Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: 29/Απριλίου/2019 ώρα 04:39 από Σουηδός_φοιτητής
Γεια σας, έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα αλλά ακόμα έχω κάποιες απορίες.

Έμενα παλαιότερα Σουηδία όπου και απέκτησα την υπηκοότητα. Το 2010 ήρθα Ελλάδα για σπουδές και πήρα αναβολή η οποία έληξε πρόσφατα. Στο μεταξύ δεν πήρα το πτυχίο μου καθώς μετάνιωσα την επιλογή σχολής και έκανα άλλα πράγματα. Το 2017 αποφάσισα να επιστρέψω Σουηδία και πλέον σπουδάζω ενεργά κάτι άλλο. Πριν λίγες μέρες ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ αρχές Μαΐου. Στη φάση που βρίσκομαι δεν θέλω να αναβάλω κι άλλο τις σπουδές μου.

1. Με τις σπουδές μπορώ να βγω ανυπότακτος εξωτερικού ή πρέπει να εργάζομαι;

2. Τα 2 χρόνια που αναφέρθηκε ότι χρειάζονται για την ανυποταξία εξωτερικού είναι απόλυτα; Βρίσκομαι εδώ 20-21 μήνες. Θα έχω πρόβλημα να βγω από τώρα ή θα πρέπει να περιμένω;

3. Πότε μπορώ να κάνω την αίτηση στην πρεσβεία και πόσο σύντομα γίνεται η αλλαγή από εσωτερικού σε εξωτερικού; Καθώς έρχεται καλοκαίρι και θα ήθελα να κατέβω για λίγες μέρες θα ήθελα να έχω τελειώσει με τις διαδικασίες. Μπορώ να πάω στην πρεσβεία την μέρα που είναι να παρουσιαστώ ή την επόμενη; Και μέχρι τον Αύγουστο θα είναι όλα έτοιμα;

4. Ξέρετε αν θα υπάρχει και κάποια ποινή που ενώ είχα αναβολή σπουδών δεν πήρα το πτυχίο μου; Και αν του χρόνου που τελειώνω τις σπουδές εδώ μπορεί να αναιρεθεί η όποια ποινή;

5. Είναι προτιμότερο να ταξιδεύω με ελληνική ταυτότητα ή με σουηδικό διαβατήριο που με αναφέρει ως Σουηδό υπήκοο; Υπάρχει κάποια διαφορά; Το ταξίδι προφανώς είναι εντός σένγκεν. Επειδή μένω Βόρεια Ελλάδα, το να ταξιδέψω Σόφια και να μπω οδικώς Ελλάδα μπορεί να είναι μια λύση για περισσότερες μέρες; Όσες φορές έχω περάσει τα σύνορα απλά ρίχνουν μια ματιά στην ταυτότητα χωρίς να την περάσουν κάπου.

6. Από ότι έχω καταλάβει, καλό είναι μέχρι να έχω βγει ΜΚΕ να μην έχω εξοφλήσει το πρόστιμο. Υπάρχει διαφορά αν το πρόστιμο βγει τώρα που δεν εργάζομαι, και αργότερα βρω δουλειά και συμπληρώσω τα 7 χρόνια βιοπορισμού ώστε να βγω ΜΚΕ;

7. Όταν έρθω μπορώ να κάνω κανονικά την διαδικασία για ΔΟΥ εξωτερικού;

8. Τον Οκτώβρη θα γίνει ένας γάμος όπου είναι να είμαι ο κουμπάρος, φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!