Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Στρατιωτικές σχολές και στρατιωτικοί
Περιγραφή Forum: Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=2743
Ημ. Εκτύπωσης: 27/Ιουνίου/2019 ώρα 01:48

Θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
Αποστολή από: bartz
θέμα: ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής (όχι κληρωτοί)
Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2005 ώρα 23:00

καλησπερα σε ολουσ

ειμαι γεννημενος 28/04/1980 και επειδη παιρνω πτυχιο τον ιουλιο, θελω να διακοψω την αναβολη μου που ληγει 31/12/2007. Οταν περασα περιοδευων ειχα δηλωσει ειδικες δυναμεις και ουκ. Τοτε μου ειχε ερθει χαρτι καταταξης στο πολεμικο ναυτικο. Τωρα ομως που θα παρουσιαστω στο ΠΝ, και δεν δεχονται στρατευσιμους στη δυκ (η παλια μυκ των ουκ) αλλα μονιμαδες, και δεν υπαγονται αλλες ειδικες δυναμεις στο πν, αλλα εγω θελω ειδικες δυναμεις εστω αμφιβιους η πεζοναυτες, μπορει καποιος αλος χριστιανος να μου πει τι θα κανω;

ευχαριστω εκ τωνξ προτερων

Απαντήσεις:
Αποστολή από: yandr
Ημ. Αποστολής: 02/Μαρτίου/2006 ώρα 11:55
Δε νομίζω να εξακολουθούν να παίρνουν κληρωτούς στοςυ υποβρύχιους καταστροφείς.

Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 07/Μαρτίου/2006 ώρα 22:38
Στην ΜΥΚ δεν παίρνουν πλέον φαντάρους εδώ και πολύ καιρό. Μόνο μόνιμοι μπορούν να πάνε. Και αυτό λόγω της μειομένης θητείας. Πιστέψτε με δεν θέλετε να πάτε...

Ημ. Αποστολής: 04/Απριλίου/2006 ώρα 02:57
Στην ΔΥΚ (πρώιν ΜΥΚ) δεν παίρνουν πλέον ναύτες η φαντάρους απο Μάρτιο 2004. Μόνο μόνιμοι μπορούν να πάνε. Και αυτό λόγω της μειομένης θητείας.

Ημ. Αποστολής: 09/Μαΐου/2006 ώρα 20:39

θελω να παω στα ουκ το σκεφτομαι πολυ σοβαρα αλλα δεν ξερω τι χαρτια χρειαζεται γνωριζω πως ειναι δυσκολα αλλα ειναι πρωταρχικος μου στοχος να παω στη μοναδα αυτη

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2006 ώρα 14:31
Όπως έχουμε πει πολλές φορές, ΟΥΚ μπορείς να πας μόνο ως Επαγγελματίας Οπλίτης και όχι με απλή θητεία.

Αν σε ενδιαφέρουν οι /arthta/epagelm.asp - ΕΠΟΠ , ρίξε μια ματιά στο σχετικό άρθρο.

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2006 ώρα 06:26

Λοιπον μαγκες ακουστε προσεκτικα. Αν κανεις απο σας θελει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να παει στα τιμημενα Ο. Υ. Κ. υπαρχει το εξης παραθυρακι:

Οπως πολλοι απο σας θα γνωριζετε στην Κυπρο οι κληρωτοι υπηρετουν 26 μηνες. Αρα καποιος ο οποιος επιθυμει να υπηρετησει στα Ο. Υ. Κ. δεν εχει παρα να το δηλωσει κατα την καταταξη του στο ΚΕΝ.

Αυτο που μπορει να κανει ενας ελληνας υπηκοος ειναι να ΔΗΛΩΣΕΙ οτι θελει να υπηρετησει στην Εθνικη Φρουρα (οχι στην ΕΛΔΥΚ), μεσω ορισμενων πολυπλοκων γραφειοκρατικων διαδικασιων. Αν τα καταφερει ως εδω τα υπολοιπα ειναι σχετικα ευκολα, αφου θα ισχυουν οι ιδιες προυποθεσεις και γι΄αυτον.

Φυσικα αυτο για να γινει χρειαζεται εξαιρετικα μεγαλα αρχ... α, αφου οπως καταλαβαινετε οχι μονο η θητεια διπλασιαζεται, αρα προκειται για μια χρονοβορα διαδικασια μεχρι να αποκτησει τα απαιτουμενα δικαιολογητικα. Τα υπολοιπα για την επιπονη εκπαιδευση φανταζομαι οτι ηδη τα γνωριζετε.

Αυτος που θα αποφασισει να ακολουθησει τον δρομο της "αρετης", να ξερει πως δεν ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα, αλλα η ανταμοιβη θα ειναι μεγαλη...

Ημ. Αποστολής: 08/Ιουνίου/2007 ώρα 12:00
Με 28 εβδομάδες εκπαίδευση θα ήταν αντιπαραγωγικό να παίρνουν κληρωτούς που μετά από 6 μήνες θα αποχωρήσουν από το στράτευμα.

O νόμος ορίζει ότι για να συμμετάσχει ένας στρατευμένος σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών του ΠΝ πρέπει να έχει υπόλοιπο θητείας 12 μήνες. Επομένως από 1/1/2004, με τη μείωση της θητείας σε 12μηνο, κανένας στρατευμένος του ΠΝ δεν μπορεί να συμμετάσχει σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών (ΥΚτ). Σε σχολείο ΥΚτ μπορούν πλέον να συμμετάσχουν μόνο ΕΠ. ΟΠ. Ο. Β. Α. μόνιμοι υπαξιωματικοί/αξιωματικοί ΠΝ καθώς και στρατιωτικό προσωπικό άλλων κλάδων των ΕΔ ή Ξένων Κρατών ή προσωπικό των ΣΑ, με περιορισμό στο όριο ηλικίας, όπως καθορίζεται με αποφάσεις του κλάδου ή κράτους τους.

-------------

Ημ. Αποστολής: 07/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 20:21
λοιπον μαγκα ακου καλα. αν θεσ να γινεισ βατραχοσ μονο απο σχολη, οσοι δεν ξερουν τι παιζει με τουσ εποπ του ναυτικου να το βουλωσουν. αν μπεισ εποπ και κοπεισ στο σχολειο τοτε σε περιμενει η αγγαρεια του απλου ναυτικου. αν παλι περασεισ το σχολειο σε περιμενει χειροτερη σκουπα και αγγαρεια που ειναι αυτη τησ μοναδασ

Ημ. Αποστολής: 06/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 22:41
Καλησπέρα παιδιά. θα ήθελα να ρωτήσω, εάν μπορεί κάποιος να πάει ΔΥΚ μετά απο την ολοκλήρωση της θητείας του. Κάτι πείρε το μάτιο μου για ΟΒΑ , μπορεί κανείς να μου τα εξηγήσει; ευχαριστώ πολυ.

-------------

Αποστολή από: jjon
Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 02:57
Θα ηθελα κ γω μια διευκρινιση οποιος μπορει να απαντησει η σε pm

Ημ. Αποστολής: 07/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 12:20
Υπάρχει σχετικό /arthra/ova.asp - άρθρο για τους ΟΒΑ , αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να πας στη ΔΥΚ.

Εκεί παίρνουν μόνο επαγγελματίες.

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2008 ώρα 16:39
Είναι όντως αλήθεια ότι αν πας ΟΒΑ μπορείς από εκεί να πας στα ΟΥΚ ; μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά ;

Αποστολή από: kotsos
Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2008 ώρα 18:07
Νο :D εποπ κ μονιμος η αξιωματικος

Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2008 ώρα 22:50
αυτο που είπες yandr :

O νόμος ορίζει ότι για να συμμετάσχει ένας στρατευμένος σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών του ΠΝ πρέπει να έχει υπόλοιπο θητείας 12 μήνες. Επομένως από 1/1/2004, με τη μείωση της θητείας σε 12μηνο, κανένας στρατευμένος του ΠΝ δεν μπορεί να συμμετάσχει σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών (ΥΚτ). Σε σχολείο ΥΚτ μπορούν πλέον να συμμετάσχουν μόνο ΕΠ. ΟΠ. Ο. Β. Α. μόνιμοι υπαξιωματικοί/αξιωματικοί ΠΝ καθώς και στρατιωτικό προσωπικό άλλων κλάδων των ΕΔ ή Ξένων Κρατών ή προσωπικό των ΣΑ, με περιορισμό στο όριο ηλικίας, όπως καθορίζεται με αποφάσεις του κλάδου ή κράτους τους.

ισχύει όντως ότι σαν ΟΒΑ μπορείς να πας ΟΥΚ;

Πάντως εμένα που ο πατέρας μου υπηρέτησε στα ΟΥΚ το 69-72, προτιμάει για μερικά πράγματα να μην μιλάει κύριως για την εκπαίδευση πως νοιώθαν και άλλα σχετικλα, αλλά μου έχει πει κάποια άλλα πχ τους μαθέναν να φτιάχνουν σιγαστήρες ή για το ότι απτα τρένα ακόμη τους είχαν πάρει και είχε αρχίσει το ξύλο και με το που μπήκαν μέσα κάποιος του είχε βρίσει την μάνα, αντέδρασε και φυσικά τις έφαγε μετά.. για τις καταδύσεις πως κάναν, για το ότι τους αφήναν μετά την ρόδο με σκάφος κάπου και από εκει κολυμπώντας κάμποσο στην Τουρκία μέσα στα δάση να βάλουνε εμπρηστικούς μηχανισμούς στα δάση τους,(σας θυμίζει κάτι αυτό; ), ότι στην Κύπρο όταν έγινε η Τουρκική εισβολή αν τους είχαν δώσει διαταγή θα τους είχαν διαλύσει..
μια άλλη ιστορία που μου είχε πεί ήταν για έναν νεοσύλεκτο που ήθελε να το παίξει τρελός και είχε ανέβει κάπου και έκανε την κότα ή κάτι τέτοιο και ο διοικητής του είπε σε αυτόν και άλλους 3 να τον πλακώσουν στο ξύλο.. και το κάναν. Αλλά μου είπε ότι είχε πάει στην αφρική.. εκεί πέρα εκπαίδευαν τους μαύρους και όχι μόνο.. μου είπε και ένα περιστατικό που είχε τραυματιστεί και όπως του πήγε να τον περιθάλψει ένας γιατρός είχε το όπλο του δίπλα και του είπε "αν με πονέσεις θα σε σκοτώσω" για πλάκα βέβαια.. νομίζω
Είχε εκπαιδευτεί ως ανακριτής αιχμαλώτων πολέμου, πέρσι το έμαθα αυτό που πήγαινα δευτερα τεε και έμεινα μαλάκας, τότε κατάλαβα πάντως γιατί δεν μπορώ ποτέ να του πώ ψέμματα..

Πάντος αυτά περί ψυχολογικών προβλημάτων, μπορώ να σας πώ ότι είναι λίγο πολύ μαλακίες...

Ημ. Αποστολής: 23/Μαρτίου/2008 ώρα 00:36
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΜ

αυτο που είπες yandr :

ισχύει όντως ότι σαν ΟΒΑ μπορείς να πας ΟΥΚ;

Η παραπάνω παράγραφος που αναφέρω στο σχετικό άρθρο προέρχεται από επίσημη πηγή, όμως δεν γνωρίζω πλέον αν ισχύει αλλά ούτε μπορώ να σου πω που βρήκα την πληροφορία (δεν θυμάμαι).

Σε άλλη συζήτηση σου απάντησαν ότι δεν γίνεται, όμως προσωπικά δεν μπορώ ούτε να το επιβεβαιώσω, αλλά ούτε και να το απορρίψω.

Πάρε ένα τηλέφωνο σε στρατολογικό γραφείο καλύτερα.

Τώρα ως προς τις ιστορίες που αναφέρεις, κράτα το 1/10 από αυτά που ακούς. Εάν η Ελλάδα χρησιμοποιεί τα ΟΥΚ για να βάζει φωτιές σε δάση τότε τα πάντα ξεφτιλίστηκαν στη χώρα. Πέρα από το την παρανομία (και νομική και κυρίως ηθική), αυτό το πράγμα μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε.

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Απριλίου/2008 ώρα 04:49
ρε παιδια τι ειναι το ΟΒΑ ακριβως; μπορω να παω ουκ με αυτο και οχι σαν εποπ και αν ναι ποσο ειναι η ελαχιδτη θητεια;

Ημ. Αποστολής: 02/Απριλίου/2008 ώρα 12:19
Υπάρχει άρθρο για τους /arthra/ova.asp - ΟΒΑ.

Εκεί αναφέρεται ότι μπορείς να πας ΟΥΚ ως ΟΒΑ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Απριλίου/2008 ώρα 03:12
Ρε παιδιά είστε σίγουροι οτι δεν γίνεται; Ούτε με βύσμα ακόμα και αν περάσουμε απο ΟΒΑ, ... τίποτα;

Αποστολή από: Prince_23
Ημ. Αποστολής: 17/Απριλίου/2008 ώρα 01:19
Μπορείς να δηλώσεις σαν ΕΠΟΠ για τα ΟΥΚ γιατι δεν παίρνουν κληρωτούς πλέον απλά σαν ΟΒΑ παίρνεις παραπάνω μόρια για να μπείς ΕΠΟΠ

-------------

Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2008 ώρα 14:56
Θέλω να πάω στη Δ. Υ. Κ. Τί εξετάσεις περνάς για ΕΠΟΠ;

Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2008 ώρα 07:52

Θες απλα να πας στην ΔΥΚ η να γινεις στρατιωτικος; Εχει μεγαλη διαφορα.
Στοιχηματιζω οτι δεν εχεις κανει θητεια ακομη. Καλυτερα να πας πρωτα στρατο και μετα να αποφασισεις.

Αλλα για να σου απαντησω για ΕΠΟΠ περνας καποιες αθλητικες δοκιμασιες(καμψεις, μιλι, ελξεις και κατι αλλα αστεια).
Για να πας ΜΟΝΙΜΟΣ βατραχανθρωπος πρεπει να εισαι του Πολ. Ναυτικου.
Για να περασεις το σχολειο αφου περασεις τα απαραιτητα σχολεια των ΕΠΟΠ Ειδικων Δυναμεων δηλωνεις για την ΜΥΚ. Μολις περασεις την πυλη προβλημα σου το τι θα κανεις.(Εννοειται ΤΕΖΑ φυσικη κατασταση και ισχυρη προσωπικοτητα).

Ημ. Αποστολής: 21/Μαΐου/2008 ώρα 02:01

Καλησπερα σας παιδες

θα η8ελα να σας κανω την ε3ης ερωτιση. οταν περασα επιλογη πριν 4μιση χρονια ειχα δηλωσει ΕΔ κανονικα και ειχε την επιλογη για ΟΥΚ την οποια επελε3α. Τωρα μα8αινω πως δν παιρνουν πλεον στους ΟΥΚ φανταρους... αρα οτι δηλωσα δν ισχυει; βατραχαν8ρωπους επισεις δεν παιρνουν φανταρους; αμφιβιος καταδρομεας στην κυπρο εχεις την δυνατοτητα να πας σαν φανταρος; τι 8α πρεπει να δηλωσω δεδομενου οτι στην επιλογη ειχα βαλει ΟΥΚ που δεν ισχθει πλεον;
ευχαριστω προκαταβολικα και συγγνωμη για ορ8ογραφικα λα8η αλλα εχω μα8ει με greeklish

Αποστολή από: eldund
Ημ. Αποστολής: 20/Ιουνίου/2008 ώρα 16:50
Ενας συνάδελφος κάπου στη 2ρη σελίδα του thread ειχε αναφέρει οτι αν θέλει κάποιος πραγματικά να πάει στη ΜΥΚ , μπορεί να δηλώσει να υπηρετίσει στην εθνική φρουρά αντί στην ΕΛΔΥΚ ώστε να έχει υπόλοιπο θητείας 12 μήνες μετα το περας του πρώτου 12μηνου. Ετσι σύμφωνα με το νόμο θα έχει δικαίωμα να δηλώσει υποψήφιος για ΜΥΚ.
Μπορεί να το επιβεβαιώσει κανένας αυτο, γιατί προς μεγάλη μου εντύπωση δεν υπάρχει το παραμικρό σχόλιο στις επόμενες σελίδες... Ευχαριστώ

Αποστολή από: H4nnibal
Ημ. Αποστολής: 20/Ιουνίου/2008 ώρα 22:51
Ακούστε με λίγο. Αν κάποιος απο εσάς θέλει να πάει ΜΥΚ ντε και καλά, και είναι η γκαύλα του απο μκρό παιδάκι να πάει, ΑΛΛΑ το καλύτερο που θα έχει να κάνει είναι να πάει σαν ΕΠΟΠ και οχι σαν οτιδήποτε άλλο (ΟΒΑ και άλλα "παρακλάδια"). Μην είστε χαζοί. τουλάχιστών για αυτό που θα κάνετε να παίρνετε και κάποια λευτά, όχι έτσι αιντε στο τζαμπέ και τρέχα εδώ και τρέχα εκεί. Μην είστε μαλάκες, πορωμένοι ναι αλλα όχι μαλάκες...

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουνίου/2008 ώρα 00:47
Τελικά γίνετε να πας σαν ΟΒΑ έτσι; αν πάω στο στρατολογικό θα μου τα πούνε αναλυτικά;

Αποστολή από: Green Berets
Ημ. Αποστολής: 21/Ιουνίου/2008 ώρα 03:12

Θεωρητικα ναι. Πρακτικα δεν νομιζω να σε στειλουν παντως.
Σαν ΟΒΑ πληρωνεσαι μετα τους 7 μηνες(και αναδρομικα).

Αποστολή από: gioalex
Ημ. Αποστολής: 11/Ιουλίου/2008 ώρα 20:31
ΟΒΑ: Όταν Βαρεθώ Απολύομαι... Για να πας ΟΒΑ πρέπει να έχεις κάνει θητεία...

-------------

Αποστολή από: DM90
Ημ. Αποστολής: 11/Ιουλίου/2008 ώρα 21:06
Απότι έχω διάβασει γράφει ότι μπορείς να διακόψεις όποτε το θελήσεις

-------------

Αποστολή από: RAMBO
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2008 ώρα 15:22
παιδια ακουω συνεχεια για τα ο. υ. κ οτι λετε οτι ειναι δυσκολα και ετσι εγω εκει θελω να παω και ασ πεθανω ρε σεις ο στρατος ειναι για αντρες το μπαλετο για γυναικεσ αμα θελετε να ξερετε !!! και αυτο σας το λεω γτ οταν λετε οτι ειναι δυσκολα ειναι σαν να λετε μν πατε καλυτερα γτ δν θα τα καταφερετε και που ξερετε τισ αντοχες του αλλου; ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΑ
ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΤΡΙΔΑ
ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΗ ΠΑΤΗΣΟΥΝ
ΤΟΝ ΑΛΛΑΧ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΝ
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΝΑΙ ΜΕΣ ΤΑ ΒΡΑΧΙΑ
ΓΑΝΤΖΩ ΜΕΝΑ ΤΑ ΒΑΤΡΑΧΙΑ
ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΦΑΞΟΥΝ
Μ` ΑΙΜΑ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΘΑ ΒΑΨΟΥΝ
ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ
ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΘΑ ΠΟΥΝΕ
ΠΩ Σ ΑΛΛΟΣ ΤΟΥΡΚΟΣ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ
ΒΑΤΡΑΧΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΕΣΦΑΞΕΙ

-------------

Αποστολή από: Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2008 ώρα 15:29
Ψυχραιμία. Πήγαινε πρώτα εποπ ειδικών δυνάμεων και μετά βλέπεις αν αντέχεις για ΜΥΚ.

Αποστολή από: RAMBO
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2008 ώρα 17:14
ΔΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ Κ@λ>> ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΝ ΣΤΡΑΤΟ

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2008 ώρα 04:20
καλησπερα. Ηελα να ρωτησω το εξης. Γα να πας στην δυκ για βατραχανθρωπος το οριο ηλικιας ειναι μεχρι 28 αν δεν κανω λαθος. Α λοιπον παει καποιος εποπ ειδικων δυναμεων στα 26 και τελειωσει τα σχολεια που χρειαζεται στα 29 (δηλαδη πχ σε 3 χρονια), Σμαινει οτι δεν προλαβαινει για ενα χρονο να παει στη δυκ; Οοιος ξερει ας απαντησει. Εχαρι

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2008 ώρα 14:24
Νομίζω όχι. Αν είσαι πάνω από 28 δεν πας μυκ. Μην ξεχνάται βέβαια ότι ζούμε στην ελλάδα και όλα γίνονται. Πχ με λίγο μέσο και 28,5-29 να είσαι ίσως και να μπεις. Όσο για αυτούς που θέλουν να πάνε μυκ με το που μπουν στο στρατό καλύτερα να το ξανασκεφτούν. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως φαίνονται στο youtube. η ταν η επι τασ. Ιμακ

Ημ. Αποστολής: 15/Νοεμβρίου/2008 ώρα 17:57
Παιδια εχει κανεις κανα κονε η μηπως ξρει κανα πλαγιο τροπο για να μπουμε στα ΟΥΚ ; απαντηστε παρακαλω ψαχνω ψαχνω και δεν βρισκω ΤΠτ θα αυτοκτονησω

Ημ. Αποστολής: 15/Νοεμβρίου/2008 ώρα 18:56
Μαγκες αμα νομιζετε οτι τα ο. Υ. Κ ειναι πεξε γελασε, ξεχαστε το, εδω στους πεζοναυτες ειμαστε και καμια φορα μας βγενει η πιστη, ουτε το 1/5 απο τους ουκ δε κανουμε, και ξερω εχο λοχια φιλο στα ο. Υ. Κ και ο πατερας υπηρετησε εκει 32 μηνες!

Αποστολή από: ΝΕΟΣ
Ημ. Αποστολής: 24/Νοεμβρίου/2008 ώρα 01:30
Αρχικά αποστάλθηκε από kataramenos

Παιδια εχει κανεις κανα κονε η μηπως ξρει κανα πλαγιο τροπο για να μπουμε στα ΟΥΚ ; απαντηστε παρακαλω ψαχνω ψαχνω και δεν βρισκω ΤΠτ θα αυτοκτονησω

Μαλλον θα σε στεναχωρησω, αλλα σε τετοια μοναδα δεν μπαινεις που να βαλεις και το πρωθυπουργο τον ιδιο αν δεν το αξιζεις

-------------

Αποστολή από: ΥΠΑΣΠΙΣΤΗΣ
Ημ. Αποστολής: 15/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 20:05
Αρχικά αποστάλθηκε από kataramenos

Εσαι μονιμος; Εαν ναι, γιατι δεν σε παιρνουν;

Αποστολή από: Snakeshit
Ημ. Αποστολής: 15/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 20:05

Απο 10 χρονών είμαι κολλημένος.

-------------

Ημ. Αποστολής: 16/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 02:40
Στους ΟΥΚ πήγα να γραφτώ και είχα χαρά μεγάλη. Μα που να ξέρω ο φουκαράς, το τι περνούν οι άλλοι... Ι-ΜΑΚ

Ημ. Αποστολής: 16/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 14:10
Πάντως είναι όνειρο ζωής να μπώ ή ΟΥΚ ή ΛΟΚ μόνιμος.

-------------

Αποστολή από: Shebok
Ημ. Αποστολής: 20/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 03:11
Όταν ζήσεις μερικά απο αυτά που ζούν οι ΟΥΚ το πιο πιθανό είναι να αλλάξεις γνώμη... Αν θες στα αλήθεια να πάς ΟΥΚ τοτε φρόντισε να κάνεις τα εύκολα πρώτα... Κάνε 80 κάμψεις,18 μέτρα κατάδυση, να καταφέρνεις να κρατάς τις αισθήσεις σου στον θάλαμο πίεσης με πίεση που έχει 30 μέτρα κάτω απο το νερό, κάνε και το λιγότερο 15 έλξεις και μετα βλέπεις αν θα πας ή όχι...

Ημ. Αποστολής: 20/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 12:00
Όταν έρθει η ώρα θα τα κάνω κι αυτά κι ό, τι άλλο χρειάζεται

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 14:10
Και εγώ όταν είμουν μικρός ήταν το όνειρο μου να πάω... αλλα όταν ήρθε ο καιρός να πάω στρατό τελικά ανακάλυψα ότι είχα 0,50 βαθμούς μυωπία... και δεν μπορούσα να πάω... Αλλα δεν τα εγκαταλειψα τα όνειρα μου και τώρα είμαι στην σχολή ευελπίδων και θα πάω ειδικές δυνάμεις ΛΟΚ

Αποστολή από: sniper
Ημ. Αποστολής: 20/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 14:59
Παιδια περα απο τα αθληματα ειναι και η ψυχωλογια...
Αμα το θελει καποιος πολυ θα το βγαλει... !

Ημ. Αποστολής: 20/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 21:51
Όχι απαραίτητα... όταν κάποιος είναι αδύνατος χαρακτήρας τότε δεν μπορούν να γίνονται και θαύματα...

Ημ. Αποστολής: 20/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 22:36
Ναι σωστα... δικοιο εχεις
Εγω μηλαω για κανονικες περιπτωσεις...

Ημ. Αποστολής: 20/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 22:51
Ευτυχώς είμαι νορμάλ!

Ημ. Αποστολής: 21/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 18:31
Αν είσαι δυνατός χαρακτήρας τότε εντάξει...

Ημ. Αποστολής: 23/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 15:20
Δεν παιρνουν ατομα με μυωπία;

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 20:05
Στους ΟΥΚ και μεσον να εχεις αμα δεν αξιζεις δεν πας... Αλλα και να πας θα φυγεις! !

Αποστολή από: 10κωστας50
Ημ. Αποστολής: 09/Ιανουαρίου/2009 ώρα 20:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Snakesh*t

Όταν έρθει η ώρα θα τα κάνω κι αυτά κι ό, τι άλλο χρειάζεται

Re φιλαράκο να σου πω κάτι χωρις παρεξήγηση... ;
Σου εύχομαι να καταφέρεις να τα κάνεις ολα αυτα αλλα αυτα που λες στο λεω εγκυημένα οτι ειναι απο ενθουσιασμό της ηλικίας...
Δεν αμισβητώ την αγάπη σου ως προς το αντικείμενο αλλα κράτα πισινη σε όσα λες γιατι οταν πας ακομα και στα ΛΟΚ να είσαι σίγουρος πως θα αλλάξεις γνωμη με αυτα που θα δεις... Εγω μπαίνω σε ενα μήνα ειδηκες δυναμεις ειμαι πορωμένος με το στρατο αλλα δε λεω τπτ εκτος του οτι θα προσπαθήσω να τα βγάλω πέρα... Και αν μπορω και πιστευω οτι αντέχω θα δοκιμάσω και το παραπάνω...
Δεν μπορεις να πας απ το Α στο Ε κατευθειαν... Θα περασεις απο το Β το Γ και το Δ πρώτα...
Αυτα μπορει να τα επιβεβαιώσει και κάποιος που έχει παει, γτ εγω δεν εχω παει ακόμα... Απλα μπορω να φανταστω σαν 18χρονος οτι δεν ειναι τπτ εύκολο ποσο μάλλοον οι Ο. Υ. Κ. απο τις οποιες τα βγαζουν περα 4-5 στους 100...
Αυτά... Μακαρι να εκπληρωσεις τα ονειρα σου...
Φιλικο μήνυμα

-------------
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...

Ημ. Αποστολής: 10/Ιανουαρίου/2009 ώρα 01:27
Ευχαριστώ για την συμβουλή, αλλα ειναι όνειρο ζωής να πάω ΛΟΚ ή ΟΥΚ μέσω Ευελπίδων.

-------------

Αποστολή από: Antonis21
Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 13:23
Ανεκαθεν υπηρχε η λαχταρα, απο τους ενθουσιωδης πιιτσιρικαδες, να καταταγουν σε οσο πιο elite μοναδα γινεται, για να μαζεψουν εμπειριες και να "εχουν κατι να θυμουνται".

Εγω πιστυεω το εξης. Οταν εισαι σε μια επιλεκτη μοναδα του Στρατου γενικα, δε το σκεφτεσαι πια. Το λουκι που εχεις τραβηξει και θεματα που ασχολεισαι καθε μερα, ειναι οσο "σκληρα" και επικυνδινα αν ειναι, παλι σε πιανει η ρουτινα... Η μονη διαφορα στη μονοτονια ειναι οταν γνωριζεις καποιον, και οταν μαθαινει για τη δουλεια σου, σου λεει "Σωπα ρε φιλε, και πως τα καταφερνεις εκει... " και διαφορα τετοια θαυμαστα. Ε απο την στιγμη που τα εχεις κανει και συνεχιζεις να τα κανεις, δεν ειναι τοσο θαυμαστα πια...

Επισης, εαν και εχω σε μεγαλη εκτιμηση οσους ναυταιους υπηρετουν στις υποβρυχιες καταστροφες, προσωπικα δε θα ηθελα να μετασχω. Το βλεπω σαν μεγαλη καταπονηση του κορμιου για πολλα χρονια. Να ξερετε οτι πολλοι απο τους ανθρωπους αυτους αντιμετωπιζουν προβληματα υγειας και ψυχικης ηρεμιας. Απο την συνεχη και σκληρη εκπαιδευση και τις κακουχιες μαζευεις ενα σωρο κουσουρια στο κορμι και γινεσαι σκληρος και ορισμενες φορες απανθρωπος. Βεβαια αυτο εχει να κανει και με τον χαρακτηρα του καθενος...

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:16
Αρχικά αποστάλθηκε από Antonis21

Ανεκαθεν υπηρχε η λαχταρα, απο τους ενθουσιωδης πιιτσιρικαδες, να καταταγουν σε οσο πιο elite μοναδα γινεται, για να μαζεψουν εμπειριες και να "εχουν κατι να θυμουνται".

Εγω πιστυεω το εξης. Οταν εισαι σε μια επιλεκτη μοναδα του Στρατου γενικα, δε το σκεφτεσαι πια. Το λουκι που εχεις τραβηξει και θεματα που ασχολεισαι καθε μερα, ειναι οσο "σκληρα" και επικυνδινα αν ειναι, παλι σε πιανει η ρουτινα... Η μονη διαφορα στη μονοτονια ειναι οταν γνωριζεις καποιον, και οταν μαθαινει για τη δουλεια σου, σου λεει "Σωπα ρε φιλε, και πως τα καταφερνεις εκει... " και διαφορα τετοια θαυμαστα. Ε απο την στιγμη που τα εχεις κανει και συνεχιζεις να τα κανεις, δεν ειναι τοσο θαυμαστα πια...

Επισης, εαν και εχω σε μεγαλη εκτιμηση οσους ναυταιους υπηρετουν στις υποβρυχιες καταστροφες, προσωπικα δε θα ηθελα να μετασχω. Το βλεπω σαν μεγαλη καταπονηση του κορμιου για πολλα χρονια. Να ξερετε οτι πολλοι απο τους ανθρωπους αυτους αντιμετωπιζουν προβληματα υγειας και ψυχικης ηρεμιας. Απο την συνεχη και σκληρη εκπαιδευση και τις κακουχιες μαζευεις ενα σωρο κουσουρια στο κορμι και γινεσαι σκληρος και ορισμενες φορες απανθρωπος. Βεβαια αυτο εχει να κανει και με τον χαρακτηρα του καθενος...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε όλα όσα είπες!
Αλλα έχω να συμπληρώσω και κατί και σίγουρα θα συμφωνήσεις και εσυ...
Τα παιδιά (περισσοτερο της εφηβηκής ηλικίας αλλα και ακόμα και μεγαλύτεροι) θέλουν να υπηρετήσουν σε ένα τετοιο σώμα γιατί προφανώς θέλουν να λενε μετά εξώ στις κοπελίτσες '' Ω, εμενα με πνίγουν, με κανουν, με ράνουν'' κτλ κτλ. Ξέρεις...
Αυτο έχει ως αποτέλεσμα οσοι δοκιμάζουν να αποτυχγάνουν και οσοι δεν δοκιμάζουν να λένε δεν ειναι και δύσκολο κτλ...
Αυτο που θέλω να καταλήξω ειναι οτι αυτο που κάνουμε πρεπει να το κανουμε γιατι το θέλουμε ΕΜΕΙΣ και όχι για να αποδείξουμε κάτι στους αλλους για να τους εντυπωσιάσουμε...
Ενα μύνημα στους πιτσιρικάδες (και εγω τωρα παω στρατο αλλα μιλαω για τους 15-16 κτλ)... Μη εντυπωσιάζεστε απο εικόνες και βίντεο...
Τα ΟΥΚ είναι για λίγους... Περνουν πολλα για να τους βλέπετε εσεις στα βίντεο.
Καλό ειναι να κάνετε όνειρα αλλα μη λέτε θα παω και εγω στα ΟΥΚ αλλα αν δε μπορω παω πρωτα στΑ ΛΟΚ (οπως είπε ο αλλος λες και θα παει για καφε και μετα μπουζούκια)...
Κρατάτε πισινή...

-------------
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:34
Εχω δει κοσμο φιλε μου που δε τους επιανε το ματι σου, και ειχαν τοσο ψυχικο σθενος και βγηκαν απο κει'μεσα υπερκομμαντο, πραγματικες φονικες μηχανες, καθως και επισης 2μετρες ντουλαπες να κλαιν σα μωρα και να χτυπαν την καμπανα... Η αληθεια ειναι οτι στους υποβρυχιους χρειαζεται η φυσικη κατασταση για να τα καταφερεις, αλλα οχι να εισαι και σταλονε!

Για τις ειδικες δυναμεις γενικα ομως, και χαλιας να εισαι, αμα το λεει η ψυχη σου, θα ταλαιπωρηθεις βεβαια περισσοτερο απο τους αλλους, αλλα θα κανονισουν αυτοι να σου φιαξουν κορμι και να τα βγαλεις περα. Αρκει να το θελεις.
Και αν το θελεις πραγματικα, που σημενει οτι το θελεις για σενα, για την πατριδα, γιατι εαν καποια στιγμη σε χρειαστει να μπορεισεις βασει της εκπαιδευσης σου να εισαι οσο πιο μαχιμος γινεται και κατ'επεκταση να βοηθησεις οσο περισσοτερο μπορεις, τοτε πραγματικα θα τα καταφερεις, και σχετικα ανετα. Η ψυχη ειναι που μετραει...

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:41

Εχω δει κοσμο φιλε μου που δε τους επιανε το ματι σου, και ειχαν τοσο ψυχικο σθενος και βγηκαν απο κει'μεσα υπερκομμαντο, πραγματικες φονικες μηχανες, καθως και επισης 2μετρες ντουλαπες να κλαιν σα μωρα και να χτυπαν την καμπανα... Η αληθεια ειναι οτι στους υποβρυχιους χρειαζεται η φυσικη κατασταση για να τα καταφερεις, αλλα οχι να εισαι και σταλονε!

Για τις ειδικες δυναμεις γενικα ομως, και χαλιας να εισαι, αμα το λεει η ψυχη σου, θα ταλαιπωρηθεις βεβαια περισσοτερο απο τους αλλους, αλλα θα κανονισουν αυτοι να σου φιαξουν κορμι και να τα βγαλεις περα. Αρκει να το θελεις.
Και αν το θελεις πραγματικα, που σημενει οτι το θελεις για σενα, για την πατριδα, γιατι εαν καποια στιγμη σε χρειαστει να μπορεισεις βασει της εκπαιδευσης σου να εισαι οσο πιο μαχιμος γινεται και κατ'επεκταση να βοηθησεις οσο περισσοτερο μπορεις, τοτε πραγματικα θα τα καταφερεις, και σχετικα ανετα. Η ψυχη ειναι που μετραει...

Δηλαδή αν είσαι σε τελεια φυσική και ψυχολογική κατάσταση και έχεις ΨΥΧΗ τα καταφέρνεις...
Απ οτι φαίνεται ομως οτι λίγοι είναι αυτοί...

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:55
Λογικο δεν ειναι;

Προσεξε να δεις... Η αληθεια ειναι οτι εαν δεν εισαι σε τετοια κατασταση, σωματικη και ψυχικη, να περασεις ΥΚ, ο πρωτος που δεν θα ηθελε να περασεις, δεν ειναι οι εκπαιδευτες σου, αλλα εσυ. Γιατι εαν δεν μπορεις να αντεξεις και να φερεις σε περας την εκπαιδευση, που προφανως οι κινδυνοι ειναι μειωμενοι, πως θα τα καταφερεις σε καποια πραγματικη επιχειρηση;
Αμεσως αμεσως θετεις σε κινδυνο τη ζωη σου, πραγμα που δεν το θελεις, οποτε και δεν θες να μπεις ΥΚ εαν πραγματικα δεν το αξιζεις.
Απο την αλλη ουτε η μοναδα σε θελει, γιατι η μοναδα ενδιαφερεται οπως ειναι το σωστο, περισσοτερο για την εκπληρωση της αποστολης παρα για την σωματικη ακεραιοτητα των στελεχων της. Εαν γενικοτερα οποιαδηποτε αποστολη του Στρατου ειναι σημαντικη, σκεψου ποσο πολλαπλασια σημαντικη ειναι μια αποστολη ΥΚ, οποτε και αξιζει να θυσιαστουν ανθρωποι.

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2009 ώρα 14:59

Λογικο δεν ειναι;

Προσεξε να δεις... Η αληθεια ειναι οτι εαν δεν εισαι σε τετοια κατασταση, σωματικη και ψυχικη, να περασεις ΥΚ, ο πρωτος που δεν θα ηθελε να περασεις, δεν ειναι οι εκπαιδευτες σου, αλλα εσυ. Γιατι εαν δεν μπορεις να αντεξεις και να φερεις σε περας την εκπαιδευση, που προφανως οι κινδυνοι ειναι μειωμενοι, πως θα τα καταφερεις σε καποια πραγματικη επιχειρηση;
Αμεσως αμεσως θετεις σε κινδυνο τη ζωη σου, πραγμα που δεν το θελεις, οποτε και δεν θες να μπεις ΥΚ εαν πραγματικα δεν το αξιζεις.
Απο την αλλη ουτε η μοναδα σε θελει, γιατι η μοναδα ενδιαφερεται οπως ειναι το σωστο, περισσοτερο για την εκπληρωση της αποστολης παρα για την σωματικη ακεραιοτητα των στελεχων της. Εαν γενικοτερα οποιαδηποτε αποστολη του Στρατου ειναι σημαντικη, σκεψου ποσο πολλαπλασια σημαντικη ειναι μια αποστολη ΥΚ, οποτε και αξιζει να θυσιαστουν ανθρωποι.

Πολύ σωστά.
Συμφωνω.
Το θέμα είναι αυτοί που αντιπροσωπεύουν τις ΥΚ να το αξιζούν και να είναι διατεθημένοι να ''θυσιαστούν'' γι αυτο...
Αν δεν μπορούν να βγάλουν την εκπαίδευση στην πραγματική αποστολή θα ειναι 10 φορές πιο δύσκολα τα πράγματα...
Δηλαδή αντιγράφω αυτα που έγραψες!
Συμφωνώ μαζι σου , μιας και γνωρίζεις καλύτερα απο μενα περι του θέματος!

-------------

Αποστολή από: oysak.
Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 03:39

γεια σε ολους παρουσιαζωμε 1 μαλ. Αλλα θελω πολυ να παω στα ο. Υ. Κ ξερει κανεισ Τιποτα για αυους, λενε οτι τους καταργυσανε , τους κανανε μονιμους και κατι τετοια. Οποιος ξερει Ας μου πει.

Ημ. Αποστολής: 03/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 14:07
Αρχικά αποστάλθηκε από oysak.

]

γεια σε ολους παρουσιαζωμε 1 μαλ. Αλλα θελω πολυ να παω στα ο. Υ. Κ ξερει κανεισ Τιποτα για αυους, λενε οτι τους καταργυσανε , τους κανανε μονιμους και κατι τετοια. Οποιος ξερει Ας μου πει.

Oχι φίλε το έχουμε ξαναπει και υπαρχει και σχετικό θεμα σε σχεση με τους ΟΥΚ...
Μονο τα μόνιμα στελεχη στους ΟΥΚ

-------------

Ημ. Αποστολής: 31/Μαρτίου/2009 ώρα 23:08
Θελω οπωσδηποτε να παω στους βατραχανθρωπους, την δευτερα παω ρεντινα να περασω κεαπ, ειμαι δοκιμος, μετα εχω μεταθεση για 2 μαλ, υπαρχει εστω κ 1 παραθηρακι να περασω σχολειο ουκαδων.

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 08/Απριλίου/2009 ώρα 15:53
Αρχικά αποστάλθηκε από DEA

Θελω οπωσδηποτε να παω στους βατραχανθρωπους, την δευτερα παω ρεντινα να περασω κεαπ, ειμαι δοκιμος, μετα εχω μεταθεση για 2 μαλ, υπαρχει εστω κ 1 παραθηρακι να περασω σχολειο ουκαδων.

Μόνο μόνιμοι περνάνε Σχολείο ΟΥΚ.

-------------

Αποστολή από: muaha
Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2009 ώρα 15:03
Καλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για το forum. Θέλω να καταταγω στα ΟΥΚ και εχω ακουσει 8000 διαφορετικες εκδοχες και δε ξερω τι ισχυει. Εχω 2 αδερφια και θελω να κανω τη θητεια μου. Εχω ακουσει πως μπορεις να πας μονο ως μονιμος αλλα δεν ειμαι διατεθειμενος να παω 5ετια. Γινεται αν αυτη ειναι η μονη επιλογη να δηλωσω μονιμος και μολις ολοκληρωσω μετα καπως να το ακυρωσω; Αν γινεται αυτο θα υπαρχουν κυρωσεις; Αν αυτη η επιλογη δεν ειναι διαθεσιμη εχω αλλες εναλακτικές; Ευχαριστω προκαταβολικα

Αποστολή από: muaha
Ημ. Αποστολής: 11/Ιουνίου/2009 ώρα 16:49
ΕΠΟΠ κανουν 5ετια; Μπορω να παω και να διακοψω τη θητεία; Θα έχω κυρώσεις; Αν παω ειδικες δυναμεις μετα μπορω να κανω τη θητεια ΟΥΚ; Δώστε καμια ελπίδα ρε παιδια... Φαντάζομαι θα αφιερώνουν και πολύ χρόνο σε τακτικές διίσδυσης, ως πολυ σηματικο κομματι του ανορθοδοξου πολεμου. Ειναι αληθεια;

Αποστολή από: kagouras
Ημ. Αποστολής: 24/Ιουλίου/2009 ώρα 00:20
Παιδια ενας φιλος μου ειναι πορωμενος με ουκ ειναι και καρατεγκας και αθλητης κολύμβησης. Θα τα καταφερει λετε; Γενικα ειναι αλανι και εχει δειρει αρκετο κοσμος σε καυγαδες. Απλα δε γουσταρει να του αντιμιλας και σκεφτομαι αν φαει ξυλο εκει μεσα που θα φαει τη διαβολοδομαδα θα κτυπησει κανενα. Επειδη δεν παιρνει κληρωτους σκεφτετε εποπ πρωτα. Παντως δεν ειναι ντουλαπα, θα αντεξει τετοια εκπαιδευση. Τι προτείνετε;

εγω του προτεινα να πάει νεοσυλλεκτος στην 124ΠΒΕ μιας και ειναι καλωδιομενος με γερό βύσμα.

-------------

Αποστολή από: D.S.
Ημ. Αποστολής: 07/Αυγούστου/2009 ώρα 17:25
Αρχικά αποστάλθηκε από kagouras

Παιδια ενας φιλος μου ειναι πορωμενος με ουκ ειναι και καρατεγκας και αθλητης κολύμβησης. Θα τα καταφερει λετε; Γενικα ειναι αλανι και εχει δειρει αρκετο κοσμος σε καυγαδες. Απλα δε γουσταρει να του αντιμιλας και σκεφτομαι αν φαει ξυλο εκει μεσα που θα φαει τη διαβολοδομαδα θα κτυπησει κανενα. Επειδη δεν παιρνει κληρωτους σκεφτετε εποπ πρωτα. Παντως δεν ειναι ντουλαπα, θα αντεξει τετοια εκπαιδευση. Τι προτείνετε;

εγω του προτεινα να πάει νεοσυλλεκτος στην 124ΠΒΕ μιας και ειναι καλωδιομενος με γερό βύσμα.
Το ότι ο φίλος σου αντιμιλάει και το ότι "δέρνει" τον κόσμο δε νομίζω πως θα τον βοηθήσει στο στρατό και ειδικά στα Ο. Υ. Κ.
Το μόνο που μπορεί να του κάνουν αυτά είναι μόνο κακό και δεν εννοώ ότι θα τον δείρουν αλλά απότις "καμπανιές" τις "φυλακές" κ. Λπ. Εκτώς του ότι αν πάει ΕΠ. ΟΠ. Και τα κάνει αυτά μπορούν άνετα να τον διώξουν!
Τώρα εάν θα αντέξει την εκπαίδευση το ξέρει μόνο Ο Θεός και η ψυχή του!

Αποστολή από: Athan
Ημ. Αποστολής: 08/Αυγούστου/2009 ώρα 13:28
Αρχικά αποστάλθηκε από kagouras

Με τετειο χαρακτηρα μονο αν περνουν γιοταδες...no offence!

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 02:23
Μια ερωτιση να κανω και τιποτα αλλο. Για να πας ο. Υ. Κ τι σχολεια χρειαζετε να περασεισ; Παρακαλω απαντηστω. Ευχαριστω εκ τον προτερον

Αποστολή από: Κωτσος
Ημ. Αποστολής: 02/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 04:38
Χρειάζεται να περασεις το σχολειο της ΜΥΚ όντας στέλεχος του στρατού η απλα μόνιμος

Αποστολή από: D.S.
Ημ. Αποστολής: 02/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 15:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιαννις Προτ.

Μια ερωτιση να κανω και τιποτα αλλο. Για να πας ο. Υ. Κ τι σχολεια χρειαζετε να περασεισ; Παρακαλω απαντηστω. Ευχαριστω εκ τον προτερον
Λογικά θα ρωτάς για τους μόνιμους γιατί δεν παίρνουν κληρωρούς στα Ο. Υ. Κ. Πλέον!
Αν πας Ο. Υ. Κ. Σαν μόνιμος, ειναι απλό: Θα κάνεις κανονικά την εκπαίδευση που περνάνε οι Ο. Υ. Κ. Άδες. Όλες τις ακήσεις και τις δοκιμασίες!

Ημ. Αποστολής: 08/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 19:30
Αν τελειωσεις τη θητεια σου σαν καταδρομεας στις ειδικες δυναμεις. Π. Χ σαν αμφιβιος η σαν ΛΟΚ! Μετα μπορεις αν θελεις να περασεις και απο αλλο σχολειο; Δηλαδη τον ΟΥΚ; Αλλα θα πρεπει να εισαι μονιμος ετσι; Η γινεται και χωρις να μεινεις μονιμος να περασεις και την ΔΥΚ σαν ΕΠ. ΟΠ για 3-5χρονια δε γνωριζω ακριβος ποσα ειναι... Ευχαριστω προκαταβολικα αν γνωριζει καποιος ας απαντησει. Μπορει και να ειναι χαζη ερωτηση

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 19:36
Αρχικά αποστάλθηκε από ΣΣΣ

Αν τελειωσεις τη θητεια σου σαν καταδρομεας στις ειδικες δυναμεις. Π. Χ σαν αμφιβιος η σαν ΛΟΚ! Μετα μπορεις αν θελεις να περασεις και απο αλλο σχολειο; Δηλαδη τον ΟΥΚ; Αλλα θα πρεπει να εισαι μονιμος ετσι; Η γινεται και χωρις να μεινεις μονιμος να περασεις και την ΔΥΚ σαν ΕΠ. ΟΠ για 3-5χρονια δε γνωριζω ακριβος ποσα ειναι... Ευχαριστω προκαταβολικα αν γνωριζει καποιος ας απαντησει. Μπορει και να ειναι χαζη ερωτηση
Μόνο Στελέχοι περνάνε το σχολείο των βατραχανθρώπων φίλε μου... Κυρίως του Πολεμικού Ναυτικού αλλά και άλλων κλάδων των Ενόπλων Δυνάμεων.

-------------

Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 02:38
Καλισπερα σας θα ηθελα να με βοηθεισετε στο θεμα που με εχει ταλαιπωρησει πολυ ως προς την λυση του, εγω ειχα δηλωσει ο. Υ. Κ στο περιοδευον και τωρα τον φεβρουαριο φευγω ως εθελοντησ, το θεμα ειναι πωσ καποια ατομα μεσα στο φορουμ λενε πως κοπηκαν τα ο. Υ. Κ και μονο εποπ πασ. Τι εχει μπει στην θεση του και αν ειναι παραμφερεσ, αν οχι εσεις τι θα προτινατε ως δευτερη λυση; Ξερετε ειναι ονειρο ζωης να θητησω για την πατριδα μου στις ειδικες δυναμεις και να κανω και εγω οτι μπορω ωστε να γινουμε καλητερη χωρα αλλα ειναι και καμαρι μου, σας παρακαλω βοηθιστε με εκ των προτερων σας ευχαριστω πολυ!

Αποστολή από: Kostas13
Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 02:42
Αν σαρεσει τοσο πολυ γιατι δεν εκανες τα χαρτια σου για εποπ στις ειδικες δυναμεις;
κ οταν λες φευγεις εθελοντης, για που;

-------------

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 02:47
Αρχικά αποστάλθηκε από Στρατος18Πατρα

Καλισπερα σας θα ηθελα να με βοηθεισετε στο θεμα που με εχει ταλαιπωρησει πολυ ως προς την λυση του, εγω ειχα δηλωσει ο. Υ. Κ στο περιοδευον και τωρα τον φεβρουαριο φευγω ως εθελοντησ, το θεμα ειναι πως καποια ατομα μεσα στο φορουμ λενε πως κοπηκαν τα ο. Υ. Κ και μονο εποπ πασ. Τι εχει μπει στην θεση του και αν ειναι παραμφερεσ, αν οχι εσεις τι θα προτινατε ως δευτερη λυση; Ξερετε ειναι ονειρο ζωης να θητησω για την πατριδα μου στις ειδικες δυναμεις και να κανω και εγω οτι μπορω ωστε να γινουμε καλητερη χωρα αλλα ειναι και καμαρι μου, σας παρακαλω βοηθιστε με εκ των προτερων σας ευχαριστω πολυ!

Καλά πήγαινε πρώτα και κάνε την θητεία σου στις ειδικές δυνάμεις. Και μετα ξαναδές αν έιναι το όνειρο ζωής σου

-------------

Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 03:04
Δεν ειχα κλεισει τοτε τα 18 για αυτο δεν εκανα χαρτια για εποπ

Αποστολή από: Kostas13
Ημ. Αποστολής: 08/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 03:19
Βασικα καλα σου λεει ο ΓΜΑΚ. Πηγαινε πρωτα ειδικες δυναμεις απλη θητεια και μετα αν σου αρεσει πας μονιμος. Απο κει κ υστερα σου ευχομαι να πραγματοποιησεις το ονειρο σου

-------------

Αποστολή από: Re4cTiV3
Ημ. Αποστολής: 28/Δεκεμβρίου/2009 ώρα 06:52
Παιδιά είμαι 16 χρονών και θέλω να μάθω πως γίνεται να περάσεις ΟΥΚ έστω πληροφοριακά.
πρέπει να είσαι μόνιμος;

Αποστολή από: lazarosSF
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2010 ώρα 22:46

Καλησπερα παιδια Ειμαι 17 χρονων σημερα εδωσα τα δελτια για το περιοδευον! Δηλωσα πολεμικο ναυτικο την ΟΥΚ. Ειμαι 1,70 και 75 κιλα Και επισης δηλωσα οτι Κανω απο 8 χρονων πολεμικες τεχνες ! Θελω Παρα πολυ να παω στην ΟΥΚ το βλεπετε ευκολο η δυσκολο για το σωματοτυπο μου;

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2010 ώρα 22:54
ΟΥΚ πάνε μόνο μόνιμοι. Επομένως ή θα πάς σαν Επαγγελματίας Οπλίτης ή ξέχασε το.

-------------

Αποστολή από: lazarosSF
Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2010 ώρα 00:29

Εγω ρε φιλε δηλωσα οτι θελω να παω ειδικες δυναμεις στην ΟΥΚ, δεν δηλωσα απλα πολεμικο ναυτικο! Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να Κανω την Θητεια μου υπερετωντας στην ΟΥΚ;

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2010 ώρα 01:48
Αρχικά αποστάλθηκε από lazarosSF

Εγω ρε φιλε δηλωσα οτι θελω να παω ειδικες δυναμεις στην ΟΥΚ, δεν δηλωσα απλα πολεμικο ναυτικο! Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να Κανω την Θητεια μου υπερετωντας στην ΟΥΚ;

Δεν γίνετε οχι

-------------

Αποστολή από: TheFasm4
Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 05:18
Σε 2 μηνες μπαινω για εγχειριση στα ματια λογο κερατοκωνου.
Θα μπορω να βουταω χωρις να εχω προβλημα στα 20-30-40-50-κτλπ μετρα, ή αποχαιρεταω το ονειρο και παω στα βουνα;

-------------

Αποστολή από: kostaslou
Ημ. Αποστολής: 15/Απριλίου/2010 ώρα 06:39
Αρχικά αποστάλθηκε από TheFasm4

Σε 2 μηνες μπαινω για εγχειριση στα ματια λογο κερατοκωνου.
Θα μπορω να βουταω χωρις να εχω προβλημα στα 20-30-40-50-κτλπ μετρα, ή αποχαιρεταω το ονειρο και παω στα βουνα;
πιστευω οτι πρεπει να πας στα βουνα! Ασε το αν θα μπορεις να βουτας. Το θεμα ειναι αν θα μπορεσεις να μπεις γενικα λογο του προβληματος στα ματια σου! Κια δν σου λεω οτι δν θα βλεπεις. Απλα πως θα το δουν εκει και αν θα σε κρινουν καταλληλο! Παντως η καταδυση δν νομιζω να επηρεαζει τα ματια εκτος της πιεσης που δεχεται η μασκα απο το βαθος και πιεζει γυρω γυρω απο τα ματια

-------------

Αποστολή από: Strouthos
Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2010 ώρα 05:19
Ειμαι Κυπριος και περσι τελείωσα την στρατιωτική μου θητεια τον δύο χρονων στην ΚυπροΝ. Μετανιωσα ομως που δεν δηλωσα να παω στο σωμα τον ΟΥΚ και τωρα σκευφτομαι μετα τις σπουδες μου να κανω το σχολείο των ΟΥΚ. Απ`ότι ξερω δεν γινετε αυτο στην Κυπρο γιαυτο σκευφτομουν εαν γινετε να το κανω αυτο στην Ελλαδα σαν εθελοντης η κάτι. Τί λετε εσεις;

Αποστολή από: Signaller
Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2010 ώρα 12:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Strouthos

Ειμαι Κυπριος και περσι τελείωσα την στρατιωτική μου θητεια τον δύο χρονων στην ΚυπροΝ. Μετανιωσα ομως που δεν δηλωσα να παω στο σωμα τον ΟΥΚ και τωρα σκευφτομαι μετα τις σπουδες μου να κανω το σχολείο των ΟΥΚ. Απ`ότι ξερω δεν γινετε αυτο στην Κυπρο γιαυτο σκευφτομουν εαν γινετε να το κανω αυτο στην Ελλαδα σαν εθελοντης η κάτι. Τί λετε εσεις;

Νομίζω δεν μπορείς να υπηρετήσεις δύο φορές θητεία (αν και οι δύο χώρες είναι στο ΝΑΤΟ)

Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2010 ώρα 12:42
Η Κύπρος δεν είναι στο ΝΑΤΟ.

Στρούθο, δεν ξέρω τι ισχύει για τους Κύπρίους που θέλουν να υπηρετήσουν στη ΔΥΚ. Καλύτερα επικοινώνησε με το ΓΕΝ.

http://www.hellenicnavy.gr/contact.asp

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2010 ώρα 18:26
Ενταξυ, αυτο θα κανω οταν τα καταφερω. Αλλα εχει κανεις σας υποψη ποσο ειναι η ελαχιστη θητεια που θα προηποθετει για να κανεις το σχολειο της ΔΥΚ, εαν τελικα ειναι δυνατο να μπω εκει.

Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2010 ώρα 19:13
Δες εδώ

http://www.hellenicnavy.gr/dyk_training.asp" rel="nofollow - Επιχειρησιακή Εκπαίδευση Υ/ΚΤ

Ξαναδιαβάζοντας το μήνυμα σου κατάλαβα ότι θές να κάνεις το Σχολείο σαν έφεδρος, έτσι δεν είναι; Ή σαν μόνιμο στέλεχος; Αν ισχύει το πρώτο, δεν γίνεται.

Να ξέρεις ότι εν αντιθέσει με τη Κύπρο, στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια δεν παίρνουν έφεδρους στα ΟΥΚ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2010 ώρα 19:16
Δεν με ενδιαφερει εαν ειναι σαν εφεδρος η οχι. Εαν γινετε με οποιοδηποτε τροπο να κανω το σχολειο ΟΥΚ ειτε Ελλαδα είτε Κυπρο.

Ημ. Αποστολής: 01/Μαΐου/2010 ώρα 10:51
Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα.
Πλέον δεν μπορείς να μπεις Ο. Υ. Κ σαν απλός στρατιώτης;

Ημ. Αποστολής: 01/Μαΐου/2010 ώρα 13:15
Όχι δεν μπορείς

-------------

Αποστολή από: dimitris mak
Ημ. Αποστολής: 01/Μαΐου/2010 ώρα 14:28
Μονο οι μονυμοι και οι εποπ του στρατου ξηρας και του ναυτικου μπορουν να περασουν το σχολειο των ουκ...

-------------

Αποστολή από: Magkas
Ημ. Αποστολής: 13/Ιουνίου/2010 ώρα 01:25
Ευχαριστω πολυ... ! Να ρωτησω και κατι αλλο, εχω ακουσει Οτι Μεστην θητεια σου (στις ειδικες δυναμεις) μπορεις να την διακοψεις και να περασεις απο σχολεια (υποβρυχιου καταστροφεα κτλ) τα οποια χρειαζονται για να μπεις ως μονιμος στη ΜΥΚ, ισχιει οτι μπορεις στην θητεια σου να περασεις απο σχολεια ;

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουνίου/2010 ώρα 01:35
Όχι

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουνίου/2010 ώρα 04:28
Οκ, αλλα εωας φιλος μου στη θητεια του στα ΛΟΚ μου ειπε οτι περασε ολα τα σχολεια που μπορεις να περασεις (στη θητεια σου) πως το εκανε αυτο;

Ημ. Αποστολής: 13/Ιουνίου/2010 ώρα 19:51
Αρχικά αποστάλθηκε από Magkas

Οκ, αλλα εωας φιλος μου στη θητεια του στα ΛΟΚ μου ειπε οτι περασε ολα τα σχολεια που μπορεις να περασεις (στη θητεια σου) πως το εκανε αυτο;

Πές το φίλο σου να μη λέει και πολλές λαλακίες.

Εκτος και αν είναι πλέον των 50 ετών και είχε τη δυνατότητα όταν η θητεία ήταν 28 μήνες να περάσει και το σχολείο των ΟΥΚ. Μιλάμε για πριν τη δεκαετία του 1980.

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Ιουνίου/2010 ώρα 02:49
Εεε, οχι περσι πηγε και ειναι 19, αλλα δεν λεει λαλακιες οντωσ, οταν λεω οτι περασε Το σχολιο του υποβρυχιου καταστροφεα δεν ενοω οτι πηγε ΟΥΚ ενοω οτι περασε ενα μηνα Μονο στο σχολιο αυτο (οπως ειναι και το ΚΕΑΠ) ... Δεν ξερω και εγω τι να πω

Ημ. Αποστολής: 14/Ιουνίου/2010 ώρα 23:16
Οι μόνοι έφεδροι που περνάνε Σχολείο είναι οι Δόκιμοι και μόνο το ΚΕΑΠ στη Ρεντίνα. Παλαιά που η θητεία ήταν 28 μήνες (και βάλε) οι Καταδρομείς πέρναγαν και άλλα Σχολεία.

Τα άλλα Σχολεία (Αλεξίπτωτα, Δυτών Μάχης, Υποβρυχίων Καταστροφέων- τα ΟΥΚ με άλλα λόγια, Χιονοδρόμων κλπ.) μόνο μόνιμα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων.

Πήγε για 1 μήνα; Ναι, και εγώ αν πάρω μια συσκευή κλειστού κυκλώματος (κατάδυσης) θα λέω ότι έγινα Υποβρύχιος Καταστροφέας.

Μην πιστεύεις ό, τι σου λένε. Δεν είσαι βέβαια ο πρώτος που ακούει αυτά τα πράγματα από κάποιους που θέλουν να το παίζουν "γαμάουα" επειδή πήραν πράσινο μπερέ.

-------------

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου