Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Αναβολή κατά την διάρκεια της θητείας

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Αναβολή κατά την διάρκεια της θητείας
Αποστολή: 19/Νοεμβρίου/2018 ώρα 13:42 από Σολ
Καλησπέρα σας παιδιά. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, για την οποία οι απόψεις διίστανται. Αν τυχόν μπω στρατό, νωρίτερα από ότι θα μπορούσα, πείτε ότι δικαιούμουν >3 χρόνια ακόμα αναβολή και 1-2 μήνες πριν τελειώσει η 9μηνη θητεία μου, με δέχονται σε κάποιο πανεπιστήμιο για κάποιο μεταπτυχιακό, εγώ θα μπορούσα να κάνω διακοπή για μεταπτυχιακό και να συνεχίσω τους 1-2 μήνες που θα μου έμεναν, μετά από 2 χρόνια; Ή άπαξ και μπω μέσα, τέλειωσε και πρέπει να την εκτελέσω όλην, ό, τι και να μου παρουσιαστεί μπροστά μου;

Φαντάζομαι, ότι η λογική ίσως λέει το 2ο, αλλά δεν θα μου έκανε και φοβερή έκπληξη, αν υπήρχε δυνατότητα άδειας για σπουδές, ενώ είμαι ήδη στον στρατό, από την στιγμή που κανονικά θα μπορούσα να έχω περιθώριο >3 χρόνων μέχρι να καταταγώ.

Σε στρατολογική υπηρεσία που ρώτησα μου είπαν με λίγα λόγια πως άπαξ και μπω, τέλειωσε το παιχνίδι και πως μόνο λόγω προβλημάτων υγεία, μπορώ να πάρω μεγάλη άδεια.

Αλλά από την άλλη, έχω ακούσει περιστατικά που κάναν κάτι παρόμοιο.

Οπότε παιδιά, ό, τι ξέρετε πείτε μου, αν και δεν είμαι αισιόδοξος για αυτό που ρώτησα.