Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Αναβολή για κοινωνικούς λόγους (οικονομικά κλπ)

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Θέματα στρατολογίας
Περιγραφή Forum: Αναβολές, άδειες, μειωμένη θητεία, αντιρρησίες συνείδησης, ανυπότακτοι
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=2375
Ημ. Εκτύπωσης: 13/Ιουλίου/2020 ώρα 17:18

Θέμα: Αναβολή για κοινωνικούς λόγους (οικονομικά κλπ)
Αποστολή από: Guests
θέμα: Αναβολή για κοινωνικούς λόγους (οικονομικά κλπ)
Ημ. Αποστολής: 03/Μαΐου/2003 ώρα 21:12

Παρουσιάζομαι μάλλον το Μάιο. Προέκυψαν όμως σοβαρότατα προβλήματα υγείας του πατέρα μου. Έχει υποβληθεί σε 3 εγχειρήσεις τους τελευταίους μήνες και θα υποβληθεί σε άλλες 2 (Μαίο και Ιούνιο). Τι γίνεται με την περίπτωσή μου; Μπορώ να τους πάω χαρτιά και να με πάρουν την επόμενη σειρά; Γιατί όπως και να το κάνουμε δεν θα μπορώ να είμαι μέσα να κάνω σκοπίες και εκείνη την ώρα ο πατέρας μου να είναι σε καταστολή στην εντατική.

Απαντήσεις:
Αποστολή από: yandr
Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2003 ώρα 12:56

Δύσκολα τα πράγματα νομίζω. Δεν πιστεύω ότι προβλέπεται κάτι τέτοιο από τη νομοθεσία, ίσως όμως πάρεις μερικές ημέρες άδεια.

Δεν έχεις παρά να ρωτήσεις το κέντρο κατάταξης και το στρατολογικό σου γραφείο, αφού ή επίσημη απάντηση είναι πάντα η καλύτερη.

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2003 ώρα 14:29

Πριν παρουσιαστώ ή μετά;

Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2003 ώρα 15:14

Άν το κάνεις μετά ζήτω που καήκαμε. Τώρα κάντο, δες τα τηλέφωνα και email όλων των στρατολογικών γραφείων από το άρθρο για το σημείωμα /plirofories/simioma.asp">κατάταξης.

Αν βρεις κάποια άκρη πες μας σε παρακαλώ τι συνέβη για να γνωρίζουμε σε μελλοντικές ερωτήσεις

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 18:28
Καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ!
Η ερωτηση που θετω αφορα την αναβολη...
Τελειωσα την ιατρικη σχολη τον Αυγουστο 2008 και η αναβολη μου τελειωνει τον Δεκεμβριο (στις 31)
2008) ...
Απο το στρατολογικο ενημερωθηκα οτι τον Απριλιο θα ερθει το χαρtι στρατευσης και θα ''μπω'' τον Μαιο
(πεζικο)
Επισης με ενημερωσαν οτι απο την στιγμη που θα ερθει το χαρτι καταταξης εχω 4 ημερες περιθωριο να
Υποβαλλω αιτηση για μια περαιτερω 3-μηνη αναβολη.
1. Ισχυει το ανωτερο και εαν ναι ποια ειναι η διαδικασια; Και ποσο ευκολα μπορεις να λαβεις την αναβολη;
2. Απο φανταρους εχω ακουσει οτι μπορεις και ''μεσα'' τον πρωτο μηνα να ζητησεις αναβολη (μουειπανε
Χαρακτηριστικα να πω ''οτι δεν την παλευω''... )
Ισχυει και αυτο και αν ναι παλι ποια ειναι η διαδικασια;
Ολ ογος δεν ειναι για αποφυγη στρατευσης αλλα επειδη θελω τον ιουλιο να δωσω το πρωτο μερος για
Εξετασεις ειδικοτητας στις ΗΠΑ, ειναι κριμα να παει τσαμπα τοσο κοπος για 2 μηνες αναβολης
Παραπανω... Προς τουτο να επισημανω πως δεν θα εχω καποιο συγκεκριμενο χαρτι να καταθεσω παρα μονο να
Υπογραψω υπευθυνη δηλωση κ. Λ. Π...
Σας ευχαριστω πολυ και ζητω συγνωμη εαν σας κουρασα...
Μετα τιμης

-------------

Αποστολή από: mario
Ημ. Αποστολής: 09/Ιανουαρίου/2009 ώρα 21:14
Η τριμηνη αναβολη που ζητας για μια εσσο παραπανω υποκειται στην αναβολη για κοινωνικους λογους. απο ό, τι ξερω αυτη την δινουν σχετικα ευκολα αρκει να εχεις δικαιολογητικα π. Χ. νοσηλεια σε νσοκμειο, δουλεια κ. Α. την αναβολη αυτη μπορεις να τη ζητησεις το αργοτερο πεντε ημερες ριν παρουσιαστεις.

Αποστολή από: ellitso
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2009 ώρα 13:36
Χαιρετώ το forum. Καλημέρα σας.
Μια ερώτηση. Η αναβολή μου έλειξε 31 Δεκέμβρη 2008. Παρουσιάζομαι μηχανικό το Μάιο (κατέθεσα τα χαρτιά στο στρατολογικό). Είμαι 27. Σκοπεύω να επικαλεστώ κοινωνικούς λόγους για επιπλέον 3μηνη αναβολή. Θα προχωρήσω σε αγορά μιας επιχείρησης και εκείνο το διάστημα (Μάιος) είναι κρίσιμο. Σκέφτομαι να ζητήσω και από τον πωλητή της επιχείρησης δήλωση που να βεβαιώνει την επικείμενη αγοραπωλησία. Πιστεύεται οτι εχώ πιθανότητες να πάρω την αναβολή δεδομένης της μεγάλης ηλικίας μου και του οτι έχω εξαντλήσει όλες τις αναβολές μου;
Ευχαριστώ!

Ημ. Αποστολής: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 06:35

Αρχικά θα ήθελα να πω ενα μεγάλο μπράβο στους διαχειριστές αυτού του σιτε, ειλικρινά το διάβασα και πολλές φοβίες αλλά και το άνχος για τον στρατό μου εφυγέ. Παρουσιάζομαι τον Μάιο και θα ήθελα πολύ αν υπάρχει κάποιος τρόπος να παρουασιαστώ Αύγουστο γιατί το Καλοκαίρι πρέπει οπωσδήποτε να δουλέψω γιατί είμαστε οικογγενιακός χρεωμένοι και δεν μπορώ να αφήσω ττην οικογγένεια μου να καταστρέφετε οικονομικά και εγώ να είμαι στον στρατό... Μπορώ να κάνω κάτι; Ένα φιλαράκι μου είπε οτι μπορώ να παρουσιαστώ και την πρώτη μέρα να ζητήσω αναβολή μέχρι τον αύγουστο... Γίνεται αυτό; Και αν ναι τι πρέπει να κάνω; Φοβάμαι μην κάνω καμία πατάτα και στο τέλος ούτε αναβολή πάρω, και έχουμε οικονομικό πρόβλημα και με βάλουν σαν νέο στο μάτι... Ειλικρινά αμα μπορούσε κάποιος να με βοήθηση θα ήταν οτι καλύτερο για εμένα...

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 11/Φεβρουαρίου/2010 ώρα 11:22
Φίλε μου μπορείς να κάνεις και το άλλο που είναι πιο απλό και δεν θα χρειαστείς καν να παρουσιαστείς. Οταν σου έρθει το χαρτί τον Μαιο θα πας στην στρατολογία και θα ζητήσεις 3μηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Θα πείς ότι έχεις οικονομικό πρόβλημα και θα την δεχτούνε. Μην αγχώνεσαι.

-------------

Αποστολή από: AMSTRAD
Ημ. Αποστολής: 08/Απριλίου/2010 ώρα 17:18
Θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους λογους. Ειναι να μπω τωρα τον Μαιο αλλα το χαρτι καταταξης δεν μου ηρθε ακομα. Πρεπει να το εχω μαζι μου οταν παω στρατολογια για να ζητησω την συγκεκριμενη αναβολη; Οτι αλλο απαιτειται σε δικαιολογητικα τα εχω ετοιμα. Εuχαριστω...

-------------

Αποστολή από: Rafale
Ημ. Αποστολής: 08/Απριλίου/2010 ώρα 17:20
Ναι να το εχεις μαζι σου μαζι με τα υπολοιπα εγγραφα

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Απριλίου/2010 ώρα 03:07
Θα ηθελα να ζητησω παραταση για μια ΕΣΣΟ. Ειμαι φοιτητης δινω τελευταια εξεταστικη τον Ιουνη αλλα παρουσιαζομαι τον Μαιο και δεν εχω αλλη αναβολη. Εχω οτι χρειαζεται απο χαρτια (Υπευθυνη δηλωση, Βεβαιωση σπουδων, Χαρτι αναβολης, Χαρτι καταταξης). Τωρα επειδη παιζουν οι φοιτητικες αδειες (που μονο μαθηματα δεν περνας τοτε.) ισως δεν μου την δωσουν αυτην την 3μηνη παραταση; Δηλαδη το αν δεν παρει καποιος αυτην την αναβολη ειναι γιατι δεν θα εχει τα απαραιτητα δικαιολογητικα ή κοιτανε περισσοτερο για ποιον λογο ζητας αναβολη και αν ειναι κανενας σοβαρος λογος την δινουν; Αυτα και σορυ αν κουρασα.Thanks!

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2010 ώρα 15:44
Αρχικά αποστάλθηκε από GUEST

Θα ηθελα να ζητησω παραταση για μια ΕΣΣΟ. Ειμαι φοιτητης δινω τελευταια εξεταστικη τον Ιουνη αλλα παρουσιαζομαι τον Μαιο και δεν εχω αλλη αναβολη. Εχω οτι χρειαζεται απο χαρτια (Υπευθυνη δηλωση, Βεβαιωση σπουδων, Χαρτι αναβολης, Χαρτι καταταξης). Τωρα επειδη παιζουν οι φοιτητικες αδειες (που μονο μαθηματα δεν περνας τοτε.) ισως δεν μου την δωσουν αυτην την 3μηνη παραταση; Δηλαδη το αν δεν παρει καποιος αυτην την αναβολη ειναι γιατι δεν θα εχει τα απαραιτητα δικαιολογητικα ή κοιτανε περισσοτερο για ποιον λογο ζητας αναβολη και αν ειναι κανενας σοβαρος λογος την δινουν; Αυτα και σορυ αν κουρασα.Thanks!

Έχω παρόμοια ερώτηση. Τελικά δίνονται εύκολα οι τρίμηνες και αρκεί η υπεύθυνη δήλωση για τους λόγους ή πρέπει κανείς να μαζέψει και ισχυρά δικαιολογητικά (π. Χ. Για οικογενειακούς λόγους υγείας);

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2010 ώρα 16:02

αλλο για κοινωνικους λογους και αλλο για λογω σπουδων εδω ποσταρε και ριξε μια ματια στις σελιδες http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=574 - http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=574

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2010 ώρα 16:05
Αρκα για κοινωνικους λογους καταρχην αφου σου ηρθε το χαρτι καταταξης θα πας στο σγ και θα ζητησεις να κανεις μια αιτηση για τριμηνη αναβολη για κοινωνικους λογους. Φυσικα θα σου ζητηθει χαρτι που να αποδυκνυεει το λογο και αυτο πρεπει να γινει το αργοτερο σε 5 μερες πριν την ημερομηνια παρουσιασεως σου. Η απαντηση θα σου ερθει στο σπιτι σου. Μπορεις πχ να αναφερεις για προβλημα υγειας καποιου συγγενικου σου προσωπου να εισαι ετοιμος ομως αν σου ζητηθει χαρτι να μπορεσεις να το προσκομισεις.

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2010 ώρα 16:08

φροντισε να εχεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα. Παρε και βεβαιωση των μαθηματων που χρωστας. Τα κοιτουν και τα δυο. Καλη επιτυχια

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2010 ώρα 20:10
Υπάρχει και ποιο εύκολη λύση δήλωσε οικονομικό πρόβλημα

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Απριλίου/2010 ώρα 00:00
Ετσι απλα θα πω οτι εχω οικονομικο προβλημα; Τουλαχιστον αν πω οτι θελω αυτην την 3μηνη αναβολη για λογους σπουδων, εχω ολα τα απαιτουμενα σε χαρτια... Ευχαριστω παντως για την συμβουλη

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 18:45
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω κάποιοα οικογενιακά προβλήματα και θέλω να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους (είναι η 1η αναβολή). Θα μου την δώσουν στη στρατολογία ή θα με ζαλίσουν για διάφορα αποδεικτικά; Και τι αποδεικτικά να τους πάω εφόσον χρειάζονται; Δεν την δικαιούμαι αυτή την αναβολή; Ευχαριστώ!

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 18:47
Συνήθως τις δίνουνε για οικογενειακά προβλήματα και για οικονομικά η διαρκειά της είναι 3 μήνες, πάρε τηλέφωνο στην στρατολογιά για να σου πούνε τι δικαιολογιτικά χρειάζονται ΑΝ χρειάζονται

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 18:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Συνήθως τις δίνουνε για οικογενειακά προβλήματα και για οικονομικά η διαρκειά της είναι 3 μήνες, πάρε τηλέφωνο στην στρατολογιά για να σου πούνε τι δικαιολογιτικά χρειάζονται ΑΝ χρειάζονται
Σε ευχαριστώ πολύ, θα τους καλέσω. Να ρωτήσω και κάτι άλλο σε περίπτωση που δεν μου την δώσουν θα μπορέσω να ζητήσω ξανά αναβολή για τους ίδιους λόγους Όταν παρουσιαστώ ή να τους πω για ψυχολογικούς λόγους;

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 18:57
Θα τους πεις για τον λόγο που θέλεις απλά θα σου την χορηγήσουνε για ψυχολογικούς λόγους

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 19:01
Ωραία με κάλυψες πλήρως Ευχαριστώ !

Ημ. Αποστολής: 30/Ιουλίου/2010 ώρα 03:57
Καλησπέρα και από μένα... Ανήκω στην Π. Α και παρουσιάζομαι τέλος Αυγούστου. Έχω και εγώ κάποια οικογενειακά προβληματάκια (δεν είναι δικαιολογία). Θα μου δώσουν εύκολα την αναβολή ή θα με πρίξουν; Όταν παρουσιαστώ και την ζητήσω εκεί θα μου την δώσουν την ίδια μέρα; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ημ. Αποστολής: 02/Αυγούστου/2010 ώρα 03:20
Δεν θα την πάρεις την ίδια μέρα αλλά την επόμενη και από την στιγμή που έχεις οικογενειακά προβλήματα θα στην δώσουνε εύκολα

-------------

Ημ. Αποστολής: 03/Αυγούστου/2010 ώρα 03:34
Δεν υπάρχει έγγραφο που να το επιβαιβαιώνει, θα μου την δώσουν; Στην στρατολογία μπορώ να κάνω αίτηση χωρίς έγγραφα που επιβαιβαιώνουν το λόγο της αναβολής; Για να μην τρέχω Τρίπολη μιας και είμαι από Ν. Ηλείας.:)

Ημ. Αποστολής: 03/Αυγούστου/2010 ώρα 03:42
Αυτό που σου είπα είναι για το αν θέλεις να παρουσιαστείς, τώρα για αναβολή πριν την ημέρα κατάταξης δεν ξέρω την διαδικασία πάρε τηλέφωνο καλύτερα να ρωτήσεις ...

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2010 ώρα 13:45
Καλημέρα. Πήρα τηλέφωνο για την αναβολή (κοινωνικούς λόγους) και μου είπαν πως χρειάζεται 1 χαρτί για τον λόγο της αναβολής (επειδή δεν μου το διευκρίνισαν αν δείξω τους αναλυτικούς λογαριασμούς που στέλνει η Εθνική τράπεζα στον πατέρα μου και κάτω λέει -5000ευρώ, δηλαδή ότι χρωστάει 5000 θα το δεχτούν έτσι;) .

Αποστολή από: Hyper
Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2010 ώρα 20:21

Μαλλον ναι επικαλεισαι οικονομικους λογους ετσι αλλα παρε και τηλεφωνο να ρωτησεις να σαι σιγουρος μη σε ταλαιπωρησουν αδικα. Ρωτα αν καλυπτονται με αυτο

Ημ. Αποστολής: 15/Αυγούστου/2010 ώρα 18:01
Μου είπαν πως θέλουν Και ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης... Που ακριβώς χρησιμεύει αυτό?

Ημ. Αποστολής: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 00:42

Δεν ειναι τιποτα αναγραφει πανω ονοματα γονεων τα παιδια τους αν ειναι παντρεμενος χωρισμενος καποιος κλπ

Ημ. Αποστολής: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 14:21
Ok, ευχαριστώ για την διευκρίνηση ελπίζω να μου την δώσουν και να μη με πρίξουν :p

Ημ. Αποστολής: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 16:11
Θα στην δωσουν αφου δεν εχεις παρει αυτου του τυπου

Αποστολή από: θεοφανης
Ημ. Αποστολής: 15/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 12:27
Η αναβολή μου λόγω σπουδών λήγει τον Δεκέμβριο. Ακουσα οτι μπορει να πάρω και άλλη αναβολή λόγω παχυσαρκίας. Είμαι 1.79 και 140 κιλά. ΔΜΣ νομιζω 142. Το πρόβλημα μου ειναι οτι μένω με την μητερα μου που ειναι χωρισμένη και έχει περάσει εγκεφαλικό. Εργάζεται βεβαια αλλά έχουμε τεράστιο οικονομικό πρόβλημα και εργαζομαι κι εγω για να βοηθήσω. Αν πάω στρατο τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει. Μπορεί να χάσουμε και το σπίτι μας. Αν ξέρει κάποιος να μου πει ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 15/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 13:29
Αρχικά αποστάλθηκε από θεοφανης

Η αναβολή μου λόγω σπουδών λήγει τον Δεκέμβριο. Ακουσα οτι μπορει να πάρω και άλλη αναβολή λόγω παχυσαρκίας. Είμαι 1.79 και 140 κιλά. ΔΜΣ νομιζω 142. Το πρόβλημα μου ειναι οτι μένω με την μητερα μου που ειναι χωρισμένη και έχει περάσει εγκεφαλικό. Εργάζεται βεβαια αλλά έχουμε τεράστιο οικονομικό πρόβλημα και εργαζομαι κι εγω για να βοηθήσω. Αν πάω στρατο τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει. Μπορεί να χάσουμε και το σπίτι μας. Αν ξέρει κάποιος να μου πει ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Ίσως να σου δώσουν αναβολή για 2 χρόνια. Ρώτα Στρατιωτικό ιατρό.

Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2010 ώρα 00:09
Καλησπέρα... Παρουσιάζομαι στην Τρίπολη 16/11 (Αεροπορία) και υπάρχουν πολλά οικονομικά προβλήματα στην οικογένεια και όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχουν χρήματα για στρατό... Δν μπορείς να είσαι κλεισμένος εκεί μέσα χωρίς ευρώ. Έχω πάρει ήδη μια αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Τώρα θέλω να ξαναπάρω αναβολή αλλά δεν ξέρω τι θα τους πω για να μου τη δώσουν 100%. Σας παρακαλώ, δώστε λύση έχω τρελό άγχος μήπως δεν μου τη δώσουν

Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2010 ώρα 04:22
Αρχικά αποστάλθηκε από marios90

Καλησπέρα... Παρουσιάζομαι στην Τρίπολη 16/11 (Αεροπορία) και υπάρχουν πολλά οικονομικά προβλήματα στην οικογένεια και όπως καταλαβαίνετε δεν υπάρχουν χρήματα για στρατό... Δν μπορείς να είσαι κλεισμένος εκεί μέσα χωρίς ευρώ. Έχω πάρει ήδη μια αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Τώρα θέλω να ξαναπάρω αναβολή αλλά δεν ξέρω τι θα τους πω για να μου τη δώσουν 100%. Σας παρακαλώ, δώστε λύση έχω τρελό άγχος μήπως δεν μου τη δώσουν

θα τους πει ότι αυτή την στιγμή δεν μπορείς να υπηρετήσεις επειδή έχεις οικονομικά προβλήματα και θα σου δώσουνε αναβολή

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2010 ώρα 23:54
Οπότε δεν χρειάζεται να πάρω ρούχα μαζί μου ή να ξυριστώ έτσι; Αν παω πρωί θα φύγω την ίδια μέρα;

Ημ. Αποστολής: 31/Οκτωβρίου/2010 ώρα 01:29

Οπότε δεν χρειάζεται να πάρω ρούχα μαζί μου ή να ξυριστώ έτσι; Αν παω πρωί θα φύγω την ίδια μέρα;

δεν φεύγεις την ίδια μέρα θα φύγεις την επόμενη

-------------

Ημ. Αποστολής: 31/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:54
Δεν μου απαντήσες στο πρώτο ερώτημα. Και κάτι τελευταίο, αν πάρω γνωστό μου άτομο μαζί μου υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν την αναβολή την ίδια μέρα; Οπως και να έχει πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις. )

Ημ. Αποστολής: 31/Οκτωβρίου/2010 ώρα 03:22

Δεν μου απαντήσες στο πρώτο ερώτημα. Και κάτι τελευταίο, αν πάρω γνωστό μου άτομο μαζί μου υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν την αναβολή την ίδια μέρα; Οπως και να έχει πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις.)

εφόσον πας για αναβολή κανένας δεν θα σε αναγκάσει να ξυριστείς. Για την αναβολή που λες. Την ίδια μέρα ας την δώσουνε θα την πάρεις το βράδυ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Νοεμβρίου/2010 ώρα 23:08
Greek_Army συγγνώμη που σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου, να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, όταν παρουσιαστώ στο ΚΕΝ είναι υποχρεωτικό να περάσω όλη την διαδικασία (ιατρικές εξετάσεις κ. Τ. Λ.) ή πάω κατευθείαν στον ψυχολόγο; Εάν δεν είναι στο κέντρο από ποιον ζητάω να με παραπέμψει στο στρατιωτικό νοσοκομείο; Σε ευχαριστώ και συγγνώμη και πάλι που σε πρήζω. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ που νομίζω ότι θα σκάσω :P

Ημ. Αποστολής: 03/Νοεμβρίου/2010 ώρα 01:09

Greek_Army συγγνώμη που σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου, να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, όταν παρουσιαστώ στο ΚΕΝ είναι υποχρεωτικό να περάσω όλη την διαδικασία (ιατρικές εξετάσεις κ. Τ. Λ.) ή πάω κατευθείαν στον ψυχολόγο; Εάν δεν είναι στο κέντρο από ποιον ζητάω να με παραπέμψει στο στρατιωτικό νοσοκομείο; Σε ευχαριστώ και συγγνώμη και πάλι που σε πρήζω. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ που νομίζω ότι θα σκάσω :P

αναγκαστηκά θα τις περάσεις όλες τι διαδικασίες. Και στο κέντρο θα περάσεις από γιατρό και θα περιμένεις αύριο το πρώι να πας στο νοσοκομείο με τα υπόλοιπα παιδιά που έχουνε προβλήματα υγείας

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Νοεμβρίου/2010 ώρα 18:46
Πήρα τρίμηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους πρίν λίγες μέρες, στην ΕΣΣΟ του Φεβρουαρίουθα με φωνάξουν για κατάταξη ή στην ΕΣΣΟ Μαίου;

Ημ. Αποστολής: 17/Νοεμβρίου/2010 ώρα 23:59
Αρχικά αποστάλθηκε από guest

Πήρα τρίμηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους πρίν λίγες μέρες, στην ΕΣΣΟ του Φεβρουαρίουθα με φωνάξουν για κατάταξη ή στην ΕΣΣΟ Μαίου;
Παιδιά κάποιος που να γνωρίζει;

Ημ. Αποστολής: 18/Νοεμβρίου/2010 ώρα 02:26
Δεν χρειάζεται να γράψεις 2 φορές συνεχόμενα στο ίδιο θέμα. Αναβολή ουσιαστικά παίρνεις για μία ΕΣΣΟ οπότε φεβρουάριο θα μπεις

-------------

Ημ. Αποστολής: 18/Νοεμβρίου/2010 ώρα 15:48
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Δεν χρειάζεται να γράψεις 2 φορές συνεχόμενα στο ίδιο θέμα. Αναβολή ουσιαστικά παίρνεις για μία ΕΣΣΟ οπότε φεβρουάριο θα μπεις
Ευχαριστώ. Να είστε καλά για την βοήθεια που δίνετε από το forum.

Ημ. Αποστολής: 06/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 03:27
Έκανα αίτηση 3μηνης αναβολής. Μου είπαν θα με ενημερώσουν για το αν εγκρίθηκε αλλά ακόμα τίποτα. Θα έμπαινα με την Δ'ΕΣΣΟ 2010 και στην ιστοσελίδα της στρατολογίας δεν λέει κάτι για την αναβολή μου γράφει ότι η κατανομή μου κλπ είναι με τον στρατό ξηράς 2010 Δ ΕΣΣΟ. Ο χρόνος αναβολής αρχίζει να μετρά από τη μέρα έγκρισης ή από τη μέρα που έκανα την αίτηση;

Ημ. Αποστολής: 24/Ιανουαρίου/2011 ώρα 15:07
Καλησπέρα,
λίγη βοήθεια αν είναι δυνατόν. Η σειρά κατάταξής μου είναι για τον Μάιο/2011. Είμαι 27+ κ έχω εξαντλήσει κάθε αναβολή που θα μπορούσα να πάρω λόγω σπουδών. Το θέμα είναι ότι τελειώνω τις σπουδές μου κ το μόνο που μου μένει για το πτυχίο είναι η πρακτική άσκηση και η πτυχιακή. Αν επικαλεστώ την 3μηνη αναβολή για κοινωνικούς λόγους με δικαιολογητικό την πρακτική άσκηση και την πτυχιακή υπάρχει περίπτωση να μου την δώσουν;
Επίσης, επειδή δεν νομίζω ότι θα προλάβω να βρω πρακτική λίαν συντόμως, μπορώ να επικαλεστώ την αναβολή για κοινωνικούς λόγους με αιτιολογία μόνο την πτυχιακή;(χλωμό το ξέρω... Αλλά με ξύνει να το ρωτήσω.)
ευχαριστώ πολύ.

Ημ. Αποστολής: 24/Ιανουαρίου/2011 ώρα 19:13
Μπορείς να πάρεις μια φορά αναβολή για κοινωνικούς λόγους

-------------

Αποστολή από: nikosagr
Ημ. Αποστολής: 29/Ιανουαρίου/2011 ώρα 21:12
Καλησπέρα.
Μου προέκυψε κάτι προσωπικό τελευταία στιγμή μπορώ να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους; Παρουσιάζομαι 7/2

Αποστολή από: stathisvas
Ημ. Αποστολής: 29/Ιανουαρίου/2011 ώρα 21:25
Αρχικά αποστάλθηκε από nikosagr

Καλησπέρα.
Μου προέκυψε κάτι προσωπικό τελευταία στιγμή μπορώ να πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους; Παρουσιάζομαι 7/2

πρεπει να πας στην στρατολογια για να στο διευκρινισουν αυτο και να σου πουν για τις διαδικασιες...

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 29/Ιανουαρίου/2011 ώρα 21:34
Αρχικά αποστάλθηκε από nikosagr

Καλησπέρα.

Μπορείς να το ζητήσεις με το που παρουσιαστείς στο Κέντρο.

Αποστολή από: nikosagr
Ημ. Αποστολής: 29/Ιανουαρίου/2011 ώρα 21:48
Ευχαριστώ πολύ.
Την δευτέρα θα πάω στη στρατολογία ελπίζω να το λήξω εκεί το θέμα και να μην χρειαστεί να παρουσιαστώ.
Ευχαριστώ και πάλι.

Αποστολή από: biobio
Ημ. Αποστολής: 31/Ιανουαρίου/2011 ώρα 14:25
Να ρωτήσω και εγώ κάτι -πόσο απόλυτο είναι πως η αναβολή για κοινωνικούς λόγους δίνεται μία μόνο φορά; Αν έχει μεσολαβήσει άλλου τύπου αναβολή και έχουν περάσει χρόνια αλλάζει τίποτα; Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις?

Ημ. Αποστολής: 31/Ιανουαρίου/2011 ώρα 19:13
Αρχικά αποστάλθηκε από biobio

Να ρωτήσω και εγώ κάτι -πόσο απόλυτο είναι πως η αναβολή για κοινωνικούς λόγους δίνεται μία μόνο φορά;Αν έχει μεσολαβήσει άλλου τύπου αναβολή και έχουν περάσει χρόνια αλλάζει τίποτα; Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις;

1. Μια φορά δίνουνε για κοινωνικούς λόγους
2. Για τι αναβολή μιλάμε;

-------------

Αποστολή από: biobio
Ημ. Αποστολής: 31/Ιανουαρίου/2011 ώρα 20:40
Greek_Army--> Του διακεκριμένου επιστήμονα εξωτερικού - οπότε τώρα έχω μέχρι τέλος 2011.

Ημ. Αποστολής: 31/Ιανουαρίου/2011 ώρα 20:49
Δεν αλλάζει κάτι. Βέβαια σαν διακεκριμένος επιστήμονας μπορείς να κάνεις http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/tmimatiki.asp" >τμηματική θητεία

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2011 ώρα 16:15
Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να χορηγηθεί αναβολή για κοινωνικούς λόγους για τη μεθεπόμενη ΕΣΣΟ ;
έληξε η αναβολή μου 31/12/2010, παρουσιάζομαι Μάιο, ωστόσο λόγω σπουδών (ειμαι 27, δε δικαιούμαι άλλη γι'αυτό το λόγο) θα ήθελα να παρουσιαστώ Νοέμβρη

Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2011 ώρα 16:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιώργο

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να χορηγηθεί αναβολή για κοινωνικούς λόγους για τη μεθεπόμενη ΕΣΣΟ ;
έληξε η αναβολή μου 31/12/2010, παρουσιάζομαι Μάιο, ωστόσο λόγω σπουδών (ειμαι 27, δε δικαιούμαι άλλη γι'αυτό το λόγο) θα ήθελα να παρουσιαστώ Νοέμβρη

Ναι γίνεται

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2011 ώρα 20:01
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση...
Αν ξέρεις πες μου και αν τη δίνουν σχετικά εύκολα... Γιατί στη στρατολογία μου είπαν οτι μου δίνουν μέχρι τρίμηνη για την ΕΣΣΟ του Αυγούστου, βοηθάει να επικαλεστώ κάποιο (ψυχολογικής φύσης) πρόβλημα υγείας ή θα πρέπει πια να κοιτάξω καθαρά για αναβολή για λόγους υγείας !
Σ'ευχαριστώ και πάλι...

Ημ. Αποστολής: 01/Μαρτίου/2011 ώρα 20:14
TΗν δίνουνε εύκολα. Μπορείς να επικαλεστείς ότι θέλεις, φυσικά δεν μπορείς να ξαναπάρεις τέτοια αναβολή

-------------

Αποστολή από: fjarop
Ημ. Αποστολής: 08/Μαρτίου/2011 ώρα 20:48
Η αναβολη μου εληξε 31-12-2010 και ειναι να παρουσιαστω τον μαιο, λογω σχολης ομως θελω να παρω αναβολη για να δωσω την εξεταστικη του ιουνιου. Γνωριζει κανεις να μου πει αν για ενα τετοιο λογο θα μου την δωσουν?

Ημ. Αποστολής: 08/Μαρτίου/2011 ώρα 20:49
Αρχικά αποστάλθηκε από fjarop

Η αναβολη μου εληξε 31-12-2010 και ειναι να παρουσιαστω τον μαιο, λογω σχολης ομως θελω να παρω αναβολη για να δωσω την εξεταστικη του ιουνιου. Γνωριζει κανεις να μου πει αν για ενα τετοιο λογο θα μου την δωσουν;

Θα στην δώσουνε

-------------

Αποστολή από: fjarop
Ημ. Αποστολής: 08/Μαρτίου/2011 ώρα 21:02
Θα χρειαστει να παρουσιαστω στο κεντρο για να μου την δωσουν η οχι; Αν οχι τι πρεπει να κανω; Σε ευχαριστω.

Ημ. Αποστολής: 09/Μαρτίου/2011 ώρα 02:20
Αρχικά αποστάλθηκε από fjarop

Θα χρειαστει να παρουσιαστω στο κεντρο για να μου την δωσουν η οχι; Αν οχι τι πρεπει να κανω; Σε ευχαριστω.

Θα πας στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις και θα κάνεις αίτηση για αναβολή για κοινωνικούς λόγους. Εκεί θα γράψει και για ποιο λόγο την θέλεις. Και μετά από 4-5 μέρες θα σου απαντήσουνε

-------------

Ημ. Αποστολής: 09/Μαρτίου/2011 ώρα 15:58
Καλησπερα σε ολους,
Αυτη τη στιγμη βρισκομαι σε παρομοια κατασταση με αυτη του φιλου Γιωργου πιο πανω, δηλαδη: Ειμαι 27 η αναβολη μου εληξε στις 31/12/2010 και λογω σπουδων θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους λογους και να μπω με τη μεθεπομενη σειρα, αυτη του Νοεμβριου.
Εστειλα σχετικο email με ερωτηση στο τοπικο μου στρατολογικο γραφειο και πηρα την εξης απαντηση:
Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το άρθρο 29 του Ν.3421/2005 (ΦΕΚ 302/13-12-2005 τ Α΄) δικαιούσθε, εφόσον έχετε τις προυποθέσεις, να λάβετε αναβολή για κοινωνικούς λόγους, η οποία χορηγείτε μία (1) μόνο φορά, οπότε και θα είσθε υπόχρεος Για κατάταξη με την 2011 Γ/ΕΣΣΟ (Αύγουστος 2011). Επίσης σας γνωρίζουμε ότι δεν δικαιούσθε περαιτέρω αναβολή για λόγους σπουδών σύμφωνα με το άρθρο 18 του Ν.3421/2005. Εφόσον αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα υγείας, μπορείτε να αιτηθείτε αναβολή για λόγους υγείας σύμφωνα με το άρθρο 14 Ν.3421/2005, αφού λάβετε το Δελτίο Κατάταξης. Σε κάθε περίπτωση και για να μη σας επιβληθεί πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση πρέπει να καταθέσετε στο Γραφείο μας πρόσφατο πιστοποιητικό σπουδών από την Σχολή σας (επικυρωμένο και μεταφρασμένο επίσημα εφόσον είναι πανεπιστημίου του εξωτερικού).

Ημ. Αποστολής: 09/Μαρτίου/2011 ώρα 16:04
Συγνωμη το γραφω και δω γιατι μαλλον εκανα λαθος που εγραψα το συγκεκριμενο μηνυμα σε αλλο post. Θελω να μου πειτε για το τι μπορω να κανω στο προβλημα που εχω. Το δεκεβριο του 2010 τελειωσε η αναβολη μου λογω σπουδων και τον μαιο καλουμαι να παρουσιαστω.1 απριλη ομως ξεκιναω την εξαμηνη πρακτικη μου και δεν δικαιουμαι αλλη αναβολη λογω σπουδων γτ ειμαι ηδη 28. Θελω να παω φανταρος με το χαρτι της σχολης γτ θα εχω καλη ειδικοτητα (κοινωνικος λειτουργος) μεσα για αυτο θελω επειγοντως μια 6 μηνη αναβολη να τελειωσω την πρακτικη μου και μετα να παρουσιαστω κανονικα γτ δεν χρωσταω κανενα αλλο μαθημα. Διαβαζω για κοινωνικους λογους αλλα ειναι τριμηνη αυτη και δεν μου φτανει. Τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να παρω 6 μηνη αναβολη; Αν τους παω το χαρτι επιβεβαιωσης οτι θα κανω πρακτικη θα μου δωσουν μια 6μηνη παραταση η θα πρεπει να επικαλεστω και γω ψυχολογικους λογους; Θελω να τελειωσω με αυτο το θεμα αυτο το μηνα που ειμαι ελευθερος τα πρωινα γτ απο τον απριλη δεν θα εχω ελευθερια χρονου.

Ημ. Αποστολής: 09/Μαρτίου/2011 ώρα 19:22
Αρχικά αποστάλθηκε από κωνσταντινος

Συγνωμη το γραφω και δω γιατι μαλλον εκανα λαθος που εγραψα το συγκεκριμενο μηνυμα σε αλλο post. Θελω να μου πειτε για το τι μπορω να κανω στο προβλημα που εχω. Το δεκεβριο του 2010 τελειωσε η αναβολη μου λογω σπουδων και τον μαιο καλουμαι να παρουσιαστω.1 απριλη ομως ξεκιναω την εξαμηνη πρακτικη μου και δεν δικαιουμαι αλλη αναβολη λογω σπουδων γτ ειμαι ηδη 28. Θελω να παω φανταρος με το χαρτι της σχολης γτ θα εχω καλη ειδικοτητα (κοινωνικος λειτουργος) μεσα για αυτο θελω επειγοντως μια 6 μηνη αναβολη να τελειωσω την πρακτικη μου και μετα να παρουσιαστω κανονικα γτ δεν χρωσταω κανενα αλλο μαθημα. Διαβαζω για κοινωνικους λογους αλλα ειναι τριμηνη αυτη και δεν μου φτανει. Τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να παρω 6 μηνη αναβολη;Αν τους παω το χαρτι επιβεβαιωσης οτι θα κανω πρακτικη θα μου δωσουν μια 6μηνη παραταση η θα πρεπει να επικαλεστω και γω ψυχολογικους λογους;Θελω να τελειωσω με αυτο το θεμα αυτο το μηνα που ειμαι ελευθερος τα πρωινα γτ απο τον απριλη δεν θα εχω ελευθερια χρονου.

Θα πρέπει να επικαλεστείς ψυχολογικούς λόγους. Για να γλυτώσεις την ταλαιπωρία και να μην πας στο στρατόπεδο μπορείς να πάρεις http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=8067&PN=1" >Αναβολή μέσω Φρουραρχείου

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Μαρτίου/2011 ώρα 02:59
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου. Οταν λες φρουραρχειο εννοεις την στρατολογια στην οποια υπαγομαι συγκεκριμενα στου ρεντη η καπου αλλου; Απο κερατσινι ειμαι αν υπαρχει καποιο τηλ που μπορω να εξυπηρετηθω θα με διευκολυνες. Υπαρχει περιπτωση να μη μου δωσουν; Πραγματικα αν δε μου δωσουν οντως θα πεσω σε καταθλιψη γτ ξερω οτι με το χαρτι της σχολης θα παω και σε καλη μοναδα.

Ημ. Αποστολής: 10/Μαρτίου/2011 ώρα 03:04
Άλλο είναι η στρατολογία και άλλο το φρουαρχείο.

Πάρε τηλέφωνο στο φρουραρχείο αθηνών να σου πούνε την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις

210-7496349 και 210-7496355

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Μαρτίου/2011 ώρα 20:09
Το σώμα (αεροπορία-ναυτικό-στρατός ξηράς) δεν αλλάζει. Το κέντρο εκπαίδευσης αλλάζει όμως.

-------------

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2011 ώρα 19:15
Παιδια καλησπερα παρουσιαζομαι 3 μαιου αλλα θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους λογους Αλλα δεν μου εχει ερθει ακομη το χαρτι καταταξης και φοβαμαι μηπως δεν προλαβω. Το ειδα στο ιντερνετ και πηρα τηλ την αστυνομια αλλα δεν τους εχει ερθει ακομη το χαρτι. Τι να κανω; Απο την στρατολογια μου χαν πει οταν ερθει το χαρτι να ξαναπαω αλλα φοβαμαι μη τυχον δε προλαβω γτ μεσολαβει και πασχα... Μεχρι ποτε πρεπει να χω παει στρατολογια απο τη στιγμη που παρουσιαζομαι στις 3 του μηνος; Πρεπει οπωσδηποτε να περιμενω το χαρτι η μποτψ να παω και ετσι απο τη στιγμη που εχει ανακοινωθει στο ιντερνετ;

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2011 ώρα 19:39
Αρχικά αποστάλθηκε από κωστας

Παιδια καλησπερα παρουσιαζομαι 3 μαιου αλλα θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους λογους Αλλα δεν μου εχει ερθει ακομη το χαρτι καταταξης και φοβαμαι μηπως δεν προλαβω. Το ειδα στο ιντερνετ και πηρα τηλ την αστυνομια αλλα δεν τους εχει ερθει ακομη το χαρτι. Τι να κανω; Απο την στρατολογια μου χαν πει οταν ερθει το χαρτι να ξαναπαω αλλα φοβαμαι μη τυχον δε προλαβω γτ μεσολαβει και πασχα... Μεχρι ποτε πρεπει να χω παει στρατολογια απο τη στιγμη που παρουσιαζομαι στις 3 του μηνος; Πρεπει οπωσδηποτε να περιμενω το χαρτι η μποτψ να παω και ετσι απο τη στιγμη που εχει ανακοινωθει στο ιντερνετ;

Μπορείς να πας και χωρίς το χαρτί απ'όσο γνωρίζω

-------------

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2011 ώρα 19:49
Μακαρι! Θα παρω τηλ αυριο στη στρατολογια αν ισχυει αυτο γτ μου χαν πει οτι πρεπει να περιμενω το χαρτι ωστε να παω οπωσδηποτε την πεμπτη; Μεχρι 5 μερες πριν παρουσιαστω δεν εινα η αναβολη για κοινωνικους λογους η κανω λαθος?

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2011 ώρα 19:52

Μακαρι! Θα παρω τηλ αυριο στη στρατολογια αν ισχυει αυτο γτ μου χαν πει οτι πρεπει να περιμενω το χαρτι ωστε να παω οπωσδηποτε την πεμπτη; Μεχρι 5 μερες πριν παρουσιαστω δεν εινα η αναβολη για κοινωνικους λογους η κανω λαθος;

Mέχρι και 3 μέρες πριν μπεις μπορείς να πάρεις αναβολή είτε για κοινωνικούς λόγους είτε για σπουδές. Και εγώ σου είπα νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Για πάρε τηλ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2011 ώρα 08:51
Εχω παρει ηδη 2 αναβολες μια για πανελληνιες και μια για σπουδων σε ιεκ μπαινω μαιο αλλα δεν υπαρχει μια πως μπορω να παρω αναβολη για να μαζεψω λεφτα και να μπω νοεμβριο; Και αν δεν εχω χαρτια η πιστοποιητικα που να αποδεικνυουν τα οικονομικα μπορω να παρω αναβολη απο την στρατολογια η θα πρεπει να παρω απο το στρατοπεδο;

Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2011 ώρα 12:28
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εχω παρει ηδη 2 αναβολες μια για πανελληνιες και μια για σπουδων σε ιεκ μπαινω μαιο αλλα δεν υπαρχει μια πως μπορω να παρω αναβολη για να μαζεψω λεφτα και να μπω νοεμβριο; Και αν δεν εχω χαρτια η πιστοποιητικα που να αποδεικνυουν τα οικονομικα μπορω να παρω αναβολη απο την στρατολογια η θα πρεπει να παρω απο το στρατοπεδο;

Μπορείς, αλλά στην ουσία είναι για μια εσσό τον αύγουστο θα σε ξανα καλέσουνε

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 02:02
Εχω παρει ηδη 2 αναβολες μια για πανελληνιες και μια για σπουδων σε ιεκ μπαινω μαιο αλλα δεν υπαρχει μια πως μπορω να παρω αναβολη για να μαζεψω λεφτα και να μπω νοεμβριο; Και αν δεν εχω χαρτια η πιστοποιητικα που να αποδεικνυουν τα οικονομικα μπορω να παρω αναβολη απο την στρατολογια η θα πρεπει να παρω απο το στρατοπεδο; ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΙΣΕΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΣΣΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΝΑΒΟΛΗ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ;

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 02:09
Δεν χρειάζεται να γράφεις με κεφαλαία δόξα τον θεό έχω 4 μάτια. Αναβολή για 6 μήνες μπορείς να πάρεις μόνο μέσω στρατοπέδου η φρουραρχείου και θα είναι για ψυχολογικούς λόγους

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1025" >Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=8067&PN=1" >Αναβολή μέσω Φρουραρχείου

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 11:19
Αν έχεις 4 μάτια ανέβασε γρήγορα φωτογραφία !

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2011 ώρα 19:09
Αρχικά αποστάλθηκε από yandr

Αν έχεις 4 μάτια ανέβασε γρήγορα φωτογραφία !

Πόσα δίνεις;

-------------

Αποστολή από: Philip
Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2011 ώρα 16:31
Καλησπερα στο forum ειμαι να μπενω και εγω το Μαιο αλλα θα ηθελα να επικαλετσω κοινωνικους λογους και να παρω αναβολη μεχρι τον αυγουστο εχω οικογενιακα προωληματα 0 εσωδα στην οικογενεια κλπ. Επισης εχω αρχισει σεμιναρια και ισως και καποια αγγλικα το καλοκαιρι γιατι υπαρχει η περιπτοση να σπουδασω στην δευτερη πατριδα που εχω τη Σουηδια.
Δικαιουμε καποια αναβολη; Οτι ειμαι και Σουηδος πολιτης εχει καποια σημασια; Επισης εχς παρει αλλη μια αναβολη ενος ετους για πανελλαδικες αλλα ειμαι 20 ετων μονο.
Ευχαριστω πολυ!

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2011 ώρα 20:34
Καλησπερα. Ειμαι 44 ετων και στις 31/12/10 εληξε η αναβολη 1 ετους που ειχα παρει λογω πολιτογράφισης. Μου ηλθε τοχαρτι να παρουσιαστω τον μαιο αλλα ζητησα 3μηνη αναβολη για κοινωνικους λογους.
1. Ποσο ευκολο ειναι να μου δωθει και
2. Τον αυγουστο που θα με ξανακαλέσουν τι να κανω για να παρω αλλη μια 6μηνη αναβολη μιας και 31/12/11 γινομαι 45 ετων;
Ευχαριστω

Ημ. Αποστολής: 18/Απριλίου/2011 ώρα 21:18
Για κοινωνικούς λόγους (χορηγείται μόνον μια φορά), όπου στην αίτηση θα πρέπει να επισυναφθούν επίσημα έγγραφα που να αποδεικνύουν τους λόγους αυτούς

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 17:06
Θελω να παρω αναβολη για οικονομικους απο το φρουαρχιο αλλα εχω παρει ηδη δυο μια για παννεληνιες και μια για ιεκ σπουδων συνολικα 4 ετη και ειμαι στα 24 θα μου δωσουν; και κατι ακομη στο χαρτι που ηρθε γραφει να παω πιστοποιητικο σπουδων προσφατο εχει ομως εναμιση χρονο που σταματισα θα επιβαρενθω μηναια θητεια αν ναι τι μπορω να κανω να μην επιβαρενθω;

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 19:49
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ

1. Θελω να παρω αναβολη για οικονομικους απο το φρουαρχιο αλλα εχω παρει ηδη δυο μια για παννεληνιες και μια για ιεκ σπουδων συνολικα 4 ετη και ειμαι στα 24 θα μου δωσουν; και κατι ακομη στο χαρτι που ηρθε γραφει να παω πιστοποιητικο σπουδων προσφατο εχει 2. Ομως εναμιση χρονο που σταματισα θα επιβαρενθω μηναια θητεια αν ναι τι μπορω να κανω να μην επιβαρενθω;

1. Θα σου δώσουνε
2. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι έχεις κάνει http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=3575&PN=8" >κακή χρήση αναβολής

-------------

Αποστολή από: Guvnor
Ημ. Αποστολής: 20/Απριλίου/2011 ώρα 22:06
Μπορεί κανείς να κάνει αίτηση για αναβολή για κοινωνικούς λόγους και λίγες ημέρες μετά να αρχίσει τη διαδικασία για ψυχολογικούς λόγους ή δεν γίνεται; Ρωτάω επειδή για τη δεύτερη περίπτωση μου είπαν να πάω στο φρουραρχείο 5 ημέρες ακριβώς πριν την κατάταξή μου και φοβάμαι ότι αν δεν καταφέρω να πάρω την 6μηνη μπορεί να καταλήξω χωρίς καθόλου αναβολή

Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2011 ώρα 15:12
Εγω παρουσιαζομε 2 μαιου το χαρτι μου ηρθε σημερα ξερει κανεις αν μπορω να παρω καποια αναβολη προλαβενω;

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2011 ώρα 12:27
Μπορείς να πάρεις αναβολή ακόμη και μέσα στο Κέντρο όταν παρουσιαστείς.

-------------

Ημ. Αποστολής: 02/Μαΐου/2011 ώρα 18:01
Καλησπερα παιδια! Παρουσιαζομαι αυριο αλλα τη μεγαλη βδομαδα ειχα κανει αιτηση για αναβολη για κοινωνικους λογους και μου παν απο τη στρατολογια οτι θα την παρω σιγουρα και οτι θα ειδοποιηθω. Μεχρι σημερα δεν με ειδοποιησαν και τωρα μπηκα στο ιντερνετ και γραφει τελειτε αναβολη καταταξης μεχρι και δεν γραφει κατι αλλο. Απο τη στρατολογια μου ειπαν οτι τον αυγουστο θα Μου ξαναρθει το χαρτι και το χαρτι καταταξης μου το χουν κρατησει εκει... Να ανησυχω η απλα δεν το εχουν ανανεωσει?

Ημ. Αποστολής: 02/Μαΐου/2011 ώρα 20:15

Καλησπερα παιδια! Παρουσιαζομαι αυριο αλλα τη μεγαλη βδομαδα ειχα κανει αιτηση για αναβολη για κοινωνικους λογους και μου παν απο τη στρατολογια οτι θα την παρω σιγουρα και οτι θα ειδοποιηθω. Μεχρι σημερα δεν με ειδοποιησαν και τωρα μπηκα στο ιντερνετ και γραφει τελειτε αναβολη καταταξης μεχρι και δεν γραφει κατι αλλο. Απο τη στρατολογια μου ειπαν οτι τον αυγουστο θα Μου ξαναρθει το χαρτι και το χαρτι καταταξης μου το χουν κρατησει εκει... Να ανησυχω η απλα δεν το εχουν ανανεωσει;

Εσύ γιατί δεν πήρες τηλέφωνο η δεν πέρασες μια βόλτα από το στρατολογικό γραφείο; Εγώ στην θέση σου δεν θα τους εμπιστευόμουνα

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Μαΐου/2011 ώρα 19:54
Φίλε Λεο το μηνυμά σου μεταφέρθηκε http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=7729&PN=1" >εδώ

-------------

Αποστολή από: saetron
Ημ. Αποστολής: 27/Μαΐου/2011 ώρα 20:04
Εγω εργαζομαι αυτη την στιγμη... Και δεν μπορω να αφησω την δουλεια μου... Δεν μπορω με καποιο τροπο να παρω 3 μηνες αναβολη;

Ημ. Αποστολής: 07/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 14:50
Καλησπερα παρουσιαζομαι 16/9 αλλα θελω ως το νοεμβρη Να μεινω στη δουλεια που ειμαι για να δουλεψω μιας κ οι καιροι ειναι δυσκολοι οικονομικα μην την αφησω. Τι δικαιολογιτικα Ακριβως χρειαζομαι για 3μηνη αναβολη που οπως ξερω ειναι στους οικονομικους Κοινωνικους λογους. Απο την σταρτολογια δεν μου το διευκρινησαν Ακριβως μου φανηκε ουτε αυτοι ηξεραν ακριβως

Ημ. Αποστολής: 07/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 19:34

Αναβολή κατάταξης για κοινωνικούς λόγους.

Φ.900α/7917/11029/6 Ιουλίου 2010

Σε απάντηση της σχετικής Ερώτησης που κατέθεσε στη Βουλή των Ελλήνων ο Βουλευτής κ. Ιωάννης Κοράντης προς τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας με θέμα την αναβολή κατάταξης για κοινωνικούς λόγους σας γνωρίζω τα ακόλουθα, σύμφωνα με τα στοιχεία που έθεσε υπ’ όψιν μου η αρμόδια υπηρεσία του ΥΠΕΘΑ:

Το άρθρο 29 του ν.3421/2005 προβλέπει την αναβολή κατάταξης στις Ένοπλες Δυνάμεις των στρατευσίμων, οι οποίοι, κατά την ημερομηνία που υποχρεούνται να καταταγούν, έχουν οικογενειακούς – προσωπικούς – οικονομικούς λόγους, για την αντιμετώπιση των οποίων απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία τους ή έχουν υποχρεώσεις, που πρέπει να εκπληρώσουν στο άμεσο μέλλον. Σύμφωνα με την ίδια διάταξη, η σχετική αίτηση κατατίθεται στο αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο, συνοδευόμενη από επίσημα έγγραφα, προς απόδειξη συνδρομής των επικαλούμενων λόγων. Επί της αποδοχής ή απόρριψης του αιτήματος αποφασίζει η Διοίκηση Στρατολογίας, στην οποία υποβάλλεται η αλληλογραφία από το αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο. Η αναβολή χορηγείται μια μόνο φορά και διαρκεί μία ΕΣΣΟ (δηλαδή περίπου τρεις (3) μήνες).

Η παραπάνω διάταξη θεσπίστηκε για λόγους κοινωνικής ευαισθησίας σε περίπτωση που κατά την ημερομηνία κατάταξης προκύψουν σοβαροί λόγοι, η μη αντιμετώπιση των οποίων ή θα καταστήσει τη στράτευση επαχθή για τον στρατεύσιμο ή θα τον οδηγήσει σε ανυποταξία. Η διατύπωση του άρθρου 29 του ν.3421/2005, από το οποίο προβλέπεται η χορήγηση της αναβολής, καθορίζει Με σαφήνεια τους δικαιούχους, οι οποίοι πρέπει να είναι στρατεύσιμοι, δηλαδή τελούντες νόμιμα εκτός Ενόπλων Δυνάμεων, ηλικίας δεκαεννέα μέχρι σαράντα πέντε ετών, τις λοιπές προϋποθέσεις χορήγησής της (ύπαρξη οποιουδήποτε οικογενειακού ή προσωπικού ή οικονομικού λόγου, για την αντιμετώπιση του οποίου απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία του στρατεύσιμου ή η ύπαρξη οποιασδήποτε υποχρέωσης, που πρέπει να εκπληρώσει στο άμεσο μέλλον), τις προθεσμίες κατάθεσης του αιτήματος και τη διάρκειά της.

Η απαίτηση που τίθεται από την ίδια διάταξη να προκύπτει η συνδρομή των επικαλούμενων για τη χορήγηση της αναβολής λόγων από επίσημα έγγραφα, σημαίνει ότι τα έγγραφα αυτά πρέπει να είναι συναφή με τους επικαλούμενους λόγους, ώστε να αποδεικνύονται οι ισχυρισμοί του αιτούντος για τη χορήγηση της αναβολής και βεβαίως δεν είναι δυνατή η απαρίθμηση όλων των περιπτώσεων με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Η αρμόδια διεύθυνση, με διαταγή της προς τα Στρατολογικά Γραφεία και τις Διοικήσεις Στρατολογίας, διευκρίνισε θέματα που αφορούν στη διαδικασία και την αρμοδιότητα για λήψη απόφασης επί αιτημάτων χορήγησης αναβολής για κοινωνικούς λόγους.

Εν κατακλείδι, η αναφερθείσα διάταξη έδωσε τη δυνατότητα σε πολλούς στρατεύσιμους να αντιμετωπίσουν άμεσα προβλήματά τους, η μη επίλυση των οποίων, ενδεχομένως, τους οδηγούσε σε ανυποταξία, ενώ το γεγονός ότι η αρμοδιότητα για την αποδοχή ή απόρριψη των σχετικών αιτημάτων ανήκει στις Διοικήσεις Στρατολογίας που προΐστανται των Στρατολογικών Γραφείων, εξασφαλίζει Την αντικειμενικότητα της κρίσης.

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:02
Δεν παω σχολειο πλεον δεν κανω τιποτα απλα βοιθαω σε καποιες δουλειες το καλοκαιρι διοτι ο πατερας μου εχει μαγαζι σε παραλια Beach Bar Και δουλευω εκει... Τι πρεπει να κανω για να μην μπω τον αυγουστο; Δεν εχω κανενα προβλημα υγειας ι τα παραπανω οπως διαβασα στο αρθρο

Ημ. Αποστολής: 21/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Βασιλησ

Δεν παω σχολειο πλεον δεν κανω τιποτα απλα βοιθαω σε καποιες δουλειες το καλοκαιρι διοτι ο πατερας μου εχει μαγαζι σε παραλια Beach Bar Και δουλευω εκει... Τι πρεπει να κανω για να μην μπω τον αυγουστο; Δεν εχω κανενα προβλημα υγειας ι τα παραπανω οπως διαβασα στο αρθρο

Απλά θα επικαλεστείς οικονομικό πρόβλημα, μπορείς να διαβάσεις και προηγούμενες σελίδες

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:13
Δεν πρεπει ομως καπως να το δικαιολογήσω καπως; Γιατι δεν γινετε να παω ετσι και να τυς πω θελω αναβολη για οικονομικους λογους δεν θα χρειαστω καποιο χαρτι κατι βρε αδερφε... Σας ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση!

Ημ. Αποστολής: 21/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Βασιλησ

Δεν πρεπει ομως καπως να το δικαιολογήσω καπως; Γιατι δεν γινετε να παω ετσι και να τυς πω θελω αναβολη για οικονομικους λογους δεν θα χρειαστω καποιο χαρτι κατι βρε αδερφε... Σας ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση!

Ένας φίλος μου πάντως δεν τους πήγε τίποτα, απλά είχε μια υπεύθυνη δήλωση ότι πρέπει να βοηθήσει οικονομικά τον πατέρα μου και αυτή την περίοδο είναι ψυχικά πιεσμένος και δεν μπορεί να υπηρετήσει

-------------

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου