Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: Από χθες ώρα 07:04 από Μιχαλης
Καλησπερα παιδια,

Ονομαζομαι Μιχαλης. Εφυγα απο την Ελλαδα τελη του 2010, για Αυστραλια. Εχω και Ελληνικη και Αυστραλεζικη υπηκοότητα πριν ακομα φυγω. Συμπληρωσα τα 7 χρονια στο εξωτερικο εδω και χρονια αλλα δεν μπορω να αποδειξω στο προξενειο οτι ηταν για βιοπορτιστικους λογους, αρα δεν μπορω να κυρηχθω μονιμος κατοικος εξωτερικου ακομα. Περιμενω για τα 11 χρονια.

Πριν φυγω για Αυστραλια, ειχα παρει αναβολη λογω σπουδων μεχρι το τελος του 2019, διοτι ειχα εγγραφει σε ενα ΤΕΙ που ειχα περασει μεσω πανελληνιων. Η αναβολη εληξε τελος του 2019.
Δεν εχει ερθει καποιο χαρτι στην κατοικια μου στην Ελλαδα, αλλα οταν μπηκα στην στρατολογια και εβαλα τα στοιχεια μου, μου ζητουσε να παρουσιαστω 11 Μαρτιου 2020. Φυσικα δεν παρουσιαστηκα, αλλα ειχα μαθει απο το προξενειο εδω, οτι μολις με καλεσουν θα μπορεσω να παω στο προξενειο και να κυρηχθω ανυποτακτος κατοικος εξωτερικου. Το θεμα ειναι δεν γνωριζω αν εισαι ανυποτακτος, κατευθειαν την επομενη μερα που δεν παρουσιαστεις ή χρειαζεται να περασει καποιο χρονικο διαστημα;
Εκλεισα ραντεβου με το προξενειο σε μια βδομαδα ωστε να παρουσιασω τα δικαιολογητικα ωστε να θεωρηθω ανυποτακτος εξωτερικου.
Η αρμοδια απο το προξενειο, για τα θεματα στρατολογιας, με ενημερωσε οτι δεν μπορουσε να με βρει με τα στοιχεια μου απο το τηλεφωνο τουλαχιστον.

Οταν μπαινω στην στρατολογια και βαζω τα στοιχεια μου βρισκω στοιχεια για την κατανομη μου (Στρατος Ξηρας) αλλα στην καταταξη μου λεει "¨Δεν εχετε προγραμμαμτιστει για καταταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθει. Απευθυνθειτε στην αρμοδια Στρατολογικη Υπηρεσια". Ενω στον ιδιο λινκ, πριν 2-3 μηνες μου ελεγε να παρουσιαστω στις 11/03/20. Ολα αυτα εγιναν εν μεσω Κορονοιου και τα προξενεια κλεισαν και εμεινε λιγο πισω το θεμα.
Δεν γνωριζω ακριβως τι πρεπει να κανω, και δεν πιστευω οτι και το προξενειο θα γνωριζει καλα. Που θα μπορουσα να απευθυνθω ωστε να μαθω ακριβως σε τι φαση βρισκομαι; Γνωριζει κανεις; Θα εκτιμουσα πολυ καποια βοηθεια περι του θεματος.

Ευχαριστω :)