Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό ναυτικό και ξένες γλώσσες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
makis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση makis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό ναυτικό και ξένες γλώσσες
    Αποστολή: 03/Αυγούστου/2010 ώρα 12:53
Ακουσα οτι αν δεν εχω λοουερ δεν παιρνω το απολυτηριο απο τη σχολη... Ισχυει αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Αυγούστου/2010 ώρα 15:36
Αρχικά αποστάλθηκε από makis

Ακουσα οτι αν δεν εχω λοουερ δεν παιρνω το απολυτηριο απο τη σχολη... Ισχυει αυτο;

Oχι δεν ισχυει καθολου... Οποιος το ειπε ειναι ραδιοαρβυλα
...

Επεξεργάστηκε από greko_27 - 03/Αυγούστου/2010 ώρα 15:36
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Απριλίου/2011 ώρα 02:06
Παιδια να κανω μια ερωτηση; Για να παρω το πτυχιο οτι αποφοιτησα απο τις αεν πρπει να εχω πτυχιο απο τα αγγλικα;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Απριλίου/2011 ώρα 15:37
Αρχικά αποστάλθηκε από δημητρης

Παιδια να κανω μια ερωτηση; Για να παρω το πτυχιο οτι αποφοιτησα απο τις αεν πρπει να εχω πτυχιο απο τα αγγλικα;

OΧΙ βεβαια
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Απριλίου/2011 ώρα 18:37
Απλώς θα σου είναι απαραίτητα για το επάγγελμα γενικότερα
Επιστροφή στην κορυφή
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 29/Απριλίου/2011
  Παράθεση ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:55
Για να παρει καποιος πτυχειο απο αεν πρεπει να εχει και Πτυχειο καλης γνωσης αγγλικων;
Επιστροφή στην κορυφή
Commander Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 03/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Commander Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2011 ώρα 18:19
Αρχικά αποστάλθηκε από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ

Για να παρει καποιος πτυχειο απο αεν πρεπει να εχει και Πτυχειο καλης γνωσης αγγλικων;

Απο'τι ξερω, για να μπεις τουλαχιστον, οσο καλυτερο πτυχειο αγγλικων εχεις σου προστειθενται μορια. Τωρα αν εννοεις για να βγεις απο την σχολη δεν ξερω...
Επιστροφή στην κορυφή
Bulden Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Νοεμβρίου/2012
  Παράθεση Bulden Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2012 ώρα 22:34
Να ρωτήσω κάτι;
για να μπεις στο εμπορικό ναυτικό χρειάζεται lower;
εγώ δεν έχω και ειμαι μαθήτρια β'λυκειου.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2012 ώρα 22:45
Όχι, αλλά χωρίς αγγλικά θα δυσκολευτείς και στην σχολή και στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία.

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Νοεμβρίου/2012 ώρα 03:13
Αρχικά αποστάλθηκε από Bulden

Να ρωτήσω κάτι;
για να μπεις στο εμπορικό ναυτικό χρειάζεται lower;
εγώ δεν έχω και ειμαι μαθήτρια β'λυκειου.

το κακό είναι ότι το ναυτικό επάγγελμα δυστυχώς δεν είναι απο την φύση του γυναικείο επάγγελμα. Δεν το λέω για να σε αποθαρρύνω, εάν σου αρέσει ο κλάδος της ναυτιλίας μπές στο πανεπιστήμιο και σπούδασε ναυτιλιακά, και κάνε και ένα μεταπτυχιακό για να μπείς σε ένα γραφείο ναυτιλιακής εταιρείας. Είμαι εκτός θέματος άλλα είδα το "μαθήτρια" και είπα μήπως και βοηθήσω κανέναν άνθρωπο. Απο εκει και πέρα στο θέμα του lower όπως σου απαντήθηκε παραπάνω όντως είναι.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
XenosG Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 07/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση XenosG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2015 ώρα 17:10
Έχω μια ερώτηση, είναι το IGCSE αποδεκτό πτυχίο; Είναι ένα διεθνώς αναγνωρισμένο πτυχίο στην αγγλική γλώσσα από το Cambridge, είναι καλύτερο από το "lower" από ό, τι ξέρω. Δεν λέει τίποτα για αυτό εδώ:

2. Συμπληρώνουμε το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α Της σχετικής (γ) με τα ακόλουθα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας:

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α

1. Η ΑΡΙΣΤΗ γνώση της αγγλικής γλώσσας Αποδεικνύεται και από :

1.18 PEARSON TEST OF ENGLISH GENERAL LEVEL 5 -PROFICIENT COMMUNICATION- του EDEXCEL ή EDEXCEL LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (CEF C2)

1.19 PEARSON EDI Level 3 Certificate in ESOL International (CEF C2).

1.20 PEARSON LCCI EFB LEVEL 4 (Ενότητες:Reading,Writing,Listening,Speaking, με βαθμό «Distinction” ή “Credit”).

1.21 NOCN Level 3 Certificate in ESOL International (C2).

2. Η ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ γνώση της αγγλικής γλώσσας Αποδεικνύεται και από :

2.17 PEARSON TEST OF ENGLISH GENERAL LEVEL 4 -ADVANCED COMMUNICATION- του EDEXCEL ή EDEXCEL LEVEL 2 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (CEF C1).

2.18 PEARSON EDI Level 2 Certificate in ESOL International (CEF C1).

2.19 PEARSON LCCI EFB LEVEL 4 (Ενότητες:Reading,Writing,Listening,Speaking, σε περίπτωση που η μία εκ των ενότητων είναι με βαθμό “Pass”).

2.20 PEARSON LCCI EFB LEVEL 3 (Ενότητες:Reading,Writing,Listening,Speaking, με βαθμό «Distinc-tion” ή “Credit”).

2.21 NOCN Level 2 Certificate in ESOL International (C1).

3. Η ΚΑΛΗ γνώση της αγγλικής γλώσσας αποδεικνύεται και από :

3.19 PEARSON TEST OF ENGLISH GENERAL LEVEL 3 UPPER- INTERMEDIATE COMMUNICATION- του EDEXCEL ή EDEXCEL LEVEL I CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (CEF B2)

3.20 PEARSON EDI Level 1 Certificate in ESOL International (CEF B2) .

3.21 PEARSON LCCI EFB LEVEL 3 (Ενότητες:Reading,Writing,Listening,Speaking, σε περίπτωση που η μία εκ των ενοτήτων είναι με βαθμό “Pass”).

3.22 PEARSON LCCI EFB LEVEL 2 (Ενότητες:Reading,Writing,Listening,Speaking, με βαθμό «Distinc-tion” ή “Credit).

3.23 NOCN Level 1 Certificate in ESOL International (B2).

3. Η παρούσα να κοινοποιηθεί για εκτέλεση.

Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2015 ώρα 19:20
Αν δεν αναφέρεται στο παράρτημα τότε όχι δεν αναγνωρίζεται.
Επιστροφή στην κορυφή
XenosG Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 07/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση XenosG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2015 ώρα 20:07
Νομίζω ότι είναι παράλογο, δεδομένου ότι το ζητανε κατά την αίτηση ςε πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ως εκ τούτου δείχνει γνώση της γλώσσας... Ευχαριστώ πάντως.:-)
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιανουαρίου/2015 ώρα 02:12
Αρχικά αποστάλθηκε από XenosG

Νομίζω ότι είναι παράλογο, δεδομένου ότι το ζητανε κατά την αίτηση ςε πανεπιστήμια στο Ηνωμένο Βασίλειο. Ως εκ τούτου δείχνει γνώση της γλώσσας... Ευχαριστώ πάντως.:-)

Σαφώς και είναι παράλογο.

Καλύτερα να κάνεις και ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο για να σου απαντήσουν σχετικώς και για να είσαι και σίγουρος.
Επιστροφή στην κορυφή
Dhmhtrhs_91 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Ιουλίου/2014
  Παράθεση Dhmhtrhs_91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Αυγούστου/2015 ώρα 16:52
Εβγαλα χαρτι αγγλικων toeic με βαθμο που αντιπροσωπευει lower. Οτν πηρα το χαρτι ζητησα και αντιγραφο το οποιο ειναι γνησιο πρωτοτυπο που γραφει απτην πισω μερια στα ελληνικα τν βεβαιωση και εχει το γνησιο της ελληνοαμερικανικης ενωσης.
με αυτο μονο κανει ή πρεπει οποσδηποτε να παω σε δικηγορο για μεταφραση κ επικυρωση;:/
Επιστροφή στην κορυφή
Anthi.K Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2016
  Παράθεση Anthi.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2016 ώρα 13:33
Είδα το παράρτημα που αναρτήθηκε πιο πάνω και απλώς ήθελα να σιγουρευτώ για κάτι γιάτι δεν υπάρχει ή εγω δεν το είδα.
Το proficiency του michigan (ECPE) αναγνωρίζεται;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2016 ώρα 13:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Anthi.K

Είδα το παράρτημα που αναρτήθηκε πιο πάνω και απλώς ήθελα να σιγουρευτώ για κάτι γιάτι δεν υπάρχει ή εγω δεν το είδα.
Το proficiency του michigan (ECPE) αναγνωρίζεται;

Φυσικά Ανθή.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Anthi.K Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2016
  Παράθεση Anthi.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2016 ώρα 13:58
Ωραία ευχαριστώ πολύ.
Και κάτι άλλο, μόνο τα αγγλικά σου δίνουν μόρια έτσι;
Δηλαδή αν έχεις πτυχίο σε κάποια άλλη γλώσσα δεν μετράει για την εισαγωγή στην ακαδημία παρά μόνο σαν "ατού" ας πούμε για όταν πας να βρείς δουλεία σε ναυτιλιακή.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>