Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Αλλοδαποί στον ελληνικό στρατό
Αποστολή: 15/Ιουλίου/2011 ώρα 05:19 από kampf
Αρχικά αποστάλθηκε από Αλεξανδρος_9007

Δεν θα ανακαλεσω γιατι η καταγωγη του ηταν αρβανιτικη και μιλουσε αρβανιτικα και οχι στην ελληνικη δημοτικη που την ειχε σαν δευτερη γλωσσα. Γνωριζω απο ιστορια και ειμαι περισσοτερο εθνικιστης απο οσο νομιζεις κ. ΑΡΜΕΝΙΣΤΗ

Οσο για την Αμερικη ειναι οντως μισθοφοροι και πληρώνονται αδρα...

ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ...

χαχα τι λες ρε τρελε; Το πραγματικο επιθετο του Κολοκοτρωνη ηταν Τσεργινης. Πρωτα μιλουσε ελληνικα και μετα αρβανιτικα. Αντε και να μιλουσε Αρβανιτικα τι εγινε δηλαδη; Ηταν Αλβανος; Το γλωσσολογικο στοιχειο δεν αποδεικνυει τιποτα. Και ο Καπεταν Κωττας ηταν σλαβοφωνος Ελληνας. Και οι Σκωτσεζοι, Ιρλανδοι και Ουαλοι ειναι Κελτες που μιλαν πρωτα Αγγλικα και μετα Γκαελικα. Αλλα το ξαναλεω ο Κολοκοτρωνης ΔΕΝ ηταν Αρβανιτης.

το ελεγε και ο ιδιος:

«Όταν τους επολέμησεν ο πατέρας μου, οι Αλβανοί του έλεγαν:- Κολοκοτρώνη, δεν κάμεις νισάφι; Και τους λέγει ο πατέρας μου; Τι νισάφι να σας κάμω, όπου ήλθετε και εχαλάσατε την Πατρίδα μου, μας επήρατε σκλάβους και μας εκάμετε τόσα κακά; Τα κεφάλια των Αλβανών έφτιασαν πύργο εις Τριπολιτσά»! ... (απομνημονεύματα Κολοκοτρώνη)