Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απάντηση: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Απάντηση
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)
Όνομα:

Μήνυμα:

Emoticons
συνέχεια...
   Ενεργοποίηση Κωδικοί Forum για να διαμορφώσετε το μήνυμα
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.

Μήνυμα
Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
Αποστολή: 29/Ιουλίου/2010 ώρα 21:55 από tourlidas
Αρχικά αποστάλθηκε από haris

Αρχικά αποστάλθηκε από tourlidas

Αρχικά αποστάλθηκε από Χαρης

Ρε παιδια περασα σημερα εξετασεις ΥΕΑΝΕΘ κ ο οφθαλμιατρος μας εβαλε τεστ ishihara με τα χρωματα τα οποια δεν εβλεπα ολα !

Κ τωρα φοβαμαι μην με κοψουνε γι΄αυτο. Ειδα μονο 4-5 απο αυτα! Κ δεν εχω αχρωματοψια. Χρωματα βλεπω καθαρα αλλα με αυτα τα ishihara δεν τα παω κ πολυ καλα...
αλλα τους υπολοιπους αριθμους τους ειδα καθαρα (αυτους που ηταν μακρια, οχι για αχωματοψια)

Απαντηστε μου παρακαλω.
Φιλε μεσα σε αυτα τα ISHIHARA βρισκεται μονο ενας κυκλος αχρωματοψιας. Οι υπολοιποι ειναι για την δυσχροματοψια. Για τους πλοιαρχους επιτρεπονται μονο 3 σφαλματα (οπως γραφει και η προκηρυξη).
Για τους μηχανικους δεν υπαρχει προβλημα με τη δυσχροματοψια, απλως να μην εχεις αχρωματοψια, δηλαδη πρεπει να αναγνωριζεις τα χρωματα του τριχρωμου φανου. Εσυ για πλοιαρχος ή για μηχανικος θες;

κ ποια απ ολα ηταν τα χρωματα του τριχρωμου φανου;

εμενα μου ειχα στο τραπεζι γυρω στα 15 ishihara κ αλλους 5 αριθμους πανω στον τοιχο...
Τα χρωματα του τριχρωμου φανου ειναι το κοκκινο, το κιτρινο και το λευκο. Αν δεν αναγνωριζεις αυτα, εχεις αχρωματιψια. Αν και δυσκολο να εχεις γιατι θα το ειχες καταλαβει απο μονος σου. Ενω αν εχεις δυσχρωματοψια, δεν το καταλαβαινεις ευκολα αν δεν κανεις το τεστ με τα ISHIHARA.
Οι αριθμοι στον τοιχο ηταν για τη μυωπια.
Με λιγα λογια, αν στα ishihara που σου εδειξαν εκανες παραπανω απο 3 σφαλματα, τοτε σε βγαζουν ακαταληλο για πλοιαρχο, αλλα εισαι καταλληλος για μηχανικος (εφοσον δεν εχεις αχρωματοψια).
Δε μου ειπες. Τι ειδικοτητα θες και ποτε Βγαινουν τα αποτελεσματα σου; Σε ποια περιοχη εκανες τις εξετασεις;