Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Σχολή Ικάρων - Τμήμα Ελεγκτών Αεράμυνας

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Στρατιωτικές σχολές
Περιγραφή Forum: Εκπαίδευση στις παραγωγικές σχολές, ειδικότητες και σταδιοδρομία
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=5895
Ημ. Εκτύπωσης: 07/Ιουλίου/2020 ώρα 01:45

Θέμα: Σχολή Ικάρων - Τμήμα Ελεγκτών Αεράμυνας
Αποστολή από: dreik
θέμα: Σχολή Ικάρων - Τμήμα Ελεγκτών Αεράμυνας
Ημ. Αποστολής: 08/Μαρτίου/2010 ώρα 02:45
Θα μπει φετος στο μηχανογραφικο συμφωνα με ανακοινωση του υπουργειου παιδειας και θρησκευματων! οποιος γνωριζει καποια πραγματακια τα οποια υπαρχει περιπτωση να ενδιαφερουν τους υποψηφιους ας τα αναφερει! ασχολεισαι με τα ρανταρ; σε ποιες περιοχες υπαρχουν ρανταρ της ελληνικης μας πολεμικης αεροποριασ?

Απαντήσεις:
Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 08/Μαρτίου/2010 ώρα 14:58

Οι ελεγκτες αεραμυνας ασχολουνται με τον αεροπορικο ελεγχο κυριως μεσω ρανταρ, επιγειων η ιπταμενων σταθμων (ΕRIEYE,E3Sentry) κτλ ασχολουνται με προγραμματισμο Η/Υ, επιγειες και δορυφορικες τηλεπικοινωνιες, συστηματα παρακολουθησης ESM,ECCM,ECM, ηλεκτρονικου πολεμου και συστηματα κατευθυνομενων βληματων μικρης, μεσης και μεγαλης εμβελειας, παντου υπαρχουν Ρανταρ και τετοια συστηματα, και στην ηπειρωτικη Ελλαδα και σε αρκετα νησια

Αποστολή από: Pilotos
Ημ. Αποστολής: 09/Μαρτίου/2010 ώρα 00:41
Παιδια, η σχολη μηπως γνωριζεται πανω κατω σε τι μορια θα κυμανθει; Γενικα, προβλεπεται να Εχει τοσο Ζητηση Οσο η στυα; Ή το κοβετε για περισσοτερο; Ευχαριστω. Περιμενω γνωμες !

Ημ. Αποστολής: 09/Μαρτίου/2010 ώρα 02:06

Εγω προσωπικα δε νομιζω καν να δημιουργηθει ξεχωριστο τμημα στις πανελληνιες, δεν υπαρχει λογος αλλωστε, η σχολη ικαρων μονο 2 ειδικοτητες εχει ιπταμενοι και ελεγκτες δεν υπαρχει λογος να σπασει τα τμηματα στο μηχανογραφικο, αν το κανει παντως πιστευω 16-17 χιλιαδες μορια

Ημ. Αποστολής: 09/Μαρτίου/2010 ώρα 02:52
Ροβερ ειναι σιγουρο οτι θα μπει στο μηχανογραφικο αφου το διαβασα στο σαιτ του υπουργειου παιδειας

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Μαρτίου/2010 ώρα 03:22
Παιδιά μάθατε τίποτα πιο καινούριο; Θα ήθελα πολύ να περάσω ως ιπτάμενος στην Ικάρων αλλά ως δεύτερη επιλογή θα ήθελα να δηλώσω και πάλι κάτι από πολεμική αεροπορία... Δυστυχώς η δουλειά του μηχανικού αεροσκαφών δεν με τραβάει τόσο όσο η δράση και η ετοιμότητα που υπάρχει στους ιπτάμενους... Το έψαξα και εγώ λίγο περισσότερο και ρώτησα, και έμαθα κι εγώ πως φέτος θα δημιουργηθεί πράγματι στο μηχανογραφικό και τμήμα ελεγκτών αεράμυνας ξεχωριστά... Και από πληροφορίες στο ίντερνετ και βίντεο από εκπομπές της ΕΤ3 για Πολεμική Αεροπορία μπορώ να πω εντυπωσιάστηκα... Για αυτό και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάτι περισσότερο.

Αποστολή από: roverr24
Ημ. Αποστολής: 17/Μαρτίου/2010 ώρα 17:20
http://www.haf.gr/el/career/academies/si/training/academic/acad_ea.asp" rel="nofollow - http://www.haf.gr/el/career/academies/si/training/academic/acad_ea.asp

Ημ. Αποστολής: 26/Μαρτίου/2010 ώρα 15:18
Ξερετε μηπως τον λογο για τον οποιο εισαγεται στο μηχανογραφικο φετος αυτη η σχολη; ελλειψη πρωσοπικου καινουργια ρανταρ μηπως; λογικο ομως δεν ειναι να μην θελει και πολλα ατομα; μηπως αυτο σημαινει οτι θα ειναι στα υψη η βαση τησ?

-------------

Ημ. Αποστολής: 26/Μαρτίου/2010 ώρα 15:21
Κοιταξα λιγο στο λινκ που παρεθεσες ροβερ! εχει φανταστικα μαθηματα! μιλαμε βγαινεις επιστημονας με τα ολα σου ε?

-------------

Αποστολή από: athanas18
Ημ. Αποστολής: 26/Μαρτίου/2010 ώρα 16:26
Μπορεις να στειλεις το λινκ?

Ημ. Αποστολής: 26/Μαρτίου/2010 ώρα 17:25
Με την εξελιξη της τεχνολογιας τα ρανταρ θα ειναι δευτερευοντες αισθητηρες παρατηρησης στο μελλον, υπαρχουν πολλα και διαφορετικα συστηματα που ασχολειται ο ελεγκτης αεραμυνας, απο υπολογιστες, προγραμματισμο, ηλεκτρονικο πολεμο, επιτηρηση με ρανταρ και αλλους αισθητηρες ESΜ (electronic support measures), παρακολουθηση συχνοτητων και Η/Μ φασματος, τηλεπικοινωνιες, ενσυρματες ασυρματες, δορυφορικες,crypto, δικτυα, αισθητηρες υπερυθρου και γενικα οτι καλυπτει το ηλεκτρομαγνητικο φασμα που χρησιμοποιει ο στρατος

Ημ. Αποστολής: 26/Μαρτίου/2010 ώρα 18:27
Ατηανα ειναι στο τριτο μυνημα πανω απο το δικο σου το λινκ! να'το http://www.haf.gr/el/career/academies/si/training/academic/acad_ea.asp

-------------

Αποστολή από: athanas18
Ημ. Αποστολής: 26/Μαρτίου/2010 ώρα 22:14
Λαθος δικο μου, εννοουσα το λινκ απο το υπεπθ που λεει οτι θα ανοιξει τμημα ελεγκτων αεραμυνας

Αποστολή από: tasos-7
Ημ. Αποστολής: 26/Μαρτίου/2010 ώρα 23:19
Παιδια με την αποφοιτηση σου απο το τμημα αυτο θα κατατασεσσαι ως αξιωματικος ετσι και οχι ως υπ/ακος της αεροποριας; Δλδ θα εχεις αναλογο βαθμο με τους αντιστοιχους ιπταμενους κ μηχανικουσ; Μηπως γνωριζετε ακομη ποσους υποψυφιους θα δεχουν για πρωτη χρονια Γιατι αναλογως θα κυμανθουν κ οι βασεις! Λετε να εχει μεγαλη ζητηση; Οποιαδηποτε πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!

Ημ. Αποστολής: 27/Μαρτίου/2010 ώρα 00:35
Αξιωματικος

Αποστολή από: supermario
Ημ. Αποστολής: 27/Μαρτίου/2010 ώρα 08:31

Εγω πιστευω θα εχει μεγαλη ζητηση γιατι και αξιωματικος εισαι και στην Π. Α εισαι (γλυτωνεις πεζικουρεσ) και ειμαστε σε οικονομικη κριση και λογικα δεν θα παρει πολλα ατομα. Οποτε μαλλον η βαση θα ειναι υψηλη δυστυχωσ. Ομως οι ικαροι που αποτυγχανουν στην πτητικη εκπαιδευση τι θα απογινουν; Εκτος αν ειναι περισσοτερο επιεικεις με τους ιπταμενους και δεν κοψουν ευκολα στη πτητικη εκπαιδευση.

Ημ. Αποστολής: 27/Μαρτίου/2010 ώρα 15:26
Αρχικά αποστάλθηκε από athanas18

Λαθος δικο μου, εννοουσα το λινκ απο το υπεπθ που λεει οτι θα ανοιξει τμημα ελεγκτων αεραμυνας
http://www.ypepth.gr/docs/metaboles_mhxanografiko_100304.doc" rel="nofollow - http://www.ypepth.gr/docs/metaboles_mhxanografiko_100304.doc εδω εισαι μπες και δες

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Μαρτίου/2010 ώρα 22:09
Να ρωτήσω και γω κάτι παιδιά. Στη πολεμική αεροπορία υπάρχουν ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας;
Ξέρω τη διαφορά ανάμεσα στους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας και ελεγκτές αεράμυνας. Εγώ θέλω να μάθω αν έχουν ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας γιατί από ότι είδα δεν υπάρχει ούτε στην ικάρων ούτε στη στυα τέτοια ειδικότητα. Από πού παίρνουν;
Μήπως από τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που παίρνουν και τους υπόλοιπους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας για την πολιτική αεροπορία;

Αποστολή από: Nicolas_mk2
Ημ. Αποστολής: 30/Μαρτίου/2010 ώρα 22:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανώνυμος

Να ρωτήσω και γω κάτι παιδιά. Στη πολεμική αεροπορία υπάρχουν ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας;
Ξέρω τη διαφορά ανάμεσα στους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας και ελεγκτές αεράμυνας. Εγώ θέλω να μάθω αν έχουν ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας γιατί από ότι είδα δεν υπάρχει ούτε στην ικάρων ούτε στη στυα τέτοια ειδικότητα. Από πού παίρνουν;
Μήπως από τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που παίρνουν και τους υπόλοιπους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας για την πολιτική αεροπορία;

Oι ελεγκτες αεράμυνας κάνουν αυτή τη δουλειά...
Οι Ε. Ε. Κ ανήκουν στην Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας και δεν έχουν καμία σχέση με την Π. Α...

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Μαρτίου/2010 ώρα 22:57
Ναι αλλά πως γινεται ο ελεγκςο της εναεριας κυκλοφοριας στη πολεμικη αεροπορια;
Ποιος δινει οδηγιες στον πιλοτο για τη προσγειση του αεροσκαφους;
Αν οχι οι ΕΕΚ τοτε οι ΕΑ;

Ημ. Αποστολής: 30/Μαρτίου/2010 ώρα 22:59
Υπαρχουν στην πολεμικη αεροπορια ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας, ειναι ελεγκτες αεραμυνας απο ικαρων και ΣΤΥΑ που εχουν καθηκοντα στον πυργο ελεγχου, σαφως μια πιο ευκολη δουλεια απο την επιτηρηση μεσω ρανταρ η αλλων συστηματων. Επισης οι αποφοιτοι ικαρων και ΣΤΥΑ μετα την αποστρατεια μπορουν να δουλεψουν αν υπαρχουν θεσεις στην ΥΠΑ

Ημ. Αποστολής: 30/Μαρτίου/2010 ώρα 23:01

Τις οδηγιες για την προσγειωση και την τερματικη κυκλοφορια τις δινει ο πυργος και το ρανταρ προσεγγισης το οποιο βρισκεται σε καθε αεροδρομιο και δινει πληροφοριες υψους για το glide path Και αζιμουθιου για ακριβεις προσγειωσεις με καιρο τελειως κλειστο (χαλια καιρο εν ολιγοις)

Αποστολή από: Nicolas_mk2
Ημ. Αποστολής: 30/Μαρτίου/2010 ώρα 23:07
Αρχικά αποστάλθηκε από ρ

Τις οδηγιες για την προσγειωση και την τερματικη κυκλοφορια τις δινει ο πυργος και το ρανταρ προσεγγισης το οποιο βρισκεται σε καθε αεροδρομιο και δινει πληροφοριες υψους για το glide path Και αζιμουθιου για ακριβεις προσγειωσεις με καιρο τελειως κλειστο (χαλια καιρο εν ολιγοις)

Σε''κλειστό'' καιρό, με ILS δεν κατεβαίνουν;

-------------

Αποστολή από: lefterisg
Ημ. Αποστολής: 30/Μαρτίου/2010 ώρα 23:09
Το 2009 η Π. Α πήρε 20 ΕΠ. ΟΠ για την ειδικότητα:βοηθός ελεγκτή πτήσεων.
Δν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, απλά το αναφέρω.

Ημ. Αποστολής: 31/Μαρτίου/2010 ώρα 00:03

Δεν εχουν τα περισσοτερα στρατιωτικα αεροδρομια ILS, ουτε καν τα πολιτικα δεν εχουν εκτος απο λιγα στην Ελλαδα. Με κλειστο καιρο οι ιπταμενοι της ΠΑ χρησιμοποιουν τα ρανταρ προσεγγισης, τα στρατιωτικα αεροδρομια εχουν TACAN VOR η NDB. Ενταξει, αν καποιο αεροσκαφος εχει LANTIRN η καποιο παρομοιο συστημα δε χρειαζεται τετοια συστηματα, η χρηση ομως LANTIRN απαιτει πολυ διαβασμα και γνωσεις διοτι η νυχτα δε γινεται μερα, ουτε ο κακος καιρος καλος. Τελος χρησιμοποιειται και λειτουργια slave στο GPS που προσομοιωνει στο οργανο του αεροσκαφους μια προσεγγιση ILS

Αποστολή από: supermario
Ημ. Αποστολής: 31/Μαρτίου/2010 ώρα 23:57
Παιδια ξερετε περιπου ποσους περιπου θα παρουν; Λετε η βαση των ελεγκτων αεραμυνας να υπερβει αυτην της σμα; Λετε να περσει τα 17000 στην ειδικη κατηγορια;SOS! Οι απαιτησεις στα ματια ειναι ιδιες με αυτες των Ιπταμενων ή επειδη ειναι στα ρανταρ εχει καποιο οριο μυωπιασ;

Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 17:44
Η βαση αυτης της σχολης μαλλον θα πεταξει στα υψη! δεν ειναι σιγουρο αλλα παιρνει πολυ λιγα ατομα!

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Απριλίου/2010 ώρα 15:54
6 ατομα απο γενικη σειρα με το 90% και 1 ατομα με το 10%
απο Ειδική Κατηγορία Ν.3648/08 περιπτώσεις παρ.1 α άρθρου 11 θα παρουν 2 ατομα
κι απο Ειδική Κατηγορία Ν.3648/08 περιπτώσεις παρ.1 β άρθρου 11 θα παρουν 1 ατομο
συνολο 10 ατομα... Η βαση πιστευω θα παει στο 17... Θα τη δηλωσουν πολλα ατομα τη σχολη, να το δειτε.
και δικαιως, σχολη αξιωματικων ειναι αλλωστε...
αν και πολυ που θα τη δηλωσουν νομιζουν οτι ειναι καμια πανευκολη σχολη... Δεν ειναι...

Αποστολή από: 19adonis92
Ημ. Αποστολής: 16/Απριλίου/2010 ώρα 16:08
Εγω πιστευω θα παει και πανω απο το 17000. Τα ατομα που θα μπουν ειναι πολυ λιγα και η ζητηση θα ειναι μεγαλη

Αποστολή από: XristosK
Ημ. Αποστολής: 16/Απριλίου/2010 ώρα 18:35
Είναι πολύ πιθανό να φτάσει και να περάσει τα μόρια των σχολών Υπαξκων Αεροπορίας γιατί οι υποψήφιοι θα την δηλώνουν μπροστά από τις Σχολές Υπαξιωματικών.
Αν τώρα έχει τα ιδια αθληματα και τις ιδιες υγιονομικες εξετασεις με το τμημα των Ιπταμενων τότε η βάση θα κρατηθεί πιο χαμηλά

Ημ. Αποστολής: 17/Απριλίου/2010 ώρα 20:48
Ναι η αληθεια ειναι οτι ως σχολη αξιωματικων εχει τα φοντα να περασει και τη συδ που ειναι στα 18500 μορια περιπου... Αντε να δουμε...
εγω θα τη δηλωσω παντως, μετα τη σνδ, αν και δε πιστευω να μπω... Αλλα ποτε δε ξερεις.
οσοι θα μπουνε θα την εχουν πρωτη επιλογη αυτη τη σχολη... Ειναι μεν λιγες οι θεσεις, θα εχουν δε πρωτεραιοτητα...
XristosK η σχολη σιγουρα δε θα εχει τις ιδιες αθλητικες δοκιμασιες με το τμημα ιπταμενων.
εχουν τα ιδια αθληματα με τη ΣΜΑ και τις αλλες σχολες υπαξιωματικων, το λεει στη προκυρηξη του ΥΕΑ.
Ουτε εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τους ιπταμενους σε υγειονομικό επιπεδο.
υπολογιζε την για φετος γυρω στο 17500, ετσι πιστευω...

Ημ. Αποστολής: 09/Μαΐου/2010 ώρα 00:27
Παιδια θελω να περασω πολεμικη αεροπορια αλλα δεν ξερω τα τμηματα δεν θελω μηχανικος ουτε πιλοτος! Μηπως ξερει κανεις?

Αποστολή από: παπακι
Ημ. Αποστολής: 09/Μαΐου/2010 ώρα 02:36
Ιπταμενοι, Μηχανοι, Ελεγκτες αεραμυνας (Αξιωματικοι) Τεχνικοι και οτιδηποτε αλλη ειδικοτητα που εχει να κανει με γραφειο οπως μετεωρολογος και αερονομια που βγαινει απο την Σ. Υ. Δ. Σχολη Υπαξιωματικων Διοικητικων (Υπαξιωματικοι)

Ημ. Αποστολής: 09/Μαΐου/2010 ώρα 20:13

Πηγαινε ΣΥΔ που εχει μετεωρολογους, αμυνης αεροδρομιων, πληροφοριων (καμια σχεση με Η/Υ) και ταμειακους καθως και στρατολογους, οι περισσοτερες ειναι δουλειες γραφειου

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουλίου/2010 ώρα 20:03
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για το αντικείμενο των Ελεγκτων Αεράμυνας;

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2010 ώρα 15:55

Οι ελεγκτες αεραμυνας ασχολουνται με τον αεροπορικο ελεγχο κυριως μεσω ρανταρ, επιγειων η ιπταμενων σταθμων (ΕRIEYE,E3Sentry) κτλ ασχολουνται με προγραμματισμο Η/Υ, επιγειες και δορυφορικες τηλεπικοινωνιες, συστηματα παρακολουθησης ESM,ECCM,ECM, ζευξεις δεδομενων, ηλεκτρονικου πολεμου και συστηματα κατευθυνομενων βληματων μικρης, μεσης και μεγαλης εμβελειας, ασχολουνται επισης με προγραμματισμο, οργανωση αεροπορικης τακτικης, αεροπορικων-αεροναυτικων επιχειρησεων

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2010 ώρα 18:43
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι τοσο υψηλα τα μορια γτ πρωτη φορα μπαινει στο μηχανογραφικο κ θα το κυνηγησουν ατομα που δεν εχουν βγαλει αρκετα μορια γτ εγω επιασα πατο στις πανελληνιες κ μου προτειναν να παω ικαρων ελεγκτες αεραμυνας, δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο επαγγελμα κ οταν εψαξα κ εμαθα μου αρεσε παααρα πολυ κ επισης δεν ειναι κ κανα ευκολο επαγγελμα οποτε δεν εχει μεγαλη ζητηση! Ξαναλεω την γνωμη μου ειπα

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2010 ώρα 15:18
Γεια σας παιδια. Ειμαι καινουριος και θα ηθελα να σας ρωτησω κατι. Καταρχας απο τεχνολογικη κατευθυνση για να μπω σε αυτη τη σχολη πρεπει να παρω και χημεια; Επισης αν εισαχθω σε αυτην τη σχολη θα εχω τη δυνατοτητα να κανω ακομα περισσοτερη ακαδημαικη και στρατιωτικη εκπαιδευση π. Χ (μετεκπαιδευση στο εξωτερικο και αλεξιπτωτιστης) ; Ακομα (αν και δεν με ενδιαφερει και πολυ) τι μισθο παιρνουν οι αποφοιτοι της σχολης αυτης και που εργαζονται; Τελος η σχολη αυτοι αξιωματικοι δεν ειναι; Παρακαλω απαντηστε!

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2010 ώρα 18:19
Μπορεις να πας σε πανεπιστημιο και εντος και εκτος Ελλαδας, αλλα περνας ετσι κ αλλιως πολλα σχολεια, ΣΠΗΥ, ΣΕΑΦ κτλ, δε νομιζω πως χρειαζεσαι χημεια...
Αλεξιπτωτα πας αν το δηλωσεις και κανεις πτωσεις μια στο τοσο, ολα τα αλλα ειναι απαντημενα στις προηγουμενες σελιδες

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2010 ώρα 20:15
Δηλαδη τι ειναι τα σχολεια ΣΠΗΥ και ΣΕΑΦ;

Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2010 ώρα 20:25
Ειναι σχολεια ειδικοτητας, ηλεκτρονικων υπολογιστων, ηλεκτρονικου πολεμου αεροπορικης τακτικης και ελεγχου αεροσκαφων... Εχουν αρκετο διαβασμα, τωρα για πανεπιστημιο αν θες συνηθως οι ελεγκτες πανε πολιτικες επιστημες διοικηση επιχειρ, διαχειρηση ανθρωπινων πορων κτλ για Ελλαδα και στο εξωτερικο συνηθως για ηλεκτρονικα η καμια σχολη πολεμου.

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουλίου/2010 ώρα 00:38
Σχολες πολεμου υπαρχουνε σε πολλες χωρες της Ευρωπης; Ακομα πρεπει να εχεις και ανωτατο πτυχιο στη  αντιστοιχη γλωσσα της χωρας για να συμμετσχεις; Τελος θα ηθελα να μαθω αν εκτος απο τα μαθηματα  γινονται και στρατιωτικες εκπαιδευσεις

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουλίου/2010 ώρα 04:48
Γινεται στρατιωτικη εκπαιδευση ναι και υπαρχουν και στρατιωτικα μαθηματα, σχετικα λιγα βεβαια...
Σχολες πολεμου υπαρχουν παντου, οι νατοικες ομως ειναι αγγλοφωνες

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουλίου/2010 ώρα 02:59

Εγω θελω να μπω ελεγκτες αεραμυνας αλλα δν ξερω κ τοσα πολλα απο Η/Υ. Ειναι μεγαλο προβλημα η μπορω ν μαθω εκει;

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουλίου/2010 ώρα 04:04

Δε χρειαζεται να ξερεις τιποτα θα τα μαθεις ολα μεσα και στα σχολεια που θα περασεις και πρακτικα και αν συνεχισεις και σπουδες σε ΑΕΙ, μη σε νοιαζει αυτο

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 23:09
Παιδια ξερει κανεις τι μισθο εχουν οι υπαξιωματικοι αεροπορειας; Γιατι θελω να το δηλωσω δευτερο

Αποστολή από: lefterisg
Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 23:31
Αν το δηλώσεις με πρώτο κριτήριο το μισθό καλύτερα να μην το δηλώσεις Καθόλου. Το ερώτημά σου μπορεί να απαντηθεί σε αυτό το θέμα: forum_posts.asp?TID=3811" rel="nofollow - Μισθοί αξιωματικών και υπαξιωματικών
Δημοφιλές Προβαλλόμενο Θέμα

Αποστολή από: Black_Knight
Ημ. Αποστολής: 30/Ιουλίου/2010 ώρα 16:45
Αρχικά αποστάλθηκε από jul123

Παιδια ξερει κανεις τι μισθο εχουν οι υπαξιωματικοι αεροπορειας; Γιατι θελω να το δηλωσω δευτερο

Τέτοια άτομα θέλει ο Στρατός μας. Καθαρα Συνειδητοποιημένοι

-------------
“And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!”

Αποστολή από: Evans204
Ημ. Αποστολής: 30/Ιουλίου/2010 ώρα 17:25
Ααα. Οι ελεγκτες αεραμυνας εχουν τν ιδια στρατιωτικη εκπαιδευση μ τς υπολοιπες ειδικοτητες;

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουλίου/2010 ώρα 23:05
Μην ειστε εριστικοι και ειρωνες, απευθυνεστε σε παιδια 17 χρονων που καλουνται να παρουν αποφασεις ζωης υπο την πιεση της κρισης, των γονεων, των οικονομικων και λοιπον προβληματων. Ελεος Η στρατιωτικη εκπαιδευση ειναι κοινη, τα μαθηματα αλλαζουν μονο και προφανως καποια απο αυτα πραγματευονται τηλεπικοινωνιες, υπολογιστες, ρανταρ και κατευθυνομενα βληματα... Μπορειτε να τα δειτε αναλυτικα στην ιστοσελιδα της Ικαρων

Αποστολή από: Black_Knight
Ημ. Αποστολής: 31/Ιουλίου/2010 ώρα 03:23
Αρχικά αποστάλθηκε από ρ

Μην ειστε εριστικοι και ειρωνες, απευθυνεστε σε παιδια 17 χρονων που καλουνται να παρουν αποφασεις ζωης υπο την πιεση της κρισης, των γονεων, των οικονομικων και λοιπον προβληματων.

17 Χρονών πρέπει να ειναι ώριμο το άτομο ώστε να καταλάβει ότι δεν δηλώνεις σχολή μόνο για τον μίσθο.

-------------
“And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!”

Ημ. Αποστολής: 31/Ιουλίου/2010 ώρα 22:09
Ευχαριστω πολυ γ τν απαντηση. κ γω πιστευω οτι για να δηλωσει καποιος-α στρατ. Σχολες πρεπει ν το αγαπαει αρχικα γιατι δν θα αντεξει τις δοκιμασιες. Ο ξαδερφος μου περασε στ ΣΜΥ μονο γ τν αποκατασταση κ μετα απο 3 μηνες παραιτηθηκε.

Ημ. Αποστολής: 17/Αυγούστου/2010 ώρα 00:42
Οι ελεγκτες αεραμυνας ειναι το μελλον σε λιγο καιρο...
η ειδικοτητα του ελεγκτη εναεριου κυκλοφοριας ειναι η ποιο δυσκολη και στρεσογονο που υφισταται αυτην την στιγμη στην αεροπορια εφαμιλη μιας πτησης αν και κατα την γνωμη μου ισως και περισσοτερο γιατι οι νομικες ευθυνες που εχει ενας ελεγκτης δεν τις εχει κανεις αλλος ειδικα αν κανει ελεγχο σε πολιτικα αεροσκαφη. οι στρατιωτικοι ελεγκτες ειναι χαμαληδες των ελεγκτων της πολιτικης αεροποριας οι οποιοι καπηλευονται τον κοπο τους και αυτος δεν αναγνωριζεται απο καμια ειδικοτητα απο την πα και την πολιτεια διοτι το εργο τους δεν το αντιλαμβανεται κανεις.
οι πολιτες ελεγκτες υποχρεουνται να δουλευουν για λογους ασφαλειας 4 ωρες καθε τρεις ημερες και πληρωνονται αναλογα απο 4000 εως 6000 ευρω!
οποτε οσοι γινουν στρατιωτικοι ελεγκτες θα παιρνετε κατω απο χιλια για αρχη και μεχρι 1οοο κατι και θα δουλευετε για τους πολιτες 24 ωρα και ωραρια μεχρι ληξεως των πτησεων
αν παιζετε για την φανελα δεν νομιζω να σας πειραζει ε;

Ημ. Αποστολής: 17/Αυγούστου/2010 ώρα 13:15

Σε μια Ελλαδα που τους θερινους μηνες σφυζει απο αεροπορικη κινηση η ευθυνη του ελεγκτη εναεριας κυκλοφοριας της ΥΠΑ ειναι τεραστια και δε συγκρινεται με την περιορισμενης ευθυνης ευθυνη ενος ελεγκτη αεραμυνας που εχει βαρδια σε απομακρυσμενη μοναδα ρανταρ και μπορει στο διημερο της υπηρεσιας του να μη κανει και τιποτα... Εκτος αυτου οταν οι ελεγκτες γινουν επισμηναγοι αντισμηναρχοι πανε σε διοικητικες θεσεις, κοινως ξυνονται

Αποστολή από: JohnKr
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 06:04
Κρίμα που δεν παίρνουν πολίτες σ' αυτή την ειδικότητα, μοιάζει ενδιαφέρουσα.

Αποστολή από: j-sts
Ημ. Αποστολής: 24/Αυγούστου/2010 ώρα 21:01
Φανταζεστε να ησασταν ελεγκτες αεραμυνας, και να σας περναν κανα τηλεφωνο και σεις να τους λεγατε : ΟΧΙ ΤΩΡΑ, ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ!

θα καταλαβαιναν...

-------------

Αποστολή από: S.Giorgos
Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 02:41
Παιδια η σχολη Ικαρων ειναι μια παρα πολυ αξιολογη σχολη... Ποσο μαλλον ελεγκτης αεραμυνας! Αρκετα λεφτα αν και δεν πρεπει να σκεφτεσται αυτο! Και γενικα ολα τα καλα του στρατιωτιικου. Ενα πολυ καλο γεγονος ειναι οτι η δουλεια των ελεγκτων ειναι πολυ ανωτεροι ολων... Διοτι αυτοι καθοδοιγουν τους ιπταμενους! Δινοντας τους εντολες! Αλλα ας μην ξεχναμε οτι οι Ιπταμενοι κανουν μια πολυ πιο δοξασμενη δοθλεια. Και αξιζουν συγχαριτηρια!

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 14:24
Οσον αφορα τα μορια. Δεν ειδα να δωθηκε καμι σταθερη απαντηση. Τα ορι θα κοιμανθουν απο 18.000 εως 18.500 η και λιγο παραπανω! ειναι μια σχολη με μεγαλη ζητηση. Με μεγαλη ευθυνη... Και πολλοι μπορει να λενε οτι καθεται αλλα παιδια δεν ειναι ετσι... Εχει αρκετη δουλεια και δυσκολη!

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 14:37
Α και κατι ακομα! ... Ο μισθος των στρατιωτικων ειναι παρα πολυ καλος! Γιατι μερικοι σε λιγο θα τους εβγαζαν και ζητιανους τελοπαντων! Για ελεγτης Αεραμυνας δεν μπορουμε να μιλαμε καθαρα για μισθους μα μονο υποθετικα! Παντως μια δικια μου αποψη ειναι οτι θα ειναι αναλογος με τους υπολοιπους!(Ιπταμενοι, Μηχανικοι).

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 14:42
Ο μισθος θα ειναι ιδιος με ολων των υπολοιπων ανθυποσμηναγων απο ΣΙ, ΣΣΑΣ και διαγωνισμο, απλα δε θα παιρνουν το πτητικο επιδομα οι ελεγκτες
Εκτος αν υπηρετουν στην 380 μοιρα ΑΣΕΠΕ η στα ιπταμενα ρανταρ του ΝΑΤΟ (Ε3)

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 15:17
Σωστος φιλε! Ετσι ειναι διοτι μην ξεγελιεστε η δουλια των ελεγκτων δεν ειναι τοσο ευκολη!

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:33
Ομως εχω μια ερωτηση που δεν γνωριζω τιποτα γιαυτο! Ο Ελεγκτης Αεραμυνας μεχρι πια βαθμιδα φτανει; Πιστευω σημαντικη ερωτηση! περιμενω απαντηση!

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:43

Το 90 τοις εκατο φτανουν μεχρι σμηναρχοι και ελαχιστοι ταξιαρχοι και φευγουν με βαθμο υποπτεραρχου

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:45
Υπαρχουν πολιτες ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας, πρεπει να μιλας Αγγλικα απταιστα, να εχεις πτυχιο ανωτατης σχολης και να περασεις σχολειο στην υπηρεσια πολιτικης αεροποριας

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:47
Δηλαδη μονο οι ιπταμενοι μπορουν να αγγιξουν τις ανωτατες θεσεις αντιπτεραρχου και πτεραρχου και κανενας ααλλος ε?

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:06
Μονο οι ιπταμενοι μπορουν να γινουν πτεραρχοι (δηλαδη αρχηγοι ενοπλων δυναμεων)
και αρχηγοι της αεροποριας (αντιπτεραρχος)
Οι μηχανικοι, οικονομολογοι και Οι γιατροι μεχρι αντιπτεραρχοι
μεχρι υποπτεραρχοι οι κτηνιατροι φαρμακοποιοι δικαστες οδοντιατροι ψυχολογοι ελεγκτες διοικητικοι μετεωρολογοι και εφοδιαστες
σπανια θα δεις καποιον ελεγκτη πανω απο σμηναρχο ομως.
Οσο εξειδικευμενος και να ειναι καποιος ελεγκτης του καβατζωνει τη θεση καποιος ιπταμενος οπως γινεται στις μοιρες πατριοτ που πολλοι διοικητες ειναι ιπταμενοι

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:32
Κοιταξε εγω ΣΜΑ θελω να παω απλα ειδα αυτο το θεμα και ειπα να πω την γνωμη μου! οι μηχανικοι πανε ως Αντιπτεραρχοι?

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:40
Ναι αλλα ειλικρινα ειναι το τελευταιο που θα σε νοιαζει αν πας στη ΣΜΑ και μετα απο 35 χρονια καριερας... Οι αποφοιτοι ΣΜΑ καθονται συνηθως μεχρι επισμηναγοι και μετα φευγουν για αλλες δουλειες αφου οι περισσοτεροι ειναι κατοχοι δευτερου πτυχιου η μεταπτυχιακων η και διδακτορικου... Οποτε εχουν κανει το κεφι τους στην αεροπορια και μετα φευγουν αφου δε τους ενδιαφερουν οι διοικητικες θεσεις και τα κακως κειμενα της αεροποριας... Λιγοι πραγματικα πολυ λιγοι φτανουν ως αντιπτεραρχοι

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:45
Εγω ομως το κανω για τη ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ! Με ενδιαφερει η καριερα για την υπερασπηση της πατριδας... Γιατι μου αρεσει και ξερω οτι εκανα κατι χρησιμο στην ζωη μου! Προτιμω την στρατιωτικη ζωη παρα να με πουν καποια μερα αχρηστο!

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:51
Κανεις δε θα σε πει αχρηστο, υπαρχουν αξιολογοτατες ελληνικες εταιριες που εχουν αποφοιτους ΣΜΑ και εχουν κατασκευασει τρομερα project απο τηλεπικοινωνιες, ηλεκτρονικο πολεμο ηλεκτροοπτικα συστηματα μεχρι και μη επανδρωμενα αεροσκαφη ενω η αεροπορια εχει κλεισει το κεντρο ερευνων της εδω και χρονια και τα μυαλα πανε χαμενα... Μπορεις να προσφερεις στην πατριδα απο πολλα ποστα και με πολλους τροπους...

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:53
Αυτα ειναιμ καλα και δεν μπορουν να σε πουν αχρηστο... Αλλα εγω ενοουσα το να καθομαι και να παιρνω λεφτα!

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 21:42
Φιλε roverr34 βλεπω οτι γνωριζεις πολλα πραγματα! εσυ τι θα εκανες η τι θα προτεινες σε εναν τελειοφοιτο απο ΣΜΑ, να μεινει στην Αεροπορια μονιμος μεχρι τις ανωτατες θεσεισ. Η να παει σε καποια αλλη Εταιρεια; Και με τη κριτηρια; . προκειται για εμενα! Με ψηλο μπερδεψες γιαυτο!

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 22:02
Εξαρταται απο παρα πολλα, κατ αρχας ποια απο τις 3 ειδικοτητες θα παρεις, πιο θα ειναι το μελλον των ελληνικων αμυντικων βιομηχανιων, των ιδιωτικων κυριως, τι σχολεια θα περασεις και σε τι θα εξειδικευθεις, αν και τι θα κανεις μεταπτυχιακες η διδακτορικες σπουδες η αν θα κανεις δευτερο πτυχιο, διεξοδους θα βρεις αρκετες

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 22:07
Για να μεινω στην ΣΜΑ δεν το συζητας; Γιατι εγω αυτο θελω! Πως σου φενεται αυτο?

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 22:19
Μια χαρα ειναι και λογω κρισης θα ειναι δυσκολα τα πραγματα με τις δουλειες εξω

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 22:24
Συμφωνω φιλε γιατι ενας απο τους λογους που γινομαι μηχανικος στην αεροπορια ειναι: Εκτος οτι μου αρεσει η δουλεια, ειναι και οτι δουλευω στην Πολεμικη Αεροπορια!

Ημ. Αποστολής: 28/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 00:28
Εσεις ποια απο τις τρεις ειδηκοτητες μου προτεινεται για την σχολη μηχανικων! Και με ποια κρητηρια σας παρακαλω! Και ακουω πολλα για τον μισθο και μπερδυτηκα! Ρε παιδια ενα επαγγελμα με 19.000 μορια και τοσο σημαντικο πως γινεται να παιρνει πολυ λιγα λεφτα! Ε?

Ημ. Αποστολής: 28/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 03:09
Για να σου απαντησω και εδω, διαλεξε οποια ειδικοτητα ς αρεσει εσενα και σε θελγει ολες καλες ειναι αλλα δεν ειναι σιγουρο δε πανε ολοι στις ειδικοτητες που θελουν

Ημ. Αποστολής: 28/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:45
Ηλεκρικων καιτηλεποικινωνιων! Αλλα ρε παιδια δεν ακουγεται καπως περιεργο για αξιωματικο αεροποριας... Διοτι θεωρηται σαν ηλεκτρολογος στην αεροπορια το ιδιο και ο μηχανικος αεροσκαφων... Σαν εργατες ενοω! Ε?

Ημ. Αποστολής: 28/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 18:35
H ειδικοτητα λεγεται ΜΗ=μηχανικος ηλεκτρονικων, τωρα μαλλον μπερδεμενα τα εχεις στο μυαλο σου, υπαρχουν ηλεκτρολογοι και απο πανεπιστημιο (πολυτεχνειο) 5 χρονια και απο ΤΕΙ 4 χρονια και απο ΙΕΚ 2 χρονια και απο ΕΠΑΛ=επαγγελματικο λυκειο 3 χρονια
Ασχετως αυτου αλλο πραγμα ειναι ο ηλεκτρολογος και αλλο ο ηλεκτρονικος

Ημ. Αποστολής: 28/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 21:10
Ωχ δικιο εχεις φιλε δεν το ειχα σκεφτει ετσι! Οκ! Σε ευχαριστω!

Ημ. Αποστολής: 28/Νοεμβρίου/2010 ώρα 22:48
Οι ελεγκτες αεραμυνας μετα τα 4 χρονια στ σχολη βγαινουν εκτος; Εχουν συγκεκριμενο ωραριο η' οποτε τους ζητησουν. Ας απαντησει καποιος π ξερει... Ευχαριστω!

Ημ. Αποστολής: 29/Νοεμβρίου/2010 ώρα 01:30
1. Ο στρατος δεν εχει ωραριο
2. Στελεχωνεις μοναδες ρανταρ (σε βουνα δηλαδη), πυργους ελεγχου, κεντρα επιχειρησεων, μοναδες κατευθυνομενων βληματων, ιπταμενα ρανταρ, υπολογιστικα-δορυφορικα κεντρα, μοιρες ηλεκτρονικου πολεμου-επικοινωνιων. Τ-Η μεσων, το κεντρο αεροπορικης τακτικης, οτι εχει σχεση με φασματα μικροκυματα, ραδιοκυματα,IR, ηλεκτροοπτικα ασχολειται ο ελεγκτης.

Ημ. Αποστολής: 08/Ιανουαρίου/2011 ώρα 22:21
Υπάρχει περίπτωση να μην μπει στο μηχανογραφικο φετος η σχολη ελεγκτων αεραμυνας;

Ημ. Αποστολής: 17/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:27
Καλησπερα θα ηθελα να μαθω για την Σχολη Ικαρων (ΣΙ) το τμημα ελεγτων αεραμυνας... Με τι ακριβως ασχολειται αυτος που ειναι ελεγκτης αεραμυνας και συνηθως που ειναι ο τοπος εργασιας του;(πχ νησια η αθηνα θεσσαλονικη; ) ακομα ποιος ειναι ο πρωτος του μισθος μολις αποφοιτηση απο τη σχολη;

Αποστολή από: armed forces
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2013 ώρα 12:59
Οι Ελεγκτές Αεράμυνας δεν πετάνε, έτσι;
Επίσης αξιωματικοί δε βγαίνουν και ως ποιον βαθμό μπορούν να φτάσουν;
Και δηλαδή στελεχώνουν τα ραντάρ και όλα αυτά;
Τα ιπτάμενα ρανταρ τι είναι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποστολή από: dn24
Ημ. Αποστολής: 19/Ιανουαρίου/2013 ώρα 16:38
Αρχικά αποστάλθηκε από armed forces

Οι Ελεγκτές Αεράμυνας δεν πετάνε, έτσι;
Επίσης αξιωματικοί δε βγαίνουν και ως ποιον βαθμό μπορούν να φτάσουν;
Και δηλαδή στελεχώνουν τα ραντάρ και όλα αυτά;
Τα ιπτάμενα ρανταρ τι είναι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Βγαίνουν Αξιωματικοί ή όχι; http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=5895&PID=129450#129450" >εδώ
Μέχρι τι βαθμό μπορούν να φτάσουν; http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=5895&PID=188886#188886" > εδώ
Οι ελεγκτές Αεράμυνας είναι ιπτάμενοι ή ειδικότητα εδάφους; http://www.ellinikos-stratos.com/aeroporia/si_1.asp" > Εδώ

Tα ιπτάμενα ραντάρ είναι αερομεταφερόμενο ραντάρ, και είναι ένα σύστημα που έχει σχεδιαστεί για την ανίχνευση αεροσκαφών, πλοίων και οχημάτων σε μεγάλες αποστάσεις, επίσης το σύστημα αυτό ελέγχει Και δίνει εντολές σε πεδίο της μάχης. Τα ιπτάμενα ραντάρ χρησιμοποιούνται επίσης για τη διεξαγωγή εποπτείας, συμπεριλαμβανομένων και πάνω από τους στόχους του εδάφους και συχνά εκτελεί C2BM (εντολή και έλεγχο). Το σύστημα αυτό λειτουργεί παρόμοια με έναν ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας στο αεροδρόμιο. Χρησιμοποιείται σε υψηλό υψόμετρο, τα ραντάρ του αεροσκάφους επιτρέπει στους φορείς εκμετάλλευσης να γίνει διάκριση μεταξύ των φιλικών και εχθρικών αεροσκαφών από εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά.

-------------
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού

Ημ. Αποστολής: 22/Ιανουαρίου/2013 ώρα 21:42
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη που ρώτησα πράγματα που είχαν ήδη απαντηθεί!

Ημ. Αποστολής: 22/Ιανουαρίου/2013 ώρα 21:44

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη που ρώτησα πράγματα που είχαν ήδη απαντηθεί!

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη προς θεού άνθρωποι είμαστε, και προσπαθούμε να βοηθάμε εθελοντικά, δεν τρώμε. Στην διάθεση σου για ότι βοήθεια χρειαστείς.

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Ιανουαρίου/2013 ώρα 18:53
Και μια άλλη ερώτηση!
Μήπως το συγκεκριμένο τμήμα θεωρείται κατώτερο απο των Ιπτάμενων ή των Μηχανικών επειδή ς'αυτό πηγαίνουν και οι ιπτάμενοι που χάνουν την πτητική τους ικανότητα;

Ημ. Αποστολής: 24/Ιανουαρίου/2013 ώρα 18:59

Και μια άλλη ερώτηση!
Μήπως το συγκεκριμένο τμήμα θεωρείται κατώτερο απο των Ιπτάμενων ή των Μηχανικών επειδή ς'αυτό πηγαίνουν και οι ιπτάμενοι που χάνουν την πτητική τους ικανότητα;

Πέραν ότι χάνουν οι ειδικότητες εδάφους το πτητικό επίδομα, σαφώς και δεν θεωρούνται κατώτερες οι ειδικότητες εδάφους. Ειδικά οι Ελεγκτές Αεράμυνας έχουν υψηλή Ακαδημαϊκή μόρφωση, και χωρίς αυτούς δεν θα λειτουργούσε το σύστημα. Συνοψίζοντας, η αναγκαιότητα λοιπόν Όλων είναι απόλυτα χρήσιμη, καλό θα ήταν να αποφεύγονταν οι συγκρίσεις σε ανόμοια πράγματα όσο αυτό καθίσταται δυνατό.

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Ιανουαρίου/2013 ώρα 19:06
Οκ, ευχαριστώ!

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 13:16
Παιδια μια ερωτησε ο ελνκτης αεραμυνας ειναι ιδιο με τον ιπταμενο;

Αποστολή από: expedition
Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 20:50
Αρχικά αποστάλθηκε από lkaR

Παιδια μια ερωτησε ο ελνκτης αεραμυνας ειναι ιδιο με τον ιπταμενο;
http://www.haf.gr/el/career/academies/si/training/classes.as" rel="nofollow - Πολεμική αεροπορία - εκπαίδευση

Τμήματα - Κατευθύνσεις

Για την εκπαίδευση των μελλοντικών Αξιωματικών της Πολεμικής Αεροπορίας, η Σχολή Ικάρων λειτουργεί το Τμήμα Αεροπορικών Επιστημών με τις ακόλουθες Κατευθύνσεις:

• Ιπταμένων
  • Μηχανικών
  • Ελεγκτών Αεράμυνας (στην οποία μετατάσσονται και οι Ίκαροι Κατεύθυνσης Ιπταμένων σε περίπτωση απώλειας της Πτητικής τους Ικανότητας στο 2ο ή 3ο έτος σπουδών, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Οργανισμό της ΣΙ και τις εκάστοτε ανάγκες της Πολεμικής Αεροπορίας)

Η Κατεύθυνση μετά το 1ο ή το 2ο έτος, δύναται να παρέχει Ειδικεύσεις με κατάλληλο Πρόγραμμα Σπουδών, οι οποίες άπτονται αναγνωρισμένου επιστημονικού αντικειμένου.

Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας δημιουργούνται, τροποποιούνται ή καταργούνται Ειδικεύσεις, κατόπιν εισήγησης του Α. Α. Σ.

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 10:55
Ξέρει κάποιος, πως μπορώ να γίνω ελεγκτής αεράμυνας στην Πολεμική Αεροπορία σαν αξιωματικός; Γνωρίζω ότι υπάρχει ενα τμήμα στο 2ο έτος που κόβονται οι ιπτάμενοι και γίνονται ΕΑ αλλά δεν εχω την δυνατότητα να το μπω στη ΣΙ τμήμα ιπταμένων. Οπότε καμιά άλλη ιδέα;
•Ας πούμε κάποια κλήρωση ή κατατακτήριες απο ΣΜΥΑ (επιχειρησιακό-παλαιά ΣΤΥΑ) σε ΣΙ γίνεται;
•Ή κλήρωση ή κατατακτήριες , απο ΣΙ(τμήμα μηχανικό ) σε ΣΙ (τμήμα αεραμυνας ΕΑ) γίνεται μέσα στη σχολή;
•Ή ακόμα καλύτερα αν τελειώσω τη ΣΙ (τμήμα μηχανικό ΣΜΑ) και μετά πάρω πτυχίο ελεγκτή αεράμυνας από έξω(Πολιτική αεροπορία) θα με αξιοποιήσει η Πολεμική Αεροπορία ;

Αποστολή από: Pantelkon
Ημ. Αποστολής: 03/Απριλίου/2019 ώρα 15:43
Μι ωξ

Αποστολή από: Pantelkon
Ημ. Αποστολής: 03/Απριλίου/2019 ώρα 15:48
Δινω φετος πανελληνιες και ενδιαφερομαι για τη σχολη ελεγκτων αεραμυνας που θα μπει στο μηχανογραφικο φετος μετα απο χρονια. Εψαξα στο ιντερνετ αλλα οι πληροφοριες που βρηκα για την σχολη ηταν ελαχιστες. Υπαρχει καπου αναρτημενο το προγραμμα σπουδων και τα μαθηματα της σχολης ; Και επισης οσοι γνωριζουν περαν της πολεμικης αεροποριας τι αλλες επαγγελματικες διεξοδοι υπαρχουν μετα τη συμπληρωση της υποχρεωτικης παραμονης;

Αποστολή από: GeoCommand
Ημ. Αποστολής: 09/Ιουλίου/2019 ώρα 19:49
Το τμήμα ΕΑ της ΣΙ θα προσελκυσει αναμφίβολα πολύ κόσμο.
Ερωτήματα που δημιουργούνται:
*Που θα κυμανθούν οι βασεις;(εκτιμώ 16500-17500)
*Ευκαιρίες καριερας στην Πολιτική Αεροπορία
*Αριθμός-οριο εισακτεων για φετος

-------------
Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες

Ημ. Αποστολής: 10/Ιουλίου/2019 ώρα 23:54
Με 17.330 έχω καμία ελπίδα για ελεγχτης αεράμυνας; Θυμάμαι ότι το 2010 είχε βάση γύρω στα 18.900 μόρια. Βέβαια τώρα όλες οι στρατιωτικές σχολές έχουν πέσει παρότι έχει ελαττωθεί ο αριθμός των εισακτεων.

Αποστολή από: GeoCommand
Ημ. Αποστολής: 11/Ιουλίου/2019 ώρα 08:57
Αρχικά αποστάλθηκε από Σωτήριος

Με 17.330 έχω καμία ελπίδα για ελεγχτης αεράμυνας; Θυμάμαι ότι το 2010 είχε βάση γύρω στα 18.900 μόρια. Βέβαια τώρα όλες οι στρατιωτικές σχολές έχουν πέσει παρότι έχει ελαττωθεί ο αριθμός των εισακτεων.

Πιστεύω είναι καλή βαθμολογία...
Δεν χανεις κάτι... δήλωσε το

-------------
Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου