Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: 29/Μαΐου/2019 ώρα 15:26 από Felix888
Καλησπέρα,
Είμαι εδώ και κάποια χρόνια ανυπότακτος εξωτερικού και ζω σε χώρα εκτός Σένγκεν. Καθώς ήρθα για τις εκλογές στην Ελλάδα, στην είσοδο (αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης) με ενημέρωσαν ότι έχω απαγόρευση εξόδου και ότι πλέον οι ημέρες εισόδου και εξόδου καταγράφονται. Βρήκαν στο σύστημα μάλιστα (σωστά) πότε είχε έρθει και πότε είχα φύγει για το Πάσχα.
Στην έξοδο ξανά τα ίδια. Μάλιστα με άφησαν και πέρασα στην αρχή. Όμως μετά από λίγα λεπτά ήρθε ο αστυνομικός, καθώς περίμενα, και με ρώτησε πού έχω μόνιμη κατοικία
Όπως πάντα, είχα μαζί μου βεβαίωση της στρατολογίας για ανυποταξία εξωτερικού και την έδειξα. Ευγενέστατος ήταν. Μου είπε κι εκείνος ότι πλέον οι 30 ημέρες προκύπτουν από το σύστημα και πριν λίγες ημέρες είχαν πρόβλημα με έναν ανυπότακτο και "έτρεχαν με δικαστήρια κλπ".
Η καταγραφή, όπως μου εξήγησε, άρχισε αρχές Απριλίου. Θεωρώ ότι πρακτικά αφορά χώρες εκτός του χώρου Σένγκεν.
Αυτά προς ενημέρωση. Κάθε συμβουλή δεκτή.