Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

625 ΤΠ - Ιωάννινα (Τεθωρακισμένα)

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Στρατιωτικές μονάδες και Κέντρα Εκπαίδευσης
Περιγραφή Forum: Συνθήκες διαβίωσης σε στρατόπεδα, πληροφορίες για μονάδες
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=662
Ημ. Εκτύπωσης: 05/Απριλίου/2020 ώρα 17:00

Θέμα: 625 ΤΠ - Ιωάννινα (Τεθωρακισμένα)
Αποστολή από: poriotis_dio
θέμα: 625 ΤΠ - Ιωάννινα (Τεθωρακισμένα)
Ημ. Αποστολής: 01/Αυγούστου/2006 ώρα 04:07
Μου έχει έρθει το χαρτί κ μπαίνω στις 8/8 στο 625ΤΠ Γιάννενα με ειδικότητα ΟΔ. ΑΥΤ. (ΥΕΑ).
Ερώτηση 1: Είχα πάρει αναβολή λόγω σπουδών κ όταν τη διέκοψα έδωσα το αποδεικτικό σπουδών του ΙΕΚ κ του ΤΕΕ πρέπει να τα ξαναδώσω κ αν ναι γνήσια;

Ερώτηση 2: Στις οδηγίες πίσω αναφέρεται οτι πρέπει να έχω πρόσφατο αντίγραφο ποινικού μητρώου κ πιστοποιητικό εισαγγελικής αρχής: μπροστά όμως υπάρχουν τυπωμένα γράμματα που λενε οτι "Για την επιλογή σου ως ΥΕΑ δεν είναι απαραίτητο πλεον να προσκομίσεις αντίγραφο ποινικου μητρώου κ πιστοποιητικό εισαγγελικής αρχής να προσκομίσεις κ αποδεικτικο αρμοδίας με τον αφμ σου. Τελικά τι πρέπει να κάνω;

Ερώτηση 3: Μήπως ξέρετε που είναι το κέντρο εκπαίδευσης οδηγών αυτοκινήτων ΥΕΑ;

Ερώτηση 4: Δεν έχω δίπλωμα τι θα γίνει; Αλλοι λενε οτι το παίρνεις εκεί κ άλλοι οτι αν δεν ξέρεις να οδηγείς γίνεσαι γραφειάς.

Μπορεί να έχω κάποιο συν επειδή εχω τελειώσει ΤΕΕ και ΙΕΚ δικτύων η\υ; (μπορεί να με βάλουν γραφιά; )

Αν έχει κάποιος απαντήσεις ας ενημερώσει γρήγορα γιατί περνάνε οι μέρες...

Υ. Γ: Τελικά μαζί να πάρω σαμπουαν αφρούς κλπ;

Απαντήσεις:
Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 18/Ιανουαρίου/2008 ώρα 17:41
Χαίρεται και καλή θητεία σε όλους, παρουσιάζομαι στο 625 Ιωαννίνων πεζικό ΟΔ/ΑΥΤ θα ήθελα να μου πείτε τις εντυπώσεις σας για το στρατόπεδο (αν σε πανε καλά οι υπηρεσίες, αν είναι καλή ειδικότητα το οδηγός αυτοκινήτου, αν παίζει ρόλο το ότι έχω μυωπία έστω και μικρή 2/2)
Ευχαρίστω

Αποστολή από: yandr
Ημ. Αποστολής: 18/Ιανουαρίου/2008 ώρα 18:18
Αρχικά αποστάλθηκε από poriotis_dio

Μπορεί να έχω κάποιο συν επειδή εχω τελειώσει ΤΕΕ και ΙΕΚ δικτύων η\υ; (μπορεί να με βάλουν γραφιά; )

Όχι, υπάρχουν πολλοί άλλοι με μεταπτυχιακά.

Αν έχει κάποιος απαντήσεις ας ενημερώσει γρήγορα γιατί περνάνε οι μέρες..

Αρχικά αποστάλθηκε από poriotis_dio

Υ. Γ: Τελικά μαζί να πάρω σαμπουαν αφρούς κλπ;

Υπάρχει συζήτηση σχετικά με τα πράγματα που πρέπει να πάρεις μαζί σου.

Τα είδη προσωπικής υγιεινής περιλαμβάνονται στη λίστα.

-------------

Αποστολή από: fantaros83
Ημ. Αποστολής: 23/Ιανουαρίου/2008 ώρα 16:28

κι εγώ στο 625 παρουσιαζομαι στις 12/02 ΟΔ/ΑΥΤ... Ξέρει κανείς τι παίζει εκεί;

Ημ. Αποστολής: 07/Αυγούστου/2008 ώρα 22:43
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟ 625 ΤΠ/ (ΟΔ. ΑΥΤ) ΥΕΑ, ΓΙΑ ΤΙΣ 11 Aυγούστου, ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ! κανείς άλλος... Πως είναι εκεί..

Ημ. Αποστολής: 13/Οκτωβρίου/2008 ώρα 01:11
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΠΑΙΝΩ 11 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΑ ΤΕΘ/ΣΜΕΝΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 625 ΤΠ ΥΕΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΚΕΙ... ;

Αποστολή από: ydroxoos2
Ημ. Αποστολής: 13/Οκτωβρίου/2008 ώρα 03:51
ειναι λιγο παλουκι απο οτι εχω πληροφωριθει !! αλλα εγω πιστευω ειναι ολα θεμα συνιθειας ! θα το συνηθεισης !

Αποστολή από: lostre 305eso Δ
Ημ. Αποστολής: 13/Οκτωβρίου/2008 ώρα 16:05

καλημερα παιδια μολις τωρα μου ηρθε το χαρτι για τεθωρακισμενα (οδ αυτ) υεα στα γιανενα 625τπ!!! Κανεισ για γιανννεα κ μπενω στισ 11-11-08////ρε παιδια τι ειναι το υεα; κ τι το (οδ αυτ... Αφου δεν εχω διπλωμα!!!

Ημ. Αποστολής: 18/Οκτωβρίου/2008 ώρα 19:15
Καλησπερα! μου ηρθε το χαρτι να παρουσιστω στις 10/11/2008 στο 625 Ταγμα Πεζικου. Πως ειναι εκει;

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 18/Οκτωβρίου/2008 ώρα 20:43
Από τη σειρά μου (298 2007 Α ΕΣΣΟ) όσοι παρουσιάστηκαν Γιάννενα (Τεθωρακισμένα) έλεγαν μακριά από 4ο και 5ο Λόχο.

@lostre: Δεν έχει σημασία εάν έχεις δίπλωμα οδήγησης ή όχι. Πλέον δεν ισχύει η συμβατότητα μεταξύ πολιτικού και στρατιωτικού διπλώματος οδήγησης.

ΥΕΑ σημαίνει Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός. Αφού παρουσιαστείς, δηλώνεις εάν θες να γίνεις Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός ή όχι.

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2008 ώρα 08:13
Συνταγματαρχα ευχαριστω παρα πολυ για της απαντησεις... Ευτιχως πληροφοριθικα ηδη της ερωτησεις στα ερωτηματα μου. . αν κ μενα μου ειαπνε ο 4ος λοχος ειναι πολλυ λασκα...

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:45
Καλησπερα παιδια! Μου ηρθε 11/11 στο 625 γιααννενα. Ξερουμε τιποτα για εκει;

Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:17
Παιδια παρουσιαζομαι και εγω 11-11-08 στο ιδιο στρατοπεδο... ξερετε που ακριβως ειναι στα γιαννενα; Και τι παιζει εκει;

Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:18
Παιδια μου ρθε και εμενα το χαρτι για 11-11-08 στο συγκεκριμενο στρατοπεδο... ξερει κανεις που ειναι ακριβως και τι παιζει εκει;

Ημ. Αποστολής: 22/Οκτωβρίου/2008 ώρα 07:37

φιλε γιωργο πηρα το μυνιμα σου κ σε εκανα αντ... Λοιπον ειναι 4 χιλιομετρα εξω απο τα γιαννενα κ γω πηγα κ πηρα το εισητηριο απο το φρουραρχειο κ θα ταξιδεψω μ εξοδατης μοναδας... Αν θες καντο κ συ... Αλλα συντομα ομος

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Οκτωβρίου/2008 ώρα 14:46
Φιλε μου σ'ευχαριστω για την απαντηση... Εμενα θα με φερουνε τα φιλαρακια μου απ'οτι κανονισα... Λογο του οτι παιζω σε μαγαζια κρητικα λογο καταγωγης θα ταξιδεψω αργα το βραδυ να ειμαι εκει το πρωι κατα τις 11 πιστευω... καλη θητεια λοιπον να χουμε

Ημ. Αποστολής: 24/Οκτωβρίου/2008 ώρα 02:54

επομενη συναντηση για υποψιφιους φανταρους που μπαινουν στης 10/11/12-11-2008 στο 625τπ στα γιανεννα την κυριακη 17.00 στο συνταγμα στο συντριβανι...

φανης...

το κιν μου ειναι 693-85-89-760 κ το msn μου lostre2307@hotmail.com

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Οκτωβρίου/2008 ώρα 13:45
Το στρατόπεδο

Ημ. Αποστολής: 26/Οκτωβρίου/2008 ώρα 19:22
Εχει κ πεζικο κ τεθωρακισμενα; Η μονο τεθωρακισμενα;

Ημ. Αποστολής: 27/Οκτωβρίου/2008 ώρα 00:49
Μικτό Τάγμα Πεζικού-Τεθωρακισμένων είναι.

-------------

Αποστολή από: πειραιωτης
Ημ. Αποστολής: 27/Οκτωβρίου/2008 ώρα 20:17
Ρε παιδια πριν 10-20 μερες ηρθε χαρτι καταταξης ενος γνωστου μου και του λεει για γιαννενα! Σημερα μου ειπε Οτι ειναι κεντρο εκπαιδευσης Για εδ! Υσχυει κατι τετοιο;

Αποστολή από: πειραιωτης
Ημ. Αποστολής: 28/Οκτωβρίου/2008 ώρα 01:27
Ενας γνωστος μου μου ειπε οτι παρουσιαζεται γιαννενα τον νοεμβρη και μου ειπε οτι ειναι κεντρο εκπαιδευσης για εδ! Ισχυει κατι τετοιο ρε παιδια; Λιγο κουφο μου κανει! Εδω το πευκο δε γεμιζει! Τι θελουν και αλλο κεντρο;

Αποστολή από: dcvR_85
Ημ. Αποστολής: 22/Νοεμβρίου/2008 ώρα 23:09
Ο 3ος λοχος μπορει να μιλαει εδω. Ολα τα καλα παιδια. Ειμαι ο Γιωργος για οσους δεν με ξερουν.

Υ. Γ. Φανη δεν προλαβες να φταιξεις θεμα χαχαχα

Ημ. Αποστολής: 22/Νοεμβρίου/2008 ώρα 23:12
Ωραιος ο 3ος καλουτσικα περναμε.
Πολλες μεταβολες πολλες προσοχες πολλες ημιαναπαυσεις.
Και δυστυχως πολλα οκλαδον.

Αντε πιειτε οσο μπορειτε. Και φατε του σκασμου.

Μια μπυρα την ημερα το ΚΙΧΝΕ κανει περα.

Αποστολή από: GianniS_7
Ημ. Αποστολής: 24/Νοεμβρίου/2008 ώρα 14:22
Επειδη ξερω ποιος εισαι εσυ απο πανω, εισαι καμμενος κ ξερω κ που μενεις.
Κ θα φας πολυ ξυλο απο τον 3ο θαλαμο...

Καποιος john που ειναι κ αυτος απο 3ο λοχο ποιος ειναι; ας ερθει να μας βρει...
Ας ρωτησει τον γραφια του λοχου για το φορουμ, θα του πει αυτος...

Απο αυριο γιωργακι μπυρες στην λιμνη... χαμος

Ημ. Αποστολής: 30/Νοεμβρίου/2008 ώρα 20:12

Τι 3τος λοχος κ βλακιεσ μου λετε ρεεεεεεεεεεεε. Απλα 1τοσ λοχοσ 2διμοιρια κ ολοι τα σπανε... Γιωργακι ξερεισ τι λεει ενα τραγουδακι εεεεε

Του φανταρου την γυναικα την πηδανε δεκα δεκα ενω του ναυτη ευτιχωσ την πηδαει ο ιδιο καθε μερα... κ ξερεισ γτ γτ τον ναυτη τον παει 1-1 ενω τον φανταρο δυστηχως τον 1-10. Χιχιχιχιχιχιχιχι

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 03:10
Πω μαγκεσ 10μερεσ αδεια ορκομοσιασ ουτε στα ονειρα σασδεν θα την δειτε κ ευτιχωσ να ξερατε πωσ θα με πηγενει στην περεμεθοριο μου στην σαλαμινα να δειτε που κακοπεσα θα με πηγενει 1μεσα 3εξω η χειροτερη κ η καλυτερη 1μεσα 5 εξω... Ειπατε κατι δεν ακουωωωωωωωωωωωωω

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 22:10
Γιαννακη αντε να πιουμε τις μπυρες...

Οσο για τον γραφεα αυτος εχει μεσον μεγαλο...

Αποστολή από: Savvas.P
Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 22:23
Πρωτον αφιστε ησυχο τον γραφια γτ εσενα σε κοβω σκοπια 2-4 καθε μερα... και αντε και ενα 4-6! . Δευτερον Φανη αι παρατα μας ρε μοδιστρα!!! πολυμπριζο! . Τριτον ο Γιαννης θα εκανε τρελλα για δοκιμος... φιλε πολυ ιστοριας ο τυπος. μονο προσοχες δεν του βαρανε! . Οπως την ημερα που μπηκε ο αλλος και μας παρουσιαστηκε... χαχαχα. Σωστος Γιαννη; Τελος... ΓΡΑΦΙΑΔΕΣ RULES! Αν και τις υπηρεσιες τις βγαζει η λοχιας... δυστυχως.

Υ. Γ Δημητρη σταματα ρε φιλε να τραγουδας πλουταρχο μας γανιασες...

Ημ. Αποστολής: 05/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 22:41
Λοιπον... εχουμε κ λεμε,
1ον/ απο την μια στρατιωτες army rulezzzz κ απο την αλλη μουτσος(; ) χαχχα
2ον/ εδω μας παει 3 εξω 1 μεσα, κ σενα μια μια, μαλακια...
3ον/ πλουτο για τον πουτσο, χαχαχ μητσο κατι περπαταει στο λαιμο μου...
4ον/ οποιος δεν βαραει προσοχες 2-4, χεχε
5ον/ γραφια χρονια πολλα κ απο εδω ρε φιλε... κ μην ξεχνας εγω κ ο πλουτο τελειωνουμε κατω... ξερεις εσυ...
6ον/ γιωργο... εγω γελαω; οκλαδον

Ημ. Αποστολής: 18/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 21:57

Δόκιμος: με κοιτάς ; όχι πές μου με κοιτάς; ;

Αποστολή από: argeadas
Ημ. Αποστολής: 06/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:25
Κάποτε είμουν και΄και΄γω στον 3ο Λόχο.
Τη μου θυμήσατε

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Ιανουαρίου/2009 ώρα 21:01
Κυριοι καλησπερα κ καλη χρονια... Να σας θυμησω οτι ειμαι απλι εξω με αδειουλα... Πωγ μρε παιδια με κουραζουνε εκει π[ερα αστα να πανε... Τεσπα παληκαρια να στε καλα κ καλη χρομνια να χουμε κ του χρονου σπιτια μας

-------------

Αποστολή από: eddieson
Ημ. Αποστολής: 08/Ιανουαρίου/2009 ώρα 17:57
Καλησπέρα παίδες... Παρουσιάζομαι στο 625 ΤΠ στις 10-2-09... Αντε με το καλό να έρθω να σας βρω... Κανένα σχόλιο για το κέντρο; Τπτ που να προσέξω; ;

Ημ. Αποστολής: 09/Ιανουαρίου/2009 ώρα 05:51
Νεο καλος ναπας... Χαλαρωσε δεν ειναι τιποτα σπουδαιο... Ειναι μεχρι να ορκιστεις κ το παν ειναι να εισαι προβλεπε... Χαλροσε κ απολαυσε το... Ψαξε να βρεις κ κανα να μπενετε μαζι γιαναχειςπαρεα... Ειναι μεγαλο καλο αυτο...

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Ιανουαρίου/2009 ώρα 19:00
Ευχαριστώ νά'σαι καλα... Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι καθόλου αγχωμένος... Τώρα το τι θα γίνει οταν με το καλό θα μπω θα δείξει... Οσο για την παρέα που ανέφερες ειναι ακόμη 4-5 γνωστοί μου απο Μέγαρα που θα παρουσιαστούν στις 9/2/09 στο Πεζικό. Αλλά μαυροσκούφης μέχρι στιγμής μόνο το δικό μου χαρτί λέει πάνω... Για να δούμε...

Ημ. Αποστολής: 28/Ιανουαρίου/2009 ώρα 23:12
Μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως θα κανοθμε οταν μπουμε στο κεντρο κ ποσες μερες μετα περιπου ειναι η ορκομοσια;

Ημ. Αποστολής: 02/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 21:06
Παιδια καλησπερα... Κ καλη θητεια ναεχετε. Να κανονιζετε συνεχεια βδομαδα με βδομαδα για καφε για να βρισκεστε κ αν τα λετε πο συχνα. Τ απραγαματ ειναι ευκολα πανω... Θα σας τρεξουνε λιγο στην αρχη αλλα μετα θα ειστε καθημερινη εξοδου μεχρι να ερθουν οι μεταθεσησας... Αν μπορειτε κ θελετε καντε κατι να μειντε αμεταθετο... ατομα απο τον προηγουμενη εσσο τωρα βρισκοντε σε ολλα τα συνορα της ελλαδος κ τους παιζει 1-30... εγω ημουνα ο οργανωτηςτης προηγουμενης εσσο... Παιδια ενας χρονος ειναι θα περασει... Χαλαροστε κ απουλαυστε τον,

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 21:13
30 μέσα 1 έξω; ! Πωπω, χοντρή εμπλοκή!

Πραγματικά εύχομαι στα παιδιά κουράγιο. Χειρότερο πράγμα δεν υπάρχει.

Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 21:48
Μπαινω γιαννενα αδερφια στις 9/2/09 με ειδικοτητα οδ. Αυτ. Και χωρις διπλωμα. Τι παιζει εκει ξερει κανεις; Ελπιζω να περασουμε δεν ειναι τπτ 365 μερες-52 εβδομαδες -12 μινες- δεν πιστευω να θελετε και σε ωρες. Καλο στρατωτικο να εχουμε

Ημ. Αποστολής: 21/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 16:11
Καλημέρα παίδες... Επιτέλους σπίτι μου με άδεια ορκομωσίας... Το 625 ΤΠ και ειδικότερα ο 3ος Λόχος που με βάλανε είναι πολύ καλός. Ο Λοχαγός τυπικότατος χωρίς να τρέχει τους πάντες και στη συνέχεια εμάς, και γενικότερα επικρατεί ένα όμορφο κλίμα. Αυτά για την ώρα...

625ΤΠ >3ος Λόχος >7ος Θάλαμος

Αποστολή από: σωτήρης
Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2009 ώρα 01:07
Καλησπέρα σε ολους! Για το στρατοπεδο ιωαννινων τη γνωμη εχετε, εχει υπηρετησει κανεις εκει; Γιατι εχω ακουσει τα χειροτερα.

Ημ. Αποστολής: 28/Μαρτίου/2009 ώρα 21:28

Καλησπερα φίλε Σωτήρη... Παρουσιάστηκα στις 10-2-09 στο 625ΤΠ στο Πέραμα Ιωαννίνων και μετατέθηκα μόλις προχτές. Οτι και αν σου έχουν πει για το 625 ειναι ψεμματα. Θεωρείται ενα απ'τα πιο προβλεπόμενα στρατόπεδα Της χώρας αλλά ειναι μια χαρά. Ειδικά ο 3ος λόχος που Ήμουν εγώ ήταν άψογος. Τυπικός αλλα και ο πιο χαλαρός ίσως Λόχος του 625ΤΠ. Τα δε Γιάννενα είναι ίσως το ιδανικότερο μέρος για εξόδους στρατιωτών. Πολύ νέος και ωραίος κόσμος να συναντήσεις και ειδικότερα φοιτητόκοσμος. Οπότε γενικά είναι ένα καλό κέντρο για να καταταγείς αν τύχει να πας εκεί. Για οτι άλλο χρειαστείς απο πληροφορίες εδώ είμαστε.

Αποστολή από: illusion
Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2009 ώρα 14:02
Ελατε μαγκες μια χαρα ειναι στα γιαννενα. Εγω ειχα μπει πριν κανα 2 μηνο μεσα τον φλεβαρη και ηταν μια χαρα εκτος απο το κρυο που με ειχε ριξει τελειως. Προσπαθηστε να μπειτε στον 5 λοχο ειναι ζωαρα και πολυ καλους αξιωματικους εχει. Απο φαγητο δεν λεει κατι το ιδιαιτερο αλλα στις εξοδους θα δειτε πολλες ωραιες παρουσιες γιατι εχει πολυ φοιτητικο κοσμο. Καλη θητεια να εχετε μαγκες και ολα θα περασουν πολυ γρηγορα

Ημ. Αποστολής: 28/Απριλίου/2009 ώρα 04:29
Παιδια μηπως μπορει να μας πει κανεις παλιος τι παιζει με την εκπαιδευση; Και αν τελικα ολοι καταληγουν οδηγοι;

Ημ. Αποστολής: 30/Απριλίου/2009 ώρα 05:48
Παιδεια πως ειναι εκει περα τα πραγματα; Οδηγος αυτοκινιτου ειναι καλο;

Αποστολή από: svenaras
Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2009 ώρα 03:10
Εχω κατι φιλους εκει, σε λιγες μερες μπαινω και γω βεβαια.2ος λοχος μου ειπανε ΜΑΚΡΥΑ γιατι πεφτει πολυ κομπλεξ εκει. Ο καλυτερος ειναι ο 4ος και 5ος, ειναι πιο λασκα τα πραγματα. Για οδηγους δε ξερω αν και θελω να μαθω διοτι ειμαι και γω με ενδειξη οδηγου.

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2009 ώρα 18:55
Παιδεια μετα απο κει που εχει για μεταθεσεις;

Αποστολή από: kafreksopoulas
Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2009 ώρα 20:51
Που πηγες εσυ... ; και γω εκει παω και ο κολλητος μου που μπηκε με Α εσσο 09 ειναι καβυλη τωρα μετα απο γιαννενα...

Ημ. Αποστολής: 18/Ιουλίου/2009 ώρα 00:15
Μεταθέσεις με τα Γιάννενα παίζουν για Εβρο και νήσους Αιγαίου... Τώρα με βύσμα πας και αμετάθετο στη Μεραρχία μέσα στα Γιάννενα. Οσοι κανετε υπηρεσίες στη μεραρχία θα δείτε τι ζωάρα κάνουν οι ντόπιοι εκεί. Γενικότερα το 625 ΤΠ ήταν μια χαρά σαν κέντρο και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις. Δεν είναι χημείο σαν την Αυλώνα αλλα τυπικό κέντρο και με μια πόλη σαν τα Ιωάννινα που πάνω απόλα χαίρεσαι νά'χεις εξόδους.

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουλίου/2009 ώρα 02:46

Μπαινω 17/08/09 στρατο παρουσιαζομαι 625 τπ στα ιωαννινα ειναι καλα;

Ημ. Αποστολής: 24/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 05:22

625 κεν ιωαννινων στο περαμα. Μιλαμε... Ζωαρα.

Οποιος παρουσιασθει εκει πρεπει να αισθανεται τυχερος, και ειδικα στον 4ο λοχο οπου αν ειστε Λιγο ησυχοι, τυπικοι, και υπακοοι θα... Ξυνεται τα αρχιδια σας!

Ημ. Αποστολής: 17/Οκτωβρίου/2009 ώρα 03:30
Γεια σας παιδια και εγω μπαινω 9/11 625 ΤΠ/εοδ οδηγ. Αυτ στα ιωαννινα. Απο αθηνα ειμαι... Ξερει κανενας τι ειναι το εοδ;

-------------

Αποστολή από: Rafale
Ημ. Αποστολής: 17/Οκτωβρίου/2009 ώρα 03:55
Αρχικά αποστάλθηκε από ΝΙΚΟΣ

Γεια σας παιδια και εγω μπαινω 9/11 625 ΤΠ/εοδ οδηγ. Αυτ στα ιωαννινα. Απο αθηνα ειμαι... Ξερει κανενας τι ειναι το εοδ;
μηπως εννοεις 625 τπ (οδ αυτ) ; Ειναι καλο στρατοπεδο καλο φαγητο και περναει αστικο και σε παιρνει απο κα θε εξοδο 

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2009 ώρα 20:49
Παιδιά, στα Γιάννενα κάνει πολύ κρύο. Να είστε προετοιμασμένοι.

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Οκτωβρίου/2009 ώρα 02:04

Ειναι να μπει κανεις στην δ εσσο 2009 στ 625;

Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2009 ώρα 01:51
Αρχικά αποστάλθηκε από cristi

Αρχικά αποστάλθηκε από νικοσ

γεια σας παιδια και εγω μπαινω 9/11 625 ΤΠ/εοδ οδηγ. αυτ στα ιωαννινα. απο αθηνα ειμαι... ξερει κανενας τι ειναι το εοδ;
μηπως εννοεις 625 ΤΠ (οδ αυτ) ; ειναι καλο στρατοπεδο καλο φαγητο και περναει αστικο και σε παιρνει απο κα θε εξοδο

λοιπον θα σου πω ακριβως τι γραφει... λεει"2.εχει επιλεγει για πεζικο-οδηγος αυτ/του ΥΕΑ 3.υποχρεουται να καταταγει στο
625
ΤΠ/εοδ ιωαννινα την 9/11/2009 ... "

τι σιμαινει το εοδ; κ κατι ακομα υπαρχει περιπωση να σε κοψουν απο οδηγο; εχω διπλωμα εδω κ 3 χρονια κ οδηγω απλα ρωταω για να ξερω... ;

Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2009 ώρα 02:20
Αρχικά αποστάλθηκε από ΝΙΚΟΣ

Αρχικά αποστάλθηκε από νικοσ

γεια σας παιδια και εγω μπαινω 9/11 625 ΤΠ/εοδ οδηγ. Αυτ στα ιωαννινα. Απο αθηνα ειμαι... Ξερει κανενας τι ειναι το εοδ;
μηπως εννοεις 625 ΤΠ (οδ αυτ) ; Ειναι καλο στρατοπεδο καλο φαγητο και περναει αστικο και σε παιρνει απο κα θε εξοδο

λοιπον θα σου πω ακριβως τι γραφει... Λεει"2.εχει επιλεγει για πεζικο-οδηγος αυτ/του ΥΕΑ 3.υποχρεουται να καταταγει στο
625
ΤΠ/εοδ ιωαννινα την 9/11/2009 ... "

τι σιμαινει το εοδ; Κ κατι ακομα υπαρχει περιπωση να σε κοψουν απο οδηγο; Εχω διπλωμα εδω κ 3 χρονια κ οδηγω απλα ρωταω για να ξερω... ;
geia soy Νικο καλως ηρθες στο φορουμ εοδ σημαινει εκτος οργανικης δυναμης που σημαινει οτι θα εισαι νεοσυλλεκτος δηλ θα ανηκεις στη δυναμη του κεντρου μονο για βασικη εκπαιδευση

-------------

Αποστολή από: svig
Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2009 ώρα 03:09
το εοδ το γραφει σε ολους δλδ; Ειναι καλο η κακο;

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2009 ώρα 11:12
Το 625 τπ ειναι τεθωρακισμενα αλλα εχει και πεζικο μεσα. Οχι δεν το γραφει σε ολους εσυ εισαι μαλλον πεζικο γι αυτο

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2009 ώρα 11:39
Για τα αρχικά ΕΟΔ και ό, τι άλλο αρχικό χρειάζεται να μάθετε, ρίξτε μια ματιά στο /leksiko_1.asp" rel="nofollow - Στρατιωτικό λεξικό .

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Οκτωβρίου/2009 ώρα 23:45
Λοιπον καταρχας το ΥΕΑ δν ειναι να πας μονιμος; Εγς δν θελω ΤΠοτα τετοιο... Επισης δεν μου εχετε απαντησει ακομα κατι... Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να με κοψουν απο οδηγος αυτοκινητου; Κοβουν γενικα η σοθ μενι η ειδικοτητα;

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 00:19
Αρχικά αποστάλθηκε από svig

Λοιπον καταρχας το ΥΕΑ δν ειναι να πας μονιμος; Εγς δν θελω ΤΠοτα τετοιο... Επισης δεν μου εχετε απαντησει ακομα κατι... Υπαρχει μεγαλη περιπτωση να με κοψουν απο οδηγος αυτοκινητου; Κοβουν γενικα η σοθ μενι η ειδικοτητα;
Ακριβως το υεα ειναι για μονιμος πως να σου απαντησουμε αφου τωρα ρωτας; Σε παρακαλω οι ερωτησεις σου να ειναι μαζεμενες οσο για το αν Υπαρχει περιπτωση να σε κοψουν απο ο/α υπαρχει περιπτωση να αλλαξεις αναλογα με τις αναγκες της μοναδας.

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 03:38
Σε ευχαριστω πολυ κριστι. την ερωτηση για το αν σε κουβουν απο ο/α την ειχα κανει κ ποιο πανω και δεν μου απαντησε κανενας, αν κοιταξεις ποιο πανω υπαρχει...

Ημ. Αποστολής: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 03:43
Αν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας ή γενικά δεν βγείς Ι1 τότε δεν θα σε επιλέξουν για ΟΔΑΥΤ

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Οκτωβρίου/2009 ώρα 13:10

Αρχικά αποστάλθηκε από svig

Ακριβως το υεα ειναι για μονιμος πως να σου απαντησουμε αφου τωρα ρωτας; Σε παρακαλω οι ερωτησεις σου να ειναι μαζεμενες οσο για το αν Υπαρχει περιπτωση να σε κοψουν απο ο/α υπαρχει περιπτωση να αλλαξεις αναλογα με τις αναγκες της μοναδας.

Το ΥΕΑ δεν είναι σε καμία περίπτωση για μόνιμος. Υπάρχουν σχετικές /forum/forum_posts.asp?TID=70" rel="nofollow - συζητήσεις στο φόρουμ και στο /thiteia/dea_1.asp" rel="nofollow - site για περισσότερες πληροφορίες.

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Οκτωβρίου/2009 ώρα 00:44
Καλησπερα. Αλλος για την βαρκα μας.9/11 ολοι ΙΩΑΝΝΙΝΑ.

Ημ. Αποστολής: 29/Οκτωβρίου/2009 ώρα 00:47
Αρχικά αποστάλθηκε από πανος

Καλησπερα. Αλλος για την βαρκα μας.9/11 ολοι ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
Καλη θητεια οπως και να χει!

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Οκτωβρίου/2009 ώρα 01:17
Δεν υπαρχουν εξυπνοι και βλακες. Υπαρχουν ανθρωποι που βλεπουν την καθε δυσκολια με τον δικο τους τροπο. Στη ζωη δεν ερχονται ολα οπως τα θες, αρκει λοιπον θετικη σκεψη και αισιοδοξια.

Ημ. Αποστολής: 29/Οκτωβρίου/2009 ώρα 01:22
Αρχικά αποστάλθηκε από πανος

Δεν υπαρχουν εξυπνοι και βλακες. Υπαρχουν ανθρωποι που βλεπουν την καθε δυσκολια με τον δικο τους τροπο. Στη ζωη δεν ερχονται ολα οπως τα θες, αρκει λοιπον θετικη σκεψη και αισιοδοξια.
Πιστεψε με υπαρχουν και βλακες Οσο με το δευτερο θα συμφωνησω αλλα ξεφευγουμε απο τη θεματολογια

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Οκτωβρίου/2009 ώρα 18:45

Καλησπέρα,

Φίλε μπαίνω και εγώ την ίδια μέρα! Αν είσαι από Αθήνα και θες να συναντηθούμε και να ανεβούμε μαζί στείλε μαιλ στο airbus1@hotmail.com

Χρήστος

-------------

Αποστολή από: pie
Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2009 ώρα 08:16
Παιδία καλησπέρα και από εμένα. Και εγώ 9/11... Από Αθήνα και εγώ. Άντε να δούμε τι θα δούμε. Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Θα κάνουμε πρώτα τις 2 βδομάδες που θα είμαστε μέσα, μετά ορκιζόμαστε και μετά καθόμαστε άλλες 20 και πέρνουμε μετάθεση;'Η υπάρχει έξτρα μήνας για εκπαίδευση οδηγού; ΤΗν ειδικότητα του οδηγού μπορείς να την αλλάξεις εαν το επιθυμείς; Ευχαριστώ πολύ!

Αποστολή από: ilias83
Ημ. Αποστολής: 31/Οκτωβρίου/2009 ώρα 19:34
Το 625 ειναι ενα απο τα καλυτερα στρατοπεδα στην Ελλάδα οσο ημουν βεβαια τωρα οσο για την εκπαιδευση οδηγου θα μεινεις σιγουρα λιγο παραπανω.

-------------

Αποστολή από: ilias83
Ημ. Αποστολής: 02/Νοεμβρίου/2009 ώρα 20:07
Στο 625 δεν πανε οι οδηγοι για ειδικοτητα;

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Νοεμβρίου/2009 ώρα 20:48
Ναι, εκεί πάνε.

-------------

Αποστολή από: pie
Ημ. Αποστολής: 04/Νοεμβρίου/2009 ώρα 07:06

Παιδιά ξέρει κανείς τίποτα νεότερο; Σε 4 μέρες είμαστε εκεί!

Ημ. Αποστολής: 08/Νοεμβρίου/2009 ώρα 22:36
Μεγαλε κ εγω απο αθηνα. Κ εγς αυριο παρουσιαζομαι κ αναροτιομουν το ιδιο. Τι ειναι το εοδ;

Ημ. Αποστολής: 08/Νοεμβρίου/2009 ώρα 22:47
Αρχικά αποστάλθηκε από xaris

Μεγαλε κ εγω απο αθηνα. Κ εγς αυριο παρουσιαζομαι κ αναροτιομουν το ιδιο. Τι ειναι το εοδ;

Ειναι κεντρο εκπαιδευσης οδηγων

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Νοεμβρίου/2009 ώρα 12:41

http://www.ellinikos-stratos.com/leksiko_1.asp?bk=%C5%CF%C4 - ΕΟΔ

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Νοεμβρίου/2009 ώρα 13:33

Ειναι κεντρο εκπαιδευσης οδηγων
Ζητω συγνωμη χαρη λογω κεκτημενης ταχυτητας στο να δοθει η σωστη απαντηση Σου απαντησα εσφαλμενα. Ισχυει Το ορθον εκτος οργανικης δυναμης

-------------

Αποστολή από: hatzakas
Ημ. Αποστολής: 12/Ιανουαρίου/2010 ώρα 14:17
Καλημερα παιδια... μολις ειδα που παρουσιαζομαι που ειναι 625 ΤΠ/εοδ... πως σας φαινεται; η ειδικοτητα του οδηγου που μου δινει το σιτε ισχυει; μακαρι να ισχυει παντωσ...

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2010 ώρα 15:49
Και εγω μολις τωρα εμαθα οτι παρουσιαζομαι στο 625 ΤΠ/ΕΟΔ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ στις 08/02/2010 και εχω επιλεγει για ΠΕΖΙΚΟ-ΟΔΗΓΟΣ ΥΕΑ.
αν και διαβασα και τις 4 σελιδες του θεματος εχω πολλες αποριες.
ειμαι απο αθηνα και το πρωτο που θελω να μαθω ειναι ποιος ειναι ο καλητερος τροπος να παω στο στρατοπεδο ;
Τι κατάσταση επικρατεί στο συγκεκριμένο κέντρο ;
- Τι μεταθέσεις παίζουν για μετά από εκεί ;
- Είναι καλή η ειδικότητα του οδηγού στο πεζικό ; Πόσο καιρό διαρκεί η εκπαίδευση πάνω στην ειδικότητα ;
- Υπάρχει κάποιος που να παρουσιάστηκε εκεί την προηγουμενη σειρα για να μας διαφωτίσει καλύτερα ;

Ημ. Αποστολής: 19/Ιανουαρίου/2010 ώρα 16:11
Παιδια παρουσιάζομαι και εγω 625 Ιωαννινα Οδηγος αυτ/του έχω μια απορια...
εγώ όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου είπα ότι δεν έχω διπλομα οδήγησης και όμως με βάλανε οδηγό...
θα κάνω εκπέδευση, θα μου αλλάξουν ηδικότητα ή θα υπάρξει πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ το προτέρων!

και καλη Θητεια σε όλους μας !

Ημ. Αποστολής: 21/Ιανουαρίου/2010 ώρα 06:53

Απαντηση για το 625

καλησπερα σε ολους

επειδη και εμενα μου ηρθε το χαρτι για να παρουσιαστω στο 625 οδηγος
ΔΕΝ ισχυει ολοι ετσι πανε εκει και μετα βλεπουν τι θα μας κανουν.
2 φιλαρακια παρουσιαστικαν εκει την προιγουμενη σειρα και ο ενας πηγε ευρο και ο αλλος σε ενα νοσοκομιο εδω στην αθηνα δεν θυμαμαι τωρα ποιο.
οχι σαν οδηγοι...
καλη μας θητεια παιδια!

Αποστολή από: blackcommando
Ημ. Αποστολής: 21/Ιανουαρίου/2010 ώρα 15:02
Για οσους εχουν Αποριες τ στρατοπεδο ειναι πολυ καλο ειδικα αμα ειστε στον τεταρτο λοχο και 5ο πολυ λιγα ατομα θα μεινουν για οδηγοι και οι υπολιποι ευρο, νισια αιγαιου, και μερικοι σκορπιοι στιν υπολειπη ελλαδα,(οι οδ, μενουν ενα μινα παραπανω εκει απο τους υπολοιπους και μετα περνουν μεταθεση, καλη θητια μαγκες σε οτι μπωρω θα σας απαντισω αμα εχω καμια εξωδο παλι,

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 02:15
Καλησπερα και απο εμενα.
Μου ηρθε το χαρτι για να καταταγω, διαβασα τα προηγουμενα αρθα αλλα δεν είδα πουθενα σαν το δικο μου. Εχει διαφορα το παρακατω απο τους αλλους οδηγους;
ΟΠΛΟ-ΣΩΜΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ :ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ-ΟΔΗΓΟΣ
ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ :
625 ΤΠ/ΕΟΔ

Αποστολή από: moustakias
Ημ. Αποστολής: 02/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 01:37
Αγαπητα μου παιδια (μιας και εισαστε στην ηλικια του γιου μου), ο γιος μου παρουσιαστηκε στο 625 στα Ιωαννινα στις 9/11. Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ πεζικου αλλα και τ/θ. Ολοι εχουν την ενδειξη οδηγου αλλα δεν παιρνουν ολοι τελικα την ειδικοτητα. Οσοι δεν παρουν τελικα την ειδικοτητα φευγουν περιπου στον μηνα για στρατοπεδα ανα την Ελλαδα. Οι οδηγοι παραμενουν ακομα ενα μηνα (ς αυτο το διαστημα στο στρατοπεδο ερχονται για εκπαιδευση οδηγου και παιδια απο αλλα κεντρα ακομα και απο Κρητη). Οταν ολοκληρωθη η εκπαιδευση τους πηγαινουν σε στρατοπεδα σε ολη την Ελλαδα (τα μαθαινουν νωριτερα). Τα παιδια απο τα τ/θ εκπαιδευονται σαν οδηγοι οχηματων (τζιπ, καναδεζες, σταγιερ) οχι αρματων. Καποιοι κανουν και εκπαιδευση διαβιβασεων.
Οι συνθηκες διαβιωσης ειναι αρκετα καλες (προσοχη στο κρυο και την υγρασια, ντυθητε οσο καλυτερα μπορειτε). Ο τροπος προσβασης ειναι οδικως. Αν δεν υπαρχει ΙΧ πας με λεωφορειο η αεροπλανο μεχρι τα Ιωαννινα και απο εκει με αλλο λεωφορειο η ταξι στο ΠΕΡΑΜΑ οπου ειναι και το στρατοπεδο.
Σας ευχομαι καλη θητεια και υπομονη. Ειναι μια υποχρεωση που θα περασει.

Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 23:07
Αγαπητα μου παιδια καλησπερα και απο εμενα. Εγω ειμαι 309 σειρα που εκανε το κεντρο του στα γιαννενα. Καταρχην την πρωτη μερα θα ταλαιπωρηθειτε με ολα τα συνεργια που θα περασετε για να σας ελεγξουν, να σας καταγραψουν και να παρετε τον εξοπλισμο, ρουχα και αλλα πολλα. Γνωμη μου αποφυγετε τον τριτο λοχο γιατι εχει ζορικο λοχαγο. Αλλα ο τριτος λοχος εχει τις καλυτερες εγκαταστασεις. Αρα η επιλογη δικη σας. Πραγματι οι πιο πολλοι ειναι οδηγοι σε ειδικοτητα αλλα με αυτην θα μπλεξετε μετα τον ενα μηνα. Δεν ασχολειστε με ειδικοτητα πιο νωρις αρα μην σας προβληματιζει. Υπομονη μεχρι την ορκομοσια που ειναι σε 2 βδομαδες αφου μπειτε μεσα δηλαδη λογικα ορκιζεστε στις 25 του μηνα. Το κεντρο ειναι ενα τιποτα δεν θα θυμαστε τιποτα απο αυτο μολις φυγετε τα καλα αρχιζουν στη μοναδα. Και γνωμη μ, ου να δηλωσετε κυπρο αξιζει πραγματικα να ερθετε. Εγω κυπρο ειμαι τωρα οποιος θελει πληροφοριες ας μου πει. Αντε και καλοι φανταροι! Μην αγχωνεστε ειναι φοβερη εμπειρια ο στρατος, λιγο σπασαρχιδικη αλλα ωραια.

Αποστολή από: princeG
Ημ. Αποστολής: 09/Απριλίου/2010 ώρα 03:34
Ακόμα δεν μου ήρθε το χαρτί αλλα ενημερώθηκα από το ΜΑΘΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΤΑΓΕΙΣ.

11 Μαίου λοιπόν, Σώμα Τεθωρακισμένα, στα Ιωάννινα.
Κάποιος άλλος που θα παρουσιαστεί εκεί;

Απορία #1: Απ'ότι κατάλαβα το κέντρο αυτό είναι μικτό, Πεζικού και Τεθωρακισμένων. Στην ιστοσελίδα μου λέει Σώμα:Tεθωρακισμένα. Άρα λοιπόν δεν πάρχει περίπτωση να είμαι πεζικάριος;

Απορία #2: Οι μόνες ειδικότητες που βγαίνουν από κει είναι Οδηγοί; Γιατί κάτι τέτοιο έχω διαβάσει.

Απορία #3: Οι μεταθέσεις είναι όντως κάτα πολύ μεγάλο ποσοστό στον Έβρο;

Ευχαριστώ.

Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2010 ώρα 12:50
Αρχικά αποστάλθηκε από princeG

Ακόμα δεν μου ήρθε το χαρτί αλλα ενημερώθηκα από το ΜΑΘΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΤΑΓΕΙΣ.

11 Μαίου λοιπόν, Σώμα Τεθωρακισμένα, στα Ιωάννινα.
Κάποιος άλλος που θα παρουσιαστεί εκεί;

Απορία #1: Απ'ότι κατάλαβα το κέντρο αυτό είναι μικτό, Πεζικού και Τεθωρακισμένων. Στην ιστοσελίδα μου λέει Σώμα:Tεθωρακισμένα. Άρα λοιπόν δεν πάρχει περίπτωση να είμαι πεζικάριος;

Απορία #2: Οι μόνες ειδικότητες που βγαίνουν από κει είναι Οδηγοί; Γιατί κάτι τέτοιο έχω διαβάσει.

Απορία #3: Οι μεταθέσεις είναι όντως κάτα πολύ μεγάλο ποσοστό στον Έβρο;

Ευχαριστώ.

1) Αν στο σημείωμα κατάταξης σου γράφει Τεθωρακισμένα, τότε όχι.

2) Ναι οδηγοί ή/και πολυβολητές.

3) Εξάρταται από τον τόπο κατοικίας σου.

-------------

Αποστολή από: princeG
Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2010 ώρα 17:00
Αθήνα μένω. Τί πιθανότητες υπάρχουν να με μεταθέσουν σε νησιά και πόσες για Έβρο πανω-κάτω.
Λογικά έχει να κάνει και με την ειδικότητα όμως.

Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2010 ώρα 17:02
Εχεις πολλες πιθανοτητες για πανω εβρο

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Μαΐου/2010 ώρα 18:58
Καλησπέρα σε όλους, έχοντας παρουσιαστεί στο 625 ΤΠ, ελπίζω να μπορώ να καλύψω κάποιες απορίες, έστω κι αν όσοι είχαν, αυτή τη στιγμή έχουν παρουσιαστεί. Οσον αφορά τις μεταθέσεις μόνο λοιπόν, από τα...50 άτομα της σειράς μου, περίπου 90 πήγαν στην Κύπρο (κι εγώ ένας από αυτούς), άσχετα με το αν επιθυμούσαν ή όχι και από τους υπόλοιπους, το 80%-90% Βόρεια Ελλάδα, κυρίως Έβρο. Συμπληρώνοντας, έστω κι αν αυτό αφορά άλλο θέμα (thread), όταν φτάσει η στιγμή να δηλώσετε που θα επιθυμούσατε να μετατεθείτε, θα συμπληρώσετε κάποιες δηλώσεις όσον αφορά την Ελληνική Δύναμη Κύπρου (ΕΛ. ΔΥ. Κ.), της μορφής "επιθυμώ/δεν επιθυμώ", οι οποίες ως επί το πλείστον δεν θα ληφθούν υπ'οψιν. Τα στελέχη θα σας "ζαλίσουν" λέγοντάς σας πόσο καλά θα είναι στην Κύπρο κτλ κτλ. Δική μου συμβουλή εφόσον κάποιος από σας επιλεχθεί για την ΕΛ. ΔΥ. Κ. ή περισσότερο πρόβλεψη, έχοντας ζήσει την πορεία αυτή:

α) Θα ξενερώσετε που παρά τη θέλησή σας μετατίθεστε ουσιαστικά εκτός χώρας
β) Θα προσπαθήσετε να το δείτε λίγο πιο θετικά, περιμένοντας να "βγουν" αληθινές οι υποσχέσεις των αξιωματικών όσον αφορά τις συνθήκες στην Κύπρο καθώς θ'ακούτε μόνο καλά λόγια απ'όλους
γ) όταν με το καλό πατήσετε το πόδι σας στο νησί, θα ξανανιώσετε όπως την πρώτη μέρα που παρουσιαστήκατε
δ) Μετά την πρώτη εβδομάδα προσαρμογής (ίσως και κατα τη διάρκεια αυτής) θα μετανιώσετε την ώρα και τη στιγμή που πατήσατε το πόδι σας στο νησί υπομονή... !
ε) Όλα είναι μία συνήθεια, ακόμη και το καθημερινό τρέξιμο (κυριολεκτικά και μεταφορικά), το οποίο στην ΕΛ. ΔΥ. Κ.(τουλάχιστον στο 2ο Μ/Κ ΤΠ) είναι αρκετό. Κάποιος προβλεπόμενος και ο οποίος κάνει τα 4-5 απλά πράγματα που ζητάνε τα στελέχη, δεν θα αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ρωτώντας και τα 61 άτομα της σειράς μου που είναι στο Λόχο, ουδείς απάντησε θετικά στην ερώτηση "Θα έλεγες ναι σε ενδεχόμενη μετάθεση παραμεθορίου στην Ελλάδα αύριο; ".

Αυτά τα ολίγα, ζητώ συγνώμη αν ξέφυγα λίγο από το θέμα, ελπίζω ωστόσο να φανούν χρήσιμα σε κάπους τα γραφόμενά μου. Καλή θητεία σε όσους υπηρετούν και ίσως τα πούμε από κοντά αν κάποιους τους φέρει ο δρόμος στο 2ο Μ/Κ ΤΠ στην Κύπρο.

Ημ. Αποστολής: 25/Ιουνίου/2010 ώρα 16:29
Στο 625 ημουν 6 μηνες ως παλιος με μεταθεση απο εβρο. Χημειο κεντρο ειναι. Επισης ειναι μεικτο πεζικο και τεθωρακισμενα. Δεν γινονται ολοι οδηγοι.

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2010 ώρα 21:47
Μαγκες εσεις ου ειστε" απο εκει εχει πολεμικο ναυτικο στα γιαννενα?

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουλίου/2010 ώρα 04:26
Τ γιαννενα ειναι μεσα στα βουνα... Λογικο ειναι ν μν εχει πολεμικο ναυτικο...

Ημ. Αποστολής: 10/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 22:24
παίδες 2ro λόχο πηγαίνετε όλοι... λούφα... θα ματώσετε τα @@σας από το πολύ ξύσιμο :D
ο λοχαγός είναι πολύ καλός k οι διμοιρίτες... αλλα ο κορυφαίος είναι ο τζίμας αχαχαχ οποιος είναι μέσα Γ' ΕΣΣΟ ξέρει :D
...

Αποστολή από: fosmpa
Ημ. Αποστολής: 18/Οκτωβρίου/2010 ώρα 05:25
Καλησπερα παιδες!
ψαρακας εδω...
2010 Δ΄ ΕΣΣΟ 16/11/2010 σε 625 Τάγμα Πεζικού Οδηγός Αυτοκινήτου...
εχω 2 ερωτησεις...
ειμαι μαγειρας συμφερει να το πω;
εχω προβλημα στα ματια (μυωπια στο ενα και δεν βλεπω καθολου απο το αλλο) τι κανω;

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 00:37
Κέντρο κατάταξης:625 ΤΠ/ΕΟΔ επειδη ξερω απο γιαννενα. Αυτο ειναι που ειναι μεσα στο κεντρο; Γιατι ξερω και ενα που ειναι λιγο εξω... Ας μου πει καποιος...

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 00:40
Στο Πέραμα είναι. Η άλλη μονάδα που λές είναι το 584 ΜΤΠ στο Καλπάκι. ...

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου