Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
anestios Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 19/Αυγούστου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση anestios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Υπαξιωματικοί Λιμενικού Σώματος
    Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 04:31
Οι υπαξιωματικοι τι διαφορα εχουν απο τους λιμενοφυλακες;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 14:42
Αρχικά αποστάλθηκε από anestios

Σχολή Δόκιμων Υπαξιωματικών ΛΣ
Η Σχολή λειτουργεί στις εγκαταστάσεις της «ΣΧΟΛΗΣ ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (ΣΜΥΝ) » του Πολεμικού Ναυτικού στον ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑ και διαρκεί εννέα (9) μήνες. Κατά την διάρκεια της οι δόκιμοι διαμένουν και σιτίζονται εντός αυτής. Οι προϋποθέσεις εισαγωγής στη Σχολή ορίζονται στην εκάστοτε προκήρυξη. Οι υποψήφιοι υποβάλλονται σε υγειονομικές εξετάσεις και αθλητικές δοκιμασίες. Οι Δόκιμοι παρακολουθούν μαθήματα, θεωρητικά και πρακτικά, προκειμένου να καταρτιστούν και να αντεπεξέλθουν στα καθήκοντα τους και στις απαιτήσεις του Λιμενικού Σώματος. Η εξοικείωσή τους με τη ναυτιλία και τη ναυτική τέχνη επιτυγχάνεται μέσω εκπαιδευτικών πλόων. Μετά την αποφοίτησή τους οι Δόκιμοι ονομάζονται Κελευστές Λ. Σ και εντάσσονται στο προσωπικό του Λιμενικού Σώματος.Αποστρατεύονται με το βαθμό του Πλοιάρχου Λ. Σ.

Σχολή Δόκιμων Λιμενοφυλάκων ΛΣ
Η Σχολή εδρεύει στον Πειραιά είναι διάρκειας μέχρι έξι (6) μηνών και κατά την φοίτησή τους οι δόκιμοι διαμένουν και σιτίζονται εντός αυτής. Οι προϋποθέσεις εισαγωγής στη Σχολή ορίζονται στην εκάστοτε προκήρυξη. Οι υποψήφιοι υποβάλλονται σε υγειονομικές εξετάσεις και αθλητικές δοκιμασίες. Όσον αφορά την εκπαίδευση των δοκίμων Λιμενοφυλάκων ισχύουν τα ίδια κατ΄ αναλογία με αυτή των Δοκίμων Υπαξιωματικών Λ. Σ. Μετά την αποφοίτησή τους από τη Σχολή οι Δόκιμοι ονομάζονται Λιμενοφύλακες και εντάσσονται στο προσωπικό του Λιμενικού Σώματος. Αποστρατεύονται αναλόγως με τα προσόντα που διαθέτουν με το βαθμό του Ανθυπασπιστή ή Σημαιοφόρου Λ. Σ.

...
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 16:15

Μια χρυση σαρδελα, Βαθμολογικη εξελιξη, Μισθολογικη εξελιξη, ευθυνες και δικαιωματα
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 16:49
Αρχικά αποστάλθηκε από 297ΙΜΑΚ

Μια χρυση σαρδελα, Βαθμολογικη εξελιξη, Μισθολογικη εξελιξη, ευθυνες και δικαιωματα

Δικαιωματα; Αυτα δεν θελει να καταργησει ο βοιδοχρυσοχοιδης;
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 17:22
Ο υπουργος προπο?
Επιστροφή στην κορυφή
Hyper Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2010
  Παράθεση Hyper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2010 ώρα 17:26
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Αρχικά αποστάλθηκε από 297ΙΜΑΚ

Δικαιωματα;Αυτα δεν θελει να καταργησει ο βοιδοχρυσοχοιδης;
Επιστροφή στην κορυφή
kyp Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kyp Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2011 ώρα 17:41
greko είσαι ήδη στο λιμενικό; Αν ναί να μας έλεγες ποια η διαφορά των κατηγοριών (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) όσον αφορά τα καθήκοντα, τις μεταθέσεις κ. Τ. Λ.
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:00
Αρχικά αποστάλθηκε από kyp

greko είσαι ήδη στο λιμενικό; Αν ναί να μας έλεγες ποια η διαφορά των κατηγοριών (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) όσον αφορά τα καθήκοντα, τις μεταθέσεις κ. Τ. Λ.

καμια διαφορα... Απλα αυτες οι κατηγοριες υπαρχουν μονο και μονο για ανακατανομη των θεσεων οταν βγαινουν οι προκ
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
KOSTAS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση KOSTAS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:05

καμια διαφορα... Απλα αυτες οι κατηγοριες υπαρχουν μονο και μονο για ανακατανομη των θεσεων οταν βγαινουν οι προκ

Νομίζω οτι οι προαγωγές των ΤΕ ΠΕ είναι ταχύτερες σε σύγκριση με των ΔΕ. Σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:09
Αρχικά αποστάλθηκε από KOSTAS

Νομίζω οτι οι προαγωγές των ΤΕ ΠΕ είναι ταχύτερες σε σύγκριση με των ΔΕ. Σωστά;

μονο των αει (εφ οσον υπηρετησαν σε συγκεκριμενες περιοχες) και των αεν (εφ οσον υπηρετησαν σε σκαφη) ... Οι τε και οι ΔΕ εξελισσονται κανονικα
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
13 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση 13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 14:35
καλησπερα. ειμαι φοιτητης στο 1ο ετος ενος ΤΕΙ στην επαρχια... με ενδιεφερε παντα ο υπαξιωματικος του λιμενικου. απλα θελω να κανω μια ερωτηση. σε περισπτωση που το λιμενικο μπει στις πανελληνιες και εγω ειμαι στη σχολη πως μπορω να μπω μετα; μπορω μεσω κατατακτηριων η πρεπει να ξαναδωσω πανελληνιες; ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
expedition Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2011
  Παράθεση expedition Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 14:39
Αρχικά αποστάλθηκε από 13

καλησπερα. Ειμαι φοιτητης στο 1ο ετος ενος ΤΕΙ στην επαρχια... Με ενδιεφερε παντα ο υπαξιωματικος του λιμενικου. Απλα θελω να κανω μια ερωτηση. Σε περισπτωση που το λιμενικο μπει στις πανελληνιες και εγω ειμαι στη σχολη πως μπορω να μπω μετα; Μπορω μεσω κατατακτηριων η πρεπει να ξαναδωσω πανελληνιες; Ευχαριστω
Για φέτος δε μπαίνει πανελλήνιες. Από του χρόνου εάν μπει (χλωμό το βλέπω) θα δίνεις κανονικά όπως και για τις σχολές αστυνομίας - στρατού!
Επιστροφή στην κορυφή
13 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση 13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 14:44
Ναι αλλα εγω ειμαι ηδη φοιτητης και εχω αγγλικα και υπολογιστες και το μονο που μου λειπει ειναι να τελειωσω το φανταριστικο και να παρω το πτυχιο του ΤΕΙ μου. οταν τα παρω αυτα θα περιμενω την εκαστοτε προκυρυξη. και λεω. εαν εγω ειμαι στη σχολη η ειμαι στο στρατο και βγει μια αποφαση οτι το λιμενικο μπαινει στις πανελληνιες. υπαρχει καποιο παραθυρο για μενα; ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
expedition Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2011
  Παράθεση expedition Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 14:50

Ναι αλλα εγω ειμαι ηδη φοιτητης και εχω αγγλικα και υπολογιστες και το μονο που μου λειπει ειναι να τελειωσω το φανταριστικο και να παρω το πτυχιο του ΤΕΙ μου. Οταν τα παρω αυτα θα περιμενω την εκαστοτε προκυρυξη. Και λεω. Εαν εγω ειμαι στη σχολη η ειμαι στο στρατο και βγει μια αποφαση οτι το λιμενικο μπαινει στις πανελληνιες. Υπαρχει καποιο παραθυρο για μενα; Ευχαριστω
Απλά τα πράγματα. Αν μπεί στις πανελλήνιες δίνεις πανελλήνιες ξανά
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 23:21

Ναι αλλα εγω ειμαι ηδη φοιτητης και εχω αγγλικα και υπολογιστες και το μονο που μου λειπει ειναι να τελειωσω το φανταριστικο και να παρω το πτυχιο του ΤΕΙ μου. Οταν τα παρω αυτα θα περιμενω την εκαστοτε προκυρυξη. Και λεω. Εαν εγω ειμαι στη σχολη η ειμαι στο στρατο και βγει μια αποφαση οτι το λιμενικο μπαινει στις πανελληνιες. Υπαρχει καποιο παραθυρο για μενα; Ευχαριστω

Aν είσαι στο στρατό παίρνεις αναβολή και δίνεις πανελλήνιες.
Επιστροφή στην κορυφή
STRPZ 310 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση STRPZ 310 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 22:35

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει Να μας πει τι περιλαμβάνει το πρόγραμμα εκπαίδευσης (στα πλαίσια που επιτρέπετε) στην σχολή, αν γίνονται κάποια εκπαιδευτικά ταξίδια και κατά πόσο χρήσιμη μπορεί να φανεί η γνώση και δεύτερης ξένης γλώσσας τόσο στην εκπαίδευση όσο και στην υπηρεσία αργότερα;

Επιστροφή στην κορυφή
DIM26 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση DIM26 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιουλίου/2014 ώρα 18:18
Πιστευετε θα ξαναβγει συντομα προκυρηξη για Υπαξ Λιμενικου;

Οταν λεω "συντομα" εννοω σε ενα διαστημα 1-2 ετων.

Οπως καταλαβαινετε ειμαι κι εγω στους αδικα "απορριφθεντες" κατα τη γνωμη μου αλλα και συναμα σε αυτους που ελπιζουν σε μια 2η ευκαιρια.

Καλη επιτυχια σε ολους.
Επιστροφή στην κορυφή
jay p Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jay p Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 15:34
Στους υπαξιωματικούς μπορεις να μπεις εχοντας τελειωσει οποιαδήποτε σχολη?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>