Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Πυροσβεστική
Περιγραφή Forum: Συζητήσεις για την Πυροσβεστική και τους εθελοντές Πυροσβέστες
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=10954
Ημ. Εκτύπωσης: 18/Ιουνίου/2019 ώρα 15:37

Θέμα: Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες
Αποστολή από: Guests
θέμα: Σχολή Πυροσβεστών - Γενικές Πληροφορίες
Ημ. Αποστολής: 07/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 14:40
Κάποιος να μας πει εντυπώσεις από την εκπαίδευση, τον τρόπο λειτουργίας, κτλ

Απαντήσεις:
Ημ. Αποστολής: 16/Δεκεμβρίου/2012 ώρα 21:28
Αρχικά αποστάλθηκε από Ά-πυρος

Κάποιος να μας πει εντυπώσεις από την εκπαίδευση, τον τρόπο λειτουργίας, κτλ

Σχολή Πυροσβεστών

Η συνεχώς αυξανόμενη εξάρτηση της κοινωνίας από τις φυσικές και τεχνολογικές καταστροφές, επιβάλλει την εκπαίδευση που παρέχεται στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με σκοπό να συμβάλλει ουσιαστικά στην επιστημονική, τεχνολογική, κοινωνική και
οικονομική ανάπτυξη της χώρας.

1.ΕΔΡΑ – ΥΠΑΓΩΓΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ

Η Σχολή Πυροσβεστών υπάγεται στην Πυροσβεστική Ακαδημία, συστεγάζεται στις εγκαταστάσεις της στην Κάτω Κηφισιά, Μάτσα 32 και διοικείται από την Διοίκηση της Ακαδημίας με Διοικητή και Υποδιοικητή Ανώτερους Αξιωματικούς που ορίζονται με απόφαση του Αρχηγού Πυροσβεστικού Σώματος. Τμήματα της Σχολής λειτουργούν αναλόγως των αναγκών της εκπαίδευσης στα Βίλια Αττικής και στη Σίνδο Θεσσαλονίκης.

2.ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Το Πρόγραμμα Εκπαίδευσης της Σχολής Πυροσβεστών σκοπό έχει την προετοιμασία του ανθρωπίνου δυναμικού, σε επιστημονικές βάσεις που να προάγουν την πυροσβεστική τεχνογνωσία.

Το πρόγραμμα της Σχολής Πυροσβεστών καταρτίζεται από την Πυροσβεστική Ακαδημία – Γραφείο Μελετών Εκπαίδευσης, σύμφωνα με το Π. Δ.174/83, όπως αυτό τροποποιήθηκε μεταγενέστερα και ισχύει σήμερα, τις οδηγίες και κατευθύνσεις της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης του Αρχηγείου Πυροσβεστικού Σώματος, εγκρίνεται από τον Αρχηγό του Πυροσβεστικού Σώματος και καθορίζει:

Το Αναλυτικό Πρόγραμμα το οποίο περιλαμβάνει:
i. Το διάγραμμα προγραμματισμού εκπαίδευσης
ii. Το χρονοδιάγραμμα
iii. Την κατανομή των ωρών διδασκαλίας κατά μάθημα

3.ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

Η φοίτηση στη Σχολή Πυροσβεστών διαρκεί τέσσερις (4) μήνες.

-------------

Αποστολή από: TZITZIKAKOS
Ημ. Αποστολής: 12/Μαΐου/2016 ώρα 03:25
Εχουμε κανενα νεο ποτε θα βγει η προκυρηξη για την πυροσβεστικη με παναλλαδικες 2016;

Αποστολή από: Assassin00
Ημ. Αποστολής: 26/Αυγούστου/2016 ώρα 15:14
Ποιο είναι το ανώτατο αξίωμα που μπορεί να αποκτήσει ένας απόφοιτος από την σχολή πυροσβεστών;

-------------
Η ΣΗΜΑΊΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΏ ΈΧΕΙ ΈΝΑΝ ΛΕΥΚΌ ΣΤΑΎΡΟ

Αποστολή από: johnny13
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:49
Γεια σας παιδια. Ενδιαφερομαι πολυ για την Πυροσβεστικη και θελω να μπω στο σωμα (ειτε απο την Σχολη Πυροσβεστικης ειτε απο την Ανθυποπυραγων) ωστοσο εχω ορισμενες αποριες που θα ηθελα να μου τις λυσετε 1) η Σχολη απο οτι ξερω διαρκει μονο 6 μηνες! Κανεις σιγουρα καποιο πρακτικο κομματι μετα ετσι?2) Σαν νεοεξερχομενος Πυροσβεστης ή Ανθυποπυραγος υπαρχει περιπτωση να σε στειλουν Θεσσαλονικη; Και αν οχι σε ποσα χρονια θα μπορω να παω Θεσσαλονικη?3) Με τα μισθολογικα τι παιζει;4) Μεσα στο 6μηνο εχει πολυ διαβασμα; Και 5) Καθε μερα δεν εχει πυρκαγιες κτλπ ωστοσο αυτες τις μερες τι κανεις; Περιπολιες?

Αποστολή από: marsupilami
Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:03
1) η σχολη δειαρκει 2 χρονια στην πτολεμαιδα και κανεις και πρακτικη ειδικα τον 2ο χρονο.
2) οτι ξερεις για αστυφυλακων
3) οτι ξερεις για αστυφυλακων
4) οταν δινεις τα μαθηματα ναι εχει διαβασμα σαφως
5) αν εννοεις μεσα στην σχολη κανεις εκπαιδευση αν εννοεις οι απλοι πυροσβεστες αν δεν εχεις να ασχοληθεις με υπηρεσιακα γραφειοκρατικα θεματα περιμενεις μεχρι να σε καλεσουν για περιστατικο

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:41
Ενταξει μαλλον εγκαταλειπω μια για παντα το θεμα Στρατου και Σωματων Ασφαλειας. Η Αθηνα ειναι μονοδρομος και αυτο ειναι μεγαλο (-) . Για την Πυροσβεστικη τρεφω ακομα καποιο ενδιαφερον αλλα δεν ειμαι σιγουρος, Α και να ρωτησω παλι στην Πυροσβεστικη εχουν θεμα με τα μακρια μαλλια?

Ημ. Αποστολής: 13/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:48
Αρχικά αποστάλθηκε από johnny13

Ενταξει μαλλον εγκαταλειπω μια για παντα το θεμα Στρατου και Σωματων Ασφαλειας. Η Αθηνα ειναι μονοδρομος και αυτο ειναι μεγαλο (-) . Για την Πυροσβεστικη τρεφω ακομα καποιο ενδιαφερον αλλα δεν ειμαι σιγουρος, Α και να ρωτησω παλι στην Πυροσβεστικη εχουν θεμα με τα μακρια μαλλια;

δεν δεν μπορεις να εχειςε μακρυα μαλλια ουτε μουσι μονο μουστακι. Να σ πω οτι στην πυροσβεστικη ειναι ακομη πιο δυσκολα για να πας εκει που θελεις και ισως να περιμενεις και περισς απο οτι στην αστυφ λογω ελλειψης προσωπικου.

Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2017 ώρα 00:14
Αυτο ηταν αρκετο για να ληξω με τα Σωματα Ασφαλειας μια για παντα. Τεσπα καλη συνεχεια σε οσους θελουν να μπουν

Αποστολή από: AlexG7
Ημ. Αποστολής: 14/Ιανουαρίου/2017 ώρα 00:39
Ρε johny... Πανω απο τον μισο πληθυσμο ολοκληρης της ελλαδας ειναι στην Αθηνα... Που λες να χρειαζονται περισσοτερο τα σωματα ασφαλειας; Και τα υπολοιπα μερη της ελλαδος χρειαζονται καλυψη προφανως αλλα πολυ λιγορερο και σαφως εκει θα πανε οι "παλιοι" γιατι ειναι πιο χαλαρα και το εχουν "κερδισει" ας πουμε. Αν φοβασαι τοσο πολυ να φυγεις απο την θεσ/νικη ε τοτε οχι μη πας σε καμια απο αυτες τις σχολες

Ημ. Αποστολής: 17/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:06
Εχουμε καμια πληροφορια απο κανενα σχετικο ατομο ποσους θα παρει φετος το 2017 η πυροσβεστικη απο πυροσβεστες και ανθυποπυραγους; Γνωριζει κανενας φιλος κατι εκ των εσω;

Ημ. Αποστολής: 17/Ιανουαρίου/2017 ώρα 22:43
Αρχικά αποστάλθηκε από TZITZIKAKOS

Εχουμε καμια πληροφορια απο κανενα σχετικο ατομο ποσους θα παρει φετος το 2017 η πυροσβεστικη απο πυροσβεστες και ανθυποπυραγους; Γνωριζει κανενας φιλος κατι εκ των εσω;

απο οσο φαινεται 93 παλι και αν βαλεις και το 10% Λιγοτερους

Ημ. Αποστολής: 22/Ιανουαρίου/2017 ώρα 23:18
Αρχικά αποστάλθηκε από marsupilami

απο οσο φαινεται 93 παλι και αν βαλεις και το 10% Λιγοτερους
παλι τοσους λιγους; Αυτοι φτασαν προχθες εξω απο την βουλη και φωναζαν οι συνδικαλιστες τους για αμμεση προσληψη 1000 ατομων με τις αναγκες που εχουν δημιουργηθει στο σωμα απο την μη προσληψη προσωπικου τοσα χρονια

Ημ. Αποστολής: 23/Ιανουαρίου/2017 ώρα 14:54

παλι τοσους λιγους; Αυτοι φτασαν προχθες εξω απο την βουλη και φωναζαν οι συνδικαλιστες τους για αμμεση προσληψη 1000 ατομων με τις αναγκες που εχουν δημιουργηθει στο σωμα απο την μη προσληψη προσωπικου τοσα χρονια

μακαρι να παρει παραπανω φετος και αστυφ και πυροσβ αλλα χλωμο μ φαινεται!

Ημ. Αποστολής: 25/Ιανουαρίου/2017 ώρα 00:35
Αρχικά αποστάλθηκε από marsupilami

μακαρι να παρει παραπανω φετος και αστυφ και πυροσβ αλλα χλωμο μ φαινεται!
και κατι κυκλοφορει τωρα τελευταια στο ιντερνετ και για προκυρηξεις εποπ και στα 3 σωματα

Ημ. Αποστολής: 04/Απριλίου/2017 ώρα 15:27
johnny13 αγόρι μου σταμάτα να γράφεις ότι να΄ναι σε όλα τα TOPIC. Είτε είναι Αστυνομικό, είτε Πυροσβεστικό είτε των Σωφρονιστικών. Περίμενε να πας 3η λυκείου και μέχρι τοτε σου συνιστώ να κάτσεις να μάθεις τι είναι το κάθε σώμα/υπηρεσία γιατί πετάς ΜΟΝΟ μαλακίες. ΤΖΙΤΖΙΚΑΚΟS εσύ πάλι τι καινούριο φρούτο είναι το ΕΠΟΠ που κυκλοφορεί κιόλας και για τα 3 σώματα; Κυκλοφορεί μόνο μια προκύρηξη ΟΒΑ για το Στρατό. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΟΠ στην Αστυνομία ούτε στο Π. Σ. Υπάρχουν μόνο Ειδικοί Φρουροί (για την αστυνομία) Που έχει να βγάλει προκύρηξη κοντά στα 6 χρόνια και στο Π. Σ πέραν απο τις προκυρήξεις για τελειόφοιτους ΑΕΙ/ΤΕΙ, προσλήψεις γίνονται μονον ΜΕΣΩ πανελληνίων αρχής γενομένης απο ΠΕΡΣΙ. Σταματήστε τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ και σοβαρευτείτε γιατί λέτε ό, τι να'ναι και ο κόσμος που μπαίνει στο Site να ενημερωθεί, εν τέλει παραπληροφορείται.

Ημ. Αποστολής: 05/Απριλίου/2017 ώρα 23:10
ΕΛΕΟΣ δεν μου αρέσει το ύφος που γράφεις.

Αποστολή από: JohnTehGreek
Ημ. Αποστολής: 05/Απριλίου/2017 ώρα 23:40
Δίκαιο έχει πάντως, αλλά ναι ίσως μπορούσε να το εκφράσει με καλύτερο τρόπο.

Ημ. Αποστολής: 11/Απριλίου/2017 ώρα 19:33
ΕΛΕΟΣ το ψευδωνυμο ΕΛΕΟΣ λεω και εγω που διαβασα το μηνυμα σου. Ρε αγορι μου αν το εχεις καταλαβει σε λιγοτερο απο ενα μηνα επιλεγω κατευθυνση. Το να ψαχνομαι ειναι κατι που κανουν ΟΛΑ τα παιδια στην ηλικια μου. Σε 2 χρονια ακριβως θα ξεκιναν οι πανελλαδικες για μενα. Οταν παω Γ Λυκειου θα εννοειτε οτι εχω ΗΔΗ επιλεξω που θελω να παω και το εχω κλειδωσει. Στην Γ Γυμνασιου ας πουμε δεν με ενδιεφερε ουτε λιγο το που θα περασω. Τωρα που μπηκα Λυκειο και κοντευω Β Λυκειου (Αν περασω την Α) με εχει φαει το αγχος...

Ημ. Αποστολής: 12/Απριλίου/2017 ώρα 15:32

ΕΛΕΟΣ το ψευδωνυμο ΕΛΕΟΣ λεω και εγω που διαβασα το μηνυμα σου. Ρε αγορι μου αν το εχεις καταλαβει σε λιγοτερο απο ενα μηνα επιλεγω κατευθυνση. Το να ψαχνομαι ειναι κατι που κανουν ΟΛΑ τα παιδια στην ηλικια μου. Σε 2 χρονια ακριβως θα ξεκιναν οι πανελλαδικες για μενα. Οταν παω Γ Λυκειου θα εννοειτε οτι εχω ΗΔΗ επιλεξω που θελω να παω και το εχω κλειδωσει. Στην Γ Γυμνασιου ας πουμε δεν με ενδιεφερε ουτε λιγο το που θα περασω. Τωρα που μπηκα Λυκειο και κοντευω Β Λυκειου (Αν περασω την Α) με εχει φαει το αγχος...

Δεν ξέρω τι έχει παιχτεί στα προηγούμενα μηνύματα εγώ στέκομαι σε αυτά που γράφεις τώρα, δεν είσαι σίγουρος αν περάσεις την Α Λυκείου και θέλεις να μπεις στη Πυροσβεστική που θέλει 16-17.000 μόρια;

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2017 ώρα 16:42
Γιατι πολυ απλα δεν ειμαι καλος στα Μαθηματικα, ε δεν με χωνευει με εριξε εκει 2 9αρια ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ... Εγω θεωρητικη θα παω τα εχω γραψει εδω και ΧΡΟΝΙΑ τα Μαθηματικα οποτε... Και να ξες οι βαθμοι δεν παιζουν κανεναν ρολο με τις πανελληνιες. Ξερω ατομα που ισα ισα περνουσαν την ταξη και περασαν σε υψηλοβαθμες σχολες...

Ημ. Αποστολής: 14/Απριλίου/2017 ώρα 17:02

Γιατι πολυ απλα δεν ειμαι καλος στα Μαθηματικα, ε δεν με χωνευει με εριξε εκει 2 9αρια ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ... Εγω θεωρητικη θα παω τα εχω γραψει εδω και ΧΡΟΝΙΑ τα Μαθηματικα οποτε... Και να ξες οι βαθμοι δεν παιζουν κανεναν ρολο με τις πανελληνιες. Ξερω ατομα που ισα ισα περνουσαν την ταξη και περασαν σε υψηλοβαθμες σχολες...

Οι βαθμοί το γνωρίζω πως δεν παίζουν ρόλο. Αλλά αν έχεις πολλά κενά. Δεν γίνεται να τα καλύψεις όσο και αν λιώσεις στην Γ Λυκείου στο διάβασμα. Ειδικά σε μαθήματα όπως Μαθηματικά και Φυσική.

Για Θεωρητική δεν ξέρω μεγάλε, δεν ξέρω πως μπορείς να περάσεις στη Πυροσβεστική από την συγκεκριμένη κατεύθυνση. Αλλά και πάλι. Στη σχολή μέσα θα βρεις μαθηματικά-φυσικές-χημείες. Εκεί πως θα ανταποκριθείς. Αυτό να σε τρομάξει.

Ημ. Αποστολής: 25/Απριλίου/2017 ώρα 13:47
http://panelladikes24.blogspot.gr/2017/04/blog-post_25.html?m=1

Ημ. Αποστολής: 26/Απριλίου/2017 ώρα 16:03
Δινω δευτερη φορα παννεληνιες στα 25 μου ετη φετος για να μπω πυροσβεστικη ή αστυνομια. Το εκανα γτ το νεο συστημα με τα 4 μαθηματα ειναι πιο βατο... ειμαι θεωρητικη και τα μαθηματικα οικονομια π ειχα παρει αναγκαστικα στα 18 μου με εριξαν στο πατο γιατι δε μπορουσα να τα διαβασω. Τα απεχθανομαι γενικα. Λογικα φετος πρωτα ο Θεος πιστευω θα πετυχω και αυτο που εχω να σου πω ειναι πως αν εξαιρεσεις το αγνωστο που θελει καποιες βασεις τα υπολοιπα μαθηματα εξαρτωνται εντελως απο σενα τον ιδιο. Στη θεωρητικη θες 7ωρο ποιοτικο διαβασμα για να ανταποκριθεις στις απαιτησεις των μαθηματων. Τα θεματα των παννεληνιων πλεον ειναι πιο "εξυπνα" και οι παπαγαλοι δεν εχουν καμια τυχη. Καλη αποστηθιση να χεις, συγκεντρωση, προσηλωση και ορεξη για διαβασμα αν επιλεξεις τελικα την θεωρητικη...

Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2017 ώρα 22:19
Το ορεξη για διαβασμα ειναι ενα θεματακι. Για ολους εμας τους εφηβους. Καλα η Ιστορια σιγα. Αποστηθιση... Δεν θελει και πολυ ωρα. Εχω ταλεντο στην αποστηθιση... Λατινικα ακομη δεν ξερω. Εκθεση ειμαι καλος. Αρχαια ειναι το ζορι. Πιστευω οτι την ποιο πολυ ωρα διαβασματος την σπαταλας στα Αρχαια που ειναι φρικτο μαθημα... Αλλα γενικα 7 ωρες διαβασμα στην Γ Λυκειου ριχνουν ΟΛΟΙ σιγουρα... Φρικτη χρονια... Δραματικη εμπειρια

Αποστολή από: glock
Ημ. Αποστολής: 31/Μαΐου/2017 ώρα 22:01
http://policenet.gr/article/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82-2017-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%AE%CF%81%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B2%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE

Ημ. Αποστολής: 15/Ιουνίου/2017 ώρα 23:06
Φ ετος που θα βρισκεται η σχολη Πυροσβεστων πάλι στην Πτολεμαιδα;

Ημ. Αποστολής: 17/Ιουνίου/2017 ώρα 01:21
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιαννης

Φ ετος που θα βρισκεται η σχολη Πυροσβεστων πάλι στην Πτολεμαιδα;
ναι δυστηχως

Αποστολή από: osfp7
Ημ. Αποστολής: 18/Ιουνίου/2017 ώρα 16:29
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/161707/panellinies-2017-ksekinoyn-oi-aitiseis-gia-tin-eisagogi-stin-pyrosvestiki?m=1

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουνίου/2017 ώρα 17:10
Περσι με 17 600 Και 10% φετος για αξιωματικων αστυνομιας -ανθυποπυραγων - πυροσβεστων Τι πιστευετε οτι θα πιασω;

Ημ. Αποστολής: 21/Ιουνίου/2017 ώρα 20:29
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιάννης

Περσι με 17 600 Και 10% φετος για αξιωματικων αστυνομιας -ανθυποπυραγων - πυροσβεστων Τι πιστευετε οτι θα πιασω;

για ολα εχεις πιθανοτητες αλλα περισσοτερο για πυροσβεστων κατα πασα πιθανοτατα. Πως και δεν μπηκες περσυ 16700 ειχε βαση η πυροσβεστων;

Ημ. Αποστολής: 22/Ιουνίου/2017 ώρα 22:57
Ναι τοσο ειχε

Ημ. Αποστολής: 03/Αυγούστου/2017 ώρα 17:14
Παιδες ισχυει οτι θα πανε αυλωνα πρωτα για βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση οσοι ειναι πυροσβεστων; ... Γιατι περσι ετσι εκαναν αι μπηκαν στη σχολη τον Ιανουαριο

Ημ. Αποστολής: 04/Αυγούστου/2017 ώρα 14:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιωργος

Παιδες ισχυει οτι θα πανε αυλωνα πρωτα για βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση οσοι ειναι πυροσβεστων; ... Γιατι περσι ετσι εκαναν αι μπηκαν στη σχολη τον Ιανουαριο

ισχυει οι αξιωματικοι θηβα και οι πυροσβεστες αυλωνα και μετα σχολη αλλα οχι ιανουαριο. Περσυ πηγαν τοτε γτ δεν ηατν ετοιμη η σχολη

Αποστολή από: konstantinos123
Ημ. Αποστολής: 09/Αυγούστου/2017 ώρα 17:17
Παιδιά καλησπέρα, έχω μερικές απορίες για τη Σχολή πυροσβεστών που θα μπορούσε να μου λύσει κάποιος απο "μέσα"
- η διάρκεια είναι 3 χρόνια στην Αθήνα;
- είσαι εσώκλειστος ή όσο διαρκούν τα μαθήματα και μετά φεύγεις;
-σαν απόφοιτος της συγκεκριμένης σχολής, αναφέρεται ως καθήκον " ανακριτικός υπάλληλος". Αυτο σημαίνει πως δε παίρνεις μερος σε κατάσβεση; Είσαι μόνο υπάλληλος γραφείου;
- η σχολή θεωρείται μεγάλης δυσκολίας απο άποψη εκπαίδευσης, διάφορα καψόνια;
- εάν έχεις καλυμμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, περνάς πάλι την στρατιωτική εκπαίδευση;
ευχαριστω!

Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2017 ώρα 20:30
1) οχι,2 και μισο στη Πτολεμαίδα. Καλοκαίρια πρακτική στον τόπο σου.
2) εσώκλειστος. Τουλάχιστον τον πρώτο χρόνο, τον δεύτερο... "θα δούμε "
3) μην το πεις πουθενά αυτό. Ανακριτικός υπάλληλος σημαίνει ότι μπορείς να ασκείς προανάκριση σε περιπτώσεις πυρκαγιάς.(καθήκον που είχαν μέχρι τώρα υπάλληλοι από τον βαθμό του αρχστη παρ/κης) Άρα απλά παραπάνω καθήκοντα.
4) όχι
5) δεν κάνεις μαζί με τους άλλους και πας στον στρατό ξανά φορώντας τα παρατημένα σου χακί μόνο για μηχανοδήγηση.
Παρακαλώ.

Αποστολή από: konstantinos123
Ημ. Αποστολής: 10/Αυγούστου/2017 ώρα 23:56
Σε ευχαριστώ και πάλι.
κάτι τελευταίο, μετά την αποφοίτηση και όταν τοποθετηθείς σε υπηρεσία,
βαθμολογικά είσαι πυροσβέστης, υπάρχει καμία διαφορά απο τους εθελοντές που μπήκαν τα προηγούμενα χρόνια, με προκηρύξεις;
αν υπάρχει διαφορά στη θέση ας πούμε ή στην αντιμετώπιση απο τους πάνω.

Ημ. Αποστολής: 25/Αυγούστου/2017 ώρα 03:03
Παιδια περασα πυροσβεστων... η βασικη στρατιωτικη εκπαιδευση για ποσο καιρο θα διαρκεσει και θα ναι αυλωνα ;

Ημ. Αποστολής: 28/Αυγούστου/2017 ώρα 22:23
Καλησπέρα Γιάννη και συγχαρητήρια. Πέρασα και εγώ φέτος. Από φίλο που πέρασε πέρσυ μου είπε ότι έχει 20 μέρες περίπου βασική στρατιωτική εκπαίδευση και έπειτα 6 εβδομάδες μηχανοδήγηση ή 3 αν κατέχεις πολιτική άδεια οδήγησης. Όλα αυτά Αυλώνα.

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2017 ώρα 17:39
Θοδωρη συγχαρητηρια επισης... Αρα και μεις θα μπουμε ιανουαριο... Και οταν θα ειμαστε αυλωνα στη μηχανοδηγηση θα χουμ εξοδους ετσι?

Ημ. Αποστολής: 29/Αυγούστου/2017 ώρα 22:41
Παιδιά καλησπέρα! Ειμαι επιτυχών και εγω στην σχολή! Έχοντας εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις μου είπαν στην γραμματεία της σχολής οτι λογικά θα πάρω άδεια το περισσότερο διάστημα! Απο 15 Σεπτέμβρη θα μας έρθει ατομική ειδοποίηση μέσω ΕΛΤΑ με λεπτομέρειες για ρουχισμό και προσωπικά είδη! Μπορούμε να έχουμε αυτοκίνητο για όποιον ενδιαφέρεται! Και σεγενικες γραμμές δεν θα ισχύσει οτι πέρυσι διότι πέρυσι δεν ήταν έτοιμη η σχολή! Φετος ενδέχεται να φιλοξενηθούμε στην ακαδημία στην Κηφισιά και μετα να παμε πάνω! Όλα αυτά απο επικοινωνία με την γραμματεία!

Ημ. Αποστολής: 30/Αυγούστου/2017 ώρα 01:32
Συγχαρητηρια για την επιτυχια ! Σου παν ποτε θα παμε πτολεμαιδα περιπου

Ημ. Αποστολής: 30/Αυγούστου/2017 ώρα 13:50
Συγχαρητηρια παιδια και γω περασα στη Σχολη Πυροσβεστων... Μηπως ξερει κανεις ποσα λεφτα θα παιρνουμε το μηνα;

Αποστολή από: g123456vb12039415
Ημ. Αποστολής: 08/Ιουλίου/2018 ώρα 02:13
Γεια σας, θα ήθελα να θέσω ένα προσωπικό μου δίλημμα και θα ήθελα αν μπορούσατε να με διευκολύνετε λύνοντας μου ορισμένες απορίες.( Ελπίζω να εχω επιλέξει το κατάλληλο θέμα γιατί δεν έβρισκα κάποιο άλλο στο forum). Τον Σεπτέμβρη θα πάω 2α λυκείου και από την 1η σκεφτόμουν για αστυφυλάκων και σαν δεύτερη επιλογή την ακαδημία της πυροσβεστικής. Ωστόσο, τις τελευταίες μέρες έχοντας αναζητήσει περισσοότερες πληροφορίες για την ακαδημία νιώθω πως κλίνω προς τα εκεί. Θα ήθελα και την δική σας γνώμη, όσων δηλαδή φοιτούν ή έχουν φοιτήσει στη σχολή πυροσβεστικής για την ζωή και της συνθήκες. Επιπλέον, θα συνιστουσατε την προαναφερθείσα σχολή σε μια κοπέλα; Τέλος, η σχολή διαρκεί 3 χρόνια και ο 1 χρόνος είναι η πρακτική; Ελπιζω να δεις κάποιος το μήνυμα μου και να μου σπαντησει. Ευχαριστώ πολύ , εκ των προτέρων...

Ημ. Αποστολής: 11/Ιουλίου/2018 ώρα 17:11
Αρχικά αποστάλθηκε από g123456vb12039415

Γεια σας, θα ήθελα να θέσω ένα προσωπικό μου δίλημμα και θα ήθελα αν μπορούσατε να με διευκολύνετε λύνοντας μου ορισμένες απορίες.(Ελπίζω να εχω επιλέξει το κατάλληλο θέμα γιατί δεν έβρισκα κάποιο άλλο στο forum). Τον Σεπτέμβρη θα πάω 2α λυκείου και από την 1η σκεφτόμουν για αστυφυλάκων και σαν δεύτερη επιλογή την ακαδημία της πυροσβεστικής. Ωστόσο, τις τελευταίες μέρες έχοντας αναζητήσει περισσοότερες πληροφορίες για την ακαδημία νιώθω πως κλίνω προς τα εκεί. Θα ήθελα και την δική σας γνώμη, όσων δηλαδή φοιτούν ή έχουν φοιτήσει στη σχολή πυροσβεστικής για την ζωή και της συνθήκες. Επιπλέον, θα συνιστουσατε την προαναφερθείσα σχολή σε μια κοπέλα; Τέλος, η σχολή διαρκεί 3 χρόνια και ο 1 χρόνος είναι η πρακτική; Ελπιζω να δεις κάποιος το μήνυμα μου και να μου σπαντησει. Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων...
έχεις χρόνια να το σκεφτείς καλύτερα ακόμη και να αποφασίσεις εσύ τι σου αρέσει περισσότερο

Αποστολή από: Αντωνης2018
Ημ. Αποστολής: 18/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 11:44
Μπαμπαστριθμφ πως ειναι η πρωτη μερα στην πυροσβεστική ακαδημια

-------------
Πειθαρχεία ευπραξιας μήτηρ

Ημ. Αποστολής: 18/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 13:27
Αρχικά αποστάλθηκε από Αντωνης2018

Μπαμπαστριθμφ πως ειναι η πρωτη μερα στην πυροσβεστική ακαδημια

Δεν νομιζω πως εχουν μπει ακομη

Αποστολή από: Αντωνης2018
Ημ. Αποστολής: 18/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 14:25
Μα το ειπε στο policenet

-------------
Πειθαρχεία ευπραξιας μήτηρ

Αποστολή από: Babastroumf
Ημ. Αποστολής: 18/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 15:39
Δεν έχουμε μπει ακόμα φίλε κ ούτε μας έχουν πει πότε ακόμα, αρχές Οκτωβρίου μάλλον θα μπούμε ομως

Ημ. Αποστολής: 05/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 23:05

(ΥΓ) (ΤΑ) (ΠΑ) τι σημαίνουν αυτά στην πυροσβεστική

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου