πιστοποίησης του ΚΕ. ΜΕ. Α.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Ημ. Αποστολής: 25/Ιανουαρίου/2013 ώρα 20:22
Ρε μεγάλε 6 μηνύματα πιο πάνω υπάρχει αυτό που ψάχνεις.

-------------

Αποστολή από: johnsmith
Ημ. Αποστολής: 25/Ιανουαρίου/2013 ώρα 20:42
Παρόλο που διάβασα όλα τα μηνύματα από την αρχή του thread, ομολογώ ότι το συγκεκριμένο σημείο μου διέφυγε. Διάβασα το post, αλλά δεν αντελήφθην ακριβώς τι έγραφε. Θες εκ παραδρομής; Θες γιατί είμαι κουρασμένος;

Όποιος και να είναι ο λόγος που δε το είδα, το ύφος "ρε μεγάλε" καλύτερα να το χρησιμοποιήσεις σε κανένα φίλο σου με τον οποίο έχεις μεγάλη άνεση λόγου και σου επιτρέπει. Υπάρχει και ο καλός τρόπος για να υποδείξεις κάτι. Στην τελική αν θεωρείς ότι δε ς'αρέσει αυτό που ρώτησα, μην απαντάς. Αν έχεις κάτι να πεις, πες το όμορφα.

Καλό βράδυ και ευχαριστώ πάραυτα.

Ημ. Αποστολής: 05/Μαρτίου/2013 ώρα 10:50
Παρακολουθησα τα 2 ετη στελεχος υπηρεσιων ασφαλειας σε δημοσια ΙΕΚ, το εξαμηνο ανερχεται στα 367 ευρω (1468 ευρω τα 2 ετη) αλλα να προσθεσω οτι τα μισα τα πηραμε πισω απο ενα προγραμμα το κρατους. Η σχολη εχει μαθηματα ανουσια για το κλαδο μας,(τα περισσοτερα δλδ) , οι ερωτησεις πιστοποιησης που προκειται να δωσω ειναι κοντα 300 κ μερικες ειναι λες κ πρεπει να δωσω διδακτορικο, ομολογο οτι βιαστηκα να παω στα ιεκ μιας κ η αδεια μου ληγει το Ιουνιο του 2014 κ ειμαι 33 χρονων αρα δεν με ενδιαφερουν κ τοσο τα μορια, πιστευω οτι θα αλλαξουν πολλα μεχρι το τελους του χρονου, δεν ξερω για τα ταχυριθμα που βγηκαν τωρα τη υλη υπαρχει αλλα απο τα δημοσια ιεκ μας ενημερωσαν οτι οποιος εχει παρακολουθησει το τμημα στελεχος υπηρεσιων ασφαλειας μπορει να δωσει εξετασεις στα ΚΕΜΕΑ χωρις να παρακολουθησει επιπλεον μαθηματα.

Ημ. Αποστολής: 18/Μαρτίου/2013 ώρα 07:08
Καλησπέρα εγώ πέρασα με επιτυχία τις εξετάσεις του ΚΕΜΕΑ. Μεσα την εβδομάδα θα λάβω την πιστοποιήση. Έχω μαζεψει τα χαρτια και θα τα παω στην αστυνομία. Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει πιθανότητα να μου βγάλουν αμέσως την αδερια ειδικα τωρα που εχω και την πιστοποιηση.

Ημ. Αποστολής: 18/Μαρτίου/2013 ώρα 18:50
Θέλω να μου τη βγάλουν αμέσως την αδεια γιατι κατι εχω βρει. Ξέρει κανεις που να απευθυνθώ;

Ημ. Αποστολής: 18/Μαρτίου/2013 ώρα 19:36
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο θα εχεις μαζι σου το πιστοποιημενο πτυχιο. Δεν θυμαμαι ποσες μερες χρειαζεται για να βγει η αδεια αλλα μπορεις να δοευλεψεις στον εργοδοτη σου μεχρι να βγει!
μπορεις να μας πεις για τις εξετασεις; Δυσκολα ευκολα; Καποιος χωρις να διαβασει ιδιαιτερα μπορει να περασει;

Ημ. Αποστολής: 18/Μαρτίου/2013 ώρα 21:34
Οχι ολα οκ εύκολα ειναι.

Ημ. Αποστολής: 18/Μαρτίου/2013 ώρα 22:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Σ. Δ.

Θέλω να μου τη βγάλουν αμέσως την αδεια γιατι κατι εχω βρει. Ξέρει κανεις που να απευθυνθώ;

Και με την βεβαίωση ότι πέρασες τις εξετάσεις θα σε πάρουν, τώρα για πότε θα σου βγει από την αστυνομία, μέχρι τις 31/12/2011 που έβγαζες την άδεια χωρίς αυτά τα σεμινάρια έβγαινε μετά από 3 μήνες.

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Μαρτίου/2013 ώρα 02:11
Α ωραία. Αλλά πόσο καιρό κάνει να βγει η αδεια. Αν εχεις γνωστους στην αστυνομία γίνεται γρήγορα;

Ημ. Αποστολής: 19/Μαρτίου/2013 ώρα 04:21
Παλια και οι ταυτοτητες αργούσαν να βγουν. Τώρα μηπως και οι αδειες βγαίνουν αμέσως;

Ημ. Αποστολής: 19/Μαρτίου/2013 ώρα 06:45
Μα σου έγραψα 3 μήνες, για το άλλο τι να σου πω, ρώτησε τους.

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Μαρτίου/2013 ώρα 19:45
Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι τώρα βγαίνει σε 15 μερες απλα σου δινουν βεβαιωση για να μπορεις να δουλεψεις οτι εχεις προσκομισει ολα τα χαρτια. Για τον ψυχιατρο γνωριζιε κανενας αν εχει σημασια ιδοωτης η δημόσιο;

Αποστολή από: jonic
Ημ. Αποστολής: 20/Μαρτίου/2013 ώρα 04:16
Δεν νομιζω να παιζει ρολο αν ειναι δημοσιου η ιδιωτικου τομεα. Τυπικες διαδικασιες το χαρτι. Σε 3 λεπτα θα το εχεις βγαλει.
κατι ακουσα οτι οι εξαμινιτες των ιεκ θα κανουν μυνηση για τα ταχυριθμα, δεν ξερω ποσο ισχυει αυτο...

υπαρχει καποιο λινκ που να παραμπτει στις ερωτησεις που διαβασες για να δωσεις τις εξετασεις στα ΚΕΜΕΑ;

παντως ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα υπαρξουν αλλαγες σε αυτο το μετρο, ειδικα τωρα στα τελη 2013 που θα ξεκινησουν να ληγουν αδειες...

Ημ. Αποστολής: 20/Μαρτίου/2013 ώρα 23:18
Πιστοποιητικό Κρατικού Νοσηλευτικού Ιδρύματος, από ιατρό με ειδικότητα Ψυχιάτρου , από το οποίο να προκύπτει ότι ο αιτών δεν πάσχει από οποιασδήποτε μορφής ψυχική νόσο και δεν είναι χρήστης ναρκωτικών ουσιών, του οποίου η ημερομηνία έκδοσης δεν απέχει πέραν του τριμήνου από την ημερομηνία υποβολής του.

Ημ. Αποστολής: 21/Μαρτίου/2013 ώρα 07:11
Παιδιά να μην είναι κάποιος χρηστης ναρκωτικων εννοουν τα βαρια. Αν εχει κανει που και που καποιος κανα χορο δεν επηρεαζει. Ετσι; Γιατι ολοι ειδικα στο στρατο εχουμε κανει ετσι για χαβαλε.

Ημ. Αποστολής: 21/Μαρτίου/2013 ώρα 17:19
^Τωρα μας τρολλαρεις ετσι?

Ημ. Αποστολής: 21/Μαρτίου/2013 ώρα 19:57
Την αίτηση για αδεια σεκιουριτυ απο που την πάιρνεις;

Ημ. Αποστολής: 21/Μαρτίου/2013 ώρα 21:50
E τι κάνει

Την αίτηση για αδεια σεκιουριτυ απο που την πάιρνεις;

Από το αστυνομικό τμήμα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Μαρτίου/2013 ώρα 22:23
Χορο μλάλλον εννοεί παιδια. Δεν νομιζω να επηρεαζει. Να ρωτήσω ξέρει κάνενας ποια εταιρεία πληρώνει στην ώρα της και ποια πληρωνει καλα; Σε κανα νοσοκομειο που να ζητανε σεκιουριτυ;

Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2013 ώρα 05:32
Πήγε ενας φιλος στην αστυνομια κατεθεσε τα χαρτια σημερα του ειπαν το πολυ σε 13 μερες θα εχει την αδεια. Ξερει κανεις ποσο διαρκουν οι αδειες;

Αποστολή από: Stauros
Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2013 ώρα 15:08
Τη βαθμό δυσκολίας έχουν οι εξετάσεις για την πιστοποίηση του ΚΕΜΕΑ, είναι εύκολες η δύσκολες;

Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2013 ώρα 17:39
Δεν ειναι δυσκολα αλλα αναλογα και με τις χολη που θα πατε. Θα πρότεινα την ακτα

Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2013 ώρα 20:47

Ξερει κανεις ποσο διαρκουν οι αδειες;

5 χρόνια.

Αρχικά αποστάλθηκε από Σ. Δ

Να ρωτήσω ξέρει κάνενας ποια εταιρεία πληρώνει στην ώρα της και ποια πληρωνει καλα; Σε κανα νοσοκομειο που να ζητανε σεκιουριτυ;

Δεν γίνεται να σου απαντήσουμε σε κάτι τέτοιο, δεν μπορούμε να εκθέσουμε για τέτοιο θέμα μια εταιρεία, υπάρχει κίνδυνος για συκοφαντική δυσφήμιση, κάνε μια βόλτα στην αγορά, τόσους σεκιούριτι θα πετύχεις, σε σινεμά, σε ξενοδοχεία σε πολλά μαγαζιά, όσο για το άλλο εσύ μας έλεγες ότι είχες βρει κάτι για αυτό και βιάζεσαι τώρα θέλεις να σου βρούμε και εταιρεία; Ο τίτλος του θέματος είναι "Προσόντα για εταιρίες Security" και όχι "Αναζήτηση εργασίας σε εταιρεία Security".

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2013 ώρα 03:37
Οκ φίλε απλα ρωτησα

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2013 ώρα 22:31
Μπορεί κάποιος να μου γράψει όλα τα δικαιολογητικά που πρέπει να πάω στην αστυνομία;

Αποστολή από: takismpatsis
Ημ. Αποστολής: 27/Μαρτίου/2013 ώρα 00:39

Εγώ δίνω τον Απρίλιο εξετάσεις, μπορείς να μου πεις τι σε ρώτησαν στις προφορικές και αν έχεις απαντήσεις από ορισμένες ερωτήσεις του ΕΟΠΠΕΠ γιατί από το κεκ δεν μας τις απάντησαν όλες και σε ορισμένες πέφτει πολυ μπέρδεμα, ευχαριστώ αν μπορούσες θα με βοηθούσε πολύ

Ημ. Αποστολής: 28/Μαρτίου/2013 ώρα 00:26
Παιδιά θέλω κάποιος να μου γράψει τι χρειάζεται να πάω στην αστυνομία και απο που παιρνω την αιτηση;

Ημ. Αποστολής: 28/Μαρτίου/2013 ώρα 17:59

Αν ψαξεις θα βρεις και στο ιντερωετ, αν παρεις τηλεφωνο στην αστυνομια θα σου τα πουν, αν δεν ξερεις το τηλεφωνο της αστυνομιας το εχει και το ιντερνετ αλλα και το 11... Του ΟΤΕ

Ημ. Αποστολής: 28/Μαρτίου/2013 ώρα 18:02

Παιδιά θέλω κάποιος να μου γράψει τι χρειάζεται να πάω στην αστυνομία και απο που παιρνω την αιτηση;

Αρχικά αποστάλθηκε από ziogas191

Αρχικά αποστάλθηκε από kavrou21

* Ένα παράβολο των 30 ευρώ (το προμηθεύεστε από δημόσιο ταμείο)
* Φωτοτυπία του δελτίου ταυτότητας ή διαβατηρίου σας
* Τέσσερις [4] έγχρωμες φωτογραφίες
* Πιστοποιητικό Πρωτοδικείου ότι δεν τελείτε υπό δικαστική συμπαράσταση
* Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 περί μη παραπομπής σε δίκη
* Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 περί μη άσκησης ποινικής δίωξης
* Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 που να δηλώνετε ότι: Δεν στερούμαι των προϋποθέσεων που αναφέρονται στα εδάφια θ΄ και ι΄ της παρ.1 του άρθρου 2 του Ν.2518/97, και δεν έχω παραπεμφθεί σε δίκη για τα προβλεπόμενα από το εδάφιο στ΄ της παρ.1 του άρθρου 2 του Ν.2518/97 αδίκημα από άλλη εκτός του τόπου κατοικίας μου εισαγγελική αρχή της χώρας
* Πιστοποιητικό ιατρού [Νευρολόγου - Ψυχιάτρου] από το οποίο να προκύπτει ότι δεν πάσχετε από οποιαδήποτε μορφής ψυχική νόσο και δεν κάνετε χρήση ναρκωτικών ουσιών.

Την αδεια μπορεις να τη βγαλεις στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου.
Ελπιζω να σε καλυψα!

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Μαρτίου/2013 ώρα 19:20

Δικαιολογητικά για ΧΟΡΗΓΗΣΗ άδειας εργασίας προσωπικού

Ιδιωτικής Επιχείρησης Παροχής Υπηρεσιών Ασφαλείας (Ι. Ε. Π. Υ. Α.)

Σχετ.:Υπ’ αριθ.1016/109/149-α’ από 08-9-09 (Φ. Ε. Κ. Τ. Β΄ 1967/10-9-09) Απόφαση κ. Αναπλ. Υπουργού Εσωτερικών.

Α. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ

1. Αίτηση χορήγησης άδειας.

Σε έντυπο της Υπηρεσίας, με πλήρη στοιχεία – στοιχεία ταυτότητας ενδιαφερομένου και δραστηριότητες που πρόκειται να ασκήσει.

2. Επικυρωμένο φ/ο του τίτλου επαγγελματικής κατάρτισης, ειδικότητας συναφούς προς τις δραστηριότητες που πρόκειται να ασκήσει (κατηγορία Α’ ή Β’) *

* Το δικαιολογητικό αυτό θα απαιτείται από την Υπηρεσία μετά την έκδοση της απόφασης που προβλέπεται στο άρθρο 3§4 του Ν.2518/1997.

;Σημείωση: Σύμφωνα με την υπ’ αριθ.4892/1/76-στ’ από 12-07-2010 Κ. Υ. Α. αποφασίσθηκε η προσκόμιση του ανωτέρω τίτλου, ως δικαιολογητικό, να είναι υποχρεωτική από 01-01-2012.

3. Αποδεικτικό καταβολής του αναλογούντος σχετικού τέλους .

Τριάντα ευρώ (30€).

4. Φωτοαντίγραφο εγγράφου (θεωρημένο) με το οποίο να αποδεικνύονται τα στοιχεία ταυτότητας του αιτούντος.

Έλληνες πολίτες:Δελτίο αστυνομικής ταυτότητος ή σχετική προσωρινή βεβαίωση της αρμόδιας αρχής ή διαβατήριο ή άδεια ικανότητας οδηγήσεως ή ατομικό βιβλιάριο υγείας όλων των ασφαλιστικών φορέων.

Πολίτες κράτους – μέλους της Ε. Ε.: Δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο ή βεβαίωση εγγραφής πολίτη κράτους – μέλους της Ε. Ε.

Ομογενείς: Ειδικό Δελτίο Ταυτότητας Ομογενούς (Ε. Δ. Τ. Ο.) ή σχετική βεβαίωση από την αρμόδια Υπηρεσία.

Στοιχεία ταυτότητος που έχουν μεταβληθεί δηλώνονται με υπεύθυνη δήλωση (θεωρημένη).

5. Υπεύθυνη δήλωση του άρθ.8 του Ν.1599/1986 με την οποία δηλώνεται από τον ενδιαφερόμενο ότι:

· δεν στερείται των προϋποθέσεων που αναφέρονται στα εδάφια στ΄, η΄ και θ΄ του άρθρου 2§1 του Ν.2518/1997, όπως ισχύει κάθε φορά.

· δεν κρατείται προσωρινά.

· δεν έχει παραπεμφθεί αμετάκλητα σε δίκη για κακούργημα ή για αδίκημα της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 2§1 του Ν.2518/1997, όπως ισχύει κάθε φορά ή δεν έχει καταδικασθεί έστω και με οριστική απόφαση για κακούργημα ή για αδίκημα της περίπτωσης γ΄ της παρ.1 του προαναφερομένου άρθρου.

· δεν έχει καταδικαστεί αμετάκλητα σε στερητική της ελευθερίας ποινή ανώτερη των έξι (6) μηνών για έγκλημα του άρθρου 8 του ν.2518/1997 και για κάθε έγκλημα που τελέσθηκε με δόλο.

6. Πιστοποιητικό Κρατικού Νοσηλευτικού Ιδρύματος, από ιατρό με ειδικότητα Ψυχιάτρου , από το οποίο να προκύπτει ότι ο αιτών δεν πάσχει από οποιασδήποτε μορφής ψυχική νόσο και δεν είναι χρήστης ναρκωτικών ουσιών, του οποίου η ημερομηνία έκδοσης δεν απέχει πέραν του τριμήνου από την ημερομηνία υποβολής του.

7. Τέσσερις (4) πρόσφατες έγχρωμες φωτογραφίες, διαστάσεων αστυνομικής ταυτότητας.

*Ένσημο ΕΛ. ΑΣ.3 Ευρώ και ΜΤΣ 3 Ευρώ

Ημ. Αποστολής: 28/Μαρτίου/2013 ώρα 20:02
ΟΚ πήγα στην αστυνομία πάμε τα πάντα εκτός απο αυτά που θέλουν απο τα δικαστήρια. Αυτα μου είπαν τα ζητανε εκείνοι. Μέσα σε 10 μέρες βγαίνει η άδεια τώρα αλλά σου δίνουν μια βεβαιωση και μπορεις να δουλεψεις μεχρι να βγει η αδεια. Τώαρ μου είπαν τρεχουν τα πάντα και μου είπαν οτι σε λιγο δεν θα μπορει να δουλεψει όποιος δεν εχει την πιστοποιηση.

Ημ. Αποστολής: 02/Απριλίου/2013 ώρα 18:28
jonic μόλις πήρα την πιστοποίηση μπορεις να γράψεις τα χαρτία που χρειάζονται για το αστυνομικό τμήμα απο που τα παίρνουμε το καθένα ξεχωριστά;

Ημ. Αποστολής: 03/Απριλίου/2013 ώρα 19:00
Εγω σημερα πηγα ολα τα χαρτια στην αστυνομια, μου ειπαν οτι αυτα που θελουν απο το δικαστηριο τα ζητανε οι ιδιοι με την αυτοματη αναζητηση, σε περιπου 10 με 15 μερες βγαινει η αδεια, μπρει και νωρίτερα.

Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2013 ώρα 23:06

Κάποιος που να έχει δώσει εξετάσεις πιστοποίησης για προσωπικό ασφαλείας; Θέλω τη βοήθεια του σε κάποιες ερωτήσεις. Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 11/Απριλίου/2013 ώρα 15:52
Δεν είναι δυσκολα απλα θα σου πρότεινα πας στη σχολή ΑCTA που ειναι στη Βασιλησης Σοφιας ειναι παρα πολη καλή

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2013 ώρα 22:32
Κάποιος να με βοηθήσει με τις εξετάσεις; Ψάχνω μια απάντηση από τις ερωτήσεις πιστοποιήσης και δυστυχώς από το ιεκ δεν με βοήθησαν

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2013 ώρα 16:20
Ποια ερωτηση takismpatsis;

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2013 ώρα 16:23
Αρχικά αποστάλθηκε από giorgos

jonic μόλις πήρα την πιστοποίηση μπορεις να γράψεις τα χαρτία που χρειάζονται για το αστυνομικό τμήμα απο που τα παίρνουμε το καθένα ξεχωριστά;

Απο τι λιστα που βλεπεις το,2,4,6,7 τα αλλα τα βγαζει το αστυνομικο τμημα

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2013 ώρα 17:24
Αρχικά αποστάλθηκε από jonic

Ποια ερωτηση takismpatsis;
Ποια ονομάζουμε συνηθη, έκτακτα και μείζονα περιστατικά και ποιος είναι υπευθυνος να διαχειριστεί το καθένα απο αυτα. Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 25/Απριλίου/2013 ώρα 00:17
Είμαι ο Γιώργος απο θεσσαλονίκη.
Εχοντας εργασθεί ως πρωσοπικό ασφάλειας η αδειά μου λήγει.
Πρέπει να συμμετάσχω στις εξετάσεις του Κεμε. ΑΤο θέμα ειναι ότι δεν εχω τις απαντήσεις.

Αν κάποιος τις εχει ας Μου τις στήλει στο georgetsomp181@yahoo.gr Ή να συναντηθούμε απο κοντά να μου τις δώσει (πληρώνοντας τον 15 ευρώ Απο την μεριά Μου για τον κόπο του)

Ημ. Αποστολής: 25/Απριλίου/2013 ώρα 18:18
Έχω τις απαντήσεις, μόλις έδωσα κι γω εξετασεις και περιμένω τα αποτελεσματα, έβαλαν απο τις 300 του εοππεπ αν και πολλοι δεν ήξεραν οτι μπαινουν απο εκει ερωτησεις, θα πρεπει εκτος απο αυτες να διαβασεις και βιβλιο του κεμεα γιατι θα σε ρωτησουν στα προφορικα. Στειλε μου τη δι/νση να στα στειλω ταχυδρομικως αν τα θελεις και οτι αλλο σε απασχολει με ρωτας. Εγω μενω Ροδο αν δεν τα βρεις απο Θεσσαλονικη στα στελνω. Από mail ειναι δυσκολο να στα γραψω ολα αυτα και στο ιντερνετ δεν κυκλοφορουν απαντησεις, σε μενα τις εδωσε το κεκ που πηγα και ειχε απαντημενες τις περισσοτερες, τια αλλες τις βρηκα μονος μου

Αποστολή από: 310LELE
Ημ. Αποστολής: 25/Απριλίου/2013 ώρα 20:19
Τωρα που την πηραμε την αδεια τι θα κανουμε; Κατω των 24 ειναι 400;

Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2013 ώρα 19:28
Θα μπορούσα να έχω τις απαντήσεις από τον ΕΟΠΠΕΠ; Θα σε παρακαλούσα να επικοινωνήσεις μαζί μου σε αυτό το mail skostas61@gmail.com για να βρούμε ένα τρόπο πως θα μου τις στείλεις στη Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2013 ώρα 23:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Κώστας

Θα μπορούσα να έχω τις απαντήσεις από τον ΕΟΠΠΕΠ; Θα σε παρακαλούσα να επικοινωνήσεις μαζί μου σε αυτό το mail skostas61@gmail.com για να βρούμε ένα τρόπο πως θα μου τις στείλεις στη Θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αυριο ή μεθαυριο θα τα στείλω στον Γιωργο που ειναι απο Θεσσαλονικη, καλυτερα να συννενοηθεις μαζι του να στα δωσει για να μην τα βγαζω 2 φορες φωτοτυπια

Αποστολή από: Razgriz
Ημ. Αποστολής: 13/Μαΐου/2013 ώρα 22:30
Καλησπέρα! Πήγα στην αστυνομία πριν περίπου ένα μήνα για να ρωτήσω τι χρειάζεται για να βγάλω άδεια για προσωπικό ασφαλείας.(έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις σε μονάδα των ειδικών δυνάμεων, αν έχει κάποια σχέση). Μου απάντησαν απαξιωτικά πως πρέπει να τελειώσω πρώτα κάποια σχολή για προσωπικό ασφαλείας. Διάβασα όμως κάπου πως δεν χρειάζεται απαραίτητα.
Τελικά τι ισχύει; Μπορώ να πάρω την άδεια με κάποια δικαιολογητικά ή είναι απαραίτητη η φοίτηση σε κάποια ιδιωτική σχολή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ημ. Αποστολής: 13/Μαΐου/2013 ώρα 22:36
Αρχικά αποστάλθηκε από Razgriz

Τελικά τι ισχύει; Μπορώ να πάρω την άδεια με κάποια δικαιολογητικά ή είναι απαραίτητη η φοίτηση σε κάποια ιδιωτική σχολή;

Β. Ερωτήσεις

α) Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση του φόρουμ, και ανατρέξτε στις ανάλογες θεματικές ενότητες.Συνήθως οι πιο πολλές ερωτήσεις έχουν απαντηθεί αρκετές φορές παλαιότερα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Μαΐου/2013 ώρα 00:43

Αρχικά αποστάλθηκε από Razgriz

Β. Ερωτήσεις

α) Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση του φόρουμ, και ανατρέξτε στις ανάλογες θεματικές ενότητες.Συνήθως οι πιο πολλές ερωτήσεις έχουν απαντηθεί αρκετές φορές παλαιότερα.

αν δεν αλλαξει κατι, θελει φοιτηση σε ιδιωτικη σχολη ή ΙΕΚ προς το παρον

Ημ. Αποστολής: 21/Μαΐου/2013 ώρα 01:56
Πρεπει να παρακολουθησετε σεμιναριο διαρκειας 105 διδακτικων ωρων σε καποιο κ. ε. κ της περιοχης σας.
το κοστος ειναι απο 250-400 ευρω αναλογα με το κ. ε. κ.
μετα το περας των μαθηματων περι τις 20 ημερες περιπου δινεται εξετασεις για την πιστοποιηση. δινετε και προφορικα και γραπτα.
τα παραβολα των εξετασεων ειναι 100+50=150 ευρω.
τα αποτελεσματα βγαινουν σε 20 με 30 ημερες, στο διαστημα αυτο να εχετε περασει απο ψυχιατρο, και να ενημερωθειτε απο αστυνομικο τμημα της περιοχης σας για τα περαιτερω δικαολογητικα που απαιτουνται.
καλη επιτυχια.

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου