Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Εκτύπωση από: Ελληνικός Στρατός
Κατηγορία: Στρατός και σώματα ασφαλείας
Όνομα Forum: Θέματα στρατολογίας
Περιγραφή Forum: Αναβολές, άδειες, μειωμένη θητεία, αντιρρησίες συνείδησης, ανυπότακτοι
URL: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=1025
Ημ. Εκτύπωσης: 10/Ιουλίου/2020 ώρα 08:19

Θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
Αποστολή από: ap83
θέμα: Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2007 ώρα 07:24

Καλημέρα σας. Έχει έρθει το χαρτί κατάταξης μου για τις 7/5/2007. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Πριν από 11 μήνες έχασα την αγαπημένη μου μητέρα. Όπως καταλάβετε δεν είμαι και στην καλύτερη κατάσταση της ζωής μου. Ο Χαμός της ήταν τόσο ξαφνικός που πραγματικά δεν έχω Συνέλθει

. Ο Πατέρας μου είναι 75 ετών και έχει πάθει ένα ελαφρύ εγκεφαλικό. Ζω με τις 2 μεγαλύτερες αδελφές μου στο σπίτι και με τον πατέρα μου. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω: Υπάρχει δυνατότητα αναβολής στράτευσης για μία τέτοια κατάσταση όπως η παραπάνω; Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

Απαντήσεις:
Αποστολή από: yandr
Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2007 ώρα 12:21
Επίσημα δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, οπότε θα πρέπει να το συζητήσεις με το στρατολογικό γραφείο που ανήκεις. Καλό θα ήταν να ρωτήσεις και αν δικαιούσαι μειωμένη θητεία εξαιτίας της οικογενειακής σου κατάστασης και τα συλληπητήριά μου για την μητέρα σου.

-------------

Αποστολή από: Guests
Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2009 ώρα 02:33
Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο forum θελω να κανω μια ερωτηση
κανω θεραπεια εδω και 10 μηνες πασχω απο ψυχολογικα προβληματα Οπως ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και ψυχωσικα στοιχεια παρουσιαζομαι στο μεσολογγι στης 18. Εχω χαρτι απο το γιατρο μου θα
μπορεσω να παρω αναβολη λογο υγειας. Δεν θελω να βγω ι4

-------------

Αποστολή από: Αγγελική
Ημ. Αποστολής: 10/Μαΐου/2009 ώρα 22:59
Καλησπέρα, γιάννη. Είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας σε στρατιωτική σχολή, νομίζω ότι μπορείς να πάρεις αναβολή, εξάλλου η θεραπεία σου δεν είναι μακρά. Στο χαρτί του γιατρού σου ποια είναι η γνωμάτευσή ακριβώς;

Ημ. Αποστολής: 06/Οκτωβρίου/2009 ώρα 22:48
Καλησπερα και απο μενα και πολλα μπραβο για το forum Μια ερωτηση εχω αναβολη ως 31/12/09 λογο σπουδων σε ΑΕΙ και απο την στρατολογια με ενημερωσαν οτι δεν μπορω να παρω αλλο ενα χρονο που επιθιμουσα και οτι θα μου ερθει χαρτι να παρουσιαστω τον μαιο
διαβασα παραπανω οτι μπορω να παρω 6 μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους μπορειτε να μου πειτε τι διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω κ τι χαρτια χρειαζονται

Αποστολή από: morkinor
Ημ. Αποστολής: 17/Μαΐου/2010 ώρα 07:46
Καλησπέρα. Είμαι πολίτης 26 ετών και φοιτητής ΑΤΕΙ. Έχω ψυχολογικά προβλήματα καθώς επίσης και προβλήματα με την ουροδόχο κύστη μου. Μπορώ να περάσω απο ιατρκή και ψυχιατρική επιτροπή ετσι ώστε να πάρω μια περαιτέρω αναβολή?

Αποστολή από: Nassos
Ημ. Αποστολής: 17/Μαΐου/2010 ώρα 22:25
Φυσικά και μπορείς. Ρώτα βέβαια στο Στρατολογικό σου γραφείο για τα περαιτέρω.

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Αυγούστου/2010 ώρα 23:08
Μαγκες καλησπερα. Χρειαζομαι επειγοντως την βοηθεια σας.
ειμαι Ι1 2010 Β και ολα καλα μεχρι στιγμης.
ειμαι 28 χρονων και ειχα παρει αποφαση να μπω να τελειωσω και να συνεχισω την ζωη μου.
πριν 1 βδομαδα παρουσιαστικα στην νεα μου μοναδα στην αθηνα ως οκταμηνος κι εκει αρχισαν τα προβληματα μου.
οχι οσο αναφορα την μοναδα αλλα την ζωη μου που γυρισε τουμπα!
τον αλλον μηνα ο πατερας μου μπαινει για θεραπεια ακτινοβολιας.
μαθαινω πριν 4 μερες οτι η κοπελα μου ειναι εγγυος.
και το τελειωτικο χτυπημα ερχεται σημερα οταν με περνουν απο την παλια μου δουλεια και μου προσφερουν μια θεση εργασιας που μονο μετα απο 10 χρονια μπορω να την ξαναβρω!
και ολα αυτα εν μεσω οικονομικης κρισης.
τι μπορω να κανω; Σκεφτομαι να χτυπησω αναβολη Η Ι5 αλλα φοβαμαι μην μου γυρισει μπουμερανγκ.
ι5 στην περιπτωση μου εχω ελπιδες να παρω;

Αποστολή από: Hyper
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 02:39
Αρχικά αποστάλθηκε από dta

ειμαι 28 χρονων και ειχα παρει αποφαση να μπω να τελειωσω και να συνεχισω την ζωη μου.
πριν 1 βδομαδα παρουσιαστικα στην νεα μου μοναδα στην αθηνα ως οκταμηνος κι εκει αρχισαν τα προβληματα μου.
και το τελειωτικο χτυπημα ερχεται σημερα οταν με περνουν απο την παλια μου δουλεια και μου προσφερουν μια θεση εργασιας που μονο μετα απο 10 χρονια μπορω να την ξαναβρω!
τι μπορω να κανω; Σκεφτομαι να χτυπησω αναβολη Η Ι5 αλλα φοβαμαι μην μου γυρισει μπουμερανγκ.

ποσο καιρο θελεις για να απολυθεις; Τωρα που εχουν γινει οι εξετασεις νομιζω λιγο δυσκολο για ι5

Αποστολή από: Greek_Army
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2010 ώρα 02:50
Αρχικά αποστάλθηκε από dta

I5 δεν θα πάρεις τόσο εύκολα θα πρέπει να πρώτα να συμπληρώσεις 2ετη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους μετά τα 2 χρόνια και πριν ξαναπαρουσιαστείς φρόντισε να πας σε ψυχίατρο γιατρό και να σου γράφει ότι πάσχεις από κατάθλιψη κτλπ με αυτό τον τρόπο μετά απο 2 χρόνια ίσως πάρεις Ι5

Υ. Γ αναβολή μπορείς να πάρεις όποτε θέλεις κατά την διάρκεια της θητείας σου
...

-------------

Ημ. Αποστολής: 19/Αυγούστου/2010 ώρα 20:32
Καλησπέρα. Όταν παρουσιαστώ μπορώ να ζητήσω αναβολή κι εγώ για ψυχολογικούς λόγους; Είναι η πρώτη τέτοιου είδους αναβολή που θα πάρω (είχα πάρει ήδη μία για κοινωνικούς λόγους). Θα μου την δώσουν σχετικά εύκολα αν τους πω ότι έχω άγχος ή κατάθλιψη;
ΣΗΜ: Δεν θέλω να πάρω Ι5, ένας χρόνος ή 6 μήνες αναβολής θα με κάλυπτε. Ευχαριστώ,
Θανάσης.

Ημ. Αποστολής: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 02:50
Αρχικά αποστάλθηκε από thanos19

Καλησπέρα. Όταν παρουσιαστώ μπορώ να ζητήσω αναβολή κι εγώ για ψυχολογικούς λόγους; Είναι η πρώτη τέτοιου είδους αναβολή που θα πάρω (είχα πάρει ήδη μία για κοινωνικούς λόγους). Θα μου την δώσουν σχετικά εύκολα αν τους πω ότι έχω άγχος ή κατάθλιψη;
ΣΗΜ: Δεν θέλω να πάρω Ι5, ένας χρόνος ή 6 μήνες αναβολής θα με κάλυπτε. Ευχαριστώ,
Θανάσης.
θα σου δωσουν

Αποστολή από: Rafale
Ημ. Αποστολής: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 13:57

Θανάσης.
την αναβολη που ζητας πρεπει να εισαι σε θεση να την αποδειξεις με χαρτια απο γιατρους τα οποια και θα τα παραδωσεις οταν παρουσιαστεις στους γιατρους και μετα οι γιατροι θα κρινουν αν παρεις η οχι. Υπαρχει οντως αγχος και καταθλιψη κλπ; Η ετσι επειδη θελεις να την σκαμπουλαρεις; Ακομα μια φορα;
...

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 14:02
Αρχικά αποστάλθηκε από Hyper

Θανάσης.
θα σου δωσουν
ας μην ειμασστε τοσο σιγουροι. Ποτε δεν ξερεις τι θα γινει. Και επειτα εμεις δεν ειμαστε αυτοι που θα αποφασισουμε αν θα παρει ο καθενας που ποσταρει αναβολη η οχι. Εμεις απλα λεμε τις γνωμες μας. Ουτε γιατροι βεβαια ειμαστε. Αρα οι απαντησεις του τυπου ναι θα την παρει ειναι πιστευω ριψοκινδυνη.

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 14:06
Βασικά πολύ άγχος έχω και ο λόγος της αναβολής είναι καθαρά οικονομικός (και μερικά προβλήματα στην οικογένεια), τι θα τους πω; Οτι δεν έχω λεφτά;

Ημ. Αποστολής: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 14:30
Προσπαθησε να παρεις χαρτι απο ψυχιατρο αλλα πες του να βαλει γνωματευση που να μην αλλαζει τα γιωτα σου. Και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρεις την αναβολη. Ρωτα και το στρατολογικο σου γραφειο. Το αν θα παρεις ενα χρονο η 6μηνες αυτο εσυ θα το αποφασισεις. Υπολογισε τα οικονομικα σου σε ποσο καιρο θα ειναι οκ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 14:48
Μένει να το δεχτεί ο ψυχίατρος αλλά δεν νομίζω να το αρνηθεί εφόσον θα πληρωθεί για να συμπληρώσει ένα χαρτί, και κάτι τελευταίο, αν έχω το χαρτί, μπορώ να πάω στο ΚΕΝ με συνοδό και να ζητήσω από εκεί την αναβολή;

Ημ. Αποστολής: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 15:15

Ο γιατρος αν πληρωθει ολα τα δεχεται. Εννοεις καποιο συγγενικο σου προσωπο; Πατερας μητερα; Μπορεις να πας αλλα πρωτα πανε απο το στρατολογικο σου Μαθε σιγουρα και μετα κανε ενεργειες με το κεν.

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Αυγούστου/2010 ώρα 19:07

Την γνωμη μου του ειπα δεν νομιζω να μας θεωρουν γιατρους ουτε στρατολογια κ. Ο. Κ απλως του ειπα τι πιστευω με βαση ενα προσφατο συμβαν με ενα φιλο μου που πειρε ευκολα την αναβολη για ψυχολογικους λογους χωρις χαρτια εξετασεις ιστοριες κλπ κλπ

Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2010 ώρα 03:27
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας Smile Rafale, ναι, με συγγενικο πρόσωπο (αδερφός της μητέρας μου). Υπάρχει περίπτωση να πάρω την αναβολή από το Σ. Γ εφόσον δώσω την γνωμάτευση που θα πω στο γιατρό να μου φτιάξει και να γλιτώσω την ταλαιπωρία στο ΚΕΝ; @@ Hyper από την τρίπολη πήρε αναβολή ο φίλος σου; Γιατί εγώ στην 124 Π. Β. Ε θα είμαι όπως και αλλα παιδιά από το site Smile

Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2010 ώρα 22:29
Μπορεις να απευθυνθεις στο στρατολογικο σου γραφειο.

-------------

Ημ. Αποστολής: 25/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 17:52
Ειναι ευκολο δηλαδη να παω να παρω αναβολη για ψυχολογικους λογουσ
που πρεπει να απευθηνθω;

Ημ. Αποστολής: 29/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 22:13
Παιδια βοηθεια θελω αναβολη για ψυχολογικους λογουσ
κανω θητεια τωρα...
θα μου τη δωσουν αμεσως; η πρεπει να περιμενω κανενα μηνα;
εγω δε μπορω να συνεχισω τη θητεια μου

Ημ. Αποστολής: 30/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 03:41
Αρχικά αποστάλθηκε από ΜΑΚΗΣ

Παιδια βοηθεια θελω αναβολη για ψυχολογικους λογουσ
κανω θητεια τωρα...
θα μου τη δωσουν αμεσως; Η πρεπει να περιμενω κανενα μηνα;
εγω δε μπορω να συνεχισω τη θητεια μου

θα στην δώσουνε μέσα σε 2-3 μέρες

-------------

Ημ. Αποστολής: 30/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 06:29
KΑλησπερα
ποσο ευκολο ειναι να παρει κανεις αναβολη για ψυχολογικους λογους; Και για ποση διαρκεια την δινουν;
το τελευταιο διαστημα εχω μια αγοραφοβια, δεν θελω να βγαινω απο το σπιτι να πηγαιναω ταξιδια εχω αυπνιες, στενοχωρια χωρις προφανες λογο, αγχος
αν τα επικαλεστω ολα αυτα ειναι ευκολο να παρω μια αναβολη;
και την παρω ειναι δυνατον να με στιγματισει μετεπειτα στην επαγγελματικη μου σταδιοδρομια; Η δε φαινεται πουθενα;

Ημ. Αποστολής: 30/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 21:08
Αρχικά αποστάλθηκε από κωστας

KΑλησπερα
ποσο ευκολο ειναι να παρει κανεις αναβολη για ψυχολογικους λογους; Και για ποση διαρκεια την δινουν;
το τελευταιο διαστημα εχω μια αγοραφοβια, δεν θελω να βγαινω απο το σπιτι να πηγαιναω ταξιδια εχω αυπνιες, στενοχωρια χωρις προφανες λογο, αγχος
αν τα επικαλεστω ολα αυτα ειναι ευκολο να παρω μια αναβολη;
και την παρω ειναι δυνατον να με στιγματισει μετεπειτα στην επαγγελματικη μου σταδιοδρομια; Η δε φαινεται πουθενα;

1) πανεύκολο αν επικαλεστείς και σοβαρό λόγο
2) 6μηνη,12μηνη,18μηνη,24μηνη
3) αν θέλεις να μπεις σε ένοπλες δυνάμεις η σώματα ασφαλείας παίζει να έχεις πρόβλημα γιατί σου ζητάνε πιστοποιητικό τύπου Α που εκεί μεσά θα το γράφει σίγουρα

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 04:39
1) ο σοβαρος λογος ποιος ειναι;
2) εγω για μια 6 μηνη θελω ειναι ευκολο να τη παρω;
3) δεν εχω σκοπο να δουλεψω σε ενοπλες δυναμεις, αλλα αληθεια φαινονται και οι λογοι αναβολης και επηρεαζουν;
το θεμα ειναι να εκπληρωσεις τις υποχρεωσεις σου
οχι για ποιο λογο πηρες μια αναβολη καποια στιγμη στη ζωη σου
ετσι δεν ειναι;
4) γενικα για δουλεια στο δημοσια θα εχω προβλημα;

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 13:40
Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα αν και μάλλον δεν μιλάς για απλή αναβολή αλλά για απαλλαγή από την θητεία για ψυχολογικούς λόγους.

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 17:26
Αρχικά αποστάλθηκε από KOSTAS

3) δεν εχω σκοπο να δουλεψω σε ενοπλες δυναμεις, αλλα αληθεια φαινονται και οι λογοι αναβολης και επηρεαζουν;
ετσι δεν ειναι;

1) ο σοβαρός λόγος είναι οι αυπνίες τα ταξίδια κτλπ
2) πολύ εύκολο ειδικά αν επικαλεστείς τους λόγους που αναφέρεις (δες στο 1)
3) φαίνονται αν σου ζητήσουνε πιστοποιητικό τύπου Α και για σώματα ασφαλείας και ένοπλες δυνάμεις ίσως να έχεις πρόβλημα, αλλά αφου δεν θες να μπεις κάπου εκεί. Μην σε απασχολέι
4) δεν θα έχεις

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 17:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Αρχικά αποστάλθηκε από KOSTAS

ετσι δεν ειναι;

1) ο σοβαρός λόγος είναι οι αυπνίες τα ταξίδια κτλπ
2) πολύ εύκολο ειδικά αν επικαλεστείς τους λόγους που αναφέρεις (δες στο 1)
3) φαίνονται αν σου ζητήσουνε πιστοποιητικό τύπου Α και για σώματα ασφαλείας και ένοπλες δυνάμεις ίσως να έχεις πρόβλημα, αλλά αφου δεν θες να μπεις κάπου εκεί. Μην σε απασχολέι
4) δεν θα έχεις
δηλ αναφερονται καπου σαν σοβαροι λογοι για αναβολη οτι ειναι οι αυπνιες και τα ταξιδια; Και που; Τα ταξιδια δεν τα καταλαβα. Στο δημοσιο δεν τεκμηριωνουν,(πιστοποιουν) οι αντρες οτι εκπληρωσαν τις στρατιωτικες τους υποχρεωσεις; Δεν θα χρειαστει Πιστοποιητικο τυπου Α;

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 17:42
Εδώ παίρνουνε άτομα με Ι5 παθολογικό θα τους πειράξει πιστεύεις η μία αναβολή; Φυσικά και είναι σοβαρός λόγος η αυπνία και κανένας γιατρός δεν θα ρισκάρει κάτι

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 17:49

Καθεμια περιπτωση βεβαια ειναι μοναδικη. Αναλογα σε ποια μερα Θα βρεθει αυτος που θα αποφασισει αν ο συγκεκριμενος θα παρει αναβολη η οχι. Και βεβαια δεν ξερεις που θα πεσεις. Ο αλλος αν θελει να ειναι τυπικος οκ. Εκτος αν θελει να δωσει απαλλαγη για να τον ξεφορτωθει. Οποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι. Επειδη ειδα οτι απαντας με σιγουρια σα να τις δινεις εσυ τις απαλλαγες. Γι αυτο το λεω. Καλοπροαιρετα σου το λεω.

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 17:50
Αρχικά αποστάλθηκε από Rafale

Καθεμια περιπτωση βεβαια ειναι μοναδικη. Αναλογα σε ποια μερα Θα βρεθει αυτος που θα αποφασισει αν ο συγκεκριμενος θα παρει αναβολη η οχι. Και βεβαια δεν ξερεις που θα πεσεις. Ο αλλος αν θελει να ειναι τυπικος οκ. Εκτος αν θελει να δωσει απαλλαγη για να τον ξεφορτωθει. Οποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι. Επειδη ειδα οτι απαντας με σιγουρια σα να τις δινεις εσυ τις απαλλαγες. Γι αυτο το λεω. Καλοπροαιρετα σου το λεω.

η αναβολή δεν είναι απαλλαγή, το παιδί δεν είπε ότι θέλει να πάρει Ι5 αλλά 6μηνη αναβολή τις οποίες τις δίνουνε πάρα πολύ εύκολα πως να το κάνουμε τώρα, λες στις ειδικές δυνάμεις που κόβονται 500 παιδιά σε κάθε εσσό να πηγαίνουνε όλα για Ι5; Καλό θα είναι αν δεν γνωρίζεις κάτι να μην προσπαθείς να το υπερασπίζεις με οποιοδήποτε τρόπο
...

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:08

Αρχικά αποστάλθηκε από Rafale

η αναβολή δεν είναι απαλλαγή, το παιδί δεν είπε ότι θέλει να πάρει Ι5 αλλά 6μηνη αναβολή τις οποίες τις δίνουνε πάρα πολύ εύκολα πως να το κάνουμε τώρα, λες στις ειδικές δυνάμεις που κόβονται 500 παιδιά σε κάθε εσσό να πηγαίνουνε όλα για Ι5; Καλό θα είναι αν δεν γνωρίζεις κάτι να μην προσπαθείς να το υπερασπίζεις με οποιοδήποτε τρόπο
...
καλο ειναι ς αυτα που λες με τοση σιγουρια προς ολους επειδη τυχαινουν σε φιλους σου περιπτωσεις και μονο Να μπορεις να Τις τεκμηριωσεις και με Διαταγη διπλα. Εκτος αν κανουμε διαταγες αυτα που συμβαινουν σε γνωστους μας. Το "ναι μπορεις να παρεις απαλλαγη η αναβολη " δεν ειναι και το σιγουρο. Η στρατολογια μιλαει με πδ η γενικες διαταγες. Δεν δινει το φορουμ απαλλαγες ουτε αναβολες. Βαλε και κανενα ισως μπορει.

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:11
Κρίστι πραγματικά ώρες ώρες είσαι τελείως νευροσπαστικιά, στο τέλος δεν θα γράφουμε τίποτα στο φόρουμ για να περνάει πάντα το δικό σου

-------------

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 19:02
Οντως θελω να παρω αναβολη το πολυ ενος χρονου και οχι απαλλαγη!
το θεμα ειναι οτι προς το παρον ειμαι ανυποτακτος
θα επηρεασει αυτο στο να μου δωσουν αναβολη, αφου φυσικα διακοψω πρωτα την ανυποταξια!
θα βοηθησει να εχω μαζι μου και καποια διαγνωση καποιου γιατρου, οπου πιθανον θα αναφερει αγχωδη διαταραχη κτλ;

Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:27
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas

Οντως θελω να παρω αναβολη το πολυ ενος χρονου και οχι απαλλαγη!
το θεμα ειναι οτι προς το παρον ειμαι ανυποτακτος
θα επηρεασει αυτο στο να μου δωσουν αναβολη, αφου φυσικα διακοψω πρωτα την ανυποταξια!
θα βοηθησει να εχω μαζι μου και καποια διαγνωση καποιου γιατρου, οπου πιθανον θα αναφερει αγχωδη διαταραχη κτλ;

δεν παίζει κάνενα ρόλο που είσαι ανυπότακτος, θα βοηθήσει να έχεις διάγνωση αν και θα μιλήσεις και με στρατιωτικό γιατρό

-------------

Αποστολή από: kampf
Ημ. Αποστολής: 01/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:37
Οταν πας εκει Πες τους. "οταν μου δωσετε οπλο Θα εχω 20 λυσεις + 1 για τα προβληματα σας". Βραδυ θα σε διωξουν πιστεψε με. Πουλα τους τρελα ρε. Χεζονται αμα ακουν τετοια.

-------------
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος

Ημ. Αποστολής: 02/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:40
Καλα δεν εχω διαθεση να το παιξω τρελλος και ουτε και ειμαι
το μονο που θελω ειναι να παρω μια αναβολη να βαλω σε μια ταξη στη ζωη μου
και μετα να παω φανταρος, γιατι τωρα ειμαι σε ασχημη φαση και νομιζω πως μεσα δε θα τα καταφερω
αυτο ειναι ολο!

Ημ. Αποστολής: 02/Οκτωβρίου/2010 ώρα 23:25
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas

Καλα δεν εχω διαθεση να το παιξω τρελλος και ουτε και ειμαι
το μονο που θελω ειναι να παρω μια αναβολη να βαλω σε μια ταξη στη ζωη μου
και μετα να παω φανταρος, γιατι τωρα ειμαι σε ασχημη φαση και νομιζω πως μεσα δε θα τα καταφερω
αυτο ειναι ολο!

καταλαβαίνω. Πες του τι πρόβλημα έχεις και θα στην δώσει.

-------------

Αποστολή από: sissy89
Ημ. Αποστολής: 04/Νοεμβρίου/2010 ώρα 14:48
τ αγορι μ ειχε μπει στο μεγαλο πευκο στις 8\2\2010... Του εδοσαν αναβολη επιδι εκανε χορτο κ του τ βρικανε με εξετασεις... Λιπον χθες μπικε στν τριπολη πεζικο. Αλλα σημερα τοθς πιγανε παλι για τοξιλογικες κ εδοσε οθρα ενο προχθες ειχε κανει παλι ενα τσιγαρο... Τους ειπανε οτι θα παρουνε αβριο τα αποτελεσματα. Τι θα γινει; Θα παρει παλι αναβολη; Απαντισε μ αν μπορεις.

Ημ. Αποστολής: 04/Νοεμβρίου/2010 ώρα 19:54
Αρχικά αποστάλθηκε από sissy89

τ αγορι μ ειχε μπει στο μεγαλο πευκο στις 8\2\2010... Του εδοσαν αναβολη επιδι εκανε χορτο κ του τ βρικανε με εξετασεις... Λιπον χθες μπικε στν τριπολη πεζικο. Αλλα σημερα τοθς πιγανε παλι για τοξιλογικες κ εδοσε οθρα ενο προχθες ειχε κανει παλι ενα τσιγαρο... Τους ειπανε οτι θα παρουνε αβριο τα αποτελεσματα. Τι θα γινει; Θα παρει παλι αναβολη; Απαντισε μ αν μπορεις.

σου απάντησα και με προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες. Γιατί γίνεσαι κουραστική;

-------------

Ημ. Αποστολής: 20/Νοεμβρίου/2010 ώρα 14:52
Καλησπερα σας, μολις χθες πηρα αναβολη 1 ετους για λογους αγχωδων διαταραχων με προβλημα στο γαστρεντερικο.
Γνωριζετε ποσες αναβολες χρειαζομαι για να βγω Ι5 και να απαλλαγω απο τον στρατο;

Ημ. Αποστολής: 20/Νοεμβρίου/2010 ώρα 16:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Νικος

Καλησπερα σας, μολις χθες πηρα αναβολη 1 ετους για λογους αγχωδων διαταραχων με προβλημα στο γαστρεντερικο.
Γνωριζετε ποσες αναβολες χρειαζομαι για να βγω Ι5 και να απαλλαγω απο τον στρατο;

άλλη μια 12μηνη για να συμπληρώσεις 2χρόνια αναβολών και μετά αν οι γιατροί κρίνουνε ότι πρέπει να πάρεις Ι5 θα στο δώσουνε

-------------

Ημ. Αποστολής: 25/Ιανουαρίου/2011 ώρα 12:39
Γεια σας... Θελω να κανω μια ερωτιση... Αν παρω ι5 ψυχολογικο... Τι επιπτοσις εχω στην ζωη μου... Απο διπλομα, δουλεια... Και γενικα.

Ημ. Αποστολής: 25/Ιανουαρίου/2011 ώρα 12:48
Καμία, φυσικά αποκλείεσαι από προκυρήξεις για Ένοπλες Δυνάμεις και Σώματα Ασφαλείας.

Στον Ιδιωτικό τομέα δεν τους ενδιαφέρει, αρκεί να έχεις τελειώσει με το θέμα του Στρατού.

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=2837&PN=1" >Σωματική Ικανότητα και Εργασία
...

Ημ. Αποστολής: 28/Ιανουαρίου/2011 ώρα 06:45
Καλημέρα παίδες!

Θέλω να κυνηγήσω ετήσια αναβολή για δυο κύρια προβλήματα που αντιμετωπίζω εδώ και λίγα χρόνια, συγκεκριμένα κρίσεις πανικού (αραιές, όχι στο σημείο να θεωρούνται διαταραχή) και πολλαπλές διαταραχές του ύπνου (σύνδρομο καθυστερημένης φάσης/σύνδρομο μη-24ωρου κύκλου/υπνοπαραλύσεις). Τα οποία τα καταπολεμώ επιτυχώς εδώ και ενα χρόνο με αρκετά αισιόδοξη πρόβλεψη χωρίς όμως να τα έχω εξαλείψει πλήρως, ακόμα επηρρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την λειτουργικότητά μου. Τονίζω πως δεν θέλω πλήρης απαλλαγή, θέλω αναβολή προκειμένου να γλυτώσω τα χειρότερα μέσα, και προτιμώ ετήσια από διετή αναβολή για πρακτικούς λόγους.

Το ΣΙ για αυτά μου δίνει Ι3/Ι4 και διετή αναβολή, ενώ αναλόγως της σοβαρότητας προβλέπει και Ι5...

Απορίες:

Υπάρχει καμία περίπτωση να μου "επιβληθεί" απαλλαγή ακόμα και αν δεν την ζητήσω;
Υπάρχει περίπτωση να μου δοθεί ετησία αντί για διετή αναβολή εφόσον το ζητήσω;

Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν καλύτερο να απευθυνθώ από τώρα στην στρατολογία, ή να περιμένω κάποιες μέρες πριν από την κατάταξή μου και να παω κατ'ευθείαν στο φρουραρχείο; Θα προτιμούσα να μην το αφήσω για μετά την κατάταξη, αρχικά με στείλανε Κρήτη και το πήγαινε-έλα Αθήνα-ΚΕΝ-414-ΚΕΝ-Αθήνα δεν θα είναι και τόσο ευχάριστη εμπειρία...

Ημ. Αποστολής: 28/Ιανουαρίου/2011 ώρα 19:59
Αρχικά αποστάλθηκε από akpe

Καλημέρα παίδες!

Θέλω να κυνηγήσω ετήσια αναβολή για δυο κύρια προβλήματα που αντιμετωπίζω εδώ και λίγα χρόνια, συγκεκριμένα κρίσεις πανικού (αραιές, όχι στο σημείο να θεωρούνται διαταραχή) και πολλαπλές διαταραχές του ύπνου (σύνδρομο καθυστερημένης φάσης/σύνδρομο μη-24ωρου κύκλου/υπνοπαραλύσεις). Τα οποία τα καταπολεμώ επιτυχώς εδώ και ενα χρόνο με αρκετά αισιόδοξη πρόβλεψη χωρίς όμως να τα έχω εξαλείψει πλήρως, ακόμα επηρρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την λειτουργικότητά μου. Τονίζω πως δεν θέλω πλήρης απαλλαγή, θέλω αναβολή προκειμένου να γλυτώσω τα χειρότερα μέσα, και προτιμώ ετήσια από διετή αναβολή για πρακτικούς λόγους.

Το ΣΙ για αυτά μου δίνει Ι3/Ι4 και διετή αναβολή, ενώ αναλόγως της σοβαρότητας προβλέπει και Ι5...

Απορίες:

Υπάρχει καμία περίπτωση να μου "επιβληθεί" απαλλαγή ακόμα και αν δεν την ζητήσω;
Υπάρχει περίπτωση να μου δοθεί ετησία αντί για διετή αναβολή εφόσον το ζητήσω;

Σε κάθε περίπτωση, θα ήταν καλύτερο να απευθυνθώ από τώρα στην στρατολογία, ή να περιμένω κάποιες μέρες πριν από την κατάταξή μου και να παω κατ'ευθείαν στο φρουραρχείο; Θα προτιμούσα να μην το αφήσω για μετά την κατάταξη, αρχικά με στείλανε Κρήτη και το πήγαινε-έλα Αθήνα-ΚΕΝ-414-ΚΕΝ-Αθήνα δεν θα είναι και τόσο ευχάριστη εμπειρία...

1.Aν κρίνουνε οι γιατροί ότι το προβλημά σου είναι σοβαρό και πρέπει να πάρεις Ι5 εκτός και αν τους πεις ότι θέλεις να υπηρέτησεις
2. Υπάρχει μια τέτοια πιθανότητα, αλλά και παλί θα μετρήσει η γνώμη σου
3. Τελείωνε όσο νωρίτερα μπορείς

-------------

Ημ. Αποστολής: 10/Μαρτίου/2011 ώρα 08:17
Εκανα θητεια και πηρα 6μηνη αναβολη επειδη εχω καταθλιπτικο συνδρομο... Τωρα τελειωνει σε λιγο η αναβολη μου και θελω να παρω και αλλη αναβολη μεχρι να παρω απαλλαγη... ! Εαν εχω χαρτι απο ιδιωτικο γιατρο και δημοσιο οτι εχω ακομα το προβλημα (καταθλιψη) τοτε θα μου δωσουν παλι αναβολη; Υπαρχει πιστευετε περιπτωση να μην παρω αναβολη και να κανω θητεία; Επισης υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν αυτη τη φορα 1 χρονο αναβολη η 18 μηνες για να μη μου δινουν συνεχεια 6μηνες;

Ημ. Αποστολής: 10/Μαρτίου/2011 ώρα 14:11
Αρχικά αποστάλθηκε από νικος

Εκανα θητεια και πηρα 6μηνη αναβολη επειδη εχω καταθλιπτικο συνδρομο... Τωρα τελειωνει σε λιγο η αναβολη μου και θελω να παρω και αλλη αναβολη μεχρι να παρω απαλλαγη... ! Εαν εχω χαρτι απο ιδιωτικο γιατρο και δημοσιο οτι εχω ακομα το προβλημα (καταθλιψη) τοτε θα μου δωσουν παλι αναβολη; Υπαρχει πιστευετε περιπτωση να μην παρω αναβολη και να κανω θητεία; Επισης υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν αυτη τη φορα 1 χρονο αναβολη η 18 μηνες για να μη μου δινουν συνεχεια 6μηνες;

Θα σου δώσουνε και δεύτερη αναβολή (Συνήθως σε ρωτάνε πόσους μήνες θέλεις). Εσύ απ'ότι καταλαβαίνω θέλεις να πάρεις απαλλαγή σε αυτή την περίπτωση όταν έρθει εκείνη η ώρα θα πρέπει να έχεις χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο με γνωμάτευση και την θεραπεία που θα ακολουθείς

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Μαρτίου/2011 ώρα 01:24
Θελω να παρω 6μηνη αναβολη για ψυχολογικους λογους απλα και μονο για να κανω την πρακτικη μου και να παω με το πτυχιο φανταρος και οχι γιατι εχω καποιο προβλημα. Αυτο που ξεχασα να ρωτησω ειναι οτι απο τη στιγμη που θα παρω μια τετοια αναβολη μετα θα μετραει το πτυχιο του κοινωνικου λειτουργου στο στρατο η δε θα χει καμια αξια και δεν θα με βαλουν σαν κοινωνικο λειτουργο στην αρτα και θα με στειλουν οπουδηποτε απο τη στιγμη που θα χω παρει μια τετοια αναβολη οποτε δεν εχει κανενα νοημα αυτο που σκεφτομαι να κανω.

Γιατι εκατσα και το σκεφτημα οτι απο τη στιγμη που παιρνω μια τετοια αναβολη ισως να κριθω και ανικανος μετα οτι μπορω να κανω τον κοινωνικο λειτουργο και να υποστηριζω ατομα ψυχολογικα μεσα στο στρατο. Αν παω στη στρατολογια αυτη τη βδομαδα την αναλυτικη οτι δε χρωσταω κανενα μαθημα εχω ελπιδα να παω υγειονομικο και ας αφησω την πρακτικη μολις τελειωσω τη θητεια μου...

Ημ. Αποστολής: 14/Μαρτίου/2011 ώρα 01:43
Όχι μεγάλε μην αγχώνεσαι. Πες τους για ποιο λόγο θα την πάρεις την αναβολή και όλα κομπλέ.

-------------

Ημ. Αποστολής: 14/Μαρτίου/2011 ώρα 16:41
Φιλε κωστα
οι αναβολες λογω υγειας δεν επηρεαζουν σε κατι τη δουλεια σου
και στο απολυτηριο που θα παρεις οταν υπηρετησεις δε θα φαινονται πουθενα

Αποστολή από: D.Y.K
Ημ. Αποστολής: 14/Μαρτίου/2011 ώρα 18:31
Δεν θα έχεις πρόβλημα κώστα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Μαρτίου/2011 ώρα 22:45
Καταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση στο ερωτημα μου!
Οσο αναφαορα τους ψυχολογικους λογους. Ας πουμε οτι παω σε καποιο γιατρο και βγαινει το πορισμα οτι πασχω απο καταθλιψη και μου γραφει φαρμακα... Τα εγγραφα αυτα μπορω να τα παρουσιασω στη στρατολογια της γειτονιας για να παρω αναβολη του ενος χρονου και παει λεγοντας η θα πρεπει να περιμενω να μου ερθει το χαρτι καταταξης, να παρουσιαστω και μετα;

Και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια

Ημ. Αποστολής: 21/Μαρτίου/2011 ώρα 22:51
Δεν γίνεται να πάρεις αναβολή από το στρατολογικό γραφείο. Το χαρτί από το γιατρό θα το παρουσιάσεις στον στρατιωτικό γιατρό για να πας όμως εκεί θα πρέπει να έχεις παραπεμπτικό από το φρουραρχείο. Μην γράφω όμως πράγματα που έχω ξαναγράψει... Απλά διάβασε τα θέματα που σου έδωσα

-------------

Αποστολή από: stkostas
Ημ. Αποστολής: 31/Μαρτίου/2011 ώρα 03:06
Φιλε υπαρχει η αναβολη για κοινωνικους λογους που ειναι μονο 3 μηνης διαρκειας
και επειτα η αναβολη για ψυχολογικους λογους που ειναι απο 6 μηνες εως 2 χρονια!
βεβαια στη 2 περιπτωση θα πρεπει να επικαλεστεις οτι τα οικογενειακα σου προβληματα εχουν επηρεασει τη ψυχολογια σου και εχεις καποιο προβλημα με αυτο!

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 23:01
Καλησπέρα παιδιά!

Το χαρτί από τον γιατρό (στην περίπτωσή μου ψυχίατρο) θα πρέπει να αναφέρει μόνο την πάθηση και την θεραπεία που ακολουθείται ή και προτεινόμενη διάρκεια αναβολής (π. Χ. Περίοδος θεραπείας) ;

Επίσης, είναι απαραίτητο να τονίζεται πως αδυνατώ να παρουσιαστώ σωστά; Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν στο φρουραρχέιο/414 και να μπω κανονικά;

Ημ. Αποστολής: 19/Απριλίου/2011 ώρα 23:14
Αρχικά αποστάλθηκε από deranged

Καλησπέρα παιδιά!

1. Το χαρτί από τον γιατρό (στην περίπτωσή μου ψυχίατρο) θα πρέπει να αναφέρει μόνο την πάθηση και την θεραπεία που ακολουθείται ή και προτεινόμενη διάρκεια αναβολής (π. Χ. Περίοδος θεραπείας) ;

2. Επίσης, είναι απαραίτητο να τονίζεται πως αδυνατώ να παρουσιαστώ σωστά; Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν στο φρουραρχέιο/414 και να μπω κανονικά;

Και να σου γράψει κάποιος γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο χρονικό διάστημα θεραπείας τον λόγο τον έχει ο στρατιωτικός γιατρός οπότε δεν έχει νόημα να σου γράψει κάτι, αρκεί η θεραπεία που ακολουθείς, δεν παίζει να σε απορρίψουνε.

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2011 ώρα 02:18

Και να σου γράψει κάποιος γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο χρονικό διάστημα θεραπείας τον λόγο τον έχει ο στρατιωτικός γιατρός οπότε δεν έχει νόημα να σου γράψει κάτι, αρκεί η θεραπεία που ακολουθείς, δεν παίζει να σε απορρίψουνε.

Ευχαριστώ!

-------------

Ημ. Αποστολής: 21/Απριλίου/2011 ώρα 12:05
forum_posts.asp?TID=1037" rel="nofollow - Φυγόστρατοι

-------------

Αποστολή από: sodimitris
Ημ. Αποστολής: 23/Απριλίου/2011 ώρα 01:44
Παιδια καλησπερα και απο εμενα, ηθελα να ρωτησω το εξης: Εγω παρουσιαζομουν κανονικα το 2008, επειδη τοτε πηγαινα ακομη σχολιο τοτε εδωσα απο το σχολιο καπιο χαρτι και ετσι απο το 2008 πηρα αναβολη μεχρι 31/12/2010 και ετσι τωρα μου ηρθε το χαρτι οτι στις 2/5/2011 παρουσιαζομαι στο μηχανικο.

Εγω προσοπικα εχω τεραστιο προβλημα και δεν θελω το στρατο με ΤΙΠΟΤΑ. Αλα πασχο απο διαφορες φοβιες και τετια που με βασανιζουν υπερβολικα. Θελω αναβολη οσο πιο μεγαλη γινεται η απαλλαγη δε με νοιαζει. Ειμαι καθετος στο οτι δεν εχω τις δυναμεις να παω φανταρο, υστερα απο το φορουμ ειδο οτι ενο παρουσιαζεσε κ πεις δενμπορω τοτε σε μεταφερουν σε ειδικο ιατρο και περνεις την αναβοληοπου ο ιατρος για ψυχολογικους λογους ειναι απο εκει που παρουσιαζομαι 70χλμ και μετα απο τροχαιο δεν μπορω να μπο σε οχημα μεσα και να οδηγαει αλλος...

Να πο οτι εχω προχορισει κ εχω παρεο γνοματευση απο γνωστο μου ψυχιατρο και θα εχω χαρτι απο δημοσιο ψυχιατρο 5 μερες πριν παρουσιαστω, επησεις να πο οτι ειναι γνωστος ο δοιικιτης του στρατοπαιδου που παρουσιαζομαι. Τι μπορω να κανω στην περιπτωση μου; Δεν μπορω με τιποτα μα με τιποτα να παρουσιαστω καν εκεινη την ημερα ειναι αδυνατον κ πανω απο τις δυναμεις μου. Τι κανω; Απαλαγη η μεγαλυτερη αναβολη που γινεται. Δε με νιαζει τι ι5 εχω δουλεια δικια μου. Ευχαριστω.

Αποστολή από: akpe
Ημ. Αποστολής: 23/Απριλίου/2011 ώρα 20:05
Άμεσως μόλις πάρεις τις γνωματεύσεις πήγαινε στο κοντινότερο φρουραρχείο (ώρες δημοσίου) μαζί με ταυτότητα, γνωματεύσεις και το χαρτί κατάταξης ώστε να πάρεις παραπεμπτικό και να εξεταστείς από νοσοκομείο. Αυτο μπορείς να το κάνεις από την Τρίτη (αφού παρουσιάζεσαι 2/5), δεν χρειάζεται να παρουσιαστείς πρώτα.

Περισσότερα για διαδικασία αναβολής μέσω φρουραρχείου, διάβασε http://www.omhroi.gr/faq_22.htm#228" rel="nofollow - εδώ .

Στην περίπτωσή σου παίρνεις διετή -νομίζω- αναβολή πρώτα και, μετά από δυο χρόνια αναβολή. Αν κάνω λάθος κάπου ας με διορθώσει κάποιος.

Χρόνια Πολλά και καλή Ανάσταση

Ημ. Αποστολής: 25/Απριλίου/2011 ώρα 01:44
Πανω σε αυτο ηθελα να ρωτισω πως μπορω να παρω αναβολη πηγα φρουαρχιο και μου ειπανε πως αν εχω καποιο ψυχολογικο προβλημμα φερε οτι χαρτι μπορεις αλλιως πανε στρατολογια και παρε για κοινωνικους λογους ναι ομως εγω χρειαζομαι 6 μηνες οχι 3 και δεν εχω χαρτια να δειξω τι μπορεις να δειξεις αν δεν εχεις λεφτα για να μπεις μεσα θελω για οικονομικους λογους και εκτος απο αυτο δεν θες να κανεις την αρχη καλοκαιριατικα ενω ολη θα κανουν μπανια! Μου απαντισατε πως να παρω παραπεμπτικο και να πω στον γιατρο για οικονομικους λογους και θα μου δωει γιατι εκτιμανε το προβλημμα! Δεν θα ρωτουσα παλι αλλα με μπερδεψε το φρουαρχιο με το να λενε φερε χαρτια τι χαρτια να παω; Και τι μπορω να κανω για να παρω αυτην την αναβολη επιτελους! Μην τρεχω αδικα μεχρι εκει και δεν μου δωσουν καν παραπεμτικο γιατι εγω πιστευω πως αν μιλησεις στον γιατρο εξηγιμενα και οχι με ψεματα και τρελοχαρτα και του πεις στην ψυχρα δεν πασχω απο κατι ουτε τρελο θελω να με βγαλεις απλα δεν εχω μια να μπω και χρωσταω λογικα θα σου δωσει αλλο αν βεβαια χρειαζονται χαρτια για να δικαιολογιση την αναβολη! Πειτε μου λοιπον τι να κανω γιατι εχω μεριες μερες μην τρεχω αδικα! Ευχαριστω πολυ!

Ημ. Αποστολής: 27/Απριλίου/2011 ώρα 20:51

Καλησπερα, πριν απο λιγο καιρο μου ηρθε τι χαρτι για να υπηρετησω (3 Μαιου). Ομως εδω και αρκετο καιρο εχω ψυχολογικα προβληματα κυριως κοινωνικά και προσαρμογης. Πηγα σε ιδιωτη ψυχιατρο και μου διαγνωσε το προβλημα μου ως "διαχυτη αναπτυξιακη διαταραχη".

Βρισκομαι σε νησι και μου λενε να παρουσιαστω στην Αυλωνα αλλα λογω των ψυχολογικων δεν εχω καμια διαθεση να μπω σε καραβι / αεροπλανο. Υπαρχει κατι αλλο που να μπορω να κανω η πρεπει να παω εκει οπωσδηποτε;

Ημ. Αποστολής: 02/Μαΐου/2011 ώρα 13:46
Καλημέρα. Μου έχει φτάσει το χαρτί κατάταξης για τέλη Μαίου. Η αλήθεια είναι πως η ψυχολογική μου κατάσταση τα τελευταία χρόνια είναι πολύ εύθραυστη. Έχω μεγάλα σκαμπανεβάσματα, με πολύ έντονες καταθλίψεις. Στα 17 μου είχα πάει εθελοντής στο στρατό (το είχαν απαιτήσει οι γονείς μου) και 20 μέρες μετά την κατάταξή μου πήρα αναβολή ενός έτους από το κέντρο που παρουσιάστηκα για ''καταθλιπτική δομή προσωπικότητας'', όπως έλεγε το χαρτί της αναβολής. Στη συνέχεια πήρα 2 αναβολές σπουδών συνολικής διάρκειας 9 ετών, αλλά τώρα που γύρισα στην Ελλάδα τα προβλήματά μου δεν έχουν σταματήσει. Αντίθετα έχουν επιδεινωθεί. Πιστεύετε πως θα μου δώσουν αναβολή εάν την ζητήσω; Και εάν μου δώσουν, πιστεύετε πως θα συμπεριληφθεί η πρώτη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους που είχα πάρει τότε - πριν 10 χρόνια - στα απαιτούμενα 2 χρόνια για την απαλλαγή;

Ημ. Αποστολής: 02/Μαΐου/2011 ώρα 20:20
Αρχικά αποστάλθηκε από Απεγνωσμένος

Καλημέρα. Μου έχει φτάσει το χαρτί κατάταξης για τέλη Μαίου. Η αλήθεια είναι πως η ψυχολογική μου κατάσταση τα τελευταία χρόνια είναι πολύ εύθραυστη. Έχω μεγάλα σκαμπανεβάσματα, με πολύ έντονες καταθλίψεις. Στα 17 μου είχα πάει εθελοντής στο στρατό (το είχαν απαιτήσει οι γονείς μου) και 20 μέρες μετά την κατάταξή μου πήρα αναβολή ενός έτους από το κέντρο που παρουσιάστηκα για ''καταθλιπτική δομή προσωπικότητας'', όπως έλεγε το χαρτί της αναβολής. Στη συνέχεια πήρα 2 αναβολές σπουδών συνολικής διάρκειας 9 ετών, αλλά τώρα που γύρισα στην Ελλάδα τα προβλήματά μου δεν έχουν σταματήσει. Αντίθετα έχουν επιδεινωθεί. Πιστεύετε πως θα μου δώσουν αναβολή εάν την ζητήσω;Και εάν μου δώσουν, πιστεύετε πως θα συμπεριληφθεί η πρώτη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους που είχα πάρει τότε - πριν 10 χρόνια - στα απαιτούμενα 2 χρόνια για την απαλλαγή;

Φυσικά και θα συμπεριληφθεί

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2011 ώρα 02:21
Καληςπερα! ςας παρακαλω ειναι επειγον η απαντηςη! ηταν να παρουςιαςτω την δευτερα αυλωνα... ςημερα (4/5) πηρα το παραπεμπτικο για το 401 ςε παθολογο/ενδοκρινολογο (υπογλυκαιμία) ορθοπεδικο (πλατυποδια κ μου εδωςε ι4) κ δερματολογο που με διεγνωςε ψωριαςη! λογικα αυριο θα πρεπει να παω ςτον αυλωνα μιας κ τελειωςαν οι μερες που δινει το φρουραρχιο... ! δεν θελω να παω ομως! το 2008 ειχα διαγνωςθεί με καταθλιψη απο το δαφνη... τεςπα, δε θελω να μπω μεςα γτ δε μπορω τις φωνες, δε μπορω το ολο ςκηνικο του ςτρατου κ γενικα πιςτευω ςτη δημοκρατια... τι να κανω; να παω κ μια ςτο 414 για ψυχολογικο; μια αναβολη 6 μηνη θελω μονο...

Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2011 ώρα 02:32
Αρχικά αποστάλθηκε από ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΜΣΜΕΝΟΣ

Καληςπερα! ςας παρακαλω ειναι επειγον η απαντηςη! Ηταν να παρουςιαςτω την δευτερα αυλωνα... ςημερα (4/5) πηρα το παραπεμπτικο για το 401 ςε παθολογο/ενδοκρινολογο (υπογλυκαιμία) ορθοπεδικο (πλατυποδια κ μου εδωςε ι4) κ δερματολογο που με διεγνωςε ψωριαςη! Λογικα αυριο θα πρεπει να παω ςτον αυλωνα μιας κ τελειωςαν οι μερες που δινει το φρουραρχιο... ! Δεν θελω να παω ομως! Το 2008 ειχα διαγνωςθεί με καταθλιψη απο το δαφνη... Τεςπα, δε θελω να μπω μεςα γτ δε μπορω τις φωνες, δε μπορω το ολο ςκηνικο του ςτρατου κ γενικα πιςτευω ςτη δημοκρατια... Τι να κανω; Να παω κ μια ςτο 414 για ψυχολογικο; Μια αναβολη 6 μηνη θελω μονο...

Για να πας στο 414 φίλε θα πρέπει να πας πάλι στο φρουραρχείο να κάνεις την διαδικασία που έκανες για να γίνεις Ι4, δεν θα σε φάει κανένας αν παρουσιαστείς αύριο αρκεί όταν περάσεις την πύλη να τους πεις ότι θέλεις αναβολή, θα την πάρεις λογικά την ίδια μέρα την αναβολή.

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2011 ώρα 02:44
Δηλαδη μου λες πως πρεπει να παω φρουραρχειο να καταθεςω τα χαρτια απο του ς γιατρους (επειδη ςημερα δε προλαβα) να φυγω για αυλωνα, κ οταν μπω να πω οτι θελω αναβολη, θα την παρω κ θα ξαναφυγω την ιδια μερα;

Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2011 ώρα 02:51

Δηλαδη μου λες πως πρεπει να παω φρουραρχειο να καταθεςω τα χαρτια απο του ς γιατρους (επειδη ςημερα δε προλαβα) να φυγω για αυλωνα, κ οταν μπω να πω οτι θελω αναβολη, θα την παρω κ θα ξαναφυγω την ιδια μερα;

Φίλε μπερδεύτηκες για να πάρεις αναβόλη και να μην πας καθόλου στο στρατόπεδο θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία που έκανες και με το Ι4 φρουαρχείο-νοσοκομείο κτλπ

Η 2η λύση είναι να παρουσιαστείς κανονικά αύριο αξύριστος-ακούρετος κτλπ και να πεις οτι θέλεις αναβολή,λογικά θα την πάρεις την ίδια μέρα

-------------

Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2011 ώρα 02:58
Ωραια! απλα ςου εξηγω οτι επρεπε να ειχα μπει δευτερα κ το φρουραρχειο απ'οςο γνωριζω δικαιολογει 3 μερες (δευτερα-τριτη-τεταρτη) μετα αν δε πας εχεις ποινες... εγω δεν τις θελω αυτες... ! να παω να ξανακανω τη διαδικαςια αυριο με το φρουραρχειο η αν δουν οτι επρεπε να ειχα μπει 2/5 θα αρχιζουν να ουρλιαζουν;

Ημ. Αποστολής: 05/Μαΐου/2011 ώρα 03:16

Ωραια! Απλα ςου εξηγω οτι επρεπε να ειχα μπει δευτερα κ το φρουραρχειο απ'οςο γνωριζω δικαιολογει 3 μερες (δευτερα-τριτη-τεταρτη) μετα αν δε πας εχεις ποινες... Εγω δεν τις θελω αυτες... !να παω να ξανακανω τη διαδικαςια αυριο με το φρουραρχειο η αν δουν οτι επρεπε να ειχα μπει 2/5 θα αρχιζουν να ουρλιαζουν;

Θα σε κράξουνε, επίσης δεν είχα δει ότι έπρεπε να μπεις την δευτέρα οπότε συγνώμη

-------------

Ημ. Αποστολής: 11/Μαΐου/2011 ώρα 05:15
Παιδια τελικα την πηρα την τοσο πολυποθυτη αναβολη και ειπα να σας πω την εμπειρια μου για να ξερουνε και αλλα ατομα!

Παρουσιαστικα 2 μαιου αυλωνα λεω για αναβολη ειμαι μου λενε εχεις συνοδο; Οχι τους λεω αυτη ητανε και η μαλακια και μεγαλο λαθος μου αν θελετε να ξεμπερδευετε την ιδια μερα παρτε συνοδο αλλιως μενετε μεσα απο μια εως 3 μερες εγω εμεινα 2 μεσα και ητανε πολυ τελεια απλα επιδη δεν υπαρχει μια πηρα αναβολη!

Ντυνομαι λοιπον στο χακι κανονικα με μαυρο μπερε και περναω απο ολην την διαδικασια ασχετα αν ειμαι για αναβολη η οχι μην μασατε ολα γινονται για τα τυπικα χαρτουρα! Την αλλη μερα παμε 414 ψυχολογικο νοσοκομειο εγω μεσα στο ανχος να εχω σκασει μηπως και δεν παρω τελικα! Μας λεει ο ιλαρχος μας οτι αν περασουμε απο τον γιατρο μετα θα πρεπει να συμφωνησει και η επιτροπη εκει αρχισα να αγχωνομαι πολυ ασχημα!

Τελοσπαντων ερχεται η σειρα μου και ενω σκεφτομουνα μερες τι να πω για να τον πεισω οτι εχω αναγκη την αναβολη μολις μπαινω καθομαι μου λεει ο γιατρος τι θες λεω αναβολη θελω μαλιστα ποσο καιρο θες 1 χρονος καλα ειναι ; Λεω 6 μηνες σιγουρα μου λεει μην ξαναρχεσαι! Και μετα ρωταει γιαποιον λογο να γραψω; Και απανταω βαλτε για οικονομικους! Ετσι απλα μεσα σε 15 δευτερολεπτα ειχα ξεμπερδεψει περναω απο ειτροπη στο 401 και εκει που αρχιζω να τρελενομαι γιατι λεω αποκλειετε να νε τοσο ευκολο μπαινω μεσα ριχνει μια ματια τα χαρτια και μου λεει σου φτανουν 6 μηνες σιγουρα δεν θες παραπανω λεω οχι το σφραγιζει και παει ο επομενος!

Συμπερασμα αν δεν θες να πας δεν σε αναγκαζουνε αλλη ορεξη δεν εχουνε να ασχολουνται με τις #@^&@! Μας! Αυτα ειχα να πω!

Αποστολή από: Philip
Ημ. Αποστολής: 20/Μαΐου/2011 ώρα 20:17
Φιλε κουρεφτικες κιολας?

Αποστολή από: DasBoot
Ημ. Αποστολής: 22/Μαΐου/2011 ώρα 18:51
Παιδια για να μην αγχωνεστε αναβολες για ψυχολογικους λογους δινουν ευκολα.
Καλυτερο θα ηταν να πειτε την αληθεια γιατι θελετε αναβολη αλλα αν τους πειτε
οτι εχω την ταδε εκρεμοτητα και εχω πολυ αγχος και δεν κοιμαμαι τα βραδια
δεν προκειται με την καμια να το παρουν πανω τους και να μην σας δοσουν αναβολη.

Ημ. Αποστολής: 24/Μαΐου/2011 ώρα 02:54
Οχι δεν κουρευτικα αφου ημουν για ανβολη αν και χρειαζομουνα ενα κουρεματακι! Αναβολες δινουνε πανευκολα ειδικα αν δεν εχεις ξαναπαρει για ψσυχολογικους Που μπορει να νε οικογενειακα προβλημματα οικονομικα προβλημματα δεν την παλευεις και διαφορα οτι θελεις λες δεν τους νοιαζει δικαιουσε να παρεις ιδικα την πρωτη αμεσως την περνεις! Δωσανε σε 28 χρονων παιδι και για 1 χρονο μαλιστα και εγω εσκαγα για την εξαμηνη αδικα!

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Μαΐου/2011 ώρα 17:23
Καλησπερα παιδια. Εγω εχω παρει ειδει 2 εξαμηνες αναβολες για οικογενειακους λογους και μετα βγηκα ανυποτακτος. Πηγα εκοψα την ανυποταξια μου και μου ειπανε στι στρατολογια οτι δικαιουμαι ακομη 1αν χρονο αναβολη. Τωρα την τριτη παρουσιαζομαι στο μαυροδεντρι κοζανης και θελω αναβολη για τους Ιδους λογους Αλλα πιο πολυ για οικονομικους θα μου την δωσουν ευκολα?

Ημ. Αποστολής: 28/Μαΐου/2011 ώρα 17:33
Αρχικά αποστάλθηκε από ΓΙΩΡΓΟΣ

Καλησπερα παιδια. Εγω εχω παρει ειδει 2 εξαμηνες αναβολες για οικογενειακους λογους και μετα βγηκα ανυποτακτος. Πηγα εκοψα την ανυποταξια μου και μου ειπανε στι στρατολογια οτι δικαιουμαι ακομη 1αν χρονο αναβολη. Τωρα την τριτη παρουσιαζομαι στο μαυροδεντρι κοζανης και θελω αναβολη για τους Ιδους λογους Αλλα πιο πολυ για οικονομικους θα μου την δωσουν ευκολα;

Ναι θα στην δώσουνε πανεύκολα και αν πας με συνοδό όπως λέει ένας φίλος ποιο πάνω θα φύγεις και την ίδια μέρα

-------------

Ημ. Αποστολής: 28/Μαΐου/2011 ώρα 17:52
Ευχαριστω πολυ φιλε. Αν τυχον κ δεν παω με συνοδο δεν φευγω την ιδια μερα?

Ημ. Αποστολής: 28/Μαΐου/2011 ώρα 17:59
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παιδια τελικα την πηρα την τοσο πολυποθυτη αναβολη και ειπα να σας πω την εμπειρια μου για να ξερουνε και αλλα ατομα!

Παρουσιαστικα 2 μαιου αυλωνα λεω για αναβολη ειμαι μου λενε εχεις συνοδο; Οχι τους λεω αυτη ητανε και η μαλακια και μεγαλο λαθος μου αν θελετε να ξεμπερδευετε την ιδια μερα παρτε συνοδο αλλιως μενετε μεσα απο μια εως 3 μερες εγω εμεινα 2 μεσα και ητανε πολυ τελεια απλα επιδη δεν υπαρχει μια πηρα αναβολη!

Αποστολή από: akpe
Ημ. Αποστολής: 20/Ιουνίου/2011 ώρα 13:45
Καλημέρες!

Μόλις μου ήρθε το τελευταίο (για φέτος) χαρτί, όπου τελικά μου ρίξαν την αναβολή από διετή σε ετήσια, μέχρι 2 Μαϊου 2012.

Εφόσον τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει μέχρι τότε (ευελπιστώ, αλλά 8 χρόνια προϊστορία... ) ακολουθώ την ίδια διαδικασια... Στον Αυγουστιάτικο ήλιο $@#%$@#% #$ :p

Ευχαριστώ σε όλους!:)

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2011 ώρα 01:24
Καλησπέρα. Παρουσιαζομαι στην 124 ΠΒΕ (Αεροπορία - Τρίπολη). Δεν έχω χρήματα και έχω πάρει ήδη μια αναβολή 6 μηνων Για ψυχολογικούς λόγους χωρίς χαρτιά από γιατρούς.
Αυτή τη φορά θα μου δώσουν άλλη ή θα με κρατήσουν μέσα;

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2011 ώρα 01:29
Αρχικά αποστάλθηκε από Damas

Καλησπέρα. Παρουσιαζομαι στην 124 ΠΒΕ (Αεροπορία - Τρίπολη). Δεν έχω χρήματα και έχω πάρει ήδη μια αναβολή 6 μηνων Για ψυχολογικούς λόγους χωρίς χαρτιά από γιατρούς.
Αυτή τη φορά θα μου δώσουν άλλη ή θα με κρατήσουν μέσα;

Λογικά θα την πάρεις, αν σκέφτεσαι για Ι5 χωρίς χαρτιά και θεραπεία δεν παίζει να το πάρεις

-------------

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2011 ώρα 06:06
Τσακω την αδερφη η μανα σου να σκασετε μυτη παρεα. Φροντισε να δειχνεις πολυ ανησυχος
πεστους οτι εχεις πολυ αγχος επειδη δεν εχεις μια και οτι δεν κοιμασαι τα βραδια και οτι εχεις
φτασει σε απογνωση. Η αναβολη ειναι δεδομενη. Ελπιζω μονο μην το ζεις το σκηνικο γιατι
εκει θα ειναι το δραμα οχι στους καραβαναδες...

Αποστολή από: billaras
Ημ. Αποστολής: 29/Ιουνίου/2011 ώρα 16:50
Μην το παραξυλωσει κανεις ομως και τον βγαλουν τρελο... Μετα δεν μπορεις να εχεις περιουσιακα στοιχεια

Ημ. Αποστολής: 29/Ιουλίου/2011 ώρα 16:00
Καλησπερα και απο μενα. Ειχα παρουσιαστει τριπολη (124) και μετα απο αναβολη για ψυχολογικους λογους θα παρουσιαστω 123 (Τατοι) . Απ'οτι διαβαζω μπορω να παρω μεχρι 2 χρονια αναβολη (εχω παρει μια 6μηνη η οποια στην πραγματικοτητα ειναι 9μηνη). Μπορω να ζητησω ενα χρονο ακομα αναβολη μιας και πρεπει να δουλεψω διοτι με 7 ατομα στην οικογενεια δεν τα βγαζει περα ο πατερας μου και υπαρχουν πολλα χρεη σε τραπεζες στο ονομα του.. Θα περιμενω απαντηση, σας ευχαριστω.

Ημ. Αποστολής: 02/Αυγούστου/2011 ώρα 20:07
Θα σου δώσουνε

-------------

Ημ. Αποστολής: 17/Αυγούστου/2011 ώρα 14:38
Θα την πάρω την ίδια μέρα εφόσον θα παρουσιαστώ στην Αθήνα και είμαι ήδη από αναβολή;

Αποστολή από: Philip
Ημ. Αποστολής: 18/Αυγούστου/2011 ώρα 14:43
Παρουσιαζομαι 29 Αυγουστου στην Αρτα οδηγος Πεζικου αλλα για προσοπικους λογους δεν ειμαι κατηολου σε φαση να παω και ο μονος τροπος να παρω αναβολη νομιζω ειναι αυτος. ΤΙ πρεπει να κανω λοιπον για να μου δοσουν αναβολη για ψυχολογικους λογους και που πρεπει να παω να τν ζητησω;

Ευχαριστω!

Ημ. Αποστολής: 21/Αυγούστου/2011 ώρα 14:14
Ρε παιδιά διαβάζω το θέμα και βλέπω μερικούς να λένε ότι δίνουν. Τόσο εύκολο είναι δηλαδή να παίρνεις αναβολή όταν επικαλείσε όλα αυτά που αναφέρονται ακόμα; Δεν σου ζητάνε χαρτί από γιατρό; Και αν δεν έχεις?

Ημ. Αποστολής: 22/Αυγούστου/2011 ώρα 02:40
Αρχικά αποστάλθηκε από Sideras91

Θα την πάρω την ίδια μέρα εφόσον θα παρουσιαστώ στην Αθήνα και είμαι ήδη από αναβολή;

Για να πάρεις κατευθείαν αναβολή θα πρέπει να παρουσιαστείς με συνοδό στο στρατόπεδο αλλιώς θα κάτσει μέσα 3-4 μέρες

Αρχικά αποστάλθηκε από SOFF

Ρε παιδιά διαβάζω το θέμα και βλέπω μερικούς να λένε ότι δίνουν. Τόσο εύκολο είναι δηλαδή να παίρνεις αναβολή όταν επικαλείσε όλα αυτά που αναφέρονται ακόμα; Δεν σου ζητάνε χαρτί από γιατρό; Και αν δεν έχεις;

Συνήθως όταν παίρνεις πρώτη αναβολή δεν σου ζητάνε χαρτί μετά αν θέλεις να πάρεις κι'άλλη και πας για Ι5 κτλπ σου ζητάνε χαρτιά

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Αυγούστου/2011 ώρα 03:11
Και αν δεν έχεις χαρτί; Σε κρατάνε με το ζόρι; Ακόμα και αν τους πεις πόσο άσχημα είσαι σε οικονομικά?

Ημ. Αποστολής: 22/Αυγούστου/2011 ώρα 05:17

Και αν δεν έχεις χαρτί; Σε κρατάνε με το ζόρι; Ακόμα και αν τους πεις πόσο άσχημα είσαι σε οικονομικά;

Δεν σε κρατάνε με το ζόρι, βασικά δεν με κατάλαβες και θα στο πω ποιο απλά. Ι5 για οικονομικούς λόγους δεν πρόκειται να πάρεις

-------------

Ημ. Αποστολής: 22/Αυγούστου/2011 ώρα 13:03
Ούτε που το σκέφτομαι για Ι5. Απλά τα οικονομικά πάνε κατά διαόλου και απ'ότι βλέπω εδώ μέσα και άλλα άτομα έχουν τέτοιου είδους προβλήματα. Για να στο πω αλλιώς, δεν υπάρχουν χρήματα ούτε για σάκους κ. Τ. Λ.(πόσον μάλλον για γνωματεύσεις) , καταλαβαίνεις οπότε την κατάσταση. Σκέφτομαι να μην πάρω τίποτα κοντά εφόσον πάω για αναβολή και να μην κουρευτώ (όπως και πέρσι), μόνο το κινητό θα έχω μαζί μου. Θα φάω κράξιμο; Εφόσον πάω για αναβολή θέλω να Δείξω πως πάω για να φύγω, τι γνώμη έχεις εσύ; Σίγουρα κάτι παραπάνω από μένα θα ξέρεις. Ευχαριστώ για το χρόνο σου και θα περιμένω απάντηση γιατί έφτασαν οι μέρες και με έχει φάει το άγχος.

Ημ. Αποστολής: 22/Αυγούστου/2011 ώρα 18:03

Ούτε που το σκέφτομαι για Ι5. Απλά τα οικονομικά πάνε κατά διαόλου και απ'ότι βλέπω εδώ μέσα και άλλα άτομα έχουν τέτοιου είδους προβλήματα. Για να στο πω αλλιώς, δεν υπάρχουν χρήματα ούτε για σάκους κ. Τ. Λ.(πόσον μάλλον για γνωματεύσεις) , καταλαβαίνεις οπότε την κατάσταση. Σκέφτομαι να μην πάρω τίποτα κοντά εφόσον πάω για αναβολή και να μην κουρευτώ (όπως και πέρσι), μόνο το κινητό θα έχω μαζί μου. Θα φάω κράξιμο; Εφόσον πάω για αναβολή θέλω να Δείξω πως πάω για να φύγω, τι γνώμη έχεις εσύ; Σίγουρα κάτι παραπάνω από μένα θα ξέρεις. Ευχαριστώ για το χρόνο σου και θα περιμένω απάντηση γιατί έφτασαν οι μέρες και με έχει φάει το άγχος.

Όπως σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμα αν πας μόνος σου χωρίς συνοδό (συγγενή) θα πάρεις αναβολή μετά από 3-4 μέρες. Πήγαινε ακούρευτος και πάρε 2-3 αλλαξιές μόνο.

-------------

Ημ. Αποστολής: 23/Αυγούστου/2011 ώρα 03:29
Πραγματικά με έβγαλες από μεγάλο άγχος τώρα. Λαμπάδα θα σου ανάψω! Σε ευχαριστώ.

Ημ. Αποστολής: 23/Αυγούστου/2011 ώρα 03:32

Πραγματικά με έβγαλες από μεγάλο άγχος τώρα. Λαμπάδα θα σου ανάψω! Σε ευχαριστώ.

Χαχα τίποτα φίλε ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα και να γράψεις εδώ μέσα.

-------------

Ημ. Αποστολής: 24/Αυγούστου/2011 ώρα 01:30

Εννοειτε! Άσχετο, ξερει κανεις να μου πει ποσα χιλιομετρα ειναι η 123 απο τα κτελ στον κιφησο και εαν εχει λεοφωρειο για εκει;

Ημ. Αποστολής: 28/Αυγούστου/2011 ώρα 16:42
Greek_Army να σε ρωτήσω κάτι, εφόσον πάρω τον αδερφό μου για συνοδό (1 χρόνος μικρότερός μου και έχει πάρει αναβολή για κοινωνικούς λόγους) φεύγω την ίδια μέρα και την επόμενη πάω στο 251 ΓΝΑ να περάσω από την επιτροπή και να πάρω τα χαρτιά να τα πάω στην 123, να πάρω την ταυτότητα και το προσωρινό απολυτήριο και τέλος?

Εκτύπωση Σελίδας | Κλείσιμο Παραθύρου