Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

265 Μ/Κ ΤΕ - Μανταμάδο (Λέσβος)

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Γερόλυκος Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 15/Ιανουαρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Γερόλυκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: 265 Μ/Κ ΤΕ - Μανταμάδο (Λέσβος)
    Αποστολή: 28/Μαρτίου/2018 ώρα 23:16
Αρχικά αποστάλθηκε από ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Αρχικά αποστάλθηκε από 191 σειρα 1988-1989

γαμησετα
191 /1988-1989 εμλ γαμησεταααααααααααααααααα

Μια χαρά ήταν την εποχή που αναφέρεις, σε καλό λόχο και για δκτη λόχου έναν καλό Άνθρωπο Και αξιωματικό, ήταν οι εποχές η θητεία δεν ήταν εννέα μήνες και η επάνδρωσή των λόχων πλησίαζε το 100 τοις 100. Χτυπούσαμε προσοχή και κουνιόνταν τα σπίτια στο χωριό. Στο σήμερα, η μονάδα στελεχώνεται από ΕΠΟΠ κατά το μεγαλύτερο μέρος Της, αποτελεί μονάδα αιχμής με σημαντική ζώνη ευθύνης. Τώρα σαν απάντηση ''πως είναι'' εξαρτάται από το τι ψάχνει ο καθένας, και το πως φαντάζεται την θητεία του οπώς και να είναι όμως 9 μήνες είναι μεχρί να πας απολύθηκες.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2018 ώρα 20:11
Παιδια καλησπερα, το 265 Μ/Κ ΤΕ ειναι ιδιο με το 265 Μ/Κ ΤΠ?
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Β Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Β Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2018 ώρα 19:28
Υπηρέτησα στο Μανταμάδο το 2000 και συγκεκριμένα στο 3ο λοχο, το περισσότερο καιρό της παραμονής εκεί τον πέρασα στο Φυλάκιο του ίδιου λόχου (ακρωτήρι) μέχρι που πηρα μετάθεση για την Προεδρικη Φρουρά. Δύσκολο στρατόπεδο όντως αλλα μεγάλη η ευλογία να εέχει το Ταξιαρχη δίπλα σου. Οπότε να μην ανησυχεί κανείς.
Επιστροφή στην κορυφή
ΝΙΚΟΣ ΧΑΝΙΑ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΝΙΚΟΣ ΧΑΝΙΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Αυγούστου/2018 ώρα 22:23
83 γ ΕΣΣΟ 164 σειρα μεταφεραμε το στρατοπεδο απο την καλλονη εμλ δεν υπηρχε τιποτα τοτε

Επιστροφή στην κορυφή
ΝΙΚΟΣ ΧΑΝΙΑ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΝΙΚΟΣ ΧΑΝΙΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2018 ώρα 18:27
Αρχικά αποστάλθηκε από νικος χανια

83 γ ΕΣΣΟ 164 σειρα μεταφεραμε το στρατοπεδο απο την καλλονη εμλ δεν υπηρχε τιποτα τοτε
22 μηνες και 6 μερεσ ειχαμε και τοτε αυτοκτονια απο φανταρο που ηταν στο λυτ δυσκολες στιγμεσ γι 10/15μερες απολυτη ησυχια στο ταγμα τελικα ολα καποια στιγμη ξεχνιουντε και η ζωη συνεχιζετε
τοτε δεν ειχαμε ουτε νερο και περναμε απο απεναντι η με υδροφορα απο συκαμια
δυσκολα αλλα αν εχεις καλη παρεα ολα τα παλευεις καλη θητεια στους νεουσ

Επιστροφή στην κορυφή
Jonh Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Jonh Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 17:13
Τι να πω πραγματικα.. μιλανε ανθρωποι και λενε ειναι μαυρο απο το 2000 εως τωρα 2018. Μην τρομαζεται τον κοσμο. Οσο για τον φιλο μου που λεει τερμα θεου αρχες αλαχ μαλλον θα επρεπε να παει πλατη για να να ειναι στον πολιτισμο.
Επιστροφή στην κορυφή
γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2019 ώρα 18:19
Μαλακίες όλα όσα διάβασα μαλακίες από κολεγιόπαιδα ήμουν εκεί το 1985 είναι ήσυχα πολύ η αυτοκτονίες δεν οφείλονται στο στρατόπεδο η στην κακή διαβίωση η αξιωματική ήταν υπέροχη άνθρωποι πάντα κοντά μας σε ότι και να θέλαμε το φαγητό ήταν πολύ καλό υπέροχο δεν θα πω αλλά καλό νερό δεν μας έλειπε ποτέ παράδεισος δεν ήταν αλλά ούτε και κόλαση στο κάτω κάτω βρε αδελφέ στρατός είναι εγώ θέλω να πάω και κάποια στιγμή θα το επισκεφθώ για τον άγιο ταξιάρχη την εκκλησία εγώ δεν είδα ποτέ εξορκισμούς
Επιστροφή στην κορυφή
295 σειρά κορινθος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 295 σειρά κορινθος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2019 ώρα 22:46
3 ος λόγος με χατζηστυλιανου. όπως τα είπες φίλε. το πιο μαύρο τάγμα με γιοβα διοικητή. χωρίς καμιά υπερβολή ειδικοδυναμιτες κάναμε εκει. πέλεκυ επαγγιστρωσεις, βραδυνές πορειες σχοινάκια πλωτά, τα πάντα. όταν έφυγε ο γιόβας έμαθα εφέ κολέγιο. ακόμα και η όψη του στρατοπέδου άλλαξε ριζικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Τάσος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Τάσος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Αυγούστου/2019 ώρα 19:55
92 B...
1991-1992...
(Επι) Λοχίας 3ου Λόχου...
ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ για τη θέση που μου εμπιστεύτηκε η Πατρίδα ΜΟΥ...
Τιμή μου του Μανταμάδου ο Μακρύς Γιαλός, το Ακρωτήρι και ο Προστάτης μας ο Αρχάγγελος!
Κάτι ξέρουν που σε στέλνουν εκεί... Μάλλον είσαι ικανότερος από όσο φοβάσαι...
Σίγουρα, πάντως, ΔΕΝ έχει ¨μέσον" !
Ίσως, και γι'αυτό, θα νοιώθεις Υπερήφανος κάποτε... Θα είσαι πατριώτης και όχι πατριδοφάγος ή πατριδοκάπηλος...
Καλό σου υπόλοιπο...
Επιστροφή στην κορυφή
Σπύρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σπύρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Δεκεμβρίου/2019 ώρα 20:27
Αξέχαστες εμπειρίες. πραγματικες ασκήσεις καθε βδομάδα εξω ολο το τάγμα απο καμένο δάσος μεχρι Θέσεις αμυνας.. πορείες ανταρτοπολεμους βολες με οτι οπλο υπηρχε. κλπ. ε. μ. λ.265 Σεπτέμβριος 1988 Αύγουστος 1989.
Επιστροφή στην κορυφή
Παναγιώτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παναγιώτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιανουαρίου/2020 ώρα 13:56
Μανταμάδος... Εμπειρία που δεν ξεχνιέται.1992-1993, πήρα απολυτήριο από εκεί (παρέδωσα το όπλο στις 3 τα ξημερώματα, μετά από νυχτερινή πορεία, και στις 8 το πρωί πήρα το απολυτήριο στο χέρι). Δύσκολο τάγμα, μάχιμο, αλλά μέσα στις συνθήκες αυτές αναπτύσσεις σχέσεις φιλίας και αλληλεγγύης με τους συναδέλφους σου, και έχεις το χρόνο να κοιτάξεις και λίγο μέσα σου. Μη βάζετε βύσμα. Την αξία της εμπειρίας θα την εκτιμήσετε όταν περάσουν κάπως τα χρόνια. Και μπορώ να πω πως, όσο παράδοξο κι αν ακούγεται, είναι σαν ένα παράσημο για το οποίο δεν παύεις ποτέ να είσαι περήφανος. Στη ζωή να προχωράς με ψηλά το κεφάλι, όσο δύσκολες κι αν είναι οι συνθήκες, και να μη φιλάς κατουρημένες ποδιές για τη βολή σου.
Επιστροφή στην κορυφή
Σαμαράς Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σαμαράς Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 01:41
Φυλάκιο ακρωτηρίου παρατηρητής 1990-1991 σειρά 186 ένα χρόνο 265 τε. Εμπειρία ζωής. Κάποια στιγμή θα τα έχετε όλα αυτά γλυκιές αναμνήσεις. Τιμή μου και μένα που υπηρέτησα εκεί.

Επιστροφή στην κορυφή
Signaller Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 16/Φεβρουαρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Signaller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 15:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Σαμαράς Γιώργος

Κάποια στιγμή θα τα έχετε όλα αυτά γλυκιές αναμνήσεις. Τιμή μου και μένα που υπηρέτησα εκεί.

Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό που γράφεις φίλε !

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  12
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.