Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
Αποστολή: 20/Αυγούστου/2019 ώρα 16:01 από stefa191
Προφανως και δεν σου εδωσαν απαλλαγη, και αυτη τη λογικη μονο στην Ελλαδα τη συναντας. Λες και δεν μπορουν να σου πουν εκεινη τη στιγμη αν την πηρες ή οχι. Σ'εμενα προσωπικα το ειχαν πει, κυριε ταδε σας απαλλασουμε απο τη στρατευση.
Να υποθεσω οτι το σκηνικο αυτο εγινε στο 424;

Τοσο συντομα δε νομιζω οτι προλαβαινεις να κανεις τη διαδικασια, να βγαλεις καινουργια γνωματευση και να τρεξεις.
Οποτε ειτε παιρνεις αναβολη επικαλουμενος οικονομικους λογους στη στρατολογια ή πληρωνεις και επικαλεισαι νοσηλεια για καποιο λογο σε νοσοκομειο που μαλλον θα πρεπει να ειναι ιδιωτικο, ετσι ωστε να παρεις παραταση μεχρι την επομενη ΕΣΣΟ ειτε αναγκαστικα παρουσιαζεσαι και παιρνεις απαλλαγη απο μεσα. Παρε γνωματευση, και παρουσιασου με συνοδο και πιθανων να μην σε κρατησουν στο στρατοπεδο μεχρι να περασεις ξανα απο ιατρο και επιτροπη.

Εγω αν δεν μου εδιναν απαλλαγη επειδη οντως πασχω απο δυσθυμια, κοινωνικη φοβια και γενικευμενη αγχωδη διαταρχη, θα εκανα αποπειρα στο στρατοπεδο και στη συνεχεια θα ειχαν μεγαλα μπλεξιματα οι κομπλεξικοι της επιτροπης απαλλαγων που επειδη ως επι τω πλειστων οι απαλλαγες δινονται σε μαιμου περιπτωσεις δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν οντως ατομα που αντιμετωπιζουν προβληματα. Να δουμε μετα αν θα ξαναστειλουν ατομο που ηρθε για απαλλαγη να παει να υπηρετησει.

@Το αποτέλεσμα της επιτροπής απαλλαγών :
Ερχεται αλληλογραφια συνηθως 1-2 βδομαδες μετα την επιτροπη. Σε καποιους το λενε, σε καποιους οχι. Συνηθως σε μαιμου περιπτωσεις δεν το λενε το αποτελεσμα, ισως κατι σαν τιμωρια για να αγωνιας για 2 βδομαδες. Εγω επειδη κοντεψα να παθω κριση πανικου και φανηκε μου το ειπαν εκεινη τη στιγμη οτι απαλλασομαι.

ΠΑΝΤΑ να κρατατε αντιγραφο της γνωματευσης θεωρημενο για τη γνησιοτητα του σε ΚΕΠ γιατι τα πρωτοτυπα τα κραταει το στρατιωτικο νοσοκομειο. Ειχα δωσει μια φορα το πρωτοτυπο στον ιατρο που με εξετασε στο στρ. Νοσοκομειο και οταν πηγα στην επιτροπη απαλλαγων με ανεπικυρωτο αντιγραφο εγινε φασαρια, εν τελη το δεχθηκαν αλλα τα πραγματα εσφιξαν απο τοτε, οποτε παντα επικρυωμενα αντιγραφα παιδια να εχετε στην ακρη.