Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2019 ώρα 16:18 από Kostas_Chicago
Αρχικά αποστάλθηκε από bmaximus

Καλημέρα σας και καλή χρονιά, Έχω πολλα ερωτηματικά και εχω ψαξει αρκετά ειναι η αλήθεια. Οσοι γνωρίζεται κατι ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον. Γεννηθείς το 1991, το 2002 ήρθα με τους γονεις μου μόνιμα Κυπρο οπου εκανα δημοτικο, γυμνασιο, λύκειο, περσα σε σχολή στην Ελλαδα και πηγα για σπουδες το 2010, οι γονεις μου το 2014 επέστρεψαν μονιμα Ελλαδα και εγω ξανα γύρισα μονος Κυπρο το 2016 και τελείωσα τις σπουδες το 2016.

Πλεον απο το 16 και μετα ειμαι μονος Κυπρο και εχω ως βιοποριστική εγκατάσταση την Κυπρο. Στις 31/12/2018 εληξε η αναβολή μου λόγο σπουδών (παρεμπιπτόντως, τωρα κανω μεταπτυχιακό στο Πανεπιστήμιο Κυπρου), μιλησα με την πρεσβια εδω και με το Γεεθα στην Αθηνα και μου ειπαν οτι θα με καλεσουν τον Μαρτιο φέτος και φαντάζομαι μετα απο 6 μηνες, τον Σεπτέμβριο δλδ θα κηρυχθώ ανυπότακτος. Επιπρόσθετα δεν εχω κανένα σκοπο να γυρίσω στην Ελλάδα, δυστηχως. Η απορίες μου ειναι οι εξής.-Το προστιμο των 6κ θα μπει αμεσα μολις κηρυχθώ ανυπότακτος εξωτερικού;

Αν ναι, τότε πόσες ειναι οι μεγιστες δώσεις που μπορώ να το σπάσω; Οπως καταλαβαίνεται 6 χιλιάρικα δεν φυτρώνουν ετσι απλα.:P -Οταν ειμαι ανυποτακτος εξωτερικού, και εφόσον περάσουν αλλα 4 χρονια για να εχω πλεον την ιδιότητα του Μονιμου Κατοικου Εξωτερικού για βιοποριστική εγκατάσταση την Κυπρο, μπορώ να διακόψω την ανυποταξία; Υπαρχει δυνατότητα να διεκδικήσω την επιστροφή των 6κ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

- Αν εχεις ζησει 11 χρονια στο εξωτερικο τοτε εισαι αυτοματα ΜΚΕ και απαλασεσαι. Ησουν 11 χρονια κυπρο; Αν ναι κανε τα χαρτια σου στην πρεσβεια και καθαρισες.
- Αν δεν παρουσιαστεις τον Μαρτη που ληγει η αναβολη σου τοτε αυτοματα θα κυρηχτεις ανυποτακτος και θα σου ερθει σπιτι το προστιμο των 6000 ευρω (συνηθως σε 1-2 μηνες αρα κατα τον Μαιο)
- Μπορεις να βαλεις το προστιμο στην διαδικασια των 100 δοσεων με 60 ευρω ανα δοση + τοκο. Ξεκινας και πληρωνεις μεχρι να συμπληρωσεις 7 χρονια βιοπορισμου. Τοτε θα βγεις ΜΚΕ, και οπως λενε και η απο πανω μπορεις να απαιτησεις επιστροφη του προστιμου. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΣΚΑΣΕΙΣ 6000 Ευρω

Υπάρχει στο κωλωνακι γραφειο που εξειδικευεται σε στρατολογικα θεματα και κυριως ανυποτακτων εξωτερικου (εχουν στρατιωτικο δικηγορο και καλες τιμες σχετικα) Εχουν και ιστιοσελιδα που δεν μπορω προφανως να γραψω. Αν σε καλεσουν στρατοδικειο σιγουρα πρεπει να τους επικαλεστεις.