Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
Αποστολή: 30/Απριλίου/2019 ώρα 17:14 από hellspawn87
Καλησπέρα φίλε,

η διαδικασία που ακολούθησα εγώ Σήμερα (ήταν να μπω και εγω 8/5), ήταν η εξής:

1/ πήγα φρουραρχείο, σχετικά νωρίς να τελειώνω νωρίς (αν εχεις όλη τη μερα να δαπανήσεις, δεν χρειάζεται να πας νωρίς)
2/ Επειδή η αναβολή μου βασίζεται σε ψυχ. Αιτία, είχα μαζί μου τα χαρτιά γνωμάτευσης από το γιατρό μου. Όταν μπεις στο φρουραρχείο, πρώτα περνας από τον ψυχίατρο εκεί (σε ένα λυόμενο κάθεται αυτός). Αυτός χωρίς καμια κουβέντα απλά γράφει μια γνωμάτευση με βάση αυτά που λέει ήδη το χαρτί που του πας. Δεν ανταλλάξαμε ούτε μια κουβέντα.
3/ Στη συνέχεια περνάς από μια δεύτερη 'επιτροπή, που σου γράφει την επίσημη γνωμάτευση του φρουραρχείου, με βάση τα προηγούμενα. Επίσης δεν ανταλλάξαμε ούτε κουβέντα.
4/ Με την επίσημη γνωμάτευση, πας στο Ρουφ (ιδανικά την ίδια μέρα αλλά όχι απαραίτητα) και την καταθέτεις. Εκεί συμπληρώνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι θα παρουσιαστείς ενώπιον της επιτροπής απαλλαγών εντός 1 μήνα.

Τέλος.

Το επόμενο βήμα είναι να λάβουμε ένα γράμμα (συνήθως εντός 15-20 ημερών) που θα μας καλεί να παραστούμε ενώπιον της επιτροπής αυτής.

Συνολική διάρκεια (δεδομένου όμως ότι ήμουν από τους πρώτους στη σειρά) :
1/ αναμονή για ψυχίατρο ->10 λεπτά
2/ γνωμάτευση ψυχίατρου ->3 λεπτά
3/ αναμονή για να δω την επιτροπή ->30 λεπτά
4/ συγγραφή τελικής γνωμάτευσης απο επιτροή ->5 λεπτά
5/ κατάθεση του /4/ στο ρουφ ->10 λεπτά