Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: 16/Ιουνίου/2019 ώρα 05:48 από Impedance_Z
Αρχικά αποστάλθηκε από Δημήτρης

Εσενα σε ξανά κάλεσαν να παρουσιάστεις όταν είχες πληρώσει το πρώτο προστυμο η δεν είχες τελειώσει ακόμα τις 100 δόσεις ; Να σου υπευνθιμισω πως ότι λεφτά έχεις πληρώσει για το προστυμο επιστρέφονται πίσω από την στιγμή που τώρα είσαι ΜΚΕ

Όχι δεν είχα τελειώσει με τις δόσεις. Ούτε με είχαν καλέσει στρατοδικείο.
Μετά από το στρατοδικείο με καλέσανε πάλι να παρουσιαστώ - χωρίς να το γνωρίζω- Και όταν δεν παρουσιάστηκα μου έστειλαν και δεύτερο πρόστιμο.

Δεν νομίζω ότι τα χρήματα επιστρέφονται. Από ότι γνωρίζω σου διαγράφουν το υπόλοιπο ποσό.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρει κανείς πόσες φορές μπορούν να σου επιβάλλουν το ίδιο πρόστιμο.
Υποτίθεται ότι η ανυποταξία είναι συνεχόμενο "'έγκλημα".

Είχα αγχωθεί λίγο γιατί σκέφτηκα αμα με καλέσουν πάλι στρατοδικείο και αθωοθώ με την επόμενη σειρά πάλι πρόστιμο.
Οπότε κοιταμε 18 χιλιαδες ευρώ και με τόκους πάνω απο 20.
Από την άλλη δεν ξέρω εαν έχει επιπτώσεις εαν δεν παρουσιαστείς στο στρατοδικείο.

Είναι λίγο περίπλοκη η κατάσταση. Εαν είσαι προς το τέλος των 7 χρόνων τότε είναι πιο εύκολα να το αποφύγεις.
Εαν είσαι για παράδειγμα 1 χρόνο εξωτερικό τότε μπορεί να γίνει δυστυχώς αρκετά δύσκολη η ζωή σου.

Εξι χιλιάδες παραείναι αυστηρό το πρόστιμο.
Το παραλογο είναι η επανάλληψη του προστίμου για το ίδιο αδίκημα.

Να προσέχεις να μην έχεις χρήματα σε λογαριασμό στην Ελλάδα μιας και θα τα απορροφήσει η εφορία αυτόματα.