Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: 15/Απριλίου/2019 ώρα 12:43 από bmaximus
Αρχικά αποστάλθηκε από Μόνιμος κάτοικος εξω

Γεια σας,
ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού για χρόνια, και μόλις πήρα αναβολή επ' αόριστον ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (μετά από 7 χρόνια ζωής και βιοπορισμού στο εξωτερικό).
Στα χαρτιά που έλαβα από τη στρατολογία λέει ότι ακυρώνονται και τα 2 πρόστιμα των 6.000 ευρώ που μου είχαν επιβληθεί (ναι, μου είχαν επιβάλει το πρόστιμο 2 φορές).
Έχω κάποιες ερωτήσεις:
1. Το δεύτερο πρόστιμο δεν το είχα πληρώσει καθόλου: Ειδοποιεί η στρατολογία απευθείας την εφορία και το πρόστιμο με τις προσαυξήσεις του διαγράφεται αυτόματα; Ή πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια για τη διαγραφή του προστίμου στην εφορία;
2. Το πρώτο πρόστιμο το είχα εξοφλήσει: Πρέπει να κάνω εγώ κάποια ενέργεια, για να πάρω πίσω τα χρήματα του πρώτου προστίμου; Κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία θα μπορούσε να πεί;
3. Μετά από 2 χρόνια θα χρειαστεί να ανανεώσω ξανά το διαβατήριό μου: Αυτό το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού που πήρα τώρα (Πιστοποιητικό τύπου Β', με ημερομηνία Φεβρουάριος 2019) από τη στρατολογία έχει διοικητική ισχύ επ' αόριστον ή, πριν ανανεώσω το διαβατήριό μου σε 2 χρόνια, θα πρέπει και πάλι να κλείσω ραντεβού με το στρατολογικό τμήμα του προξενείου μου, ώστε να ανανεώσω το πιστοποιητικό μονίμου κατοίκου εξωτερικού (όπως γίνεται δηλαδή με τις βεβαιώσεις ανυποταξίας που έχουν 6μηνη ισχύ) ;
Ευχαριστώ πολύ
Φιλε, ευχαριστώ για την αναφορά σου στα γεγονότα που εζησες, διοτι ετσι μου απάντησες μερικά απο τα δικα μου ερωτήματα. Έχω μια αμφιβολία, και θα ήθελα την εμπειρία σου σε παρακαλώ για να την διαλευκάνω: Ειμαι απο το Μάιο του 2016 Κυπρο, και με κάλεσαν το Μάρτιο του 2019 στρατό, χρειάζομαι ακομα 4 χρονια για να θεωρηθώ ΜΚΕ. Αυτή την εβδομάδα σκοπευω να μιλήσω με το προξενείο στην Λευκωσία για να αιτηθώ της ιδιότητας του ανυπότακτου εξωτερικού. Παρ'ολα αυτά, νομίζω οτι θα μου επιβληθεί πρόστιμο 6000. Η απορία μου ειναι οτι, το 2023 που θα ειμαι ΜΚΕ θα ακυρωθει το πρόστιμο των 6 χιλιάδων; Πιστευω οτι δεν υπάρχει λόγος να το πληρώσω τώρα εφόσον θα ακυρωθεί σε 4 χρόνια. Υπάρχει κάποια άλλη επίπτωση; Ή κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων