Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: Από χθες ώρα 15:29 από Μενιος
Παιδια μια ερωτηση καρα επειγουσα.

Απο που να ξεκινησω...

Ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου, το νοεμβρη κλεινω 7 χρονια με εργασια εξωτερικο (απο τα οποια οι 7 μηνες ειναι αμφιβολοι γτ ηταν διπλωματικη εργασια σε εταιρεια που μεν με πληρωσε αλλα δε ξερω αν θα αναγνωριστει ως μερος απο αυτα τα 7 χρονια)

Τελοσπαντων, οπως ισως γνωριζετε απο φετος υπαρχει νομοθεσια πανευρωπαικη που οριζει οτι θα πρεπει οσοι μενουν εξωτερικο (ασχεχτα αν δεν εχουν τπτ στο ονομα τους στην ελλαδα) κατά την επιβεβαίωση των στοιχείων τους στη φορολογικη τους δηλωση να δηλώσουν εκτός απ’ τη χώρα φορολογικής κατοικίας, την πλήρη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους Στο εξωτερικό και τον αριθμό φορολογικής ταυτοποίησης στην αλλοδαπή!

Γιατί, η φορολογική κατοικία και ο τόπος διαμονής, είναι δύο διαφορετικές έννοιες Και η εφορία θα σε θεωρεί φορολογικό κάτοικο Ελλάδας αν δεν κάνεις την μεταβολή της φορολογικής σου κατοικίας και δεν μεταφέρεις το ΑΦΜ σου στη ΔΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, ακόμα κι αν μένεις μόνιμα στο εξωτερικό για πολλά χρόνια, ακόμα κι αν δεν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα.

Εχουμε και λεμε...

Εχω κανει φορολογικη ηδη αλλα νομιζω πως μπορω να την τροποποιησω μεχρι τις 29 Ιουλιου.

Δυο ειναι τα τινα

1) Δηλωνω διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τους Στο εξωτερικό και τον αριθμό φορολογικής ταυτοποίησης στην χωρα π ειμαι στην φορολογικη μ δηλωση. Αυτο εχει ως συνεπεια να σταλθουν τα δεδομενα της φορολογικης μου καταστασης και (με ερωτηματικο) το προστιμο που μου εχει επικυρυχθει στη χωρα που ειμαι μεσω του CRS (υποχρεωτική αυτόματη ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ των κρατών.) ;

2) Παω στη ΔΟΥ εξωτερικου. Αυτο εχει ως αποτελεσμα η ελλαδα να ξερει ποσα βγαζω και να εχει δικαωμα να μου στειλει το προστιμο και στη χωρα που ειμαι;(με διαφορους τροπους)

Απο δευτερα θα μιλησω με φοροτεχνικο να δω τι θα κανω αλλα θα θελα την αποψη σας