Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Εταιρίες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Γενική θεματολογία
Όνομα Forum: Εμπορικό Ναυτικό
Περιγραφή Forum: Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού, προκηρύξεις και σταδιοδρομία
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=11224
Ημ. Εκτύπωσης: 13/Ιουλίου/2020 ώρα 21:50

Θέμα: Εταιρίες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας
Αποστολή από: Guests
θέμα: Εταιρίες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας
Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2013 ώρα 23:24
Καλησπέρα, έχω ακούσει ότι υπάρχουν σχολές στην Ελλάδα που εκπαιδεύουν μισθοφόρους για να επανδρώνουν τα εμπορικά πλοία και να βοηθούν στην αντιμετώπιση πειρατών και τρομοκρατών.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερες πληροφορίες για το θέμα (π. Χ. Πού βρίσκεται η σχολή ή κάποιο site)

Απαντήσεις:
Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2013 ώρα 23:34
Για αρχή ψάξε σε περιοδικά όπως "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" ή "ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ".

Μια εταιρία επίσης είναι η Target Security. Στην εκπομπή του ALPHA "Αυτοψία" είχαν μιλήσει εκπαιδευτές της.

http://www.target-security.gr/

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2013 ώρα 23:44
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜητροπάνοςΔημήτριος

Καλησπέρα, έχω ακούσει ότι υπάρχουν σχολές στην Ελλάδα που εκπαιδεύουν μισθοφόρους για να επανδρώνουν τα εμπορικά πλοία και να βοηθούν στην αντιμετώπιση πειρατών και τρομοκρατών.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερες πληροφορίες για το θέμα (π. Χ. Πού βρίσκεται η σχολή ή κάποιο site)

Έχεις υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις;

-------------

Ημ. Αποστολής: 04/Μαρτίου/2013 ώρα 04:31
Ναι, υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις ως οπλίτης.

Στην προαναφερθήσα εταιρεία μόλις έστειλα e mail αναζητώντας οποιαδήποτε πληροφορία.

Ημ. Αποστολής: 12/Μαρτίου/2013 ώρα 19:59
Κανείς δεν ξέρει;

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2013 ώρα 03:03
ολοι νομιζουν οτι ειναι ευκολο να σε παρουν μισθοφορο στα πλοια. θελει χοντροτατο βυσμα. η πλειοψηφια εκει ειναι Ο. Υ. Κ. αδεσ και ολοι οι υπολοιποι κολλητοι στρατιωτικων. ξαφνικα γινατε ολοι υπερκομμαντα και ραμπο και θελετε να σκοτωσετε σομαλους. τι να πω.

Αποστολή από: Avatar
Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2013 ώρα 13:14
Έψαξα στο φορουμ μέσο της αναζήτησης και είδα ότι λείπει αυτό το θέμα. Οι καιροί έχουν αλλάξει, οι πειρατείες αυξάνονται η φρούρηση γίνεται έμμεσα αναγκαία.
Ποια είναι κατά τη γνώμη σας τα προσόντα για τις εταιρίες (γιατί πρώτα σε παίρνει κάποια εταιρία φρουρών σε εκπαιδεύει και σε προωθεί) που πρέπει να έχει κάποιος ; Τα ταξίδια πόσες μέρες κρατάνε, τι μισθοί παίζουν κλπ ; Γενικές πληροφορίες δηλαδή για αυτούς που είναι ένα επάγγελμα δύσκολο (όπως όλων των ναυτικών) αλλά ταυτόχρονα και πιο επικίνδυνο γιατί έχεις να αντιμετωπήσεις πειρατές νέας τεχνολογίας

Αποστολή από: elias17
Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2013 ώρα 13:19
Χθες ειχε ενα σχετικο θεμα στην ΑΥΤΟΨΙΑ και ελεγε οτι οι μισθοι ειναι στα 400 ευρω την ημερα. Τα ταξιδια παλι ειπε οτι μπορουν να κρατησουν απο 10 μερες εως εναμιση μηνα. Τωρα παραπανω δεν ξερω να σου πω.

Αποστολή από: stratos.
Ημ. Αποστολής: 16/Ιουλίου/2013 ώρα 02:27
Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες για το πως μπορει κάποιος να γίνει φρουρός εμπορικών πλοίων; Για οσους δεν γνωρίζουν τα πλοία αυτά κινούντε στην ευρύτερη περιοχή της Σομαλίας.
Όποιος γνωρίζει ας γράψει σχετίκα ιδιωτικά σχολελια πανω ς' αυτον τον τομέα και εταιριές που ασχολούνται με την ασφάλεια πλοίων και που εδρεύουν κυρίως στον Πειραιά.

Αποστολή από: VALLGOX
Ημ. Αποστολής: 01/Ιουνίου/2014 ώρα 00:03
Με αφορμη αυτην την εκπομπη οποιος εχει περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος ας ενημερωσει

[TUBE]5Gj-d55twYo[/TUBE]

Αποστολή από: Panos011
Ημ. Αποστολής: 01/Ιουνίου/2014 ώρα 00:25
Ξέρω λίγα, όχι πολλά.

Λοιπόν, μισθοφόροι υπαρχουν παντού, όπως και στα πλοία. Τεσπα, αρκετοί, η πλειοψηφία απο αυτούς είναι πρώην στρατιωτικοί (αρκετοί ειδικοδυναμίτες), αστυνομικοί κλπ. Περνάς κάποια εκπαίδευση και βρίσκεις δουλειά σε εταιρία ασφαλείας. Μετά οι ναυτιλιακές εταιρίες, αν δεν κάνω λάθος, συνεργάζονται με τις εταιρίες security και αυτές στέλνουν ομάδες στα πλοία για την προστασία τους σε περιοχές της Αφρικής.

Αποστολή από: VALLGOX
Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2014 ώρα 02:14
Για οποιον ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια εδω εχει πολλες σχετικες πληροφοριες
http://www.marinecombatives.com/home-maritime-security.php

Ημ. Αποστολής: 23/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 12:18
Παιδια καλημερα. Ειμαι για πρωτομπαρκος. Ξερει κανεις να μου πει τι γινεται στα armory; Ειναι τοσο βρωμικα οσο εχω ακουσει; Αληθευει οτι σε παρατανε εκει για μηνες καποιες εταιρειες κι αν ναι πως μπορεις να το αποφυγεις ή μάλλον να το διαπραγματευτεις; Αλλο να πας για 2 μηνεςσυνολικα κι αλλο ν ασε αφηνουν παραμενοντα αλλο ενα μηνα

Αποστολή από: DaMon
Ημ. Αποστολής: 23/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 15:34
Αρχικά αποστάλθηκε από zikos

Παιδια καλημερα. Ειμαι για πρωτομπαρκος. Ξερει κανεις να μου πει τι γινεται στα armory; Ειναι τοσο βρωμικα οσο εχω ακουσει; Αληθευει οτι σε παρατανε εκει για μηνες καποιες εταιρειες κι αν ναι πως μπορεις να το αποφυγεις ή μάλλον να το διαπραγματευτεις; Αλλο να πας για 2 μηνεςσυνολικα κι αλλο ν ασε αφηνουν παραμενοντα αλλο ενα μηνα

Aπο ατομο που ειναι αυτη τη στιγμη στη δουλεια εχω ακουσει τη συμβουλη ποτε σε συμβολαια πολλων μηνων. Κανε κανονικα τα ταξιδακια σου οσες μερες διαρκουνε και μετα πισω.

Σε ποια εταιρια εισαι;

Αποστολή από: George77
Ημ. Αποστολής: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 13:38
Καλημέρα Όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν για ένοπλη φρουρά πλοίων. Ο κολλητός μου κάνει αυτή την δουλειά και θα σας πω ακριβώς τι μου είπε. Τι χρειάζεται για να πάει κάποιος...

1. Προτιμούνται όσοι έχουν περάσει από Ειδικές δυνάμεις, Αστυνομία, Λιμενικό ΕΚΑΜ κλπ...
2. Αν είσαι αθλητής ασχολείσαι με πολεμικές τέχνες χρήση όπλων κλπ...
3. Εννοείται ότι χρειάζεται χοντρό βύσμα...
4. Εννοείται ότι πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον μια ξένη γλώσσα. Μπορεί να χρειαστεί να συνεργαστείς με ναυτικές δυνάμεις άλλων κρατών...
5. Η εταιρεία σε εκπαιδεύει με το ανάλογο αντίτιμο...
6. Η εταιρεία σου προσφέρει τον οπλισμό γιλέκα, κράνη, όπλα, πιστόλια κλπ...
7. Έχεις ασφαλιστική κάλυψη από την εταιρεία σε περίπτωση ατυχήματος, τραυματισμού, ομηρία κλπ...
8. Οι αμοιβές κυμαίνονται από 150,00-600,00 ευρώ. Οι παλιοί παίρνουν περισσότερα...
9. Τα ταξίδια μπορεί να διαρκέσουν από 10 μέρες έως 4 και 5 μήνες. Ανάλογα με τα συμβόλαια που κάνεις...
10 Οι αμοιβές μπορούν να δηλωθούν στην εφορία Αυτό με την εφορία θέλει λίγο ψάξιμο.

Αυτά για να φτάσεις μέχρι την εκπαίδευση. Το αν θα περάσεις την εκπαίδευση είναι άλλο θέμα. Αν περάσεις την εκπαίδευση τι γίνεται. Σε ειδοποιούν για ταξίδι και έφυγες. Η φρουρά διαμένει σε καμπίνα του πλοίου. Κάποιος/οι φυλάνε σκοπιά οι άλλοι ξεκουράζονται στην καμπίνα. Λίγο πριν φτάσει το πλοίο στην επικίνδυνη περιοχή αρχίζουν και το φορτώνουν αγκαθωτά σύρματα, ηλεκτροφόρα καλώδια κλπ.

Αν γίνει επίθεση στο πλοίο ξεκινάει η διαδικασία που πρέπει να γίνει. Υπάρχει μια συγκεκριμένη διαδικασία που γίνεται με βάση το Διεθνές Ναυτικό Δίκαιο. Από εκεί και πέρα είτε το πλοίο πηγαίνει ήσυχα και ωραία στον προορισμό του είτε ξεκινάει η μάχη. Το ίδιο γίνεται και στην επιστροφή αν ακολουθήσει το πλοίο το ίδιο δρομολόγιο.

Ο κολλητός μου που έχει πάει τρία ταξίδια δεν του έτυχε καμία επίθεση. Οι πειρατείες έχουν μειωθεί λόγω των φρουρών που έχουν τα πλοία και επειδή υπάρχει τεράστια ζήτηση για το επάγγελμα οι αμοιβές θα μειωθούν και άλλο. Εν τω μεταξύ οι εταιρείες φρουρών πλοίων ξεπετάγονται σαν μανιτάρια πλέον. Κάποιος που θέλει να πάει μπορεί να ξεκινήσει με άοπλη φρουρά πλοίων στην Μεσόγειο και αν του αρέσει ας κάνει αίτηση για ένοπλη φρουρά. Δύο πράγματα που μου είπε ο κολλητός μου.

1. Πολύ καλό ψάξιμο στις εταιρείες γιατί υπάρχουν κάποιες με αμφιβόλου ποιότητας εκπαίδευση και
2. Να έχεις το μυαλό σου μέσα στο κεφάλι σου. Αυτά από μένα. Ελπίζω να κάλυψα κάποιες απορίες σας.

Ημ. Αποστολής: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 13:59
Αρχικά αποστάλθηκε από VALLGOX

Με αφορμη αυτην την εκπομπη οποιος εχει περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος ας ενημερωσει

[TUBE]5Gj-d55twYo[/TUBE]
Στο τελος μιλαει λεγεωναριος οτι ποιο ευκολο και καλυτερο να παει κανεις για καραβια προτιμουν μπατσους στρατιωτικους κλπ θελει καλο βυσμα για να πας αν δεν εισαι κατι απο αυτα λεγεωνα και ξερω ψωμι

Αποστολή από: Kourtembeu
Ημ. Αποστολής: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 22:49
Παίδες υπάρχουν εταιρίες. Όπως η Τσέχικη Thor. Που κάνει τέτοιες εκπαιδεύσεις. Απλά πρέπει να ζητήσεις τι θες! Υπάρχουν σοβαρές εταιρίες αλλά στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ! Εδώ κακώς επιλέγουν απόστρατους γιατί όλοι αυτοί πάνε μόνο για τα φράγκα και όχι να προσφέρουν πραγματική υπηρεσία. Ναι έχουν εμπειρία. Αλλά τα παιδιά που έχουν εκπαιδευθεί από μισθοφορικές εταιρίες είναι κλάσεις ανώτερα!

Αποστολή από: tryphon
Ημ. Αποστολής: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 23:43
Το 90% των ξενων εταιρειων εχεις ως προυποθεση την προυπηρεσια τουλαχιστον 5 ετων σε στρατο η καποιο σωμα ασφαλειας. Στην Ελλαδα υπαρχουν περιπου 70+ εταιρειες. Σιγουρα καποιο βυσμα θα βοηθουσε αλλα δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζετε μερικοι. Οι αποστρατοι απο Δυκ, Ειδικες δυναμεις κλπ πηγαινουν σε συγκεκριμενες εταιρειες. Οι πιο πολλες εταιρειες ζητουν θητεια σε ειδικες δυναμεις και συνηθως αγγλικα για να μπορεις να συννενοηθεις. Τα χαρτια που χρειαζεται καποιος καποιος για να φυγει ειναι:
1. Ναυτικο φυλλαδιο (ειτε ελληνικο, ειτε κυπριακο, ειτε παναμεζικο που συνηθως πληρωνεις και το περνεις πολυ συντομα)
2. Καθαρο ποινικο μητρωο
3. Εμβολιο κιτρινου πυρετου
4. Ειδικες δυναμεις
Οποιοδηποτε αλλο χαρτι οπως πρωτες βοηθειες. Πολεμικες τεχνες, σκοποβολη κλπ σιγουρα βοηθαει.

Για τα λεφτα που ειδα λιγο πιο πανω να αναφερει καποιος φιλος νομιζω οτι ειναι πλασματικα τα ποσα αυτα. Καταρχην αλλες εταιρειες εχουν συμβολαια με προκαθορισμενα ποσα (μηνιαια η 2μηνα συνηθως) και αλλες πληρωνουν ανα μερα. Ανα μερα αλλα περνεις εν πλω, αλλα οσο ταξιδευεις με αεροπλανα κλπ και αλλα οσο εισαι σε καποιο ξενοδοχειο στην αναμονη. Πλεον ειναι μετρημενες στα δαχτυλα των χεριων οι εταιρειες που δινουν ποσα γυρω στα 100 ευρω. Τα μεροκαματα πλεον ειναι πιο κατω. Μιλαω παντα για απλα μελη καθως οι Team Leader περνουν κατι παραπανω. Τα λεφτα ειναι "μαυρα". Εγω δεν ξερω κανεναν που να τα δηλωσε στην εφορια. Ακουγοταν οτι αν ζηταγες χαρτι για την εφορια απο την εταιρεια θα σου εδιναν αλλα κανενας δεν το εκανε ποτε. Οι πρωην στατιωτικοι φυσικα δεν μπορουν λογο συνταξης.

Επισης για εκπαιδευσεις κλπ επειδη κ εγω ειχα κανει κατι αναλογο στο εξωτερικο για μενα πρωτα απο ολα και μετα για να εμπλουτισω το βιογραφικο μου εχω να πω οτι κανενα μα κανενα πολιτικο "σχολειο" δεν συγκρινεται με την εμπειρια που αποκτα καποιος που ηταν 20+ χρονια στις Ειδικες Δυναμεις η στο Π. Ν. Τα πρωτα 2 η 3 ταξιδια ειναι εκπαιδευτικα οπου εκει μαθαινεις τι ζηταει η εταιρεια σε θεωρητικο και πρακτικο επιπεδο. Μια εταιρεια σε κοβει αν εισαι τελειως ηλιθιος και συγγνωμη για την εκφραση! Να μην τηρεις τους κανονες ασφαλειας, να το παιζεις πονηρος στους αρχηγους και ξερολας η να αργεις συνεχως στην βαρδια σου η στις συναντησεις τις ομαδας. Αυτοι ειναι οι λογοι να κοπεις. Εγω οσους εφεδρους γνωρισα κανενας δεν ειχε παει σε κανενα σχολειο για να κανει την συγκεκριμενη δουλεια.

Τελος, επειδη πολλοι νομιζουν οτι θα πανε εκει κατω (μιλωντας για Ινδικο Ωκεανο και οχι για Δυτικη Αφρικη) και θα συναντησουν εμπολεμη ζωνη τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι. Ολα τα πλοια πλεον εχουν φρουρους οταν περνανε απο την επικινδυνη ζωνη, οι επιδοξοι πειρατες το γνωριζουν πολυ καλα και τα πραγματα ειναι παρα πολυ ησυχα στην συγκεκριμενη περιοχη τα τελευταια χρονια.3ωρη η 4ωρη ειναι η βαρδια στην γεφυρα του πλοιου 2 φορες την μερα μαζι με καποια "γυμνασια" που κανει καθε εταιρεια κατα την διαρκεια της μερας.

Aυτα απο μενα! Ειμαι προθυμος να σας λυσω οποιαδηποτε αλλη απορια μπορω και να βοηθησω οσους ενδιαφερονται!

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 00:32
Εγω συγκεκριμενα που ρωτησα σε μια εταιρια την Nautilus μου ειπαν σαν νεος αρχιζει καποιος με 50-60 ευρω τη μερα, υπαρχει και η δυνατοτητα συμβολαιου 6μηνου ταξιδιου 2.000 ευρω ανα μηνα. Και με αλλο γνωστο που ρωτησα που ηταν σε αλλη εταιρια γυρο στο 60αρι ανα μερα επαιζε το μεροκαματο.

Και καλο ειναι να μιλαμε με ονοματα εταιριων οσοι γνωριζουν για να ενημερωνονται και οσοι ειναι στο ψαξιμο επι του θεματος.

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 02:31
Αρχικά αποστάλθηκε από DaMon

Εγω συγκεκριμενα που ρωτησα σε μια εταιρια την Nautilus

Tι εταιρία είναι αυτή; Ελληνική; Ξένη;

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 09:27
EΛληνικη ειναι.

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 21:04
Οι περισσότερες εταιρείες security πλέον εκπαιδεύουν και φρουρούς πλοίων. Θέλω να πω ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί εύκολα να βρεί. Για την Ελλάδα μιλάω. Κάποιος φίλος που έγραψε για τις ξένες εταιρείες. Εκεί πάμε σε άλλο κομμάτι. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με αυτές τις εταιρείες. Καμία σχέση με τις ελληνικές. Οι ευρωπαϊκές και οι αμερικάνικες εταιρείες υπάρχουν πολλά χρόνια τώρα ενώ οι ελληνικές ξεπετάχτηκαν τώρα τελευταία. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

Ημ. Αποστολής: 03/Μαρτίου/2015 ώρα 22:40
Ότι βρήκα στο Internet που έχει να κάνει με ασφάλεια πλοίων.Target security.gr Mega Group Security.gr ekepkek.gr Security forces.gr ssu.gr Telesector.gr appds-maritime-security.com Blackeagle.gr Bodyguardsecurity.gr Επίσης υπάρχουν σεμινάρια ασφάλειας πλοίων από διάφορα ΙΕΚ, ΚΕΚ ΚΕΚ Αγάλαιω ΚΕΚ Eurotraining IEK korelko sguardian.com triaena-ms.com zeusmaritimesecurity.com defendory.com Το αν είναι απάτη δεν το ξέρω. Όσοι ενδιαφέρονται ας το ψάξουν και ας μας πουν.

Αποστολή από: Iron_Skinhead
Ημ. Αποστολής: 05/Μαρτίου/2015 ώρα 00:48
Παιδιά το θέμα το ψάχνω απο το 2010, βρήκα αρκετούς που κάνανε αυτή τη δουλειά και πριν μερικούς μήνες βρήκα ένα απο τα 5 άτομα που επάνδρωσαν για 1η φορά ελληνικο πλοιο το 2009 και μου είπε κι αυτός μερικά πραγματάκια. Καταρχήν, για να πας σε τέτοια εταιρία, θέλει να εχεις καλό βύσμα! Εγώ είχα άτομο που μου είπε να με χώσει αν ήθελα αλλα δεν πήγα και θα σας πω γιατί. Οι καλές εποχές που παίρνανε 500-600ε τη μέρα... ΤΕΛΟΣ! Αν πας τώρα, παίρνεις 80 με 100 το πολύ, και αυτο γιατί έχουν βγει πολλές εταιρίες απο κίνα, ιαπωνία, ινδία κλπ και για τον λόγο ότι οι φρουροί εκει είναι πάμφθηνοι, περνουν πλέον αυτές τις εταιρίες. Επίσης κάποιος πριν είπε οτι ''σε παρατάνε και για μήνες εκει'' ισχύει και αυτό. Γενικά το πράμα δεν αξίζει καθόλου. Ααα και κάτι τελευταίο... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να έχεις πάει ειδικές δυνάμεις.

-------------
Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΕΛΗ!!!

Ημ. Αποστολής: 05/Μαρτίου/2015 ώρα 22:45
Αρχικά αποστάλθηκε από Iron_Skinhead

Επίσης κάποιος πριν είπε οτι ''σε παρατάνε και για μήνες εκει'' ισχύει και αυτό. Γενικά το πράμα δεν αξίζει καθόλου. Ααα και κάτι τελευταίο...

Τι εννοείς;

Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 00:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Kourtembeu

Αρχικά αποστάλθηκε από Iron_Skinhead

Επίσης κάποιος πριν είπε οτι ''σε παρατάνε και για μήνες εκει'' ισχύει και αυτό. Γενικά το πράμα δεν αξίζει καθόλου. Ααα και κάτι τελευταίο...

Τι εννοείς;

Εννοει οτι υπαρχουν εταιρειες που ενω εσυ μπορει να εχεις περασει 1-2 μηνες εκει κατω σου λενε οτι εχουν ενα ακομα "περασμα" και οτι ειναι το τελευταιο και μετα ανεβαινεις Ελλαδα. Αυτο συνεχιζει να γινεται μεχρι που φτανεις σε σημειο να εισαι 4 μηνες εκει. Οι καλες εταιρειες ομως, που οσοι ασχολουνται ξερουν ποιες ειναι, δεν κανουν τετοια γτ εχουν πολυ κοσμο απο πισω οποτε με το που πεις εσυ "οχι, θελω να γυρησω Ελλαδα" 90% γυρνας. Βεβαια αυτοι που λενε παντα "ναι" οπως καταλαβαινεις ειναι πιο υπολογισιμοι απο την εταιρεια.

Αποστολή από: dn24
Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 00:20
Αρχικά αποστάλθηκε από tryphon

Εννοει οτι υπαρχουν εταιρειες που ενω εσυ μπορει να εχεις περασει 1-2 μηνες εκει κατω σου λενε οτι εχουν ενα ακομα "περασμα" και οτι ειναι το τελευταιο και μετα ανεβαινεις Ελλαδα. Αυτο συνεχιζει να γινεται μεχρι που φτανεις σε σημειο να εισαι 4 μηνες εκει. Οι καλες εταιρειες ομως, που οσοι ασχολουνται ξερουν ποιες ειναι, δεν κανουν τετοια γτ εχουν πολυ κοσμο απο πισω οποτε με το που πεις εσυ "οχι, θελω να γυρησω Ελλαδα" 90% γυρνας. Βεβαια αυτοι που λενε παντα "ναι" οπως καταλαβαινεις ειναι πιο υπολογισιμοι απο την εταιρεια.

Επιβεβαιώνω, πως αυτά ισχύουν.

-------------
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού

Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 01:21
AΥτο που ξερω γω ειναι οτι επειδη τα τελευταια χρονια παιρνουν και ατομα χωρις στρατιωτικη προυπηρεσια (τη θητεια δε τη μετραω ειναι αυτονοητη) εχουν ριξει αρκετα τα στανταρ τους αρα και τα μεροκαματα. Λιγες εταιριες κρατανε ακομα τα παλια λεφτα αλλα αυτες δουλευουν ειτε με ατομα εμπειρα στο χωρο ειτε με αποστρατους των ενοπλων δυναμεων-σωματων ασφαλειας. Ενας πρωταρης νεος στο επαγγελμα με μονο μια θητεια στις ειδικες δυναμεις κτλ δε θα ξεκινησει σε καμια περιπτωση απο τις καλες εταιριες εκτος και αν εχει καμια γνωριμια οπως προανεφεραν και οι φιλοι πιο πανω.

Αλλα για τους ρεαλιστες, απο 40 εως 60 τα πρωτα μεροκαματα.

Ημ. Αποστολής: 06/Μαρτίου/2015 ώρα 02:13
Έστειλα μερικά email και τους ρώτησα για τις εκπαιδεύσεις και πόσο κοστίζουν, έστειλα και σε ξένες και σε Ελληνικές, μόλις έχω νέα θα ενημερώσω.

δλδ πόσο κοστίζει να εκπαιδευτεί κάποιος που είναι άσχετος με αυτό το αντικείμενο, ένας απλός πολίτης δλδ (χωρίς Ειδικές Δυνάμεις) διάρκεια εκπαίδευσης. Τι χαρτί παίρνει κτλ.

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2015 ώρα 10:39
Ποσες μερες κρατανε τα ταξιδια ενπλω;
Ρωταω για να υπολογισει κανεις τις αποδοχες του με βαση τι μισθο δινει η καθε εταιρια ανα ημερα.

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2015 ώρα 13:26
Αρχικά αποστάλθηκε από leon

Ρωταω για να υπολογισει κανεις τις αποδοχες του με βαση τι μισθο δινει η καθε εταιρια ανα ημερα.
Ο καθηγητής μου από τα σεμινάρια security ο οποίος δουλεύει στο Ινστιτούτο εργασίας της ΓΣΕΕ και ασχολείται με την ασφάλεια γενικά και ο οποίος είναι γιος πρώην Γενικού διοικητή της ΓΑΔΑ πολύ γνωστού προσώπου στο χώρο της αστυνομίας (τα γράφω αυτά για να δείτε ότι το άτομο που μου το είπε δεν είναι τυχαίος) μου είπε το εξής 2010 - 2015 65 Έλληνες ένοπλοι φρουροί πλοίων νεκροί από τους πειρατές. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αν είναι αλήθεια?

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2015 ώρα 08:19
Αρχικά αποστάλθηκε από sicelian

Ο καθηγητής μου από τα σεμινάρια security ο οποίος δουλεύει στο Ινστιτούτο εργασίας της ΓΣΕΕ και ασχολείται με την ασφάλεια γενικά και ο οποίος είναι γιος πρώην Γενικού διοικητή της ΓΑΔΑ πολύ γνωστού προσώπου στο χώρο της αστυνομίας (τα γράφω αυτά για να δείτε ότι το άτομο που μου το είπε δεν είναι τυχαίος) μου είπε το εξής 2010 - 2015 65 Έλληνες ένοπλοι φρουροί πλοίων νεκροί από τους πειρατές. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αν είναι αλήθεια;

Απο το '10-'13 πιθανόν να ισχύει το νούμερο αυτό. Απο το '14 και μετά σχεδόν το αποκλείω κ τα νούμερα θανόντων είναι σχεδόν μηδενικά, γιατί πέρυσι πέρασα κ απο Νιγηρία, κ απο Σομαλία, έχω μιλήσει πολύ πάνω στο πλοίο με τους φρουρούς, κ υπάρχει γνώση.

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2015 ώρα 08:28

Το πέρασμα απο Σομαλία μέχρι Σρί Λάνκα που ξεμπαρκάρουν οι φρουροί είναι γύρω στις 10 μέρες, λεπτομερειακά δεν δύναται να θυμηθώ ακριβή αριθμό ημερών. Μην τα υπολογίζετε έτσι ρε παιδιά, γιατί δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς μας το πόσες φορές θα σου ζητήσει η εταιρεία παροχής φύλαξης να περάσεις, οι φρουροί τελευταία στιγμή το μαθαίνουν αν θα ξανακαβαλήσουν πλοίο στο ξέμπαρκο τους στο ξενοδοχείο. Δεν έχουν λίστα των πλοίων που θα πάνε για φύλαξη ώετε αυτά να πάνε προγραμματισμένα απο καιρό. Ανάλογα την εταιρεία πόσο θα σε κρατήσει μπαρκαρισμένο, χαρακτηριστικό παράδειγμα εταιρείας παροχής ασφαλείας, κράταγε και 4 κ 5 μήνες μπάρκα τους φυλακές της. ΙΣΩΣ να σε αφήνουν μεσα σε αυτο το 5μηνο πχ να πας Ελλαδα για 20 μέρες το πολύ, και μετά πάλι Σομαλία.

Αποστολή από: electrolisa
Ημ. Αποστολής: 08/Ιουνίου/2015 ώρα 19:55
τι παιζει με τα ναυτικα φυλλαδια; πολλες εταιρειες λενε πχ να σου βγαλουμε εμεις κυπριακο, καναδεζικο, παναμεζικο κλπ
βασικα επειδη δν το κατεχω με τα ναυτικα, υπαρχει νομικο προβλημα; μην βρουμε και τον μπελα μας δηλαδη.

-------------
The greatest oak was once a little nut who held its ground. ~Author Unknown

Ημ. Αποστολής: 03/Ιουλίου/2015 ώρα 02:36
Γεια σας παιδια! Ψηνομουν καιρο για αυτην την δουλεια και εχω ψησει και εναν φιλο! Απο το λιγο που καταλαβα ειναι οτι το επιπεδο στις ελληνικες εταιριες δεν ειναι τοσο ψηλο! Ειχα την εντυπωση οτι παιρνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ειδικες δυναμεις αλλα εμαθα οτι περνουν ατομα που εχουν παει στον στρατο ξηρας και εχουν και ατομα που Υπηρετησαν στο ναυτικο! Μπορει καποιος να απαντησει σιγουρα; Περνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ναυτικο και στον στρατο ξηρας αλλα οχι ειδικες δυναμεις;

Ημ. Αποστολής: 04/Ιουλίου/2015 ώρα 12:06
Αρχικά αποστάλθηκε από TSOUKALAS

Γεια σας παιδια! Ψηνομουν καιρο για αυτην την δουλεια και εχω ψησει και εναν φιλο! Απο το λιγο που καταλαβα ειναι οτι το επιπεδο στις ελληνικες εταιριες δεν ειναι τοσο ψηλο! Ειχα την εντυπωση οτι παιρνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ειδικες δυναμεις αλλα εμαθα οτι περνουν ατομα που εχουν παει στον στρατο ξηρας και εχουν και ατομα που Υπηρετησαν στο ναυτικο! Μπορει καποιος να απαντησει σιγουρα; Περνουν ατομα που εχουν υπηρετησει ναυτικο και στον στρατο ξηρας αλλα οχι ειδικες δυναμεις;

Ναι υπάρχουν. Αυτό εξαρτάται και απο την εταιρεία φυλάξεων, όμως ναι, έχουν ρίξει τα στάνταρ τους οι εταιρείες, και σίγουρα θα βρείς και εταιρεία με τα στάνταρ που ζητάς εσυ.

-------------

Αποστολή από: Vins85
Ημ. Αποστολής: 26/Αυγούστου/2015 ώρα 22:53
Μάγκες έχω ψηθεί να κάνω αυτή τη δουλειά. Βρήκα το φόρουμ από αναζήτηση στον γούγλη. Έκανα εγγραφή κι όλας για να γράψω εδώ.
Πήρα τηλέφωνο στο εκεπκεπ πως το λένε, να ρωτήσω για εκπαίδευση και τέτοια. Μου είπαν να πάρω την Τρίτη τηλέφωνο για να ενημερωθώ για ημερομηνίες. Μετά πρέπει να περάσω κι από ΚΕΣΕΝ κι επίσης να βγάλω φυλλάδιο στο λιμενικό.
Όποιος μπορεί να μου δώσει καμιά πληροφορία παραπάνω ευπρόσδεκτη γιατί κολυμπάω σε άγνωστα νερά.

Ημ. Αποστολής: 27/Αυγούστου/2015 ώρα 03:55
Φιλε μου βγαλε ολα τα απαραιτητα χαρτια για να ανεβεις στο καραβι οπως ναυτικο φυλλαδιο, κιτρινο πυρετο και διαβατηριο για να ταξιδευεις και αποψη μου μην ασχοληθεις με εκπαιδευσεις και λοιπα. Αν εχεις υπηρετησει σε ειδικες δυναμεις κιολας κ εχεις ενα χαρτι αγγλικων βρισκεις πλεον ευκολα εταιρεια. Για τα λεφτα τα εχεις ακουσει φανταζομαι και αν ψαξεις και στην χρυση ευκαιρια θα δεις εταιρειες που βαζουν αγγελιες γιατι δυσκολα μαζευουν κοσμο πια.
Ελπιζω να σε βοηθησα καπως.

Ημ. Αποστολής: 27/Αυγούστου/2015 ώρα 14:20

Φιλε μου βγαλε ολα τα απαραιτητα χαρτια για να ανεβεις στο καραβι οπως ναυτικο φυλλαδιο, κιτρινο πυρετο και διαβατηριο για να ταξιδευεις και αποψη μου μην ασχοληθεις με εκπαιδευσεις και λοιπα. Αν εχεις υπηρετησει σε ειδικες δυναμεις κιολας κ εχεις ενα χαρτι αγγλικων βρισκεις πλεον ευκολα εταιρεια. Για τα λεφτα τα εχεις ακουσει φανταζομαι και αν ψαξεις και στην χρυση ευκαιρια θα δεις εταιρειες που βαζουν αγγελιες γιατι δυσκολα μαζευουν κοσμο πια.

Φίλε μου επειδή φαίνεσαι να γνωρίζεις, κάποιος -όπως εγώ- που δεν έχει υπηρετήσει στις καταδρομές αλλά ήταν πρώην ΕΠΟΠ έχει ελπίδες;
Επίσης τι ενέργειες αν μπορείς επιγραμματικά πρέπει να κάνω για να ασχοληθώ με το αντικείμενο;
Έχω και χαρτί Αγγλικών μιας και το ανέφερες (λόουερ). Σ'ευχαριστώ.

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2015 ώρα 13:41
Αρχικά αποστάλθηκε από Jack

Φίλε μου επειδή φαίνεσαι να γνωρίζεις, κάποιος -όπως εγώ- που δεν έχει υπηρετήσει στις καταδρομές αλλά ήταν πρώην ΕΠΟΠ έχει ελπίδες;
Επίσης τι ενέργειες αν μπορείς επιγραμματικά πρέπει να κάνω για να ασχοληθώ με το αντικείμενο;

Έλα ρε σειρά; Κι εγώ ΕΠ. ΟΠ. Ήμουν, πεζικό όμως, όχι ΕΔ. Είδα στη σελίδα του εκεπκεκ 7/9 αρχίζουν εκπαίδευση. Αλλά Χωρίς εκπαίδευση να πάω για δουλειά κατ ευθείαν; Θέλω να ασχοληθώ εκτεταμένα στον τομέα αυτόν, πιστεύω όσα περισσότερα χαρτιά, τόσο το καλύτερο. Αγγλικά τα έχω κι εγώ. Επίσης έχω και δίπλωμα από τη φύλαξη που έκανα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.(φυσικά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε κάτι)

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2015 ώρα 14:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Vins85

Έλα ρε σειρά; Κι εγώ ΕΠ. ΟΠ. Ήμουν, πεζικό όμως, όχι ΕΔ. Είδα στη σελίδα του εκεπκεκ 7/9 αρχίζουν εκπαίδευση. Αλλά Χωρίς εκπαίδευση να πάω για δουλειά κατ ευθείαν; Θέλω να ασχοληθώ εκτεταμένα στον τομέα αυτόν, πιστεύω όσα περισσότερα χαρτιά, τόσο το καλύτερο. Αγγλικά τα έχω κι εγώ. Επίσης έχω και δίπλωμα από τη φύλαξη που έκανα στους Ολυμπιακούς Αγώνες.(φυσικά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε κάτι)

Καλησπέρα φίλε μου, χαίρομαι που βρίσκω έναν πρώην συνάδελφο που είναι στην ίδια φάση με εμένα. Μόνο που εγώ τώρα έχω αρχίσει να την ψάχνω και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, μήπως μπορείς να με κατατοπίσεις έστω εσύ μιας και ο φίλος από πάνω δεν έχει απαντήσει ακόμη; Που απευθυνόμαστε; Υπάρχει κάποιο site ενημέρωσης σχετικά με τις εκπαιδεύσεις αλλά και τις δουλειές; Σ'ευχαριστώ.

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2015 ώρα 14:36

Αρχικά αποστάλθηκε από Vins85

Καλησπέρα φίλε μου, χαίρομαι που βρίσκω έναν πρώην συνάδελφο που είναι στην ίδια φάση με εμένα. Μόνο που εγώ τώρα έχω αρχίσει να την ψάχνω και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, μήπως μπορείς να με κατατοπίσεις έστω εσύ μιας και ο φίλος από πάνω δεν έχει απαντήσει ακόμη; Που απευθυνόμαστε; Υπάρχει κάποιο site ενημέρωσης σχετικά με τις εκπαιδεύσεις αλλά και τις δουλειές; Σ'ευχαριστώ.

Είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση.(για ηλικία δεν ξέρω) 30 εγώ. Εγώ μπήκα στη σελίδα του εκεπκεκ και πήρα τηλέφωνο την Τρίτη που μας πέρασε. Μιλησα με έναν πλοίαρχο και μου είπε να πάρω τηλ πάλι 01/09. Στη σελίδα τους είδα ότι 7/9 ξεκινούν εκπαίδευση για φρουρός πλοίων.350-450 πρέπει να πηγαίνει το κασέρι. Επίσης μου είπε ότι πρέπει να περάσω κι απο ΚΕΣΕΝ για τα δικά τους αλλά θα μιλήσουμε αναλυτικότερα όταν πάω. Κάνα 100άρικο πρέπει να είναι εκεί. Την Τρίτη θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα.
Επίσης, ξώφαλτσα μέσω φίλου φίλου, έμαθα ότι εργάζεται ένας γνωστός τους ήδη αλλά αυτή τη στιγμή είναι σε ταξίδι και δε μπορούν να μιλήσουν μαζί του. Δεν ξέρω μήπως γίνει κάτι από εκεί.
Από που είσαι; Φτιάξε λογ/σμό αν θες εδώ και στείλε μου e-mail σου facebook ό, τι έχεις τέλος πάντων μέσω ΠΜ για να μη τα βγάλεις στη φόρα.

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2015 ώρα 20:19

Καλησπερα φιλε Jack. Θα σου απαντησω στην πρωτη ερωτηση λεγοντας οτι εχω βρεθει σε καραβι με παιδια που ουτε ειδικες δυναμεις, ουτε ΕΠΟΠ ηταν. Φανταροι απο τεθωρακισμενα και πεζικο και διαβιβαστες κλπ. Τα λεφτα εχουν πεσει αρκετα και ο κοσμος δεν παει οπως πηγαινε παλια με αποτελεσμα οι εταιρειες να εχουν ριξει πολυ τα στανταρ τους.
Οσον αφορα τι ενεργεις πρεπει να κανεις θα σου πω οτι οταν θα πας στην οποιαδηποτε εταιρεια να αφησεις το βιογραφικο σου αν εχεις τα απαραιτητα χαρτια να ανεβεις στο καραβι εχεις φυγει αφου πρωτα κανεις ιατρικες, ουρων κλ που κανουν οι πιο πολλες εταιρειες. Μιλαω για ναυτικο φυλλαδιο, διαβατηριο και κιτρινο πυρετο. Χωρις αυτα δεν θα ασχοληθει κανενας μαζι σου.

Και για να το δουν και αλλα παιδια γιατι βλεπω αρκετοι ρωτανε για το θεμα, δεν ειναι πλεον απαραιτητο να ησουν ειδικες δυναμεις. Μονο 2,3 εταιρειες εχουν μεινει που εχουν ακομα αυτη την προυποθεση.

Ημ. Αποστολής: 30/Αυγούστου/2015 ώρα 08:25
ΕΓώ συγκεκριμένα έχω δουλειά. Πίστευα ότι τα λεφτά θα είναι καλά. Πόσο είναι έστω στο περίπου ξέρουμε;:\

Αποστολή από: Jack1
Ημ. Αποστολής: 28/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 21:34
Είχα βγάλει πρώτη φορά το ναυτικό φυλλάδιο το 2006 αλλά πλέον δεν το βρίσκω πουθενά, έχω όμως το πιστοποιητικό από τον Ασπρόπυργο με τα σωστικά μέσα που είχα βγάλει τότε κανονικά. Μήπως γνωρίζει κανείς σε αυτή την περίπτωση τι κάνω και που απευθύνομαι; Να πάρω τηλ στην γραμματεία της Σχολής στον Ασπρόπυργο ή κάπου αλλού; Τι παίζει; Επίσης φίλε Vins85 εσύ τι έκανες τελικά με το θέμα; Το προχωράς;

Ημ. Αποστολής: 20/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 22:28
Τι πρέπει να κάνω για να μπω στη δουλειά ; Ποια είναι τα πρώτα βήματα για να ξεκινήσω ;
Έχω υπηρετήσει Ε. Δ. έχω δίπλωμα Αγγλικών, δίπλωμα αυτοάμυνας (krav-maga) και δίπλωμα σκοποβολής. Ποια είναι η επόμενη κίνηση ;

Ημ. Αποστολής: 22/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 16:43
Αρχικά αποστάλθηκε από 51 ΛΟΚ

Τι πρέπει να κάνω για να μπω στη δουλειά ; Ποια είναι τα πρώτα βήματα για να ξεκινήσω ; Έχω υπηρετήσει Ε. Δ. Έχω δίπλωμα Αγγλικών, δίπλωμα αυτοάμυνας (krav-maga) και δίπλωμα σκοποβολής. Ποια είναι η επόμενη κίνηση ;
Google, και αναζήτηση διαδικασίας εκδόσεως ναυτικού φυλλαδίου. Έπειτα ξανά google, και αναζήτηση εταιρείας παροχής υπηρεσιών ασφαλείας στα πλοία.

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Μαρτίου/2016 ώρα 20:49
Καλησπερα ειχα μια απορια σχετικα με την πρωην εταιρια BlackWater τωρα εχει μεταονομαστει σε Academi γινεται να γινει καποιος μισθοφορος εκει; Θελει να εισαι Αμερικανος η δεχονται και απο αλλες χωρες και ναι ειναι δυσκολο;
Ευχαριστω!

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 05/Μαρτίου/2016 ώρα 23:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Αλέξανδρος

Καλησπερα ειχα μια απορια σχετικα με την πρωην εταιρια BlackWater τωρα εχει μεταονομαστει σε Academi γινεται να γινει καποιος μισθοφορος εκει; Θελει να εισαι Αμερικανος η δεχονται και απο αλλες χωρες και ναι ειναι δυσκολο;
Ευχαριστω!

Θα πρέπει να έχεις Αμερικάνικη υπηκοότητα αλλιώς όχι.

Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2016 ώρα 14:03
Καλησπέρα. Δεν ήξερα που να απευθυνθώ και έτσι γράφω εδώ. Θέλω να ρωτήσω τι χαρτιά πρέπει να μαζέψω για να μπορέσω να πάω ένοπλος φρουρός σε πλοίο (διαβατήριο, σωστικά κτλ) και πόσο πάνω-κάτω θα μου κοστίσουν. Ευχαριστώ.

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 16/Ιουνίου/2016 ώρα 20:24
Αρχικά αποστάλθηκε από Κώστας

Καλησπέρα. Δεν ήξερα που να απευθυνθώ και έτσι γράφω εδώ. Θέλω να ρωτήσω τι χαρτιά πρέπει να μαζέψω για να μπορέσω να πάω ένοπλος φρουρός σε πλοίο (διαβατήριο, σωστικά κτλ) και πόσο πάνω-κάτω θα μου κοστίσουν. Ευχαριστώ.

Εξαρτάται την εταιρεία και το τι ζητάει ως απαραίτητες προϋποθέσεις για να ταξιδέψεις.

Για να πάρεις μια ιδέα πάντως, θα πρέπει σίγουρα να έχεις στην κατοχή σου τα παρακάτω οπωσδήποτε.

Οσον αφορα τι ενεργεις πρεπει να κανεις θα σου πω οτι οταν θα πας στην οποιαδηποτε εταιρεια να αφησεις το βιογραφικο σου αν εχεις τα απαραιτητα χαρτια να ανεβεις στο καραβι εχεις φυγει αφου πρωτα κανεις ιατρικες, ουρων κλ που κανουν οι πιο πολλες εταιρειες. Μιλαω για ναυτικο φυλλαδιο, διαβατηριο και κιτρινο πυρετο. Χωρις αυτα δεν θα ασχοληθει κανενας μαζι σου.

Ως προς το οικονομικό, αν δεν έχεις στην κατοχή σου διαβατήριο, πιστεύω ότι θα χρειαστείς περίπου γύρω στο 200άρικο (κατά προσέγγιση) για όλα μαζί.

Υπόψη, ότι μερικές (λίγες όμως) εταιρείες, σε βοηθούν οικονομικά για να βγάλεις κάποια επιπλέον πιστοποιητικά ασφαλείας. Το ποιες είναι αυτές όμως, ίσως να το γνωρίζουν κάποια παιδιά που έχουν εργαστεί στον χώρο.

Αποστολή από: vasilis13
Ημ. Αποστολής: 17/Ιουνίου/2016 ώρα 21:28
Καλησπέρα παιδιά. Είδα σήμερα τα μόρια μου 14590 πολύτεκνος για αστυνομία. Ας πάμε στο ψητό. Γενικά κάτω εκεί έχει κίνηση η τίποτα. Υπάρχει μέλλον εκεί αν πάω. Εννοείται πως δεν πάμε για πάντα αλλά κάτι προσωρινό. Σας παρακαλώ απαντήστε μου όποτε μπορείτε.

Ημ. Αποστολής: 18/Ιουνίου/2016 ώρα 11:19
Θες να παιξεις την ζωη σου κορωνα γραμματα;

Αποστολή από: vasilis13
Ημ. Αποστολής: 18/Ιουνίου/2016 ώρα 17:13
Αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Ακόμα και στην αστυνομία κορώνα γράμματα παίζεις. Εγώ μια ερώτηση έκανα αν γνωρίζει κάποιος.

Αποστολή από: Nicholas Pachis
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2016 ώρα 17:02
Καταρχας γεια σας και συγχαρητηρια για την κοινοτητα του φορουμ!(Ειμαι μελος πολυ καιρο αλλα απλα κοιταω δεν ποσταρω)

Λοιπον κατευθειαν στο ψητο.

Ειμαι 16 οποτε σε 2 χρονια παω στον στρατο (ανυπομονω, το περιμενω τοσα χρονια πως και πως)
Στην αρχη σκεφτομουν να παω ΣΣΕ (Σχολη Ευελπιδων) ή ναυτικων δοκιμων και για αυτο τον λογο εχω φροντισει οσο μπορω την εκπαιδευση μου για να εχω ελπιδες να μπω.(Επειδη ημουν σχετικα υπερβαρος μεχρι προπερσι ξεκινησα γυμναστηριο κ τωρα ειμαι σε αριστη φυσικη κατασταση, εχω ολα τα πτυχια των αγγλικων μεχρι proficiency, και παω σε Γενικο Λυκειο με μεσο ορο 18. Προσπαθω να κανω ο, τι περναει απο το χερι μου για να σιγουρεψω την αποδοχη μου στις σχολες).

Μεχρι που περσι εμαθα καλυτερα για τους μισθοφορους (Private Military Contractors) και τους ενοπλους φρουρους πλοιων (Maritime Security Operators), και αποφασισα οτι αυτα ειναι καλυτερα για μενα.

Και πριν με κραξετε (Γιατι απο ο, τι εχω παρατηρησει, τοσο στο φορουμ οσο και σε οσους εχω μιλησει γι'αυτο, λενε οτι δεν ειναι καλο επαγγελμα, ειναι για σκ@ατανθρωπους, εσεις π ειστε μονιμοι στο στρατο τους κοιτατε περιεργα επειδη πολεμανε μονο για τα λευτα, τους λενε δολοφονους κ τετοια, δεν εχουν δικαιωματα αιχμαλωτου πολεμου (POW) και τετοια. Δεν με απασχολουν).

Μου αρεσουν ως επαγγελματα (κυριως ο μισθοφορος) γιατι εκτος απο τα πολυ καλα λευτα, το κυριο κινητρο μου ειναι οτι σιγουρα θα δω επιχειρησιακη δραση και μπορει να εμπλακω απ'οτι αν καθομουν ως αξιωματικος απο Ευελπιδων στον στρατο μας. Να ξεκαθαρισω οτι δεν το παιζω υπερκομμαντο ή εχω φαντασιωσεις του τυπου "Θα παρω το οπλο κ θα ξεκινησω να ξεκ. Ζω σομαλους πειρατες κ ταλιμπαν". Ξερω πολυ καλα τι παιζεται εκει.

Οποτε λεω: Να υπηρετησω τη θητεια μου Ειδικες Δυναμεις (ΛΟΚ, ΜΑΚ, ΕΤΑ) και μετα να κανω αιτηση και να εκπαιδευτω για μισθοφορος ή για φρουρος πλοιων. Επισης τελικα υπαρχει ειδικοτητα ελευθερου σκοπευτη στο στρατο; Στον δουρειο ιππο ειχα διαβασει οτι υπαρχει στη ρεντινα ΣΒΕΕΣΕΑ (Σχολειο Βασικης Εκπαιδευσης Ελευθερου Σκοπευτη Ειδικων Αποστολων). Μπορω να παω εκει απο ΛΟΚ, ΜΑΚ κ τετοια, ή πρεπει να ειμαι μονιμος;

Ξερει κανενας ΚΑΛΕΣ εταιριες που να ειδικευονται σε ασφαλεια πλοιων ή μισθοφορικους στρατους (Λεγεωνα Των Ξενων την εχω αποκλεισει);

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια!

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2016 ώρα 19:16
Φιλε κανε αυτο που θες. Απλα σκεψουν και τη ζωη σου πως θα ειναι μετα τα 30. Πχ αν θα κανεις οικογενεια, που θα μενεις κλπ κλπ. Μην σκεφτεσαι βραχυχρονια αλλα μακροχρονια...

Ημ. Αποστολής: 19/Αυγούστου/2016 ώρα 10:18
Η αντιπειρατεια και το μισθοφοριλικι εκτος απο υψηλό κίνδυνο να σε κλαίει η μανα σου πλέον εχουν χαμηλώσει αρκετά και τα μεροκάματα συν οτι δεν σου εξασφαλίζουν και ενα μόνιμο σταθερό μισθό! Εαν το κίνητρο σου δεν ειναι το οικονομικό αλλα η δράση τοτε προχωρά απλα να ξέρεις πως επιλέγουν κυρίως Νιγηριανούς λόγω χαμηλού κόστους ή απόστρατους αστυνομικούς - στρατιωτικούς - λιμενικούς κτλ. Πολλές φορές και μέσω Interpol. Προσωπικά θα σου πρότεινα να μπεις αξιωματικός στον στρατό και τα υπόλοιπα θα έρθουνε.

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2016 ώρα 11:13
Λυπάμαι, αλλά τα περισσότερα σχόλια που διάβασα είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.
Προφανώς και ούτε έχετε επαφή με το αντικείμενο αλλά ούτε και οι "κολλητοί" σας που σας δίνουν πληροφορίες "εκ των έσω" έχουν...

Ημ. Αποστολής: 19/Οκτωβρίου/2016 ώρα 20:27
Επειδή και εγώ συμφωνώ με τον τελευταίο φίλο οτι τα περισσότερα σχόλια ειναι άσχετα εντελώς. Αν εχεις φίλε μου προσωπικές παραστάσεις καλο ειναι να τις αναφέρεις.

Αποστολή από: Nick.friday13
Ημ. Αποστολής: 04/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 12:31
Φίλε συνονοματε Νικόλα εισαι μικρος και μπερδεμενος! Δεν ξερω αν σε εχουν μπερδεψει οι πολλες ταινιες η καποιος φιλος σου που εχει εναν φιλο που εχει εναν αλλον φιλο που ηταν η ειναι στρατιωτικος και κανει την δουλεια και στα μεταφερει λαθος... Ομως... Σε πρωτη φαση για να πεις οτι θα δουλεψεις ως μισθοφορος η εμπειρια σου πρεπει να υπαρχει απο πριν. Δηλαδη... Η να ησουν πριν αρκετα χρονια στο στρατο η και σε καποιο σωμα ασφαλεις... Η εστω να εχεις υπηρετησει ειδικες δυναμεις στην θητεια σου... Ξαναλεω λοιπον εισαι μικρος και μπερδεμενος, ξεκαθαρισε τα στο μυαλο σου... Φιλικα παντα.

Ημ. Αποστολής: 11/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 18:32
Καλησπέρα, βρήκα αυτό το θέμα που είχα φτιάξει πριν 4 χρόνια και είδα ότι δεν υπάρχουν κάποιες πληροφορίες, έτσι θα τις προσθέσω εγώ μια και εργάζομαι κάπου ενάμιση χρόνο σε αυτό τον τομέα

Στην Ελλάδα υπάρχουν κάπου 40 εταιρίες του χώρου με βάση την Κύπρο

Ο μισθός σήμερα είναι 1500 ευρώ στο μέλος και 3000 -3500 στον αρχηγό της ομάδας..

υπαρχουν βέβαια και εταιρίες που εκμεταλευοντε και δίνουν 700-900 ευρω

Σομαλικη πειρατεία δεν υπάρχει πια και είναι αρκετά ασφαλής δουλειά, αν και το τελευταίο εξάμηνο έχουμε κρούσματα τρομοκρατίας από την Υεμένη με την τελευταία ενημέρωση να λέει πως έχουνε βάλει ναρκες κοντά στον irtc

Υπερ
Ταξίδια και διαμονή σε χώρες που δεν θα έβλεπα ποτέ (σριλανκα νότιας αφρικη, εμιρατα κτλ)

Το μόνο που κάνεις είναι 2 τρίωρες βραδιές

2μηνα συμβολαια
Κατα
[Floating armories (πρώτα οπλοστασια όπου μπορεί να μείνεις από 2 έως 20 ημέρες περιμένοντας να ανέβεις σε καραβι) τριτοκοσμικες συνθήκες, βρώμα άθλια ποιότητα νερού και φαγητού, πολύ κούνημα όταν έχει καιρο]

Πολυ λίγα λεφτά τώρα πια (ένας δοκιμος ναυτικός παίρνει τ διπλασια)

Αποστολή από: osfp7
Ημ. Αποστολής: 16/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 09:54
βρήκα σήμερα το νόμο που λέει για τους φρουρούς στα πλοία και σας το στέλνω για να σας λυθούν απορίες
http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/N4058_12.htm

Ημ. Αποστολής: 28/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 19:35
Υ. γ. Μακριά από τις εταιρίες που ζητάνε λεφτά για να σε εκπαιδευσουν ως maritime security... το χαρτί δεν έχει καμοια απόλυτος βαρύτητα και καμοια εταιρία δεν θα το ζητήσει

Είναι απατεώνες που εκμεταλευοντε την ημιμαθια όσων θέλουν να ασχοληθούν με το επάγγελμα..

Οι μόνες προϋποθέσεις είναι να είσαι πρώην στέλεχος στρατού ή εφεδρος ειδικών δυναμεων και λευκό ποινικό μητρώο

Ημ. Αποστολής: 02/Μαρτίου/2017 ώρα 12:08
Καλημερα σας! Με καλεσαν απο καποια εταιρια που ειχα στηλει πριν καιρο (δεν ξερω αν μπορω να πω την επωνυμια εδω... ) και μου προσφερουν εκπεδευση κ μετα δουλεια. Το κοστος της εκπεδευσης ειναι στα 500 ευρω... +μετα τα παρελκομενα ναυτικα φυλαδια. Διαβατηρια κλπ... Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθω απο οικονομικης πλευρας παντα. Η δραση δεν με πολυ τραβαει να σας πω γιατι στα 30 μου κ με δυο παιδια... Ειναι λιγο παρατολμω. Ειμαι στο χωρο της ασφαλειας εδω κ 2 χρονια. Κ ποιο παλια σε νυχτερινα κεντρα διασκεδασης.

Ημ. Αποστολής: 02/Μαρτίου/2017 ώρα 17:18
Αρχικά αποστάλθηκε από ΝΙΚΟΣ 30

Καλημερα σας! Με καλεσαν απο καποια εταιρια που ειχα στηλει πριν καιρο (δεν ξερω αν μπορω να πω την επωνυμια εδω... ) και μου προσφερουν εκπεδευση κ μετα δουλεια. Το κοστος της εκπεδευσης ειναι στα 500 ευρω... +μετα τα παρελκομενα ναυτικα φυλαδια. Διαβατηρια κλπ... Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να ασχοληθω απο οικονομικης πλευρας παντα. Η δραση δεν με πολυ τραβαει να σας πω γιατι στα 30 μου κ με δυο παιδια... Ειναι λιγο παρατολμω. Ειμαι στο χωρο της ασφαλειας εδω κ 2 χρονια. Κ ποιο παλια σε νυχτερινα κεντρα διασκεδασης.

δεν μας λες την εταιρεια να ξερουμε

Ημ. Αποστολής: 02/Μαρτίου/2017 ώρα 19:05
Αρχικά αποστάλθηκε από μητροπανος δημητριος

Υ. γ. Μακριά από τις εταιρίες που ζητάνε λεφτά για να σε εκπαιδευσουν ως maritime security... το χαρτί δεν έχει καμοια απόλυτος βαρύτητα και καμοια εταιρία δεν θα το ζητήσει

Είναι απατεώνες που εκμεταλευοντε την ημιμαθια όσων θέλουν να ασχοληθούν με το επάγγελμα..

Οι μόνες προϋποθέσεις είναι να είσαι πρώην στέλεχος στρατού ή εφεδρος ειδικών δυναμεων και λευκό ποινικό μητρώο

είχες ανάλογη εμπειρία που πλήρωσες και εφαγες άκυρο στην εταιρεία που εστειλες βιογραφικό;
ε και τζάμπα δεν σε εκπαιδεύει και κανένας
έφεδρος αξιωματικός και μάλιστα στις ειδικές δυνάμεις είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάποιος μιας και εκεί περνουν λίγα ατομα και πρέπει να έχεις μεγάλο βύσμα

για να κάνεις καποιος την σταδιοδρομία του στην φυλαξη πλοίων και δεν έχει κάνει θητεία ως έφεδρος η δεν ήταν πρώην στέλεχος δεν μπορεί να ασχοληθεί με κάποιον τρόπο;

Ημ. Αποστολής: 18/Μαρτίου/2017 ώρα 02:59
Αρχικά αποστάλθηκε από osfp7

Αρχικά αποστάλθηκε από μητροπανος δημητριος

Υ. Γ. Μακριά από τις εταιρίες που ζητάνε λεφτά για να σε εκπαιδευσουν ως maritime security... Το χαρτί δεν έχει καμοια απόλυτος βαρύτητα και καμοια εταιρία δεν θα το ζητήσει

Είναι απατεώνες που εκμεταλευοντε την ημιμαθια όσων θέλουν να ασχοληθούν με το επάγγελμα.

είχες ανάλογη εμπειρία που πλήρωσες και εφαγες άκυρο στην εταιρεία που εστειλες βιογραφικό;
ε και τζάμπα δεν σε εκπαιδεύει και κανένας
έφεδρος αξιωματικός και μάλιστα στις ειδικές δυνάμεις είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάποιος μιας και εκεί περνουν λίγα ατομα και πρέπει να έχεις μεγάλο βύσμα

για να κάνεις καποιος την σταδιοδρομία του στην φυλαξη πλοίων και δεν έχει κάνει θητεία ως έφεδρος η δεν ήταν πρώην στέλεχος δεν μπορεί να ασχοληθεί με κάποιον τρόπο;

δεν τρώς άκυρο, απλώς το χαρτί δεν έχει καμοία βαρύτητα στις εταιρίες που θα πας

Ημ. Αποστολής: 22/Μαρτίου/2017 ώρα 13:04
κάνε ένα λογαριασμό να τα λέμε ενδιαφέρομαι και θέλω να μάθω λεπτομέρειες

Αποστολή από: Τασος97
Ημ. Αποστολής: 13/Απριλίου/2017 ώρα 03:19
Γεια σας παρεα, μερικες ερωτησεις
Πρεπει να εχω τελειωσει οπως διποτε ε. Δ; Απλος φανταρος δεν μετραει; Και αλλη μια ισως λιγο χαζη αλλα πριν κανω οτι κανω θα πρεπει να παω σε σχολη για αυτο;

Ή καποιος που μπορει, θελει και σιγουρα ξερει ακριβως τι παιζει να μας πει λιγο βημα βημα τι πρεπει να κανει καποιος πριν ακολουθησει αυτο το επαγγελμα για να τον δεχθουν "στα σιγουρα"

Ευχαριστω!

Ημ. Αποστολής: 30/Απριλίου/2017 ώρα 12:41
dn24 τώρα που είσαι στο forum μπορείς να μας γράψεις εφόσον γνωρίζεις
υγ έχεις πμ

Αποστολή από: samloxias
Ημ. Αποστολής: 30/Απριλίου/2017 ώρα 14:16
Ώχ τί έχουμε να ακούσουμε άλο εδώ μέσα

Ημ. Αποστολής: 30/Απριλίου/2017 ώρα 20:16
γιατί το λες αυτο?
αφού είναι στο εμπορικό ναυτικό και κάνει ταξίδια κάτι παραπάνω θα ξέρει θα έχει γνωριστεί

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2017 ώρα 01:53

dn24 τώρα που είσαι στο forum μπορείς να μας γράψεις εφόσον γνωρίζεις
υγ έχεις πμ

Σε ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη.
Όπως και όλα τα παιδιά.
Οι τυπικές προϋποθέσεις για πρόσληψη, είναι όσα έχουν αναφερθεί παραπάνω. Ουσιαστικά, με βασικότατη προϋπόθεση το βισμα, ουσιαστική προϋπόθεση δεν υπάρχει. Μόνο τυπικά.. χωρίς βισμα, ναι θέλει να είσαι πρώην στέλεχος των Ενόπλων δυνάμεων, κλπ. Όχι ότι εκεί πάλι δεν χρειάζεται δόντι..
Τα υπόλοιπα που γνωρίζω, είναι πως είναι μια απλή εργασία, θέλει βασικές γνώσεις Αγγλικών, αλλά και αυτές οι βασικές, είναι απαραίτητες. Πάντως, δίπλωμα Αγγλικών ιδίως εάν πας με γνωστό, ΔΕΝ ζητάνε.
Δεν απαιτεί ιδιαίτερη αντίληψη σαν επάγγελμα, βασικά πράγματα να μπορείς να ανταπεξέλθεις. Βάρδιες 4ωρες κυλιόμενες. Απλή δουλίτσα. Λεπτομέρειες περί διαδικασίας πρόσληψης δεν γνωρίζω, καθότι προσωπικά δεν είμαι φρουρός.

Ημ. Αποστολής: 04/Μαΐου/2017 ώρα 13:20
θέλεις να μιλάμε μεσω πμ;
πρέπει να έχω και κάποιο πτυχίο ως φύλακας πλοίων για να δουλέψεις;
πως τα βλέπεις τα πράγματα υπάρχει πειρατεία τη σου λένε τα παιδιά?
τη μισθό περνουν?

Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2017 ώρα 23:29
που χάθηκες βρε dn24?
ξέρεις ποιες εταιρείες παίζουν στον χώρο;

Ημ. Αποστολής: 09/Μαΐου/2017 ώρα 02:51

που χάθηκες βρε dn24?
ξέρεις ποιες εταιρείες παίζουν στον χώρο;

Ο dn24 δεν χάθηκε! Απλά είναι Μηχανικός στην ποντοπόρο, και όχι φύλακας επί πλοίων! Οπότε οι γνώσεις του, περιορίζονται εκεί, σε κάποια βασικά πράγματα που αφορούν διαβίωση, και καθήκοντα επί πλοίου!

Ημ. Αποστολής: 09/Μαΐου/2017 ώρα 13:00
υπέθεσα ότι θα ξέρεις κάτι παραπάνω που είσαι στα καράβια και έρχεσαι σε επαφή με τους φυλακές

Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2017 ώρα 14:04
Επειδη διαβαζω διαφορα εδω μεσα απο ατομα που δεν γνωριζουν και θελουν να μαθουν για την δουλεια.

Αυτη τη στιγμη σας γραφω απο Σρι Λανκα, εχω σχεδον 1 μηνα στο συμβολαιο και παω για ακομα 1-1.5 μηνα πριν επιστρεψω Ελλαδα. Ειμαι σαν μελος και οχι ως αρχηγος. Αποψη μου, εαν υπαρχει η δυναντοτητα επιλογης μιας δουλειας, που θα σας δωσει απο 600-700 ευρω στην στερια + ενσημα ειναι κατα πολυ καλυτερη απο αυτο που κανω εγω τωρα.

Στην καλυτερη των περιπτωσεων σαν μελη (και μελη θα ειστε ολοι για καιρο, κανεις δεν γινεται αρχηγος με το καλημερα σας, εκτος αν προκειται για αποστρατο) θα παρετε 2.000 δολαρια. Αν τα βαλεις κατω και πεις πως για οσο δουλευεις αλλο τοσο θα εισαι εξω... Ολα πανε δια δυο. Οποτε ας πουμε πως αναλογουνε 1.000 δολαρια ανα μηνα, ειναι ποσα;850 ευρω χονδρικα; Χωρις ενσημα...

Καλυτερα να παιρνεις 600 με ενσημα και να εισαι σπιτι σου, παρα στην αλλη ακρη του κοσμου με τις οποιεσδηποτε συνθηκες. Α και τα 2.000 δολαρια ειναι το τελειο σεναριο... Ξεκινανε απο 1.200 εως και 1.800 ανα μηνα κανονικα. Βαλτε τα κατω και υπολογιστε τα.

Υπαρχουν βεβαια και ατομα στον χωρο που ξεχνανε το σπιτι τους, φευγουν για 3μηνα συμβολαια, επιστρεφουν και φευγουν ξανα στο 20ημερο... Αμα θελετε να σας φαει η θαλασσα χιλιες φορες γινετε ναυτικοι κανονικοι να βγαζετε κανα φραγκο παραπανω και να εχετε και ενσημα-ασφαλεια τουλαχιστον.

Ημ. Αποστολής: 06/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 00:12
ΑΥΤΕς οι εταιρειες δεν σε ασφαλιζουν;
δεν παιρνεις ενσημα;
οι συνθηκες υγιεινης πως ειναι;

Ημ. Αποστολής: 06/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 15:20
Ασφαλειες - Ενσημα ξεχαστε τα. Δεν υπαρχουν σε αυτο το επαγγελμα.

Για την ακριβεια, ουτε το ιδιο το επαγγελμα υπαρχει. Ολοι στα φυλλαδια δηλωνουμε marine technicians κτλ... Δεν θα δεις κανεναν με φυλλαδιο security personel η armed guard. Οι εταιριες ειναι ολες Κυπριακες η Αγγλικες καθως στην Ελλαδα απαγορευεται η λειτουργια τετοιων εταιριων, οποτε αν και βλεπεις να εχουν γραφεια κτλ εδω, ολες ειναι δηλωμενες στο εξωτερικο.

Γενικα ειναι μια απο της πιο μαυρες δουλειες, για αυτο και πολλες εταιριες (π. Χ. Σαπου, Ναυτιλος, κτλ) κανουν πουστιες στα συμβολαια, αφηνουν κοσμο απληρωτο και τα σχετικα... Δυσκολα θα βρεις το δικιο σου κινουμενος σε νομικα πλαισια.

Εν κατακλειδι. Αν ειστε συνταξιουχοι των ενοπλων δυναμεων η σωματων ασφαλειας και θελετε να ταξιδευετε λιγα μηνακια τον χρονο να βγαζετε κανα φραγκο παραπανω εχζει καλως, θα εχετε μια πιο γρηγορη εξελιξη και τα λεφτα θα ειναι μετρια προς καλα. Ενσημα και ασφαλεια δεν θελετε κιολας ως συνταξιουχοι οποτε ειστε ενταξει.

Εαν ομως ειστε νεοι και θελετε να κανετε καριερα σε αυτο το επαγγελμα. Ξεχαστε το, τωρα κιολας. Για ολους τους λογους που προανεφερα, καθως και αλλους τοσους που θα βρειτε αν βαλετε το μυαλο να σκεφτει...

Ημ. Αποστολής: 07/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 00:42
Συνθηκες υγιεινης;
ΤΙ αλλο πρεπει να γνωριζουμε;

Ημ. Αποστολής: 17/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 20:09
Ανασφαλιστοι ειμαστε ολοι σε αυτη τη δουλεια, δεν υπαρχουν ενσημα.. μονο ασφαλεια ζωης για οσο εισαι σε συμβολαιο...

Συνθηκες υγειηνης ειναι σε τριτοκοσμικο επιπεδο στα πλωτα οπλοστασια.. τουαλετες που για να μπεις θες φουλ φεις, μπανιο με καφε νερο απο την σκουρια, χιλιαδες κατσαριδες, φαγητο οπου καθε πιατο κρυβει εντομο εκπληξη... αυτα και πολλα αλλα

Υ. γ. γραφω αυτο το μυνημα ενω ειμαι σε πλωτο οπλοστασιο

Ημ. Αποστολής: 20/Οκτωβρίου/2017 ώρα 23:23
Πώς και διάλεξες αυτή την δουλειά;
κάνεις παράλληλη δουλειά;

Αποστολή από: DimitrisR21
Ημ. Αποστολής: 27/Οκτωβρίου/2017 ώρα 13:50
Απο ποια ηλικια και μετα μπορεις να γινεις ενοπλος φρουρος;

Ημ. Αποστολής: 27/Οκτωβρίου/2017 ώρα 15:58
Μια ειναι λυση και λεγετε ΛΕΓΕΩΝΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ

Ημ. Αποστολής: 07/Νοεμβρίου/2017 ώρα 22:36
Αρχικά αποστάλθηκε από Κωστης

η λεγεώνα δίνει 1400 ευρώ

Αποστολή από: δημητρης98
Ημ. Αποστολής: 11/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 19:56
Αρχικά αποστάλθηκε από μητροπάνος δημήτρης

Αρχικά αποστάλθηκε από Κωστης

η λεγεώνα δίνει 1400 ευρώ

εχεις παει;

Ημ. Αποστολής: 13/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 11:38
Η θητεια στα ΕΛΔΥΚ εκλαμβανετε διαφορετικα απο εταρειες αντιπειρατειας;

Ημ. Αποστολής: 30/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 18:53
Αρχικά αποστάλθηκε από DaMon

AΥτο που ξερω γω ειναι οτι επειδη τα τελευταια χρονια παιρνουν και ατομα χωρις στρατιωτικη προυπηρεσια (τη θητεια δε τη μετραω ειναι αυτονοητη) εχουν ριξει αρκετα τα στανταρ τους αρα και τα μεροκαματα. Λιγες εταιριες κρατανε ακομα τα παλια λεφτα αλλα αυτες δουλευουν ειτε με ατομα εμπειρα στο χωρο ειτε με αποστρατους των ενοπλων δυναμεων-σωματων ασφαλειας. Ενας πρωταρης νεος στο επαγγελμα με μονο μια θητεια στις ειδικες δυναμεις κτλ δε θα ξεκινησει σε καμια περιπτωση απο τις καλες εταιριες εκτος και αν εχει καμια γνωριμια οπως προανεφεραν και οι φιλοι πιο πανω.

Αλλα για τους ρεαλιστες, απο 40 εως 60 τα πρωτα μεροκαματα.

τοσα και βαλε παιρνω και γω με τα τιπς μου σαν ντελιβερι αναλογα τις ωρες (5-10) αβαδιστα σε αλυσιδα φαγητου διπλα στο σπιτι μου.
και γυρναω πισω και παω για ποτακι και για να. Ξεμπαρουτιασω το "οπλο" μου εκει που θελω...
Σιγα μη παω στη. Σομαλια! ... :D :D :D

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2018 ώρα 00:39
Αυτη η δουλεια ειναι καταλληλη μονο για αποστρατους των ειδικων δυναμεων η του ναυτικου η και του πεζικου ακομα.
τα λεφτα εχουν λιγοστεψει αρκετα τα τελευταια χρονια.
και οσο παει θα πεφτουν και αλλο και θα δουλευουν μονο ουκρανοι και ινδοι σε αυτη τη δουλεια.
δεν αξιζει να παει καποιος κατω τον 40 ετων γιατι απλα τσαμπα θα χασει το χρονο του (εκτος και εχει μεγαλη αναγκη χρηματων.)
δεν υπαρχει ασφαλεια δεν υπαρχει τιποτα.
σε αναλογεια ευρω δολαριου που πληρωνουν αυτες οι εταιρειες τα χρηματα βγαινουν κατω απο 1000Ε ανα μηνα.
αν πιστευει καποιος οτι αξιζει να πας να κανεις αυτη τη δουλεια για 900Ε ας παει και ας το δοκιμασει και θα καταλαβει τη σημαινει να μενεις να τρως να κοιμασε να δουλευεις και γενικα να βρησκεσαι κλεισμενος ολη μερα σε 1 μικρο χωρο με 0 διασκεδαση και ενδιαφερον Και να θετεις τη ζωη σου σε κινδυνο (ασχετα που η πειρατεια εχει σχεδον εξαφανιστει στη συγκεκρημενη περιοχη απο το 2015 και μετα)

Ημ. Αποστολής: 30/Ιανουαρίου/2018 ώρα 19:06
Ειμαι δεα στις ειδικες δυναμεις και θελω οποιος μπορει ναδ ωσει πολλες πληροφοριες που πας για Εκπαιδευση που ζητας δουλεια

Ημ. Αποστολής: 08/Μαρτίου/2018 ώρα 14:19
Καλησπερα σας , υπαρχει καποιος που εχει δουλεψει ασφαλεια σε κρουαζιεροπλοια; ( συγκεκριμενα στην msc)

Σκεφτομαι να ξεκινησω αυτη τη δουλεια και θα ηθελα εφοσον ξερει καποιος να μου πει τί συνθηκες επικρατουνε εκει μεσα για το πληρωμα.

Αποστολή από: ΚρητικόΑιμα
Ημ. Αποστολής: 08/Μαΐου/2018 ώρα 18:19
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να ενημερωθώ συμφωνα με τα Σώματα Ασφαλείας στα Πλοία.(τους λεγόμενους σεκιουρηταδες) Στά πόσα λεφτά κυμαίνονται στις μέρες μας. Εαν φτάνει η θητεία των Ειδικών Δυνάμεων και γενικά αν αυτο το επάγγελμα θα εξακολουθεί να υπάρχει στο αμεσο μέλλον!

Ημ. Αποστολής: 16/Μαΐου/2018 ώρα 19:11
Για την διαπλους τι αποψη εχετε; Ισχυει οτι ειναι η νο.1 στην ελλαδα σε αυτο τον χωρο?

Αποστολή από: eidikos
Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 00:08
Είναι μια από τις αξιόπιστες Εταιρείες του χώρου αλλά δεν υπάρχει εξέλιξη. Μόνο σαν μέλος.

Αποστολή από: eidikos
Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 00:17
Ένας φίλος ξεκίνησε στην Τρίαινα με καλύτερα χρήματα από αυτά που αναφέρουν κάποια μέλη πιο πάνω. Μου είπε ότι οι αποδοχές παίζουν ανάλογα την εταιρεία. Αυτός είναι ευχαριστημένος γιατί κάθε ταξίδι ανεβαίνει οικονομικά.

Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 12:26
απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις τελειώσει την θητεία στις ειδικές δυνάμεις η δεν είναι απαραίτητο;

Αποστολή από: Chris lok
Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 18:27
Οχι αδερφε δεν ειναι απαραιτητο πλεον.

Αποστολή από: LoneWolf_24
Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 20:16
Να ξέρετε μόνο ότι δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά. Τα λεφτά έχουν πέσει αρκετά επίσης πλέον έχει αυξηθεί στρατιωτική παρουσία στις θάλασσες και οι πειρατές δε αλωνίζουν όπως κάποτε άρα έχει πέσει λίγο η ζήτηση.

Ημ. Αποστολής: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 23:36
τι αλλά προσόντα χρειάζονται για να έχω σίγουρα τι θέση;

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου