Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: 13/Απριλίου/2017 ώρα 14:02 από dusto66
Γεια χαρα
Εχω ενα προβληματακι και θα ημουνα υποχρεος αν μου δωσετε καποιες αποψεις!
Ειμαι 37 χρονων και ζω απο το 2000 στο Λονδινο. Δουλεβω εκει απο το 2002. Ειχα κανει προσπαθειες στο παρελθον να παρω το χαρτι για Μονιμος Κατοικος Εξωτερικου αλλα στην πρεσβεια στο Λονδινο ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να κλεισεις ραντεβου και η κατασταση ειναι αθλια... Εχω διπλη υπηκοοτητα οποτε παντα ταξιδευα με το ξενο διαβατηριο μου και δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε προβλημα επιστρεφωντας Λονδινο απο την Αθηνα. Μεχρι πριν απο κατι ημερες που με σταματησανε στον ελεγχο διαβατηριων... Και με βρηκανε ως ανυποτακτος εσωτερικου και εχω απαγορευση εξοδου.Τους εξηγησα οτι ζω Λονδινο απο το 2000 αλλα επειδη δεν εχω κανει τα χαρτια δεν τους ενοιαζε και με πηγανε στο τμημα για εξακριβωση κλπ κλπ. Μετα με αφησανε ελευθερο και μου ειπανε να παω στην στρατολογια να διευθετησω το θεμα...
Η στρατολογια χρειαζετε χαρτι απο την πρεσβεια. Τιποτα αλλο δεν θα τους κανει. Ημουνα σε αναμονη στο τηλεφωνο στην πρεσβεια για 2 ημερες,5-6 ωρες την ημερα και δεν βρισκω ακρη απο εκει.
Πρεπει να γυρισω Λονδινο για να επιστρεψω στην δουλια μου, και για να κανω τα χαρτια μου για ΜΚΕ. Σκεφτομουνα με το ξενο διαβατηριο να παρω πτηση για Λονδινο μεσω Σενγκεν. Οποτε θεωρητικα δεν θα ελεγξουν στο συστημα το διαβατηριο.
Πιστευετε εσεις οτι θα μπορεσω να πεταξω; Και αν με σταματησουνε παλι θα εχω πιο μεγαλο προβλημα;(σαν να προσπαθω να ξεφυγω απο την χωρα). Αν και οταν με "συλλαβανε" στο αεροδρομιο μου ειπανε οτι με αφηνουνε ελευθερο.
Το αλλο ειναι να διακοψω την ανυποταξια και να φυγω με την ησυχια μου αλλα αυτο θα παρει καποιες μερες.
Δεν με απασχολει να μην παω στρατο. Ετσι και αλλοιως κανω μονο 20 ημερες και μετα εξαγωραζω. Απλα πρεπει να γυρισω γρηγορα τωρα στο Λονδινο μην χασω την δουλια μου! Μετα το κανονιζω και επιστρεφω για τις 20 ημερες.

Σορρυ για το μεγαλο ποστ.
Ευχαριστω