Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Γενική θεματολογία
Όνομα Forum: Εμπορικό Ναυτικό
Περιγραφή Forum: Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, προκηρύξεις και σταδιοδρομία
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7070
Ημ. Εκτύπωσης: 22/Νοεμβρίου/2019 ώρα 02:25

Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
Αποστολή από: just_perfect
θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 21:50
Παιδιά φέτος τελείωσα και έχω απολυτήριο 17 9/10 και lower michigan και cambridge ... Θα κάνω τα χαρτιά μου μέσω των προκηρύξεων αλλα αναφέρει κάτι για την μυωπία... Έχω μυωπία 3,75.8α πρέπει να αρχίσω να ετοιμάζω εγχείρηση με laser;

Απαντήσεις:
Αποστολή από: greko_27
Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 22:57

ορια ορασης:ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ:2/10 &Ανω xωρις διωρθωση,8/10 &Ανω με διωρθωση

ΠΛΟΙΑΡΧΟΙ: 4/10 &Ανω xωρις διωρθωση,10/10 με διωρθωση.Δε χρειαζεται να κανει καποιος επεμβαση με lazer απλως θa βγαλει κιτρινο ναυτικο φυλαδιο (σε περιπτωση που δεν Πιασει τα ορια των πλοιαρχων 'η εχει αχρωματοψια) και θα γινει μηχανικος.
/forum/member_profile.asp?Pf=2335&fid=28" rel="nofollow -

Αποστολή από: HellenicEagle
Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:00
Θα σε κόψουν με τόση μυωπία, μόλις πέρασα τα υγειονομικά και τα έχω φρέσκα... Λοιπόν εμένα που έχω 1 βαθμό μυωπία σε κάθε μάτι με εκόψαν απο πλοιάρχων και έχω ικανότητα μόνο για μηχανικών

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:03
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω πάντως ένα παλικάρι το έκοψαν που είχε 3 και κάτι μυωπία

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:04
/forum/member_profile.asp?PF=971&FID=28" rel="nofollow - HellenicEagle :Eκανες λαθος που το δεχτηκες μ'αυτο το οριο μυωπιας επρεπε να εισαι πλοιαρχος. Ο αδερφος μου εχει μυωπια 1.50 βαθμο και ειναι ηδη γραμματικος (υποπλοιαρχος).

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:08
Greko μιας που είσαι μηχανικός και ξέρεις κάποια πράγματα... Μπορώ μετά την σχολή να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό σαν μηχανικός ώστε να πάρω κάποια ειδικότητα για στεριά;

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:10
Μην σας ψαρωνουν οι μ@@@@@@@ οι γιατροι... Ακου εκει με 1 βαθμο μυωπια εγινες μηχανικος; Εγω με 4 βαθμους και χωρις γυαλια ειχα 3/10 και με γυαλια 10/10 παραλιγο θα γινομουν πλοιαρχος. Επρεπε να με ενημερωσεις πρωτα φιλε.

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:10
Ναι ρε γαμώτο το κατάλαβα αλλά τώρα ξέρω γω με τους μ*... Δεν με χαλάει μηχανικός πάντως

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:11
Μα δεν με εξέτασαν με γυαλιά μου είπαν δεν χρειάζετε

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:24
Καλα μηπως εχεις αχρωματοψια;

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:26
Οχι ρε τίποτα

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2009 ώρα 23:37

Βαλε δικηγορο να το ψαξει για την μυωπια μην το αφησεις ετσι

Ημ. Αποστολής: 04/Ιουλίου/2009 ώρα 04:41
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

ορια ορασης:ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ:2/10 &Ανω xωρις διωρθωση,8/10 &Ανω με διωρθωση

ΠΛΟΙΑΡΧΟΙ: 4/10 &Ανω xωρις διωρθωση,10/10 με διωρθωση.Δε χρειαζεται να κανει καποιος επεμβαση με lazer απλως θa βγαλει κιτρινο ναυτικο φυλαδιο (σε περιπτωση που δεν Πιασει τα ορια των πλοιαρχων 'η εχει αχρωματοψια) και θα γινει μηχανικος.
/forum/member_profile.asp?Pf=2335&fid=28" rel="nofollow -
Δεν με ενδιαφερει ουτε η αστυνομια ουτε ο στρατος... Κανονικα μπαινω και σε διαφορες αλλες σχολες μεσω μηχανογραφικου γτ 16χιλιαδες εγραψα αλλα δεν μου αρεσει τιποτα... Και ετσι το σκεφτηκα... Το προτιμω απο ολες τις αλλες σχολες που πιανω... Και μια ερωτηση. Για να απασχοληθω σε δουλειες γραφειου θα πρεπει να εχω εργαστει για καποια συγκεκριμενα χρονια σε ταξιδια;

Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 10/Ιουλίου/2009 ώρα 00:51

Οπτική οξύτητα

χωρίς γυαλιάμε γυαλιάΑντίληψηχρωμάτων

(1) Υποψήφιοι4/10 - 4/107/10 - 7/10Σε (10) ISHIHΑRA

ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝή 5/10 -3/10που δείχνονται

επιτρέπονται (3) σφάλματα.

(2) Υποψήφιοι2/10 - 2/106/10 - 6/10Αναγνώριση

ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝτρίχρωμου φανού.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

1. Όσοι από τους υποψηφίους/ες χρησιμοποιούν γυαλιά οράσεως, πρέπει να τα φέρουν μαζί τους κατά την εξέτασή τους για την οπτική οξύτητα.

2. Η παραπάνω ΥΕΑΝΕΘ Αθηνών-Πειραιώς συνεδριάζει μόνο κάθε ΤΡΙΤΗ και ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ στον ΠΕΙΡΑΙΑ και επί της οδού Γρηγορίου Λαμπράκη 150 (τηλ 210-4191258).

3. Επίσης οι υποψήφιοι που είναι κάτοχοι Πιστοποιητικού στρατολογικής κατάστασης τύπου Α, βεβαίωσης αναβολής στράτευσης ή Απολυτηρίου στρατού, πρέπει κατά την υγειονομική τους εξέταση να τα φέρουν μαζί τους.

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2009 ώρα 02:52

Παιδιά έχω απορία για την μυωπία... Πήγα οφθαλμίατρο και τελικά έχω με γυαλιά (μυωπία 2,75) Οπτική οξύτητα παραπάνω από 9/10... Αυτοί ζητάν 7/10... Μου είπε ότι δν χρειάζεται να κάνω laser για την μυωπία εφόσον σύμφωνα με αυτόν δεν υπάρχει πρόβλημα... Εσείς τώρα που τα ξέρετε τα πράγματα απο μέσα τι με συμβουλεύετε; Χρειάζεται η επέμβαση ή οχι... ;

Αποστολή από: dimitris1986
Ημ. Αποστολής: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 02:50
greko η οποιος γνωριζει αν εχεις κανει laser για τα ματια εχεις προβλημα η ολα οκ και σε περνανε; Για πλοιαρχος παντα.

Αποστολή από: tourlidas
Ημ. Αποστολής: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 12:44
Αρχικά αποστάλθηκε από dimitris1986

greko η οποιος γνωριζει αν εχεις κανει laser για τα ματια εχεις προβλημα η ολα οκ και σε περνανε; Για πλοιαρχος παντα.
Αν εχεις κανει laser για τη μυωπια, εισαι οκ.
Οταν εκανα και εγω τις Υγειονομικες εξετασεις, συναντησα ενα παιδι που ειχε κανει laser και περασε μια χαρα.
Αρα και εσυ θα εισαι ενταξει τοτε.

Ημ. Αποστολής: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 13:22
Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου tourlidas

Ημ. Αποστολής: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 15:15
Εγω εχω γυρω στο 7 με 8 μυωπια... αρα δεν μπορω να περασω. ε; . γιαιτ εχω αρχισει τις διαδικασιες με τα χαρτια και μην τα κανω τσαμπα

Ημ. Αποστολής: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 15:16
Αρχικά αποστάλθηκε από michael

Εγω εχω γυρω στο 7 με 8 μυωπια... Αρα δεν μπορω να περασω. Ε; Γιαιτ εχω αρχισει τις διαδικασιες με τα χαρτια και μην τα κανω τσαμπα

Για μηχανικος δε θα εχεις προβλημα αλλα για πλοιαρχος δεν θα σε περασουν.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 01/Ιουλίου/2010 ώρα 15:20
Οκ σε εθχαριστω πολυ... Δεν ενδιαφεερομαι για μηχανικος, αρα θα διαλεξω αλλη σχοληη. Ποια δεν ξερω

Ημ. Αποστολής: 18/Ιουλίου/2010 ώρα 20:19
Παιδια ο οφθαλμιατρος τι εξετασεις σου κανει ακριβως;

Ημ. Αποστολής: 18/Ιουλίου/2010 ώρα 21:20
Αρχικά αποστάλθηκε από ΦΕΡΕΛΠΙΣ

Για μυωπια, αχρωματοψια και δυσχρωματοψια. Αντε να σου κοιταξει και λιγο τα ματια με το φακο.

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2010 ώρα 02:31
Υπαρχει καποιος που να ξερει απο προσωπικη πειρα οτι αν εχεις κανει λειζερ σε κοβουν η σε περνανε; Γιατι εγω πηγα και εκανα μονο και μονο για την προκυρηξη. ...

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2010 ώρα 13:15
Δεν τους ενδιαφέρει αν η όραση σου είναι καλή κατόπιν επέμβασης. Τους ενδιαφέρει να είναι καλή η όραση σου

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2010 ώρα 16:03
Αρχικά αποστάλθηκε από tourlidas

Αρχικά αποστάλθηκε από ΦΕΡΕΛΠΙΣ

Για μυωπια, αχρωματοψια και δυσχρωματοψια. Αντε να σου κοιταξει και λιγο τα ματια με το φακο.

Επίσης εξετάζεσαι και για αστιγματισμό, για να περάσεις πρέπει η όρασή σου να είναι μέσα στα όρια που έχουν καθοριστεί από το ΥΕΝ. Τα όρια δεν τα θυμάμαι αλλά κάπου θα τα γράφει στην σελίδα του υπουργείου.

Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2010 ώρα 14:54
Ρε παιδια εχθες περασα απο τις υγειονομικες εξετασεις αλλα δεν με ρωτησαν να διευκρινησω αν θελω για μηχανικος η για πλοιαρχος και δεν μου ειπαν και τιποτα. Τα πηγα πολυ καλα χωρις κανενα λαθος αλλα υπαρχει περιπτωση να γινει καμια πατατα επειδη τους ειπα οτι εχω κανει laser και να με βγαλουν καταλληλο μονο για μηχανικο κ οχι για πλοιαρχο που ενδιαφερομαι; Φευγοντας βεβαια ο ιατρος μου ειπε οτι ολα ειναι ενταξει. Εμενα με νοιαζει βεβαια να ειναι ενταξει για καταλληλοτητα πλοιαρχου κ οχι μηχανικου.

-------------

Αποστολή από: insiderist
Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2010 ώρα 14:54
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αν ξέρει κανένας που τελείωσε την σχολή, στο πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι όταν παραδίδουμε το ΚΕΠ μας εξετάζουν; Υπάρχει περίπτωση να μας εξετάσουν και να μας κρίνουν την υπηρεσία μή αποδεκτή;
Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2010 ώρα 00:32
Αρχικά αποστάλθηκε από insiderist

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αν ξέρει κανένας που τελείωσε την σχολή, στο πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι όταν παραδίδουμε το ΚΕΠ μας εξετάζουν; Υπάρχει περίπτωση να μας εξετάσουν και να μας κρίνουν την υπηρεσία μή αποδεκτή;
Ευχαριστώ

Ναι σας εξεταζουν... Αλλα δεν σε περνανε και απο κοσκινο

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2010 ώρα 19:16
Ρε παιδια περασα σημερα εξετασεις ΥΕΑΝΕΘ κ ο οφθαλμιατρος μας εβαλε τεστ ishihara με τα χρωματα τα οποια δεν εβλεπα ολα !

Κ τωρα φοβαμαι μην με κοψουνε γι΄αυτο. Ειδα μονο 4-5 απο αυτα! Κ δεν εχω αχρωματοψια. Χρωματα βλεπω καθαρα αλλα με αυτα τα ishihara δεν τα παω κ πολυ καλα...
αλλα τους υπολοιπους αριθμους τους ειδα καθαρα (αυτους που ηταν μακρια, οχι για αχωματοψια)

Απαντηστε μου παρακαλω.

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουλίου/2010 ώρα 18:36
Αρχικά αποστάλθηκε από Χαρης

Ρε παιδια περασα σημερα εξετασεις ΥΕΑΝΕΘ κ ο οφθαλμιατρος μας εβαλε τεστ ishihara με τα χρωματα τα οποια δεν εβλεπα ολα !

Κ τωρα φοβαμαι μην με κοψουνε γι΄αυτο. Ειδα μονο 4-5 απο αυτα! Κ δεν εχω αχρωματοψια. Χρωματα βλεπω καθαρα αλλα με αυτα τα ishihara δεν τα παω κ πολυ καλα...
αλλα τους υπολοιπους αριθμους τους ειδα καθαρα (αυτους που ηταν μακρια, οχι για αχωματοψια)

Απαντηστε μου παρακαλω.
Φιλε μεσα σε αυτα τα ISHIHARA βρισκεται μονο ενας κυκλος αχρωματοψιας. Οι υπολοιποι ειναι για την δυσχροματοψια. Για τους πλοιαρχους επιτρεπονται μονο 3 σφαλματα (οπως γραφει και η προκηρυξη).
Για τους μηχανικους δεν υπαρχει προβλημα με τη δυσχροματοψια, απλως να μην εχεις αχρωματοψια, δηλαδη πρεπει να αναγνωριζεις τα χρωματα του τριχρωμου φανου. Εσυ για πλοιαρχος ή για μηχανικος θες;

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουλίου/2010 ώρα 18:44
Αρχικά αποστάλθηκε από dimitris1986

Ρε παιδια εχθες περασα απο τις υγειονομικες εξετασεις αλλα δεν με ρωτησαν να διευκρινησω αν θελω για μηχανικος η για πλοιαρχος και δεν μου ειπαν και τιποτα. Τα πηγα πολυ καλα χωρις κανενα λαθος αλλα υπαρχει περιπτωση να γινει καμια πατατα επειδη τους ειπα οτι εχω κανει laser και να με βγαλουν καταλληλο μονο για μηχανικο κ οχι για πλοιαρχο που ενδιαφερομαι; Φευγοντας βεβαια ο ιατρος μου ειπε οτι ολα ειναι ενταξει. Εμενα με νοιαζει βεβαια να ειναι ενταξει για καταλληλοτητα πλοιαρχου κ οχι μηχανικου.
Οπως σου ειπε και ο φιλος παραπανω, δεν τους ενδιαφερει τι εχεις κανει στα ματια. Τους νοιαζει μονο να βλεπεις αρκετα καλα. Αν και δεν χρειαζοταν να τους το πεις. Οταν εκανα και εγω υγειονομικες ειχαμε 2 παιδια που ειχαν κανει επεμβαση Με laser και περασαν μια χαρα τις εξετασεις για πλοιαρχοι. Δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα.:)

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 16:40

Απαντηστε μου παρακαλω.
Φιλε μεσα σε αυτα τα ISHIHARA βρισκεται μονο ενας κυκλος αχρωματοψιας. Οι υπολοιποι ειναι για την δυσχροματοψια. Για τους πλοιαρχους επιτρεπονται μονο 3 σφαλματα (οπως γραφει και η προκηρυξη).
Για τους μηχανικους δεν υπαρχει προβλημα με τη δυσχροματοψια, απλως να μην εχεις αχρωματοψια, δηλαδη πρεπει να αναγνωριζεις τα χρωματα του τριχρωμου φανου. Εσυ για πλοιαρχος ή για μηχανικος θες;

κ ποια απ ολα ηταν τα χρωματα του τριχρωμου φανου;

εμενα μου ειχα στο τραπεζι γυρω στα 15 ishihara κ αλλους 5 αριθμους πανω στον τοιχο...

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 21:55
Αρχικά αποστάλθηκε από haris

Απαντηστε μου παρακαλω.

κ ποια απ ολα ηταν τα χρωματα του τριχρωμου φανου;

εμενα μου ειχα στο τραπεζι γυρω στα 15 ishihara κ αλλους 5 αριθμους πανω στον τοιχο...
Τα χρωματα του τριχρωμου φανου ειναι το κοκκινο, το κιτρινο και το λευκο. Αν δεν αναγνωριζεις αυτα, εχεις αχρωματιψια. Αν και δυσκολο να εχεις γιατι θα το ειχες καταλαβει απο μονος σου. Ενω αν εχεις δυσχρωματοψια, δεν το καταλαβαινεις ευκολα αν δεν κανεις το τεστ με τα ISHIHARA.
Οι αριθμοι στον τοιχο ηταν για τη μυωπια.
Με λιγα λογια, αν στα ishihara που σου εδειξαν εκανες παραπανω απο 3 σφαλματα, τοτε σε βγαζουν ακαταληλο για πλοιαρχο, αλλα εισαι καταλληλος για μηχανικος (εφοσον δεν εχεις αχρωματοψια).
Δε μου ειπες. Τι ειδικοτητα θες και ποτε Βγαινουν τα αποτελεσματα σου; Σε ποια περιοχη εκανες τις εξετασεις;

Ημ. Αποστολής: 10/Ιανουαρίου/2011 ώρα 23:44
Ρε παλικαρια έχω 5 μυωπία στο κάθε μάτι και είναι εδώ και ένα χρόνο σταθερή αλλά πήγα σήμερα στον οφθαλμίατρο και είδε την προκήρυξη, μου είπε ότι είναι ασαφής και με βάση αυτά που λέει ούτε για μηχανικός πάω. Ισχύει ρε παιδιά; Θα τρελαθώ! Εγώ θα ήθελα μηχανικός! Με τα μαθήματα τι παίζει γενικά; Παλεύονται; Επίσης, τι παίζει με την εξέταση κολύμβησης;
Σας παρακαλώ, απαντήστε, πεθαίνωωωω!

Ημ. Αποστολής: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:16
Τελικά για μηχανικών πρέπει να έχεις μέχρι 7 μυωπία; Γιατί αν είναι έτσι πραγματικά τότε λογικά με παίρνουν στην ΑΕΝ. Αλλά από που μπορώ να το μάθω ρε παιδιά; Θα σκάσω αν κάνω τσάμπα τα χαρτιά μου. Ψηνόμουν να πάω από πέρυσι αλλά πέρασα σε μια άλλη σχολή αλλά μου έχει μείνει η τρέλα για το εμπ. Ναυτικό. Και αυτή με την οποία μίλησα στις πληροφορίες τον Ιούλιο, μόλις της είπα ότι έχω μυωπία μου λέει να μην κάνω καν τον κόπο να πάω στο ναυτικό νοσοκομείο. Της λέω "Αυτό ισχύει για τους πλοιάρχους, ισχύει όμως και για τους μηχανικούς; ". "Ναι", μου λέει "μην έρθεις καθόλου". "Μα είστε σίγουρη; "της κάνω. "Ναι" μου λέει. Τώρα τι να πρωτοπιστέψω; Πείτε μου τι ισχύει ρε guys! Συγγνώμη αν σας τα πρήζω!

Ημ. Αποστολής: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 02:55
Αρχικά αποστάλθηκε από Μικες

Τελικά για μηχανικών πρέπει να έχεις μέχρι 7 μυωπία; Γιατί αν είναι έτσι πραγματικά τότε λογικά με παίρνουν στην ΑΕΝ. Αλλά από που μπορώ να το μάθω ρε παιδιά; Θα σκάσω αν κάνω τσάμπα τα χαρτιά μου. Ψηνόμουν να πάω από πέρυσι αλλά πέρασα σε μια άλλη σχολή αλλά μου έχει μείνει η τρέλα για το εμπ. Ναυτικό. Και αυτή με την οποία μίλησα στις πληροφορίες τον Ιούλιο, μόλις της είπα ότι έχω μυωπία μου λέει να μην κάνω καν τον κόπο να πάω στο ναυτικό νοσοκομείο. Της λέω "Αυτό ισχύει για τους πλοιάρχους, ισχύει όμως και για τους μηχανικούς; ". "Ναι", μου λέει "μην έρθεις καθόλου". "Μα είστε σίγουρη; "της κάνω. "Ναι" μου λέει. Τώρα τι να πρωτοπιστέψω; Πείτε μου τι ισχύει ρε guys! Συγγνώμη αν σας τα πρήζω!

Οπτική οξύτητα (Αριστερος/Δεξιος οφθαλμος)

χωρίς γυαλιά-------------με γυαλιά-------------- Αντίληψη χρωμάτων

(1) Υποψήφιοι ΑΕΝ/ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ:

4/10 - 4/10-------------------7/10 - 7/10--------------Σε (10) ISHIHΑRA που δείχνονται επιτρέπονται (3)

σφάλματα.

(2) Υποψήφιοι ΑΕΝ/ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ:

2/10 - 2/10-------------------6/10 - 6/10----------------Αναγνώριση τρίχρωμου φανού.

θα πας σε ενα οφθαλμιατρο και θα του δειξεις αυτα τα ορια μετρησεων. Εαν τα πιανεις αφου εξεταστεις πρωτα με γυαλια και επειτα χωρις γυαλια τοτε εισαι μεσα. Εαν οχι πηγαινε για λειζερ.

...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 04:21
Παιδια να κανω μια ερωτηση. Λοιπον. Θελω να περασω στην σχολη πλοιαρχων. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ρολο παιζει η οραση; Ποια ειναι τα ορια τα οποια δεν πρεπει να ξεπερναμε και πως μπορω να λυσω το προωλημα (αν υπαρχει). Το λειζερ ειναι καλη λυση;
ευχαριστω
ευχομαι σε ολους καλα ταξιδια

Ημ. Αποστολής: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 11:20
Φίλε συνταγματάρχη, το πρόβλημα είναι ότι την προκήρυξη αυτή την είδε ο γιατρός και μου είπε ότι έχει ασάφεια καθώς, όπως είπε, δεν γίνεται να έχει κάποιος (όταν πάει για μηχανικός) Οπτική οξύτητα στο κάθε μάτι 2/10 χωρίς γυαλιά και με γυαλιά να ζητάνε 6/10 οπτ. Οξύτητα. Υποτίθεται ότι αν φοράει γυαλιά κάποιος τα φοράει για να έχει οπτική οξύτητα 10/10 και εγώ με γυαλιά έχω 12/10 (χθες με εξέτασε) ενώ χωρίς γυαλιά έχω 1/10. Να σημειώσω επίσης ότι δεν έχω καθόλου δυσχρωματοψία η αχρωματοψία η κάποια άλλη πάθηση στο μάτι. Όλα αυτά στα ρωτάω γιατί και ένα άλλο παιδί στο φόρουμ είπε Ότι έχει μυωπία 7 ή 8 βαθμούς και του απάντησες ότι για μηχανικός δεν θα έχει πρόβλημα. Εγώ έχω μυωπία 4,75 στο κάθε μάτι, γι'αυτό ρωτάω!
Συγγνώμη και πάλι αν γίνομαι σπαστικός, απλά είναι σημαντικό να μάθω...

Ημ. Αποστολής: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Μικες

Φίλε συνταγματάρχη, το πρόβλημα είναι ότι την προκήρυξη αυτή την είδε ο γιατρός και μου είπε ότι έχει ασάφεια καθώς, όπως είπε, δεν γίνεται να έχει κάποιος (όταν πάει για μηχανικός) Οπτική οξύτητα στο κάθε μάτι 2/10 χωρίς γυαλιά και με γυαλιά να ζητάνε 6/10 οπτ. Οξύτητα. Υποτίθεται ότι αν φοράει γυαλιά κάποιος τα φοράει για να έχει οπτική οξύτητα 10/10 και εγώ με γυαλιά έχω 12/10 (χθες με εξέτασε) ενώ χωρίς γυαλιά έχω 1/10. Να σημειώσω επίσης ότι δεν έχω καθόλου δυσχρωματοψία η αχρωματοψία η κάποια άλλη πάθηση στο μάτι. Όλα αυτά στα ρωτάω γιατί και ένα άλλο παιδί στο φόρουμ είπε Ότι έχει μυωπία 7 ή 8 βαθμούς και του απάντησες ότι για μηχανικός δεν θα έχει πρόβλημα. Εγώ έχω μυωπία 4,75 στο κάθε μάτι, γι'αυτό ρωτάω!
Συγγνώμη και πάλι αν γίνομαι σπαστικός, απλά είναι σημαντικό να μάθω...

Για μηχανικος τεσπα περνας εφ'οσον κανεις 10/10 με γυαλια.Εκτος και εαν με χωρις γυαλια δεν δεις τιποτα, που δεν το νομιζω. Στο προυγουμενο ποστ αναφερα τα ελαχιστα ορια που απαιτουνται για να γινει καποιος πλοιαρχος ή μηχανικος. Τα πραγματα δυσκολευουν για τους πλοιαρχους. Εκει δεν περνας ουτε με σφαιρες με αυτην τη μυωπια. Δεν σου χαριζονται οι γιατροι και ειναι ιδιαιτερα αυστηροι για τους υποψηφιους πλοιαρχους.
...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: chris_rebel
Ημ. Αποστολής: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:57
Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με την οραση; Ποια ειναι τα ορια τα οποια δεν πρεπει να κσεπερναμε και πως αντιμετωπιζουμε το προβλημα (αν υπαρχει). Για σχολη πλοιαρχων ενδιαφερομαι
ευχαριστω!

Αποστολή από: Mare
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2011 ώρα 01:00
Απορια... Στα τεστ ορασης τι σου δειχνουν; Τα γνωστα γραμματακια; Χρωματα; Δεν εχω καταλαβει...

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2011 ώρα 12:04

Μια χαρά είμαστε τότε φίλε γκρέκο, έτσι κι αλλιώς τώρα γυμνάζομαι και ανέκαθεν μου άρεσε η κολύμβηση, οπότε κανένα πρόβλημα. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Ημ. Αποστολής: 17/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:53
Αρχικά αποστάλθηκε από chris_rebel

Παιδια μπορει καποιος να μου πει τι παιζει με την οραση; Ποια ειναι τα ορια τα οποια δεν πρεπει να κσεπερναμε και πως αντιμετωπιζουμε το προβλημα (αν υπαρχει). Για σχολη πλοιαρχων ενδιαφερομαι
ευχαριστω!

Δες εδω: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7070&PID=216034#216034" >http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7070&PID=216034#216034

και εαν εχεις προβλημα αντιμετωπιζεται με λειζερ οσον αφορα την μυωπια...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 01:30
Δεν μπορο να το καταλαβο αυτο.
δηλαδη οι πιλοτοι στα αεροπλανα, θα επρεπε να ξερουν να πετουν

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 20:14
Καλησπερα σε ολους του φορουμ! Ηθελα να ρωτισω κατι. Με 2.5 βαθμους συνολικα σε καθε ματι αστυγματισμο και μειωπια μπαινω στο μηχανικο?

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:03
Αρχικά αποστάλθηκε από γιωργος

Καλησπερα σε ολους του φορουμ! Ηθελα να ρωτισω κατι. Με 2.5 βαθμους συνολικα σε καθε ματι αστυγματισμο και μειωπια μπαινω ως μηχανικος;

Ναι περνας για μηχανικος.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 14/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 19:26

Θα ηθελα να ρωτησω κατι... Σκεφτομαι να δηλωσω την σχολη μιας κ τελειωνω φετος... Αλλα εχω ενα θεματακι μ τιν μειοπεια μ εχω κοντα 7 βαθμους... Παρακαλω απαντηστε μ λιγο γρηγορα... Γουσταρω να μπω στην σχολη γιατι εχει τρελα λεφτα ! Και γουσταρω τα ταξιδια και την θαλασσα! Αλλα πειτε μ λιγο αυτο μ τιν μειοπεια και επιδη ειμαι θεωριτικη κατευθηνση υπαρχει καποιο προβλημα;

Ημ. Αποστολής: 14/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:36
Αρχικά αποστάλθηκε από Petros!

Θα ηθελα να ρωτησω κατι... Σκεφτομαι να δηλωσω την σχολη μιας κ τελειωνω φετος... Αλλα εχω ενα θεματακι μ τιν μειοπεια μ εχω κοντα 7 βαθμους... Παρακαλω απαντηστε μ λιγο γρηγορα... Γουσταρω να μπω στην σχολη γιατι εχει τρελα λεφτα ! Και γουσταρω τα ταξιδια και την θαλασσα! Αλλα πειτε μ λιγο αυτο μ τιν μειοπεια και επιδη ειμαι θεωριτικη κατευθηνση υπαρχει καποιο προβλημα;

Για πλοιαρχος δεν περνας ουτε με σφαιρες... Κοβεσε... Μονο για μηχανικος μπορεις να δωσεις

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 14/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 21:48
Καλησπέρα θα Δώσω Φέτος Με το 10% Έχω Βγάλει 9100 Μόρια Για να Πάω Πλοιάρχων Έχω καθόλου Ελπίδες; Αγγλικά Δεν Ξέρω Αλλά Άμα Περάσω Θα Κάνω Εντατικά Μαθήματα Έξω Από Τη Σχολή
επίσης Μέχρι Ποιο Είναι Το Όριό Για Μυωπία ;
ευχαριστώ...

Ημ. Αποστολής: 14/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:48
Αρχικά αποστάλθηκε από kimi

Καλησπέρα θα Δώσω Φέτος Με το 10% Έχω Βγάλει 9100 Μόρια Για να Πάω Πλοιάρχων Έχω καθόλου Ελπίδες; Αγγλικά Δεν Ξέρω Αλλά Άμα Περάσω Θα Κάνω Εντατικά Μαθήματα Έξω Από Τη Σχολή
επίσης Μέχρι Ποιο Είναι Το Όριό Για Μυωπία ;
ευχαριστώ...

Ημαρτον ολοκληρο θεμα με τις ιατρικες εξετασεις για το εμπορικο ναυτικο υπαρχει δεν το βλεπετε;:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7070" >Ιατρικές εξετάσεις για Εμπορκό Ναυτικό

Ημ. Αποστολής: 15/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 12:04
Όχι Αυτά Τα Ξέρω Εγώ Θέλω Να Μάθω Αν Κάπου Λέει Το Βαθμό Μυωπίας Πχ Εγώ Έχω Και στα δυο Ματιά 4 Βαθμούς Αυτό Αν Περνάω... Και Μπορείτε Να μου Πείτε Και τα Άλλα Που σας ρώτησα... Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 15/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 15:59

Όχι Αυτά Τα Ξέρω Εγώ Θέλω Να Μάθω Αν Κάπου Λέει Το Βαθμό Μυωπίας Πχ Εγώ Έχω Και στα δυο Ματιά 4 Βαθμούς Αυτό Αν Περνάω... Και Μπορείτε Να μου Πείτε Και τα Άλλα Που σας ρώτησα... Ευχαριστώ

Για πλοιαρχος με αυτη την μυωπια κοβεσαι... Μονο για μηχανικος μπορεις να δωσεις

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: adreas
Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 12:40
Γρεκο27 εχω προβλημα στο 1 ματι εχω αμβλυωπια και εχω οραση με τ ζορι 2/10 και 8ελω ν μπω πλοιαρχων αμα με κοψουν τι γινεται; Πρεπει ν ξαναδωσω πανελληνιες για μηχανικων; Η με πανε αυτοματα?

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 13:59
Αρχικά αποστάλθηκε από adreas

Γρεκο27 εχω προβλημα στο 1 ματι εχω αμβλυωπια και εχω οραση με τ ζορι 2/10 και 8ελω ν μπω πλοιαρχων αμα με κοψουν τι γινεται; Πρεπει ν ξαναδωσω πανελληνιες για μηχανικων; Η με πανε αυτοματα?

Για πλοιαρχος κοβεσαι... για αυτο και θα δειλωσεις στο μηχανογραφικο σου και την ειδικοτητα του μηχανικου...θα πρεπει να γνωριζεται οι περισσοτεροι πως οσοι απο εσας περασουν στις ΑΕΝ και μετα απο 4 χρονια αποφοιτησουν θα ξαναπερασεται υγειονομικες εξετασεις στο Ναυτικο Νοσοκομειο του Πειραια και επειτα θα παραπεμφειτε στην ΑΝΥΕ.Η ΑΝΥΕ ειναι ιδιαιτερα αυστηρη στο θεμα της ορασης για τους πλοιαρχους... καλο θα ηταν οσοι εχεται καποιο προβλημα ορασεως ακομα και λιγη μυωπια εαν θελεται να δειλωνεται και για μηχανικοι... παλαιοτερα υπηρχαν πολλα περιστατικα οπως πχ αποφοιτου που στις προκαταρκτικες του εξετασεις ο γιατρος δεν εκοψε τον υποψηφιο για δυσχρωματωψια με αποτελεσμα να περασει στην ΑΕΝ-Πλοιαρχων και οταν αποφοιτησε τελικα τον εκοψε η ΑΝΥΕ... τζαμπα δηλαδη τα 4 χρονια στην σχολη... οποτε θελει προσοχη το ολον ζητημα.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 20:29
Δεν εχω προβλημα να δηλωσω για μηχανικος απλα ρωτησα μηπως και... Αα εχω και δισχρωματοψια Αρα να μην μπω καν στον κοπο να βαλω πλοιαρχων ε; Κατευθειαν μηχανικος?

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 21:17
Αρχικά αποστάλθηκε από adreas

Δεν εχω προβλημα να δηλωσω για μηχανικος απλα ρωτησα μηπως και... Αα εχω και δισχρωματοψια Αρα να μην μπω καν στον κοπο να βαλω πλοιαρχων ε; Κατευθειαν μηχανικος;

Κατευθειαν μονο για μηχανικος

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2011 ώρα 23:44
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις τωρα ο Θεος βοηθος να μην ανεβουν οι βασεις γιατι θα ειμαι πολυ ατυχος γιατι μπορουσα και περσι να μπω και το αποφασισα φετος να μπω.

Αποστολή από: aariennostik
Ημ. Αποστολής: 12/Μαρτίου/2011 ώρα 13:25
Με 2,75 στο ενα και 3 στο αλλο, υπαρχει περιπτωση να περασω; Μηχανικος ξερω περναω.

Ημ. Αποστολής: 03/Απριλίου/2011 ώρα 15:31
Γεια σας,

Παω 3η λυκειου και εχω αποφασισει να δωσω εμποροπλοιαρχων. Ξερω οτι ειναι πολυ ζορικο αλλα πραγματικα αγαπω τη 8αλασσα. Πιστευετε οτι δεν υπαρχει καμια απολυτως ελπιδα (επιδη ειμαι κοπελα) ακομα και αν 8ελω πραγματικα να ακολου8ησω αυτο το επαγγελμα

Αυτο ομως που ηθελα να ρωτησω ειναι σχετικα με τη μυωπια. Εχω ενα βαθμο αλλα η μυωπια ειναι μυωπια.

Θα μπορουσε καποιος να μ πει αναλυτικα για το υγειονομικο τεστ; Π. Χ Το 4/7 ειναι ποσες σωστες απαντησεις δινεισ, αλα πως ειναι οι ερωτησεισ; Ειναι πολυ μικρα γραμματα που δεν υπαρχει περιπτωση να τα δω; Για ποση αποσταση μιλαμε; Πρεπει να πω οτι ανησυχω πολυ για αυτο το θεμα.

Επισης κατι τελευταιο. Ολες οι υγειονομικες εξετασεις 8α γινουν (τον ιουλιο αποτι ειδα) απο τη σχολη, Ή Πρεπει να κανω κατι εξτρα πχ ακτινογραφιες και να τις εχω ετοιμες απο τωρα;

Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 11/Απριλίου/2011 ώρα 18:39
Το 8/10 χωρις διορθωση σημαινει οτι ειδες σωστα γυρω στο 80% χωρις γυαλια απο τους πινακες που σε εδειξε ο οφθαλμιατρος. Παρομια εξεταση σε οφθαλμιατρο εχεις κανει. Για τα γραμματα ολα τα μεγεθη παιζουν. Για την αποσταση θα την εκτιμησεις οταν θα πας εκει. Εαν κοπεις πας για μηχανικος.
Οι υγειονομικες εξετασεις και ο τοπος που θα πραγματοποιηθουν οπως και αλλες λεπτομεριες θα γραφονται μεσα στην προκηρυξη.ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΤΕ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ-ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Καθονται που καθονται οι νερομπατσογραφιαδες ολη μερα ρωτηστε τους και κατι, μην ντρεπεστε. Δεν θα κουραστουν.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 11/Απριλίου/2011 ώρα 18:42
Αρχικά αποστάλθηκε από aariennostik

Με 2,75 στο ενα και 3 στο αλλο, υπαρχει περιπτωση να περασω; Μηχανικος ξερω περναω.

Εαν πιασεις τα ελαχιστα ορια χωρις διορθωση μπορεις να πας για πλοιαρχος. Εαν οχι ξερεις...

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2011 ώρα 13:28
Καλημέρα σας... Είμαι καινούριος στο φόρουμ και έχω μία απορία όπως είναι λογικό. Λοιπόν ενδιαφέρομαι για τους πλοιάρχους. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μυωπία 4,5 στο αριστερό και 6 στο δεξί. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πιάνω τα όρια; Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2011 ώρα 18:34
Αρχικά αποστάλθηκε από Manos

Καλημέρα σας... Είμαι καινούριος στο φόρουμ και έχω μία απορία όπως είναι λογικό. Λοιπόν ενδιαφέρομαι για τους πλοιάρχους. Το πρόβλημα είναι ότι έχω μυωπία 4,5 στο αριστερό και 6 στο δεξί. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πιάνω τα όρια; Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

Εαν οντως πιασεις 7/10 (7 στα 10, δηλαδη να εχεις επιτυχια 70% στην οραση σου) χωρις γυαλια με αυτην την μυωπια, εεεε τοτε πρεπει να εισαι ο σουπερμαν.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Αποστολή από: Ariv
Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2011 ώρα 01:20

Ο Μάνος είμαι... Με γυαλιά θα εξετάσουν; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να κάνω ακόμα την εγχείρηση... Από την άλλη αν με κόψουν θα πρέπει να περιμένω του χρόνου να ξαναδώσω αφού θα έχω κάνει την εγχείρηση... Θεωρείς απίθανο ή τουλάχιστον δύσκολο να περάσω με τέτοια μυωπία;

Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2011 ώρα 02:22
Αρχικά αποστάλθηκε από Ariv

Ο Μάνος είμαι... Με γυαλιά θα εξετάσουν; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να κάνω ακόμα την εγχείρηση... Από την άλλη αν με κόψουν θα πρέπει να περιμένω του χρόνου να ξαναδώσω αφού θα έχω κάνει την εγχείρηση... Θεωρείς απίθανο ή τουλάχιστον δύσκολο να περάσω με τέτοια μυωπία;

Πρωτα θα σε εξετασουν με χωρις γυαλια και επειτα με γυαλια. Με αυτην την μυωπια το θεωρω αδυνατο να πιασεις το 7/10 χωρις γυαλια γιατι εχεις μεγαλη μυωπια... Θα σε κοψουν απο πλοιαρχο αλλα μπορεις να πας για μηχανικος... Αλλα η δουλεια του μηχανικου ειναι σαφως δυσκολοτερη.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2011 ώρα 10:23

Έλα όμως που θέλω πλοιάρχων. Τέλος πάντων... Σ ευχαριστώ πολύ.

Αποστολή από: tz
Ημ. Αποστολής: 23/Απριλίου/2011 ώρα 02:07
Γεια σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ...
Ενδιαφερομαι και εγω για τους πλοιαρχους και ηθελα να ρωτησω... Αν υπαρχει η περιπτωση να πας με φακους επαφής και να μην το καταλαβουν (να μην εξετασουν τα ματια και να μην το προσεξουν, λογω βιασυνης) ...
Επισης οσοι δινουν πανελληνιες, πρεπει να στειλουν δικαιολογητικα ή καποια αίτηση τωρα (πριν τις πανελληνιες) ;

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 03:44
Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω παίρνουν άτομα στις ΑΕΝ με σοβαρά νοσήματα π. Χ Διαβήτη

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2011 ώρα 18:39

Καλησπέρα και χρόνια πολλά... Ερώτηση. Αν με κόψουν φέτος Λόγω της μυωπίας α) του χρόνου εφόσον κάνω την εγχείρηση και πάω πάλι παίζει να με θυμούνται και να μου πουν δεν παιρνάς επειδή πέρσι κόπηκες και τώρα έχεις κάνει την εγχείρηση οπότε δεν σε περνάμε΄΄

β) αν του χρόνου δώσω με το 10% (επειδη ενα 13 θα το βγάλω) θα ανήκς στο 50 % των εισακτέων της σχολής που θα μπουν με πανέλλήνιες ή θα ανοικω σε άλλη κατηγορία;

Ημ. Αποστολής: 29/Απριλίου/2011 ώρα 14:24
Αρχικά αποστάλθηκε από tz

Γεια σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ...
Ενδιαφερομαι και εγω για τους πλοιαρχους και ηθελα να ρωτησω... Αν υπαρχει η περιπτωση να πας με φακους επαφής και να μην το καταλαβουν (να μην εξετασουν τα ματια και να μην το προσεξουν, λογω βιασυνης) ...
Επισης οσοι δινουν πανελληνιες, πρεπει να στειλουν δικαιολογητικα ή καποια αίτηση τωρα (πριν τις πανελληνιες) ;

Οι αποφοιτοι των ΑΕΝ (οσοι εχουν παρει πτυχιο) παιρνουν υγειονομικες εξετασεις στο ΝΝΠ - ΑΝΥΕ για να παρουν το διπλωμα αξιωματικου Γ' Ταξεως ΕΝ. Εκει σιγουρα θα σε εξετασουν εαν φορας Φακους επαφης και ειδικα εαν δινεις για πλοιαρχος. Οποτε εαν εχεις μεγαλη μυωπια ενδεχεται να σε κοψουν και τσαμπα τα 4 χρονια στη σχολη. Οποτε καλυτερα τωρα στην αρχη να πας με τα γυαλια σου. Τις αιτησεις θα τις κανετε στο κοντινοτερο λιμεναρχειο της περιοχης σας οταν βγει η προκηρυξη τον μαιο.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 29/Απριλίου/2011 ώρα 14:32
Αρχικά αποστάλθηκε από strawberry

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω παίρνουν άτομα στις ΑΕΝ με σοβαρά νοσήματα π. Χ Διαβήτη

Οσοι εχουν σοβαρα νοσηματα κοβονται απο τις υγειονομικες επιτροπες ή απο την ΑΝΥΕ.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 29/Απριλίου/2011 ώρα 14:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Ariv

Καλησπέρα και χρόνια πολλά... Ερώτηση. Αν με κόψουν φέτος Λόγω της μυωπίας α) του χρόνου εφόσον κάνω την εγχείρηση και πάω πάλι παίζει να με θυμούνται και να μου πουν δεν παιρνάς επειδή πέρσι κόπηκες και τώρα έχεις κάνει την εγχείρηση οπότε δεν σε περνάμε΄΄

β) αν του χρόνου δώσω με το 10% (επειδη ενα 13 θα το βγάλω) θα ανήκς στο 50 % των εισακτέων της σχολής που θα μπουν με πανέλλήνιες ή θα ανοικω σε άλλη κατηγορία;

Εαν κανεις λειζερ δεν υπαρχει κανενα προβλημα οποτε και εαν δωσεις. Για το 10% ισχυει οτι ισχυε και στα προηγουμενα χρονια.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 29/Απριλίου/2011 ώρα 14:40

Μάλιστα... Τώρα μπορώ να σου πω ότι ησύχασα κάπως περισσότερο. Σε ευχριστώ πολύ και πάλι...

Αποστολή από: JOHNNYbball
Ημ. Αποστολής: 06/Μαΐου/2011 ώρα 20:36

-μπορεις να κανεις λειζερ! Αν εχεις φυσικα την οικονιμικη δυνατοτητα...

Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2011 ώρα 05:20
Καλησπερα, δινω φετος Πανελλαδικες εξετασεις... Ειμαι απο θεωρητικη, αλλα για καθαρα δικους μου λογους κι επειδη λατρευω τα ταξιδια, αποφασισα να δοκιμασω την εισαγωγη στις Α. Ε. Ν. Σιγουρα ειναι ενα απο τα επαγγελματα που εχει μελλον και ειδικα ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα στη χωρα μας.
Εχω μυωπεια (2,5 Και 2,5) περναω ή με κοβουν. Επισης, ποσο περιπου του μηνα βγαινει η προκήρυξη;

Αποστολή από: Andreas97
Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2011 ώρα 18:16
Τζωρτζινα απ'οσο γνωριζω η προκηρυξη βγαινει μεσα στον μαϊο αν και η περσινη βγηκε 10 ιουνιου.

Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2011 ώρα 18:19
Μιπως ξερει κανεις στην ΑΕΝ πλοιαρχων ποσα λαθη επιτρεπονται χωρις γυαλια ; Διαβασα την περσινη προκηρυξη αλλα δεν καταλαβα ελεγε 4/10-4/10 ή 3/10-5/10

Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2011 ώρα 18:40
Εγω φοραω φακους επαφης.
υπαρχει καποιο προβλημα σε αυτο;

Ημ. Αποστολής: 13/Μαΐου/2011 ώρα 23:48
Καλησπέρα! Θελω τοσο πολυ να ρωτησω κατι και να μου δωσουν μια επιτελους σωστη απαντηση... Ισως την βρω εδω... Ειμαι στο τελευταιο ετος του σχολειου... Γραφω πανελληνιες και περιμενω να βγει η προκιριξη στην σχολη... ! Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι γεννηθηκα με ρομβοιπποποδια... (δηλαδη δεν μπορουσα να περπατησω χωρις εγχηρηση... Η εγχηρηση εγινε, πετυχε και σημερα ουτε καν κουτσενω... Η αναπτυξη του ποδιου μου ειναι κανονικη μονο που φενεται το σιμαδι της εγχηρησης και ειναι λιγο πιο μικρο απο το αλλο καθος και το μακρος της πατουσας υστερει 1 εκατοστο απο το αλλο) εγω προσοπικα δεν εχω κανενα απολιτος προωλημα στην χρηση των ακρων μπορω να κανω τα παντα που συνιθιζουμε να κανουμε ως ανθρωποι με τα ποδια μας... Υπαρχει προβλημα για την εισαγωγη μου στην σχολη; Ξερει καποιος;

Ημ. Αποστολής: 14/Μαΐου/2011 ώρα 15:03
Αρχικά αποστάλθηκε από Κώστας

Καλησπέρα! Θελω τοσο πολυ να ρωτησω κατι και να μου δωσουν μια επιτελους σωστη απαντηση... Ισως την βρω εδω... Ειμαι στο τελευταιο ετος του σχολειου... Γραφω πανελληνιες και περιμενω να βγει η προκιριξη στην σχολη... ! Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι γεννηθηκα με ρομβοιπποποδια... (δηλαδη δεν μπορουσα να περπατησω χωρις εγχηρηση... Η εγχηρηση εγινε, πετυχε και σημερα ουτε καν κουτσενω... Η αναπτυξη του ποδιου μου ειναι κανονικη μονο που φενεται το σιμαδι της εγχηρησης και ειναι λιγο πιο μικρο απο το αλλο καθος και το μακρος της πατουσας υστερει 1 εκατοστο απο το αλλο) εγω προσοπικα δεν εχω κανενα απολιτος προωλημα στην χρηση των ακρων μπορω να κανω τα παντα που συνιθιζουμε να κανουμε ως ανθρωποι με τα ποδια μας... Υπαρχει προβλημα για την εισαγωγη μου στην σχολη; Ξερει καποιος;
εαν ρωτησουν Ποιος εχεις κανει εγχειριση μην απαντησεις καθολου

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 14/Μαΐου/2011 ώρα 15:33
Τι Ιατρικές Εξετασεις Χρειάζονται Για να Πάω Για Εμποροπλοιάρχων;

Ημ. Αποστολής: 15/Μαΐου/2011 ώρα 16:06
Ξερει κανεις ποτε ερχεται το παραπεμπτικο σημειωμα απο το ΥΕΝ για της ιατρικης εξετασεις... ; Και περιπου ποτε{ημερονια στο περιπου} πρεπει να γινουν ;

Ημ. Αποστολής: 16/Μαΐου/2011 ώρα 16:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Andreas97

Ξερει κανεις ποτε ερχεται το παραπεμπτικο σημειωμα απο το ΥΕΝ για της ιατρικης εξετασεις... ; Και περιπου ποτε{ημερονια στο περιπου} πρεπει να γινουν ;
Θα τα αναγραφει αναλυτικα ολα στην προκηρυξη. Συνηθως απο τα λιμεναρχεια οπου θα καταθεσεται τα χαρτια σας.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 16/Μαΐου/2011 ώρα 16:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος

Τι Ιατρικές Εξετασεις Χρειάζονται Για να Πάω Για Εμποροπλοιάρχων;
Εχουμε παραπεμψει παλαιοτερες προκηρυξεις. Βασικες ειναι οι ιδιες με τις σχολες του ΠΝ και ΛΣ μονο που δεν εχει τσιτσιδωμα και τα ορια μυωπιας ειναι διαφορετικα.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 18/Μαΐου/2011 ώρα 02:04
Δεν εχω καταλαβει τι γινεται στην εξεταση της μυωπιας που λεει πχ (4/10) χωρις γυαλια... Εγω που εχω στο ενα 3 και στο αλλο 2βαθμους μυωπια και δεν μπορω να δω τι γινεται στα 3 μετρα μπροστα μου χωρις γυαλια ή φακους επαφης, τι κανω; Δεν γινεται να περασω?

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 18/Μαΐου/2011 ώρα 02:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Glix

Δεν εχω καταλαβει τι γινεται στην εξεταση της μυωπιας που λεει πχ (4/10) χωρις γυαλια... Εγω που εχω στο ενα 3 και στο αλλο 2βαθμους μυωπια και δεν μπορω να δω τι γινεται στα 3 μετρα μπροστα μου χωρις γυαλια ή φακους επαφης, τι κανω; Δεν γινεται να περασω;

Στην προηγούμενη σελίδα υπάρχει η ίδια απόρια αλλά για 8/10 χωρίς γυαλιά δες τις απαντήσεις του γκρέκο

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Μαΐου/2011 ώρα 15:32
Ξερει κανεις αν ερχεται καποιο γραμμα ή καποιο παραπεμπτικο απο το λημεναρχειο (ή απο το ΥΕΝ) για τις ιατρικες εξετασεις;

Ημ. Αποστολής: 22/Μαΐου/2011 ώρα 15:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Andreas97

Ξερει κανεις αν ερχεται καποιο γραμμα ή καποιο παραπεμπτικο απο το λημεναρχειο (ή απο το ΥΕΝ) για τις ιατρικες εξετασεις;

α. Δεν γίνονται δεκτά τα δικαιολογητικά υποψήφιου/ας, αν δεν περιλαμβάνουν την Γνωμάτευση Υγειονομικής Επιτροπής η οποία τον χαρακτηρίζει ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για την ειδικότητα ή ειδικότητες σε μια από τις οποίες επιθυμεί να φοιτήσει εφόσον εισαχθεί.

β. Για την Υγειονομική εξέταση των υποψηφίων και την έκδοση της σχετικής Γνωμάτευσης αρμόδια είναι η πλησιέστερη στον τόπο μόνιμης κατοικίας του υποψήφιου Υγειονομική Επιτροπή Απογραφομένων Ναυτικών και Εργατών Θαλάσσης (Υ. Ε. Α. Ν. Ε. Θ.), στην οποία παραπέμπεται ο υποψήφιος με παραπεμπτικό σημείωμα της πλησιέστερης στον τόπο μόνιμης κατοικίας του απογράφουσας Αρχής (ΥΠ. ΟΙ. Α. Ν./ΔΝΕΡ Α΄ ή Λιμενική Αρχή).

γ. Οι υποψήφιοι/ες κατά την Υγειονομική εξέταση πρέπει να φέρουν απαραίτητα μαζί τους το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή άλλο ανάλογο επίσημο έγγραφο με επικυρωμένη φωτογραφία τους και (4) φωτογραφίες.

δ. Ειδικά οι διαμένοντες στην Αθήνα-Πειραιά και Προάστια για λήψη παραπεμπτικού σημειώματος για την Υ. Ε. Α. Ν. Ε. Θ. Αθηνών-Πειραιώς θα απευθύνονται στην ΔΝΕΡ Α΄, οδός 2ας Μεραρχίας 18, Πειραιάς,(09.00-12.00), έχοντας μαζί τους (Ι) ακτινογραφία Θώρακος από Κρατικό Νοσοκομείο με επικολλημένη φωτογραφία τους και την αντίστοιχη γνωμάτευση,(ΙΙ) 2 φωτογραφίες,(ΙΙΙ) διπλότυπο είσπραξης Δημοσίου Ταμείου αξίας (31,17) ΕΥΡΩ και (IV) δελτίο αστυνομικής ταυτότητας

Διάβασε την προηγούμενη προκήρυξη αναφέρει κι'άλλα πράγματα για τις υγειονομικές εξετάσεις

-------------

Αποστολή από: Kos
Ημ. Αποστολής: 30/Μαΐου/2011 ώρα 06:19
Λοιπον... Εχω μια ερωτηση... Στη σχολη παιζει να εχω κανενα προβλημα (δηλ. Να μην μπορω να γραφτω) λογω σκολιωσης; Γιατι ειδα παραπανω οτι ζητανε και μια ακτινογραφια αν δεν κανω λαθος...

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουνίου/2011 ώρα 21:47
Αρχικά αποστάλθηκε από Kos

Λοιπον... Εχω μια ερωτηση... Στη σχολη παιζει να εχω κανενα προβλημα (δηλ. Να μην μπορω να γραφτω) λογω σκολιωσης; Γιατι ειδα παραπανω οτι ζητανε και μια ακτινογραφια αν δεν κανω λαθος...

εαν εχεις μεγαλου βαθμου σκολιωση μαλλον δεν την γλυτωνεις και θα σε κοψουν στα υγειονομικα... Αλλα τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ σπανιες... Εαν εχεις μεσαιου βαθμου ή μικροτερη θα περασεις.

-------------
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουνίου/2011 ώρα 21:50

Αντε να βγει η προκυρηξη... !

Αποστολή από: Kos
Ημ. Αποστολής: 04/Ιουνίου/2011 ώρα 07:59
Μπα ενταξει δεν εχω και πολυ... Δεν φαινεται και τπτ να φανταστεις... Μια χαρα ειμαι... Αντε να βγει κ η προκυρηξη...

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουνίου/2011 ώρα 14:38
Όπως έχω πει και σε προηγούμενα μηνύματα μου η μυωπία μου είναι κάπως μεγάλη και ίσως να με κόψουν για πλοιάρχων. Ερώτηση... Αν τους παρακαλέσω πως προκειμένου να μην χάσω μια ολόκληρη χρονιά (και μιας και το 10 % από του χρόνου καταργείται και θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες) να με πάρουν με την προυπόθεση πως θα κάνω την εγχείρηση μέχρι τον Δεκέμβρη και αν είναι να με ελένξουν πάλι πως όντως την έκανα... Πιστεύετε πως θα με περάσουν; Γιατί θα είναι κρίμα να περιμένω άλλον ένα χρόνο δίνοντας και πάλι πανελλήνιες...

Ημ. Αποστολής: 14/Ιουνίου/2011 ώρα 07:16
Καλησπέρα, Ενδιαφέρομαι να εισαχθώ στην σχολή Για πλοιάρχος. Είμαι του '87 και αποφάσισα να μην ακολουθήσω αυτό που σπουδάζω. Από ότι κατάλαβα η προκύρηξη βγαίνει όπου να'ναι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τις προθεσμίες στο περιπού από την στιγμή που θα βγει η προκύρηξη για τις υγειονομικες εξετάσεις, καθώς θα πρέπει να κάνω λείζερ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 19:54
Παιδια να ρωτησω που θα δω τα νοσοκομεια που θα παω για τις εξετασεις?

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 20:08
Αρχικά αποστάλθηκε από τασου

Παιδια να ρωτησω που θα δω τα νοσοκομεια που θα παω για τις εξετασεις;

Διάβασε την προκήρυξη μην ντρέπεσαι

-------------

Αποστολή από: Kalodrei
Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 21:04
Σχετικα με την υγειονομικη επιτροπη (στην προκηρυξη λεει οτι ο υποψηφιως πρεπει να παει στην πλησιεστερη στον τοπο διαμονης), ξερει κανεις που ειναι (αν εχει) για θεσσαλονικη; Η που να παρω για να ρωτισω;

ακομα σχετικα με την ακτινογραφια θωρακος απλα παω σε ενα δημοσιο νοσοκομειο και κανω η θελει κανα ραντεβου;

τελος απο που παιρνω το διπλοτυπο εισπραξης Δημοσιου ταμειου;

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 21:19
Κατεβασα και τα 3 αρχεια (prok2011final a12011 pinakio20112012) που δινει αλλα δεν βρηκα που θα παω για τις εξετασεις, τη λιστα με τα νοσοκομεια...

Αποστολή από: Alejandro
Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2011 ώρα 22:25
Εχω την ιδια απορια... Για τις εξετασεις θα παμε σε νοσοκομειο; Στην προκηρυξη αναφερει και για τις λιμενικες αρχες. Μπορουμε δηλαδη να παμε στο λιμεναρχειο για υγειονομικες εξετασεις?

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου