Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Πυροσβεστική
Περιγραφή Forum: Συζητήσεις για την Πυροσβεστική και τους εθελοντές Πυροσβέστες
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=18339
Ημ. Εκτύπωσης: 25/Αυγούστου/2019 ώρα 18:29

Θέμα: Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών
Αποστολή από: Freddo Espresso
θέμα: Απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Σχολή Ανθυποπυραγών
Ημ. Αποστολής: 09/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 16:54
Καλησπέρα. Τα τελευταία εικοσιτετράωρα κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ένα http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/dhmosio/133563/stin-pyrosvestiki-kai-me-katataktiries-eksetaseis" rel="nofollow - άρθρο , στο οποίο αναφέρεται πως απόφοιτοι συγκεκριμένων σχολών έχουν το δικαίωμα να συμετέχουν στις κατατακτήριες εξετάσεις για την εισαγωγή τους στη Σχολή Ανθυποπυραγών. Έχει κανείς άλλος κάποια πληροφόρηση επί τούτου (μαθήματα, ημερομηνίες κλπ; ).

-------------
2α ΜΑΛ 2012 ΣΤ' ΕΣΣΟ

Απαντήσεις:
Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 09/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 17:52
Βγήκε η απόφαση αλλά για μαθήματα και ημερομηνίες, φαντάζομαι πως θα ανακοινωθούν το καλοκαίρι εκτός απροόπτου. Αλλά όντως εάν κάποιος είχε κάποια πληροφόρηση να μας διαφωτίσει, θα του είμασταν ευγνώμονες!

Ημ. Αποστολής: 10/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 16:17
Σχετικα με τις σχολες οικονομικων επιστημων που αναφερεται, εννοει μονο τις συγκεκριμενες ή και παρεμφερεις οπως χρηματοικονομικων, λογιστικης κτλπ;
δυσκολο να ξερει καποιος ακομη

Ημ. Αποστολής: 10/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 19:21
Αρχικά αποστάλθηκε από νικος_ξαπ

Σχετικα με τις σχολες οικονομικων επιστημων που αναφερεται, εννοει μονο τις συγκεκριμενες ή και παρεμφερεις οπως χρηματοικονομικων, λογιστικης κτλπ;
δυσκολο να ξερει καποιος ακομη

Τηλεφώνησα εχθές στη σχολή Ανθυποπυραγών για παρεμφερείς ερωτήσεις και δεν γνωρίζαν τίποτα όσον αφορά ακόμη, συγκεκριμένα τμήματα και μαθήματα, πόσο μάλλον ημερομηνίες. Θα προσπαθήσω να ανασύρω τώρα κάποιες πληροφορίες από το αρχηγείο, αν και εφόσον γνωρίζουν.

Εάν οποιοσδήποτε άλλος έχει καποια πληροφόρηση καλό θα ήταν να τη μοιραστεί μαζί μας.

-------------
2α ΜΑΛ 2012 ΣΤ' ΕΣΣΟ

Ημ. Αποστολής: 10/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 21:36
Γεια σας και εγω που ρωτησα στην ακαδημια δεν ηξεραν καν για τις κατατακτηριες μονο το οτι μπηκαν στις πανελληνιες οποτε δεν νομιζω να βγει αποφαση αμεσα!

Αποστολή από: Pao....
Ημ. Αποστολής: 13/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 18:13
Πάντως ειναι πολυ λιγες οι θέσεις. Μονο 8

Αποστολή από: marsupilami
Ημ. Αποστολής: 13/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 20:25
Να ρωτησω κατι λεει το 20% απο αυτους που μπαινουν στην ανθυποπυραγων σαν ιδιωτες η και σαν απλοι πυροσβεστες?

Ημ. Αποστολής: 14/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 12:52
Επίσης, αν και όταν βγει η προκήρυξη,(κατά το καλοκαίρι; ),
θα προβλέπει και αγωνίσματα;

Ημ. Αποστολής: 14/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 16:11
Αρχικά αποστάλθηκε από guest

Επίσης, αν και όταν βγει η προκήρυξη,(κατά το καλοκαίρι; ),
θα προβλέπει και αγωνίσματα;

Ναι. Ολες οι ΠΚΕ θ γινουν. Όπως στις πανελλήνιες

Ημ. Αποστολής: 15/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 00:28
ΠΚΕ τι σημαίνει;

Μία περίπου εκτίμηση χρονοδιάγραμματος μπορεί να κάνει κάποιος;

Ημ. Αποστολής: 15/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 14:24
ΠροΚαταρκτικες Εξετασεις ΠΚΕ περσυ για την πυροσβεστικη ηταν 16 ιουλιου

Ημ. Αποστολής: 16/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 16:00
Μάλιστα.

Άρα πρώτα οι ΠΚΕ και έπειτα, για τον χειμώνα 2017 πάνε οι εξετάσεις σε μαθήματα, σωστα;

Υλη, βιβλιογραφια κτλ, ανακοινωνονται /θ ανακοινωθούν κάπου, καποτε;

Αποστολή από: Terminator
Ημ. Αποστολής: 16/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 18:44
Πρώτα δίνεις πανελλήνιες τον Μάιο και το καλοκαίρι δίνεις ΠκΕ οχι το ανάποδο. Αυτοί που δώσαν 16 Ιουλίου 2016 ΠκΕ ήταν αυτοί που δώσαν τον Μάιο του 2016 πανελλήνιες οχι τα παιδιά που δίνουν τώρα. Εσύ θα δώσεις με το καλό πανελλήνιες Μαίο του 2017 και κατά τον Ιούλιο του 2017 Κάποια πρωινά θα κληθείς να πάς Να δώσεις ΠκΕ. Τα έγγραφα που πρέπει να φέρεις θεωρητικά μέσα στην χρονιά στα λέει είτε ο διευθυντής ειτε ο υπεύθυνος καθηγητής της τάξης σου αλλά επειδή πολλές φορές δεν συμβαίνει αυτό έχουν υπάρξει περιστατικά όπου χάσαν τις προθεσμίες τα παιδιά και αυτό είναι κάτι το άσχημο όταν συμβαίνει

Ημ. Αποστολής: 17/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 10:42
Αρχικά αποστάλθηκε από Terminator

Πρώτα δίνεις πανελλήνιες τον Μάιο και το καλοκαίρι δίνεις ΠκΕ οχι το ανάποδο. Αυτοί που δώσαν 16 Ιουλίου 2016 ΠκΕ ήταν αυτοί που δώσαν τον Μάιο του 2016 πανελλήνιες οχι τα παιδιά που δίνουν τώρα. Εσύ θα δώσεις με το καλό πανελλήνιες Μαίο του 2017 και κατά τον Ιούλιο του 2017 Κάποια πρωινά θα κληθείς να πάς Να δώσεις ΠκΕ. Τα έγγραφα που πρέπει να φέρεις θεωρητικά μέσα στην χρονιά στα λέει είτε ο διευθυντής ειτε ο υπεύθυνος καθηγητής της τάξης σου αλλά επειδή πολλές φορές δεν συμβαίνει αυτό έχουν υπάρξει περιστατικά όπου χάσαν τις προθεσμίες τα παιδιά και αυτό είναι κάτι το άσχημο όταν συμβαίνει

Καλημέρα,
Δεν έχω σκοπό /δικαίωμα να δώσω πανελλήνιες καθώς είμαι άνω των 26 ετών.
Αυτό που ελπίζω, είναι να μπορώ να δώσω κατατακτήριες καποια στιγμή του χρόνου, σύμφωνα με τις παραπάνω ανακοινώσεις.

Ημ. Αποστολής: 17/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 13:43
Και τόσα χρόνια που έβγαιναν προκηρύξεις για το Πυροσβεστικό Σώμα που ήσουνα; Τώρα σου ήρθε και εσένα η θεία φώτιση ε;

Ημ. Αποστολής: 18/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 12:37
Αρχικά αποστάλθηκε από gr_ar

Και τόσα χρόνια που έβγαιναν προκηρύξεις για το Πυροσβεστικό Σώμα που ήσουνα; Τώρα σου ήρθε και εσένα η θεία φώτιση ε;

Προκηρύξεις έβγαιναν, αλλά τότε ίσως ο φίλος, όπως και εγώ, να μην είχαμε περατώσει τις σπουδές μας ή να μην είχαμε υπηρετήσει ακόμη στο στρατό.

-------------
2α ΜΑΛ 2012 ΣΤ' ΕΣΣΟ

Ημ. Αποστολής: 18/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 12:58
Ακριβώς.

Ή ακόμα , να πήγαινε καλά η δουλειά υπαλλήλου (ιδιωτικού) όπου δουλεύω και τώρα να αρχισαν να φαίνονται σύννεφα στον ορίζοντα!!!

Σημασία νομίζω έχει τι κάνουμε τώρα και στο μέλλον, όχι τι κάναμε στο παρελθόν.

Yγ. προκηρυξειςγια πτυχιούχους έβγαιναν; Γιατί το παρακολουθούσα σχετικά το θέμα αυτό.

Ημ. Αποστολής: 18/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 18:25
Νομιζω παλαιοτερα εβγαιναν προκυρηξεις για αξιωματικους ειδικων καθηκοντων πχ νομικων γιατρων κτλ. Τωρα φοιτουσαν και αυτη στην σχολη ανθυπ δεν το γνωριζω αλλα φανταζομαι θα ειχαν καποια στοιχειωδη εκπαιδευση

Αποστολή από: spinalgr1990
Ημ. Αποστολής: 26/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 22:44
Μηπως οι κατατακτηριες της πυροσβεστικης δίνονται κατα τον Μαρτιο οπως αυτες με των αξιωματικων της ΕΛ. ΑΣ;

Ημ. Αποστολής: 26/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 22:51
Ειναι η πρώτη φορά που εφαρμόζεται αυτο το πράγμα επομένως θα περιμένουμε για εγκυκλίους να δούμε

Ημ. Αποστολής: 26/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 23:47
Χρονια πολλα σε ολους!
Εχω τελειωσει Στατιστικη και Ασφαλιστικη Επιστήμη στο Πανεπιστήμιο Πειραιά που είναι Οικονομικό Πανεπιστήμιο!
Έχω δικαίωμα να δώσω κατατακτήριες για ανθυποπυραγων;
Τι διαφορά έχει με την Πυροσβεστική;
Επίσης έχω και μοριοδοτηση από την Προεδρική Φρουρά μετράει πουθενά;

Ημ. Αποστολής: 27/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 12:12
Αρχικά αποστάλθηκε από John

Χρονια πολλα σε ολους!
Εχω τελειωσει Στατιστικη και Ασφαλιστικη Επιστήμη στο Πανεπιστήμιο Πειραιά που είναι Οικονομικό Πανεπιστήμιο!

Λογικα ναι αφου ειναι στο οικονομικό Πανεπιστήμιο δν θ εχεις πρόβλημα. Αν κ για σιγουρα δν ξέρουμε ακομα γτ Απλα στο προεδρικό διάταγμα αναφερει απλως"οικονομικό Πανεπιστήμιο"
Τα μορια δν παιζουν ρολο απο προεδρική φρουρά. Η εξέταση θ γινει με γραπτά μαθήματα μόνο.

Ημ. Αποστολής: 27/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 13:53
Οι σχολές ΤΕΙ ή ΑΕΙ από τις οποίες μπορείς να μπείς με κατατακτήριες είναι αναλυτικές και αναφέρονται στο ΠΔ.

Ημ. Αποστολής: 27/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 14:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Pao...

]

Χρονια πολλα σε ολους!

Λογικα ναι αφου ειναι στο οικονομικό Πανεπιστήμιο δν θ εχεις πρόβλημα. Αν κ για σιγουρα δν ξέρουμε ακομα γτ Απλα στο προεδρικό διάταγμα αναφερει απλως"οικονομικό Πανεπιστήμιο"
Τα μορια δν παιζουν ρολο απο προεδρική φρουρά. Η εξέταση θ γινει με γραπτά μαθήματα μόνο.

θα δωσουν και αθληματα και ψυχολογικα ομως ετσι δεν ειναι;

Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 02:38
Με τη σχολή είναι το θέμα! Τι εννοούν Οικονομικό; Επίσης η Ανθυποπυραγων είναι η Αξιωματικών της Πυροσβεστικής;

Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 10:37

Με τη σχολή είναι το θέμα! Τι εννοούν Οικονομικό; Επίσης η Ανθυποπυραγων είναι η Αξιωματικών της Πυροσβεστικής;

Ακομα κανείς δν μπορει ν σου πει με σιγουριά. Πάντως τωρα που ξανά ειδα το ΠΔ αναφέρει "Οικονομικών Επιστημών" αυτη ειναι η ασοε. Δν ξερω αν εντάσσονται κ άλλες σχολές σ αυτή.
Ρωτα στη σχολη σου κατι σχετικό κ ισως μάθεις.
Προσωπικά πιστεύω ότι ειναι μόνο η ασοε. Αλλά μεχρι ν βγει η επίσημη προκήρυξη δν ξέρουμε.

Η ανθυποπυραγων ειναι οι αξιωματικών πυροσβεστικής.

Ημ. Αποστολής: 29/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 10:39
Αρχικά αποστάλθηκε από marsupilami

θα δωσουν και αθληματα και ψυχολογικα ομως ετσι δεν ειναι;

Σύμφωνα με το ΠΔ ολες οι ΠΚΕ θα γίνουν κανονικά

Αποστολή από: Liontarina
Ημ. Αποστολής: 30/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 02:34
Λοιπον τα οικονομικά τμήματα είναι τα εξής:

-Τμήμα Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ
-Τμήμα Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ
- Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
- Τμήμα Διεθνών &Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
- Τμήμα Οικονομικής &Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου Πανεπιστημίου
- Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης Πανεπιστημίου Πειραιώς
- Τμήμα Περιφερειακής Οικονομικής Ανάπτυξης Πανεπιστημίου Στερεάς Ελλάδας
- Τμήμα Οικονομικών Επιστημών Πανεπιστημίου Μακεδονίας
- Τμήμα Διεθνών &Ευρωπαϊκών Σπουδών με κατεύθυνση Διεθνών - Ευρωπαϊκών Σπουδών
Πανεπιστημίου Μακεδονίας
- Τμήμα Οικονομικών Επιστημών Πανεπιστημίου Πατρών
-Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Σχολή Επιστημών Διοίκησης &Οικονομίας Πανεπιστημίου Πελοποννήσου
-Τμήμα Οικονομικών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
-Τμήμα Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων &Ανάπτυξης ΔΠΘ
- Τμήμα Οικονομικών Επιστημών, Σχολή Κοινωνικών Επιστημών Πανεπιστημίου Κρήτης
-Τμήμα Οικονομικών Επιστημών Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Τα βρήκα από παλαιότερη προκυρηξη για ανθυποπυραγους με ειδικότητα οικονομικού...

Αποστολή από: johnny13
Ημ. Αποστολής: 30/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 10:09
Μεχρι τα 28 σου μπορεις να δωσεις πανελληνιες; Ή εννοουσε πως ξεπερασε το οριο ηλικιας;(μιλαω για τον αλλον απο την προηγουμενη σελιδα)

Ημ. Αποστολής: 30/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 11:02
< ="text" value="" size="10" >

Ημ. Αποστολής: 30/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 11:09
Αρχικά αποστάλθηκε από johnny13

Μεχρι τα 28 σου μπορεις να δωσεις πανελληνιες; Ή εννοουσε πως ξεπερασε το οριο ηλικιας;(μιλαω για τον αλλον απο την προηγουμενη σελιδα)
Το θέμα αυτό είναι για εισαγωγή στην Ανθυποπυραγων μέσω κατατακτήριων εξετάσεων και όχι πανελλαδικών. Το ηλικιακό όριο για εισαγωγή μέσω κατατακτήριων το γράφει στο Π. Δ που βγήκε τώρα το Δεκέμβρη, καθώς και τα τμήματα απο τα οποία πρεπει να έχει αποφοιτήσει κάποιος.
Για να εισαχθεί κάποιος στην ανθυποπυραγων ηή στην πυροσβεστων μέσω πανελλαδικών ισχυουν αλλα ορια ηλικιας. Συγκεκριμενα, πρεπει να μην υπερβαίνει το 26ο έτος ηλικιας μεχρι την 31 δεκεμβριου του έτους προκυρηξης.

Ημ. Αποστολής: 30/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 18:44
Το τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικης επιστήμης δεν ανήκει στα Οικονομικά;

Ημ. Αποστολής: 31/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 09:32

Το τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικης επιστήμης δεν ανήκει στα Οικονομικά;
Κάνε σε παρακαλώ πολύ τον κόπο να διαβάσεις τα τμήματα που θεωρούνται αμιγως οικονομικα. Τα έχω παραθεσει 2-3 ποστς πιο πάνω. Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι όχι.

Ημ. Αποστολής: 02/Ιανουαρίου/2017 ώρα 21:46
Είστε σίγουροι; Υπάρχει κάποιο επίσημο link να δούμε ολες τις σχολές αναλυτικά;

Ημ. Αποστολής: 03/Ιανουαρίου/2017 ώρα 17:40

Είστε σίγουροι; Υπάρχει κάποιο επίσημο link να δούμε ολες τις σχολές αναλυτικά;
Επίσημο, πρόσφατο link δεν έχει βγει. Εγώ τις σχολές τις είδα από http://www.fireservice.gr/pyr_cms_files/dynamic/c197930/attach/prokyrixi_50_theseon_18_12_2011_el_GR.pdf" rel="nofollow - εδώ . Είναι προκήρυξη που ζητάει ιδιώτες για πλήρωση θέσεων αξιωματικών γενικών καθηκόντων (σχολή ανθυποπυραγών). Στη συγκεκριμένη ζητάει μεταξύ άλλων και πτυχιούχους οικονομικών και λέει αναλυτικά ποια τμήματα θεωρούνται αμιγώς οικονομικά. Είναι αυτά που έγραψα 3-4 ποστ πιο πάνω. Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι σχετικά με τις σχολές.
Να σημειώσω ότι οι ίδιες σχολές οικονομικών ζητούνταν και σε προκήρυξη του λιμενικού για σημαιοφόρους το 2014.

Αποστολή από: vaggelisch
Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 22:07
Γενικα αν δεν κανουν διακρισεις ΑΕΙ ΤΕΙ θα πρεπει να ισχυουν ολοες οι σχολες. Μπορει να προστεθουν και αλλες. Το θεμα ειναι ποτε θα βγει η προκυρυξη.

Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 23:46
Αρχικά αποστάλθηκε από vaggelisch

Γενικα αν δεν κανουν διακρισεις ΑΕΙ ΤΕΙ θα πρεπει να ισχυουν ολοες οι σχολες. Μπορει να προστεθουν και αλλες. Το θεμα ειναι ποτε θα βγει η προκυρυξη.

Εχει βγει φεκ αρα ειναι πολυ δύσκολο ν αλλάξουν. Λογικα ιουνιο ή Σεπτέμβριο μαζι μ τα παιδια απο πανελλήνιες θ βγει η προκήρυξη καθως αν δν κάνω λαθως λεει το 20% απ αυτες που προκηρύσσονται απο πανελλήνιες. Δήλαδη 8 θεσεις είναι. Αφου παίρνει 40 απο πανελλήνιες.(αν ξαναπάρει τον ιδιο αριθμο κ φετος απο πανελλήνιες) 9

Ημ. Αποστολής: 06/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 15:53
Εκτος αν γινει ξεχωριστα απο τις πανελληνιες και ξεκινησει απο οκτωβρη η εκπαιδευση.

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 12:12
Ανακοινώθηκαν σήμερα τα μαθήματα.

Δημόσιο δίκαιο
Πολιτική οικονομία
Φυσική και χημεία.

Ύλες στο περίπου που θα μπορούσαμε να βρούμε πιστεύετε;
Επίσης, τα όρια στα αθλήματα λέτε να είναι τα "αυστηρά" λόγω πυροσβεστικης;

Δλδ. αλμα 4μετρα μήκος;

Αποστολή από: Lock
Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 14:01
Βγήκαν τα εξαταζομενα μαθήματα σε ΦΕΚ.

ΔΗΜοσιο δίκαιο
Πολιτική οικονομία
Φυσική , χημεία.

Αν μπορούσαμε κάπως να "προβλέψουμε" ύλη θα ήταν χρήσιμο.

Τα όρια αθλημάτων, πιστεύετε θα είναι τα αυστηρά; Μπορεί κάποιος να αναφέρει επιγραμματικά τα όρια αυτά;

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 14:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Lock

Βγήκαν τα εξαταζομενα μαθήματα σε ΦΕΚ.

ΔΗΜοσιο δίκαιο
Πολιτική οικονομία
Φυσική, χημεία.

Αν μπορούσαμε κάπως να "προβλέψουμε" ύλη θα ήταν χρήσιμο.

Τα όρια αθλημάτων, πιστεύετε θα είναι τα αυστηρά; Μπορεί κάποιος να αναφέρει επιγραμματικά τα όρια αυτά;

100 μετρα σε 16΄
1000μ σε 4.20'
αλμα σε υψος 1,05
αλμα σε μηκος 3,60
ριψη σφαιρας και μετα δυο χερια 4,5μ καθε χερι

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 14:10
Το όριο μήκους, σίγουρα τόσο;
Υπάρχει περίπτωση να θέλουν 4μετρα;

Όχι ότι τα 3.6 μου είναι ευκολα...

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 15:10

Το όριο μήκους, σίγουρα τόσο;
Υπάρχει περίπτωση να θέλουν 4μετρα;

Όχι ότι τα 3.6 μου είναι ευκολα...
Δεν είναι τίποτα και τα 4 μέτρα για άντρα... Είμαι κοπέλα και πιάνω το όριο... Πραγματικά, πήγαινε μία μέρα στο γήπεδο και δοκίμασε το... Θα δεις είναι πολύ λίγο

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 15:21
!!!

Πραγματικά, δε φαντάζεσαι πόσο "αγχωμενοι, στεναχωρημένος, σκεπτικός" είμαι, μόνο και μόνο γι αυτό το θέμα.

Ποτέ δεν ασχολήθηκα με αθλητισμό ή στίβο παλαιότερα.

Είμαι 85κιλα και 1.80. Θα αδυνατίσω άμεσα, τα υπόλοιπα μου φαίνονται εφικτότατα, το μήκος όμως, απίθανο... Θα ξεκινήσω προσπάθειες άμεσα.

Χάθηκε να έβαζαν κάμψεις... Κάνω άνετα καμιά 10αρια κανονικές, δύσκολες.

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 15:50
Που εχουν βγει ολα αυτα; Τελικα αφορα μονο ΑΕΙ ή και ΤΕΙ; Στο προεδρικο διαταγμα γραφει και ΑΕΙ και ΤΕΙ. Τα αθληματα ειναι ευκολα σχετικα. Οποιος εχει καλες πιθανοτητες για να μπει, να παει σε ενα σταδιο ΣΕΓΑΣ και με 1-2 μηνες προετοιμασιες βγαινουν ευκολα.

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 16:09
Εγώ στο edujob.gr το είδα.

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 17:50
Παντως συμφωνα με τα μεχρι τωρα στοιχεια ολες οι σχολες σε σχεση με την ειδικοτητα ειναι αποδεκτες και η επιλογη θα γινει μεσω των γραπτων εξετασεων. Ετσι δειχνει τουλάχιστον. Συγκεκριμενες σχολες δεν υπαρχουν ακομα.

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 18:04
Μην αγχωνεσαι για τα αθληματα/ξεκινα 30 λεπτα τρεξιμο μερα παρα μερα και μετα απο κανα μηνα ξεκινα στιβο οπου θα κανεις τετοια αθληματα

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 18:04

!

Πραγματικά, δε φαντάζεσαι πόσο "αγχωμενοι, στεναχωρημένος, σκεπτικός" είμαι, μόνο και μόνο γι αυτό το θέμα.

Είμαι 85κιλα και 1.80. Θα αδυνατίσω άμεσα, τα υπόλοιπα μου φαίνονται εφικτότατα, το μήκος όμως, απίθανο... Θα ξεκινήσω προσπάθειες άμεσα.

Μην αγχωνεσαι για τα αθληματα/ξεκινα 30 λεπτα τρεξιμο μερα παρα μερα και μετα απο κανα μηνα ξεκινα στιβο οπου θα κανεις τετοια αθληματα

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 18:39
Παίδες:
-Γνωρίζετε ύλη;
-Προτεινόμενα συγγράματα;
-Πρόσθετη μοριοδότηση;

-------------
2α ΜΑΛ 2012 ΣΤ' ΕΣΣΟ

Ημ. Αποστολής: 09/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 18:52
Αρχικά αποστάλθηκε από Freddo Espresso

Παίδες:
-Γνωρίζετε ύλη;
-Προτεινόμενα συγγράματα;
-Πρόσθετη μοριοδότηση;

Διάβασε το ΦΕΚ ίσως να βρεις κάτι μέσα, αλλιώς περιμένεις την προκήρυξη.

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 01:33

!!!

Ξεκολλα και πήγαινε σε ενα γήπεδο και θα τα βγαλεις... Σου λέω οτι ειμαι κοπελα και βγάζω τα αθλήματα που είχε η πυροσβεστική πριν μπει στις πανελλαδικές που ηταν πιο ζορικα. Δυστυχώς άλλαξε το ύψος και πηγε στο 170 απο 165 που ηταν για τις γυναίκες και εγώ είμαι οριακά. Αν θεωρεις οτι εσύ είσαι σκεπτικός και αγχωμενος για τη φυσικη σου κατασταση που μπορείς να βελτιωσεις, εγώ τι θα έπρεπε να είμαι που έχω όλα τα προσόντα και μου λείπει μισος πόντος;

Ημ. Αποστολής: 10/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 15:38
Εχει ακουσει κανεις ποτε μπορει να βγει η προκυρυξη και ποτε θα ειναι οι εξετασεις?

Αποστολή από: osfp7
Ημ. Αποστολής: 11/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 10:09
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/143147/oli-i-prokiryksi-gia-eisagogi-me-katataktiries-stin-pyrosvestiki

Ημ. Αποστολής: 12/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 16:21
http://panelladikes24.blogspot.gr/

για οσους ενδαφερονται βγηκε η προκυρηξη για τις κατατακτηριες στην σχολη αξιωματικων πθροσβεστικης

Ημ. Αποστολής: 12/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 21:37
Παιδια, καλησπέρα.
Πιστεύετε ότι η διαδικασία που πρόκειται να ακολουθηθεί, είναι αδιάβλητη, ή η προκήρυξη με 1 θέση ανά ειδικότητα, είναι "φωτογραφική" και άρα, οι επιτυχόντες θα είναι όλοι "γνωστοί γνωστών" για να το θέσω κομψά;

Τα ονόματα συμμετεχόντων στις εξετάσεις, καλύπτονται κατά την διόρθωση;
Γινεται διόρθωση των γραπτών με ανθρώπινο παράγοντα, ή ηλεκτρονικά; ( Απ την στιγμή που είναι πολλαπλής επιλογης και που σε εξετάσεις proficiency Αγγλικών για παράδειγμα, η διόρθωση γίνεται ηλεκτρονικά).

Ημ. Αποστολής: 12/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 22:25

Παιδια, καλησπέρα.
Πιστεύετε ότι η διαδικασία που πρόκειται να ακολουθηθεί, είναι αδιάβλητη, ή η προκήρυξη με 1 θέση ανά ειδικότητα, είναι "φωτογραφική" και άρα, οι επιτυχόντες θα είναι όλοι "γνωστοί γνωστών" για να το θέσω κομψά;

Τα ονόματα συμμετεχόντων στις εξετάσεις, καλύπτονται κατά την διόρθωση;
Γινεται διόρθωση των γραπτών με ανθρώπινο παράγοντα, ή ηλεκτρονικά;(Απ την στιγμή που είναι πολλαπλής επιλογης και που σε εξετάσεις proficiency Αγγλικών για παράδειγμα, η διόρθωση γίνεται ηλεκτρονικά).

Άμα ξεκινάς με τέτοια "νοοτροπία" άστο. Παίζει να μείνεις απ'έξω και να τα χρεώνεις στα βύσματα.

Ημ. Αποστολής: 13/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 09:23
Καλημέρα φίλε.

Κάθε άλλο, έχω μάθει να είμαι πάντα θετικά σκεπτόμενος.
Απλά συζητώντας το με κάποιους δικούς μου ανθρωπους, έθεσαν αυτό το θέμα.

Εγώ πιστεύω ότι με κάποιον τρόπο θα εξασφαλίζεται το αδιάβλητο της διαδικασίας.

Ημ. Αποστολής: 13/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 09:35
Εγω παντως αν εδινα εξετασεις μεσα στην ιδια τη σχολη κ τα γραπτά τα διορθωναν οι καθηγητες της σχολής. Δν θα μου άρεσε...

Μια υπόθεση κάνω. Κ οταν ζούμε σε μια απο τις πιο διεφθαρμένες χώρες αυτο που λεει ο φιλος αππ πανω είναι μια ΕΥΛΟΓΗ απορία κ οχι "νοοτροπία"

Ημ. Αποστολής: 14/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 22:23
Καλησπέρα, αρχίσατε διάβασμα;

Ημ. Αποστολής: 20/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 16:10
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/dhmosio/144459/eos-1i-marti-oi-aitiseis-gia-eisagogi-stin-pyrosvestiki-me-katataktiries

Ημ. Αποστολής: 22/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 17:57
Παιδιά καλησπέρα.

Μπορεί κανείς να υποθέσει, αναφέρει, πιθανή ύλη των μαθημάτων από παλιότερη παρόμοια προκήρυξη; Αν όχι πυροσβεστικής, έστω άλλου σώματος ασφαλείας.
Ώστε να ξεκιναγε το διάβασμα σιγά σιγά...

Ημερομηνίες αθλημάτων, για ποτέ υποθετετε;
Ίσως μαζί με αυτά των πανελληνίων, νωρίτερα, αργότερα;

Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2017 ώρα 21:21
http://policenet.gr/article/ανακοίνώθηκαν-οι-υποψήφιοι-και-το-πρόγραμμα-εξετάσεων-για-την-εισαγωγή-πτυχιούχων-στην-σχολή

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 19:02
Μια ερωτηση λιγο, Αν γραφτω εθελοντης πυροσβεστης μπορω να δωσω απευθειας πανελλαδικες ή πρεπει πρωτα να κανω τριετη υπηρεσια στο Πυροσβεστικο σωμα ;

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 21:10
Αρχικά αποστάλθηκε από spinalgr1990

Μια ερωτηση λιγο, Αν γραφτω εθελοντης πυροσβεστης μπορω να δωσω απευθειας πανελλαδικες ή πρεπει πρωτα να κανω τριετη υπηρεσια στο Πυροσβεστικο σωμα ;
Πρώτα πρέπει ν κάνεις 3 χρόνια σαν εθελοντης

Ημ. Αποστολής: 23/Ιουνίου/2017 ώρα 22:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Pao...

]

Πρώτα πρέπει ν κάνεις 3 χρόνια σαν εθελοντης
ναι και εγω αυτό εχω ακουσει. Θα μπορουσες όμως να μας παραθεσεις την πηγή που το βρηκες ;

Ημ. Αποστολής: 24/Ιουνίου/2017 ώρα 00:32

ναι και εγω αυτό εχω ακουσει. Θα μπορουσες όμως να μας παραθεσεις την πηγή που το βρηκες ;

Προεδρικό Διάταγμα 44/2016 - ΦΕΚ 68/Α/19-4-2016

Το αναφέρει ξεκάθαρα στο παραπάνω ΠΔ

Ημ. Αποστολής: 01/Ιουλίου/2017 ώρα 08:20
Τελικα τι εγινε με τις κατατακτηριες της Πυροσβεστικής ; Βγήκαν τα αποτελέσματα ;

Επίσης γνωρίζουμε τα θέματα ;

Ημ. Αποστολής: 31/Ιουλίου/2017 ώρα 10:23
Βγηκε νεα προκηρυξη

http://www.e-dimosio.gr/ergasia/dimosios-tomeas/119102/diagonismos-gia-7-thesis-stin-pirosvestiki-akadimia/" rel="nofollow - Διαγωνισμός για 7 θέσεις στην Πυροσβεστική Ακαδημία

Ημ. Αποστολής: 17/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 15:22
Απ οτι ειδα στη φετινη προκήρυξη 1/3 οι αιτήσεις απο περσι αν και περιμενα παραπανω..

Ημ. Αποστολής: 17/Οκτωβρίου/2017 ώρα 20:33
Παιδια γεια σας.

Γνωρίζει κανείς αν σε επιτυχόντες , προβλέπονται εξετάσεις εγγυμοσυνης
;
Και αν υπάρχει κόλλημα με περίπτωση ύπαρξης εγγυμοσυνης;

Ημ. Αποστολής: 29/Οκτωβρίου/2017 ώρα 19:12
Οχι δεν υπάρχει πρόβλημα το γραφειβρητα στη προκήρυξη.. Εισαι επιτυχών στη παρουσα προκήρυξη;

Ημ. Αποστολής: 30/Οκτωβρίου/2017 ώρα 13:40
Οχι.

Εχει κανείς εκτιμηση, ή γνώση, αν θα ξαναγίνει το επόμενο έτος παρόμοια προκήρυξη;

Κι αν ναι, ποιον μήνα περιπου;

Ημ. Αποστολής: 17/Απριλίου/2018 ώρα 15:43
Παιδιά θα ξαναβγει προκήρυξη απλα οι ειδικότητες αλλάζουν καθε φορα. .

Ημ. Αποστολής: 03/Μαΐου/2018 ώρα 06:58
Λογικά και φέτος εντός Ιουλίου αναμένεται η σχετική προκήρυξη, μετα τις Πανελλήνιες δηλαδή;20% επί των θέσεων αξιωματικών που θα προκηρυχθούν για τις πανελλήνιες;

Ημ. Αποστολής: 12/Μαΐου/2018 ώρα 14:56
Παιδιά εχω δωσει 2 φορες στη συγκεκριμένη προκήρυξη πιστεύω είναι αδιαβλητη και καθαρή η βαθμολογία εγω ημουν 3ος στη κατηγορία μου δίκαια γι αυτό το λεω.. Απλα θελει τρελι διαβασμα είναι πολυ μεγάλη η υλη και δεν προλαβαίνεις να διαβασεις μονο τη περίοδο της προθεσμιας..

Ημ. Αποστολής: 12/Μαΐου/2018 ώρα 23:18
Εγω θέλω να δώσω φέτος και ελπίζω να είναι η ειδικότητα μου μέσα στις ζητουμενες...

Μακάρι να γίνει έτσι και ας μπει ο πιο προετοιμασμένος σε κάθε ειδικότητα.

Λογικά 7-8 θέσεις θα ζητηθούν και φέτος ;

Ημ. Αποστολής: 12/Μαΐου/2018 ώρα 23:20
Μακάρι συμφορουμίτη fokion να δώσεις πάλι και να είναι η τρίτη φορά σου η τυχερή και καθοριστική.
Ελπίζω μόνο μην έχουμε το ίδιο πτυχίο, χαχα.
Αλλά κ έτσι να είναι, ας μπει αυτός που το θέλει περισσοτερο.

Ημ. Αποστολής: 13/Μαΐου/2018 ώρα 07:31
Σ ευχαριστώ Lock και γω εύχομαι να μην είμαστε στη ιδια κατηγορία και φυσικα να περασεις και συ η εστω ο καλύτερος!! Υπάρχει κανενας απ εδω μεσα που εχει δωσει εξετάσεις μια απ τις δυο προηγουμενες προκηρυξεις?

Αποστολή από: ΚρητικόΑιμα
Ημ. Αποστολής: 04/Ιουνίου/2018 ώρα 13:30
Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει καποιος αν βγαινουν προκυρηξεις καθε χρονο για την πυροσβεστικη; Και αρκετες πληροφοριες αν γινεται γενικα με την προκυρηξη. Γυμναστικη ακαδημια ειμαι και τελειωνω σε δυο χρονια. Ευχαριστω εκ των προτερων

Ημ. Αποστολής: 05/Ιουνίου/2018 ώρα 13:50
ΚΡΗΤΙΚΟ ΑΙΜΑ Αν μιλας για κατακτηριες επειδή στο forum εδω αναφερομαστε μονο για κατακτηριες πρέπει πρώτον να εχεις παρει το πτυχίο και δεύτερον οι ειδικότητες που χρειάζονται καθε χρόνο στη συγκεκριμένη προκήρυξη αλλάζουν οπως και το ποσοστό εισακτέων

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 07/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 13:58
https://workenter.gr/programmata-ergasias/eidiseis/pyrosvestiki-anoixan-oi-aitiseis-gia-ptyhioyhoys-aei-kai-tei-pdf" rel="nofollow - Πυροσβεστική: Άνοιξαν οι αιτήσεις για πτυχιούχους ΑΕΙ και ΤΕΙ

Ημ. Αποστολής: 07/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 16:10
Πυροσβεστική: Προκήρυξη για εισαγωγή με κατατακτήριες - Ξεκίνησαν οι αιτήσεις

Ποιοι μπορούν να εισαχθούν στη Σχολή Ανθυποπυραγών με την προκήρυξη για εισαγωγή με κατατακτήριες.

Προκήρυξη για εισαγωγή με κατατακτήριες στην Πυροσβεστική Ακαδημία.

Δημοσιεύτηκε Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή έξι (6) πτυχιούχων Ανωτάτων Εκπαιδευτικών και Τεχνολογικών Ιδρυμάτων, στην Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, για το έτος 2018-2019 με κατατακτήριες εξετάσεις.

Οι έξι (6) θέσεις κατανέμονται στις κάτωθι κατηγορίες/πτυχία:

Μία (1) θέση Ναυπηγών
Μία (1) θέση Νομικής
Δυο (2) θέσεις Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής
Μία (1) θέση Μηχανολόγων Μηχανικών
Μία (1) θέση Πολιτικών Μηχανικών
Η υποβολή των αιτήσεων γίνεται από την Παρασκευή 07/09/2018 έως και την Παρασκευή 14/09/2018, συμπεριλαμβανομένου του σαββατοκύριακου και από ώρα 08:00΄ έως ώρα 16:00΄ στην έδρα της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, Μάτσα 32, Κάτω Κηφισιά Αττικής.

Τροποποίηση του παραρτήματος (Η) της προκήρυξης,5 Σεπτεμβρίου 2018.

Αναλυτικά η Προκήρυξη στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/223404/pyrosvestiki-prokiryksi-gia-eisagogi-me-katataktiries-ksekinisan-oi-aitiseis" rel="nofollow - συνδεσμος

Αποστολή από: KOTTAS
Ημ. Αποστολής: 19/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 19:30
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες σχετικά με τις κατατακτήριες εξετάσεις για την σχολή Ανθυποπυραγών, όσον αφορά τα μαθήματα και την αναζήτηση της βιβλιογραφίας. Γνωρίζω πως ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος καθώς είναι μια θέση ανά ειδικότητα, απλά πιστεύω θα ήταν πολύ χρήσιμη η απάντηση από κάποιον που έχει περάσει από αυτήν την διαδικασία, ή από κάποιον σπουδαστή της σχολής. Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποστολή από: Babastroumf
Ημ. Αποστολής: 19/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 22:29
Αρχικά αποστάλθηκε από fokion

ΚΡΗΤΙΚΟ ΑΙΜΑ Αν μιλας για κατακτηριες επειδή στο forum εδω αναφερομαστε μονο για κατακτηριες πρέπει πρώτον να εχεις παρει το πτυχίο και δεύτερον οι ειδικότητες που χρειάζονται καθε χρόνο στη συγκεκριμένη προκήρυξη αλλάζουν οπως και το ποσοστό εισακτέων

Το ποσοστό δεν αλλάζει ποτέ είναι ορισμένο στο 20% του συνολικού αριθμού εισακτεων από πανελλήνιες. Δηλαδή 6 θέσεις καθώς όλες είναι 30

Ημ. Αποστολής: 03/Οκτωβρίου/2018 ώρα 08:59
Καλησπέρα σ ολους.. Εγω δινω για 3 και τελευταία φορα στη συγκεκριμένη προκήρυξη.. Η αποψη μου είναι οτι για κάποιον που εχει ξεκινήσει τωρα το διάβασμα για να δωσει σε 1-2 βδομάδες είναι αρκετα δύσκολο να εισαχθεί εκτος αν εχει τοσο καλες ικανότητες που δεν ερχόταν εδω για εξετάσεις. . Οπότε γνωμη μου για κάποιον που θελω να πετύχει είναι να ρισκάρει ελπίζοντας να βγει η ειδικότητα του απο τωρα για του χρόνου το διάβασμα ετσι ωστε να είναι 100% ετοιμος..

Αποστολή από: KOTTAS
Ημ. Αποστολής: 04/Οκτωβρίου/2018 ώρα 13:48
Ρε φίλε μπορείς να μου στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα να σε ρωτήσω ορισμένα πραγματάκια; Χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες, όχι για φέτος όμως...

Ημ. Αποστολής: 24/Οκτωβρίου/2018 ώρα 18:33
Καλησπέρα,

Έχει κανεις εκτίμηση για πιθανές ειδικότητες που θα ζητηθούν του χρόνου;

Ημ. Αποστολής: 03/Ιανουαρίου/2019 ώρα 09:35
https://tinyurl.com/ybydxfg9" rel="nofollow - Προεδρικό Διάταγμα 127/2016 - ΦΕΚ 226/Α/6-12-2016

1. Από τον αριθμό των θέσεων που προκηρύσσονται κατ’ έτος για εισαγωγή στη Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, ποσοστό 20% καλύπτεται, ύστερα από κατατακτήριες εξετάσεις που διενεργούνται από το Υπουργείο Εσωτερικών, από πτυχιούχους Ανωτάτων Εκπαιδευτικών και Τεχνολογικών Ιδρυμάτων, που συγκεντρώνουν και τα λοιπά προσόντα του άρθρου 2 του παρόντος, των ακόλουθων Σχολών ή Τμημάτων της ημεδαπής ή αντίστοιχων της αλλοδαπής: Πυρομηχανικών, Χημικών Μηχανικών, Χημείας, Φυσικής, Μαθηματικών, Γεωλογίας, Μηχανολόγων Μηχανικών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής, Πληροφορικής, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Δασολόγων, Δασοπόνων Φυσικού Περιβάλλοντος, Μετεωρολογίας, Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων, Ναυπηγών, Νομικής (Τμήμα Νομικό), Οικονομικών Επιστημών, Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, Ψυχολογίας.

2. Κατά το στάδιο αριθμητικού υπολογισμού που απαιτείται για την εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου, τυχόν κλασματικά υπόλοιπα μεγαλύτερα ή ίσα του 0,5 στρογγυλοποιούνται στην αμέσως επόμενη μονάδα, σε διαφορετική δε περίπτωση δεν λαμβάνονται υπόψη. Επιμερισμός του παραπάνω ποσοστού ανάλογα με την προέλευση των υποψηφίων ή τυχόν ανακατανομή εναπομένοντος ποσοστού σε άλλη κατηγορία κατατάξεων δεν επιτρέπεται.

3. Υπέρβαση του ποσοστού των κατατάξεων δεν επιτρέπεται.

4. Οι εισαγόμενοι στη Σχολή Ανθυποπυραγών κατόπιν κατατακτηρίων εξετάσεων διορίζονται στο Πυροσβεστικό Σώμα με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Εσωτερικών, κατατάσσονται στο 5ο εξάμηνο σπουδών με τον τίτλο του Δόκιμου Ανθυποπυραγού και λαμβάνουν αποδοχές Πυροσβέστη ή προκειμένου για επιτυχόντες πυροσβεστικούς υπαλλήλους, τις αποδοχές του βαθμού που φέρουν κατά την εισαγωγή τους.

Ημ. Αποστολής: 03/Ιανουαρίου/2019 ώρα 15:42
Οι σειρα προτεραιοτητας για τα πτυχια πως καθοριζεται; Γιατι πχ φετος βγαλαν θεση για Πολιτικους Μηχανικους και δεν πηραν καθολου Οικονομικων Επιστημων;

Αποστολή από: Babastroumf
Ημ. Αποστολής: 04/Ιανουαρίου/2019 ώρα 15:36

Οι σειρα προτεραιοτητας για τα πτυχια πως καθοριζεται; Γιατι πχ φετος βγαλαν θεση για Πολιτικους Μηχανικους και δεν πηραν καθολου Οικονομικων Επιστημων;

Δεν υπάρχει κάπου κάποια σειρά δλδ κάποιος νόμος, απλά κάθε χρόνο βγαίνουν τα Πτυχία που έχει ανάγκη το σώμα..

Ημ. Αποστολής: 04/Ιανουαρίου/2019 ώρα 15:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Babastroumf

Δεν υπάρχει κάπου κάποια σειρά δλδ κάποιος νόμος, απλά κάθε χρόνο βγαίνουν τα Πτυχία που έχει ανάγκη το σώμα.

Λογικα ειναι ετσι οπως τα λες. Απο την αλλη μου μοιαζει φωτογραφικη η διαταξη. Γιατι ολες οι υπολοιπες σχολες ΑΕΙ δεχονται αποφοιτους ολων των τμηματων και η Ανθυποπυραγων δεχεται μονο τα συγκεκριμενα πτυχια ; Π. Χ. Αν εγω εχω τελειωσει παιδαγωγικο μπορω ανετα να δωσω για ιατρικη χωρις να υπαρχει καποιος περιορισμος.

Ημ. Αποστολής: 04/Ιανουαρίου/2019 ώρα 17:38

Παίρνει Πτυχιούχους Με Συγκεκριμένα Πτυχία Για Να Μπορεί Να Τους Τοποθετήσει Σε Συγκεκριμένες Θέσεις Που Θα Εξυπηρετήσουν Το Σώμα. Το Ίδιο Συμβαίνει Σε Όλα Τα Ένστολα Επαγγέλματα. Υπάρχουν Διευθύνσεις Όπως Το Ανακριτικό , η Σήμανση , Ηλεκτρονικο Εγκλημα , η Νομική Εκπροσώπηση Του Καθε Σώματος , η Διευθυνση ΜΜΕ Αλλά Και Τόσα Άλλα Που Γίνεται Προσπάθεια Να Στελεχώνωνται Με Άτομα Που Έχουν Καποια Εξειδίκευση Στην Αντίστοιχη Ειδικότητα Για Την Καλύτερη Λειτουργία Τους. Μην Μπερδεύεις Τις Κλασσικές Κατατακτήριες Τών Αλλών Σχολών Με Αυτές Τις Στοχευμένες Κατατακτήριες, Γιατί Τα Ένστολα Επαγγέλματα Είναι ΤΕΛΕΙΩΣ Διαφορετικά Και Έχουν Πολύ Συγκεκριμένες Ανάγκες. Στις Κατατακτήριες -γενικά- Ισχύει Το Εξής:

''Για Τα Τριτοβάθμια Ιδρύματα Της Αττικής Και Της Θεσσαλονίκης Το Ποσοστό Για Τους Πτυχιούχους ΑΕΙ Ανέρχεται Σε 2% Επί Των Θέσεων Του Τμήματος Ενώ Στα ΑΕΙ Και ΤΕΙ Της Περιφέρειας Το Ποσοστό Ανέρχεται Σε 4%. Ευνοημένοι Στις Κατατακτήριες Είναι Οι Απόφοιτοι Των ΤΕΙ Καθώς Το Ποσοστό Που Τους Δίνεται Ανέρχεται Σε 5%''.

Το Ότι Δίνει Σε Τόσο Μεγάλο Ποσοστό ( 20%) Τη Δυνατότητα Να Μπει Με Κατατακτήριες Η Πυροσβεστική, καταδεικνύει Το Πόσο Μεγάλη Ανάγκη Έχει Το Σώμα Από Ήδη Πτυχιούχους Και Με συγκεκριμένη Εξειδίκευση Αξιωματικούς... Άλλιώς Θα Υπήρχε Πλήρης Εξίσωση Με Το Υπόλοιπο Εκπαιδευτικό Σύστημα Και Θα Έπερνε Ένα Μικρό 2% Για Να Δώσεις Απλά Τη Δυνατότητα Σε Πτυχιούχους Να Περάσουν.

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου