Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2020 ώρα 17:59 από mboxre
Σήμερα πέρασα για δεύτερη και (ελπίζω) τελευταία φορά τη διαδικασία του Φρουραρχείου, οπότε σκέφτηκα να γράψω την εμπειρία μου γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάποιους. Έφτασα στο Φρουραρχείο Αθηνών γύρω στις 07:45. Υπήρχε μια ουρά στην πύλη αλλά κινήθηκε γρήγορα. Στη συνέχεια περάσαμε όλοι στο χώρο του Φρουραρχείου όπου ένας ένστολος μας εξήγησε πως όσοι είναι για παθολογικούς λόγους θα πάρουν παραπεμπτικό για το 401, ενώ για ψυχολογικούς θα "εξεταστούν" εκεί. Να αναφέρω εδώ για όσους αναρωτιούνται, πως τα χαρτιά που είχα μαζί μου ήταν:

• Αστυνομική ταυτότητα
  • Σημείωμα κατάταξης (το παρέλαβα από το Α. Τ. Της περιοχής μου)
  • Γνωμάτευση ιδιώτη ψυχιάτρου
Η συντριπτική πλειοψηφία ήμασταν εκεί για ψυχολογικούς λόγους, οπότε μας οδήγησαν σε μια σκηνή με παγκάκια (είχε πολύ κρύο το πρωί) έξω από το κοντέηνερ στο οποίο βρίσκονταν η ψυχίατρος. Ένας-ένας περάσαμε μέσα, η διαδικασία εντελώς τυπική, η ψυχίατρος απλώς αντέγραφε τη γνωμάτευση του χαρτιού που έφερνε ο καθένας. Όταν τελείωσε αυτό, έφυγα με ένα χαρτί με τίτλο "Γνωμάτευση Υγειονομικής Επιτροπής" όπου έγραφε τη διάγνωση, και την ένδειξη για αναβολή/απαλλαγή (στην περίπτωσή μου έγραφε Ι5 καθώς έχω συμπληρώσει 2 χρόνια αναβολών), καθώς και με ένα χαρτάκι με τίτλο "Παραπεμπτικό σημείωμα ιατρού μονάδας". Στην έξοδο απ' το Φρουραρχείο υπήρχε μια μικρή σκηνή με ένα άτομο της στρατολογίας που απλά έριχνε μια τελευταία ματιά στα χαρτιά, για να αποφυγούν λάθη (φαντάζομαι τυπογραφικά, συμπλήρωσης κλπ κλπ). Με αυτά φεύγω από το Φρουραρχείο και πάω στη Στρατολογία στο Ρουφ. Εκεί συμπληρώνω μια υπεύθυνη δήλωση και δίνω:

• Σημείωμα κατάταξης (βλ. Παραπάνω)
  • Γνωμάτευση Υγειονομικής Επιτροπής (από Φρουραρχείο)
  • Παραπεμπτικό σημείωμα ιατρού μονάδας (επίσης από Φρουραρχείο, το χαρτάκι)
  • Την υπεύθυνη δήλωση που μόλις είχα συμπληρώσει
Επίσης έδειξα την ταυτότητά μου. Αφού έγιναν όλα αυτά, η υπάλληλος τύπωσε μια αίτηση με τα στοιχεία μου και μου ζήτησε να κοιτάξω και να επιβεβαιώσω ότι ήταν όλα οκ. Αφού έγινε και αυτό, με ενημέρωσε ότι θα έρθει συστημένη επιστολή για να περάσω από την επιτροπή απαλλαγών εντός 20 ημερών. Αν αυτό δε συμβεί, μπορώ να πάω ξανά εκεί (στο Ρουφ) και να το εκτυπώσω επί τόπου.

Μετά έφυγα για σπίτι.

Σε 20 μέρες-1 μήνα ξεμπέρδεψα (ελπίζω) οριστικά (αυτό κι αν το ελπίζω!)