Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: 13/Απριλίου/2018 ώρα 01:59 από Νικος 68
Γεια σας παιδια,
χρειαζομαι βοηθεια, γιατι εχω αναστατωθει:

- Πως μπορω να μαθω αν εχω περασει στρατοδικειο εν ερημην σαν ανυποτακτος και ποια ηταν η αποφαση;

Ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου απο το 1985, με 2 υπηκοτητες και την υποχρεωση στρατιωτικης θητειας σε μια απο τις 2 χωρες. Οι γερμανοι, με στρατολογησαν, με απαλλαξαν χωρις λογο και με κρατησαν υπο "στρατιωτικη επιτηρηση". Παραλληλα μου εγγυηθηκαν ρητα, οτι σε περιπτωση στρατευσης μου στην Ελλαδα (παρα την θεληση μου), θα ζητησουν αμεσα την αποστρατευση μου.
Απ τον ελληνικο στρατο ειχα αρχικα 10ετη αναβολη, την ανανεωσα μια φορα στο προξενειο για 2 χρονια. Μετα δεν την ξαναανανεωσα. Ο λογος ηταν το θεατρο του παραλογου, ενα πακο χαρτια χωρις λογικη, τρεξιματα ημερων κτλ. Για μια υπηκοοτητα που δεν μου χρειαζεται και δεν μπορουσα ν αποβαλλω.

Τωρα εχω την ευκαιρια να δουλεψω στην Ελλαδα και ανησυχω. Εχω δουλεψει σε 7 διαφορετικες χωρες, ειναι η φυση της δουλειας μου.
Γνωριζω οτι στην Ελλαδα ισχυει μονο η ελληνικη υπηκοοτητα. Εχω αναστατωθει, δεν ξερω τι με περιμενει.
Ειμαι γεννημενος το 68, οποτε δεν νομιζω οτι θα με στρατολογησουν οταν το οριο ειναι στα 45.

Θα εκτιμουσα αφανταστα οποιαδηποτε πληροφορεια και βοηθεια σας!