Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Πάμε για πόλεμο;

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 910111213 14>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

AtomicYeti Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 03/Ιουνίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση AtomicYeti Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Πάμε για πόλεμο;
    Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2016 ώρα 13:27
Το μόνο καλό είναι οτι έχει χεστεί η κυβέρνηση μετα απο αυτή την εξέλιξη, μιας που είχαν επενδύσει στην Κλίντον. Αν πραγματικά γίνει πόλεμος τα καταφύγια δεν θα μας σώσουν, ας αρχίσει ο στρατός τις κλήσεις για μετεκπαίδευση, και για να τους βγεί το κόστος, να γίνεται ανα νομό, να πας όπου είσαι δημότης. Έτσι θα γλυτώσει τα έξοδα ενδυσης υποδυσης και τροφής.
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Επιστροφή στην κορυφή
aeronut Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2010
  Παράθεση aeronut Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2016 ώρα 19:32
Η λιποταξία δέ δικαιολογείται. Για ότι πολιτικές αποφάσεις έχουνε ληφθεί φέρουμε ευθύνη συνολικά σαν κοινωνία και το να βγαίνεις στην απ'εξω είναι εγωιστικό. Και θα μου πείτε ότι οι νέοι δε φταίνε, θα σας πώ οτι το μήλο κατω απ τη μηλιά έχει πέσει. Οι φίλοι μου δέν πάνε να ψηφίσουν κάν. Μάλλον νομίζουνε ότι έτσι δε φέρουν ευθύνη. Έτσι κ γίνει πόλεμος στη σέντρα όλοι.
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Επιστροφή στην κορυφή
Mauroprovato Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Ανεπιθύμητο μέλος

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2016
  Παράθεση Mauroprovato Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2016 ώρα 21:13
1. Παντως τον donald δεν τον πολυενδιαφερει τι γινεται στα αλλα κρατη του κοσμου, δλδ λεει: αρκετα προβληματα εχουμε εμεις εδω στο αμερικα, σιγα μην ασχοληθουμε με τους εξω. Εχει μια πολυ ισχυρη εσωτερικη πολιτικη δλδ, αλλα δε νοιαζεται και πολυ για ολους τους αλλους(αν και θα επρεπε ως ηγετης παγκοσμιας δυναμης)... Βεβαια και ο ομπαμα 8 χρονια δεν εκανε και τρομερη εξωτερικη πολιτικη. Για την ακριβεια σα να μην υπηρχε ενα πραμα αλλα τεσπα... Ενω αν εβγαινε η Χιλαρι, οπου γαμος και χαρα(συρια ας πουμε) πρωτη θα ητανε...
2. Για το κομμα του Βελοπουλου τι λετε;
Βεβαια ειναι λιγο ακυρη η συνδεση πολιτικης και εκκλησιας που κανει αλλα μαλλον το κανει για να παρει ψηφους.
Γενικα μιλαει εξω απ'τα δοντια για εθνικα θεματα αποτι βλεπω πραγμα που ειναι καλο. Τι λετε;
Επιστροφή στην κορυφή
AtomicYeti Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση AtomicYeti Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2016 ώρα 22:12
Αρχικά αποστάλθηκε από aeronut

Η λιποταξία δέ δικαιολογείται. Για ότι πολιτικές αποφάσεις έχουνε ληφθεί φέρουμε ευθύνη συνολικά σαν κοινωνία και το να βγαίνεις στην απ'εξω είναι εγωιστικό. Και θα μου πείτε ότι οι νέοι δε φταίνε, θα σας πώ οτι το μήλο κατω απ τη μηλιά έχει πέσει. Οι φίλοι μου δέν πάνε να ψηφίσουν κάν. Μάλλον νομίζουνε ότι έτσι δε φέρουν ευθύνη. Έτσι κ γίνει πόλεμος στη σέντρα όλοι.

Η λιποταξία είναι διαφορετικό πράγμα.
Υπάρχουν και οι εγωιστές σε αυτή την ζωή, δεν μπορείς να έχεις ομοιογένεια σε όλα, εδώ η φύση είναι ανομοιογενής σε όλα τα είδη της.
Δεν ευθύνομαι εγώ για τις αποφάσεις που πήρε η κοινωνία όταν εγώ ακόμα καλά καλά δεν ήμουν σπέρμα. Την χούντα δεν την έζησα, όταν έφυγε ο βασιλιάς δεν ήμουν εκεί, δεν αποφάσισα για την μεταπολίτευση, και όταν η χώρα έμπαινε στο ευρώ εγώ ήμουν στο μεταπτυχιακό μου. Τι πάει να πει το μήλο κάτω απο την μηλιά θα πέσει;

Αυτό για την σέντρα που είπες είναι και το ποιό επικίνδυνο. Απόλεμοι άκαπνοι ημιεκπαιδευμένοι άνθρωποι, οπλισμένοι με φονικό διαμέτρημα χωρίς να έχουν κάνει γυμνάσια στο πως θα κινηθούν σαν σχηματισμός. Οι επαγγελματίες θα μας αποφεύγουν σαν επικίνδυνους (εκτός αν μας χρησιμοποιήσουν σαν κρεατοασπίδα) και τα φίλια πυρά θα γίνουν συνήθεια. Θα λέμε: "ΜΠΑΜ! ΠΑΡΤΑ ΡΕ ΠΑΛΙΟ... Ωχ δικός μας ήταν".

Ο πόλεμος ανέκαθεν ήταν πολύ οργανωμένη ιστορία. Η θήρευση λαμβάνεται πάρα πολύ σοβαρά απο κάθε φυλή - λαό γιατί αν αποτύχει τότε πάπαλα. Το "στη σέντρα" που λες εσύ θυμίζει κάποιον που σκέφτεται με το θυμικό του. Μάλιστα αυτή η μεταχείριση θα δημιουργήσει πολλές λιποταξίες.
Επιστροφή στην κορυφή
aeronut Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2010
  Παράθεση aeronut Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Νοεμβρίου/2016 ώρα 02:13
Αρχικά αποστάλθηκε από AtomicYeti

Η λιποταξία είναι διαφορετικό πράγμα.
Υπάρχουν και οι εγωιστές σε αυτή την ζωή, δεν μπορείς να έχεις ομοιογένεια σε όλα, εδώ η φύση είναι ανομοιογενής σε όλα τα είδη της.
Δεν ευθύνομαι εγώ για τις αποφάσεις που πήρε η κοινωνία όταν εγώ ακόμα καλά καλά δεν ήμουν σπέρμα. Την χούντα δεν την έζησα, όταν έφυγε ο βασιλιάς δεν ήμουν εκεί, δεν αποφάσισα για την μεταπολίτευση, και όταν η χώρα έμπαινε στο ευρώ εγώ ήμουν στο μεταπτυχιακό μου. Τι πάει να πει το μήλο κάτω απο την μηλιά θα πέσει;

Αυτό για την σέντρα που είπες είναι και το ποιό επικίνδυνο. Απόλεμοι άκαπνοι ημιεκπαιδευμένοι άνθρωποι, οπλισμένοι με φονικό διαμέτρημα χωρίς να έχουν κάνει γυμνάσια στο πως θα κινηθούν σαν σχηματισμός. Οι επαγγελματίες θα μας αποφεύγουν σαν επικίνδυνους (εκτός αν μας χρησιμοποιήσουν σαν κρεατοασπίδα) και τα φίλια πυρά θα γίνουν συνήθεια. Θα λέμε: "ΜΠΑΜ! ΠΑΡΤΑ ΡΕ ΠΑΛΙΟ... Ωχ δικός μας ήταν".

Ο πόλεμος ανέκαθεν ήταν πολύ οργανωμένη ιστορία. Η θήρευση λαμβάνεται πάρα πολύ σοβαρά απο κάθε φυλή - λαό γιατί αν αποτύχει τότε πάπαλα. Το "στη σέντρα" που λες εσύ θυμίζει κάποιον που σκέφτεται με το θυμικό του. Μάλιστα αυτή η μεταχείριση θα δημιουργήσει πολλές λιποταξίες.
Χαχα άκου τι λέει. Ήμουνα στο μεταπτυχιακό. Εσύ ήσουνα στο μεταπτυχιακό, ο δίπλα στη γκόμενα κ ο γειτονας έπινε καφέ. Απαλλάσσεστε απο ευθύνες όλοι. Και τέλος πάντων τί είναι αυτά που γράφεις σε στρατιωτικό σαιτ; Άμα σκέφτεσαι έτσι τώρα στην ειρήνη άν γίνει πόλεμος τί θα κάνεις; Πρέπει να καταλάβετε ότι μόνο όταν αρχίσουμε να αναλαμβάνουμε όλοι τις ευθύνες μας αυτή η χώρα θα πάει μπρος!
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Επιστροφή στην κορυφή
AtomicYeti Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Παράθεση AtomicYeti Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Νοεμβρίου/2016 ώρα 07:16

Χαχα άκου τι λέει. Ήμουνα στο μεταπτυχιακό. Εσύ ήσουνα στο μεταπτυχιακό, ο δίπλα στη γκόμενα κ ο γειτονας έπινε καφέ. Απαλλάσσεστε απο ευθύνες όλοι. Και τέλος πάντων τί είναι αυτά που γράφεις σε στρατιωτικό σαιτ; Άμα σκέφτεσαι έτσι τώρα στην ειρήνη άν γίνει πόλεμος τί θα κάνεις; Πρέπει να καταλάβετε ότι μόνο όταν αρχίσουμε να αναλαμβάνουμε όλοι τις ευθύνες μας αυτή η χώρα θα πάει μπρος!

Προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις οτι αν πας στη σέντρα έτσι απλά, δεν έχεις αναλάβει καμία ευθύνη. Όταν θα γίνει στρατιωτική αντιπαράθεση, δεν θα είναι ώρα ευθύνης, θα είναι ώρα επιβίωσης. Και ο πόλεμος θέλει γερά δεμένη ομάδα για να τα καταφέρεις. Σκέφτομαι έτσι εν ειρήνη γιατι εν πολέμω δεν θα έχω χρόνο να σκεφτώ, θα τρέχω! Για να πάει λοιπόν αυτή η χώρα εμπρος πρέπει να αλλάξει πολιτικό σύστημα, η κοινοβουλευτική δημοκρατία απέτυχε για πολλούς λόγους. Αλλά αυτό για να το πετύχεις θέλει να έχεις αποκτηνωθεί και να κατέχεις ιστορική αλήθεια. Μόρφωση κοινώς, την οποία προσπαθούμε σιγα σιγά να αποκτήσουμε μιας που μείναμε ντουβάρια σε αυτό τον τομέα.

Αυτά τα γράφω στο στρατιωτικό σαιτ, μπας και ακούσουν τπτ εν ενεργεία και ξεκινήσουν να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους, και επιτέλους γίνει κάποια εκπαίδευση. Ο πόλεμος δεν θα είναι όπως το 40, οι Έλληνες δεν έχουμε ιδέα περι πολέμου.

Τέλος πρέπει να καταλάβεις οτι μια φορά και ένα καιρό κάποιοι νόμισαν οτι ανέλαβαν τις ευθύνες τους και μετά χάθηκε το 40% της Κύπρου. Ο πόλεμος ήδη συμβαίνει και εμείς δεν έχουμε κάτι να αντιπαραθέσουμε σε ηθικό, οικονομικό και πολιτικό επίπεδο. Η στρατιωτική αναμέτρηση είναι το τελευταίο κομμάτι ενος πολέμου.Αν δεν έχεις κερδίσει την μάχη στα χαρτιά, δεν κατεβάζεις στράτευμα στο πεδίο μάχης. Αν ασχολείσαι έστω και κατ'ελάχιστον με την στρατηγικη, θα έπρεπε να το γνωρίζεις αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 12:21
Τσαβούσογλου: Τα Ίμια είναι τουρκικό έδαφος

Η άποψη του υπουργού Εξωτερικών της Τουρκίας κατατέθηκε γραπτώς σε απάντηση ερώτησης Τούρκου βουλευτή για το καθεστώς νησιών του Αιγαίου - Θέσεις σαν αυτή υπονομεύουν την ασφάλεια στο Αιγαίο, απαντά η Αθήνα

Τα Ιμια είναι τουρκικό έδαφος, δήλωσε την Τετάρτη ο τούρκος υπουργός Εξωτερικών Μεβλούτ Τσαβούσογλου, απαντώντας γραπτώς σε ερώτηση που κατέθεσε άλλος τούρκος βουλευτής σχετικά με το καθεστώς νησιών, νησίδων και βραχονησίδων στο Αιγαίο.

Πρώτο Θέμα
ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ!
Επιστροφή στην κορυφή
psofos Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 14/Νοεμβρίου/2016
  Παράθεση psofos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 14:01
ΝΑΙ ειναι φιλοι μας! Εχουμε τιποτα να χωρισουμε εμεις οι Ελληνες με τους Τουρκους; ΟΧΙ. Τι νομιζεις δλδ; Οτι ο απλος Τουρκος πολιτης που κοιταει να βγαλει το μεροκαματο του οπως εμεις σε θεωρει εχθρο του; ΟΧΙ. Οι λαοι δεν εχουν να χωρισουν τπτ μεταξυ τους... Οι "μεγαλοι" και οι εταιρειες οπλων που εχουν συμφεροντα απο τις συγκρουσεις μας κανουν να νομιζουμε οτι ειναι εχθροι μας ενω στην πραγματικοτητα αν δεν ηταν αυτοι θα ζουσαμε αρμονικα. Η καθε χωρα και το καθε εθνος με δικα του συνορα χωρις διαμαχες για βραχια κλπ. Νομιζεις οτι ο Τουρκος θελει να σου παρει ενα βραχο στο αιγαιο που ουτε καν ξερει που ειναι; ΟΧΙ. Οι μεγαλοι μονο τα κανουν αυτα ειτε για να βγαλουν λεφτα ειτε για να μεινουν στην ιστορια... Τωρα θα μου πειτε οτι ετσι ειναι η φυση του ανθρωπου. Και εγω συμφωνω εδω αλλα με την προοδο της τεχνολογιας και με ολες τις ανεσεις τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ κυριοι και ο ανθρωπος πλεον δεν εχει την αναγκη για επεκταση γτ με το αεροπλανακι παει ταξιδακι σε αλλη χωρα χωρις να κανει πολεμο οπως τρεις χιλιαδες χρονια πριν για να καταλαβει εδαφη...
Αυτα που λεω ομως λιγη σημασια εχουν γτ ετσι οπως εχουν τα πραγματα τη συγκρουση δεν τη γλυτωνουμε... Εδω που τα λεμε χρειαζεται μια συγκρουση ετσι και αλλιως διοτι με αυτον τον τροπο θα εκτονωθει η πιεσμενη και χωρις αξιες κοινωνια!
Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 26/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 14:22
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Τσαβούσογλου: Τα Ίμια είναι τουρκικό έδαφος

Η άποψη του υπουργού Εξωτερικών της Τουρκίας κατατέθηκε γραπτώς σε απάντηση ερώτησης Τούρκου βουλευτή για το καθεστώς νησιών του Αιγαίου - Θέσεις σαν αυτή υπονομεύουν την ασφάλεια στο Αιγαίο, απαντά η Αθήνα

Τα Ιμια είναι τουρκικό έδαφος, δήλωσε την Τετάρτη ο τούρκος υπουργός Εξωτερικών Μεβλούτ Τσαβούσογλου, απαντώντας γραπτώς σε ερώτηση που κατέθεσε άλλος τούρκος βουλευτής σχετικά με το καθεστώς νησιών, νησίδων και βραχονησίδων στο Αιγαίο.

Πρώτο Θέμα
ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ!

να ανησυχουμε για θερμο επεισοδιο η σκυλι που γαβγιζει δεν δαγκωνει;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 16:11
Όχι μωρέ, για εσωτερική κατανάλωση τα λένε. Όπως και η σημερινή NAVTEX με την Κυπριακή ΑΟΖ μέσα, που εξεδώθει προ ολίγου, για εσωτερική κατανάλωση είναι.

Κοίτα σύμπτωση, τα σημεία 5 και 6 κάθονται πάνω στη γραμμή των ΑΟΖ Ελλάδος-Κύπρου.

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 16:19
Και άλλη μία Τουρκική NAVTEX πάλι νοτίως του Καστελορίζου. Για εσωτερική κατανάλωση και αυτή...

Επιστροφή στην κορυφή
ΔΕΑ_2αμαλ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση ΔΕΑ_2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 21:28
Τελικα πως αξιολογειτε αυτη την εξτρα κινητικοτητα στις τουρκικες προκλησεις; Δε μπορω να καταλαβω αν σαρκαζει ο Νασσος με το θεμα της εσωτερικης καταναλωσης ή το εννοει. Βλεπω να μας παιρνουν κανα δυο νησακια και μετα να ψαχνομαστε στα δικαστηρια εμεις. Γιατι για ανταποδοτικο χτυπημα στον Εβρο, ουτε απ εξω.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 22:09
Ακούστε τον Καλεντερίδη και θα καταλάβετε που θα το πάει

Αυτά πριν τη δήλωση του Τούρκου ΥΠΕΞ για τα Ίμια και τη νέα NOTAM για τη Κάσο (τουρκιστί Coban)

Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 00:50
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΕΑ_2αμαλ

Τελικα πως αξιολογειτε αυτη την εξτρα κινητικοτητα στις τουρκικες προκλησεις; Δε μπορω να καταλαβω αν σαρκαζει ο Νασσος με το θεμα της εσωτερικης καταναλωσης ή το εννοει. Βλεπω να μας παιρνουν κανα δυο νησακια και μετα να ψαχνομαστε στα δικαστηρια εμεις. Γιατι για ανταποδοτικο χτυπημα στον Εβρο, ουτε απ εξω.

εγω θεωρω πως η πολιτικη του ερντογαν ειναι απροβλεπτη τον εχω ικανο για ολα. Ειδικα τρ που εε ψηφισε το παγωμα της ενταξης της τουρκιας στην εε απως πρεπει να απαντησει σε αυτο και φοβαμαι πως θα εκμεταλλευτει το μεταναστευτικο που ειναι προβλημα κυριως της ελλαδας αλλα εχει ευρωπαικο βελινεκες.
Επιστροφή στην κορυφή
Soap Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 11/Μαΐου/2015
  Παράθεση Soap Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 02:42
Αρχικά αποστάλθηκε από marsupilami

Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΕΑ_2αμαλ

εγω θεωρω πως η πολιτικη του ερντογαν ειναι απροβλεπτη τον εχω ικανο για ολα. Ειδικα τρ που εε ψηφισε το παγωμα της ενταξης της τουρκιας στην εε απως πρεπει να απαντησει σε αυτο και φοβαμαι πως θα εκμεταλλευτει το μεταναστευτικο που ειναι προβλημα κυριως της ελλαδας αλλα εχει ευρωπαικο βελινεκες.

Καλησπέρα στην κοινότητα.

Πράγματι ο σουλτανοψυχάκιας ισλαμοφασίστας ηγέτης της γείτονος χώρας είναι απρόβλεπτος... Ικανός για όλα όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

Από την άλλη βέβαια το να χτυπήσεις χώρα της συμμαχίας όπως είναι η Ελλάδα δεν είναι μικρή υπόθεση. Θα πρέπει να αναμένεις και τις συνέπειες (εννοείται θα είναι χοντρές για τους γείτονες). Πόσο μάλλον όταν ήδη τους έχεις τσιτώσει τους Ευρωπαίους με εκβιασμούς που αφορούν ζητήματα όπως το προσφυγικό ας πούμε.

Οι λαοί μεταξύ τους Νάσσο μιας και το ανέφερες παραπάνω, είναι όντως φίλοι και καλά κάνουνε και είναι φίλοι. Μη το γελάς καθόλου. Η ηγεσία όμως είναι άλλο ζήτημα. Και η συγκεκριμένη ηγεσία της Τουρκίας είναι επεκτατικής βλέψεως άρα και επικίνδυνη.

Αρκετά πιθανό πλέον ένα σενάριο, πιστεύω, κάποια στιγμή ανάμεσα στο Γενάρη-Φλεβάρη-Μάρτη.
Και νωρίτερα βέβαια δεν αποκλείεται. Κάποιο θερμό επεισόδιο σε ένα εκ των "μετώπων" που ανέφερε ο κ. Καλεντερίδης παραπάνω στο βίντεο που παρέθεσε ο Νάσσος. Θράκη ή Αιγαίο ή χαμηλότερα, κατά Κύπρο μεριά.

Προσωπικά είμαι πάντα αισιόδοξος, έτσι την βρίσκω, οπότε επιλέγω να είμαι αισιόδοξος και τώρα. Το υγιές ανθρώπινο μυαλό δεν ξυπνάει με το βίτσιο να πάει να τουφεκίσει ένα συνάνθρωπο του ή να φάει ένα βόλι διαμετρήματος 5,56 NATO στον κούτελο του... Ή ακόμη χειρότερα να χάσει κανα χέρι ή κανένα πόδι.

Το υγιές ανθρώπινο μυαλό όμως, δεν ξυπνάει επίσης με την πρόθεση να παραδώσει έστω και πιθαμή εδάφους άνευ πάλης σε οποιονδήποτε πιθανό κατακτητή.

Καλό Δεκέμβρη, καλές γιορτές και ίδωμεν...
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 15:55
Μετά από πολλά χρόνια η Τουρκία βγάζει απανωτά τόσες πολλές NAVTEX για συγκεκριμένο μέρος. Δεν τα βλέπω καθόλου καλά τα πράγματα.

Επιστροφή στην κορυφή
marsupilami Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση marsupilami Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 21:41
Οι απαντησεις απο την κυβερνηση μας?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Δεκεμβρίου/2016 ώρα 22:21
Ιδου η απάντηση

Και η ανταπάντηση του Τουρκικού ΥΠΕΞ για τα λεγόμενα του Καμμένου

«Ο Έλληνας ΥΠΑΜ δεν έχει την ικανότητα αξιολόγησης και έκφρασης από την άποψη της κοινής λογικής»
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 910111213 14>