Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ανυπότακτοι εξωτερικού

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
Αποστολή: 08/Μαΐου/2017 ώρα 16:08 από Monimos Anyporaktos
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιώργος

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα μεγάλο πρόβλημα εδώ και 7 μήνες ζω Γερμανία έχω αλβανική υπηκοότητα και σε λίγους μήνες θα αποκτήσω και την ελληνική, πλέον εδώ είμαι σε σειρά δεν θέλω να φύγω αλλα Ελλάδα έχω την οικογένεια μου και σπίτι όποτε θέλω να πηγαίνω έρχομαι. Δεν θέλω να πάω στρατό και δεν έχω πρόβλημα να βγω ανυπότακτος απλά τη κυρώσεις θα μου επιβληθούν και θα μπορώ να έρχομαι Ελλάδα να βλέπω οικογένεια και φίλους ; Και εφόσον πάρω ελληνική ιθαγένεια θα μπορώ να επιστρέψω Γερμανία πριν με χαρακτηρίσουν ανυπότακτο εσωτερικού ; Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Για αρχη πεφτει το στανταρ 6χιλιαρο ως προστιμο. Για να πηγαινοερχεσαι Ελλαδα (μεχρι 30 μερες το χρονο) θα πρεπει να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου, δυο χρονια τουλαχιστον διαμονης στο εξωτερικο για να γινει αυτο. Και οπως δουλευει το δημοσιο, δεν νομιζω να παρεις ιθαγενεια και να σε βγαλουν μεσα σε λιγες μερες και ανυποτακτο, αρα θα προλαβεις να πας Γερμανια. Με τι διαβατηριο πηγες εξω η πηγες με ταυτοτητα; Αν σκεφτεσαι να χρησιμοποιεις τα ελληνικα εγγραφα καλυτερα να αποφευγεις την αστυνομια αν αρχισει να σε κυνηγαει ο στρατος, τουλαχιστον μεχρι να βγεις ανυποτακτος ξωτερικου. Απλως μεχρι να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου επισημως, θα παιρνεις ρισκο καθε φορα που κατεβαινεις Ελλαδα. Μετα απο λιγο καιρο θα σε κυνηγανε και τα στρατοδικεια και θα πεφτουν και ποινες φυλακισης (εξαγορασιμες) - Δεν γνωριζω αν αυτο θα εχει και αλλες συνεπειες στην ιθαγενεια σου, να το ψαξεις.