Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
Αποστολή: 14/Ιουλίου/2019 ώρα 19:41 από GVS13
Καλησπέρα παιδια! Ακούστε τώρα και τη δική μοτ περίπτωση και πείτε μου αν εχει ξαναγίνει κάτι τεέοιο πανελλαδικά.

Είμαι στα Χανιά, ειμαι 40 χρονων ανυποτακτος. Μου ήρθε χαρτι κατάταξης για αύριο 15/07 και έτσι πήγα στο φρουραρχείο για τη γνωστή διαδικασία με πολλά θέματα υγείας και γνωματεύσεις γιατρών για αναβολή.

Εκεί λοιπόν μου έδωσαν το τηλέφωνο της γιατρού ώστες να την πάρω και να κλείσω ραντεβού στο ΝΝΚ. ΜΙλάω με την κυρία, της αναφέρω τα προβλήματά μου και μου απανταει πως δε μπορεί να κάνει κάτι και δε μπορεί να μου συμπληρώσει το χαρτί καθώς τα θέματα που έχω δε με εμποδίζουν να πάω στη μονάδα κατάταξης μου.

Μου είπε λοιπόν να πάω στον Έβρο και εκεί να κρίνουν αν θα πάρω αναβολή ή θα με κρίνουν ι3 κτλ και θα παω κανονικά. Εννοείται πως αντέδρασα και μου ανέφερε ρητώς πως δε συμπληρώνει κανένα χαρτί για διαδικασία φρουραρχείου και να πάω εκει που λέει το χαρτί μου για να ζητήσω αναβολή.

Πέρνω λοιπον πίσω στο φρουραχείο και η απάντηση τους ήταν πως έπεσα στην περίπτωση και πως σε άλλους δίνει και σε άλλους όχι. Επίσης με ρώτησαν αν εχω πολιτικό μέσο τωρα που θα γίνονταν οι εκλογές να με τακτοποιησει οπως είπαν. Και ρωτάω, είμαστε σοβαροι;

Υπάρχει έστω ενας στην Ελλάδα που του έχουν αρνηθεί τη διαδικασία φρουραρχείου; Είναι νόμιμο όλο αυτο;
Φυσικά αύριο εννοείται δε θα πάω και μάλλον δε θα ξανα ασχοληθώ με το θέμα στρατός απο εδώ και πέρα.