Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Εξαγορά θητείας

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Θέματα στρατολογίας
Περιγραφή Forum: Αναβολές, άδειες, μειωμένη θητεία, αντιρρησίες συνείδησης, ανυπότακτοι
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=3504
Ημ. Εκτύπωσης: 26/Μαΐου/2020 ώρα 10:09

Θέμα: Εξαγορά θητείας
Αποστολή από: phsyborg
θέμα: Εξαγορά θητείας
Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2009 ώρα 11:24

Καλημέρα,

το ερώτημα μου είναι το εξής :
Ειμαι ομογεννης απο Κων/πολη (γεννημενος στην Τουρκια) αλλα διαμένω στην Ελλαδα 25 χρονια.(τουρκικη υπηκοοτητα. Ελληνικν εθνικοτητα και ειμαι με αδεια παραμονης στην Ελλαδα)
Ειμαι 30 χρονων πλεον παντρεμένος με Ελληνίδα και εχω κ ενα παδακι ανηλικο.
Θέλώ να παρω την Ελληνικη υπηκοοτητα.
Με την στρ. Θητεια ομως τι γίνεται;
Μπορω να κάνω εξαγορά; Αν ναι, Κανω Την βασικη εκπαιδευση η οχι; Ποια ειναι η διαδικασια, το κόστος κτλπ;
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Απαντήσεις:
Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 26/Μαΐου/2009 ώρα 23:37
Ειμαι 29 χρονων και εχω υπηρετησει 5 μηνες. Υπαρχει καποιο παραθυρακι να εξαγορασω το υπολοιπο της θητειας μου; Εχω μαθει οτι εχει ψηφιστει να εξαγοραζεται στα 28 αλλα δεν εχει μπει στην εφημεριδα της κυβερνησης ακομα. Ευχαριστω

-------------

Αποστολή από: iwannis88
Ημ. Αποστολής: 31/Ιουλίου/2009 ώρα 11:49
Παιδια εγω που εχω παιδι 1.5 ετων τι θητεια κανω τελικα;
Ενα μηνα που εχω προσθετο το πληρωνω 1000ευρω;
Και γινετε να εξαγωρασω την θητεια μου, και ποσο;

Αποστολή από: army2
Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2010 ώρα 14:36
Θα ηθελα να με ενημερωσετε αν ξερετε πως μπορει να εξαγοράσει τη θητεια του καποιος που ειναι 28 χρονων. Ξερω οτι πρεπει να ειναι 35, αλλα αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος αλλος κανονισμος ή καποιο παραθυρακι.

Αποστολή από: Rafale
Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2010 ώρα 15:29
Δες εδω http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/eksagora.asp - http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/eksagora.asp

-------------

Αποστολή από: army2
Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2010 ώρα 16:04
Αν εξαγοραζεται οντως στα 28 ειναι πολυ καλο! Ξερεις ομως κανεις
Λεπτομερειες.

Ημ. Αποστολής: 05/Μαρτίου/2010 ώρα 15:28
Θα ήθελα να κάνω μια συγκεκριμένη ερώτηση.

Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και συμπληρώνω 35 χρόνια τον Ιούνιο του 2011. Είναι σωστό ότι αν παρουσιαστώ με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου 2010. Θα έχω το δικαίωμα εξαγοράς του υπολοίπου της θητείας μου από την 1η Ιανουαρίου 2011, εφόσον σύμφωνα με το νόμο θα θεωρούμαι ως έχων συμπληρώσει 35 χρόνια και έχοντας κάνει θητεία 2 μήνων;

Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει ας με βοηθήσει!

Ημ. Αποστολής: 27/Μαρτίου/2010 ώρα 20:43
Ειμαι 35 ετων τριτης γενιας βορειοηπειρωτης ο παππους μου ηρθε στην Ελλάδα το 45 ο πατερας μου εχει ελληνικη ταυτοτητα και θελω να βγαλω και εγω με το θεμα στρατευσης τι γινεται αν υπηρετω ποσο χρονο αν μπορω να εξαγορασω τι θητεια και βαση ποιου νομου

Αποστολή από: MixalisRockMetal
Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2010 ώρα 01:22
Αρχικά αποστάλθηκε από ΤΑΣΟΣ

Ειμαι 35 ετων τριτης γενιας βορειοηπειρωτης ο παππους μου ηρθε στην Ελλάδα το 45 ο πατερας μου εχει ελληνικη ταυτοτητα και θελω να βγαλω και εγω με το θεμα στρατευσης τι γινεται αν υπηρετω ποσο χρονο αν μπορω να εξαγορασω τι θητεια και βαση ποιου νομου

αφου εισαι 35 χρονων μπορεις να την εξαγορασεις. Νομιζω καθεσαι μονο καποιο μικρο διαστημα στο κεντρο περιπου ενα μιση μηνα και μετα απολυεσαι...
ενα κειμενακι που βρηκα στην σελιδα του ελλινηκου στρατου στο κανο copy να δεις.

Ορισμένες κατηγορίες στρατευσίμων μπορούν να ζητήσουν την εξαγορά της θητείας τους, αρκεί να έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας τους. Σε αυτές εντάσσονται όσοι τελούν σε ανυποταξία, όσοι βρίσκονται νόμιμα έξω από τις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, οι υπηρετούντες στις Ένοπλες Δυνάμεις και οι λιποτάκτες μετά την διακοπή της λιποταξίας τους. Οι παραπάνω μπορούν να εξαγοράσουν το υπόλοιπο της στρατιωτικής τους υποχρέωσης, αφού προηγουμένως εκπληρώσουν χρόνο πραγματικές στρατιωτικής υπηρεσίας σαράντα πέντε (45) ημερών.

Το ποσό που καταβάλλεται για κάθε μήνα θητείας έχει καθοριστεί σε οκτακόσια δέκα (810) ευρώ, δηλαδή ίσο με τις καθαρές αποδοχές νεοκατατασσόμενουΕΠ. ΟΠ. Οι τυχόν πρόσθετες στρατιωτικές υποχρεώσεις εξαγοράζονται εφάπαξ, πριν ή ταυτόχρονα με την καταβολή της πρώτης δόσης εφόσον πρόκειται για τμηματική εξαγορά ή ολόκληρου του ποσού, εφόσον εξαγοράζουν εφάπαξ και με το χρηματικό ποσό που καθορίζεται κάθε φορά από τις σχετικές διατάξεις.

Δεν υπάγονται στις παραπάνω διατάξεις περί εξαγοράς των στρατιωτικών υποχρεώσεων όσοι προκάλεσαν ή προκαλούν την έκδοση παράνομων διοικητικών πράξεων προκειμένου να παρατείνουν την παραμονή τους εκτός των τάξεων των Ενόπλων Δυνάμεων ή να αποφύγουν την υποχρέωση στράτευσής τους.
Αύξηση αντιτίμου εξαγοράς

Τον Φεβρουάριο του 2009 ανακοινώθηκε η αύξηση κατά 1.100% (!) του αντιτίμου εξαγοράς της επιπλέον εξάμηνης στρατιωτικής θητείας με την οποία φορτώνονται όσοι παρανόμως δεν κατατάχτηκαν στις Ένοπλες Δυνάμεις. Συγκεκριμένα, το χρηματικό ποσό εξαγοράς από 90 ευρώ τον μήνα με τη νέα ρύθμιση ανήλθε στα 1.000 ευρώ. Παράλληλα, τα συναρμόδια υπουργεία χρεώνουν αναδρομικά με το ίδιο ποσόν και τους ανυπότακτους που έχουν ήδη καταταγεί και οι οποίοι έκαναν το κουμάντο τους υπολογίζοντας ότι το αδίκημά τους θα τους κόστιζε 90 x 6 = 540 ευρώ συνολικά. Έτσι, όσοι στρατευμένοι πήγαν μετά την Πρωτοχρονιά να τακτοποιήσουν την οφειλή τους δέχθηκαν νέο χαράτσι ύψους 1.000 x 6= 6.000 ευρώ συνολικά!

Tο υπουργείο ’μυνας προσανατολίζεται στην έκδοση διορθωτικής απόφασης που προβλέπει και μεταβατική διάταξη: Πιο συγκεκριμένα, το ποσό εξαγοράς των 90 ευρώ θα ισχύσει όχι μόνο για όσους έχουν καταταγεί μέχρι 2-1-2009 αλλά και για όσους καταταγούν τους επόμενους 3-4 μήνες. «Το τελευταίο θα ισχύσει για να λειτουργήσει ως κίνητρο και να σπεύσουν να καταταγούν προκειμένου να γλιτώσουν τα επιπλέον 5.500 ευρώ» λένε τώρα αρμόδιοι επιτελείς. Σήμερα οι ανυπότακτοι ανέρχονται σε 33.534- περίπου 17.000 εξωτερικού και 16.000 εσωτερικού. "

-------------

Αποστολή από: yandr
Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2010 ώρα 12:41
Υπενθυμίζω για μία ακόμη φορά ότι υπάρχει άρθρο για την http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/eksagora.asp - εξαγορά θητείας .

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2010 ώρα 16:09
Μπορεις να εξαγορασεις τη θητεια σου στα 28; Νομιζα πως πρεπει να εισαι 35 και πανω...

Αποστολή από: Rafale
Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2010 ώρα 16:23
Αρχικά αποστάλθηκε από foititis

Μπορεις να εξαγορασεις τη θητεια σου στα 28; Νομιζα πως πρεπει να εισαι 35 και πανω...
νομιζω οτι θα σου λυθουν οι αποριες αν ενημερωθεις απο το λινγκ που εδωσε ο διαχειριστης του φορουμ

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2010 ώρα 18:42
Το αρθρο το διαβασα και λεει για 35! Αρα γιατι λεει ο φιλος για 28; ! Μηπως μου ξεφυγε κατι?

Αποστολή από: TOPOL-M
Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2010 ώρα 18:50
Αρχικά αποστάλθηκε από ΤΑΣΟΣ

H θητεία δεν είναι ούτε Laptop, ούτε παντελόνι ούτε εταιρεία να την εξαγοράσεις.
Πήγαινε όσο πιο γρήγορα να ξεμπερδεύεις και ασε τις κουταμάρες!

-------------

Αποστολή από: comagents
Ημ. Αποστολής: 14/Ιουλίου/2010 ώρα 15:08
Αξιοτιμοι κυριοι
λογω διπλης υπηκοοτητας ο ανηψιος μου παρουσιασθηκε 01/07/2010 στον αυστριακο στρατο, οπου ισχυει 6μηνη θητεια.
επειδη στην Ελλάδα η θητεια ειναι εννιαμηνη
μπορει να εξαγορασει το υπολοιπο τριμηνο;
αν ναι ποιο ειναι το κοστος;
σε ποια επισημη σταρτιωτικη διευθυνση πρπει να απευθυνθω;
ευχαριστω για τις συστασεις σας.
νικος λεμονησ
αθηνα

Ημ. Αποστολής: 14/Ιουλίου/2010 ώρα 23:53
Αυτο που ισχυει στην περιπτωση σας και μονο εναι οτι μπορειτε να την εξαγορασετε με 300 ευρω το μηνα.
φυσικα πρεπει να πατε στο στρατολογικο γραφειο, που ειναι δηλωμενος ο ανηψιος.
καλη επιτυχια.

Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 16:00

Ειμαι ανω των 35 ετων και εχω δικαιωμα εξαγορας εφοσον υπηρετησω 45 μερες.

Ηθελα να ρωτησω: Αυτες οι 45 μερες απο ποτε μετρουν;
Απο τη μερα που θα παρουσιαστω ή απο τη στιγμη που θα ορκιστω;
Δηλαδη, η προπαιδευση μετριεται;
Ευχαριστω πολυ.

Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:20
Που θα παρουσιαστείς.

-------------

Αποστολή από: ORTHODOXOS
Ημ. Αποστολής: 09/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:52
Οι μέρες μετράνε από την μέρα που θα παρουσιαστείς.

Ημ. Αποστολής: 10/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 15:51
Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Αποστολή από: MrGeo5
Ημ. Αποστολής: 13/Οκτωβρίου/2010 ώρα 14:48
1/1.'Έχετε υπ'όψιν ότι μετά τα 35 η θητεία δύναται και να εξαγοραστεί, αφού υπηρετηθούν οι πρώτες 40 μέρες του ΚΕΝ.
Αν μπει ο χρόνος που κλείνεις τα 18 σου, ανάλογα με το αν υπάρχουν θέσεις στην ΕΣΣΟ ίσως μπεις. Υπάρχει και η περίπτωση των προτάκτων, κατά την οποία δηλώνεις έστω και πριν τα 18 ότι ενδιαφέρεσαι να μπεις μόλις θα γίνεις 18 (μόλις δηλαδή μπει ο χρόνος που σηματοδοτεί το πέρασμα στα 18- και μπαίνεις με την 1η ΕΣΣΟ ΤΗς χρονιάς, μήνα Φλεβάρη. Για όλα αυτά, προς επιβεβαίωση καλέστε το αρμόδιο στρατολογικό γραφείο.

Ημ. Αποστολής: 18/Οκτωβρίου/2010 ώρα 05:06
Νομιζω ειναι 45 οι μερες και οχι 40
οι υπολοιπες εξαγοραζονται περιπου προς 800 ευρω το μηνα
και μπορουν να αποπληρωθουν σε 4 δοσεις
σωστα;

Ημ. Αποστολής: 04/Ιανουαρίου/2011 ώρα 03:03
Ο Κύπριοι που γεννήθηκαν και μένουν μόνιμα στην Ελλάδα μπορούν να εξαγοράσουν τη θητεία τους;

Αποστολή από: dn24
Ημ. Αποστολής: 04/Ιανουαρίου/2011 ώρα 15:45
Αρχικά αποστάλθηκε από dna

Ο Κύπριοι που γεννήθηκαν και μένουν μόνιμα στην Ελλάδα μπορούν να εξαγοράσουν τη θητεία τους;
απο τη στιγμη που ενας πολιτης, εχει ελληνικη ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ Μπορει κανονικοτατα να εξαγορασει τη θητεια στην Ελλαδα. Απο τη στιγμη που εχει ελληνικη ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ Εκει ψαξτο, ρωτα την στρατολογια. Ειναι αλλο πραγμα το ενα, κ αλλο το αλλο αγαπητε φιλε.
...

-------------
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 11/Ιανουαρίου/2011 ώρα 18:38
Αποφάσεις ΥΕΘΑ περί στρατολογικής νομοθεσίας

Με οκτώ αποφάσεις που υπέγραψε ο Υπουργός Εθνικής ’μυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος στις 10 Ιανουαρίου καθορίζονται ζητήματα εφαρμογής της στρατολογικής νομοθεσίας, που αφορούν σε ανυπότακτους, λιποτάκτες, αντιρρησίες συνείδησης, ομογενείς, στρατεύσιμους άνω των 35 ετών, νοσηλευόμενους σε νοσηλευτικά ιδρύματα και εγγεγραμμένους για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος.
  1. Καθορίζεται σε € 6.000 το ποσό του χρηματικού προστίμου που επιβάλλεται στους ανυπότακτους (€ 1.000 για τους έφεδρους) και σε ό, τι αφορά τους λιποτάκτες το πρόστιμο καθορίζεται σε € 1.000 για κάθε μήνα λιποταξίας Και μέχρι του ποσού των € 6.000. Με την ίδια απόφαση ορίζεται η διαδικασία βεβαίωσης και είσπραξης των προστίμων, βάσει της νομοθετικής εξουσιοδότησης των άρθρων 51 και 52 του Ν.3421/2005.
  1. Καθορίζεται σε € 810 ανά μήνα το ποσό εξαγοράς του υπολοίπου της εναλλακτικής υπηρεσίας των αντιρρησιών συνείδησης που έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος ηλικίας, η διαδικασία εξαγοράς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια, σύμφωνα με την εξουσιοδότηση του άρθρου 79 του Ν.3883/2010.
  1. Τροποποιείται η «Φ.420/6/80222/Σ.31/10-02-2006/Κοινή Απόφαση Υφυπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής ’μυνας», αναφορικά με τη διαδικασία επιβολής, βεβαίωσης και είσπραξης του χρηματικού προστίμου, που επιβάλλεται σε εφέδρους λόγω της μη τήρησης των υποχρεώσεών τους, σε εκτέλεση του ’ρθρου 49 του Ν.3421/2005.
  1. Καθορίζεται η διάρκεια της εναλλακτικής θητείας σε 15 μήνες (από 17 που ισχύει σήμερα για τον ΣΞ και 23 για την ΠΑ και το ΠΝ) για τους πλήρους θητείας, σε 12 μήνες (από 15) για τους μειωμένης θητείας και σε 9 μήνες (από 11) για τους 6μηνης μειωμένης θητείας. Για τους 3μηνης μειωμένης θητείας, η εναλλακτική υπηρεσία παραμένει στους 5 μήνες, όπως και πριν.
  1. Καθορίζεται στους 3 μήνες το ακριβές χρονικό διάστημα υπηρεσίας, που πρέπει να εκπληρώσουν οι αντιρρησίες συνείδησης που έχουν συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας τους πριν εξαγοράσουν το υπόλοιπο της εναλλακτικής υπηρεσίας, τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την εξαγορά και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του άρθρου 79 του Ν.3883/2010.
  1. Τροποποιείται η «Φ.420/79/81978/Σ.300/21-12-2005-Απόφ. ΥΕΘΑ», και επανακαθορίζονται οι διαδικασίες που προβλέπονταν για την υπαγωγή των αντιρρησιών συνείδησης στην εναλλακτική υπηρεσία, ώστε να εναρμονιστούν με τις τροποποιήσεις του άρθρου 78 του Ν.3883/2010.
  1. Τροποποιείται η «Φ.429.1/10/150128/Σ.21/10-01-2006/Απόφαση ΥΦΕΘΑ», σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 77 του Ν.3883/2010 και τυποποιούνται νέες διαδικασίες, που αποσκοπούν στην αντιμετώπιση δυσλειτουργιών, οι οποίες είχαν ανακύψει κατά την εφαρμογή της στρατολογικής νομοθεσίας για άτομα ειδικών κατηγοριών (ομογενείς και στρατεύσιμοι άνω των 35 ετών).
  1. Τροποποιείται η «Φ.429.1/5/150045/Σ.11/04-01-2006/Απόφαση ΥΦΕΘΑ», καθορίζονται τα σχετικά με την απαλλαγή των Μοναχών του Αγίου Όρους, που προβλέπεται στο ’ρθρο 77 του Ν.3883/2010 και επίσης αντιμετωπίζονται προβλήματα και δυσχέρειες που είχαν ανακύψει κατά την εφαρμογή των άρθρων 15 και 18 του Ν.3421/2005 για την αναβολή κατάταξης νοσηλευομένων σε νοσηλευτικά ιδρύματα και όσων είναι εγγεγραμμένοι για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος.
http://www.mod.mil.gr/el/enimerosi/anakoinosis-typou/3496-apofaseis-yeua-peri-startologikhs-nomothesias.html" rel="nofollow - Υπουργείο Εθνικής ’μυνας

Ημ. Αποστολής: 02/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 17:07
Γεία σας.
Η ηλικία μου:27 ετών
>Έχει δημιουργηθεί πρόβλημα σχετικά με τη επιθυμία μου να συνεχίσω τις σπουδές μου. Όταν τελείωσα το λύκειο, πήρα όπως συνηθίζεται, αναβολή λόγω τον σπουδών (η αναβολή ήταν από το 2003 έως και τον Δεκέμβριο του 2011). Το καλοκαίρι του 2010 αποφοίτησα από την σχολή και έχοντας σκοπό να συνεχίσω την έρευνα στον τομέα που με ενδιαφέρει, έκανα αίτηση για δυετές μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Η αίτηση μου έγινε δεκτή και πρέπει να βρίσκομαι εκεί τον Σεπτέμβρη του 2011. Ύστερα πληροφορήθηκα πως πλέον δεν έχεις το δικαίωμα να παρατήνεις την αναβολή για σπουδές μεταπτυχιακού, εκτός και αν πρόκειται για διδακτορικό. Έχω βρεθεί στην δύσκολη και μπορώ να πώ άσχημη θέση και δεν ξέρω τι να κάνω. Ψάχνω να βρώ μια λύση ούτως ώστε να συνεχίσω τις σπουδές. Έτσι οδηγήθηκα στην σκέψη να εξαγοράσω την θητεία μου, όμως δεν γνωρίζω τίποτα σχετικα με αυτά. Θα ήθελα ότι σχετικές πληροφορίες μπορείτε να μου παρέχεται και αν είναι δυνατόν να βρεθεί λύση στο πρόβλημα.
Ευχαριστώ

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 18:53
Δεν προβλέπεται για σένα http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/eksagora.asp" >η εξαγορά θητείας , αλλά ρίξε μια ματιά στο σχετικό άρθρο

-------------

Αποστολή από: Mike
Ημ. Αποστολής: 02/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 19:53

Απο το καλοκαιρι του 2010 ως τον Σεπτεμβριο του 11 προλαβαινες κανονικα να κανεις τη θητεια σου. Γιατι δεν πας τωρα φανταρος και ειτε να μιλησεις με τη σχολη σου για να πας 2 μηνες αργοτερα, ειτε εξαμηνο αργοτερα, ειτε του χρονου; Αλλιως εξαγορα δεν προβλεπεται στα 27 σου

Ημ. Αποστολής: 02/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 22:12
Δεν κατατάχτηκα για το λόγο ότι έπρεπε να βρώ δουλειά λόγω των τρεχούμενων εξόδων, και γιατί έπρεπε να κάνω την σχετική προετοιμασία που χρειάζεται για κάνω την αίτηση. Ναι, η εξαγορά δεν προβλέπεται. Η σχολή αυτή ειναι πάρα αυστηρή με τα χρονοδιαγράμματα των σπουδαστικών τους προγραμμάτων.

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2011 ώρα 14:03
Οκ, τοτε σου ευχομαι καλη επιτυχια.
Ελπιζω το διαβατηριο σου να μη ληγει μεχρι να επιστρεψεις, γιατι απο οταν θα κηρυχτεις ανυποτακτος και θα σε αναζητει η αστυνομια, δεν προβλεπεται να μπορεις να ανανεωσεις.

Αποστολή από: kurco
Ημ. Αποστολής: 31/Μαρτίου/2011 ώρα 03:21
Η εξαγορα θητειας θα αφορα και ατομα που δεν εχουν σχεση με ανυποτακτους η' αντιρρησιες;

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 31/Μαρτίου/2011 ώρα 03:25
Αρχικά αποστάλθηκε από kurco

Η εξαγορα θητειας θα αφορα και ατομα που δεν εχουν σχεση με ανυποτακτους η' αντιρρησιες;

Με οκτώ αποφάσεις που υπέγραψε ο Υπουργός Εθνικής ’μυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος στις 10 Ιανουαρίου 2011, καθορίζονται ζητήματα εφαρμογής της στρατολογικής νομοθεσίας, που αφορούν σε ανυπότακτους, λιποτάκτες, αντιρρησίες συνείδησης, ομογενείς, στρατεύσιμους άνω των 35 ετών, νοσηλευόμενους σε νοσηλευτικά ιδρύματα και εγγεγραμμένους για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος.

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2011 ώρα 09:22
Παιδια δεν εχω καταλαβει κατι με το αρθρο που ψηφιστηκε.
Εαν εγω πχ τελειωσω τη σχολη μου και τελειωσει και η αναβολη μου και δεν παρουσιαστω θα θεωρηθω λιποτακτης η ανυποτακτος και ετσι θα εξαγορασω τη θητεια μου; Στην ηλικια πχ των25;

Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2011 ώρα 14:37
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7324&PN=1" >Ανυπότακτος ή λιποτάκτης

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Απριλίου/2011 ώρα 14:56

Αν δεν παρουσιαστεις, θα κυρηχτεις ανυποτακτος. Θα κανεις κανονικα θητεια και θα πληρωσεις και 6000 προστιμο για την ανυποταξια. Εξαγορα θητεια κανεις μονο μετα τα 35.

Ημ. Αποστολής: 08/Απριλίου/2011 ώρα 13:12
Αρχικά αποστάλθηκε από Mike

Αν δεν παρουσιαστεις, θα κυρηχτεις ανυποτακτος. Θα κανεις κανονικα θητεια και θα πληρωσεις και 6000 προστιμο για την ανυποταξια. Εξαγορα θητεια κανεις μονο μετα τα 35.

Είσαι σίγουρος γι'αυτό που αναφέρεις;
Η απόφαση της ΥΕΘΑ που αναφέρει ο Nassos πιο πάνω αναφέρει αυτούς που είναι πάνω από 35 χρονών σε ξεχωριστή κατηγορία...

Ημ. Αποστολής: 08/Απριλίου/2011 ώρα 13:57
Αν εννοεις για το οτι δε μπορεις να εξαγορασεις τη θητεια σου πριν τα 35, προφανως ειμαι σιγουρος. Αλλιως θα ηταν πρωτη ειδηση παντου οτι η θητεια ειναι πλεον προαιρετικη. Εκτος αν ρωτας κατι αλλο.
Οι ρυθμισεις ουσιαστικα αφορουν τα προστιμα ανυποταξιας Και την εισπραξη τους μεσω εφοριας. Κοινως, δε μπορεις να εχεις εισοδηματα στην ελλαδα και να χρωστας το προστιμο.

Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2011 ώρα 18:02
’κουσα πρόσφατα οτι θα μειωθει η βασική εκπαίδευση στις 3 εβδομάδες (από κάπου 45 μέρες) όταν κλείσουν καποια απο τα στρατόπεδα.

Ειμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, ετων 35 και ενδιαφέρομαι να εξαγοράσω τη θητεία μου. Το χρονικό διάστημα που πρέπει να υπηρετήσω θα παραμείνει 45 μέρες, ή θα μειωθεί στις 3 εβδομάδες (όσο δηλαδή η βασική εκπαίδευση) ;

Ευχαριστώ πολύ.

Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2011 ώρα 19:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas

’κουσα πρόσφατα οτι θα μειωθει η βασική εκπαίδευση στις 3 εβδομάδες (από κάπου 45 μέρες) όταν κλείσουν καποια απο τα στρατόπεδα.

Ειμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, ετων 35 και ενδιαφέρομαι να εξαγοράσω τη θητεία μου.Το χρονικό διάστημα που πρέπει να υπηρετήσω θα παραμείνει 45 μέρες, ή θα μειωθεί στις 3 εβδομάδες (όσο δηλαδή η βασική εκπαίδευση) ;

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν έχω διαβάσει πουθενά κάτι τέτοιο

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουλίου/2011 ώρα 18:00
Δηλαδή, αν κάποιος κάτω από 35 ετών θέλει να εξαγοράσει τη θητεία του δεν γίνεται;
λογικά θα έπρεπε μια και υπάρχουν και όνειρα τα οποία καταστρέφονται με την θητεία!

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουλίου/2011 ώρα 23:59
Δεν υπαρχει δυνατοτητα εξαγορας πριν τα 35.

Ημ. Αποστολής: 15/Οκτωβρίου/2011 ώρα 17:39

Είμαι τρίτος μηχανικός του εμπορικού ναυτικού,25 χρόνων, και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να αποφύγω Την στρατιωτική θυτεια μου. Όχι πως φοβάμαι να υπηρετήσω, αλλά για μένα είναι μεγάλο κόστος (χρηματικό).12 μήνες θυτείας είναι για μένα 60 χιλιάρικα αν θα ήμουν μπαρκαρισμένος. Υπάρχει τρόπος να πληρώσω; Η' θα πρέπει να περιμένω μέχρι τα 35 όπως διάβασα και στους παραπάνω;

Ημ. Αποστολής: 15/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:54
Αρχικά αποστάλθηκε από Christos L.

Είμαι τρίτος μηχανικός του εμπορικού ναυτικού,25 χρόνων, και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να αποφύγω Την στρατιωτική θυτεια μου. Όχι πως φοβάμαι να υπηρετήσω, αλλά για μένα είναι μεγάλο κόστος (χρηματικό).12 μήνες θυτείας είναι για μένα 60 χιλιάρικα αν θα ήμουν μπαρκαρισμένος. Υπάρχει τρόπος να πληρώσω; Η' θα πρέπει να περιμένω μέχρι τα 35 όπως διάβασα και στους παραπάνω;

1. Πρέπει να περιμένεις μέχρι τα 35
2. Διάβασε το http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/eksagora.asp" >άρθρο Αναφέρει τους τρόπους καταβολής

-------------

Αποστολή από: sickdrummer
Ημ. Αποστολής: 17/Οκτωβρίου/2011 ώρα 20:46
Καλησπέρα! Διάβασα στο προεδρικό διάταγμα πως μπορεί κάποιος να απολυθεί εφόσον συμπληρώσει Την πλήρης ή εννεάμηνη ή της εξάμηνη μειωμένη στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωση, όχι όμως πριν να συμπληρωθεί τουλάχιστον το ένα τέταρτο της πλήρους, το ένα τρίτο της εννεάμηνης και το ήμισυ της εξάμηνης μειωμένης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης. Αρθρο 6 παραγραφος 2.

Ισχύει ή κατάλαβα κάτι λάθος; Και κατι αλλο...9 μηνη δεν ειναι η θητεία; Γιατί αναφέρεται σε 24μηνη;
Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων! Κωνσταντίνος

Αποστολή από: sickdrummer
Ημ. Αποστολής: 18/Οκτωβρίου/2011 ώρα 18:39
Αν ισχύει κάτι τέτοιο θέλω να μάθω. Ρώτησα κάποιους και μου 'παν πως είναι μἀ λλον εξαγορά θητείας. Αυτό δεν είναι στα πλαίσια της μειωμένης; Και αν ναι, ισχύει για συγκεκριμένες περιπτώσεις?

Ημ. Αποστολής: 18/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:59
Αρχικά αποστάλθηκε από sickdrummer

Αν ισχύει κάτι τέτοιο θέλω να μάθω. Ρώτησα κάποιους και μου 'παν πως είναι μἀ λλον εξαγορά θητείας. Αυτό δεν είναι στα πλαίσια της μειωμένης; Και αν ναι, ισχύει για συγκεκριμένες περιπτώσεις;

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/eksagora.asp" >Εξαγορά στρατιωτικής θητείας

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Οκτωβρίου/2011 ώρα 01:24
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Ημ. Αποστολής: 05/Νοεμβρίου/2011 ώρα 08:34
Αρχικά αποστάλθηκε από dn24

απο τη στιγμη που ενας πολιτης, εχει ελληνικη ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ Μπορει κανονικοτατα να εξαγορασει τη θητεια στην Ελλαδα. Απο τη στιγμη που εχει ελληνικη ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ Εκει ψαξτο, ρωτα την στρατολογια. Ειναι αλλο πραγμα το ενα, κ αλλο το αλλο αγαπητε φιλε...

καλημερα κι απο μενα. Στο λινκ που εχει μπει πολλες φορες ς'αυτες τις σελιδες, αναφερεται οτι ο σχετικος νομος αφορα και ομογενεις, μονο που δεν υπαρχει καμια σχετικη αναφορα στο υπολοιπο αρθρο.

το ερωτημα μου εχει ως εξης: Ειμαι γεννημενος το 1984 στην ελλαδα απο ελληνες της κωνσταντινουπολης, οι οποιοι κατεχουν ακομα την τουρκικη υπηκοοτητα. Ταυτοτα δεν εχω, αλλα εχω αδεια παραμονης την οποια ανανεωνω καθε 2 χρονια στο κεντρο αλλοδαπων αθηνων, στο ρουφ. Εχω δικαιωμα εξαγορας της θητειας μου ή πρεπει να περιμενω μεχρι τα 35;

Αποστολή από: plais_
Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2012 ώρα 02:28
Διαβάζω στο σχετικό μέρος της σελίδας:

Με οκτώ αποφάσεις που υπέγραψε ο Υπουργός Εθνικής ’μυνας κ. Ευάγγελος Βενιζέλος στις 10 Ιανουαρίου 2011, καθορίζονται ζητήματα εφαρμογής της στρατολογικής νομοθεσίας, που αφορούν σε ανυπότακτους, λιποτάκτες, αντιρρησίες συνείδησης, ομογενείς, στρατεύσιμους άνω των 35 ετών, νοσηλευόμενους σε νοσηλευτικά ιδρύματα και εγγεγραμμένους για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος.

• Καθορίζεται σε € 6.000 το ποσό του χρηματικού προστίμου που επιβάλλεται στους ανυπότακτους (€ 1.000 για τους έφεδρους) και σε ό, τι αφορά τους λιποτάκτες το πρόστιμο καθορίζεται σε € 1.000 για κάθε μήνα λιποταξίας και μέχρι του ποσού των € 6.000. Με την ίδια απόφαση ορίζεται η διαδικασία βεβαίωσης και είσπραξης των προστίμων, βάσει της νομοθετικής εξουσιοδότησης των άρθρων 51 και 52 του Ν.3421/2005.

Είμαι γεννημένος το 1987 και έχω αναβολή μέχρι 31/12/14. Το παραπάνω σημαίνει ότι μπορώ να εξαγοράσω την θητεία μου με 6.000ευρώ και να μην παρουσιαστώ καν;
Επίσης όταν πέρασα περιοδεύον το 2005 μου ήρθε χαρτί ότι έχω καταταγεί στο ΠΝ. Αν κόψω την αναβολή μου πριν το 2014 θα με πάρουν σίγουρα στο ΠΝ; Αν λήξει και με καλέσουν μπορεί να πάω σε άλλο σώμα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2012 ώρα 00:43
Η Θητεία εξαγοράζεται στα 35 (Ιανουάριος) +45 μέρες παραμονής στο στράτευμα. Αν ήταν ανοίξαμε και σας περιμένουμε ξέρεις πόσοι θα πλήρωναν... Από το 19ο έτος ηλικίας... Απόλυτα υγιής άνθρωποι. Αλλά έτσι πως είναι τα πράγματα τώρα Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει μέχρι το 2014. Για να μπει ρευστό στα ταμεία αυτήν την εποχή...

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2012 ώρα 22:14
Καλησπερα σας! Παιδια, απο οτι διαβαζω εδω http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/eksagora.asp εχει ξεχωριστα τους λιποτακτες, ξεχωριστα τους ανυποτακτους, και κσεχωριστα τους ανω των 35... Οποτε εδω λεει οτι οσων ετων και να εισαι μπορεις να πληρεσεις. Δεν χρειαζεται απαραιτητα να εισαι λιποτακτης η ανυποτακτος ανω των 35! Ειναι ξεχωριστη κατηγορια. Η απορια μου ειναι αν εχεις καποιες αλλες κθρωσεις υη αν χανεις καποια απτα δικαιωματα σου, αν κρι8εις ανυποτακτος και πληρωσεις οσα χρηματα πρεπει.

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2012 ώρα 22:29
Δεν καταλαβα ποια ακριβως ειναι η ερωτηση σου. Ειναι αληθεια οτι η σελιδα της εξαγορας ειναι λιγο μπερδεμενη για αναφερει το προστιμο των ανυποτακτων που δεν εχει καμμια σχεση με εξαγορα και ειναι σκετο προστιμο.

Εξαγορα μπορεις να κανεις μονο μετα τα 35, κανοντας ενα μηνα θητειας και εξαγοραζοντας το υπολοιπο. Ειτε εισαι ανυποτακτος, ειτε οχι. Για τους ανυποτακτους, διαβασε τα σχετικα θεματα (κυρωσεις: Προστιμο 6000 ευρω, προβλημα με διαβατηριο, επισκεψεις αστυνομιας, κλπ)

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2012 ώρα 22:57
Η αληθεια ειναι οτι με μπερδεψε. Νομιζα οτι δεν χρειαζοταν να εχεις κλεισει το 35 ο ετος σου για να εξαγορασεις την θητεια σου. Και ηθελα να μαθω αν υπαρχουν καποιες κυρωσεις εκτος απο το ποσο. Κατατοπιστηκα τωρα σχετικα. Ευχαριστω πολυ!

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Μαΐου/2012 ώρα 17:53
Η εξαγορα θητειας αποκλειεται παρα μονο 35 χρονων+45 μερες με την τρεχουσα νομοθεσια. Τώρα για άλλα θέματα που να συντρέχουν λόγοι και να γίνεται κάτι. Καλύτερα να πάτε στο στρατολ. Γραφείο.

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουνίου/2012 ώρα 20:15
Γι αυτούς που είναι Στα 35 και κοιτούν να εξαγοράσουν και βαριούνται να ρωτήσουν το κόστος είναι γύρω στα 6000 euro.(810 ευρώ το μήνα).

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2012 ώρα 00:10
Δεν είναι σίγουρο αλλά να μας πει κάποιος. Όποιος έχει θέματα με την υγεία του αρκετά σοβαρά και δεν επιθυμεί απαλλαγή θα πρέπει να περιμένει μέχρι τα 35 να πληρώσει; Από ότι καταλαβαίνω στα σχετικά άρθρα μάλλον ναι.

Ημ. Αποστολής: 07/Ιουνίου/2012 ώρα 15:06
Τι σχεση εχει η εξαγορα θητειας στα 35 με τα προβληματα υγειας; Αν εχεις σοβαρα προβληματα υγειας, δικαιουσαι αναβολη ή/και απαλλαγη Απο την υποχρεωση θητειας.
Διαβασε τα σχετικα θεματα για απαλλαγες / αναβολες λογω προβληματων υγειας

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2012 ώρα 21:19
Δεν γίνεται να το κατέβασουν το όριο στα 28 ας πούμε. Αφού τα ταμεία δεν έχουν λεφτά... Καλή ιδέα. Κάπου το έγραφε σε πιο παλιο άρθρο...

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2012 ώρα 21:23
Δε νομίζω...

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουνίου/2012 ώρα 01:48
Λαμπρή ιδέα. Αυτό που γίνεται στα 35 να γίνει στα 28. Έτσι το ταμείο Σε ετήσια βάση θα έχουν πλεόνασμα 1000% αν λάβει κανείς υπόψη ότι πάρα πολλοί το επιθυμούν αυτό.

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουνίου/2012 ώρα 19:05
Και οι μονάδες θα έχουν επάνδρωση 0%.

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Ιουνίου/2012 ώρα 20:47
’ρα από τους ΕΠΟΠ και τους υπολοίπους δεν πατάει κανείς το πόδι τους... Αναμενόμενο. Στη λούφα.

Ημ. Αποστολής: 28/Ιουνίου/2012 ώρα 11:16
Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2012 ώρα 21:53
Καλά πολλά ακούγονται... Ακουγόταν περί εξαγοράς. Όπως ένα άλλο άρθρο του 2009 που έλεγε για 3μηνη θητεία και προαιρετικά το υπόλοιπο εξαγοράσιμο σε οποιαδήποτε ηλικία. Αμφιβάλλω όμως γιατί αν γίνει αυτό θα αδειάσουν τα στρατόπεδα και υπάρχουν άλλοι τόσοι μόνιμοι όποιου βαθμού Που δεν θα έχουν κάτι να απασχοληθούν αν εξαφανιστούν οι στρατιώτες που θα κάνουν την καταθεσή τους στο κοντινότερο κατάστημα τράπεζας μιας και όπως είναι γνωστό πάρα πολλοί επιθυμούν να πληρώσουν. ’λλες χώρες κατήργησαν την υποχρεωτική θητεία γιατί έχουν την δυνατότητα να δώσουν μισθούς και να γεμίσουν τα στρατόπεδα με επαγγελματίες οπλίτες.

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουνίου/2012 ώρα 22:49
Δεν υπάρχει ούτε καν σαν σκέψη κάτι τέτοιο. Εδώ συνέχεια συζητιέται η αύξηση της θητείας.

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2012 ώρα 21:30
Ράδιο αρβύλα... Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μειωθεί λίγο το όριο ηλικίας για να μαζέψουν λεφτά. Τίποτα άλλο. Οι διπλανοί... Μάζεψαν 2 δις λίρες ήδη... Από την ελέυθερη εξαγορά πια της θητείας.

Ημ. Αποστολής: 06/Ιουλίου/2012 ώρα 21:14
Εξαγορα στα 28... μακαρι... αλλα δεν το βλεπω...

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2012 ώρα 00:10
Και εδώ αν μειωνόταν το όριο Ηλικίας Εκεί στα 27-28 θα μαζευόταν πολύ χρήμα και το θετικό είναι ότι θα δημιουργούταν προυπολογισμός για άνοιγμα προσλήψεων. Επαγγελματικός στρατός δηλαδή.

Ημ. Αποστολής: 12/Ιουλίου/2012 ώρα 11:46
Αρχικά αποστάλθηκε από Χ.

Και εδώ αν μειωνόταν το όριο Ηλικίας Εκεί στα 27-28 θα μαζευόταν πολύ χρήμα και το θετικό είναι ότι θα δημιουργούταν προυπολογισμός για άνοιγμα προσλήψεων. Επαγγελματικός στρατός δηλαδή.

Καλά, εδώ δεν υπάρχουν χρήματα για να φάμε και εσείς βλέπετε πολύ χρήμα και άνοιγμα προσλήψεων.

Πότε θα το χωνέψετε ότι το θέμα 'επαγγελματικός στρατός' έχει πεθάνει για την Ελλάδα τουλάχιστον για τα προσεχή 20 χρόνια;

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Ιουλίου/2012 ώρα 01:05
Η λογική του να μειωθεί το όριο εξαγοράς στο 28ο έτος ηλικίας θα μπορούσε να γίνει αν καταργηθούν οι αναβολές και πάνε όλοι φαντάροι στα 19. Αλλά και πάλι αν γινόταν αυτό θα δημιουργούσε πιθανόν πρόβλημα στα ΑΕΙ-ΤΕΙ.

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουλίου/2012 ώρα 00:40
Ή αναβολές όσο διαρκεί το ελληνικό ΑΕΙ-ΤΕΙ χωρίς επιπλέον παράταση μέγιστο 6 χρόνια. Η μείωση του ορίου εξαγοράς Σε αυτήν την ηλικία στα 28 αλλά ποιος να το σκεφτεί μπορεί να βοηθήσει και κόσμο που θέλει να γυρίσει στην πατρίδα του.

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουλίου/2012 ώρα 22:50
Κοιτούν λέει να βρουν τρόπους για χρήματα. Πολλοί ανυπότακτοι που παραμένουν στο εξωτερικό για πάντα μάλλον και έχουν περάσει τα 35 και είναι σχεδόν 40 Δεν εξαγοράζουν την θητεία επειδή δεν Έχουν Όρεξη να Να μπουν σε στρατόπεδο αυτές τις 45 μερες. Υπάρχουν πολλοί τρόποι εναλλακτικοί λοιπόν για προστεθούν πολλά μηδενικά μέσω της Εξαγοράς της Θητείας. Στην Αγγλία το 27ο έτος ηλικίας θεωρείται ως ικανός για να καταταγείς στον στρατό είτε εθελοντικά είτε ως επαγγελματίας.

Ημ. Αποστολής: 17/Ιουλίου/2012 ώρα 21:56
680 εκ περικοπές για το υπουργείο αμ. Μου φαίνεται ότι θα πέσει πείνα. Η εξαγορά της θητείας... Αν το σκεφτούν... Θα φέρει λίγο χρήμα στο ταμείο. Μια ευελιξία για όσους είναι πάνω από 35 Με 30 μέρες παραμονή πχ ή για άνω των 28 μερική με παραμονή 3 μηνών.

Ημ. Αποστολής: 18/Ιουλίου/2012 ώρα 12:17
Εάν κόστιζε 30.000 ευρώ και πάνω δεν θα είχα πρόβλημα προσωπικά.

Ουσιαστικά ο ενδιαφερόμενος να 'αντικαθιστά' την θητεία του με έναν ΕΠΟΠ για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Τίγκα ταξικό βέβαια, αλλά οικονομικά βιώσιμη λύση.

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Ιουλίου/2012 ώρα 14:33

Ε κάποια στιγμή κάτι καινούργιο θα γίνει. Δεν πιστέυω να το αφήσουν στα 35 (για το λόγο ότι υπάρχει ενδιαφέρον από πολλούς να πληρώσουν). Εξαγορά σε πιο μικρή ηλικία με πιο μεγαλό κόστος Όπως λες για τους ενδιαφερόμενους.

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2012 ώρα 01:47
Δηλαδή ο ΕΠΟΠ κατά τη γνώμη σου πρέπει να αμείβεται με 30 χιλιάρικα; Πολύ αντικειμενικός είσαι για στρατιωτικός

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2012 ώρα 02:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Freti

Δηλαδή ο ΕΠΟΠ κατά τη γνώμη σου πρέπει να αμείβεται με 30 χιλιάρικα; Πολύ αντικειμενικός είσαι για στρατιωτικός

Πόσο αμείβεται ή πόσο κοστίζει συνολικά; Γιατί υπάρχει και η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ένσημα κλπ.

Εσύ πόσα θέλεις αν δώσεις, και πόσα θα έπαιρνες αν ήσουν ΕΠΟΠ;

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2012 ώρα 12:51
Η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και τα ένσημα και οι φόροι στο μισθό που προτείνεις, ο οποίος θέλεις να είναι και ακόμα πιο μεγάλος, κοστίζουν περίπου 7-8 χιλιάρικα.
Και εσύ θέλεις να παίρνει 22-23 χιλιάρικα το χρόνο καθαρά ένας Δ/Υ με στοιχειώδη μόρφωση και αμφίβολο λειτουργικό και παραγωγικό έργο (... ) , όταν κάποιος καθηγητής πανεπιστημίου με διδακτορικό, μετα-διδακτορικό, δημοσιεύσεις, διδασκαλία, και που αρχίζει να αμείβεται μετά τα 30 κλπ παίρνει πολύ λιγότερα;
Μετά μη γκρινιάζουμε που κατέντησε όπως κατέντησε η Ελλάδα μας.

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2012 ώρα 13:59
Η εξαγορά της θητείας δεν έχει να κάνει Με Το ότι Θα παίρνουν χρυσάφι Οι στρατιωτικοί υπάλληλοι. Η εξαγορά Σε πιο μικρή ηλικία έχει να κάνει με την επιθυμία χιλιάδων νέων προφανώς που για χ λόγους θα ήθελαν με νόμιμες διαδικασίες να επιλέξουν την εξαγορά αντί να ντυθούν στα χακί για κάποιο διάστημα. Η θητεία είναι μέρος της ελληνικής νομοθεσίας οπότε αν γίνει κάτι ποτέ με εξαγορά σε μικρή ηλικία είναι για το κόστος λειτουργίας των μονάδων και μια σταθερότητα στα μισθολόγια και πιθανόν στρατηγικός σχεδιασμός για άλλα πράγματα...

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουλίου/2012 ώρα 15:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Freti

Η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και τα ένσημα και οι φόροι στο μισθό που προτείνεις, ο οποίος θέλεις να είναι και ακόμα πιο μεγάλος, κοστίζουν περίπου 7-8 χιλιάρικα.
Και εσύ θέλεις να παίρνει 22-23 χιλιάρικα το χρόνο καθαρά ένας Δ/Υ με στοιχειώδη μόρφωση και αμφίβολο λειτουργικό και παραγωγικό έργο (... ) , όταν κάποιος καθηγητής πανεπιστημίου με διδακτορικό, μετα-διδακτορικό, δημοσιεύσεις, διδασκαλία, και που αρχίζει να αμείβεται μετά τα 30 κλπ παίρνει πολύ λιγότερα;
Μετά μη γκρινιάζουμε που κατέντησε όπως κατέντησε η Ελλάδα μας.

Όλα αυτά τα λαμπρά μυαλά που ανέφερες κατάντησαν την Ελλάδα έτσι.Drei Professoren Vaterland verloren.

Από εκεί και πέρα εσύ τι προτείνεις, για να καταλάβω. Να παίρνουν 200 ευρώ το μήνα και στα τσακίδια; Αν βρεις πολλούς τέτοιους, στείλε μαιλ στο ΥΕΘΑ.

Σε κάθε περίπτωση, πρώτα από όλα η λύση που προτείνεις είναι βαθιά ταξική και ανήθικη, ενώ προσκρούει σίγουρα στην ισονομία μεταξύ των πολιτών που επιβάλλεται από το σύνταγμα.

Ακόμη και έτσι όμως, όποιος θέλει να αποφύγει την συνταγματικά Κατοχυρωμένη Θητεία θα πρέπει (κατ' ελάχιστο) να πληρώσει το ανάλογο. Αναλογιστική Μελέτη δεν έχω κάνει, αλλά με 30.000 συνολικά έξοδα κάθε χρόνο, ζήτημα να φτάνουν 20.000 μικτά στον ενδιαφερόμενο, δηλαδή 1400 ευρώ μικτά.

-------------

Αποστολή από: gabriel
Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 03:08
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει υπεύθυνα για την εξαγορά θητίας?

Αποστολή από: dn24
Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 04:33
Αρχικά αποστάλθηκε από gabriel

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει υπεύθυνα για την εξαγορά θητίας;

Τι θέλεις να μάθεις ακριβώς;(πέραν του ποσού της εξαγοράς το οποίο ανέρχεται http://www.stratologia.gr/legislation.php#" rel="nofollow - στο ποσό των 90€ /μήνα θητείας)

-------------
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού

Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 16:06
http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/eksagora.asp" >Εξαγορά θητείας

-------------

Αποστολή από: thanos123
Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 23:58
1. Εξαγορά θητείας στα 26 με τρίμηνη παραμονή στο στράτευμα.2. Εξαγορα θητείας στα 28 με 45 μέρες παραμονή στο στράτευμα 3. Εξαγορά θητείας στα 31 με 30 μέρες παραμονή στο στράτευμα. Και μέχρι εκεί. Το φαινόμενο μπαρμπάδες περασμένης ηλικίας να κάνουν τους φαντάρους μόνο στην χώρα μας είναι μάλλον.

Ημ. Αποστολής: 07/Μαρτίου/2013 ώρα 14:31
Δεν υπάρχει τρόπος δηλαδη σε ηλιακία μικρότερη απο τα 35 να εξαγοράσεις την θητεία. Ουτε δηλαδή με αρκετα παραπάνω χρήματα?

Ημ. Αποστολής: 07/Μαρτίου/2013 ώρα 16:19
Οχι

Ημ. Αποστολής: 30/Απριλίου/2013 ώρα 06:18
Καλήμερα σας,
Γνωρίζει κανείς για ομογενή 35 ετών απο Β. Η. Πόσους μήνες θητείας πρέπει να εξαγοράσει, εάν το επιθυμεί;
1.5 ή 4.5 μήνες;
Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2013 ώρα 18:43

Εισαι 'μονιμος κατοικος εξωτερικου' κατα τον ελληνικο στρατο; Δηλαδη, εισαι αυτη τη στιγμη κατοικος εξωτερικου και απο ποτε; Οταν λες 'ομογενης', ποτε πηρες την ελληνικη υπηκοοτητα;

Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2013 ώρα 02:32
@Mike: Ευχαριστω για το χρονο σου.

Ειμαι μονιμος κατοικος Ελλαδας εδω και 20 χρονια, ομογενης οπως ειπα και πριν απο Βορειο Ηπειρο.

Ελληνικη υπηκοοτητα πηρα πριν 1 χρονο.

Λογο εργασιας, σκεφτομαι την εξαγορα της θητειας μετα το πρωτο 45ημερο στο στρατο.

Αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν πρεπει να εξαγορασω 1.5 μηνα ή 4.5 μήνες μετα τις πρωτες 45 μερες στο στρατο, καθωτι οι ομογενεις ναι μεν μπορουν να υπηρετησουν μονο 3 μηνες αλλα απο οτι γνωριζω ειναι ουσιαστικα υποχρεοι 6 μηνης θητειας.

Επομενως, γνωριζει κανεις το υπολοιπο της θητειας που πρεπει να εξαγοραστει στην προκειμενη περιπτωση;

Ευχαριστω.

Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2013 ώρα 19:55
Διαβασα και ξαναδιαβασα το σχετικο νομο και δεν βρισκω καμμια περιπτωση τριμηνης θητειας. Ο νομος λεει οτι αν αποκτησεις την υπηκοοτητα μετα τα 35, τοτε εισαι υποχρεος 6 μηνης θητειας και μπορεις να εξαγορασεις τους υπολοιπους, αφου κανεις 1 μηνα θητειας.(Νομος 3421/2005)
Αν καποιος αλλος εχει κατι αλλο να προσθεσει, ας απαντησει.

Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2013 ώρα 20:05
Μάλλον το παρακάτω εννοεί:
Μειωμένη θητεία 3μηνης διάρκειας δικαιούνται

• Ο χήρος πατέρας που έχει ένα τουλάχιστον ανήλικο ή ανίκανο για κάθε εργασία άγαμο παιδί
  • Ο πατέρας που έχει σύζυγο ανίκανη για κάθε εργασία και ένα τουλάχιστον ανήλικο, ή ανίκανο για κάθε εργασία, άγαμο παιδί
  • Σύμφωνα με το Ν.2984/2002, οι οπλίτες που προέρχονται από χώρες του τέως Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία, εφόσον διέκοψαν τη μόνιμη διαμονή τους στις χώρες αυτές και εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα μετά την 1η Ιανουαρίου του έτους που άρχισαν να διανύουν το ενδέκατο έτος της ηλικίας τους
  • Οι ομογενείς που έχουν γεννηθεί και κατοικούν έκτοτε στο εξωτερικό

Σύμφωνα με την απόφαση του υπουργού Εθνικής Αμυνας τον Ιούλιο του 2008, οι ομογενείς που έχουν την αλβανική υπηκοότητα και αποκτούν με βάση την ισχύουσα νομοθεσία και την ελληνική θα έχουν τη δυνατότητα να υπηρετούν τρίμηνη στρατιωτική θητεία. Με αυτό τον τρόπο οι ομογενείς εξ Αλβανίας εξομοιώνονται με τους ομογενείς που αποκτούν την ελληνική υπηκοότητα και προέρχονται από χώρες του πρώην ανατολικού συνασπισμού ή την Τουρκία.

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Μαΐου/2013 ώρα 20:17
Οκ, δεν το βρισκω στον νομο του 2005 πουθενα. Προφανως δεν θα ειχε την αποφαση του 2008, αλλα και το τμημα που αναφερεις ειναι διαφορετικο.
Συμφωνα με το αρθρο 55 του 3421/2005, οι προερχομενοι απο χωρες του ανατολικου συνασπισμου, ειναι υποχρεοι 6μηνης θητειας, αλλα απολυονται στους 3 μηνες πραγματικης θητειας.
Ετσι διαβαζω. Και εχω την εντυπωση οτι η εξαγορα θητειας βασιζεται στην υποχρεωση θητειας. Επισης εχω την εντυπωση οτι οι διαφοροι νομοι και αποφασεις επι στρατολογικων ειναι Προχειροι και κακογραμμενοι, ωστε δεν υπαρχει σαφης ερμηνεια.
Οπως λεω παντα, ο, τι κι αν λεμε εμεις εδω, επισημως αρμοδιο ειναι το στρατολογικο σου γραφειο.

Ημ. Αποστολής: 24/Μαΐου/2013 ώρα 19:20
Οπως αναφερει και ο Mike, ο νομος ειναι μπερδεμενος και ασαφης. Μετα απο ψαξιμο βρηκα τα παρακατω απο το stratologia.gr:

http://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%203.pdf" rel="nofollow - http://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%203.pdf

http://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%204.pdf" rel="nofollow - http://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%204.pdf

Με βαση τις παραπανω αποφασεις απο τη στρατολογια, η εξαγορα θητειας:

"... Υπολογίζεται ΅ε βάση το χρόνο πραγ΅ατικής
στρατιωτικής υποχρέωσης που απαιτείται για την οριστική απόλυση Των οπλιτών, όπως καθορίζεται
΅ε τις εκάστοτε υπουργικές αποφάσεις αφαιρου΅ένου του χρόνου που έχει υπηρετηθεί... "

Δεδομενου οτι για τους ομογενεις απο τεως Ανατολικου Μπλοκ (περιλαμβανομενης Αλβανιας) ισχυει η:

"... Μεταφορά στους Υπόχρεους ΅ειω΅ένης θητείας εξά΅ηνης διάρκειας, εφόσον
καταταγούν στις Ένοπλες ∆ υνά΅εις εντός πενταετίας από την εγγραφή τους σε ΅ητρώο αρρένων.
Αυτοί απολύονται οριστικά, ΅ετά συ΅πλήρωση πραγ΅ατικής στρατιωτικής υπηρεσίας τριών
΅ηνών, εφόσον το επιθυ΅ούν... "

Εννοειται οτι θα επιβεβαιωθει και με την στρατολογια, αλλα καλα καταλαβα οτι ειναι 3 μηνες η πραγματικη υποχρεωση για την οριστικη απολυση και αρα για τιν εξαγορα; Εσεις τη καταλαβατε απο τα παραπανω εγγραφα;

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Ημ. Αποστολής: 02/Μαρτίου/2014 ώρα 16:19
Παρακαλώ εξηγείστε μου τα 6000 ευρώ είναι πρόστιμο εξαγοράς της πρόσθετης στρατιωτικής θητείας των 6 μηνών που επιβάλλεται ως ποινή όταν είμαι ανυπότακτος ; Κι αν ναι, μπορώ αντί για το πρόστιμο να υπηρετήσω αυτούς τους έξη μήνες; Το δεύτερο κυρίως με ενδιαφέρει.

Ημ. Αποστολής: 12/Ιανουαρίου/2015 ώρα 12:02
Καλημέρα,

Γεννηθηκα το 1981. Μπορειτε να μου πειτε αν δικαιουμαι εξαγορα θητειας;

Ευχαριστώ

Ημ. Αποστολής: 12/Ιανουαρίου/2015 ώρα 19:30
Από του χρόνου θα μπορείς.

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2015 ώρα 14:55
Νομίζω πως τα έτη '1981' και '2015' μετρούν σαν όλοκληρα στρατιωτικά έτη εφοσον η 1η Ιανουαριου ορίζεται σαν ημερομηνια γέννησης συμφωνα με το παρακάτω:

3. Για τον υπολογισμό της ηλικίας στρατολογικά ως ημερομηνία γέννησης λογίζεται η 1 Ιαν του έτους εγγραφής στα μητρώα αρρένων.

https://www.stratologia.gr/pdf/ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ%20ΕΝΤΥΠΟ%204.pdf

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουνίου/2015 ώρα 00:25
Γειά σας. Είμαι γεννημένος το 1993. Έχω αναβολή μέχρι το 2016. Ποία είναι η διαδικασία εξαγοράς. Και μέχρι τα 35 παίρνεις αναβολές; Και αν θέλω μπορώ να υπηρετήσω τους 4 μήνες και να πληρώσω τους υπόλοιπους;

Ημ. Αποστολής: 22/Νοεμβρίου/2015 ώρα 12:54
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ακόμη 2 μήνες και κάτι για να τελειώσω τη θητεία μου αλλά δυστυχώς μου ήρθε μετάθεση την οποία και δεν ήθελα αυτή τη στιγμή και δεν κατάφερα να κόψω. Είμαι 26 στα 27. Υπάρχει κάποιος τρόπος εξαγοράς του υπολοίπου της θητείας μου; Κι αν ναι ποιος είναι αυτός; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 22/Νοεμβρίου/2015 ώρα 17:36
Όχι δεν έχεις δικαίωμα εξαγοράς υπολοίπου θητείας.

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου